روش های خانگی جرم گیری دندان و میزان تاثیرگذاری این روش ها روش های خانگی جرم گیری دندان و میزان تاثیرگذاری این روش ها کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرم گیری دندان به روش سنتی امکان پذیر است؟ | 5 روش خانگی جرمگیری

چهارشنبه, 07 اسفند 1398 ساعت 12:36
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

در این مطلب چه چیز مطالعه خواهید کرد؟

تمام افراد دوست دارند تا به نحوی از شر جرم‌های دهان و دندان خود خلاص شوند. آیا شما هم جزء این دسته از افراد می‌باشید؟
به نظر شما جرم گیری دندان به روش سنتی امکان‌پذیر است؟
آیا طب اسلامی می‌تواند جایگزین جرم گیری در مطب دندانپزشکی باشد؟
در این مقاله، علاوه بر پاسخ این سؤالات شما را با روش‌های جرم گیری سنتی آشنا کرده‌ایم و صحیح و نادرست بودن هریک از این روش‌ها را به طور دقیق بیان کرده‌ایم.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

آیا جرم گیری دندان با طب سنتی ممکن است؟

این سؤال برای بسیاری از افراد پیش آمده است. باید بدانید که در صورتی که در مراحل اولیه تشکیل جرم نسبت به جرم گیری اقدام نمایید، ممکن است برخی از روش‌های سنتی که در این مقاله بیان کرده‌ایم، تا حدودی مؤثر واقع شوند که البته میزان تأثیر روش‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است.
اما اینکه بیان کنیم همواره رفع جرم دندان در طب سنتی مؤثر است، این‌گونه نیست. در ادامه راهنمایی‌های بیشتری در این باره مطرح کرده‌ایم.

جرم گیری دندان در طب اسلامی

آیا جرم گیری دندان در طب اسلامی واقعیت دارد؟

جرم‌گیری دندان در طب اسلامی بسیار تأکید شده است و در واقع رعایت بهداشت دهان و دندان در دین اسلام نوعی عبودیت است.
در اسلام گفته شده است که در صورتی که پس از رعایت بهداشت دهان و دندان و با دهان خوش بو نماز بخوانید و قرآن تلاوت نمایید، پاداش بیشتری خواهد داشت.
روایات و احادیث زیادی برای ایجاد انگیزه در میان مسلمانان برای رعایت بهداشت دهان و دندان وجود دارد. حتی در بسیاری از احادیث نقل شده است دهان خوشبو، از مشخصه‌های یک مسلمان است. اما روش‌های طب اسلامی برای جرم گیری دندان کدام‌اند و آیا می‌توانند مؤثر واقع شوند؟
اگر این سؤال برای شما نیز پیش آمده است، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

روش‌های جرم گیری دندان در طب سنتی

اگر به دنبال درمان پلاک دندان در طب سنتی هستید، بهتر است اطلاعات دقیق‌تری در رابطه با روش‌های آن به دست آورید:

 1. نمک دریایی

  کاربرد نمک دریایی برای جرمگیری دندان

  مسواک زدن با نمک در طب سنتی می‌تواند به جلوگیری از تشکیل جرم و پلاک زودهنگام در دهان کمک ‌کند.
  برای استفاده از آن بهتر است نمک دریایی را با خمیر دندان مخلوط کرد و دندان‌های خود را مسواک بزنید.
  اگر این عمل را روزی یک بار انجام دهید، دندان‌هایی بدون جرم و تمیز خواهید داشت.
  لازم به ذکر است که استفاده بیش از اندازه از نمک نیز برای دندان‌ها مضر است.
 2. گلاب و سرکه برای درد دندان

  آیا گلاب و سرکه برای درد دندان موثر هستند؟

  ترکیب گلاب و سرکه یکی از روش‌های سنتی است که در گذشته افراد برای کاهش درد دندان خود از آن استفاده می‌کردند.
  توجه داشته باشید که استفاده از این گونه ترکیبات نمی‌توانند به عنوان یک شیوه درمانی مؤثر باشند و تنها ممکن است برای کاهش درد موقت مورد استفاده قرار بگیرند.
  به هر حال ممکن است در مورد جرم گیری دندان با سرکه و گلاب نیز مطالبی به گوشتان خورده است که لازم است بدانید که به طور کلی استفاده از سرکه سیب برای سفیدی دندان مناسب نیست و فرقی نمی‌کند که به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرد و یا به همراه ترکیبات دیگری مانند گلاب، جوش شیرین و ... باشد.
  به همین دلیل اگر دارای درد دندان هستید، استفاده از این اقدامات تنها می‌تواند به بدتر شدن شرایط شما منجر شود، زیرا با کاهش درد موقت احتمال پیشرفت علت درد و نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر ایجاد خواهد شد.
  بنابراین بهتر است در اسرع وقت به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 3. جرم گیری دندان با عسل

  عسل چه کابردی برای جرم گیری دندان دارد؟

  همان‌طور که می‌دانید عسل یکی از بهترین مواد طبیعی است که بر قسمت‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد. جرم گیری دندان با عسل نیز یکی دیگر از خواص آن بوده که این روزها برخی افراد از آن استفاده می‌کنند.
  اما اینکه برخی افراد فکر می‌کنند عسل به تنهایی می‌تواند در پروسه سفید کردن دندان تأثیر داشته باشد، اشتباه است. گفته‌ها حاکی از آن است که بهترین راه استفاده از عسل برای سفید کردن دندان همراه با نمک دریایی است.
  در اصل می‌توانید عسل و نمک دریایی را مخلوط کرده و به وسیله انگشت آن را روی دندان‌ها بمالید. یا به طور غیر مستقیم روی مسواک زده و دندان‌ها با آن ماساژ دهید.
  لازم به تذکر است که نمک بیش از اندازه برای دندان‌ها مفید نبوده و به‌مرورزمان روی مینای دندان تأثیر می‌گذارد.
  در نتیجه بهتر است یک یا دو بار در هفته از آن استفاده شود تا هم دندان‌ها سفید شوند و هم سلامت پوسته خارجی دندان حفظ گردد.
 4. جرم گیری دندان با توت فرنگی

  آیا توت فرنگی برای جرمگیری دندان موثره؟

  برخی میوه‌های طبیعی دارای منشأ مالیک اسید بوده و این اسیدهای طبیعی برای دندان مفید هستند که توت فرنگی را می‌توان یکی از آنها به شمار آورد.
  در نظر داشته باشید توت فرنگی شامل شکر طبیعی است و حتماً باید بعد از استفاده از آن، مسواک بزنید.
 5. پوست پرتقال برای جرم گیری دندان

  پوست پرتقال آیا موثره؟

  یکی از شیوه‌هایی خانگی که برخی از افراد برای جرم گیری دندان‌های خود آن را مورد استفاده قرار می‌دهند، استفاده از پوست پرتقال است.
  لیمونین موجود در پوست پرتقال می‌تواند تا حدودی به از بین بردن لکه‌های روی سطح دندان‌ها کمک کند.
  همچنین ویتامین C موجود در آن موجبات حذف و کاهش رشد میکروب‌های مضر دهان را فراهم می‌آورد.
  لازم به ذکر است که این ماده تأثیری در از بین بردن جرم‌های دندانی ندارد.
 6. استفاده از روغن دانه کنجد

  روغن کنجد برای جرم گیری دندان

  این ماده گیاهی و ارگانیک دارای خاصیت‌های آنتی اکسیدانی، سم زدایی و ضد میکروبی می‌باشد. دانه کنجد را می‌توان از ابتدایی‌ترین موادی دانست که افراد برای غرغره کردن دهان خود از آن استفاده می‌کردند.
  خاصیت آنتی اکسیدان و ضد سرطانی آن می‌تواند تأثیری در سلامت بافت‌های دهان نیز داشته باشند.
  اما با این وجود با توجه به تمام بررسی‌هایی که امروزه صورت گرفته است، روغن دانه کنجد تأثیری در از بین بردن جرم‌های دندان ندارد.
 7. استفاده از عصاره سرخ بن

  استفاده از عصاره سرخ بن

  داشتن خاصیت ضد میکروبی این عصاره، سبب شده است تا در ساخت برخی از خمیر دندان‌ها از آن استفاده شود. اما بهتر است به صورت شخصی از این عصاره استفاده نکنید.
 8. روغن نارگیل

  آیا روغن نارگیل برای جرم گیری دندان موثر است؟

  روغن نارگیل دارای خواص بسیاری است. در گذشته افراد با مالیدن این روغن روی سطح دندان‌های خود تصور بر این داشتند که این ماده می‌تواند پوسیدگی‌های دندان آنها را درمان کند. در حالی که امروزه ثابت شده است با وجود خاصیت ضد التهابی که این ماده دارد، اما قادر به از بین بردن جرم‌های بین دندان نخواهد بود.

آیا مخلوط سرکه و عسل برای جرم گیری دندان مؤثر است؟

سرکه وعسل چه نقشی در سلامت دهان دارند؟

خاصیت ضد باکتریایی و ضد عفونی بودن عسل از رشد و تکثیر باکتری‌ها پیشگیری می‌کند و به این ترتیب به بهبود التهابات کمک می‌کند.
با وجود اینکه برخی از افراد مخلوط سرکه و عسل را یک روش برای جرم گیری دندان به شمار می‌آورند، اما باید بدانید که این روش هیچ جنبه علمی ندارد.
اسید ماده اصلی سرکه، به مینای دندان آسیب می‌زند. همچنین باکتری‌های موجود در دهان به طور طبیعی هنگام غذا خوردن غذاهای شیرین را به اسید تبدیل می‌کنند.
در نتیجه، مصرف و یا استفاده هم‌زمان عسل و سرکه با هم تأثیر منفی روی دندان‌ها می‌گذارد و بهتر است که از سفيد كردن دندان با سركه سيب و سایر ترکیبات مشابه خودداری کنید.

آیا روش‌های خانگی جرم گیری دندان جایگزین مراجعه به دندانپزشک است؟

خیر، هیچ کدام از روش‌های بیان شده نمی‌توانند به طور قطع جایگزین مراجعه به کلینیک دندانپزشکی باشند.
در صورتی که به صورت مرتب برای معاینه به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید، می‌توانید سلامت دهان و دندان‌های خود را تضمین نمایید.
از دندانپزشک خود بخواهید تا شما را در انتخاب روش خانگی مناسب برای جرم گیری راهنمایی نمایید.
در کل اصول زیر را فراموش نکنید:

 • زیاده روی در استفاده از روش‌های خانگی نیز می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند.
 • روش‌های خانگی جرم گیری دندان در مراحل اولیه تشکیل جرم می‌تواند تأثیرگذار باشد.
 • روش‌های خانگی جرم گیری دندان را طبق توصیه‌های دندانپزشک انجام دهید و مراجعه مرتب و منظم به مطب دندانپزشکی را در برنامه خود قرار دهید.
 • با وجود استفاده از روش‌های خانگی جرم گیری دندان، باز به جرم گیری نیاز پیدا می‌کنید و این به معنای بی تأثیر بودن روش‌های خانگی نیست. روش‌های خانگی بی شک نیاز شما به جرم گیری را کمتر می‌نمایند.

از بین بردن زردی دندان در طب سنتی

برخی از افراد به دنبال رفع زردی دندان با پودر گیاهی و دیگر روش‌های سنتی هستند. باید بدانید که روش‌های مختلفی در تغییر رنگ دندان نقش دارند که برای از بین بردن آن لازم است تا علت آن بررسی شود. درمان زردی دندان در طب سنتی استفاده از روش‌هایی مانند روغن میخک، پوست انار، پوست پرتقال، گل زنبق و ... را مطرح می‌کند.
اما استفاده از هر یک از این روش‌ها می‌توانند تأثیراتی در مینای دندان شما داشته باشند.
با این وجود روش‌هایی در منزل هستند که ممکن است در بهبود رنگ دندان‌هایتان به شما کمک کنند از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از خمیر دندان و دهان‌شویه سفید کننده اشاره کرد.

پاسخ به برخی سؤالات شما عزیزان در این باره

 1. آیا زردچوبه برای جرم گیری دندان مؤثر است؟

  خاصیت ضدالتهابی و ضدمیکروبی بودن زردچوبه از مواردی هستند که سبب شده برخی از افراد تصور کنند این ماده برای جرم گیری دندان نیز مؤثر است. در صورتی که زردچوبه نمی‌تواند به عنوان یک روش جایگزین برای درمان‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار بگیرد.
 2. برای استفاده از روش‌های سنتی جرم گیری دندان چه نکته‌ای را باید مد نظر قرار دهم؟

  در نظر داشته باشید که از روش‌های بیان شده به صورت هم‌زمان با هم استفاده نکنید. همچنین یک روش را به طور طولانی انجام ندهید. این کار می‌تواند شما را با مشکلات پیچیده‌تری روبه‌رو کند.
 3. طب اسلامی و طب سنتی چه توصیه‌هایی برای جرم گیری دندان دارند؟

  در طب سنتی جویدن کنجد برای چند دقیقه در دهان و مسواک زدن بعد از آن توصیه شده است که علاوه بر زدودن جرم‌ها می‌تواند در تقویت لثه‌ها و مینای دندان هم تأثیرگذار باشد.
  همچنین توصیه شده است که از روغن نارگیل و روغن زیتون به صورت مخلوط برای قرقره کردن استفاده نمایید و سپس مسواک بزنید.
 4. آیا کندر در سلامت دهان نقش دارد؟

  کندر با خواص بی نظیر خود می‌تواند خواص ضد میکروبی و التهابی برای دهان داشته باشد. با این وجود استفاده از آن تأثیر مستقیمی در از بین بردن باکتری‌ها و جرم‌های دندانی ندارد.
 5. طرز تهیه خمیر دندان در طب اسلامی چگونه است؟

  در طب سنتی روشی بیان شده که با ترکیب جوش شیرین و نمک می‌توانید نوعی خمیر دندان به دست آورید، اما باید بدانید که این کار می‌تواند به دندان‌های شما آسیب وارد کند، زیرا در خمیر دندان‌های ساخته شده میزان استفاده از هر ترکیبی به طور متناسب در نظر گرفته شده است.
خواندن 6779 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 21 آذر 1401 ساعت 07:19
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.