آیا جرم گیری ، دندان را خراب می کند ؟ آیا جرم گیری ، دندان را خراب می کند ؟

آیا جرم گیری، دندان را خراب می کند ؟

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 12:30
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جرم گیری دندان به صورت معمول برای کمک به بیمارانی که مشکلات لثه و یا دندان‌های آنها به صورت مستمر تولید پلاک می‌کند انجام می‌شود در حالی که یک پاکسازی استاندارد بیشتر به سطح خارجی دندان می‌پردازد اما در جرم گیری این کار کمی عمیق تر صورت می‌گیرد .
مسواک زدن ، نخ دندان زدن و تمیز کردن منظم دندان به برداشتن پلاک های دندانی کمک کرده و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری می کند. اگر لثه های سالم داشته باشید ، بافت آن به سختی در اطراف دندان قرار می گیرد و پلاک را خارج می کند. با این حال ، اگر بیماری لثه شروع به شکل گیری کند ، این بافت شل می شود و در این مرحله جرم گیری بهترین راه حل است و پس از آنکه این عمل انجام شد باید مراحل طبیعی مراقبت دهان و دندان را بعد از پوسته پوسته شدن دندان از سرگرفته شود ؛ که این مراقبت ها شامل مسواک زدن حداقل دو بار در روز و نخ دندان زدن به طور مرتب است. همچنین باید از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کرد و برای جرم گیری مرتب به دندانپزشک مراجعه شود تا از بازگشت بیماری جلوگیری شود.
اکثر مردم با تمیز کردن حرفه ای به صورت هر شش ماه یک بار دندان های خود کاملاً آشنا هستند. این روال معمول است که توسط بیشتر بیمه های دندانپزشکی پوشانده می شود و به ما کمک می کند تا دندان ها را سالم نگه داریم. بعضی افراد از تمیز کردن دندانها (پیشگیری) غافل هستند و یا مشکلات بزرگتری همانند پوسیدگی های عمیق دارند که می توانند با تمیز کردن عمقی دندانهایشان و یک جرم گیری کامل از این بابت نیز آسوده خاطر شوند.

جرم گیری از بسیاری از پوسیدگی ها جلوگیری کرد و می توان زیر نظر پزشک با زمان بندی صحیح آن را انجام داد.
جرم گیری از بسیاری از پوسیدگی ها جلوگیری کرد و می توان زیر نظر پزشک با زمان بندی صحیح آن را انجام داد.


جرم گیری یکی از بهترین روش‌هایی است که برای سالم و محکم نگه داشتن لثه ها می‌توان انجام داد. اگر جرم گیری در زمان مناسب صورت نگیرد می تواند منجر به عفونت و سست شدن لثه شود .
جرم گیری دندان یک روش ایمن و روتین است و به هیچ وجه به سطح دندان آسیب نمی رساند. بسیاری بر این باورند که جرم گیری عملی همراه با درد و ناراحتی است اما به دلیل اینکه قبل از این عمل ؛ بی حسی موضعی انجام می شود هیچگونه دردی احساس نخواهد شد تنها بعد از آن اندکی ممکن است دندان ها یا لثه ها حساس شوند.
انجام جرم گیری توسط یک دندان پزشک متخصص در این زمینه ؛ هیچ گونه ضرری برای مینای دندان شما یا سطح خارجی دندان ندارد و حتی باعث افزایش عمر مفید دندان و سلامت آن نیز خواهد شد .
مراقبت صحیح از دندان می تواند به شما درحفظ دندان هایتان کمک شایانی کند و همانطور که پیشتر اشاره کردیم اگر رسوبات با جرم گیری برطرف نشوند می توانند عامل تهدید کننده ای جدی برای پوسیدگی دندان و حتی عفونت لثه و ایجاد موارد دیگری همچون بوی بد دهان شوند.جرم گیری اگر اصولی انجام شود ؛ به هیچ وجه باعث خرابی دندان‌ها نخواهد شد بلکه کمک به سلامت و زیبایی بیشتر آنها نیز خواهد کرد .

جرم گیری دندان از بهترین و موثر ترین راه ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و مهیا کردن شرایط مناسبی برای سلامت دندان هاست.
جرم گیری دندان از بهترین و موثر ترین راه ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و مهیا کردن شرایط مناسبی برای سلامت دندان هاست.


مضرات جرم گیری دندان


در کنار تمام فوایدی که جرم گیری دندان دارد ممکن است این عمل همراه با عوارضی نیز باشد که در ادامه راجع به آن‌ها بحث خواهیم کرد.
از عوارضی که جرم گیری می تواند داشته باشد ؛ می‌توان به بیماری‌هایی از جمله بیماری لثه و بیماری های پریودنتال که این بیماری بدون درد اما بسیار پیشرونده است و در واقع به رسوب عفونت باکتریایی در زیر لثه گفته می‌شود ، اشاره کرد که در اثر جرم گیری غیراصولی رخ می دهد .
همچنین از دست دادن چندین دندان در صورت آسیب به ریشه و یا اینکه این جرم گیری می تواند نگرانی هایی را در خصوص افرادی که بیماری هایی همچون دیابت و مشکلات قلبی و عروقی دارند ایجاد کنند .
همانطور که میدانید برای حفظ سلامت دهان و دندان و لثه ها باید از تجمع باکتری ها جلوگیری به عمل آورد که با جرم گیری اصولی این کار به بهترین نحو انجام می شود اما نکته ای که می تواند به صورت یک عارضه نمود پیدا کند این است که لثه ها آسیب می بینند ؛ در واقع با جرم گیری های مکرر و بیش از اندازه لثه ها متورم و نازک می شوند و از این طریق شرایط برای بیماری های پریودنتال فراهم می شود .
از دیگر عوارض جرم گیری می توان حساسیت بیش از اندازه دندان ها به غذاهای گرم و سرد را بیان کرد که در نتیجه جرم گیری می تواند رخ دهد.
گاهی در اثر این عمل لثه ها صدمات جدی می بینند که به خون ریزی لثه ها منجر می شود.

جرم گیری بیش از اندازه و مکرر می تواند باعث حساسیت لثه ها و دندان شود که می تواند عوارض جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.
جرم گیری بیش از اندازه و مکرر می تواند باعث حساسیت لثه ها و دندان شود که می تواند عوارض جبران ناپذیری را بر جای بگذارد.


زخم شدن لثه بعد از جرم گیری


پس از انجام جرم گیری برای بسیاری خونریزی لثه رخ می دهد و خونریزی جزئی شایع است . این اتفاق معمولاً جدی نیست و فرد ممکن است پس از مسواک زدن یا نخ دندان زدن متوجه مقداری خون شود ، که می تواند در اثر حساس شدن لثه های حساس و تحریک آنها این اتفاق رخ بدهد . شایع ترین دلیل خونریزی لثه های شخص به دلیل اثری که مواد استفاده شده بر لثه ها دارد ، ایجاد می شود و در اکثر مواقع موقتی است و پس از گذشت تنها چند روز از جرم گیری از بین خواهد رفت.
ممکن است دهان شما بعد از جرم گیری دندان ، احساس درد و یا حساسیت موقتی کند. برخی از بیماران بعد از این عمل چند روز تورم یا خونریزی را تجربه می کنند. نکته ی بسیار مهمی که وجود دارد این است که بعد از جرم گیری کردن دندان ها باید از روشهای صحیح مسواک زدن و نخ دندان استفاده شود تا مجدداً پلاک در آن مناطق تشکیل نشود.
برای جلوگیری از خونریزی و زخم در دهان پس از جرم گیری می توانید از محلول پراکسید هیدروژن استفاده کنید. پس از پاک شدن پلاک های دندانی و ذرات مواد غذایی به واسطه جرم گیری ، لثه های شما شروع به بهبودی می کنند و در طی شش تا هشت هفته مهر و موم محکم اطراف دندان ها را دوباره تشکیل می دهند و دیگر اثری از زخم ها نخواهد بود.

 

آیا جرم گیری مینای دندان را از بین میبرد؟


جرم گیری دندان ها و از بین بردن پلاک ها در مطب دندانپزشکی و توسط یک متخصص چیره دست هرگز نمی تواند مینای دندان را از بین ببرد. این غلط است در حین جرم گیری در مطب دندانپزشک ، احساس می شود دندان ها آسیب دیده یا بیش از حد خراشیده می شوند اما اینگونه نیست و به مینای دندان آسیبی رسانده نمی شود .
پاکسازی دندانها از پلاک های ایجاد شده و اجرامی که در طول زمان بر روی آنها قرار گرفته است که با مسواک زدن روزانه از بین نمی رود ، توسط جرم گیری از بین می روند و هرگز به مینای دندان و تاج دندان آسیبی وارد نمی شود.

مینای دندان پوشش بیرونی نازک دندان است که اگرچه بسیار نازک است اما مینای دندان یک لایه سخت است که وظیفه محافظت از دندان ها در برابر سایش دندان ها آنها را محافظت می کند و نقش مهمی را در سلامت دندان ها ایفا می کند و این لایه در فرآیند جرم گیری آسیب نمی بیند.
فرسایش مینای دندان هنگامی رخ می دهد که اسیدها لایه بیرونی محافظ دندان را تجزیه کنند. این یک مشکل شایع است که می تواند منجر به مشکلات جدی دیگر دندانپزشکی شود و باعث ایجاد حساسیت دندان می شود.
وقتی مینای دندان نازک می شود ، دندان ها در برابر پوسیدگی و باکتری ها آسیب پذیرتر هستند. با این حال ، فرسایش مینای دندان را نمی توان به خاطر انجام جرم گیری و جلا دادن دندان ها توسط یک دندانپزشک متخصص انجام شده دانست . جرم گیری هیچ اثر مخربی برای مینای دندان شما ندارد.

