جرمگیری لثه چیست؟ جرمگیری لثه چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری لثه | علت تشکیل جرم | دریافت تخفیف | هزینه جرمگیری لثه 99

سه شنبه, 12 فروردين 1399 ساعت 13:24
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

افرادی که اصول بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند، ممکن است جرم هایی در قسمت دندان و لثه برای آن ها به وجود آید. جرم گرفتن دندان و لثه یکی از مشکلاتی است که می تواند برای افراد رخ دهد. این مشکل به دلیل مسواک نزدن، نخ دندان نکشیدن و ... برای افراد به وجود می آید که به کمک جرم گیری دندان می توان آن را برطرف نمود.

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

جرم ممکن است روی دندان ها، بین دندان ها، قسمت بالایی دندان ها و زیر لثه ها انباشته شود. اگر به رسوب و جرم بی تفاوت باشید، مقدار آن ها زیاد شده و دیگر نمی توان به راحتی آن ها را بر طرف کرد و باید حتما از روش های جرمگیری متنوع در کلینیک دندانپزشکی استفاده کنید. جرمگیری لثه و دندان اگر انجام نشود، می تواند باعث پوسیدگی دندان ها ، عفونت و خونریزی در لثه ها شود.
برخی از جرم ها در زیر لثه انباشته می شوند. جرم لثه، از نوع خطرناک این جرم ها می باشد. به همین سبب باید به سرعت به درمان این نوع جرم ها پرداخت و عمل جرمگیری لثه را انجام داد. اگر جرم روی دندان مدت زیادی باقی بماند باعث تحلیل رفتن لثه و لق شدن دندان ها می گردد. در ادامه به همراه دکتر فاطمه لبافی به مفهوم پلاک دندان و چگونگی انجام جرم گیری لثه خواهیم پرداخت.

پلاک دندان

اگر افراد اصول بهداشتی دهان و دندان را رعایت نکنند، این امکان وجود دارد که لایه ای نازک روی دندان هایشان به وجود آید، به این لایه پلاک دندان گفته می شود. این لایه کاملا نازک و چسبناک می باشد، اما با این حال، این لایه میلیون ها باکتری دارد و به مرور زمان می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود.
پلاک دندان کاملا بی رنگ می باشد و با چشم ممکن است دیده نشود و نتوان به راحتی آن را تشخیص داد. البته باید بدانید که در صورت زیاد شدن این پلاک دندان ها، حالت چسبناک می گیرند. افراد می توانند از قرص و یا محلول های تشخیص دهنده ی پلاک استفاده کنند تا از وجود پلاک روی دندان ها مطمئن شوند.
اگر پلاک روی دندان ها را نتوان به وسیله ی مسواک و نخ دندان از بین برد، باید حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. زیرا تجمع زیاد این پلاک ها، باعث به وجود آمدن جرم روی دندان ها و لثه می شود. هر چقدر که این پلاک ها و جرم ها زیاد تر شود مشکلات جدی تری برای دندان و لثه به وجود خواهد آمد. به همین سبب جرمگیری لثه و دندان حتما باید به سرعت انجام شود در غیر این صورت ممکن است با انواع بیماری های لثه مواجه شوید.
افرادی که می خواهند از پلاک دندان در امان باشند، باید از مسواک و نخ دندان به صورت مرتب و هر روزه استفاده شود. رژیم غذایی درست، استفاده از آب، بعد از خوردن غذا نیز می تواند به از بین بردن پلاک کمک کند. در نهایت برای درمان می توان از جرمگیری لثه و دندان استفاده کرد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

پلاک دندان

آشنایی با جرمگیری لثه

لثه هایی که دچار جرم شده باشند، باید حتما جرمگیری شوند در غیر این صورت ممکن است منجر به انواع بیماری های لثه شود. زمانی که جرمگیری لثه انجام می شود، لثه ها حساس شده و تا چند وقت به هنگام مسواک زدن یا نخ کشیدن، ممکن است خونریزی کنند. مهم است که بدانید حتی در صورت خونریزی لثه حتما باید عمل مسواک زدن را انجام دهید تا بعد از مدتی خونریزی قطع گردد، در غیر این صورت دندان ها و لثه ی شما دوباره با مشکل جرمگیری لثه رو به رو خواهند شد.
حدود 2 تا 4 هفته زمان می برد که التهاب لثه بعد از جرمگیری لثه، کاهش یابد. در این مدت حساسیت لثه و دندان زیاد می باشد اما همانطور که گفتیم نباید به آن ها دقت کرده و موارد بهداشتی را حتما رعایت کنید.
اگر می خواهید بعد از جرمگیری لثه، التهاب لثه ها زودتر از بین برود می توان از آب نمک استفاده کرد. برای این کار باید آب نمک یا دهانشویه را روزانه قرقره کنید. البته باید دقت کنید که بعد از انجام این کار، به مدت زمان یک ساعت، مواد غذایی مصرف نکنید تا دهانشویه تاثیر خود را روی لثه ها بگذارد و به صورت کامل آن را ضدعفونی کند.
اگر جرمگیری لثه به موقع انجام نشود، ممکن است بیماری های حاد لثه برای افراد به وجود آید. ژنژویت (بیماری التهابی لثه) یکی از مراحل اولیه در بیماری لثه می باشد که در صورت عدم جرمگیری لثه به وجود می آید. این مرحله می تواند به وسیله ی رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان درمان شود، اما اگر افراد به آن بی اعتنا باشند و اقدامی برای درمان آن نکنند، همین بیماری ابتدایی ممکن است به بیماری حاد لثه تبدیل شود. یکی از این بیماری ها، پریودنتیتیس می باشد. این یک بیماری کاملا شدید در زمینه ی لثه است. این مرحله از بیماری می تواند دندان ها را لق کند و یا عفونت های شدید لثه را به وجود آورد.

آشنایی با جرمگیری لثه

علت جرم دندان چیست؟

همانطور که بیان کردیم پلاک و جرم دندان لایه ای نازک و چسبنده می باشد که روی دندان ها قرار می گیرد و به دندان ها و لثه آسیب می رساند. در نتیجه بهتر است افراد دلایل به وجود آمدن جرم و رسوب را بدانند تا در پیشگیری از آن ها اقدامات لازم را انجام دهند. دندان ها ممکن است بر اثر عوامل متعددی در معرض خطر جرمگیری و یا پلاک دندان قرار بگیرند. از جمله ی این علت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.
• مسواک نزدن
یکی از مهم ترین و اصلی ترین اصول بهداشتی ، مسواک زدن می باشد که برخی از افراد این کار را انجام نمی دهند و یا تنها یک بار در روز مسواک می زنند. مسواک نزدن یکی از عامل های اصلی در تشکیل پلاک و جرم روی دندان ها می باشد. اگر افراد بعد از خوردن مواد غذایی دندان های خود را مسواک بزنند می توانند به میزان زیادی از تشکیل رسوب روی دندان های خود جلوگیری کنند و دیگر لزومی به انجام جرمگیری لثه و دندان نباشد. مسواک باید نرم باشد و روزی حداقل دو مرتبه این کار انجام شود.
• نکشیدن نخ دندان
افراد بسیار زیادی از نخ دندان استفاده نمی کنند و به کار بردن آن را لازم نمی دانند. اما باید بدانید که استفاده از نخ دندان می تواند جرم های بین دندان ها را از بین ببرد و درواقع از تشکیل جرم بین دندانها جلوگیری کند. زیرا جرم های این قسمت ها توسط مسواک از بین نمی رود و حتما بایداز نخ دندان استفاده شود. فضای بین دندان ها، کنار لثه ها از جمله قسمت هایی از دهان هستند که ممکن است با مسواک تمیز نشوند. استفاده از نخ دندان در کنار مسواک زدن می تواند تاثیر هر دوی آن ها را افزایش دهد. اگر این کار ها به درستی انجام نشود، جرم روی دندان ها ولثه به وجود می آید و در نهایت باید به کمک دستگاه جرم گیری دندان و لثه برای رفع این مشکل کمک گرفت.
علت جرم دندان
• خوردن مواد غذایی شیرین
یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن پلاک و جرم روی دندان ها می شود، خوردن مواد غذایی شیرین و چسبناک می باشد. مواد غذایی مانند گز، شیرینی ، موز، پاستیل، سوهان و ... می توانند از عوامل اصلی به وجود آمدن جرم روی دندان ها باشند. اگر مایلید که این مواد غذایی را مصرف کنید حتما باید بعد از خوردن آن ها، از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. اگر شرایط مسواک زدن را ندارید بهتر است بعد از خوردن این مواد، آب بخورید تا اثر آن ها روی دندان و لثه کمتر شود. همچنین تغذیه پس از جرم گیری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
• استفاده نکردن از خمیر دندان
افراد زیادی تصور می کنند که تنها مسواک زدن بدون خمیر دندان کافی است. آن ها عقیده دارند که تنها سایید شدن دندان ها کافی ست و نیازی به خمیر دندان نیست. اما باید بدانید که خمیر دندان ها می تواند برای دندان ها بسیار مفید باشند و از جرمگیری آن ها جلوگیری شود. خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید هستند برای این امر بسیار مناسب می باشند. این خمیر دندان ها می تواند برای دندان ها و لثه های حساس بسیار مفید باشند.
• جرمگیری نکردن
بسیاری از افراد از جرمگیری لثه و دندان می ترسند و آن را عاملی سبب خراب شدن دندان ها می دانند. این تصور کاملا غلط می باشد! اگر جرمگیری لثه و دندان توسط متخصص دندانپزشکی با تجربه ای انجام شود، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و برعکس، به سالم ماندن دندان ها نیز کمک می کند. پلاک روی دندان ها، جرم بیشتری را نیز به خود جذب می کنند. به همین سبب لازم سالی یک تا دو بار این عمل انجام شود. جرمگیری لثه و دندان یکی از روش های مناسب برای در امان نگه داشتن دندان ها می باشد.

خواندن این مطالب نیز ممکن است برای شما مفید باشد:

جرم گیری، دندان را خراب می کند؟

یک تصور غلط در بین افراد وجود دارد که فکر می کنند جرمگیری لثه و دندان باعث خراب شدن دندان ها می شود. این تصور کاملا غلط می باشد و در این قسمت برای شما بیان می کنیم که چرا این تصور برای افراد به وجود آمده است.
زمانی که روی دندان ها جرم تشکیل می شود، این جرم ها لثه را اذیت می کنند و سعی می کنند تا خود جایگزین لثه ها شوند. در حقیقت جرم ها کمی از لثه را به عقب می رانند اما چون این کار به مرور زمان اتفاق می افتد، افراد متوجه آن نمی شوند و در واقع نمی دانند که این جرم است که جایگزین لثه شده و لثه را مجبور به عقب نشینی کرده است. بعد از انجام جرمگیری لثه و دندان، جرم ها کاملا از بین می روند و در این مرحله است که افراد متوجه عقب نشینی لثه می شوند و تصور می کنند که جرمگیری لثه و دندان باعث شده است که لثه از بین برود. افراد حتی بعد از انجام جرمگیری لثه و دندان گمان می کنند که بین دندان ها فاصله افتاده است. در صورتی که تمام این اتفاق ها را جرم دندان به وجود آورده اما تا قبل از عمل جرمگیری قابل مشاهده نبوده است.
از جمله دلالیل دیگری که باعث می شود افراد تصور کنند که جرم گیری، لثه و دندان های آن ها را خراب می کند، به وجود آمدن حساسیت در دندان ها می باشد. زمانی که جرم روی دندان ها قرار دارد، نمی گذارد که گرما و سرما به آن برخورد کند. در نتیجه دندان ها هیچ گونه حساسیتی نخواهند داشت. اما با عمل جرمگیری لثه و دندان، این جرم ها از بین رفته و سرما و گرما روی دندان ها تاثیر می گذارند و همین امر باعث می شود که افراد تصور کنند دندان هایشان خراب شده است.
در هنگام عمل جرمگیری لثه و دندان خواه یا ناخواه لثه دچار خونریزی می شود که کاملا طبیعی می باشد. همین خونریزی نیز می تواند تصور غلط افراد را به وجود آورد که لثه از بین رفته و خونریزی کرده است.

جرم گیری، دندان را خراب می کند؟

هزینه جرمگیری دندان

هزینه جرمگیری دندان و لثه به عوامل متعددی وابسته می باشد. از جمله ی این عوامل می توان به پزشک معالج، مواد مورد استفاده و نوع پالیش، تعداد جلسات درمان و ... اشاره کرد. هزینه ی جرمگیری لثه و دندان حدودا بین 300 تا 500 هزار تومان می باشد.
یکی از مواردی که می تواند در هزینه ی جرمگیری لثه و دندان موثر باشد، مواد مورد استفاده و نوع پالیش می باشد. هرچقدر کیفیت مواد مورد استفاده بیشتر باشد، عمل جرمگیری بهتر انجام شده و ماندگاری بیشتری نیز خواهد شد.
اگر جرم روی دندان ها زیاد باشد، رفع آن نیاز به تعداد جلسات بیشتری در مطب دندانپزشکی دارد. در نتیجه تعداد جلسات درمان نیز می تواند روی قیمت و هزینه ی جرمگیری نیز موثر باشد. دندانپزشک با معاینه می تواند به راحتی تعداد جلسات درمان جرمگیری لثه را تخمین بزند. همچنین دندانپزشک در صورتی که فرد نیاز به انجام موارد دیگری از قبیل جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری روکش دندان، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان، جرم گیری دندان ارتودنسی و ... را نیز دارد، باید پس از معاینه او تعداد جلسات مورد نیاز را تعیین نماید.
دندانپزشک متخصص، دندانپزشک عمومی هر دو می توانند عمل جرمگیری لثه و دندان را انجام دهند. واضح است که دندانپزشک تخصصی قیمت بالاتری را نسبت به دندانپزشک عمومی برای انجام این عمل دارد. در نتیجه انتخاب پزشک عمومی و یا متخصص نیز در هزینه ی جرمگیری لثه موثر می باشد. البته در بعضی از موارد دیده شده است که یک بهداشت کار دوره دیده، زیر نظر دندانپزشک و در مطب دندانپزشکی نیز می تواند عمل جرمگیری لثه و دندان را انجام دهد.

خواندن 215 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 06:45
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر