جرمگیری لثه چیست؟ جرمگیری لثه چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری لثه | علت تشکیل جرم | دریافت تخفیف | هزینه جرمگیری لثه

سه شنبه, 12 فروردين 1399 ساعت 13:24
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

آیا این مطلب برای شما مفید است؟

آیا لثه نیاز به جرم گیری دارد؟ در چه شرایطی این درمان توصیه خواهد شد؟
آیا شما با تورم، التهاب و درد در لثه خود روبه رو شده‌اید و به دنبال راهی برای درمان آن هستید؟
جرم گیری لثه شاید بهترین روش درمان برای شما باشد. آیا شناختی از این روش دارید؟
به نظر شما ممکن است این روش درمانی با خطر همراه باشد؟
در این مقاله مختصر و مفید علاوه بر پاسخ این سؤالات، قصد داریم به شرح کامل جرم گیری ریشه دندان بپردازیم. با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

جرم گیری لثه چیست؟

آشنایی با جرم گیری لثه

جرم گیری لثه (Root Planing) یک روش درمان است که به از بین بردن پلاک‌ها، تارتار و پاکت‌های لثه و ریشه دندان می‌پردازد. اینکه چرا به این درمان نیاز پیدا خواهید کرد. تفاوت آن با روش معمولی این درمان چیست را در عنوان‌های بعدی شرح داده‌ایم.
جرم گیری لثه با جرم گیری دندان چه تفاوتی دارد؟
در روش جرم گیری دندان به از بین بردن جرم و پلاک‌هایی که روی سطح دندان قرار گرفته‌اند، پرداخته می‌شود.
زمانی که به موقع برای این درمان اقدامی صورت نگیرد و فرد بهداشت دهان خود را به درستی رعایت نکند، پلاک به مرور سخت شده و به تارتار و در نهایت پاکت عمیق تبدیل می‌شود.
از بین بردن آنها دیگر کار آسانی نیست و باید از جرم گیری عمیق و ریشه دندان کمک گرفته شود.

چرا به جرم گیری لثه نیاز دارم؟

دلیل نیاز به جرم گیری لثه چیست؟

یک لایه چسبنده باکتری به نام پلاک می‌تواند دلیل محکمی برای بروز بسیاری از بیماری‌های لثه باشد. پلاک همیشه روی دندان‌های شما تشکیل می‌شود، اما اگر به خوبی تمیز نشود، باکتری‌های موجود در پلاک می‌توانند باعث التهاب لثه‌ها گردند.
با التهاب لثه به مرور بین دندان‌ها و لثه فاصله‌ای ایجاد می‌شوند که این فضا را پاکت می‌نامند.
پس از آن پلاک‌ها در این پاکت‌ها به دام می‌افتند و با مسواک زدن معمولی پاک نمی‌شوند. در صورت عدم درمان، بیماری لثه می‌تواند منجر به از دست دادن استخوان و دندان شود.
اگر بیماری لثه زود تشخیص داده شود و به ساختارهای زیر خط لثه آسیب نرساند، با یک جرم گیری حرفه‌ای می‌توان به رفع آن کمک کرد.
در واقع جرم گیری لثه زمانی انجام می‌شود که بیماری لثه وجود داشته باشد. در عنوان بعدی بیشتر از کاربردهای این درمان صحبت خواهیم کرد.

جرم گیری لثه به رفع چه مواردی در دهان می‌پردازد؟

برای کسانی که لثه‌های سالمی دارند، جرم گیری ریشه دندان لازم نیست. همان‌طور که گفتیم این درمان تنها در مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیماری لثه وجود داشته باشد.
به طور کلی این درمان بی نظیر به رفع موارد زیر کمک می‌کند:

 1. پاکت‌های عمیق

  فضاهای خالی که به مرور بین دندان‌ها و لثه ایجاد می‌شوند، به عنوان پاکت عمیق شناخته می‌شوند. مسواک به این نقاط دسترسی ندارد، در نتیجه شما به تنهایی قادر به از بین بردن آنها نخواهید بود. پاکت زمانی ایجاد می‌شود که برای از بین بردن لاک روی سطح دندان اقدامی انجام ندادید. پلاک به مرور به پاکت‌ها تبدیل می‌شود.
 2. تارتار

  تارتار زمانی تشکیل می‌شود که پلاک برای مدت طولانی روی دندان‌ها باقی بماند. این ماده از پلاک بسیار سخت‌تر است و برای از بین بردن آن به تکنیک‌های بسیار حرفه‌ای‌تری نیاز خواهد بود. هیچ یک از روش‌های خانگی مانند مسواک و نخ دندان، قادر به از بین بردن تارتار نمی‌باشند.
 3. سلامت لثه ضعیف

  ژنژیویت شروع بیماری لثه است که در آن لثه‌ها دردناک، متورم و قرمز می‌شوند و ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی کنند. این علائم نشان می‌دهد که لثه‌ها عفونی شده‌اند که باکتری‌های موجود در پلاک سبب ایجاد آن شدند.
  تنها راه برای بازگرداندن لثه‌ها به حالت سالم، جرم گیری ریشه دندان است.

جرم گیری لثه چه مزایایی دارد؟

مزایای جرم گیری لثه

این درمان با مزایای زیر همراه است:

 1. کاهش عمق پاکت لثه
 2. خطر کمتر بیماری لثه پیشرفته یا پریودنتیت
 3. خطر کمتر پوسیدگی دندان
 4. رفع بوی بد دهان
 5. جلوگیری از به خطر افتادن سلامت دندان

هزینه جرم گیری لثه

قیمت جرم گیری لثه چقدر است؟

موارد متعددی در قیمت جرم گیری لثه تأثیر دارند. از جمله این موارد می‌توان به نوع و شدت بیماری ایجاد شده، نوع درمان مورد استفاده، تعداد جلسات مورد نیاز و ... اشاره کرد.
با در نظر گرفتن این موارد هزینه این درمان را می‌توان بین 850000 تومان (هشتصد و پنجاه هزار تومان) الی 1200000 تومان (یک میلیون و دویست هزار تومان) در نظر گرفت.
شما می‌توانید با اقدام از طریق سایت کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی، این درمان را با تخفیف انجام دهید. مبلغ پرداختی شما با تخفیف در حدود 700000 تومان (هفتصد هزار تومان) الی 900000 تومان (نهصد هزار تومان) خواهد شد.
برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر می‌توانید از یک جلسه مشاوره رایگان با دکتر لبافی بهره ‌مند شوید و پس از بررسی دقیق شرایط، نوع و روش درمان و در نهایت هزینه نهایی خدمت شما اعلام خواهد شد.

جرم گیری لثه چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان انجام جرم گیری لثه

مدت زمان این درمان معمولاً بین 20 دقیقه تا 45 دقیقه خواهد بود. البته با توجه به شرایطی که هر فرد دارد، این مدت زمان متغیر خواهد بود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای جرم گیری لثه

تعداد کل این جلسات بستگی به شدت بیماری و روند درمان دارد. هرچه شدت بیماری بیشتر باشد، امکان خونریزی خفیف و التهاب در حین درمان افزایش پیدا خواهد کرد. در این صورت دندانپزشک تا جایی می‌تواند درمان را پیش ببرد و در ادامه درمان متوقف خواهد شد.
جلسه دیگری هماهنگ می‌شود که در این مدت زمان شما باید به توصیه‌های دندانپزشک به خوبی عمل کنید. بهداشت دهان در این دوران باید بیش از پیش انجام گیرد.
ممکن است در جلسه دوم درمان به اتمام برسد، اما اگر توصیه‌های بهداشتی را به طور کامل انجام نداده باشید، ممکن است به جلسه دیگری نیاز پیدا کنید.

نحوه انجام جرم گیری لثه

جرم گیری لثه چگونه انجام می شود؟

گرچه درمان جرم گیری به دلیل اینکه یک فرایند بدون درد است، نیازی به بی حسی ندارد، اما دست‌کاری بافت لثه تا حدودی ممکن است برای بیمار آزار دهنده باشد. به همین دلیل معمولاً در این روش درمانی از بی حسی کمک گرفته می‌شود.
در ادامه دندانپزشک از ابزارهای مخصوص برای برداشتن پلاک و تارتار کمک می‌گیرد.
روند درمان تا جایی که دندانپزشک صلاح بداند انجام خواهد شد و ممکن است ادامه جرم گیری به جلسه دیگری موکول گردد.

جرم‌گیری زیر خط لثه

جرم گیری زیر خط لثه چیست؟

این کار در دو مرحله انجام می‌شود که در صورت لزوم ممکن است به بیش از یک جلسه جرم‌گیری نیاز داشته باشد. تعداد جلسات بستگی به وضعیت بیماری و التهاب لثه و دندان‌های فرد دارد.
در مرحله اول دندانپزشک با استفاده از وسایل دندانپزشکی مناسب، جرم سطح دندان و قسمت زیر خط لثه را از بین می‌برد.
پس از این کار ممکن است سطح ریشه دندان که در تماس با لثه است، کمی زبر باشد. پس دندانپزشک آن قسمت را صاف می‌کند و باعث می‌شود دندان دوباره به لثه متصل گردد و ثابت بماند و همچنین نتواند محل مناسبی برای قرار گرفتن دوباره جرم‌ها و رشد باکتری‌ها و ایجاد اسید و... در دندان باشد.

بین جلسات جرم گیری لثه باید چه مواردی رعایت شود؟

نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. بعد از درمان حساسیت مشخصی وجود دارد که بعد از چند روز رفع خواهد شد. برای کاهش این حساسیت باید از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های گرم و سرد پرهیز کنید.
  همچنین با مشورت دندانپزشک خود می‌توانید از خمیردندان‌های ضد حساسیت نیز بهره مند شوید.
 2. تورم احتمالاً یکی از رایج‌ترین عوارض این درمان است. همچنین شما ممکن است با خونریزی خفیف هنگام جویدن غذا یا مسواک زدن مواجه شوید.
  اما تورم و خونریزی موقت دلیلی برای نگرانی نیست و باید با گذشت یک هفته از بین برود.
 3. اگرچه معمولاً برای این درمان از بی حسی موضعی استفاده می‌شود، اما درد جزئی قابل انتظار است و می‌توان با استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن آن را کاهش داد.
 4. برای جلوگیری از درد و حساسیت، غذاهای نرم بخورید و از استعمال سیگار و دخانیات در این مدت زمان نیز پرهیز کنید.

عوارض جرم گیری لثه

به طور کلی این روش درمان نیز مانند بسیاری از روش‌های دیگر می‌تواند با عوارضی همراه باشد. البته باید بدانید که هیچ یک از مواردی که در ادامه برایتان بیان خواهیم کرد، نمی‌توانند دلیلی برای عدم انجام این درمان بی نظیر باشند.
لازم به ذکر است که فرایند این درمان توسط دندانپزشک متبحر میزان هریک از عوارض را کاهش خواهد داد. در ادامه شما را با این موارد آشنا می‌کنیم:

 1. لق شدن دندان‌ها

  این عارضه بعد از درمان جرم گیری بسیار نادر است و تنها در صورتی رخ می‌دهد که دندانپزشک غیر مجرب در حین درمان به ریشه دندان آسیب رسانده باشد.
 2. تشدید شدن بیماری لثه

  اگر پاک‌سازی ریشه دندان ناقص انجام شود و برخی از جرم‌ها و پلاک‌ها زیر لثه باقی بمانند، علاوه بر اینکه درمان به طور کامل صورت نخواهد گرفت، بلکه به مرور بیشتر نیز خواهد شد.

آیا جرم گیری زیر لثه درد دارد؟

جرم گیری لثه چقدر درد دارد؟

این روش دردی به همراه ندارد، زیرا در حین انجام درمان از بی حسی استفاده شده است. تنها زمانی مقداری درد و حساسیت ایجاد خواهد شد که بی حسی از بین می‌رود. این موضوع نیز طبیعی بوده و بعد از چند روز به طور کامل از بین خواهد رفت.
برای کاهش درد خود می‌توانید از داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک و یا داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن استفاده نمایید. همچنین محلول آب نمک و دهان‌شویه تأثیر بسزایی در کاهش درد و بهبودی هرچه سریع‌تر شما خواهند داشت.

قبل از درمان، دندانپزشک خود را مطلع کنید.

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی خاص، مانند اندوکاردیت یا کسانی که دریچه‌های مصنوعی قلب دارند، ممکن است قبل از انجام هر گونه درمان دندانپزشکی نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک داشته باشند.
آنتی‌بیوتیک‌ها خطر عفونت باکتریایی را کاهش می‌دهند. مشکلات سیستم ایمنی بدن، جراحی قبلی و یا داشتن جسم مصنوعی در بدن نیز از مواردی هستند که باید به آنها توجه کنید.
در این شرایط حتماً دندانپزشک خود را مطلع نمایید.

نکات مراقبتی بعد از جرم گیری لثه

بعد از جرم گیری لثه چه نکاتی باید رعایت شوند؟

بعد از این روش درمانی وجود میزانی درد و ناراحتی تا چند روز طبیعی است و جای نگرانی ندارد. ممکن است که حساسیت دندان‌ها حتی تا یک هفته نیز طول بکشد. تورم در لثه و خونریزی جزئی از آن نیز ممکن است تا چند روز وجود داشته باشند. برای رفع این عوارض جانبی و کمک به بهبود سریع‌تر خود، نکات زیر را رعایت کنید:

 1. دندانپزشک ممکن است برای شما داروهای مسکن و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت تجویز کرده باشد، بهتر است داروهای خود را به موقع مصرف کنید.
 2. دهان خود را روزانه با آب نمک شست و شو دهید.
 3. برای تمیز کردن دهان خود از دهان‌شویه مناسب کمک بگیرید.
 4. برای بررسی وضعیت لثه شما، دندانپزشک جلسه بعدی را برنامه ریزی خواهد کرد تا عمق و میزان پاکت‌ها را ارزیابی نماید. این جلسه را فراموش نکنید.
 5. تا زمان مراجعه به کلینیک، توجه زیادی به نحوه مسواک زدن خود داشته باشید. حداقل روزی دو بار و به مدت دو دقیقه این کار را انجام دهید.
 6. رژیم غذایی مناسبی در پیش بگیرید و سعی کنید غذاهای نرم بخورید.
 7. تا چند روز از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های بسیار داغ و یا بسیار سرد اجتناب کنید.
 8. از استعمال سیگار و دخانیات بپرهیزید. این کار سبب بروز عفونت خواهد شد.

سؤالات پرتکرار شما در این زمینه

 1. با وجود چه علائمی باید به دندانپزشک برای درمان بیماری لثه مراجعه کنم؟

  نشانه‌ها و علائم بیماری لثه را جدی بگیرید که این موارد عبارت‌اند از:
  • بوی بد دهان
  • درد و حساسیت در لثه‌ها و دندان‌ها
  • خونریزی لثه‌ها
  • احساس لق بودن دندان
  • مشکل در جویدن غذا
 2. هدف از جرم گیری لثه چیست؟

  هدف از انجام جرم گیری ریشه دندان، درمان بیماری‌های لثه می‌باشد.
 3. بیماری پریودنتال چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  لثه‌های تحریک شده که به راحتی خونریزی می‌کنند ممکن است اولین علامت بیماری پریودنتال باشد. سایر نشانه‌ها ممکن است بوی بد دهان مزمن، لق شدن دندان‌ها یا تغییر در نحوه قرار گرفتن دندان‌ها هنگام گاز گرفتن باشد.
  اما حتی قبل از ظاهر شدن این علائم، بیماری ممکن است در طی معاینه منظم در مطب دندانپزشکی تشخیص داده شود.
 4. آیا جرم گیری لثه (Root Planing) و جرم گیری دندان (Scaling) یکسان هستند؟

  خیر، در جرم گیری لثه به درمان بیماری لثه و از بین بردن بافت عفونی پرداخته می‌شود، اما جرم گیری دندان به حذف جرم و پلاک از سطح دندان می‌پردازد.
 5. بهترین درمان برای التهاب لثه چیست؟

  یکی از مؤثرترین روش‌های درمان التهاب لثه در مراحل اولیه، جرم گیری لثه می‌باشد.
 6. چه مدت بعد از جرم گیری لثه بهبود پیدا خواهم کرد؟

  بهبودی کامل بعد از این درمان به طور معمول پس از دو هفته ایجاد می‌شود. در این زمان دیگر لثه خونریزی جزئی در زمان مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و یا جویدن غذا نخواهد داشت و به مرور به رنگ صورتی کم‌رنگ در می آید.
خواندن 4107 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 آبان 1401 ساعت 10:11
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.