جرم گیری روکش دندان چیست؟ جرم گیری روکش دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری روکش دندان | مراقبت از روکش دندان | علل آسیب به روکش دندان

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:18
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

پس از روکش نمودن دندان ها باید در نظر داشت که آنها نیاز به مراقبت بیشتری دارند. این دندان ها اگر به صورت کامپوزیت روکش شده باشند و یا به صورت ایمپلنت کاشت شده باشند، نیاز دارند که به صورت دوره ای چکاپ شوند.
جرم گیری دندان های روکش شده در کناره ها و گوشه های روکش بسیار مهم است. اگر جرم به مدت طولانی در آن بخش ها قرار گیرد منجر می شود که به مرور مینای دندان پوسیده شود و در موارد حاد به چرک کردن دندان نیز می انجامد. معمولا پیشنهاد می شود برای افرادی که از روکش دندان استفاده می نمایند هر شش ماه یکبار دندان های خود را جرم گیری نمایند. در این مقاله به کمک دکتر فاطمه لبافی در خصوص روش های مختلف جرم گیری دندان و همچنین جرم گیری دندان کامپوزیت و جرم گیری ایمپلنت دندان صحبت خواهد شد و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار داده می شود.

 خواندن این مطالب نیز به شما پیشنهاد می شود:

جرم گیری روکش دندان

پس از اینکه افراد دندان های خود را روکش و یا کامپوزیت می نمایند لازم است تا به صورت منظم تحت نظر دکتر باشند تا سلامت روکش آنها تایید شود. در زیر مواردی که منجر به آسیب به دندان روکش شده می شود به تفصیل شرح داده شده است:

  1.  مسواک نزدن دندان های روکش شده موجب می شود که بر روی دندان جرم هایی با مقاومت ایجاد شود. این جرم در طول زمان روکش را از بین می برد. پیشنهاد می شود که دندان روکش شده را بیشتر از دندان معمولی با نخ دندان و مسواک تمیز نمود.
  2.  غذاهای شیرین منجر می شوند که جرم و یا پلاک زیادی بر روی دندان ایجاد شود. به جهت از بین بردن این جرم های توصیه می گردد که بعد از هر بار مصرف غذای شیرین دندان مسواک شود و یا حتما با آب سر آبکشی گردد. در موارد حاد حتما از دستگاه های جرمگیری دندان برای از بین بردن جرم دندان استفاده می شود.
  3.  باورهای نادرست در خصوص نخ دندان منجر می شود که جرم دندان روکش شده افزایش داشته باشد. اما باید در نظر داشته باشید که برای افرادی که از درد لثه رنج می برند، نخ دندان بهترین وسیله است.
  4.  بسیاری از افراد معتقد هستند که جرم گیری دندان های روکش شده موجب می شود تا فاصله بین روکش و دندان زیاد شود و در این فاصله غذا گیر کند اما باید در نظر داشت که جرمگیری موجب می شود تا لثه جای خود را پیدا نماید و در صورتی که جرم در مدت زمان طولانی ایجاد شده باشد، درد ها و بیماری های لثه ایجاد نماید.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 جرم گیری روکش دندان

جرم گیری دندان کامپوزیت شده

دندان هایی که کامپوزیت می شوند بسیار با دوام و مقاومت می باشند. دندان های کامپوزیت شده به ندرت دچار لک می شوند اما می توان در صورت زرد رنگ شدن آنها و یا تغییر رنگ، عملیات جرمگیری برایشان انجام داد.
در کامپوزیت دندان، پزشکان از یک لایه سفید رنگ بر روی دندان واقعی استفاده می نمایند تا ظاهر درخشان تر و تمیزتری به آنها ببخشند. عموما عنوان می شود که روکش های کامپوزیتی تغییر رنگ نمی دهند اما باید در نظر داشت، سیگار و یا نوشیدنی های نیکوتین دار می تواند موجب به تغییر رنگ آن شود که در این صورت نیاز به جرم گیری می باشد. در مواردی هم که دندان ها پس از لمینت دندان و یا ارتودنسی دچار تغییر رنگ می شوند، متخصص دندانپزشکی اقدام به جرم گیری لمینت دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی می کند.
گروهی از افراد برای جرم گیری دندان های کامپوزیت شده از درمان های خانگی استفاده می نمایند. باید در نظر داشت که روکش های کامپوزیتی جنس شفافی دارند. اگر از سفید کننده ها استفاده نمایید باید در نظر داشته باشید که بر روی روکش کامپوزیت تاثیر آنچنانی نخواهد داشت. در عوض می تواند از بخش پشتی کامپوزیت به دندان اصلی رسیده و ظاهر مصنوعی به دندان شما ببخشید. برای جرمگیری دندان کامپوزیت شده، پیشنهاد می شود حتما به یک دندان پزشک مراجعه نمایید.
برای جرم گیری دندان کامپوزیت شده در گام اول، پزشک نوع کامپوزیت را بررسی می نماید. اگر از کامپوزیت شفاف و سبک استفاده شود، این امکان وجود دارد تا با جرمگیری عادی پشت دندان، شفافیت را در کامپوزیت منتشر نمود. در بعضی موارد پزشک مجبور خواهد بود که کامپوزیت را به صورت کامل تغییر دهد. گاها دندان پزشک ها از خمیر دندان های پولیشی برای دندان های کامپوزیت شده استفاده می نمایند زیرا به راحتی می تواند لکه های زرد کنار کامپوزیت را از بین ببرد. تعداد جلسات و نیز هزینه جرم گیری برای دندان کامپوزیت پس از معاینه توسط دندانپزشک تعیین می شود و او اقدام به جرم گیری دندان فرد با استفاده از جدیدترین روش جرم گیری دندان می نماید. 

 جرم گیری دندان کامپوزیت شده

جرم گیری دندان افراد سیگاری

به جز جرم گیری دندان های روکش شده، ممکن است به دلیل استفاده از نوشیدنی های الکلی و سیگار نیز، دندان ها دچار جرم شوند و تغییر رنگ دهند. در حالت های ساده که جرم سریع بر روی دندان می نشیند به وسیله آب سرد می توان جرم ها را از بین برد اما در مواردی که دندان افراد سیگاری دچار جرم زیاد با مدت طولانی است می بایست به یک دکتر متخصص مراجعه نمود. در این وضعیت جرمگیری دو حالت دارد.
در حالت اول دندانپزشک در مطب دندانپزشکی به صورت دستی و به وسیله قلم های جرم گیری و استفاده از مواد شوینده اقدام به جرم گیری می نماید. اما هر اندازه که میزان جرم دندان بیشتر بوده باشد و یا به وسیله جرم گیری دستی از بین نرود می بایست از دستگاه های مخصوص استفاده نمود. در جرمگیری با دستگاه که جرم گیری عمقی نیز گفته می شود به وسیله ضربه هایی که توسط دستگاه وارد می شود، جرم ها متلاشی می شوند.
افراد سیگاری به جز جرم گیری نیاز دارند تا دندان های آنان نیز از لحاظ رنگی اصلاح شوند. دندان های افراد سیگاری عموما زرد رنگ می باشد. گاها با جرمگیری دندان ها نمی توانند رنگ اولیه خود را به دست آورند.
یکی از دلایل تغییر رنگ دندان افراد سیگاری این مورد می باشد که مینای دندان آنها به مرور زمان ساییده می شود و دندان ها دچار تغییر رنگ می شوند. در این موارد استفاده از روکش و کامپوزیت به عنوان جایگزین مینا پیشنهاد می شود. یکی از مواردی که در رمان تغییر رنگ دندان باید در نظر داشته باشید این است که به هیچ وجه بدون نسخه و ویزیت پزشک از مواد شیمیایی سفید کننده استفاده ننمایید زیرا منجر می شود تا لایه رویی دندان از بین رفته و پس از آن دندان فاقد مقاومت لازم باشد.

 جرم گیری دندان افراد سیگاری

جرم گیری دندان با فویل

جرمگیری دندان با فویل یکی از روش هایی است که از دیرباز به صورت خانگی نیز استفاده می گردید. در این روش بر روی یک کاغذ فویل مقداری جوش شیرین و یا خمیر دندان می ریختند و به مدت حدود 1 ساعت بر روی دندان قرار می دادند. این روش منجر می گردید که دندان به صورت طبیعی سفید شود. البته کمترین میزان ضرر و آسیب به مینای دندان را به همراه داشت. در این روش چون از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نمی شود لذا موزد توجه افراد زیادی قرار می گیرد.

 جرم گیری دندان با فویل

جرم گیری دندان ایمپلنت

دندان هایی که ایمپلنت یا کاشت می شوند همچون سایر دندان های طبیعی نیاز دارند تا برای حفظ طول عمر و سلامتی به صورت دوره ای جرم گیری شوند. معمولا برای دندان هایی که ایمپلنت شده اند، از ابزار خاصی جهت جرمگیری استفاده می شود. پنس های مورد استفاده، دارای تحدب و تقعر خاصی هستند تا بتوانند به راحتی اطراف ایمپلنت ها را تمیز کنند. از سمت دیگر پنس های مذکور نسبت به نوع معمولی که برای دندان های طبیعی استفاده می شود، دارای جنس متفاوتی می باشند. پنس ها و قلم های جرم گیر دندان های ایمپلنت شده باید از جنس فولاد ضد زنگ باشد تا به ایمپلنت دندان آسیبی نرساند. این مورد در حالت معمول از نوع تیتانیوم است که میزان سختی بالایی دارد.

دندان های ایمپلنت شده همچون دندان های معمولی نیاز به جرمگیری دارند. قلم جرم گیری را از نوع جنس ایمپلنت در نظر میگیرند تا در هنگام جرم گیری از هر گونه تبادل یونی و آسیب به ایمپلنت جلوگیری شود. در غیر این صورت چنانچه این دو مورد با یکدیگر تفاوت سختی داشته باشند منجر می شود که یون های قلم جرم گیر بر روی دندان باقی بماند که منجر به پوسیدگی دندان خواهد شد. در نظر داشته باشید که دندان های ایمپلنت شده به نسبت دندان های معمولی مقاومت کمتری در مقابل جرم دارند و بسته به نوع ماده ایمپلنت در سال دو بار نیاز به جرم گیری در کلینیک دندانپزشکی خواهند داشت.

جرم گیری دندان ایمپلنت
مراقبت های لازم بعد از جرم گیری روکش دندان عبارتند از:
همانگونه که تا به اینجا توضیح داده شد، مراقبت از دندان های روکش شده و یا کشت شده بسیار مهم می باشد. عدم توجه به این مهم می تواند منجر به پوسیدگی و از بین رفتن روکش شود لذا در زیر نکات و توصیه های مهم برای مراقبت از دندان های روکش شده و جرمگیری آنها عنوان شده است.
1- دندان های روکش شده و یا ایمپلنت شده تا مدتی پس از ترمیم نسبت به دمای گرم و سرد حساس می باشند.
2- حتما دندانی های روکش شده را هر 6 ماه یکبار به پزشک جهت معاینه نشان دهید تا در صورت مشاهده جرم های احتمالی و پوسیدگی، اقدام به رفع آن کنند.

3- در هنگام جرم گیری دندان روکش شده ممکن است چسب از بین رفته و یا روکش لق شود، در این حالت می بایست حتما توسط دکتر ترمیم گردد. معمولا در دندان های معمولی درد دندان بر روی دندان های مجاور و یا مقابل حس می شود اما در دندان های روکش شده، مخصوصا در زمان جرم گیری، درد بر روی همان دندان محسوس خواهد بود.
4- در بعضی موارد غذا بین روکش و دندان اصلی گیر می کند و در صورتی که سریعا جرمگیری نشود منجر به از بین رفتن روکش و همچنین ایجاد رنگ های تیره بر روی کامپوزیت خواهد شد. در این حالت پیشنهاد می شود که سریعا عمل جرمگیری را انجام داده و در خانه شخصا اقدام به درآوردن تکه های غذا ننمایید زیرا این مورد موجی آسیب به کامپوزیت خواهد شد.
5- جرم های دندان های روکش شده عموما زمان هایی بیشتر موجب اذیت می شوند که کامپوزیت و یا روکش ها وارد بخش لثه شوند. در این وضعیت در ناحیه لثه شما دچار درد خواهید شد. برای پیشگیری از این مورد در زمان روکش نمودن دندان، دندانپزشک باید دقت نماید تا از قرار دادن روکش بر روی لثه خودداری نماید. البته زمانی که روکش از حد خود تجاوز می نماید، منجر می شود که در زمان جرمگیری دندان روکش شده، ترک ایجاد گردد. برای دندان های روکش شده جهت جلوگیری از جرم گیر شدن، پیشنهاد می شود تا مکررا با نخ دندان، مسواک و براش های مخصوص اقدام به تمیز نمودن روکش نمایید.

6- در نظر داشته باشید که همواره لازم است تا دندان قبل از روکش شدن، جرم گیری شود زیرا چنانچه دندان خود سیاه باشد، حتی پس از روکش نمودن دندان نیز نمی توان جلا و سفیدی به دندان بخشید.
7- باید در نظر داشته باشید که جرم گیری می تواند طول عمر روکش و یا کامپوزیت را افزایش دهد اما با تمام این تفاسیر شما نمی توانید از روکش به صورت مادام العمر استفاده نمایید. حداکثر زمان استفاده از روکش در شرایطی که جرم گیری نیز به صورت منظم انجام شود بین 8 تا 10 سال خواهد بود.
8- در بعضی موارد تغییر رنگ کامپوزیت ها به دلیل جرم نمی باشد و حتی با جرمگیری نیز شاید نتوانید به رنگ مورد علاقه خود دست یابید. در این حالت گاها با توجه به گذشت زمان و تغییر رنگ دندان و لثه و همچنین تغییر رنگ چسب های کامپوزیت، رنگ روکش تغییر می یابد. برای این موارد عموما با جرم گیری دندان و روکش مشکل برطرف نمی شود بلکه گاها می بایست کامپوزیت ترمیم شود و در بعضی مواقع نیز لازم است تا کامپوزیت به صورت کامل تغییر نماید. به صورت کلی برای محافظت از دندان روکش شده و جلوگیری از روکش نمودن مکررهای آن لازم است تا نوشیدنی های الکلی را تا حد امکان کاهش داد و به صورت منظم از نخ دندان و مسواک استفاده نمود.

خواندن 2611 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 11:22
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.