تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان در چیست؟ تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان در چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 13:41
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بلیچینگ و جرمگیری چه تفاوتی باهم دارند؟ آیا از نظر میزان زیبایی بلیچینگ و جرمگیری تفاوتی دارند؟ تفاوت هزینه های جرمگیری دندان و بلیچینگ چقدر است؟ ما در این مقاله به سوالات متداولی که ممکن است برای شما درمورد تفاوت بلیچینگ و جرمگیری پیش آمده باشد پاسخ خواهیم داد.

لبخند زیبا یکی از مشخصات سلامت و زیبایی فرد است. داشتن دندان هایی با ظاهری تمیز موجب می شود حس مثبتی را به خود و اطرافیان هنگام لبخند القا کنید و قطعا داشتن لبخندی زیبا یکی از المان های زیبایی به شمار می رود. بلیچینگ و جرمگیری دندان یکی از روش هایی هستند که می توانید با استفاده از آنها سلامت و زیبایی دندان های خود را مجددا به دست آورید. اما این دو روش با اینکه بنظر می رسد تشابهاتی با هم دارند، با یکدیگر متفاوت هستند. در ابتدا به همراه دکتر فاطمه لبافی توضیحی مختصر درباره هر یک از این روش ها به شما خواهیم داد و سپس به بررسی تفاوت های میان این دو روش خواهیم پرداخت. 

همچنین توصیه ما به شما این است که این مطالب را نیز مطالعه نمایید:

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ و جرمگیری دو روش مناسب برای رفع رسوبات و جرم های روی مینای دندان هستند. اما به طور کلی بلیچینگ یک روش زیبایی است در حالیکه جرمگیری علاوه بر تاثیری که بر روی زیبایی دندان دارد یک کار درمانی است که برای حفظ سلامت دندان انجام می شود. در بلیچینگ با استفاده از موادی مخصوص رنگ دانه های روی دندان را برطرف می کنند. رنگ دانه های روی دندان ها می تواند به صورت ارثی و یا در اثر خوردن و آشامیدن موادی مانند چای و قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار، میوه های رنگ دار مثل توت فرنگی و... پدید بیاید. همچنین در اثر افزایش سن و عاداتی مانند کشیدن سیگار و قلیان نیز ممکن است رنگ دندان ها تیره شود و یا تغییر رنگ دهد. ماده اصلی سفید کردن دندان در روش بلیچینگ پراکسید هیدروژن است که به رنگ دانه های رسوب کرده در مینای دندان نفوذ کرده و آن ها را از بین می برد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

بلیچینگ چیست
بلیچینگ دندان به دو روش انجام می شود.
بلیچینگ دندان در خانه home bleaching
بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی office bleaching

در روش بلیچینگ در خانه معمولا دندانپزشک ابتدا از دندان شما قالب گیری کرده و سپس شما در نوبت بعدی مراجعه یک قالب ژله ای دندان مخصوص تحویل خواهید گرفت و با راهنمایی متخصص دندانپزشکی به میزان مشخص مواد سفید کننده را در قالب قرار داده و قالب را روی دندان خود خواهید گذاشت.
در روش بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک شما با استفاده از مواد سفید کننده مخصوص و با استفاده از اشعه uv که تاثیر مواد سفید کننده را افزایش می دهد رنگدانه های دندان را از بین خواهد برد و در نهایت شما دندان هایی سفیدتر و زیبا خواهید داشت. هزینه بلیچینگ در خانه و در مطب با هم کمی تفاوت دارد. همچنین از نظر میزان تاثیر، بلیچینگ در خانه ماندگاری طولانی مدت تری دارد. مدت اثر بلیچینگ بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان توسط مراجعه کننده و همچنین عادات غذایی او نیز دارد. همچنین برای تاثیر هر چه بیشتری و سفید شدن دائمی دندان بهتر است بلیچینگ را هر چند وقت یکبار انجام دهید. همچنین لازم است بدانید که بلیچینگ و جرم گیری لمینت دندان، و همچنین بر پر کردگی های دندان، روکش و نواحی زرد حاصل از تحلیل لثه ها تاثیری ندارد. اگر بلیچینگ و جرمگیری با فاصله از هم انجام شود تاثیری به مراتب بهتر و با کیفیت تر خواهد داشت. بنابراین در صورت تشخیص دندانپزشک بهتر است در ابتدا جرمگیری انجام شود و سپس بلیچینگ دندان صورت گیرد.

بلیچینگ دندان به دو روش انجام می شود

تفاوت لاک سفید کننده دندان با بلیچینگ در خانه

شاید برخی از افراد استفاده از لاک های سفید کننده دندان را با بلیچینگ در خانه اشتباه بگیرند. لاک های سفید کننده دندان موجود در داروخانه ها که حتی بدون نسخه دندانپزشک نیز عرضه می شوند نیز دارای مقادیری از پراکسید هیدروژن می باشد بنابراین بر سفیدی دندان تاثیر دارد هرچند این تاثیر با تاخیر بیشتری اتفاق می افتد اما چون در این روش بدون هیچ کنترلی انجام می شود و قالبی برای دندان در میان نیست ممکن است مواد با بزاق دهان بلعیده شود و در نتیجه صدمات جبران ناپذیری به سلامت فرد وارد شود. همچنین در این لاک های سفید کننده، ماده های به اسم ساخارین وجود دارد که هر چند این ماده برای دندان ها مضر نیست، اما سرطان زا بودن آن در صورت بلع ثابت شده و استفاده از آن در ایالت متحده آمریکا نیز ممنوع می باشد.

تفاوت لاک سفید کننده دندان با بلیچینگ در خانه

جرمگیری دندان چیست؟

قبل از هر چیزی باید بدانید که جرم گیری دندان چیست و برای چه مواردی به کار می رود. بلیچینگ و جرمگیری هر دو به رفع تیرگی روی دندان می پردازند اما ما در جرمگیری بیشتر به زدودن پلاک دندان و جرم های رسوب شده روی دندان به صورت فیزیکی پرداخته می شود. لایه رسوب ایجاد شده روی دندان که باعث بوی بد دهان و بسیاری از پوسیدگی های دندان می شود باید حتما از بین برود. جرمگیری دندان در بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است و مسواک به تنهایی نمی تواند تمامی رسوب روی دندان را بزداید. بنابراین استفاده از یکی از روش های بلیچینگ و جرمگیری ضروری است.

جرمگیری دندان چیست؟

مراحل انجام جرمگیری

استفاده از دستگاه جرم گیر التراسونیک

در این روش با استفاده از دستگاه جرم گیری دندان اولتراسونیک ضربه هایی به جرم های رسوب کرده به روی دندان وارد می شود و دندان را از رسوب می زداید. استفاده از این دستگاه در کلینیک دندانپزشکی در از بین بردن جرم های سنگین بسیار موثر است. سر این دستگاه به صورتی طراحی شده است که حداکثر تاثیر را در جرم زدایی از دندان داشته باشد.

استفاده از دستگاه جرم گیر التراسونیک
استفاده از ابزار دستی

گاهی دندانپزشک از ابزاری به اسم اسکیلر پریودنتال برای جرمگیری استفاده می کند که در این صورت زمان کار جرمگیری بیشتر می شود. دندانپزشک اسکیلر پریودنتال را روی جرم رسوب شده تنظیم می نماید و سپس با ضرباتی رسوبات را به طور کامل از روی دندان بر می دارد. سپس ناحیه مورد نظر را با محلول کلروهگزیدین می شوید. این مرحله معمولا بدون درد است. بهتر است این مرحله بعد از مرحله استفاده از دستگاه اولتراسونیک انجام گیرد تا تمامی رسوب های کوچک و بزرگ برداشته شود.

استفاده از ابزار دستی

پولیش دندان

در مرحله پولیش دندان، دندانپزشک با استفاده از یک سمباده نرم و دستی به آرامی دندان را تمیز می کند. ماده پروفیلاکسی بسیار شبیه به خمیر دندان است و به یک ابزار دستی به آرامی روی دندان آغشته می شود و به صورت دایره وار حرکت داده می شود تا این ماده به تمامی قسمت های دندان برسد و در نهایت درخشندگی دندان را بیشتر می کند.

پولیش دندان

استفاده از فلوراید

در مرحله آخر دندانپزشک شما یک لایه از ماده فلوراید را به روی دندان شما قرار داده تا سطح دندان به طور کامل پاکسازی شود. فلوراید ماده های خوراکی نیست و در معده هضم نمی شود، بنابراین باید بلافاصله بعد از جرمگیری از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ و جرم گیری

بسیاری از افراد بعد از انجام بلیچینگ و جرمگیری توصیه های دندانپزشک خود را فراموش می کنند و مراقبت های بعد از جرم گیری دندان را رعایت نمی کنند که همین عامل باعث می شود نتیجه حاصل از بلیچینگ و جرمگیری خیلی دوامی نداشته باشد و ظاهر دندان به حالت قبل خود باز گردد. لازم است بدانید در صورت رعایت نکات بهداشتی اثرات بلیچینگ و جرمگیری می تواند تا سال ها باقی بماند. بنابراین برای طولانی تر ماندن مدت زمان اثر بلیچینگ و جرمگیری لازم است به نکات زیر توجه کنید:
بعد از بلیچینگ و جرمگیری نیاز است دهان و دندان با استفاده از آب و نمک ولرم دو تا سه بار در روز شستشو داده شود.
باید بعد از بلیچینگ و جرمگیری با ملایمت مسواک زده شود و همچنین باید از مسواک با پرز نرم استفاده کرد.
روش صحیح مسواک زدن را از دندانپزشک خود جویا شوید.
به یاد داشته باشید بعد از بلیچینگ و جرمگیری به طور مرتب و حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
برای کنترل بهداشت دهان هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
بعد از بلیچینگ و جرمگیری از خوردن و آشامیدن مواد خیلی سرد و یا خیلی گرم اجتناب کنید زیرا ممکن است به دلیل برداشته شدن لایه رسوب توسط بلیچینگ و جرمگیری دندان ها کمی حساس شوند.
از نوشیدن آشامیدنی های رنگی مانند چای، قهوه، آب میوه های رنگدار صنعتی و... بپرهیزید.
مصرف سیگار را کنار بگذارید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ و جرم گیری

آیا بلیچینگ و جرمگیری خطر دارد؟

عوارض جرم گیری دندان و بلیچینگ به گونه ای است که پس از مدتی رفع خواهد شد و هیچ آسیبی را به دندان وارد نمی کند. بعضی از افراد به اشتباه گمان می کنند با انجام بلیچینگ و جرمگیری مینای دندان از بین خواهد رفت و بنابراین راه برای ورود باکتری و میکروب ها به دندان باز خواهد شد و در نتیجه پوسیدگی دندان سریع تر اتفاق خواهد افتاد باید. به این عزیزان یادآور شد که جرم و رسوب روی دندان علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب باعث زیان رساندن به بافت لثه خواهد شد و در مواردی ایجاد عفونت لثه نیز خواهد کرد. همچنین رسوب دندان محل تجمع باکتری دهان است که در بسیاری از موارد می تواند عامل اصلی بوی بد دهان باشد بنابراین این جرم ها هستند که سلامت دهان و دندان را به خطر خواهند انداخت نه بلیچینگ و جرمگیری دندان.

آیا بلیچینگ و جرمگیری خطر دارد؟

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

بلیچینگ و جرمگیری هر دو روش هایی برای سفید کردن و جرم زدایی دندان هستند. در بلیچینگ دندانپزشک از روش های مکانیکی و شیمیایی برای جرم زدایی دندان ها استفاده می کند اما در میان روش های مختلف جرم گیری دندان، عموما دندانپزشک از ابزار های مخصوص برای برداشتن رسوبات از روی دندان استفاده می کند. در جرمگیری با اعمال فشار بر سطح خارجی دندان با استفاده از ابزار هایی مخصوص، جرم چسبیده بر دندان را از آن جدا می کنند این روش بر رنگ دندان ها معمولا اثر چشمگیری ندارد اما در بلیچینگ معمولا دندان ها سفید تر، شفاف تر و شفاف تر خواهند شد. بنابراین اگر شما به دنبال تغییر رنگ چشمگیر در دندان خود هستید باید بعد از جرمگیری بلیچینگ را انجام دهید. زیرا در جرمگیری رسوبات برداشته خواهد شد و در بلیچینگ ماده آغشته شده در عمق دندان نفوذ کرده و باعث روشن تر شدن آن خواهد شد. لازم است بدانید تمامی جرم دندان ما با استفاده از مسواک و یا نخ دندان برطرف نخواهد شد و باید حداقل سالی یکبار با جرمگیری دندان ها جرم زدایی شوند. پس از جرمگیری شخص ممکن است احساس خالی شدن در دهان و حساسیت در دندان را داشته باشد و گمان کند که سطح دندان ها تراشیده شده است اما در جرمگیری هیچ گونه سایش و تراش سطح دندان صورت نمی گیرد بلکه تنها جرم از روی دندانها برداشته می شود. بسیاری از افراد ترجیح می دهند از سایر روش های سفید کردن دندان مانند لمینت بجای بلیچینگ استفاده نمایند اما لازم است بدانید که بلیچینگ در 90 درصد مواقع با موفقیت همراه است. بلیچینگ معمولا برای افرادی که زیاد چای و قهوه می نوشند و دچار تغییر رنگ در دندان شده اند موثر است. همچنین در افرادی که دچار تغییر رنگ دندان در اثر کهولت سن هستند نیز بلیچینگ بهترین عملکرد را دارد. در افرادی که در اثر مصرف دارو دچار تغییر رنگ بر روی دندان خود شده اند استفاده از بلیچینگ توصیه می شود اما نمی توان به طور صد در صد سفیدی دندان را تضمین نمود. در این مورد استفاده از کامپوزیت، بروساژ، روکش چینی و سایر روش های زیبایی توصیه می شود. همچنین در صورتی که پس از مدتی از انجام این موارد دندان ها مجددا جرم بگیرند، باید از جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری روکش دندان و ... استفاده نمایید. 

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری

استفاده از روش های بلیچینگ و جرم گیری

هزینه استفاده از هر یک از روش های بلیچینگ و جرمگیری در مقایسه با بسیاری از روش های دیگر بسیار مقرون به صرفه است. البته این هزینه می تواند بسته به تعداد جلسات و کیفیت مواد استفاده شده متفاوت باشد، اما به طور کلی هزینه جرمگیری دندان با توجه به میزان جرم دندان و تعداد جلسات مورد نیاز برای جرمگیری کامل دهان می تواند بین 300 هزار تومان تا 500 هزار تومان متغیر باشد.
امروزه افراد بسیاری هستند که دچار مشکلات سلامت و بهداشت دهان دندان هستند و از بد رنگ شدن دندان خود رنج می برند. این مشکل می تواند اعتماد بنفس افراد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. این دست مشکلات می تواند ارثی، در اثر مصرف داروها، کمبود ویتامین های اساسی بدن، انواع عفونت های دهان و لثه و... به وجود آید. در بسیاری از موارد نمی توان از این دست مشکلات با مراقبت و رعایت نکات بهداشتی جلوگیری به عمل آورد بنابراین توصیه می شود با مراجعه به دندانپزشک مشکل خود را حل نمایید و به سفید کردن دندان با جرم گیری یا بلیچینگ و یا هر دو روش بپردازید و لبخند زیبا را به خود هدیه دهید.

 استفاده از روش های بلیچینگ و جرم گیری

خواندن 278 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 06:13

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر