آیا جرمگیری دندان در طب اسلامی وجود دارد؟ آیا جرمگیری دندان در طب اسلامی وجود دارد؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرم گیری دندان در طب اسلامی | 5 راهکار طب اسلامی برای جرمگیری

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 12:54
این مورد را ارزیابی کنید
(10 رای‌ها)

همه دوست دارند تا به نحوی از شر جرم های دهان و دندان ها خلاص شوند. جرم ها ظاهر دندان ها را به شدت تحت تأثیر قرار می دهند. دندان های زرد و جرم گرفته لبخند زیبا را از شما خواهد ربود. بوی بد دهان که به دلیل وجود جرم ها در دهان است می تواند برای شما و اطرافیان بسیار آزاردهنده باشد. جرم ها سلامتی دندان ها را نیز بسیار تحت تأثیر قرار می دهند. پوسیدگی دندان، التهاب و عفونت لثه، لق شدن دندان و... از جمله عوارض رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و وجود جرم در دهان است. از طرفی در اسلام نیز مشخصاتی برای مسلمانان عنوان شده است که یکی از مهم ترین توصیه ها بوی خوش دهان و تمیز بودن دندان هاست. اما طب اسلامی در خصوص جرم گیری دندان چه توصیه هایی دارد؟ با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید تا با برخی از توصیه های طب اسلامی در این زمینه آشنا شوید.

این مطالب نیز در آگاهی بخشیدن به شما در مورد جرم گیری بسیار موثر می باشند:

رعایت بهداشت دهان و دندان نوعی عبودیت است!

جرمگیری دندان در طب اسلامی بسیار تاکید شده است. رعایت بهداشت دهان و دندان در دین اسلام نوعی عبودیت است. در اسلام گفته شده است که در صورتی که پس از رعایت بهداشت دهان و دندان و با دهان خوش بو نماز بخوانید و قرآن تلاوت نمایید، پاداش بیشتری خواهد داشت. روایات و احادیث زیادی برای ایجاد انگیزه در میان مسلمانان برای رعایت بهداشت دهان و دندان وجود دارد. حتی در بسیاری از احادیث نقل شده است دهان خوشبو، از مشخصه های یک مسلمان است. جرمگیری دندان در طب اسلامی یکی از محورهای اصلی رعایت بهداشت دهان و دندان است و توصیه های زیادی در این خصوص وجود دارد. برخی از این توصیه ها برای جلوگیری از تشکیل جرم است و برخی دیگر نحوه جرمگیری را توضیح می دهند. گروهی از توصیه ها نیز در خصوص تقویت لثه ها است که ممکن است بر اثر جرم های دندانی آسیب دیده باشند.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید

جرمگیری دندان در طب اسلامی و نکاتی که باید برای جلوگیری از تشکیل جرم ها رعایت کنید!

همانطور که گفته شد گروه بزرگی از توصیه هایی مرتبط با رعایت بهداشت دهان و دندان و جرمگیری دندان در طب اسلامی مرتبط با اقداماتی است که باید انجام دهید تا از تشکیل جرم ها و پلاک دندان جلوگیری کنید. برای مثال توصیه شده است تا پس از مصرف هر وعده غذایی اندکی نمک دریا میل کنید. در واقع خوردن نمک بعد از غذا به نحوی با جرمگیری دندان در طب اسلامی مرتبط است. چرا که این کار باعث می شود ترکیب بزاق دهان شما تغییر کند و جرم کمتری در دهان شما تشکیل شود. همچنین تاکید شده است تا پس از خوردن غذا از خلال استفاده کنید. خلال یکی از روش های جلوگیری از تشکیل جرم و جرمگیری دندان در طب اسلامی است.
یکی از توصیه های بسیار مؤثر و جالب، نخوردن آب بعد از غذاهای چرب و گوشتی است. این کار علاوه بر این که برای دستگاه گوارش شما مفید است تا حد زیادی نیز از تشکیل جرم ها بر روی دندان ها جلوگیری می کند. بخشی از جرم ها مربوط به چربی هایی است که به دلیل خوردن آب سرد، بر روی دندان ها ته نشین می شوند و جرم ها را تشکیل می دهند.
در طب اسلامی تاکید شده است راز داشتن دندان های سالم و دهان خوشبو، رعایت بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از تشکیل جرم هاست. یکی از مهم ترین تأکیدات برای رعایت بهداشت دهان و دندان و ممانعت از تشکیل جرم ها استفاده از چوب مسواک است. چوب مسواک حالت ساینده دارد و ترکیبات آن شما را از استفاده از خمیر دندان بی نیاز می کند. تاکید شده است روزانه دو مرتبه از چوب مسواک برای تمیز کردن دهان و دندان استفاده نمایید. چوب مسواک علاوه بر تمیز نگه داشتن دهان نوعی جرمگیری نیز محسوب می شود. بسیاری از دندانپزشکان به بیماران خود توصیه می کنند تا چوب مسواک را تهیه نموده و برخی مواقع از آن استفاده نمایید. چوب مسواک علاوه بر جرم گیری تا حدودی در سفید و براق شدن دندان ها نیز نقش دارد. در صورتی که از چوب مسواک برای تمیز کردن دندان های خود استفاده کنید، دهانی خوش بو خواهید داشت.

جرمگیری دندان در طب اسلامی و نکاتی که باید برای جلوگیری از تشکیل جرم ها رعایت کنید

جرمگیری دندان در طب اسلامی و شست و شوی دهان با سرکه

شست و شوی دهان با سرکه یکی از اصلی ترین توصیه های طب اسلامی است. اگر به دنبال جرمگیری دندان به روش سنتی و جرمگیری دندان در طب اسلامی هستید، شست وشوی دهان با سرکه را در برنامه روزانه خود قرار دهید. سرکه رقیق شده با آب می تواند جرم های موجود روی دندان ها را از بین ببرد. این محلول از تشکیل جرم ها ممانعت می کند و در تقویت لثه ها نیز بسیار مؤثر است. استفاده از سرکه می تواند در سفید شدن و درخشش دندان های شما نیز تأثیر زیادی داشته باشد. در صورتی که از سرکه برای جرمگیری استفاده نمایید، طول عمر دندان های شما نیز بیشتر خواهد بود چرا که سرکه از پوسیدگی ها جلوگیری می نماید. توصیه می شود مصرف سرکه های خانگی را در اولویت قرار دهید.

جرمگیری دندان در طب اسلامی و شست و شوی دهان با سرکه

جرمگیری دندان در طب اسلامی با نمک دریا

یکی از مهم ترین توصیه ها برای جرمگیری دندان در طب اسلامی این است که دندان های خود را با نمک دریا بشورید. مخلوط کردن نمک دریا و کف دریا و استفاده از آن برای شست و شوی دندان ها می تواند در جرم زدایی از دندان ها، بسیار مؤثر باشد. البته سعی کنید از نمک و کف دریای تمیز استفاده کنید. این ترکیب می تواند به صورت خمیر دندان بر روی مسواک نیز استفاده شده و جرم های دندان های شما را از میان ببرد. جرمگیری دندان در طب اسلامی به استفاده از نمک دریا تاکید زیادی دارد. مخلوط روغن زیتون و نمک دریا، سرکه و نمک دریا و ... از جمله ترکیباتی هستند که طب اسلامی برای جرمگیری و سفید شدن دندان ها معرفی کرده است. البته توجه کنید که در سفید کردن دندان با جرم گیری، این سفید شدن تغییر رنگی است که به واسطه از بین رفتن جرم های زرد ایجاد می شود و رنگ واقعی دندان های شما پدیدار می شود. در صورتی که می خواهید دندان های شما از آن چه که هست، سفیدتر شود، لازم است تا روش های دیگری علاوه بر جرمگیری را امتحان کنید.

جرمگیری دندان در طب اسلامی با نمک دریا

جرمگیری دندان در طب اسلامی و ترکیب یک دهان شویه

جرمگیری دندان در طب اسلامی همراه با استفاده از دهان شویه های طبیعی است. در طب اسلامی تاکید شده است برای داشتن دهان خوشبو و زدودن جرم ها به صورت مرتب از دهان شویه استفاده کنید. یکی از ترکیب های دهان شویه، استفاده از گلاب و سرکه است که به ازای یک استکان از هر کدام یک قاشق سماق و یک قاشق نمک دریا نیز اضافه می شود. در صورتی که بعد از غذا و قبل از خواب از این دهان شویه استفاده کنید، مرتب مسواک بزنید، جرم های دندان های شما به مرور زمان کم شده و جرم های جدید تشکیل نمی شوند. اگر لثه های شما دچار التهاب است و عفونت دارد بهتر است یک قاشق مازو نیز به این ترکیب اضافه کنید. البته در این شرایط بهتر است در اولین فرصت به دندان پزشک معالج خود نیز مراجعه نمایید. ماساژ ملایم لثه ها و شست و شو با این ترکیب می تواند در کاهش التهابات و عفونت های لثه بسیار مؤثر باشد.
پس از شست وشوی دهان با این ترکیب، در صورتی که از دارچین، عرق بهارنارنج و عرق نسترن نیز استفاده نمایید، دهان خوشبو خواهید داشت.

جرمگیری دندان در طب اسلامی با جویدن سقز طبیعی

یکی از توصیه های طب اسلامی جویدن سقز طبیعی برای جرمگیری است. ترکیبات سقز طبیعی آن را به ماده مناسبی برای جرمگیری دندان ها تبدیل می نماید. همچنین جویدن سقز طبیعی بوی بد دهان را از بین می برد. جویدن سقز برای جرمگیری دندان در طب اسلامی برای تقویت لثه ها نیز مفید است. البته توجه کنید این روش برای شرایطی که دندان ها و لثه ( به ویژه ریشه دندان ها) شما سالم باشد، مفید است. در غیر این صورت برای مثال در حالتی که ریشه دندان های شما آسیب دیده است، جویدن سقز می تواند به دندان های شما فشار وارد نموده و ایجاد درد نماید.

جرمگیری دندان در طب اسلامی با جویدن سقز طبیعی

جرمگیری دندان در طب اسلامی و سفید شدن دندان ها 

با وجود تاکید متخصصین برای انجام جرمگیری با هدف حفظ سلامت دندان ها و لثه ها، اغلب بیماران به جرمگیری به دلیل تأثیر آن در سفید شدن دندان ها اهمیت می دهند. اغلب روش های جرم گیری دندان در طب اسلامی نیز به دلیل زدودن جرم ها تا حدودی دندان ها را سفید می کنند. از این میان تأثیر برخی توصیه ها در سفید شدن دندان ها بیشتر است. اغلب این روش ها در طب سنتی اسلامی نیز جایگاه ویژه ای دارند. سرکه و جوش شیرین از جمله مواد مهم جرمگیری و سفید کردن دندان ها هستند. از طرفی برخی دیگر از توصیه های در طب اسلامی وجود دارند که در داشتن دندان های سفید تأثیر زیادی دارد. برای مثال در طب اسلامی توصیه شده است که چای داغ ننوشید چای داغ علاوه بر سایر تأثیرات مخرب دیگری که دارد، باعث ایجاد لک بر روی دندان ها می شود. چای به ویژه چای های صنعتی و دارای رنگ می تواند با مرور زمان نیز باعث زرد شدن دندان های شما شود. در کل سعی کنید در مصرف نوشیدنی های رنگی حد اعتدال را رعایت نمایید.
اگر تمایل دارید تا از داروی گیاهی برای سفید شدن دندان استفاده کنید، لازم است تا برای انتخاب داروی مناسب به متخصص طب اسلامی مراجعه نمایید. داروهای گیاهی پس از بررسی شرایط و میزان سلامت دهان و دندان های شما توصیه می شوند.

جرمگیری دندان در طب اسلامی و سفید شدن دندان ها

جرمگیری دندان در طب اسلامی مؤثر است؟

بی شک روش های پیشنهادی برای جرمگیری دندان در طب اسلامی مؤثر است. اما برای گرفتن نتیجه بهتر است که چند نکته را مد نظر داشته باشید. اغلب روش های جرمگیری دندان در طب اسلامی، روش های جرمگیری سنتی و خانگی زمانی مفید خواهد بود که از آن ها به صورت مداوم و مستمر استفاده نمایید. فراموش نکنید در صورتی که جرم ها بر روی طوق دندان باشند می توان از این روش ها برای جرمگیری استفاده نمود اما اگر گذر زمان باعث شود که جرم ها تشکیل پلاک های چسبنده بدهند و به زیر لثه نفوذ کنند، ممکن است دیگر نتوانید با این روش ها به از بین بردن آن ها بپردازید. در صورتی که لثه های شما دچار التهاب گسترده شده و علائم عفونت در آن ها پدیدار شده است، به ویژه در مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی، حتما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. استفاده از هر روشی می تواند اوضاع را وخیم تر کند. لق شدن دندان ها نیز نشانه افزایش حجم جرم هاست که لازم است برای درمان حتما به دندان پزشک مراجعه کنید. در واقع اگر استفاده از روش های جرمگیری دندان در طب اسلامی را همیشه و قبل از ایجاد مشکل دنبال کنید، دچار مشکلات دهان و دندان بر اثر جرم نخواهید شد اما در صورتی که منتظر ایجاد مشکل بمانید و بعد از آن اقدام به استفاده از روش ها نمایید، این راهکار ها نتیجه ای در بر نخواهند داشت.

آیا جرمگیری به دندان آسیب می زند؟

همانطور که گفته شد وجود جرم ها، مینای دندان را از میان می برد، دندان ها را زرد می کند و باعث تجمع میکروب ها و پوسیدگی دندان می شود. در صورتی که جرم ها به زیر خط لثه پیشروی نمایند، ایجاد عفونت و التهاب لثه می کند. بیمارهایی لثه و لق شدن دندان ها ممکن است در این مرحله دیده شود. در صورتی که اقدام به جرمگیری دندان نمایید، تنها اتفاقی که می افتد این است که آسیب هایی که بر اثر وجود جرم ایجاد شده نمایان می شود. فرقی ندارد که توصیه های جرمگیری دندان در طب اسلامی را انجام می دهید یا به متخصص دندانپزشکی برای جرمگیری به وسیله دستگاه جرم گیری دندان مراجعه می نمایید، جرمگیری به دندان ها آسیب نمی زند. البته لازم است توجه کنید که در این جا منظور از جرمگیری است که اصولی و درست انجام می شود. در صورتی که توصیه های جرمگیری دندان در طب اسلامی را انجام می دهید، ضرورت دارد که به نحوه صحیح انجام جرمگیری نیز توجه کنید و از تکرار دفعات جرمگیری بیشتر از توصیه های گفته شده خودداری نمایید. زیادی روی در جرمگیری می تواند به مینای دندان شما آسیب بزند یا زمینه ساز التهاب لثه باشد.

آیا جرمگیری به دندان آسیب می زند؟

آیا عمل به توصیه های جرمگیری دندان در طب اسلامی، شما را از مراجعه به دندان پزشک بی نیاز می کند؟

توصیه های جرمگیری دندان در طب اسلامی بی شک تأثیر شگرفی در سلامت دهان و دندان شما خواهد داشت اما این به معنای عدم نیاز شما به مراجعه به مطب دندانپزشکی نیست. لازم است تا حداقل یک بار در سال برای معاینه به دندان پزشک معالج خود مراجعه نمایید. مراجعه مرتب به دندان پزشک اهمیت زیادی در سلامت دهان و دندان شما دارد. در صورتی که مشکلات و بیماری های احتمالی به موقع تشخیص داده شوند، شما قادر خواهید بود بسیار ساده و با صرف مقدار کمتری برای هزینه جرم گیری دندان و زمان، آن ها را رفع نمایید. دندان پزشک معالج ممکن است بتواند شما را در خصوص روش های جرم گیری در طب اسلامی راهنمایی نماید. در مراجعه بعدی حتما در این خصوص از او سوال نمایید.

خواندن 18738 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 19 فروردين 1400 ساعت 06:20
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.