 

جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟


جرم گیری عملی است که از حیث فواید ؛ فواید بسیاری برای سلامت دندان یا حتی سلامت دهان دارد.
همه افراد به نوعی ایجاد پلاک را تجربه می کنند. بزاق ، باکتری ها و پروتئین های موجود در دهان شما یک لایه نازک تشکیل می دهد که تقریباً در همه زمان ها دندان های شما را می پوشاند. هنگام غذا خوردن ، ذرات ریز ، اسیدها و قندهای موجود در مواد غذایی به این لایه می چسبند و باعث ایجاد شکاف روی دندان ها می شوند که معروف به پلاک های دندانی می شود.
باکتری هایی که در این پلاک زندگی می کنند می توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن ، نخ دندان زدن و تمیز کردن منظم دندان به شما در از بین بردن پلاک کمک کرده و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری می کند.

بیماری پریودنتال هنگامی رخ می دهد که اجرام ، پلاک و لکه های انباشته شده روی هم روی سطح تاج و ریشه دندان ها شروع به ایجاد التهاب لثه می کند. در صورت عدم درمان ، این می تواند منجر به آسیب جدی به بافت نرم و استخوان هایی شود که دندان ها برای پشتیبانی و یکپارچگی به آنها تکیه می کنند. و اگر هیچ جرم گیری و درمانی صورت نگیرد ؛ همچنین اگر زمان خیلی طولانی بر روی دندان ها باقی بماند ، نتیجه نهایی از بین رفتن دندان است و در این مرحله نمی توان دندان از دست رفته را بازگرداند.
به این اتفاق "لثه در حال برداشت" گفته می شود - بافت لثه جدا می شود و از دندانها و شکاف های پریودنتال جدا می شود.

بنابراین ؛ جرم گیری به لثه ها یک محیط سالم می دهد که در آن می توانند مجدداً سازگار شوند و به سطوح طبیعی دندان متصل شوند.
اما چنانچه این میزان پلاک بیشتر از حدی باشند که بتوان توسط مسکواک زدن آنها را از بین برد ؛ بهترین روش جرم گیری است.

حتی اگر شما لثه هایی سالم داشته باشید ، بافت آن به سختی در اطراف دندان قرار می گیرد و پلاک را خارج می کند و بیماری لثه شروع به شکل گیری می کند . این بافت شروع به سست شدن میکند.
لثه های سالم فقط 1 تا 3 میلی متر از زیر لثه به دندان وصل می شوند اما با بیماری لثه و تشکیل پلاک این فواصل عمیق تر خواهد شد. این شکاف ها می توانند با پلاک پر شوند ، و مشکلات را بدتر می کند و علائمی مانند بوی بد دهان ایجاد می کنند که همه ی این ها با انجام یک جرم گیری کامل از بین می روند.
جرم گیری و تمیز کردن حرفه ای دندان ها و صحیح جلا دادن آنها ، تمام اجرام سخت شده را از بین می برد و برخی از لکه های سطحی را پاک می کنند و دندان های سفیدتر و حتی درخشان تری را در نتیجه خواهید داشت.
پس از جرم گیری ، سلامتی لثه به صورت شگفت انگیزی بهبود پیدا میکند و اگر این کار را با توجه به نظر دندانپزشک هر چند وقت و به صورت مرتب برای بین بردن خطر ابتلا به بیماری لثه و کاهش شانس بروز آن انجام دهید.


دستگاه جرم گیری دندان


دستگاه جرم گیری دندانپزشکی ابزاری است که دندانپزشک برای خراش دادن پلاک و پاکسازی اجرام سطحی روی دندان استفاده می کنند که این دستگاه یک ابزار دستی فلزی با انتهای تیغه مانند و به شکل خمیده یا قلاب مانند است. این دستگاه از مهم ترین دستگاه های مورد نیاز هر دندانپزشک است که برای جرم گیری به آن نیاز فوق العاده ای خواهد داشت.
جرم گیری ممکن است با استفاده از ترکیبی از ابزارهای مکانیکی و دستی توسط دندانپزشک انجام شود که در حالی که جرم گیری دستی گاهی اوقات دقیق تر است و احساس لمس بهتری به بیمار القا می کند ، ابزارهای مکانیکی برای برداشتن رسوبات به زمان کمتری نیاز دارند و از طرفی باعث خستگی دندانپزشک نمی شوند.
نکته ی حائز اهمیت در مورد ابزارهای دستی این است که باید قبل از رفتن به اسکالرهای نیرو ، برای برداشتن رسوبات بزرگ ؛ ابتدا کاملا آماده شود و سپس استفاده شود.
امروزه دستگاه های جدید تر و نوین تری مطابق با تکنولوژی روز برای جرم گیری تولید شده است که دندانپزشکان می توانند از آن ها بهره ببرند.

خواندن 10 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 16 فروردين 1399 ساعت 06:35

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما