جرمگیری دندان افراد سیگاری جرمگیری دندان افراد سیگاری کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان افراد سیگاری | تاثیر سیگار بر جرم گرفتن دندانها

شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 09:19
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

اگر برای اولین بار قصد انجام جرم گیری دندان را دارید لازم است نکات خاصی در این زمینه بدانید. بعد از بررسی اینکه علت جرم دندان چه عواملی است در بخش های بعدی سعی کرده ایم به بیان نکاتی درمورد جرمگیری دندان افراد سیگاری بپردازیم و پرده از ابهامات موجود در مورد اینکه آیا جرمگیری مکرر ممکن است به مینای دندان آسیب بزند برداریم با ما همراه باشید.

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

علل ایجاد جرم بر روی دندان موارد گوناگونی است که مسواک نزدن مرتب و منظم از جمله اصلی ترین دلایل در نظر گرفته می شود زمانیکه که بهداشت دهان و دندان در اولویت قرار نمی گیرد و به طور منظم مسواک زدن و استفاده از دهانشویه مورد توجه نباشد با گذر زمان شاهد ایجاد جرم بر روی دندان های خود خواهید بود که این جرم نه تنها سبب بوی بدن دهان خواهد بود بلکه با گذر زمان می تواند سلامت و زیبایی دندان را از بین ببرد. به همین دلیل زمانی که جرم به قدری انباشته شده که دیگر با روش های خانگی و مسواک زدن قابل جدا شدن نیست و جرم گیری دندان باید در اولویت قرار گیرد.
زمانی که پلاک دندان موجود بر روی دندان ها بیش از حد شود بیماری های لثه و البته پوسیدگی دندان امر طبیعی خواهد بود. لازم به ذکر است افرادی که چای و سیگار به مقدار زیاد مصرف می کنند زودتر از بقیه ی افراد دچار جرم دندان می شوند.
بزاق دهان به طور طبیعی دارای املاح خاص می باشد که می تواند سبب ایجاد جرم بر روی دندان باشد، به همین دلیل حتی اگر به طور منظم مسواک بزنید نیز با گذر زمان شاهد وجود جرم بر روی دندان خواهید بود. زمانی که مقدار جرم کم باشد با روش های خانگی می توان راهی برای از بین بردن آنها یافت ولی در غیر اینصورت جرمگیری دندان نیازمند مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و به کار گیری روش های تخصصی جرم گیری دندان است. با رعایت بهداشت می توانید به راحتی پلاک های اولیه ایجاد شده بر روی دندان را نابود کنید ولی زمانیکه لایه ها سخت تر شوند اقدامات خانگی کارساز نخواهد بود.

همچنین توصیه ما به شما مطالعه مطالب زیر نیز می باشد:

جرمگیری لثه

در برابر جرمگیری دندان، جرمگیری لثه نیز از دیگر نکاتی است که باید مد نظر قرار گیرد. حال ممکن است از خود بپرسید جرمگیری لثه چیست؟ در جرمگیری دندان جرم های ایجاد شده بر روی دندان با روش های مختلفی از بین می رود. زمانی که جرم های موجود بر روی دندان به قدری زیاد شوند که به بخش کناره ی لثه ها نیز امتداد یابد در این صورت جرمگیری دندان باید با دقت خاص صورت گیرد که لثه ها دچار التهاب نگردد.
جرمگیری لثه ها در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان در نتیجه تجمع جرم بر روی دندان می باشد. جرمگیری زیر لثه به حساسیت بیشتری نیاز دارد زیرا ممکن است موجب آسیب به بافت لثه ها شود و بیماری های لثه می تواند به گونه ای شیوع بیابد که درمان آنها مشکل ساز گردد.
مراقبت از لثه ها به اندازه ی مراقبت از دندان امری الزامی است. زمانی که شاهد هر گونه التهاب در لثه های خود شدید حتما با متخصص دندانپزشکی در تماس باشید تا در اسرع وقت اقدامات لازم انجام شود.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

شما می توانید به راحتی با مسواک زدن منظم و استفاده از دهانشویه و همچنین مراجعه به دندانپزشک می توانید همواره دندان های سالم و درخشانی داشته باشید. جرم گیری لثه و دندان درد زیادی ندارد و در یک جلسه تا دو جلسه انجام می شود.
ایجاد جرم در اطراف لثه های چسبیده به دندان در افراد سیگاری به مراتب به مقدار بیشتر رخ می دهد. از سوی دیگر وجود هر گونه بیماری و التهاب در لثه ها نیز ایجاد جرم در کناره ی لثه ها را تشدید می کند، به همین دلیل باید وجود هر گونه بیماری در لثه به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. در صورت داشتن هر گونه مشکل دهان و دندان حتما در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در نظر داشته باشید سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را با گذر زمان تضعیف می کند و این امر زمینه ای برای رشد میکروب بر روی لثه ها و ایجاد التهاب نیز می گردد.

جرمگیری لثه

آیا جرمگیری مینای دندان را از بین می برد

در رابطه با این سوال باید خاطر نشان کنیم که افراد بسیار زیادی بر این باور هستند که جرمگیری دندان به صورت مکرر می تواند مبنای دندان را از بین ببرد و حتی با وجود توصیه های شدید توسط پزشکان این افراد از انجام جرمگیری خودداری می کنیم. در واقع آنجا بعد از جرمگیری دندان سبب ایجاد باورهای نادرست در افراد گردیده است حساس شدن دندان می باشد.
حساسیت دندان به ویژه در بخش عاج دندان در اثر جرمگیری بیشتر می شود و این عمل برای مدتی سبب ایجاد درد و یا تیر کشیدن هنگام خوردن غذاهای بسیار سرد و گرم می گردد به همین دلیل افراد گمان می کنند که به مینای دندان آسیب وارد شده است.
حال ممکن است بپرسید که چه عاملی سبب ایجاد حساسیت بیشتر دندان گردیده است. زمانی که جرم بر روی دندان جمع می شود با گذر زمان همانند پوششی از دندان در برابر سرما و گرما محافظت می کند و زمانی که در اثر جرمگیری دندان لایه ی یاد شده برداشته می شود اینک حساسیت دندان بیشتر می گردد ولی خبر خوب آن است که این حساسیت دائمی نیست و با گذر زمان اندکی احساس درد و تیر کشیدن از بین خواهد رفت.
پیشنهاد ما آن است که در روزهای اولیه جرمگیری دندان از نوشیدن مایعات خیلی سرد و گرم خودداری کنید. جرمگیری هیچ گونه آسیبی به دندان وارد نمی کند زیرا دستگاه های جرم گیری دندان که به این منظور مورد استفاده قرار می گیرند توانایی آن را ندارند که سبب ساییده شدن دندان شوند. به همین دلیل با اطمینان خاطر می توانید جرمگیری دندان را انجام دهید.
لازم به ذکر است که در بازار پودرهای خاصی برای جرمگیری دندان موجود است، مواد یاد شده حاوی املاحی می باشند که می تواند سبب ساییده شدن دندان گردد و در مرحله ی بعدی موجب آسیب به مینای دندان شود به همین دلیل بدون تجویز دندانپزشک و به صورت سر خود از این نوع پودرها استفاده نکنید. جرمگیری دندان یک فرایند تخصصی می باشد و باید زیر نظر دندانپزشک با استفاده از تجهیزات کامل و در مطب دندانپزشکی انجام شود.

آیا جرمگیری مینای دندان را از بین می برد

جرمگیری دندان با فویل

اگر به مدت یک ساعت فویل آلومینیومی را بر روی دندان های خود بکشید مشاهده خواهید کرد که دندان هایتان سفید تر شده است. حال سوال این است: مزایای جرم گیری دندان و نیز مضرات جرم گیری با استفاده از فویل آلومینیومی چیست؟ آیا به همین راحتی می توان بدون هیچ گونه عیب و نقصی دندان های خود را سفید کنیم؟
لازم به ذکر است که استفاده از فویل آلومینیوم برای جرم گیری دندان اصولا امر امکان پذیری نیست. در واقع با استفاده از فویل های آلومینیومی امکان جرمگیری وجود ندارد.
شاید تاکنون اطلاعاتی درباره ی سفید کردن و از بین بردن زردی دندان با استفاده از آلومینیوم مطالبی شنیده و یا خوانده باشید. در ابتدا لازم به ذکر است که همه ی شواهد یاد شده ارزش علمی ندارد یا به عبارت دیگر از لحاظ علمی ثابت نشده است به همین دلیل هیچ تظمینی برای استفاده از فویل آلومینیوم حتی برای سفید کردن دندان در دسترس نیست.
از سوی دیگر برخی نتایج نشان داده که این روش به مرور زمان سبب ساییده شدن دندان می شود و به تدریج رنگ پذیری دندان را نیز افزایش می دهد. با این توصیف حتی اگر استفاده از فویل آلومینیومی در کوتاه مدت به نتایج مفیدی منجر گردد نیز، نتایج نشان داده است که در بلند مدت زیان های این کار بیشتر خواهد بود. بنابراین با احتیاط بیشتر به کار گیری این نوع از روش های غیر علمی را برای بهداشت و سلامت دندان خود در نظر بگیرید.
جرم گیری دندان و البته سفید کردن دندان ها با جرم گیری خانگی و راهکارهای دیگر باید با ارزیابی و تایید دندانپزشک صورت گیرد، در غیر این صورت ممکن است به جای رعایت بهداشت دندان و دهان به مشکلاتی جدی تری منجر گردد که در برخی مواقع حتی جبران ناپذیر نیز نباشد.
اگر چه در روش های مختلفی استفاده از فویل آلومینیومی به عنوان گزینه ای برای سفید کردن دندان در نظر گرفته می شود ولی همین مورد اعتبار علمی ندارد. از سوی دیگر مقاومت دندان ها در برابر ساییده شدن از در هر فرد و به دلایل زیادی متفاوت است. به همین دلیل ممکن است حتی اگر فردی نتایج مفیدی را با استفاده از آن به دست آورد در فرد دیگری به نارضایتی های جدی دندانی منجر گردد. حتما قبل از به کار گیری هر نوع اقدامی مانند مورد یاد شده و به ویژه در خصوص مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان و یا جرم گیری ایمپلنت دندان از دندانپزشک خود مشاوره و راهنمایی لازم را به دست آورید.

جرمگیری دندان با فویل

جرمگیری دندان افراد سیگاری

همانطور که در بخش اول به کمک دکتر فاطمه لبافی اشاره کردیم به دلیل ایجاد جرم بیشتر بر روی دندان افراد سیگاری باید به صورت مکرر صورت گیرد. سیگار به طور جدی می تواند سبب پوسیده شدن دندان ها و با گذر زمان از بین رفتن آنها گردد حتی اگر بهداشت دندان را نیز رعایت کنید سیگار به تنهایی یک عامل مضر برای دندان ها می باشد. زمانی که فرد سیگار مصرف می کند با گذر زمان جرم های بیشتری در دندان او جرم می کند و برای برطرف ساختن آنها نیازمند جرمگیری دندان خواهید بود.
جرم گیری دندان افراد سیگاری در مقایسه با سایر افراد باید به طور منظم و در فواصل زمانی مشخص صورت گیرد زیرا سیگار به خودی خود یک عامل مخرب برای دندان می باشد و انباشته شدن جرم ها توسط سیگار می تواند در کوتاهترین مدت زمان حتی به پوسیدگی کامل دندان منجر گردد.
هزینه جرم گیری دندان کم نیست و امکان جرمگیری پیوسته با این توصیف برای همه ی افراد ممکن نخواهد بود و این امر سبب می شود که جرم موجود بر روی دندان با گذر زمان بتواند سبب پوسیدگی دندان گردد. در صورت استعمال سیگار نباید از هیچ یک از نوبت های دندانپزشکی خود غافل بمانید.
لازم به ذکر است که بر اساس بررسی و پیش بینی های انجام شده تجمع جرم دندان در افراد سیگاری در مقایسه با سایر افراد بیشتر است که این به این معناست اگر یک فرد سالم در یک بازه ی زمانی فقط یک بار نیازمند جرمگیری دندان باشد، یک فرد سیگاری در بازه زمانی کوتاه تری باید جرمگیری دندان را انجام دهد.
اگر جرمگیری دندان نیز در اولویت قرار داده نشود با گذر زمان و با پوسیده شدن دندان مجبور به پرداخت هزینه های گزاف خواهید بود. البته احتمال این نیز زیاد است که دندان طبیعی خود را از دست داده و گرفتار پرداخت هزینه های بسیار برای کاشت دندان و یا استفاده از دندان مصنوعی باشید.
قدر دندان های خود را بدانید به بهداشت دندانی توجه ویژه داشته باشید تا برای مدت زمان طولانی دندان های درخشانی داشته باشید. در مورد افراد سیگاری لازم به ذکر است که سیگار با گذر زمان همچنین رنگ طبیعی دندان ها را نیز از بین می رود و سبب ایجاد لکه های زرد نیز بر روی آنها می شود، جرمگیری دندان می تواند جرم های موجود را از بین ببرد ولی در مورد سفید شدن دندان ها و برگشتن تنها به حالت اولیه باید اقدامات مختلفی صورت گیرد. متخصصین دندانپزشک تاکید دارند که افراد سیگاری باید به طور منظم و بیشتر از سایر افراد به دندانپزشک مراجعه کنند.
در صورتی که جرمگیری دندان و به طور کلی بهداشت دندان مورد توجه نباشد در آینده مجبور به صرف هزینه های زیاد خواهید بود چرا که وجود هر گونه مشکل در دندان می تواند به بیماری های مختلفی منجر گردد.

جرمگیری دندان افراد سیگاری

خواندن 630 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 13:08
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر