آیا جرم گیری دندان با جوش شیرین امکان پذیر است؟ آیا جرم گیری دندان با جوش شیرین امکان پذیر است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان با جوش شیرین | 5 راهکار آسان برای سفید کردن دندان

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:14
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جرم گیری دندان مسئله ای است که امروزه افراد زیادی را درگیر خود می کند. عده ای به خاطر برگرداندن جلوه ی سفید دندان اقدام به جرم گیری دندان می کنند و اما عده ای با آگاهی از خطراتی که جرم(tartar) برای سلامت عمومی شان و نه فقط دندان ها، به همراه دارد، اقدام به جرم گیری دندان می کنند.

به همین خاطر، روش های جرم گیری دندان در خانه در بسیاری از منابعِ مختلف عنوان شده اند که قدری گیج کننده هستند و بکارگیری آن ها بدون دانش کافی، ممکن است مخرب هم باشند.
مثلا پاسخ به این پرسش که آیا جرم گیری دندان با جوش شیرین امکان پذیر است تنها یک کلمه است: نه! پس این این قاطعیت را زمانی می توانیم درک کنیم که بدانیم جرم دندان چیست.
جرم(tartar) در واقع اجتماعی از پلاک های دندان میکروبی است که به طور طبیعی در همه جا حاضر هستند. این پلاک ها تحت تاثیر روش زندگی، خصوصا رژیم غذایی و همچنین نوع مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان، می توانند با شدت بیش تر یا کم تری بر روی سطح مینای دندان تجمع پیدا کنند. این تجمع طی مدت زمانی روی هم انباشته شده و در نهایت سخت روی سطح دندان میچسبد که تنها راه برطرف کردنش در این فاز، جرم گیری به وسیله دستگاه جرم گیری دندان و بروساژ نزد متخصص دندانپزشکی است. پس مابقی روش ها برطرف کننده ی زیست لایه ی میکروبی است که پلاک(plaque) خوانده می شود و جرم گیری دندان نیاز به ابزار و تخصص کافی دارد. در واقع روش های خانگی در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای کاهش تجمع این زیست لایه و پیشگیری از ایجاد جرم بر روی سطح دندان است. می توان گفت که بیماری بافت های اطراف دندان موسوم به پیوره گسترشِ آماری بالایی دارد. این آمار خصوصا در مورد بالغین بالای 45 سال صدق می کند؛ می توان به خوبی با اعمالی که به صورت روزمره تکرار می شوند، دندان ها را برای مدت بیش تری سرحال نگاه دارید. در صورتی که به وضعیت دندان های خود رسیدگی نمی کنید و یا اقدام به جرم گیری دندان های ناسالم خود نکنید امکان مبتلا شدن به پیوره وجود دارد. پیوره التهاب بافت های نگه دارنده ی دندان خصوصا لثه است. بیماری دندان را فرسوده می کند و دندان لق شده و در نهایت می افتد.

توصیه ما به شما مطالعه این مطالب نیز می باشد:

جرم گیری دندان با جوش شیرین

همانطور که گفتیم جرم گیری دندان با جوش شیرین امکانپذیر نیست. اما از دسته موادی است که می تواند در فاز تجمعی پلاک های میکروبی به عنوان پاک کننده مورد استفاده قرار بگیرد. این در واقع یک روش خانگی برای جرم گیری دندان یا بهتر است بگویم یک روش پیشگیرانه در مقابل تجمع جرم است. این روش ها در نهایت موجب افزایش بهداشت عمومی دهان شده، از پوسیدگی و فساد مینای دندان پیشگیری می کند، بوی بد دهان را تا حد زیادی کاهش داده و لثه ها را از التهاب و عفونت در امان نگاه می دارد. همچنین جوش شیرین باعث ایجاد محیطی قلیایی در دهان می شود که از رشد بیش تر باکتری ها جلوگیری می کند.

جرم گیری دندان با جوش شیرین

دیگر روش هایی که برای جرم گیری دندان توصیه شده اند

در ادامه همراه با دکتر فاطمه لبافی با روش های دیگری آشنا خواهیم شد که تصور می شود می توانند دندان ها را از پلاک های میکروبی پاک کنند و سطح سلامت دهان و دندان را بهبود دهد و نیاز شما به جرم گیری دندان را کاهش دهد. هرچند این خدمات نسبت به دیگر خدمات در کلینیک دندانپزشکی گرانقیمت نیست، اما به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است. پس با ما همراه باشید تا نگاهی به این موارد بکنیم.

مسواک مرتب زدن و نخ دندان کشیدن

مسواک صحیح زدن نیم ساعت بعد از صرف غذا تا حدود زیادی پلاک های میکروبی-باکتریایی را برطرف می کند. زمانی که پیشنهاد می شود 3دقیقه است. همچنین نخ دندان کشیدن یک مرتبه در روز، فضای بین دندان ها را از شر پلاک های میکروبی و تکه های غذای گیر افتاده رها می کند. تکه غذاهای به دام افتاده و همچنین محیط اسیدی دشمنان اصلی دندان هستند که بعد از مدتی جرم گیری دندان توسط دندانپزشک را برای شما ضروری خواهد کرد. حتما برای مشورت در این باره با دندانپزشک صحبت کنید تا مسواک مناسب را به شما پیشنهاد داده و طریقه ی صحیح این اعمال را به شما آموزش دهد.

مسواک مرتب زدن و نخ دندان کشیدن

جرم گیری دندان با زنجبیل

زنجبیل یک گیاه گل دار است که به عنوان ادویه بین آسیایی ها، خصوصا هندی ها خیلی محبوب است. به صورت تازه، خشک شده، پودر، عصاره و حتی روغن به فروش می رسد. زنجبیل در رابطه با بهداشت دهان و دندان هم مورد توجه است. درست است که هزینه جرم گیری دندان نسبت به دیگر خدمات دندانپزشکی ندارد؛ اما با روش هایی می توانیم از تجمع پلاک های میکروبی جلوگیری و سلامت دهان و دندان خود را فراهم کنیم. زنجبیل خاصیت ضدباکتریایی دارد. همچنین با خواص ضدالتهابی خود می تواند درد ناشی از پوسیدگی دندان را کاهش دهد. پیشگیری از صدمات به بافت لثه و کاهش خطر ابتلا به سرطان دهان از دیگر خصوصیات مثبت زنجبیل است. جرم گیری دندان با زنجبیل امکان پذیر نیست، اما می تواند عامل پیشگیرانه از تشکیل جرم باشد. به نظر می رسد بهینه ترین روش جویدن زنجبیل تازه و خام است. مثلا 1دقیقه زنجبیل مثل آدامس جویده شود. فضای دهان و دندان را بهبود می بخشد. البته زنجبیل خواص متعددی دارد که با جستجوی بیش تر به آن ها می توان رسید.

جرم گیری دندان با زنجبیل

جرم گیری دندان با گلاب و سرکه

دانشمندان پی برده اند که استفاده از گلاب حتی در زمان هایی که لثه ها آسیب دیده اند می تواند در ترمیم آن ها کمک کننده باشد. خواص ضدالتهابی در این دسته مواد شناسایی شده اند که در این عمل نقش دارند. توجه شود که نظر متخصص در این باره باید پرسیده شود. این دسته مواد مثل زنجبیل خاصیت تحریک کننده برای دستگاه گوارش دارند و مصرف آن ها نباید بیش از حد و بی قاعده باشد. معمولا دو تا سه قاشق غذا خوری بسته به اندازه ی دهان، برای دهانشویی توسط گلاب کفایت می کند. همانطور که در بخش های قبل ذکر شد جرم گیری دندان با گلاب امکانپذیر نیست و این روش برای بهبود سلامت دهان توصیه شده است. بعد از دهانشویی آن را قورت ندهید.
مقادیر بالای مواد اسیدی نظیر سرکه و حتی میوه هایی نظیر پرتقال و نارنگی برای سلامت دندان ها خطر پوسیدگی را به همراه می آورند. پس استفاده از این دسته مواد پیشنهاد نمی شود. انواع سرکه حاوی اسید فعالی به اسم استیک اسید هستند که موجب تخریب مینای دندان می شود. پس ترشیجات و این گونه مواد به شدت محیط دهان را در معرض خطر قرار می دهند که شستشوی دهان بعد از مصرف این قبیل مواد اسیدی و قهوه حتی، شدیدا توصیه می شود. تا حد امکان از استفاده این گونه مواد خودداری کنید. به هر حال مطالعاتی وجود دارد که استیک اسید را در از بین بردن باکتری ها بسیار توانا یافته اند. در صورت استفاده حتما دهان خود را با آب بشویید و با اضافه کردن آب، محلول رقیق تری از سرکه درست کنید.

جرم گیری دندان با گلاب و سرکه

ماسک دندان خانگی

گفته می شود در سال 2015 میلادی، آمریکایی ها چیزی در حدود 11 میلیارد دلار برای سفید کردن دندان با جرم گیری و یا روش های دیگر خرج کرده اند. علاوه بر این چیزی در حدود 1.4میلیارد دلار برای مواد مصرفی که در خانه می توان از آنها به همین منظور استفاده کرد. یک ماسک دندانی خانگی مفید می تواند ترکیب آب اکسیژنه و مقداری جوش شیرین می تواند عامل خوبی برای بهبود سلامت دهان و دندان باشد. صبور باشید و تا 6هفته آن را تکرار کنید. مشورت با دندانپزشک آگاه را فراموش نکنید. از محلول 3درصد آب اکسیژنه استفاده کنید. یا اینکه با همان مقدار آب مخلوط کنید تا محلول 1.5درصد بدست آید. این روش را زیاد بکار نبندید و چند روز یکبار توصیه شده است.

روش های خانگی دیگر برای کاهش پلاک های میکروبی

استفاده از روغن هایی نظیر روغن آفتابگردان، زیتون، کنجد، بادام، نارگیل و به طور کل عموم این دسته از روغن ها و مالیدن دندان ها با این روغن ها موجب افزایش سلامت دهان و دندان می شود. اجازه دهید دقایقی روغن در دهان بماند و بعد از آن شستشو دهید. همچنین روش دیگر این است که مثلا روغن کنجدی که از صافی رد نشده را به انگشت خود آغشته کنید و لثه ها را ماساژ دهید. بعد از مدتی تکرار اثر خوبی بر روی سلامت دهان و دندان خواهد گذاشت.
مصرف مدام میوه و سبزیجات تازه یکی دیگر از توصیه های معمول است. اما مهمتر از آن شستشوی بعد از مصرف خوراکی هاست. تا حد امکان، مصرف قندهای مصنوعی، شیرینی جات، نوشیدنی های گازدار و مصنوعی را کاهش دهید. بعد از نوشیدن قهوه دهان خود را بشویید. سیگار را ترک کنید یا تا حد زیادی کاهش دهید. تنباکو عامل خطرناکی برای سلامت دهان و دندان است. یادتان باشد: روش های غیرمستقیم ارزان و حتی بدون هزینه تاثیر بالایی در سلامت دهان و دندان دارد.
جرم گیری دندان حتی برای عده ای دردناک تصور می شود. هرچند اشخاص بسیار باهم متفاوت اند، اما عموما این خدمات دندانپزشکی دردناک نیست. نهایت مطلوب این است که بتوان با روش های غیرمستقیم نیاز به جرم گیری دندان نزد دندانپزشک تا حد امکان کاهش پیدا کند. یک روش غیرمستقیم استفاده از پاک کننده ی زبان(tongue cleaner) است. این قبیل ابزار در اندازه ها و اشکال مختلف در بازار وجود دارند. پاک کردن زبان به عنوان یک روش غیر مستقیم برای پیشگیری از جرم گیری دندان توسط دندانپزشکان توصیه شده است.
کاهش مواد سمی و باکتری ها، افزایش حس چشایی، بهبود گوارش از عمده آثار خوب استفاده از این قبیل ابزار است.
پودر ریشه ی شیرین بیان(ریشه ی خشک ساییده ی گیاه) خاصیت ضدمیکروبی دارد و در دندان ها را مقابل پوسیدگی مقاوم می کند. دهانشویی با آب نمک یکی دیگر از راه های مراقبت از سلامت لثه ها است. مقداری آب را بجوشید، در لیوان بریزید و بگذارید قدری دمای آن کاهش یابد، به حدی که بتوان در دهان نگاه داشت. نمک را در آن محلول کنید و دهانشویی کنید. سپس آن را بیرون بریزید. 2مرتبه به صورت روزانه می تواند اثر خوبی در گندزدایی محیط دهان داشته باشد. هرکدام از این موارد با اثر خود نیاز به جرم گیری دندان را تا حد زیادی کاهش می دهد.

روش های خانگی دیگر برای کاهش پلاک های میکروبی
موارد برای حفظ سلامت دهان و دندان بسیار متعدد هستند تا نیاز به جرم گیری دندان نباشد. آگاهی از سیستم دهان و دندان و گوارش می تواند در این زمینه به انتخاب شما کمک کند. مثلا توجه داشته باشید که گفته شده که مواد اسیدی نظیر میوه های مرکباتی و همچنین ترشیجات و آنهایی که در خود سرکه دارند برای دندان ها مناسب نیستند. اما تحقیقات بسیاری وجود دارد که نقش ویتامین C را در افزایش تولید بزاق دهانی(saliva) و پاک سازی دهان موثر دانسته است. البته شستشوی دهان بعد از استفاده از این مواد ضروری است و دندان ها نباید مدت زیادی در تماس با این مواد باقی بمانند. گفته شده است که روی(Zinc) می تواند با کاهش سولفور در محیط دهانی، موجب بهبود بوی دهان بشود. البته بکارگیری این قبیل موارد نیاز به تخصص دارد؛ چرا که در طولانی مدت می توان از آنها اثر مطلوب دریافت کرد و مصرف طولانی مدت نیاز به نظر کارشناس دارد.
ترکیب خوبی که می توان به جای چای سیاه توصیه کرد، ترکیب چای سبز و نعناع است. دمنوشی از این دو می تواند نوشیدنی ایده آلی برای داشتن نفسی تازه و بدون بو است. البته اگر بوی بد ناشی از مشکلات مزمن دستگاه گوارشی نباشد.
سعی کنید مجموعه ای از اعمال روزانه ایجاد کنید و برنامه ای بسازید. شاید به طور کلی 20دقیقه صرف آن بکنید؛ اما مطمئنا اثرات آن نه فقط در سلامت دهان و دندان شما موثر خواهد، بلکه سلامت عمومی را هم تحت تاثیر می گذارد. سلامت عمومی به نوبه ی خود موجب مقاومت بیش تر خواهد بود. منظور این است که صرفا با مسواک زدن، خود را راضی نکنید. به آن جدی تر نگاه کنید تا اثر مطلوب دریافت کنید و نه صرفا کاری کرده باشید که از نظر روانی بگویید: من مسواکم را زدم. هدف حفظ سلامت دهان بدون جرم گیری دندان است.
هرچند جرم گیری دندان با استفاده از ابزار مخصوص و بروساژهای مختلف یک روش موثر در کاهش خطر ابتلا به بیماری های لثه است.
جرم گیری دندان فقط توسط دندانپزشک انجام می شود. حتی در صورتی که هر روزه از دهان و دندان خود مراقبت می کنید، سالی یکبار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا جرم های پنهان که از دید شما مخفی شده اند را برطرف کند. گاهی یک تجمع کوچک می تواند سلامت دندان مهمی را تهدید کند.
جرم گیری دندان با روش های خانگی امکانپذیر نیست؛ هرچند روش هایی وجود دارند که می توانند جرم های سبک را برطرف کنند. گفته می شود کشیدن چوب گردو بر روی سطح مینای دندان، تا حدودی موثر است. اما توجه داشته باشید؛ خیلی از تجمعات در جاهایی هستند که یا از دید پنهان هستند یا اصلا با این روش ها برطرف نمی شوند. در صورتی که وضعیت دندان های خود را مطلوب ارزیابی نمی کنید حتما هرچه سریع تر برای جرم گیری دندان به دندانپزشک مراجعه کنید تا اوضاع وخیم تر نشود و به خدمات سنگین تر نیاز پیدا نکنید.
روش های پیشگیرانه جرم گیری دندان در خانه مجموعه های متنوعی هستند. اما برخی از آن ها ضروری هستند. مثلا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به همراه هم می توانند اولین توصیه باشند. دهانشویی مورد سوم است که می تواند توسط محلول های شیمیایی باشد یا محلولی خانگی و امن که با آگاهی کافی مورد استفاده قرار می گیرند. مورد موثر دیگر روش های غیرمستقیم تر نظیر پاک کردن زبان است. همچنین توجه به رژیم غذایی که از شیرینی جات مصنوعی تا حد امکان دوری می کند. ماساژ لثه ها با روغن کنجد تصفیه نشده به صورت روزانه توصیه می شود. اگر همه ی اینها را جمع کنیم مدت زمانی هزینه می شود:
مسواک دوبار در روز معادل 6دقیقه + نخ دندان کشیدن یک مرتبه معادل 2دقیقه + دهانشویی یک مرتبه معادل 2دقیقه و ماساژ با روغن معادل 3دقیقه + 2دقیقه هدر رفت زمان معادل یک ربع ساعت تمام. ربع ساعت هزینه کنید تا سلامتی دهان و دندان را برای خودتان به سادگی به ارمغان آورید. سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید؛ بهانه نیاورید، یک جلسه معاینه دندانپزشکی در سال کمتر از یک کیلو شیرینی هزینه دارد. تازه آن یکی مخرب است و این یکی صرفه جویی در هزینه های گزاف است. هدف حفظ سلامت دهان بدون جرم گیری دندان است. البته روش های گفته شده برای افرادی است که جرم کمی در دندان های خود دارند و در صورتی که فرد دارای جرم زیادی باشد، برای مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی باید به دندانپزشک مراجعه نماید. در صورتی که در وضعیت خوبی نیستید جرم گیری دندان یک روش موثر در کاهش خطر ابتلا به بیماری پیوره(بیماری التهابی) خواهد شد.

خواندن 153 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 تیر 1399 ساعت 06:01

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما