جدید ترین روش جرم گیری دندان چیست؟ جدید ترین روش جرم گیری دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جدید ترین روش جرم گیری دندان چیست؟

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 13:55
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دندان های بسیاری از افراد به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی تغییر رنگ داده و زرد می شوند. این مواد پلاک و یا جرم دندان می باشند که باید حتما آن ها را رفع کرد در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی برای شما به وجود آورد. روش های زیادی برای جرم گیری دندان وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدی برای آن به وجود آمده است.

جدید ترین روش جرم گیری دندان چیست؟

دندان های بسیاری از افراد به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی تغییر رنگ داده و زرد می شوند. این مواد پلاک و یا جرم دندان می باشند که باید حتما آن ها را رفع کرد در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی برای شما به وجود آورد. روش های زیادی برای جرم گیری دندان وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی روش های جدیدی برای آن به وجود آمده است.
جرم های روی دندان ها ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشند از جمله آن ها می توان به نارنجی، زرد و یا قهوه ای اشاره کرد. این جرم ها در واقع پلاک ها و رسوب های میکروبی هستند که روی دندان ها سخت و محکم شده اند و نمی توان آن ها را به سادگی و با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ساده بر طرف کرد. اگر افراد جرم گیری دندان را انجام ندهند و از کنار آن به سادگی عبور کنند، دندان ها حتما آسیب های جدی می بینند. از جمله این آسیب ها می توان به پوسیدگی دندان، التهاب لثه و عفونت های مشابه اشاره کرد.
روش های جدید جرم گیری دندان که با تکنولوژی های روز دنیا هماهنگ می باشند، هیچ گونه دردی را برای افراد به وجود نمی آورد. همچنین در این روش ها از بهترین مواد ضدعفونی کننده نیز استفاده می شود. برای انجام جرم گیری دندان می توان از دستگاه ها و ابزار های گوناگون استفاده شود که در ادامه شما را با آن ها آشنا می کنیم.
باید بدانید که جرم گیری دندان به صورت عمیق در روش های جدید به گونه ای انجام می شود که نهایت تا 4 جلسه این کار به پایان برسد. همچنین استفاده از بی حسی موضعی باعث می شود که بیمار هیچ گونه دردی را حس نکند و اذیت نشود. البته باید بدانید که اگر بیماری مربوط به لثه نداشته باشید جرم گیری دندان می تواند در یک جلسه به اتمام برسد.


جدید ترین روش جرم گیری دندان

یکی از روش های جدید برای جرم گیری دندان، استفاده از دستگاه های به روز دنیا می باشد. در این روش باید از سه مرحله استفاده شود. جرم گیری دندان و کورتاژ لثه، بروساژ دندان، استفاده از دستگاه airflow شامل این سه مرحله ی باشد که باید به بهترین شکل انجام شوند. در ادامه شما را با این سه مرحله آشنا می کنیم.

جرم گیری دندان

اولین مرحله جرم گیری دندان و کورتاژ لثه می باشد. برای انجام این مرحله دندانپزشکان روش مخصوص به خود را دارند. به طور مثال برای انجام این مرحله، می توان از ابزار های دستی و یا اولتراسونیک استفاده کرد. البته برخی از پزشکان هر دو ابزار را به کار می گیرند.
ابزار های دستی: برای جرم گیری دندان می توان از ابزار های دستی استفاده کرد. اگر جرم قابل مشاهده نباشد، دندانپزشک با حس لامسه خود پلاک ها و جرم ها را شناسایی کرده و اقدام به برداشتن آن ها می کند.
ابزار های اولتراسونیک: از جمله ابزار های دیگر برای جرم گیری دندان، ابزار های اولتراسونیک می باشد که می تواند پلاک و جرم را از روی دندان ها از بین ببرد. این ابزار با لرزش و اسپری کردن آب این کار را انجام می دهد. اسپری کردن آب برای کنار زدن پلاک و جرم ها و همچنین سرد نگه داشتن ابزار مورد استفاده می باشد.کورتاژ لثه

زمانی که با ابزار های مختلف عمل جرم گیری دندان انجام شد، باید عمل کورتاژ لثه نیز انجام شود. زیرا ممکن است که عفونت در بافت لثه باقی مانده باشد. کوتاژ لثه باعث می شود تا عفونت ها از بین برود و لثه ای سالم را برای بیمار به وجود آورد.

بروساژ دندان

بعد از جرم گیری دندان، باید از بروساژ دندان نیز استفاده شود. بروساژ دندان به آغشته کردن دندان ها به خمیر های مخصوص گفته می شود که با یک برس دندان ها ماساژ داده می شوند. بروساژ باعث می شود که سطح دندان صیقلی و رنگ ها از روی آن ها پاک شود.

استفاده از airflow
در مرحله ی آخر، برای صیقلی شدن دندان ها باید از دستگاه airflow استفاده شود. این دستگاه بدون تماس مستقیم و با فشار هوا، آب و سدیم بی کربنات روی دندان های پاشیده می شود تا پلاک ها و لکه ها روی دندان ها از بین برود. با دستگاه airflow، جرم گیری دندان به خوبی انجام می شود.دستگاه جرم گیری دندان

برای جرم گیری دندان، از ابزار ها و دستگاه های زیادی استفاده می شود تا دندانپزشک بتواند به خوبی این عمل را انجام دهد و آسیبی به دندان ها و لثه ی فرد وارد نشود. برخی از دستگاه ها و ابزار های مفید برای جرم گیری دندان را برای شما معرفی می کنیم.

دستگاه اولتراسونیک

یکی از دستگاه های رایج برای جرم گیری دندان، ابزار اولتراسونیک می باشد. سر این دستگاه گرد است و دارای انحنا می باشد. این دستگاه برای از بین بردن و شل شدن جرم ها استفاده می شود به همین سبب لازم نیست که سر این دستگاه تیز باشد. فشار وارده توسط این دستگاه قابل تنظیم می باشد. در واقع این دستگاه با شل کردن جرم ها و اسپری کردن آب به دهان، جرم ها و رسوب های کنده شده را کنار می زند.

ابزار های دستی

در گذشته تنها از ابزار های دستی برای جرم گیری دندان استفاده می شد. این ابزار شامل نوک، تنه و دسته می باشد که باید برای کار کردن با آن ها بسیار دقت کرد. نوک این ابزار باید تیز باشد تا کارایی لازم را داشته باشد. اگر نوک این ابزار کند شود حتما باید برای تیز کردن آن اقدام کرد. نوک این ابزار می تواند از جنس استیل و یا کاربید باشد. اگر نوک قلم ها مدور باشد آسیبی به بافت های لثه نخواهد زد و کارایی بهتری خواهد داشت.
از جمله قلم های دستگاه های دستی می توان به قلم کج بیل، کورت و فورسپس جرم گیری دندان اشاره کرد. برای استفاده از این قلم ها باید با ملایمت رفتار کرد و از لبه ی لثه شروع و به سمت تاج دندان ادامه پیدا می کند.

جرم گیری دندان با لیزر

یکی از ابزار هایی که می توان برای جرم گیری دندان به کار برد، لیزر می باشد. از لیزر می توان برای آماده کردن دندان و یا راحت تر انجام دادن جرم گیری دندان استفاده کرد. از لیزر برای از بین بردن التهاب لثه ها استفاده می شود تا ریشه ها به راحتی قابل دسترس باشند و بتوان جرم ها و رسوب ها را از روی دندان ها از بین برد. بعد از آن پاکت به وسیله ی تشکیل لخته فیبرین پوشانده می شود. بعد از این مرحله لثه به دندان متصل می شود و در نتیجه عمق پاکت نیز کاهش خواهد یافت.
استفاده از لیزر برای جرم گیری دندان، بسیار مفید می باشد. به همین دلیل این امر در بسیاری از دندانپزشکی ها صورت می پذیرد. یکی از مزیت های استفاده از لیزر، بستن پاکت ها می باشد که این امر باعث می شود تا به مدت دو هفته باکتری ها نتوانند رشد کنند. یکی دیگر از مزیت های جرم گیری دندان با لیزر، سرعت بالای انجام کار و بهبود یافتن سریع لثه و بافت ها می باشد.
مراحل انجام گیری جرم گیری دندان با لیزر به صورت زیر می باشد.
با استفاده از پروب باید عمق پاکت ها اندازه گیری شود.
باکتری ها و بافت های آسیب دیده به وسیله ی لیزر از بین می روند.
پاکت ها بعد از جرم گیری دندان، بسته می شوند.
ضد عفونی کردن دندان و دهان باعث بهبود یافتن سریع لثه ها می شود.
بعد از تمام این مراحل، پاکت های سالم به وجود می آید.

تفاوت بلیچینگ با جرم گیری دندان

در این قسمت قصد داریم تفاوت بین دو روش بلیچینگ و جرم گیری دندان را برای شما بازگو کنیم. برای درک بهتر آن در ابتدا شما را به صورت مختصر با بلیچینگ نیز آشنا می کنیم.
یکی از روش های سفید کردن دندان ها، بلچینگ می باشد. در این روش از یک ماده ی مفید و موثر که سفید کننده می باشد بر روی دندان ها استفاده می شود. این ماده بر روی مینای دندان ها قرار می گیرد و هیچ گونه عارضه ای ندارد.
سفید کردن دندان ها با روش بلیچینگ، خود به دو روش دسته بندی می شود. یکی از این روش ها در مطب دندان پزشکی انجام می شود. در این روش از دستگاه های مخصوص و تاباندن نور استفاده می شود. این نور روی ماده ی سفید کننده تابانده می شود و عمل سفید کردن دندان ها به خوبی و با سرعت انجام می شود.
روش دیگر سفید کردن دندان، در منزل به وسیله ی قالب هایی که دندانپزشک از دندانهای شما تهیه کرده انجام می شود. در این قالب ها ماده ی سفید کننده ریخته می شود. پس از آن این قالب ها روی دندان ها به مدت زمان مشخصی قرار می گیرد.
یک نکته ی مهم در مورد بلیچینگ دندان این است که دندانپزشک تمامی قسمت های نرم دهان را که شامل زبان، لثه، لب و ... می باشد را با مواد مخصوص پوشش می دهد تا در زمان کاربرد دستگاه های تاباننده نور و لیزر آسیب نبینند. نتیجه ی مطلوب ممکن است در یک جلسه به دست نیاید، اگر این اتفاق افتاد نگران نشوید. مطمئن باشید بعد از دو تا سه جلسه حتما نتیجه ی دلخواه را خواهید گرفت.
با توجه به مطالب بالا بلیچینگ برای زیبایی دندان ها و سفید شدن آن ها استفاده می شود. اما جرم گیری دندان برای پاک کردن جرم ها و رسوب ها از روی دندان به کار می رود و جنبه ی سلامتی دارد. در نتیجه یکی از تفاوت های این دو روش جنبه درمانی و زیبایی داشتن آن ها می باشد.
هر دو روش جرم گیری دندان و بلیچینگ باعث می شود که دندان ها روشن شوند اما مقدار تغییر رنگ دندان ها در آن ها متفاوت می باشد. در بلیچینگ میزان سفیدی دندان بیشتر می باشد زیرا این روش تنها به همین قصد صورت می پذیرد.

ژل سفید کننده دندان

یکی از روش های سفید کردن دندان، استفاده از ژل سفید کننده می باشد. اما باید به شما هشدار بدهیم که استفاده از این ژل ها به صورت مداوم و طولانی مدت مناسب نمی باشد و ممکن است به دندان های شما آسیب بزند. با توجه به تحقیقاتی که توسط محققان صورت گرفته است، ژل های سفید کننده می تواند باعث ترگ خوردگی و یا شکستگی آن ها شود. به همین سبب افراد یا باید به طور کامل از آن ها استفاده نکنند و یا اگر قصد انجام این کار را دارند باید به میزان خیلی کمی از آن استفاده شود.
این ژل ها شاید در ابتدای امر دندان ها را سفید کند و برای افراد خوش آیند باشد. اما باید بدانید ساییدگی بیش از حد دندان ها به وسیله ی این ژل ها و پودر های سفید کننده به دندان ها آسیب خواهند رساند. البته باید بدانید بعضی از دندانپزشکان، مدل های متفاوتی از ژل های سفید کننده دندان را که نشان وزارت بهداشت دارند، تایید کرده اند و اظهار دارند که این ژل ها عوارض کمتری نسبت به موارد مشابه خواهند داشت. در نتیجه استفاده از این ژل ها و پودر ها مانعی ندارد.
با وجود عوارضی که در بالا به آن ها اشاره شد، بهتر است برای جرم گیری دندان و سفید کردن آن ها ، از روش های دیگر آن مانند بلیچینگ استفاده کرد. روش هایی که توسط دندانپزشک انجام شود بدون عارضه بوده و ضرری به دندان های افراد نمی رساند.

خواندن 55 دفعه

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما