روش های خانگی جرم گیری دندان و میزان تاثیرگذاری این روش ها روش های خانگی جرم گیری دندان و میزان تاثیرگذاری این روش ها کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرم گیری دندان به روش سنتی امکان پذیر است؟ | 5 روش خانگی جرمگیری

چهارشنبه, 07 اسفند 1398 ساعت 12:36
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

روش های خانگی جرم گیری دندان موثرند!

روش های خانگی جرم گیری دندان می توانند تاثیرگذار باشند اما اصلی ترین نکته ای که باید در جرم گیری به آن توجه کنید زمانی است که نسبت به جرم گیری اقدام می کنید. جرم ها به مرور زمان و به صورت تدریجی تشکیل می شوند. حتی ممکن است در مراحل اولیه تشکیل، جرم ها را نبینید. به مرور زمان بر اثر تجمع پلاک دندان، این جرم ها بر روی طوق دندان تشکیل می شوند. در واقع تا این مرحله می توانید از روش های خانگی و سنتی برای جرم گیری استفاده کنید. البته شاید لازم باشد تا چند بار و در فواصل زمانی معین، جرم گیری دندان به روش خانگی را تکرار کنید. با گذر زمان، در صورتی که نسبت به زدودن این جرم ها اقدام نکنید، لایه های جرم بیشتر و چسبنده تر می شود و به زیر لثه نفوذ می کنند. اگر جرم دندان های شما به این مرحله رسیده است، به احتمال زیاد استفاده از روش های خانگی جرم گیری دندان برای شما مفید نخواهد بود و بهتر است هر چه سریع تر به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. در این مرکز، پزشک به کمک دستگاه جرم گیری دندان، به راحتی می تواند به درمان مواردی از قبیل جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان، جرم گیری دندان ارتودنسی و ... بپردازد. در حالی که روش های سنتی جوابگو نخواهند بود. عدم درمان در این مرحله می تواند عوارض متعدد و جبران ناپذیری داشته باشد. لق شدن دندان ها، عفونت و التهاب لثه از جمله این عوارض است.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید


خمیر دندان های ضد جرم از روش های خانگی جرم گیری دندان

یکی از رایج ترین روش های خانگی جرم گیری دندان، استفاده از خمیر دندان های ضد جرم است. انواع خمیر دندان های جرم گیر از جمله خمیر دندان های ذغالی از این جمله اند. همانطور که گفته شد، در صورتی که جرم ها لایه های چسبنده بر روی دندان و زیر لثه تشکیل نداده باشند، می توانید با روش های خانگی جرم گیری دندان همچون استفاده از خمیر دندان های مخصوص نسبت به از بین بردن جرم ها اقدام نمایید. می توانید از دندانپزشک معالج خود بخواهید تا شما را در انتخاب خمیر دندان مناسب راهنمایی کند. فراموش نکنید این خمیر دندان ها بیشتر از خمیر دندان های عادی مواد ساینده دارند و استفاده مداوم از این نوع خمیر دندان ها می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. دندانپزشک معالج می تواند پس از معاینه دندان هایتان، در خصوص فواصل استفاده از این خمیر دندان نیز شما را راهنمایی کند. در کنار استفاده از خمیر دندان های ضد جرم، دو اصل را فراموش نکنید. مسواک زدن صحیح و مرتب و استفاده درست از نخ دندان نیز می تواند در از بین بردن جرم ها تاثیر زیادی داشته باشد.

خمیر دندان های ضد جرم از روش های خانگی جرم گیری دندان


استفاده از جوش شیرین از دیگر روش های خانگی جرم گیری دندان

یکی از رایج ترین روش های خانگی جرم گیری دندان، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین می تواند جرم ها و باکتری ها را در دهان شما از بین ببرد. شما می توانید اندکی جوش شیرین را بر روی مسواک خود بریزید و دندان های خود را از وجود جرم ها تمیز کنید. همچنین می توانید یک قاشق نمک را با دو قاشق جوش شیرین مخلوط نموده و از آن برای شستن و از بین بردن جرم ها استفاده کنید. البته فراموش نکنید استفاده زیاد از حد از این ترکیب می تواند به بافت های داخل دهان شما و لثه ها آسیب وارد نموده و التهاب ایجاد نماید که از عوارض جرم گیری دندان با این روش محسوب می شود. در صورتی که جرم های دندان ها با چند بار استفاده از این روش از بین نرفت، این فرایند را بیش از حد تکرار نکنید و به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. در بسیاری از منابع استفاده از جوش شیرین در کنار نمک دریا، توت فرنگی، لیمو و ... برای شست و شوی دندان ها با هدف جرم گیری توصیه شده است. اغلب کسانی که از جوش شیرین برای جرم گیری استفاده می نمایند، بیان کرده اند که این روش علاوه بر جرم گیری در سفید کردن دندان ها نیز اثر بی نظیری دارد و هیچ یک از روش های جرم گیری دندان خانگی به اندازه استفاده از جوش شیرین دندان ها را سفید نمی کنند.

استفاده از جوش شیرین از دیگر روش های خانگی جرم گیری دندان

انواع سرکه و کاربرد های آن در روش های خانگی جرم گیری دندان

در طب سنتی معتقدند که سرکه در زدودن جرم ها معجزه می کند. سرکه در انواع روش های خانگی جرم گیری دندان جایگاه ویژه ای دارد. شما می توانید از سرکه سفید یا سرکه سیب برای جرم گیری استفاده نمایید. شستن دندان با سرکه سفید علاوه بر جرم گیری می تواند در سفید شدن دندان ها و از بین بردن بوی بد دهان تاثیرگذار باشد. جرم گیری دندان با سرکه سیب نیز تاثیرات مشابهی دارد. سرکه می تواند همراه با جوش شیرین نیز برای تاثیرگذاری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. شما می توانید با جوش شیرین و سرکه، خمیری درست کنید و برای شست و شوی دندان ها از آن ها استفاده کنید. البته دقت کنید سرکه به ویژه سرکه سفید یک اسید قوی است و باید در مقدار استفاده دقت کنید. حداکثر هفته ای دو بار شست و شو با سرکه توصیه می شود. این روش در صورتی که در استفاده از آن زیاده روی نکنید به مینای دندان شما آسیب وارد نمی کند. اما در صورتی که مینای دندان های شما از قبل آسیب دیده است، استفاده از این روش توصیه نمی شود چون می تواند مشکل شما را دو چندان نماید.

انواع سرکه و کاربرد های آن در روش های خانگی جرم گیری دندان
استفاده از پوست گردو از جمله روش های خانگی جرم گیری دندان

طب سنتی نیز پیشنهاد هایی به عنوان روش های خانگی جرم گیری دندان دارد. یکی از راهکار های جرم گیری دندان به روش سنتی استفاده از پوست گردو است. در این روش پوست گردو تازه را به مدت 10 دقیقه با اندکی آب در یک ظرف فلزی می جوشانید. پس از این که این محلول سرد شد، می توانید از آن برای شست و شوی دندان و جرم گیری استفاده نمایید. این محلول می تواند در تقویت لثه ها نیز نقش بسزایی داشته باشد. فراموش نکنید این روش برای جرم هایی که در مراحل اولیه تشکیل هستند مفید است. در صورتی که پلاک های ضخیمی از جرم بر روی دندان و زیر لثه شما تشکیل شده است، روش های خانگی جرم گیری دندان نمی تواند راهکار مناسبی باشد.

استفاده از پوست گردو از جمله روش های خانگی جرم گیری دندان
روش های خانگی جرم گیری دندان مبتنی بر میوه های قرمز و غنی از ویتامین c

طبق توصیه های طب سنتی، برخی میوه های قرمز رنگ همچون توت فرنگی و گوجه فرنگی خاصیت جرم زدایی دارند. مزایای جرم گیری دندان با این روش از روش های خانگی جرم گیری دندان، این است که نگران آسیب به مینای دندان و بافت لثه نیستید. این میوه ها همچون توت فرنگی و گوجه فرنگی در جرم گیری و سفید کردن دندان ها بسیار موثرند. تاثیر انار و پوست انار هم در جرم گیری ثابت شده است. اما در این میان بسیاری اعتقاد دارند تاثیر توت فرنگی از دیگر میوه های بیشتر است. بسیاری از واحد های تولید کننده خمیر دندان بر این اساس، از توت فرنگی برای تولید خمیر دندان استفاده می نمایند. شما می توانید با قراردادن این میوه ها به روی دندان، برای چند دقیقه، جرم ها را نرم کنید و سپس با مسواک آن ها را از بین ببرید. هر چه جرم در مراحل اولیه تشکیل باشد، این روش تاثیرگذارتر خواهد بود. بسیاری از منابع سنتی انجیر سیاه را نیز در دسته میوه هایی قرار می دهند که می توانید از آن ها برای جرم گیری استفاده نمایید.

پیشنهاد می شود این مطالب را نیز حتما مطالعه بفرمایید:

برخی از توصیه های طب سنتی در خصوص روش های خانگی جرم گیری دندان

گروهی از روش های خانگی جرم گیری دندان مربوط به توصیه های طب سنتی است. ممکن است برای شما سوال باشد که آیا جرم گیری دندان به روش سنتی امکان پذیر است؟. در خصوص روش های خانگی جرم گیری دندان مبتنی برطب سنتی نیز جواب مشابه سایر روش های خانگی است. در صورتی که در مراحل اولیه تشکیل جرم نسبت به جرم گیری اقدام نمایید، این روش ها موثر است. میزان تاثیر روش های مختلف با یکدیگر متفاوت است. برای مثال در طب سنتی جویدن کنجد برای چند دقیقه در دهان و مسواک زدن بعد از آن توصیه شده است که علاوه بر زدودن جرم ها می تواند در تقویت لثه ها و مینای دندان هم تاثیرگذار باشد. همچنین توصیه شده است که از روغن نارگیل و روغن زیتون به صورت مخلوط برای قرقره کردن استفاده نمایید و سپس مسواک بزنید. ترکیب زردچوبه، روغن خردل و نمک علاوه بر جرم گیری، در درمان التهاب های لثه نیز موثر است.
برخی روش های سنتی قوی تر از سایر روش ها عمل می نمایند. در خصوص استفاده از این روش ها، لازم است تا نسبت به تعداد دفعات استفاده محتاط تر عمل نمایید. یکی از روش های معجزه آسای طب سنتی برای جرم گیری دندان ها، استفاده از دو واحد برگ سماق و یک واحد زاج سفید به صورت پودر شده است. در صورتی که از این مخلوط پودری برای مسواک زدن استفاده نمایید، جرم های دندان های شما به خوبی زدوده می شود. فراموش نکنید استفاده زیاد از این ترکیب می تواند باعث آسیب به مینای دندان شود. البته استفاده به مقدار مناسب، بسیار مفید خواهد بود.

برخی از توصیه های طب سنتی در خصوص روش های خانگی جرم گیری دندان

مشاوره با متخصصان طب سنتی برای انتخاب از میان روش های خانگی جرم گیری دندان

توصیه های طب سنتی بسیار متنوع اند. در برخی مواقع انتخاب از میان روش های خانگی جرم گیری دندان که مناسب شما باشد، نیازمند مشاوره با یک متخصص طب سنتی است. برای مثال یکی از معیارهای انتخاب از میان روش های خانگی جرم گیری دندان در طب سنتی، انتخاب بر اساس مزاج هاست. برای مثال توصیه شده است کسانی که مزاج سرد و تر دارند از ترکیبات دارچین، زوفا، پر سیاوشان و مصطکی با نسبت مساوی استفاده نمایند. در طب سنتی اعتقاد بر این است که مزاج در جنس دندان و ترکیبات بزاق شما تاثیر می گذارند، بنابراین برای جرم گیری لازم است تا مزاج ها مورد بررسی قرار گیرند. در صورتی که روش مناسب شرایط خود را با مشورت یک متخصص طب سنتی انتخاب نمایید، بی شک نتیجه بهتری خواهید گرفت.

از چند روش به طور همزمان استفاده نکنید!

ممکن است مطالعه این مقاله باعث شود تا تصمیم بگیرید تا چند روش را برای جرم گیری امتحان کنید. توصیه می شود تا روش های متنوع را حداقل به صورت همزمان امتحان ننمایید. استفاده همزمان از چند روش ممکن است برای شما ایجاد مشکل نماید و به دندان ها و لثه های شما آسیب وارد نمایید.

روش های خانگی برای جلوگیری از تشکیل جرم بر روی دندان ها

روش های خانگی جرم گیری دندان بسیار متنوع اند که بی شک با انجام این روش ها می توانید نیاز به مراجعه به مطب دندانپزشکی را کمتر نمایید و دندان های سالم تری داشته باشید. اما روش هایی نیز وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید از تشکیل جرم ها جلوگیری کنید. اصلی ترین نکته، مسواک زدن مرتب و صحیح است که از تشکیل جرم ها جلوگیری می نماید. هیچ روشی در ممانعت از تشکیل جرم ها به اندازه مسواک و نخ دندان موثر نیست. دومین مسئله تمیز کردن دندان ها پس از خوردن خوراکی های چسبنده است. خوراکی های چسبنده می توانند شامل پفک، میوه خشک، برگه زردآلو و ... باشد. مصرف میوه ها و سبزیجات و کاهش مصرف مواد قندی نیز می تواند بسیار موثر باشد. هر چه رژیم غذایی سالم تری داشته باشید، در مبارزه با جرم ها موفق تر عمل می نمایید.

روش های خانگی جرم گیری دندان جایگزین مراجعه به دندانپزشک نیست!

تشخیص ضرورت و نیاز شما به جرم گیری با دندانپزشک معالج شماست. هرگز استفاده از روش های خانگی جرم گیری دندان را جایگزین مراجعه به دندانپزشک ننمایید. در صورتی که به صورت مرتب برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایید، می توانید سلامت دهان و دندان های خود را تضمین نمایید. از دندانپزشک خود بخواهید تا شما را در انتخاب روش خانگی مناسب برای جرم گیری راهنمایی نمایید.
در کل اصول زیر را فراموش نکنید:

- زیاده روی در استفاده از روش های خانگی نیز می تواند به دندان های شما آسیب برساند.
-روش های خانگی جرم گیری دندان در مراحل اولیه تشکیل جرم می تواند تاثیرگذار باشد.
- روش های خانگی جرم گیری دندان را طبق توصیه های دندانپزشک انجام دهید و مراجعه مرتب و منظم به دندانپزشک را در برنامه خود قرار دهید.
- با وجود استفاده از روش های خانگی جرم گیری دندان، باز به جرم گیری نیاز پیدا می کنید و این به معنای بی تاثیر بودن روش های خانگی نیست. روش های خانگی بی شک نیاز شما به جرم گیری را کمتر می نمایند.

روش های خانگی جرم گیری دندان جایگزین مراجعه به دندانپزشک نیست!

خواندن 5004 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 10:21
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.