آیا جرمگیری دندان با ذغال موثر است؟ آیا جرمگیری دندان با ذغال موثر است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرمگیری دندان با ذغال موثر است؟ | مواد طبیعی سفید کننده دندان

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:09
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اصطلاح «پلاک دندان» و «جرم» عموما به یک منظور مورد استفاده قرار می گیرند. چون بسیار شبیه هم هستند، اما پاک سازیشان چندان مشکل نیست. با اینکه مفهوم پلاک و جرم عملاً چندان متفاوت نیستند؛ اما می توان آنها را اینگونه تعریف کرد: پلاک باکتری واقعی است که باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

جرم روی دندان از انباشته شدن پلاک تشکیل می شود و به وضوح قابل دیدن است و جرم گیری دندان را امری ملزم خواهد کرد.
جرم ها عموماً به شکل تکه های زرد یا سفید روی دندان ها قرار می گیرند. جرم گیری دندان باید توسط یک دندان پزشک انجام شود، زیرا جرم ها بسیار سفت و سخت هستند و به مینای دندان می چسبند. اگر جرم گیری دندان به موقع انجام نشود، می تواند منجر به تنفس بدبو و تغییر رنگ عمومی دندان ها شود. برای کاهش میزان جرم و پلاک دندان ها می توان به روش های خانگی اتکا کرد و در کاهش سرعت روند آن نقش بسزایی داشت. اما چطور؟ در ادامه این مطلب، به همراه دکتر فاطمه لبافی به بررسی روش های جرم گیری دندان سنتی و نیز در طب اسلامی خواهیم پرداخت.

 

روش های خانگی جرم گیری دندان

روش های مختلفی وجود دارد که شما را از جرم گیری دندان به روش معمول، بی نیاز می کند. روش های خانگی جرم گیری دندان دقیقا نمی تواند جایگزینی برای مسواک زدن یا نخ دندان محسوب شود، اما از تشکیل پلاک و سپس تشکیل جرم جلوگیری می کند. اگر می خواهید دندان های خود را سالم نگه دارید و دهانتان بوی بدی نداشته باشد، باید شیوه مسواک زدن صحیح را یاد بگیرید، از خوردن بیش از حد مواد قندی اجتناب کنید و در شرایط لازم به سراغ متخصص دندانپزشکی بروید.
در حالی که درمان های خانگی برای جرم گیری دندان ها در مواردی که جرم دندان بسیار کم است مورد استفاده قرار می گیرد و نباید در مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان، و .. از آن ها استفاده نمود. این روش ها هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی مناسب مورد استفاده قرار گیرند، روش هایی وجود دارند که بسیار موثر عمل می کنند. ما برخی از این روش ها را به طور مفصل تشریح خواهیم کرد.

روش های خانگی جرم گیری دندان

1. مسواک زدن دقیق و مداوم

هیچ چیز غیر منتظره ای وجود ندارد. مسواک زدن اولین و مهمترین درمان برای پیش گیری از تجمع پلاک و کاهش نیاز به جرم گیری دندان است. اگر بعد از هر وعده غذایی به درستی مسواک بزنید (نیم ساعت پس از خوردن غذا صبر کنید)، می توانید به طور قابل توجهی میزان تجمع پلاک ها روی دندان هایتان را کاهش دهید. شما باید به مدت سه دقیقه به خوبی مسواک بزنید.

مسواک زدن دقیق و مداوم


2. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

دستور العمل های تجاری تولید خمیر دندان ها، تقریبا همیشه حاوی فلوراید هستند. این ماده مینای دندان را تقویت می کند و خطر فساد ناشی از غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها را کاهش می دهد. در واقع، فلوراید به دندان ها برای التیام و بازسازی دوباره کمک می کند. تنها مشکل این است که این فرآیند بسیار کند برای مسواک زدن تنها برای پیش گیری از کرم خوردگی رخ می دهد. شما هم چنین باید یک رژیم غذایی سالم بخورید و از میان وعده های قندی بپرهیزید.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

3. تمیز کردن و جرم گیری دندان با جوش شیرین

سال ها است که مردم از جوش شیرین به عنوان ماده ای تمیز کننده برای دندان استفاده می کنند. این ماده اعجاب انگیز، مواد کثیف را از روی مینای دندان ها پاک می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین را بردارید. کمی نمک به آن اضافه کنید. سپس مسواک را در مخلوط فرو کنید. دندان هایتان را به طور کامل تمیز کنید و به طور کامل آبکشی نمایید.

تمیز کردن و جرم گیری دندان با جوش شیرین

4. مخلوط کردن آلوئه ورا و گلیسیرین

فواید ژل آلوئه ورا برای دهه ها مورد توجه قرار گرفته است، اما آیا می دانستید که آلوئه ورا می تواند برای جرم گیری دندان ها و تمیز کردن آنها از پلاک، مورد استفاده قرار گیرد؟ یک فنجان آب بردارید، آن را با نصف فنجان جوش شیرین و یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. سپس مقدار لازم روغن اسانس لیمو و چهار قاشق چای خوری گلیسیرین گیاهی را اضافه کنید. حالا، دندان را با این مخلوط تمیز کنید و تا یک ردیف دندان زیبا و سالم بدست آورید.

مخلوط کردن آلوئه ورا و گلیسیرین

جرم گیری دندان با زغال

زغال در حال حاضر یکی از بزرگ ترین و مهم ترین ترکیبات در لوازم آرایشی است. تبدیل شدن زغال به یک جز مهم در زیبایی و آرایش باعث شده است تا برخی افراد نیز به خاطر سفید کردن دندان های خود از زغال استفاده کنند و به کمک آن به جرم گیری دندان ها بپردازند.
زغال چوب یک نوع خاص است که در محصولات زیبایی و خمیر دندان بکار برده می شود. این زغال یک پودر دانه ای ظریف است که از چوب، پوسته نارگیل و دیگر مواد طبیعی تحت حرارت شدید اکسید و ساخته می شود.
آیا خمیر دندان های حاوی زغال برای جرم گیری دندان ها کارآمد و امن هستند؟ در پاسخ به این سوال می توانید موارد زیر را بررسی کنید، و قضاوت نمایید:
خمیر دندان زغال سنگ برای استفاده روزمره بیش از حد ساینده است. این نوع خمیر دندان ها دارای ماده ای است که بسیار ساینده بوده و می تواند بر روی مینای دندان هایتان تاثیر بگذارد. این نوع خمیر دندان ها می توانند باعث حساس تر شدن و یا زرد شدن دندان هایتان شوند.
بیشتر برند های خمیر دندان زغالی حاوی فلوراید نیستند. فلوراید، همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد، به دور نگه داشتن پلاک و جرم از مینای دندان کمک می کند، که برای حفاظت از دندان های شما در برابر کرم خوردگی و پوسیدگی لازم است. شواهدی وجود دارد که زغال موجود در خمیر دندان، باعث ارتقا یافتن پوسیدگی آنها می شود. پس چندان هم امن نیست. زغال ممکن است باعث ایجاد رنگ بر روی برخی از دندان ها شود. ذرات می توانند در شکاف های دندان ها جمع شوند و ظاهر ناخوشایندی به آن ببخشند.

جرم گیری دندان با زغال

سفید کردن دندان با زغال

زغال فعال در خمیر دندان های ساخته شده با این ترکیب، ممکن است به حذف لکه های سطح روی دندان های شما کمک کند. با این حال، هیچ مدرکی برای اثبات دقیق این موضوع وجود ندارد. البته، تاثیر آن بر روی لکه های زیر مینای دندان موثر است، و یک افکت سفید کننده طبیعی دارد.
به منظور سفید کردن دندان، یک محصول خاص مانند خمیر دندان باید بتوانید بر روی سطح دندان و همچنین لکه های درونی که در زیر مینا قرار دارند، کارآمد باشد. در حالی که زغال مزایای ثابت شده متعددی دارد، شواهد علمی کافی وجود ندارد که نشان دهند این ماده باعث جرم گیری دندان به شیوه قوی و در نهایت سفید کردن دندان ها می شود. چیزی که مشخص می باشد این است که این روش نمی تواند جای سفید کردن دندان با جرم گیری و یا بلیچینگ را بگیرد. البته تفاوت بلیچینگ با جرم گیری را نیز برای سفید کردن دندان ها باید در نظر گرفت.

جرم گیری دندان به روش سنتی

جزئیات متعددی وجود دارند که روی جرم گیری دندان ها و تاثیر گذاری روی رنگ آنها نقش دارند. ما غافل از تمامی این جزئیات مواد غذایی را مصرف کرده و عادات مختلفی را طی سالهای متمادی دنبال می کنیم، بدون آنکه بدانیم این عادات تاثیر ناخوشایندی روی رنگ و ظاهر دندان هایمان می گذارد. در صورت کنار گذاشتن همین عادات است که به سادگی می توان اظهار نمود: جرم گیری دندان ها دوره های بلند مدت تر و طولانی تری را می طلبند. اما چطور؟
طبق نظر متخصصان حوزه سلامت دهان و دندان، خوردن غذاهای ناسازگار با هم روی افزایش جرم دندان ها تاثیر گذار است. مثلا اگر به طور همزمان غذای سرد و گرم می خورید باید منتظر تغییر رنگ و بیشتر شدن جرم روی لثه و دندان هایتان باشید. یا خوردن غذاهای ترش، بالا آوردن مکرر و بازگشت اسید معده در گلو روی این موضوع تاثیر بسزایی خواهند گذاشت. با تغییر روش های کوتاه و تاثیر گذار شما می توانید به شیوه سنتی از این جرم گیری دندان ها به شکل غیر ارادی پرهیز نمایید.
مثلا بسیاری از افراد که دچار غلبه صفرا هستند نسبت به دیگران دندان های زرد تری دارند. اظهار شده است که مسواک زدن با چوب های مخصوص این کار، یا با چوب زیتون، بید، هلو و شیرین بیان می توان تا حدی به مبارزه با جرم دندان و از بین بردن رنگ زرد آنها پرداخت.
اگر می خواهید جرم گیری دندان ها را به ساده ترین روش انتخاب کنید می توانید با کمک برخی اقلام موجود خوراکی به سادگی این کار را انجام دهید. مثلا بعد از مسواک زدن می توانید با روغن نارگیل دندان هایتان را ماساژ داده و سپس بشویید تا رفته رفته رنگ و ظاهر آنها بهتر از سابق شود. یا اینکه عسل و گلاب را با یکدیگر مخلوط کنید و دندان هایتان را با کمک انگشت تمیز کنید. در برخی منابع اظهار می شود که شستشوی دندان ها با آبلیمو و سرکه کمکی به سفید شدن آنها و جرم گیری دندان می شود.
باید توجه داشته باشید که در این ترکیب اسیدیته بالایی وجود دارد و این ترکیب برای دندان ها مضر تلقی می شود. برخی دیگر از ترکیبات رایج که چنین شرایطی را برای دهان و دندان ها به وجود می آورند، غالبا توسط پزشکان توصیه نمی شوند. پیروی از درمان های خانگی کورکورانه برای جرم گیری دندان ها توصیه نمی شود. شما برای دریافت نتیجه بهتر می توانید همچنین از نمک کریستال و کف دریا استفاده کنید که توسط متخصصان سلامت دندان تایید شده می باشد.
ترکیب این دو مورد باید به یک میزان باشد و عدم تساوی این دو نمی تواند تاثیر دلخواه را برای دندان هایتان به ارمغان بیاورید. شما می بایست این ترکیب را درست کرده و دندان هایتان را با آن مسواک زده و سپس تمیز کنید. بعد از تکرار چند باره ی این عمل می توانید مطمئن باشید که نتیجه مطلوب را دریافت خواهید کرد.

جرم گیری دندان به روش سنتی

از این مطالب نیز برای آشنایی بیشتر با جرم گیری استفاده نمایید:

جرم گیری دندان در طب اسلامی

همانطور که در قسمت قبلی این مطلب توضیح داده شد، جرم گیری دندان ها به روش سنتی الگو های خاصی دارد. در طب اسلامی، مثلا برای جرم گیری لثه ها توصیه شده است که از چوب زیتون استفاده کنیم تا علاوه بر کاهش درد بعد از جرم گیری دندان ها از ورم آنها نیز بکاهیم. بسیاری از افراد درد و ورم مرتبط با جرم گیری دندان ها را که از عوارض جرم گیری دندان می باشد، تا چند روز بعد از خروج از کلینیک دندانپزشکی تجربه می کنند. چوب زیتون برای جرم گیری دندان ها نیز توصیه شده است. اگر لثه هایتان درد می کند و شرایط خوبی ندارد می توانید از پودر دندان استفاده نمایید.در حقیقت پودر دندان ترکیبی از طعم دهنده های مختلف، مواد تمیز کنند دندان، نعنا، جوش شیرین ( که برای جرم گیری دندان ها توصیه می شود، همواره)، میخک و غیره می باشد. این پودر در گذشته و زمانی که هنوز از خمیر دندان و مسواک های امروزی استفاده نمی شده است، مورد توجه قرار گرفته بوده. در اصل یک درمان خانگی برای سلامت دهان و دندان ها به شمار می آید.
این پودر در طی دوره های تاریخی مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است و در طی سالیان متمادی ترکیبش برای عدم آسیب به مینای دندان تغییر یافته است. برخی ترکیبات این پودر شباهت خاصی با خمیر دندان دارد و نمی توان اظهار کرد که مضر یا خطر آفرین است. فقط کاربرد خمیر دندان به دلیل کف کردن کمی آسانتر از پودر دندان است.
با این حال، برخی دیگر از ترکیبات نیز می توانند نیاز شما برای مراجعه سالانه به پزشک برای جرم گیری دندان را کاهش دهند. مثلا با توجه به مزاج افراد می توان برای جرم گیری دندان ها اقدام کرده و رنگ زرد و بی روح موجود روی دندان ها را حذف نمود. به عنوان مثال اگر مزاج شما گرم و تر باشد می توانید از عدس خام پوست گرفته شده کمک بگیرید و پودر آن را با نمک مخلوط کرده و مسواک بزنید. در سویی دیگر، افراد با مزاج سرد و تر بهتر است با ترکیب کردن دارچین، پرسیاوشان و زوفا این تمیز و پاکسازی دندان را انجام دهند. برای کسانی هم که طبع گرم و خشک دارند ریشه شیرین بیان و گلنار فارسی مفید است. این موارد در مورد طب سنتی نیز اثبات شده است و طبق نظر یک متخصص در این زمینه می توان نتایج بهتری را با استفاده از این ترکیبات پیدا کرد.
اگر از جرم گیری دندان ها به شیوه معمول واهمه دارید یا نگران عوارض پس از انجام این عمل هستید و یا هزینه جرم گیری دندان برای شما زیاد است، می توانید از این روش ها برای پیشگیری و حتی درمان استفاده کنید. در صورتی که شرایط جرم و پلاک موجود بر روی دندان هایتان شدید و نامطلوب است پیشنهاد می شود به مطب دندانپزشکی مطمئن مراجعه کنید. بسیاری از عوارض این عمل پس از 3 الی 4 روز از بین خواهد رفت؛ اما با این حال مشورت با پزشک بهترین انتخاب ممکن می باشد.

جرم گیری دندان در طب اسلامی

خواندن 137 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 تیر 1399 ساعت 07:34

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما