جرم گیری روکش دندان جرم گیری روکش دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی

جرم گیری روکش دندان: بعد از روکش جرمگیری لازم است؟

یکشنبه, 11 اسفند 1398 ساعت 12:18
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

در این مطلب چه چیز مطالعه می‌کنید؟

یکی از مراقبت‌هایی که بعد از روکش کردن دندان‌های خود باید در نظر بگیرید، جرم گیری دندان است. اما آیا می‌دانید که جرم گیری روکش دندان چه اهمیتی دارد و چرا باید این اقدام را انجام دهید؟
آیا ابزارهای این روش سبب آسیب رسیدن به روکش‌های دندان می‌شوند؟
به نظر شما ممکن است جرمگیری موجب فاصله افتادن بین لثه و روکش دندان گردد؟
چند وقت یک بار باید برای انجام این درمان اقدام کنید؟
آیا قیمت جرم گیری دندان روکش شده تفاوتی با دندان معمولی دارد؟
پاسخ تمام این سؤالات و بسیاری دیگر از سؤالات خود را در این مقاله مطالعه نمایید.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید

پادکست جرمگیری برای روکش دندان

آیا بعد از روکش کردن دندان نیاز به جرم گیری وجود دارد؟

جرم گیری روکش دندان به چه دلیلی نیاز است؟

باید در نظر داشته باشید که پس از روکش دندان باید مراقبت‌های بیشتری از آنها داشته باشید.
جرم گیری دندان‌های روکش شده در کناره‌ها و گوشه‌های روکش بسیار مهم است. اگر جرم به مدت طولانی در آن بخش‌ها قرار گیرد منجر می‌شود که به مرور مینای دندان پوسیده شود و در موارد حاد به چرک کردن دندان نیز می‌انجامد.
معمولاً توصیه می‌شود افرادی که تحت این درمان قرار می‌گیرند، هر 6 ماه یک بار برای چکاپ دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایند.
در عناوین بعدی بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چرا نیاز به انجام این درمان دارید.

به چه دلیل جرمگیری روکش دندان را انجام دهم؟

باکتری‌هایی که در دهان وجود دارند با مصرف قند موجود در مواد غذایی که شما مصرف می‌کنید، به تشکیل پلاک دندان می‌پردازند. این پلاک با ادامه فعالیت باکتری‌ها به مرور می‌تواند سبب پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه گردد.
لازم به ذکر است که استفاده منظم از مسواک و نخ دندان نیز در برخی از موارد قادر به از بین بردن تمام این پلاک‌ها نیستند.
زمانی که روکش روی دندان نصب می شود، هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد و اگر به این موارد توجهی نداشته باشید، مانند دندان طبیعی شما دچار آسیب خواهد شد.
بنابراین، همان‌طور که در عنوان قبلی شرح دادیم، برای حفظ سلامت دهان و ماندگاری روکش‌های خود هر چند وقت یک بار برای جرمگیری روکش دندان اقدام کنید.

قیمت جرمگیری روکش دندان چقدر است؟

هزینه جرم گیری روکش دندان

تعیین هزینه جرم گیری دندان روکش شده با توجه به مواردی مانند میزان و نوع جرم و پلاک دندان، شرایط بافت لثه، روش و نوع درمان، تعداد جلسات مورد نیاز و ... انجام می شود.
طبیعی است که این فرآیند به دقت و زمان بیشتری نیاز دارد، بنابراین ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد.
اما با این وجود به دلیل اهمیت بسیار زیاد درمان، شما عزیزان می‌توانید با مقرون به‌صرفه‌ترین قیمت و با خیالی آسوده به درمان خود بپردازید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق پیام رسان واتس اپ و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

علائم نیاز به جرم گیری روکش دندان

به طور کلی باید حدود 4 ماه تا 6 ماه یک بار برای بررسی وضعیت روکش‌های دندان خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. با این حال با مشاهده برخی از علائم و نشانه‌هایی که در ادامه بیان کردیم، متوجه خواهید شد که نیاز به این درمان دارید:

 1. خونریزی لثه

  خونریزی در زمان مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن ممکن است به دلیل التهاب لثه و وجود دیگر مشکلات دهانی باشد.
 2. بوی بد دهان

  یکی دیگر از نشانه‌های مشکلات دهان، بد بو شدن دهان است که بر اثر فعالیت باکتری‌های موجود در جرم و پلاک دندانی می‌باشد. درمان جرمگیری می‌تواند یکی از مؤثرترین روش‌های درمان و از بین بردن بوی بد دهان باشد.
 3. حساسیت شدید دندانی

  حساسیت شدید دندان می‌تواند نشان دهنده در خطر بودن دندان‌های شما باشد.
 4. خشک بودن دهان

  از دیگر علائمی که می‌توان بیانگر نیاز شما به این درمان باشد، خشکی دهان است.

چه مواردی سبب نیاز به جرم گیری دندان روکش شده در مدت زمان کوتاه می‌شوند؟

موارد زیر سبب می‌شوند تا شما بیش از حد معمول به ویزیت‌های دندانپزشکی و درمان‌های پیچیده‌تر نیاز داشته باشید:

 1. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

  مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان، سبب تشکیل جرم و پلاک‌هایی در بین دندان‌ها می‌شود که به مرور روکش را از بین می‌برند. همچنین عدم رعایت بهداشت دهان می‌تواند پوسیدگی دندان و انواع بیماری‌های دهان را ایجاد نماید.
 2. مصرف بیش از اندازه مواد غذایی شیرین

  مصرف بیش از اندازه مواد غذایی رنگی سبب می‌شود تا جرم و پلاک زیادی روی دندان‌ها ایجاد شوند. اگر برای از بین بردن آنها اقدامی نداشته باشید، باکتری‌های موجود در دهان با مصرف قند موجود در مواد غذایی سبب آسیب به دندان‌ها و بافت لثه می‌گردند.
  بهتر است بعد از هر بار مصرف غذای شیرین دندان مسواک شود و یا حتماً با آب آبکشی گردد.
 3. استعمال سیگار و دخانیات

  نیکوتین موجود در سیگار نقش مؤثری در تشکیل جرم و پلاک‌های دندانی دارد.

آیا جرم گیری روکش دندان سبب فاصله افتادن بین روکش و لثه می‌شود؟

بسیاری از افراد معتقد هستند که جرم گیری دندان‌های روکش شده موجب می‌شود تا فاصله بین روکش و دندان زیاد شود و در این فاصله غذا گیر کند.
اما باید در نظر داشت که جرم‌گیری موجب می‌شود تا لثه جای خود را پیدا نماید و در صورتی که جرم در مدت زمان طولانی ایجاد شده باشد، دردها و بیماری‌های لثه ایجاد می شوند.
بنابراین، این درمان نه تنها سبب آسیب به لثه و فاصله افتادن بین آن و روکش نمی‌شود، بلکه برای حفظ سلامت و ماندگاری آن اهمیت دارد.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

بعد از جرمگیری روکش دندان چه اقداماتی انجام دهم؟

نکات پس از جرم گیری دندان روکش شده

اگر می‌خواهید سلامت دهان خود را حفظ کنید و ماندگاری روکش دندان خود را افزایش دهید، لازم است تا برخی از نکات را در نظر داشته باشید که این موارد عبارت‌اند از:

 1. اگر بعد از درمان با تورم و خونریزی جزئی روبه رو شدید، جای نگرانی نیست و این موضوع بعد از چند روز رفع می‌گردد. این تورم معمولاً به دلیل التهاب لثه‌ها ایجاد می‌گردد.
 2. برای کاهش درد و تورم می‌توانید با مشورت دندانپزشک خود از خمیر دندان و دهان‌شویه ضد حساسیت استفاده داشته باشید. توجه کنید که برخی از انواع این محصولات دارای خاصیت سایندگی می‌باشند که ممکن است به روکش دندان آسیب وارد کنند. به همین منظور توصیه می‌شود برای انتخاب بهترین نوع آن برای خود با دندانپزشک مشورت نمایید.
 3. برای پیشگیری از تجمع شدید جرم و پلاک‌های دهانی، روزانه دو بار مسواک بزنید و از نخ دندان به طور مرتب استفاده داشته باشید.
 4. کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین در حفظ سلامت دهان بسیار مؤثر است.
 5. هر چند وقت یک بار برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. با این کار از نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر و پرداخت هزینه‌های بیشتر در آینده جلوگیری خواهید کرد.

پاسخ به سؤالات پرتکرار شما

 1. جرم گیری روکش دندان چه مزایایی دارد؟

  این اقدام سبب حفظ سلامت کلی دهان و افزایش ماندگاری روکش خواهد شد.
 2. آیا ابزارهای جرم گیری به روکش دندان آسیب می‌رسانند؟

  آنچه که سبب آسیب می شود، جرم و پلاک دندانی است که با استفاده از مسواک و نخ دندان از بین نمی‌روند؛ بنابراین درمان جرم گیری که توسط دندانپزشک باتجربه صورت گیرد، هیچ آسیبی به روکش دندان شما وارد نخواهد کرد.
 3. آیا جرم گیری سبب سفید شدن روکش دندان می‌گردد؟

  به طور کلی جرم گیری یک روش برای سفید کردن دندان نیست. در صورتی که احساس کردید روکش شما تغییر رنگ داده است، بهتر است به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا علت این تغییر مورد بررسی قرار گیرد. در برخی از موارد با استفاده از پولیش کردن، روکش سفیدتر خواهد شد و در برخی از موارد دیگر نیاز به تعویض روکش وجود دارد.
 4. مدت زمان جرم گیری روکش دندان چقدر است؟

  مدت زمان انجام این درمان به میزان جرم و پلاک دندان و همچنین مهارت دندانپزشک بستگی دارد. البته این درمان به نسبت جرم گیری معمولی به مدت زمان کمی بیشتری نیاز دارد. معمولاً این زمان حدود 30 دقیقه است.
خواندن 3084 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 19 دی 1401 ساعت 07:05
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.