پس از جرم گیری دندان چه کارهایی باید انجام داد پس از جرم گیری دندان چه کارهایی باید انجام داد

پس از جرم گیری دندان چه کارهایی باید انجام داد؟

شنبه, 05 مرداد 1398 ساعت 12:59
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

جرم گیری روشی برای پاک کردن جرم ها از روی دندان است. به شما توصیه میکنیم حتما در طول سال یکبار برای انجام جرمگیری به مطب دندانپزشک خود مراجعه نمایید. شما میتوانید با دقت صحیح در مسواک زدن تشکیل جرم بر روی دندان هایتان را نیز به حداقل رسانید. 

معمولا افراد بین سفید کردن و جرم‌گیری دندان‌‌ها اشتباه میکنند، باید توجه داشت با استفاده از هر دو روش دندان ها سفیدتر میشود، اما سفید کردن دندان ها بیشتر با اهداف زیبایی انجام شده و در فرایند سفید کردن دندان‌ها تمرکز بر سفید کردن و براق کردن دندان ها است. جرم گیری فرایندی است که با برداشتن پلاک ها و جرم های روی دندان که باعث جذب باکتری روی دندان میشوند که به افزایش سلامت دندان های شما کمک میکند. هدف اصلی در فرایند جرم گیری دندان ها حفظ تمیزی دندان ها است و کمتر به سفیدی دندان ها توجه میشود.

چرا باید دندان ها را جرمگیری کنیم؟

چنانچه جرم باعث تحلیل لثه ها و بافت نگهدارنده دندان می گردد، به همراه حضور جرم فراوان شاهد عقب نشینی لثه ها و ایجاد غشایی کاذب بر روی سطح ریشه دندان به جای لثه ها می باشیم. بنابراین پس از برداشتن جرمها اولین علامت افزایش حساسیت دندان به علت پیدا شدن سطح ریشه دندان به حفره دهان می باشیم که البته پس از گذشت مدتی و با برگشتن مجدد لثه ها بر روی سطح ریشه دندان حساسیت کمتر می شود.

آیا جرمگیری خطر دارد؟

بیشتر مردم فکر می‌کنند جرم گیری مینای دندان‌ها را از بین می‌برد و زمینه بروز پوسیدگی‌ را فراهم می‌کند در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری می‌توان این مشکل را حل کرد. پس این جرم است که ضرر دارد نه جرمگیری!خیلی‌ها می‌گویند جرمگیری باعث حساس شدن دندان‌ها می‌شود و در صورت مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دندان‌ها تیر می‌کشند. دکتر صادقی معتقد است وجود جرم روی دندان‌ها به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق عمل می‌کند و تا حدی جلوی حس دندان‌ها را می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که با برداشته شدن آن بهتر متوجه تغییرات حرارتی شویم. البته این حساسیت همیشگی نیست و بعد از چند روز از بین می‌رود، پس نگران نباشید.

جرم گییر دندان و لق شدن دندان ها

یکی از باورهای نادرست درباره جرمگیری این است که جرم گیری لق شدن دندان ها را به همراه دارد. به گفته دکتر صادقی با تجمع تدریجی جرم روی دندان ها و لثه و بی توجهی به این موضوع، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل میرود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است، اما بعد از برداشتن جرم ها فرد متوجه آن میشود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری میکنند صدق نمیکند. مثلا فردی که دندان های سالمی دارد، بعد از جرمگیری مشکلی نخواهد داشت و اتفاقا از این که بوی بد دهانش از بین رفته و دندان‌های تمیزتری دارد، بسیار راضی و خوشحال است.
با تجمع تدریجی جرم روی دندان ها و لثه و بی توجهی به این موضوع، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل میرود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است، اما بعد از برداشتن جرم ها فرد متوجه آن میشود. البته افرادی که دندان های سالمی دارند بعد از جرم گیری، لق شدن دندان را مشاهده نمیکنند.


مراقبت های پس از جرم گیری دندان

پس از جرم گیری لازم است:

 • حتماً روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن را ازدندانپزشک خود فراگرفته و از روز بعد از جرم گیری به صورت دقیق به انجام آن بپردازید. (2 تا 3 مرتبه مسواک زدن و 1 تا 2 مرتبه نخ دندان کشیدن درشبانه روز برای حفظ سلامتی دندان ها ضروری است.) یاد نگرفتن روش صحیح استفاده از مسواک و نخ به معنی آن است که به زودی نیاز به جرمگیری مجدد پیدا خواهید کرد. لذا تا زمانی کاملاً در این زمینه مهارت پیدا نکرده اید منتظر تشکیل سریع جرم های جدید باشید.
  درموارد زیادی لازم است علاوه برمسواک و نخ دندان از وسایل تمیز کننده کمکی مانند (مسواک بین دندانی، سوپر فلاس، اولترا فلاس و غیره)استفاده کنید. اگراین گونه لوازم برای شما تجویز شده است حتماً در استفاده مداوم آنها کوشا باشید. سهل انگاری زیان های فراوانی بوجود خواهد آورد.
 • استفاده از دهانشویه ها قبل و پس از جرم گیری سودمند است. ازهرنوع دهانشویه ای استفاده نکنید. درمورد نوع و مدت استفاده از دهانشویه از دندانپزشک خود سوال فرمائید.
 • استفاده ازسرم فیزیولوژی یا آب نمک در روز جرم گیری به التیام لثه کمک مینماید. درصورتی که پس ازجرمگیری، خونریزی مختصری از لثه داشتید نگران نباشید. درموارد خونریزی شدید با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • پس ازجرمگیری بخصوص درمواردی که تحلیل لثه وجود داشته باشد، دندان ها به سرما و گرما و حتی مواد شیرین مثل خرما وعسل حساس خواهند شد. گاه حساسیت به سرما بسیار زیاد بوده و حتی به هنگام نفس کشیدن ازطریق دهان نیز احساس میگردد. این حساسیت ها با مصرف خمیر دندان های مخصوص و یا روش های درمانی دیگر (مثل روش های رفع حساسیت با کمک لیزر و یا استفاده از مواد مخصوص) به تدریج کمتر میشود.
 • برای جرمگیری دقیق و کامل گاه یک جلسه و گاه چند جلسه با فواصل حدود یک هفته لازم میباشد.
 • همچنین کنترل دهان هر 6 ماه یکبار و اطمینان از تشکیل نشدن مجدد جرم امری لازم ضروری است. پس از جرمگیری اگر تا 2 روز به هنگام جویدن، درلثه ها احساس درد کنید، امری طبیعی است ونگران نباشید.
 • پس از جرمگیری بهتر است تا 24 ساعت مسواک خود را زیر شیر آب گرم گرفته وبه آرامی مسواک بزنید. از محکم مسواک زدن بخصوص پس از جرمگیری بپرهیزید.
 • ازخوردن مواد محرک (فلفل و ادویه و...) در روز جرم گیری بپرهیزید.
 • پس از برداشت جرم ها معمولاً سطح دندان ها با خمیر های مخصوصی پولیش میشود ورنگ های رسوبی روی دندان ها که ناشی از مصرف چای، شکلات، سیگار و غیره هستند کاملاً برداشته شده یا تا حدودی حذف میشوند. این رنگ ها هیچ تاثیری روی سلامتی لثه ها ودندان ها نداشته وفقط از نظر ظاهری اهمیت دارند.
 • گاهی پس از پولیش کامل باز مقداری ازاین رنگ ها باقی میماند که میتوان آنها را با روشهای دیگری مثل کاربرد دستگاه ایرفلو حذف نمود. گاهی نیز حذف کامل آنها امکان پذیر نیست.
 • پس از جرمگیری دندان ممکن است سطح دندان ها نسبت به قبل از جرم گیری زبرتر یا صاف تر احساس شود. به هر حال آنچه پس از جرم گیری دندان احساس میکنید واقعیت دندان های شما است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که بزودی به آن عادت میکنید.
خواندن 26 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 16 فروردين 1399 ساعت 06:36
محتوای بیشتر در این بخش: جرم گیری دندان ارتودنسی و اهمیت آن »

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما