جرم گیری ریشه دندان چیست؟ جرم گیری ریشه دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری ریشه دندان | پاکسازی عمیق دندان و لثه | تسطیح سطح ریشه دندان

شنبه, 24 اسفند 1398 ساعت 13:40
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)


همان طور که می دانید دندان های شما هر شش ماه یک بار نیاز به بررسی و معاینه دارند. در این صورت بسیاری از مشکلات و بیماری های دهان و دندان در همان مراحل نخستین و ابتدایی خود درمان و کنترل می گردند.
در واقع هر شش ماه یک بار باید لکه های بر روی دندان پاکسازی و عمل پولیش دندان انجام گیرد. جرم گیری ریشه دندان نیز در دسته مراقبت های سلامت دهان و دندان قرار می گیرد. در جریان پاکسازی دندان ها، پلاک دندان را باید از بین برد. حال باید دید که جرم گیری ریشه دندان در چه مواقعی ضروری به نظر می رسد؟
پاکسازی ریشه دندان برای پیشگیری از بیماری پریودنتال مورد توجه می باشد. این عنوان برای بیماری های لثه ای به کار می رود.

از مطالعه این مقالات هم استفاده نمایید:

پلاک دندان و جرم گیری ریشه دندان

پلاک لایه ای چسبنده می باشد که روزانه بر روی دندان ها شکل می گیرد. در واقع این لایه لغزنده با لمس زبان بر روی دندان ها به خوبی احساس می شود. وجود این لایه بر روی دندان ها در هنگام بیدار شدن از خواب شبانگاه به خوبی احساس خواهد شد. جالب است بدانید این لایه چسبناک امکان تجمع باکتری های زنده را راحت تر فراهم می کند و از این رو سبب می شود میکروب ها به راحتی به سطح دهان و دندان شما نفوذ نمایند.
در جرم گیری ریشه دندان دستگاه جرم گیری دندان عملیات مربوط به پاکسازی و برطرف کردن پلاک دندان مورد توجه قرار می گیرد. نابودی پلاک دندان از آن جهت داری اهمیت می باشد که این پلاک ها می توانند رفته رفته مشکلات زیادی را برای دهان و دندان ایجاد نمایند.
اگر برطرف کردن پلاک دندان برای فرد حائز اهمیت نباشد، این لایه کم کم در نوع انباشته شده و ضخیم تری تجلی خواهد یافت. چنین لایه ای از تجمع مواد معدنی موجود در بزاق شکل می گیرد. در نتیجه این موضوع تیرگی دندان را به دنبال خواهد داشت. در چنین شرایطی دندان ها بیشتر از ناحیه پشت نیاز به جرم گیری دندان دارند. ضمن اینکه احتمالاً جرم گیری ریشه دندان مورد توجه قرار می گیرد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

اگر تاکنون تمایلی برای چک کردن هر شش ماه یک بار دندان های خود در کلینیک دندانپزشکی را نداشته اید، با وجود جرم ناچار به روت پلنینگ خواهید بود. در واقع این لایه زرد رنگ تنها با جرم گیری ریشه دندان قابل برطرف کردن می باشد.
باکتری های دهان سبب ایجاد پلاک و جرم دندان می شوند. البته وجود این باکتری در دهان فوایدی نیز به همراه دارد. در واقع میزان این باکتری ها در دهان نباید از حد اعتدال خارج شود. چون در این صورت مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.
مصرف برخی از مواد غذایی بر هم خوردن تعادل در تعداد باکتری های دهان را به دنبال دارد. به عنوان مثال قندها و کربوهیدرات ها از دسته مواد غذایی می باشند که تکثیر بیش از اندازه باکتری ها را به دنبال دارند. تکثیر بیش از اندازه باکتری ها در دهان سبب زیاد شدن اسید می گردد و این موضوع تاثیر منفی بر روی سلامت دهان و دندان خواهد داشت. قطعاً در یک دهان اسیدی، شرایط برای پوسیدگی دندان به راحتی برقرار می باشد.
پلاک دندان گاهی تنها به سطوح قابل مشاهده ختم نمی شود. زمانی که این پلاک ها بسیار افزایش یابند، به زیر لثه نیز رسوخ خواهند کرد. به همین خاطر برای نابودی و ریشه کنی این پلاک ها، راه جرم گیری ریشه دندان پیشنهاد می شود. چون در این صورت می توانید به صورت قطعی با پلاک های دندان خود خداحافظی کنید.

پلاک دندان و جرم گیری ریشه دندان

اهمیت جرم گیری ریشه دندان

همان طور که توسط دکتر فاطمه لبافی متوجه شدید انگیزه شما از جرم گیری ریشه دندان در وهله اول سلامت دهان و دندان می باشد. نکته مهم دیگر اینکه نیاز به جرم گیری ریشه دندان تنها در صورت بیماری لثه پریودنتال ضروری نمی باشد. بلکه از این جرم گیری برای بسیاری از موارد دیگر نیز استفاده می شود.

عده ای از افراد زمانی که نام جرم گیری ریشه دندان را می شنوند، گمان می کنند که با یک نوع جراحی مربوط به ریشه دندان سروکار دارند. در حالی که این تصور کاملاً اشتباه می باشد. جرم گیری ریشه دندان یک نوع درمان غیر جراحی می باشد. توجه داشته باشید که نادید گرفتن پلاک دندان می تواند سبب بروز آبسه لثه شود. بنابراین بهتر است پیش از بروز چنین مشکلاتی اقدام به جرم گیری ریشه دندان نمایید و خود را از بیماری های لثه و دندان نجات دهید.
از جرم گیری ریشه دندان به عنوان پاکسازی عمیق نیز یاد می شود. در واقع نمونه کارهایی که در پروسه جرم گیری ریشه دندان انجام می شود، همان کارها و فرآیندهایی است که در جرم گیری دندان مورد توجه قرار می گیرد.
زمانی که می خواهید تجمعات پلاک زیر دندان را نابود کنید، از جرم گیری ریشه دندان بهره مند خواهید شد.
نشانه های مختلفی به شما هشدار انجام جرم گیری ریشه دندان را می دهد. به عنوان مثال زمانی که شما دارای پلاک بیش از اندازه شده اید و یا اینکه به بیماری لثه ای ناشی از تجمع جرم دچار شده اید، دیگر نمی توانید به جرم گیری ریشه دندان نه بگویید.
نکته مهم دیگر در ضرورت انجام جرم گیری ریشه دندان زمانی مشخص می شود که فاصله اتصال بین لثه و دندان افزایش یابد. این فاصله بسته به شکل لثه و دندان می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. در واقع این فاصله بین یک تا سه میلی متر تخمین زده می شود. زمانی که تجمعات پلاک ها در زیر دندان افزایش می یابد، این فاصله به چهار میلی متر و یا بیشتر می رسد. این موضوع نشان دهنده ضرورت روت پلنینگ باشد. چون دندان ها و لثه های شما را از حالت نرمال خارج کرده و احتمالاً به زودی آثار و عواقب دیگری را نیز نمایان خواهد کرد. بنابراین برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان بهتر است هرچه سریع تر از جرم گیری ریشه دندان بهره مند شوید.

اهمیت جرم گیری ریشه دندان

دلیل سیاه شدن ریشه دندان

ریشه دندان می تواند به دلایل گوناگونی دچار سیاه شدن عمیق شود. در واقع در چنین شرایطی فرد احتمالاً به پوسیدگی در ریشه دندان مبتلا شده است. این موضوع معمولاً درد دندان شدیدی را به همراه دارد.
بسیاری از تجمعات باکتریایی بیش از اندازه می توانند سبب بروز این پوسیدگی های عمیق شوند. در واقع شما با عدم مراجعه به دندانپزشکی این نوع تجمعات باکتریایی را گسترش می دهید. به همین خاطر همواره توصیه می شود که جرم گیری ریشه دندان را مد نظر قرار دهید. بررسی مداوم و چکاپ کامل دندان ها سبب جلوگیری از پوسیدگی دندان می شود.
در واقع بسیاری از مشکلات دندان و لثه می تواند ریشه را نیز به راحتی درگیر نماید. آسیب دیدگی ریشه دندان و لثه نیز می تواند دلیل سیاه شدن ریشه دندان باشد.

دلیل سیاه شدن ریشه دندان

جرم گیری دندان زیر لثه

قطعاً جرم گیری ریشه دندان به مراتب پیچیده تر از جرم گیری سطحی دندان می باشد. البته بخشی از جرم گیری ها نیز در زیر لثه دنبال می شوند. در واقع این نوع جرم ها در صورت نادیده گرفته شدن راهی ریشه دندان خواهند شد و آن را نیز درگیر می کنند. در چنین شرایطی عملیات دشوارتری برای ترمیم ریشه نیاز خواهید داشت.

زمانی که برای معاینه به مطب دندانپزشکی می روید، متوجه می شوید که به کدام یکی از جرم گیری ها نیاز دارید. در واقع این دندانپزشک است که به شما اعلام می کند نیازمند انجام جرم گیری ریشه دندان هستید یا نه؟ توجه داشته باشید که پلاک و جرم دندان در طی یک شب ایجاد نشده اند. بنابراین در صورت عدم کنترل نیز همچنان پیشرفت بطئی خود را ادامه می دهند اما در نهایت مشکلات زیادی را برای دهان و دندان شما ایجاد خواهند کرد. گاهی این مشکلات به حدی پیشرفت خواهند کرد که نابودی کامل دندان را در پی خواهند داشت.
دندان شما ابتدا با پلاک دندان رو به رو می گردد. زمانی که شما اقدامات موثر برای برطرف کردن این پلاک ها را انجام ندهید، رفته رفته این پلاک ها در فاصله میانی بین دندان و لثه جای می گیرند و کم کم این فاصله را افزایش می دهند. این تجمع نمود ظاهری دارد و قابل تشخیص می باشد. در مرحله بعدی نیز پلاک و جرم به ناحیه تحتانی زیر لثه نفوذ می یابند. در این صورت احتمالاً به جرم گیری دندان زیر لثه نیاز خواهید داشت. در مرحله آخر نیز این تجمعات ریشه دندان را درگیر نموده و نیاز به جرم گیری ریشه دندان را ضروری می نماید. مهم ترین نشانه برای استفاده از جرم گیری ریشه دندان، افزایش فاصله بین دندان و لثه می باشد. توجه داشته باشید که در حالت غیر نرمال این فاصله به بیش از 4 میلی متر می رسد. اگر جرم گیری ریشه دندان در این حالت انجام نشود، دچار بیماری های لثه ای و افتادن ناگهانی دندان خواهید شد.
در واقع پروسه جرم گیری ریشه دندان در یک جلسه امکان پذیر نمی باشد. این پاکسازی عمیق احتمالاً در بازه زمانی سه ماهه نتیجه بخش خواهد بود. این نوع پاکسازی می تواند زخم شدن لثه و خونریزی کمی را به دنبال داشته باشد. البته این زخم ها بسیار سطحی بوده و مشکلی به دنبال نخواهند داشت.

جرم گیری دندان زیر لثه

زخم شدن لثه بعد از جرم گیری

زخم شدن لثه بعد از جرم گیری طبیعی است. این زخم شدن در نمونه جرم گیری های سطحی نیز اتفاق می افتد اما در جرم گیری ریشه دندان بسیار غیر قابل اجتناب خواهد بود.
زمانی که فرد جرم گیری ریشه دندان و یا دندان زیر لثه را انجام می دهد، در آینه با فاصله ای عمیق بین دندان و لثه مواجه می گردد. این فاصله ترسی را برای فرد به دنبال دارد. به گونه ای که او تصور می کند بخشی از لثه اش را در جریان جرم گیری ریشه دندان از دست داده است. در واقع این موضوع قبلاً برای فرد رخ داده اما متاسفانه او از آن بی خبر بوده است.دندان ها به قدر کافی با سرما و گرما سازگار می باشند. جرم گیری ریشه دندان وضعیت سرما و گرما را مانند گذشته برای دندان ملموس تر خواهد کرد. این موضوع در ابتدا ممکن است برای فردی که به تازگی جرم گیری انجام داده، کمی عجیب باشد. 

توجه داشته باشید که در روزهای اول بعد از جرم گیری ریشه دندان لثه ملتهب است. بنابراین در مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باید دقت داشته باشید. چون کوچک ترین تحریکی می تواند سبب خونریزی مجدد لثه شود.
دهان شویه یکی از موثرترین درمان ها برای برطرف کردن التهاب و زخم لثه ناشی از جرم گیری ریشه دندان می باشد. در واقع این دهان شویه می تواند باکتری ها را از بین ببرد و فرصت هر گونه صدمه به لثه را نیز نابود سازد. برای بهره مندی از این دهان شویه بهتر است نمونه های طبیعی را مورد توجه قرار دهید. دهان شویه اکالیپتوس با خواص فوق العاده آنتی باکتریال گزینه مناسب برای شست و شوی دهان و دندان بعد از جرم گیری ریشه دندان می باشد.
توجه داشته باشید فردی که جرم گیری ریشه دندان انجام می دهد، باید همواره جهت مراقبت های بعد از جرم گیری، هر شش ماه یک بار برای معاینه و بررسی وضعیت دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه نماید. نکته مهم دیگر این که همواره باید با مسواک زدن صحیح و کشیدن نخ دندان از بروز پلاک و جرم دندان جلوگیری نمود.

زخم شدن لثه بعد از جرم گیری

پیشگیری از جرم گیری ریشه دندان اهمیت زیادی دارد. این پیشگیری با مسواک زدن صحیح قابل انجام است. ضمن اینکه این مسواک زدن باید با نخ دندان همراه گردد. کشیدن نخ دندان امکان تجمع غذا و پس از آن تکثیر باکتری در دهان و بین دندان ها را از بین می برد. به همین خاطر همواره دندانپزشکان از این نکات مراقبتی برای سلامت دهان و دندان صحبت می کنند. با این روش های می توان از هزینه جرم گیری دندان جلوگیری کرد. البته کشیدن نخ دندان باید به گونه ای انجام شود که مشکلی برای لثه ها ایجاد نکند. یعنی کشیدن نخ دندان زخم لثه و خونریزی آن را به دنبال نداشته باشد.

اگر جرم گیری ریشه دندان انجام داده اید، آگاه باشید که دندان های شما به مراقبت بیشتری نسبت به گذشته نیاز دارند. همچنین بعد از انجام مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی نیز باید مراقبت های لازم و نیز نکات مربوط به تغذیه بعد از جرم گیری دندان را رعایت نمود تا از صرف هزینه های زیاد در آینده جلوگیری کرد.

خواندن 1533 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 13:49
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.