جرمگیری دندان زیر لثه جرمگیری دندان زیر لثه کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان زیر لثه | بهبود زخم لثه | پیشگیری از ایجاد جرم

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:22
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در ابتدا به این سوال پیش می آید که جرم گیری دندان چیست؟ جرمگیری دندان درمانی است که لازم است هر چند وقت یک بار انجام شود. این کار دلایلی دارد که در این مقاله به کمک دکتر فاطمه لبافی به طور مفصل در مورد آن بحث می کنیم.
دندان ها در طول روز بخاطر انواع غذاهایی که می خوریم و به دلیل اجتماع ذرات این غذاها در اطراف دندان بهتر است به طور متناوب در طول روز مسواک بزنیم. در صورتی که فرد به طور منظم مسواک بزند، باز هم مقداری از این مواد باقی می ماند که در طول زمان روی هم تلنبار می شوند، در اطراف دندان سفت می شوند و جرم را به وجود می آورند. این جرم ها جای مناسبی برای رشد میکروب ها هستند و به همین علت در طولانی مدت باعث پوسیدگی دندان ها می شوند.
اگر جرم های اطراف دندان زدوده نشوند، به مرور باعث ایجاد فاصله بین لثه و دندان می شود. جرم ها فاصله بین لثه و دندان را پر می کنند. جرم های بین لثه و دندان دیگر با مسواک زدن هم از بین نمی روند. اگر به وسیله جرمگیری این جرم ها را از بین نبریم، علاوه بر پوسیده شدن و از بین بردن دندان ها، باعث بیماری و التهاب لثه می شود. دقت کنید که اگر بیماری لثه درمان نشود باعث از بین رفتن دندان ها می شود.
بعضی از علائمی که اگر مشاهده کردید باید قسمت ریشه و زیر لثه دندان را جرمگیری کنید، را در ادامه آورده ایم.

  1.  با رادیوگرافی یا معاینه دندان توسط دندان پزشک می توان پی برد که جرم به ریشه نزدیک شده و علاوه بر جرمگیری سطحی، به جرمگیری عمیق نیاز است.
  2.  این جرم ها که باعث پوسیدگی و از بین رفتن قسمتی از دندان می شوند، باعث می شود که فرد متوجه شود دندان کمی لق شده است، در این صورت با جرمگیری دندان زیر لثه می توان باعث شد دندان حالت پایداری پیدا کند و لقی آن کمتر شود.
  3.  آبسه و تورم لثه که همراه با درد است، از نشانه های وجود جرم در زیر لثه است. با جرمگیری زیر لثه می توان این جرم ها را خارج کرد و در نتیجه تورم و درد لثه هم از بین می رود.

جرمگیری ریشه دندان

این کار در دو مرحله انجام می شود که در صورت لزوم ممکن است به بیش از یک جلسه جرمگیری نیاز داشته باشد. تعداد جلسات بستگی به وضعیت بیماری و التهاب لثه و دندان های فرد دارد.
در مرحله اول دندان پزشک در مطب دندانپزشکی با استفاده از وسایل دندان پزشکی مناسب، جرم سطح دندان و قسمت زیر خط لثه را می زداید و از بین می برد.
پس از این کار ممکن است سطح ریشه دندان که در تماس با لثه است، کمی زبر باشد پس دندان پزشک آن قسمت را صاف می کند و باعث می شود دندان دوباره به لثه متصل شود و ثابت بماند و همچنین نتواند محل مناسبی برای قرار گرفتن دوباره جرم ها و رشد باکتری ها و ایجاد اسید و... در دندان باشد.
جرمگیری بدون درد است. در صورتی که لثه شما در اثر تجمع میکروب ها حساس شده باشد، دندان پزشک قبل از جرمگیری از بی حسی موضعی استفاده می کند.
بهتر است بعد از جرمگیری مدتی از نوشیدنی های سرد یا گرم استفاده نکنید. برای دندان های حساس به سردی و گرمی، دندان پزشک می تواند استفاده از خمیردندان های مخصوص دندان های حساس را تجویز کند.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرمگیری ریشه دندان
در رابطه با جرمگیری دندان توجه داشته باشید که اگر فرد جرمگیری انجام ندهد، باکتری هایی که در جرم تجمع دارند باعث تولید اسید و پوسیدگی دندان می شوند و عصب دندان را نیز از بین می برند و فرد نیاز به عصب کشی دندان دارد. در صورتی که هر چه سریع تر این کار را هم انجام ندهید عفونت گسترش پیدا می کند و باید دندان را بکشید.
تجمع جرم و میکروب ها در زیر سطح لثه نیز باعث تحریک و عفونت بافت لثه می شود که اگر برای درمان آن اقدامی صورت نگیرد، باعث تحلیل استخوان فک و پس روی لثه می شود. ممکن است عفونت موجود در لثه از طریق جریان خون به سایر قسمت های بدن مانند قلب نیز برسد.
به یاد داشته باشید که این جرم ها پس از بیست و چهار ساعت که از وجود مواد روی دندان گذشت تشکیل می شوند، پس موارد اگر هر فرد روزی دو بار مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند، می تواند از تشکیل جرم و عوارض پس از آن و صرف هزینه و زمان برای درمان، جلوگیری کند.

خواندن این مطالب نیز می تواند برای شما مفید باشد:

زخم شدن لثه بعد از جرمگیری

بعد از اینکه فرد دندان هایش را در کلینیک دندانپزشکی  به کمک دستگاه جرم گیری دندان، جرمگیری کرد ممکن است مدت کمی دچار عوارض جرم گیری دندان شود. به خصوص پس از جرمگیری عمیق و قسمت زیر لثه، امکان دارد فرد یک یا دو روز بعد درد کمی احساس کند و تا یک هفته هم دندان های فرد حساس شود. گاهی نیز ممکن است لثه ها حساس و متورم شوند و حتی خونریزی داشته باشند.
خونریزی لثه پس از جرمگیری بسیار عادی است و واضح است که با جرمگیری این اتفاق پیش بیاید. اما گاهی فردی که جرمگیری انجام داده فکر می کند که قسمتی از لثه اش صدمه دیده که خونریزی دارد ولی این طور نیست. وقتی بافت لثه متورم و حساس باشد مطمئنا در زمان جرمگیری مقداری خونریزی دارد.
متخصص دندانپزشکی برای بعضی افراد قرص مخصوص یا مصرف دهان شویه را تجویز می کند که می تواند برای کنترل درد، کمک به التیام بافت های اطراف دندان و همچنین جلوگیری از آبسه و عفونت لثه و دندان موثر باشد.
البته دقت داشته باشید که قبل و بعد از جرمگیری هیچ آنتی بیوتیکی لازم نیست مصرف شود ولی ممکن است در بعضی موارد خاص پزشک تجویز کند. در غیر این صورت به هیچ وجه بیمار نباید سرخود آنتی بیوتیک مصرف کند.
در رابطه با استفاده دهان شویه هم توصیه می شود که هرچند تا یک هفته بعد از جرمگیری کمک بسیاری می کند ولی بهتر است بعد از یک هفته استفاده از آن را قطع کند چون استفاده زیاد از دهان شویه اصلا توصیه نمی شود.
گاهی اوقات نیز دندان پزشک وقت دیگری در نظر می گیرد که روند التیام بافت لثه را بررسی کند. همچنین عمق قسمتی که با جرم پر شده بود را اندازه می گیرد که در صورت نیاز، درمان های دیگری برای بهبودی آن انجام شود.

زخم شدن لثه بعد از جرمگیری

مدت زمان جرمگیری دندان

مدت زمان جرمگیری دندان ها برای افراد مختلف با توجه به وضعیت متفاوتی که نسبت به یکدیگر دارند، متفاوت است. اما جدا از وضعیت دندان ها، اگر بخواهیم یک زمان میانگین برای جرمگیری دندان بگوییم، بین 30 تا 60 دقیقه متفاوت است. یعنی با توجه به وضعیت دندان های فرد، جرمگیری می تواند از نیم ساعت تا یک ساعت طول بکشد. همچنین برای جرم گیری مواردی مانند جرم گیری دندان ارتودنسی، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری روکش دندان، جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری ایمپلنت دندان و ... نیز این زمان متغیر می باشد.
در مورد جرمگیری دندان بهتر است بدانید کسانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند، به طور مرتب دندان هایشان را مسواک می زنند و نخ دندان می کشند، در زمان جرمگیری حساسیتی ندارند. اما در صورتی که فرد بهداشت دندان ها را به طور مرتب رعایت نکرده باشد و میزان جرم های روی دندان زیاد باشد، ممکن است در زمان جرمگیری کمی دندان هایش حساس باشند که پزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند.

سیاه شدن بین دو دندان

سیاه شدن بین دو دندان یکی دیگر از مسائل مربوط به دهان و دندان است که به آن می پردازیم. توجه داشته باشید که سیاه شدن بین دو دندان ممکن است به طور ناگهانی اتفاق بیفتد و یا روندی تدریجی را طی کند. در اکثر موارد این اتفاق به مرور و تدریجی اتفاق می افتد؛ پس در این صورت می توان قبل از اینکه بین دو دندان سیاه شود با رعایت مسائلی از این اتفاق جلوگیری کرد.
اولین موردی که در رابطه با سیاه شدن بین دو دندان و سایر مسائل مربوط به دهان و دندان در نظر داشته باشید این است که علاوه بر مواظبت کامل از دندان هایتان، باید زمان هایی را مشخص کنید که در سال دو بار به دندان پزشک مراجعه کرده و دندان هایتان را معاینه کنید.
سیاه شدن دندان می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات تاثیر خوراکی ها و بعضی داروهاست که لکه هایی را روی دندان باقی می گذارند. گاهی نیز به دلیل مشکلاتی که در رابطه با از بین رفتن دندان است، سیاهی هایی ایجاد می شود. مثلا ممکن است ریشه دندان پوسیده شده باشد و باعث ایجاد لایه سیاه بین دو دندان می شود. در صورت ایجاد چنین مشکلی می توان به سفید کردن دندان با جرم گیری پرداخت که از مزایای جرم گیری دندان به حساب می آید.

 سیاه شدن بین دو دندان

دلایل سیاه شدن بین دو دندان

همان طور که گفتیم سیاه شدن بین دو دندان دلایل مختلفی دارد که با پیشگیری های به موقع می توان از آن جلوگیری کرد. ممکن است به دلیل عوامل بیرونی باشد که از خارج دندان را پوسیده می کند. عواملی مثل از بین رفتن مینای دندان، لکه روی دندان و رسوب مواد غذایی.
از دیگر عوامل بیرونی موثر بر سیاه شدن بین دو دندان، می توان به مکمل های آهن، مواد غذایی تیره رنگ اگر بسیار زیاد و همیشه مصرف شوند اشاره کرد. اگر فرد به تنباکو یا مصرف الکل اعتیاد داشته باشد، بروز این مشکل را سرعت می بخشد.
اگر فرد در کودکی از برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین استفاده کرده باشد ممکن است در بزرگسالی باعث سیاه شدن دندان هایش شود. همچنین استفاده از شربت آهن اگر روی دندان باقی بماند نیز همین مشکل را در پی دارد.
از عوامل داخلی که باعث سیاه شدن بین دو دندان می شود نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد.
التهاب و عفونت دندان باعث ایجاد حفره هایی در دندان می شوند در نتیجه موجب سیاهی بین دو دندان می شوند. این اتفاق به این دلیل پیش می آید که مغز دندان آسیب می بیند و عوارضی مانند سیاهی دندان دارد.
به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است هرچه زودتر برای درمان سیاهی بین دو دندان اقدام کرد وگرنه به سایر دندان ها سرایت کرده و باعث سیاه شدن آن ها نیز می شود.

درمان سیاهی بین دو دندان

اولین اقدام در جلوگیری از سیاهی بین دو دندان، پیشگیری است. یعنی سعی کنید بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید، به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. در موارد خاصی هم دقت داشته باشید که از مواد غذایی که باعث رنگی و تیره شدن دندان ها می شوند تا حد امکان کمتر استفاده کنید.
در صورتی که سیاهی بین دو دندان جدی باشد، درمان های خانگی جوابگو نیست و حتما باید به یک دندانپزشک مراجعه کنید. دندان پزشک نیز با توجه به میزان سیاهی و جدی بودن آن، درمان مناسب آن را انجام می دهد.
درمان های خانگی به نسبت کمی می توانند سیاهی بین دو دندان را از بین ببرند ولی اصلا نمی توانند جایگزین درمان های تخصصی باشند. درمان های تخصصی سیاهی را به طور کامل از بین می برند.
هم چنین در این مورد دقت داشته باشید که ممکن است دلیل سیاهی بین دو دندان عوامل درونی باشد و دندان از ریشه مشکل داشته باشد پس بهتر است با رفتن نزد یک دندان پزشک متخصص و معاینه دندان، این مسئله را به طور کامل حل کنید نه فقط اینکه سیاهی دندان را از بین ببرید. به این ترتیب از سیاه شدن سایر دندان ها نیز جلوگیری می شود.

 درمان سیاهی بین دو دندان

پیشگیری از جرمگیری دندان ها

بهتر است برای سلامتی دهان و دندان و در امان ماندن از عوارض جدی رعایت نکردن موارد بهداشتی دهان و دندان و همچنین برای صرفه جویی در وقت و هزینه، مواردی را رعایت کرد که دیگر نیازی به جرمگیری دندان و سایر درمان های مرتبط با دهان و دندان نباشد.
_ دندان هایتان را به وسیله مسواکی که پرزهای نرمی داشته باشد، دو بار در روز، با روش درست و اصولی مسواک بزنید.
_ روزی یک بار فضای بین دندان هایتان را با نخ دندان تمیز کنید.
_ از مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
_ از رژیم غذایی متعادل و مناسب استفاده کنید.
_ در فواصل زمانی منظم سالی یک تا دو بار حتما به دندان پزشک مراجعه کنید و دندان هایتان را معاینه کنید.

همچنین رعایت مواردی جهت مراقبت های لازم پس از جرم گیری دندان نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

پیشگیری از جرمگیری دندان ها

خواندن 2914 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 13:37
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.