درمان جرمگیری دندان با لیزر درمان جرمگیری دندان با لیزر کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان با لیزر | مزایا و معایب | هزینه جرمگیری با لیزر 1401

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:33
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

این جرم با مسواک زدن از بین نمی رود و احتیاج به درمان پیشرفته تری دارد. روش های جرم گیری دندان گوناگون می باشد. یکی از روش های بسیار موثر در از بین بردن جرم، جرم گیری دندان با لیزر است که قصد داریم در ادامه به کمک دکتر فاطمه لبافی به آن بپردازیم.

 

مراحل جرمگیری دندان با لیزر

دو نوع روش جرمگیری در دندانپزشکی وجود دارد که یک نمونه از آن به صورت دستی و نمونه ی دیگر با استفاده از دستگاه های لیزری انجام می شود. جرمگیری دندان ها برای داشتن یک لبخند زیبا بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر دندانپزشکان برای تسریع واکنش شیمیایی محلول از بین برنده ی جرم بر روی دندان ها از لیزر استفاده می کنند. این روش که بسیار هم متداول شده است یکی از سریع ترین روش های درمان جرمگیری دندان، استفاده از لیزر است. این روش برخلاف روش پراسید است و تنها در مطب دندانپزشکی قابل اجرا است. بهتر است برای انجام این عملیات به یک دندانپزشک مجرب مراجعه کنید. لازم به ذکر است بدانید همه ی روش های درمانی جرمگیری دندان ها با آزاد سازی یون ها موجود در اکسیژن که در انواع ژل های سفید کننده وجود دارد انجام می گیرد اما استفاده از لیزر باعث می شود که لکه و جرم بسیار سریع تر و راحت از بین برود.
در این جا خالی از لطف نیست که درباره استفاده از انواع لیزر در دندانپزشکی مطالبی را بازگو کنیم. برای عملیات های مختلف دندانپزشکی از دو نوع مختلف لیزر استفاده می کنند که به لیزرهای کم توان و پرتوان معروف هستند. معمولا جرمگیری به شکل مستقیم با لیزر انجام نمی شود به این دلیل که لیزرها اگر بخواهند جرم های سفت و سخت موجود در لثه را بردارند به بافت دندان ها آسیب می رسانند. مطمئنا با پیشرفت علم دستگاه هایی خواهند آمد که پلاکت ها را به صورت انتخابی رفع خواهند کرد. در حال حاضر برای انجام این فرایند از دستگاه جرم گیری دندان اولتراسونیک و پیزو الکترونیک استفاده می شود که برای درمان کورتاژ لثه و برداشتن یا ضد عفونی کردن پلاکت ها بسیار موثر هستند.
اصولا درمان جرمگیری دندان با لیزر خطر کمتری نسبت به درمان های سنتی دارند. معمولا این عمل با خونریزی کم یا بدون خونریزی است معمولا در اثر زخم بر روی موضع پانسمان نمی گذارند و افراد درد کمتری را تحمل می کنند. از جهت دیگر باید بگوییم که بهبودی زخم ناشی از لیزر در لثه ها بسیار سریع اتفاق می افتد. ظاهر زخم ها نیز بد فرم نخواهد بود و درصد ابتلا به عفونت دهان بسیار کاهش پیدا می کند.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

مراحل جرمگیری دندان با لیزر

جرمگیری دندان با لیزر

یکی از مهم ترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی، جرمگیری دندان با لیزر است. در حال حاضر این مقوله یکی از پر کاربردترین آیتم ها است که توسط دندانپزشکان انجام می شود. جرمگیری دندان در حال حاضر توسط دستگاه های مانند پیزوالکتریک و اولتراسونیک انجام می شود که در کوتاه ترین زمان فرآیند جرمگیری دندان ها را انجام می دهد. جرمگیری دندان با لیزر می تواند باعث از بین رفتن جرم های دهان شده که نتیجه ی آن داشتن دندان های سالم و لبخندی زیبا است.
جرمگیری دندان معمولا در طی چند جلسه انجام می شود، دندانپزشک طی جرمگیری لثه ها و ریشه های دندان توسط یک بی حس کننده ی موضعی بی حس می شود. جرمگیری هایی که به صورت عمیق انجام می شود مقداری درد را به دنبال دارد. برای از بین بردن رسوبات سفت شده در بالا و پایین خط لثه قرار دارد دندانپزشک از وسایل تخصصی استفاده می کند. بعد از انجام جرمگیری دندان و روت پلنینگ افراد باید انتظار داشته باشند که کمی درد را حس کنند.

همچنین این مطالب نیز می تواند شما را بیشتر با جنبه های دیگر جرم گیری آشنا نماید:

زخم شدن لثه بعد از جرمگیری

بعد از انجام جرمگیری دندان به شکل عمیق، زخم شدن لثه ها و احساس درد و همچنین حساس شدن دندان ها تا مدت زمان تقریبی یک هفته کاملا طبیعی است که می توان آن ها را از عوارض جرم گیری دندان به شمار آورد که موقتی هستند. در صورتی که لثه های شما متورم یا زخم شده یا نسبت به لمس حساس باشد و خونریزی را مشاهده کردید نگران نباشید.
در این زمان باید برای کنترل درد و پیشگیری از عفونت می توانید با تجویز دندانپزشک از قرص یا محلول شتسشوی دهانی استفاده کنید. معمولا دندانپزشک ها برای شیارهایی که بین لثه و دندان تازه پاکسازی شده داروی داکسی سایکلین تجویز می کنند.
بعد از جرمگیری دندان، دندانپزشک ها برای بررسی روند پیشرفت بهبود لثه ها همچنین اندازه گیری شیارهای به وجود آمده یک جلسه ترتیب می دهند در صورتی که عمق شیارها بین دندان و لثه بیشتر شده باشد نیاز به درمان بیشتری احساس می شود.
بعد از انجام جرمگیری دندان فرد باید در منزل مراقبت های بعد از جرم گیری دندان را  انجام بدهد. هنگام مسواک زدن باید از مسواک نرم و مناسب استفاده کرده و روزانه دو بار مسواک بزند. از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کرده و از مصرف دخانیات اجتناب کند. بین دندان ها باید روزانه تمیز شود تا روند درمان تسریع شود. به علت حساسیت لثه ها افراد باید تا بهبود کامل به مطب دندانپزشکی مراجعه کنند.
لازم به ذکر است که بدانید اگر جرمگیری دندان به شکل غیر حرفه ای و ناکافی انجام شود باعث بیماری های دندان و لثه خواهد شد. این بیماری ها معمولا بی درد بوده و به سرعت پیشروی می کند. زمانی که پلاک باکتریایی در زیر خط لثه باقی بماند.
در صورتی که جرمگیری به صورت طبیعی اتفاق بیافتد تورم و حساس شدن لثه ها به لمس حتی خونریزی هم طبیعی است. جرمگیری دندان به شکل عادی از ایجاد پلاک باکتری در زیر لثه ها جلوگیری می کند. در صورتی که جرمگیری را به شکل غیر طبیعی و غیر حرفه ای انجام شود لثه ها شروع به کوچک شدن می کنند در این صورت ریشه ی دندان ها نمایان شده و باعث خونریزی می شود.

 زخم شدن لثه بعد از جرمگیری

دستگاه جرمگیری دندان چیست

برای جرمگیری دندان با لیزر دو نوع دستگاه جرمگیری دندان وجود دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

دستگاه لیزر BT cool

دستگاه لیزر BT cool نوعی از دستگاه های دندانپزشکی است که دندان ها را به شکل قابل توجه ای جرمگیری و سفید می کند. این روش معمولا برای افرادی کاربرد دارد که لکه های موجود بر روی دندان هایشان ناشی از قهوه، سیگار، چایی به وجود آمده است. استفاده از این دستگاه بسیار ناچیز بوده از این دستگاه برای درمان دندان هایی استفاده می شود که لکه های به جا مانده از داروهایی نظیر تتراسایکلین بر آن ها مانده است مفید است.
در این روش با تابش لامپ های دایودی LED نتایج بسیار مناسبی را به دنبال دارد. با استفاده از دستگاه لیزر BT cool دندان های جرم گرفته تا 9 درجه سفیدتر می شوند.
نکته ی قابل توجه این است که باید انجام این فرآیند توسط دندانپزشک انجام بگیرد. قبل از انجام عملیات جرمگیری محافظ روی لثه ها قرار می گیرد پس از آن از ژل سفید کننده استفاده شده است. این ژل با استفاده از نورد دایودی فعال می شود. ژل را به تعداد دو یا سه بار به کار می برند پس از آن نور را به آن می تابانند و اثر درمان بلافاصله بعد از درمان قابل مشاهده است.

دستگاه لیزر BT cool

دستگاه لیزر ZOOM

یکی دیگر از دستگاه های جرمگیری دندان دستگاه جرمگیری دندان لیزر BT cool است. این دستگاه با استفاده از لیزر به عنوان یک منبع فوق العاده برای جرمگیری دندان ها و سفیدکنندگی آن استفاده می شود در این روش برای جرمگیری از محلول پراکسید هیدروژن 25 درصد استفاده می شود معمولا در این روش از در چند جلسه ی درمانی استفاده می کنند.

دستگاه لیزر ZOOM

جرمگیری دندان اولتراسونیک

جرمگیری دندان به روش اولتراسونیک برای از بین بردن بقایایی ریز بین لثه و دندان را بیرون می آورد. این روش را معمولا برای حذف باکتری ها در دهان استفاده می کنند. در جرمگیری اولتراسونیک از ابزاری به نام ایکلیر اولتراسونیک استفاده می شود. با استفاده از این ابزار ارتعاشات اولتراسونیک ایجاد شده و بقایایی پلاک و جرم ها را از میان دندان ها حذف می کند. این دستگاه با تولید موج صوتی کلکولوس را حذف می کند. قسمت از قسمت سری دستگاه آب پاشیده می شود و به پاک کردن بقایای جرمگیری همین طور خنک کردن دستگاه کمک خواهد کرد.

جرمگیری دندان اولتراسونیک

مزایای استفاده از روش اولتراسونیک چیست

اولین مزیت استفاده از روش جرمگیری اولتراسونیک این است که روش بسیار سریعی است بیشتر افراد تمایل ندارند ساعات زیادی را بر روی صندلی دندانپزشکی بگذرانند با استفاده از این روش می توانید به سرعت به نتیجه دلخواه خود برسید.
از دیگر مزایای جرم گیری دندان به روش اولتراسونیک ارزان و مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه جرم گیری دندان با این روش نسبت به روش های مشابه ارزان تر است.
یکی از روش های بسیار موثر در جرمگیری محسوب می شود همان طور که قبلا اشاره کردیم این روش برای از بین بردن جرم های حاصل از استعمال دخانیات، چایی و قهوه است. این روش برای جرمگیری دندان بسیار موثر است و ریسک ابتلا به بیماری های لثه در آن بسیار پایین است. استفاده از این روش برخلاف روش سنتی خطر صدمه دیدن مینای دندان بسیار پایین است.
بیشتر افراد هنگام جرمگیری دندان در مواردی از قبیل جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی این نگرانی را دارند که متحمل درد شوند این نوع درمان نه تنها آسیب به دندان وارد نمی کند به بی حسی موضعی نیازی ندارد.

ایمنی جرمگیری دندان به وسیله لیزر

یکی از دغدغه های افراد در رابطه با استفاده از روش های درمانی لیزری برای دندان این است که آیا این روش ها ایمن هستند.
در وهله ی اول باید بدانید که استفاده از لیزر برای جرمگیری دندان ها کاملا ایمن است. شما در حین درمان یا پس از آن در یک بازه ی زمانی کوتاه ممکن است عوارض کمی را مشاهده کنید که شامل لکه‌های سفید روی لثه، حساسیت به سرما یا گرما، گلو درد، تحریک یا التهاب لثه‌ها که این عوارض با راهکارهایی که توسط دندانپزشک ارائه می شود بسیار سریع درمان خواهد شد.

 ایمنی جرمگیری دندان به وسیله لیزر

نکات مهم در رابطه با جرمگیری دندان با لیزر

باید قبل از اقدام به جرمگیری متقاضیان توسط دندانپزشک معاینه شوند. جلسه معاینه از آن جهت مهم است که موارد مهمی در این جلسه مورد بررسی و مشاوره قرار می گیرد. یکی از این موارد که در این جلسه بررسی می شود تعیین میزان عقب نشینی لثه از روی ریشه های دندان ها است. توجه داشته باشید اگر لثه ها به مرور زمان تحلیل رفته باشند ممکن است نتیجه ی درمان چندان مطلوب نباشد.

روش درمان جرمگیری دندان با لیزر

در آغاز درمان برای باز نگه داشتن دهان از یک گارد پلاستیکی یا رابر استفاده می کنند و پس از آن دندانپزشک برای محافظت از لثه ها در برابر محلول سفید کننده دندان یک مانع بر روی لثه ها قرار می دهند. این مانع با استفاده از نوعی ژل شکل می گیرد که و پس از گذشت یک تایم به حالتی پلاستیکی مانند تبدیل می شود. بعد از اینکه دندانپزشک از در امان بودن لثه ها اطمینان حاصل کرد ماده را بر روی دندان ها کشیده و پس از آن برای فعال کردن ماده از نور لیزر استفاده می کنند.
ماده را تا چند دقیقه بر روی دندان ها می گذارند پس از از بین بردن جرم ها با دستگاه مکش مخصوص ماده را از دهان تخلیه می کنند برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید طی چند مرحله این عملیات تکرار شود.

مزایای جرمگیری دندان با لیزر

یکی از مزایایی استفاده از لیزر برای جرمگیری دندان این است که اثرات درمانی آن بلافاصله قابل رویت است. به همین علت این روش را سریع ترین روش درمان دندانپزشکی محسوب می کنند. در سال های اخیر ثابت شده است که استفاده از لیزر در علم پزشکی به عنوان بهترین ابزار شناخته می شود و همچنین بهترین نتیجه ی مطلوب را به دنبال دارد. سرعت این روش درمانی برای افراد پرمشغله بسیار با اهمیت است.
از دیگر مزایایی جرمگیری دندان پیشگیری از بروز و تشدید بیماری های مربوط به دندان و لثه است. کاهش پوسیدگی دندان ها و همچنین در روند بهبود التهاب و ورم لثه ها موثر است.

مزایای جرمگیری دندان با لیزر

معایب استفاده از لیزر برای جرمگیری دندان

این فرآیند بدون خطر است تنها موردی که گزارش شده است شکایت بیماران از حساس شدن دندان ها بوده است. این وضعیت به علت استفاده از لیزر طبیعی است که حداکثر بعد از یک تا دو هفته برطرف خواهد شد.
یکی از معایبی که معمولا برای استفاده از این روش گزارش شده است قیمت بالای آن است اما با توجه به عملکرد مناسب و ماندگاری آن این قیمت به صرفه است. یک باور غلط در میان افراد جا افتاده است که پس از جرمگیری دندان ممکن است خطر لق شدن دندان پیش بیایید. این در حالی است که وجود جرم های شدید باعث می شود در دراز مدت استخوان های حمایت کننده از بین برود.

معایب استفاده از لیزر برای جرمگیری دندان

قیمت جرمگیری دندان با لیزر

هزینه جرمگیری دندان با لیزر یکی دیگر از موارد مهم در این روش درمانی است که به موارد مختلفی بستگی دارد که این عوامل شامل :
بستگی به روش های درمانی مورد استفاده با وضعیت بیماران دارد.
تعداد جلساتی که برای درمان مورد نیاز است.

فیلم واقعی جرمگیری دندان

برخی از افراد نسبت به جرمگیری دندان بسیار حساس بوده و احساس ترس دارند با مشاهده ی فیلم واقعی جرمگیری دندان می توانند بر ترس خود فائق آیند.

خواندن 3507 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 ارديبهشت 1401 ساعت 09:23
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.