بعد از جرمگیری دندان چه  غذاهایی بخوریم؟ بعد از جرمگیری دندان چه غذاهایی بخوریم؟

بعد از جرمگیری دندان چه غذاهایی بخوریم؟

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:05
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

املاح موجود در بزاق دهان و باقیمانده های غذاها که با مسواک زدن از بین نمی روند در دهان، میان و بالای دندان ها تبدیل به رسوب می شوند و تبدیل به جرم می گردند و باعث تغییر رنگ دندان ها، زشت شدن آنها و بوی بد دهان می شوند که در این صورت افراد نیاز به جرمگیری دندان پیدا می کنند.

دندانپزشکان برای از دست ندادن لثه و سست نشدن ریشه دندان ها و همین طور جلوگیری از زشت شدن دهان و دندان و پرداخت هزینه های هنگفت برای جراحی لثه در مدت ها بعد، بیماران را توصیه به جرمگیری دندان می کنند.
دندانپزشکان برای جرمگیری دندان با توجه به وضعیت بیمار از روش ها و ابزارهای مختلفی استفاده می کنند به همین دلیل بهتر است برای این اقدام به دندانپزشکان متبحر مراجعه کرد تا روشی مناسب را انتخاب کنند.
افراد زیادی ممکن است بعد از انجام جرمگیری دندان ها، دوباره با زردی دندان ها رو به رو شوند. این اتفاق ممکن است برای بسیاری از افراد دیده شود. البته باید بدانید که بر خلاف تصور عموم جرمگیری، دندان ها را سفید نمی کند و تنها رسوب ها و جرم های روی آن ها را از بین می برد.

بعد از جرمگیری دندان چه غذاهایی بخوریم؟

دندانپزشکان بیان کرده اند که تنها مواد غذایی نیست که می تواند باعث به وجود آمدن جرم دندان شود. بلکه بزاق دهان خود نیز املاحی دارد که می تواند باعث رسوب روی لثه یا دندان شود. در نتیجه این املاح به همراه مواد غذایی می تواند جرم های دندان را زیاد کنند. هر فردی ممکن است دندان هایش جرم بگیرد اما در بین آن ها افرادی که کاکائو، قهوه و چای زیاد مصرف می کنند و یا به میزان زیادی سیگار می کشند، بیشتر از بقیه با این مشکل مواجه خواهند شد.
بعد از جرمگیری بهتر است تا چند روزی از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی که دارای رنگ دانه و چسبندگی مانند قهوه، نوشابه، پفک و غذاهای حاوی رب و زردچوبه هستند استفاده نکرد زیرا بعد از جرمگیری، دندان ها قابلیت پذیرش مواد رنگی را دارند و آنها را جذب می کنند با این وجود اگر هم استفاده شدند باید حتما بعد از مصرف، دندان ها را مسواک زد و دهان را شست و شو داد.

مراقبت های بعد از جرمگیری دندان

وقتی که جرم روی دندان ها وجود دارد، آن جرم مانند یک عایق عمل می کند و دندان های فرد دیگر به گرما و سرما حساسیتی نشان نمی دهند اما بعد از جرمگیری دندان و تمیز شدن دندان ها این حساسیت دوباره ظاهر می شود که البته نباید نگران بود چون بتدریج کم می شود. اما چنانچه بعد از مدتی حساسیت کاهش پیدا نکرد باید به دندانپزشک مراجعه کرد.
بهتر است افراد سالی یک بار برای جرمگیری دندان و هر شش ماه یک بار برای معاینه دندان های جرمگیری شده به دندانپزشکی مراجعه کنند تا اوضاع دندان هایشان وخیم نشود.
همچنین طبق توصیه متخصص برای تسکین درد می توان از داروهای استامینوفن و پروفن در روز های بعد از جرمگیری دندان استفاده کرد.
دندانپزشکان برای بهبود زخم های حاصل از جرمگیری دندان بیماران را به استفاده از دهانشویه توصیه می کنند که بعد از یک هفته می توان مصرف آن را قطع کرد.
یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن جرم روی دندان ها می شود، کشیدن سیگار می باشد. به همین سبب اگر می خواهید دندان های زیبا و سالم داشته باشید، باید سیگار و انواع تنباکو را کنار بگذارید. در غیر این صورت دندان های شما تغییر رنگ خواهند داد و جرم روی آن ها انباشته می شود و تنها یک دندانپزشک می تواند آن ها را از روی دندان های شما از بین ببرد.
خونریزی دو تا سه روزه لثه ها طبیعی است و اگر بیشتر شد باید به دندانپزشک مراجعه کرد.
البته قابل ذکر است که بعد از جرمگیری بهتر است برای مسواک زدن از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده کرد تا حساسیتی برای دندان ها به وجود نیاید.
بعد از جرمگیری دندان باید علاوه بر مسواک از نخ دندان نیز برای رعایت بهداشت استفاده کرد و همین طور می توان نحوه درست استفاده کردن از مسواک و نخ دندان را از دندانپزشک جویا شده و به طور کلی بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت کرد.
علاوه بر مسواک می توان از وسایل متنوع دیگری هم مانند مسواک بین دندانی برای تمیز کردن دندان ها استفاده کرد و توصیه می شود بعد از جرمگیری روزی حداقل سه بار مسواک و دو بار نخ دندان استفاده کرد.
همچنین باید این مطلب را نیز فراموش نکنیم که در روز جرمگیری باید با ملایمت دندان ها را مسواک بزنیم و قبل از استفاده، مسواک را در زیر آب گرم بگیریم تا کمی ملایم شود.
استفاده از آب نمک و سرم های نمکی هم می تواند دردهای بعد از جرمگیری دندان را التیام ببخشد.

جرمگیری، دندان را خراب می کند؟

در بسیاری از افراد بیمار و غیر بیمار زمزمه ها و باور هایی وجود دارد که جرمگیری، دندان ها و لثه ها را خراب و زشت می کند، اما افراد بهتر است صحت این موضوع را از افراد متخصص جویا شوند.
وقتی افراد به مرور زمان دندان هایشان دارای جرم می شوند، لثه هایشان تحلیل می روند و دچار عقب نشینی می شوند و وقتی اقدام به جرمگیری دندان می کنند و جرم آنها برداشته می شود عقب نشینی لثه ها و فاصله بین دندان ها که قبلا با جرم فاصله بین آنها پر شده بودند ظاهر می شوند.
در صورتی که اگر اقدام به جرمگیری نمی کردند کم کم نیاز به جراحی های ویژه برای لثه پیدا می کردند و باید به نظاره ریزش و افتادن دندان هایشان می نشستند.
جرمگیری دندان می تواند با ایجاد حساسیت برای دندان و آسیب رسیدن به ریشه دندان همراه باشد و دندانپزشک این موضوع را برای بیمار شرح می دهد و او را به استفاده از خمیر دندان های ضد حساسیت توصیه می کند.

همچنین دندانپزشک می تواند با استفاده از روش های مناسب تری اقدام به جرمگیری کند تا کمترین آسیب به ریشه دندان ها وارد شود.
برخی افراد نیز می گویند که بعد از جرمگیری، دندان هایشان دچار حساسیت شده اند و به سرما و گرما حساسیت پیدا کرده اند در صورتی که این تفکر هم اشتباه است، چون این حساسیت در اندک روز های بعد از بین می رود و دهان و دندان به وضعیت جدید خود عادت می کنند.
برخی از افراد نیز می گویند که بعد از جرمگیری دندان، دندان هایشان سست شده اند و لق می زنند در صورتی که این حالت قبلا وجود داشته است و آن جرم ها بوده اند که آنها را نگه داشته اند و حالت چسبندگی به وجود آورده اند و سبب از بین رفتن ریشه دندان شده اند.

تا چند ساعت بعد از جرمگیری نباید چیزی خورد؟

باید بدانید که بعد از انجام جرمگیری دندان ، تا چند ساعت نباید چیزی بخورید زیرا دندان ها بعد از انجام این عمل، حساس و آماده برای جذب مواد غذایی می شوند. به همین جهت بهتر است تا مدتی از خوردن مواد غذایی پرهیز کنید. همچنین تا یک هفته باید از خوردن مواد رنگی که به سرعت جذب دندان ها می شود پرهیز کنید.
همانطور که بیان کردیم افراد زیادی جرمگیری دندان را انجام می دهند. روزی که عمل جرمگیری دندان انجام می شود، ممکن است لثه ی فرد با خونریزی همراه باشد اگر چنین اتفاقی افتاد اصلا نگران نشوید. تنها در صورتی که خونریزی شدید بود باید به دندانپزشک مراجعه کنید. برای التیام و آرام گرفتن لثه، باید از آب نمک استفاده کنید.
زمانی که افراد جرمگیری دندان را انجام می دهند دندان های آن ها ممکن است به سرما و گرما حساسیت نشان دهد به همین سبب باید عسل، خرما و چیز های شیرین را مصرف نکنند. از این مواد غذایی را باید تا زمانی که دندان هایتان اذیت می شود، پرهیز کنید.
برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که تا چه زمانی بعد از انجام جرمگیری دندان نباید چیز بخورند؟
باید بگوییم زمانی که جرمگیری دندان ها انجام می شوند، حفره های بازی روی آن ها ایجاد می شود که این امر باعث جذب بهتر مواد غذایی می شود. به همین سبب بهتر است بعد از انجام جرمگیری دندان تا چند ساعت چیزی میل نکنید زیرا به سرعت جذب دندان ها می شود و باعث آسیب به آن ها می شود.
اگر جرمگیری را در شب انجام بدهید و تا صبح چیزی نخورید می توانید نتیجه ی بهتری از جرمگیری دندان بگیرید.

مضرات جرمگیری دندان

جرمگیری دندان هم مانند هر عمل جراحی و یا زیبایی دیگر می تواند مضرات و مزایای خود را داشته باشد که البته مزایای آن بیشتر است و ما در اینجا به برخی از مضرات آن می پردازیم.
البته ناگفته نماند بسیاری از ضررها می تواند با مشاوره های قبل از اقدام به جرمگیری دندان و استفاده از تجربه و تبحر کاهش یابد زیرا دندانپزشکان متبحر برای کاهش این آسیب ها از روش های مناسب تری برای جرمگیری استفاده می کنند.
سوزش لثه و حساسیت دندان نیز از عوارض باقی ماندن جرم زیاد روی دندان به مدت طولانی عنوان می شود که دندانپزشکان بر این عقیده هستند که این دو مورد تا چند روز بعد از جرمگیری از بین می رود.
با همه این موارد ذکر شده باید بگوییم که در صورت به تعویق انداختن جرمگیری باید منتظر از بین رفتن دندان ها و لثه هایمان در آینده ای نه چندان دور باشیم.

خواندن 53 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:19

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما