دستگاه جرمگیری دندان دستگاه جرمگیری دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

دستگاه جرمگیری دندان | آشنایی با انواع دستگاه های جرمگیری

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 13:45
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در این مطلب چه چیز مطالعه خواهید کرد؟

بسیاری از مردم از رفتن به دندانپزشک اجتناب می‌کنند؛ زیرا از ابزارهایی که دندانپزشکان در طول معاینه و درمان‌های اصلاحی استفاده می‌کنند بیزارند.
اما شناخت ابزارها و دستگاه‌هایی که برای درمان شما مورد نیاز است، می‌تواند شما را آسوده خاطر کند.
در این مطلب مختصر و مفید با دکتر لبافی همراه باشید و پاسخ سوالات خود را در خصوص دستگاه‌های جرم گیری دندان به دست آورید.

دستگاه جرم گیری دندان چیست؟

آشنایی با دستگاه جرم گیری دندان

دستگاه جرم گیری دندان به نام کویترون شناخته می شود، معمولاً بر روی یونیت دندانپزشکی نصب می‌گردد.
این دستگاه با فرکانس دارای ارتعاشی بالای 15000 حرکت در ثانیه می‌باشد. این امواج از محدوده شنوایی انسان خارج هستند و با لرزش خود می‌توانند جرم‌ها، پلاک‌ها و تارتار را از روی دندان‌ها از بین ببرند.
در سر دستگاه روزنه‌ای باریک به نام هندپیس نیز وجود دارد که در زمان استفاده از آن، آب روی دستگاه به صورت اسپری روی دندان‌ها پاشیده می‌شود.
این کار علاوه بر خنک کردن دندان‌ها به پاک کردن جرم‌ها و در واقع اتمام فرایند جرم گیری کمک می‌کند.
لازم به ذکر است مؤلفه‌ای که دستگاه‌های جرم گیری را از هم متمایز می‌کند، سیستم لرزش آنها است که در عناوین بعدی به توضیح آنها نیز پرداخته‌ایم.

انواع ابزارهای جرم گیری دندان

به طور کلی ابزارهای جرم گیری دارای دو دسته بندی کلی ابزارهای دستی و اولتراسونیک می‌باشند که در ادامه به طور دقیق‌تر به شرح آنها می‌پردازیم:

 1. ابزارهای اولتراسونیک

  ابزار اولتراسونیک چیست؟

  ابزار اولتراسونیک یک ابزار دندانپزشکی است که از تمیز کردن دندان با امواج فرا صوت استفاده می‌کند. فرکانس این امواج به راحتی می‌توانند به حذف پلاک و رسوبات تارتار در اطراف دندان و لثه بپردازند. برای خنک کردن دهان و شست و شوی دهان از اسپری آب و هوا استفاده می‌شود.
 2. ابزارهای دستی

  ابزار دستی جرم گیری دندان

  ابزارهای دستی جرم گیری دندان ابزارهای فلزی با انتهای نوک تیز هستند. از این ابزارها برای خراش دادن رسوبات از سطوح دندان‌ها استفاده می شود.
  آنها همچنین برای از بین بردن رسوبات از زیر خط لثه استفاده می‌شوند که گام مهمی در پیشگیری و درمان بیماری لثه است.

انواع جرم گیر اولتراسونیک

آشنایی با انواع ابزارهای اولتراسونیک

دو نوع اصلی جرم‌گیر اولتراسونیک وجود دارد که هر دو نوع از امواج صوتی با فرکانس پایین به عنوان روش درمان خود استفاده می‌کنند. این امواج با استفاده از ارتعاش به از بین بردن رسوب، جرم و پلاک دندان می‌پردازند.

 1. استریکتیو

  اولین نوع مقیاس کننده اولتراسونیک، مدل مغناطیسی استریکتیو نامیده می‌شود. ارتعاشات آن در 25000 تا 30000 چرخه در هر ثانیه کار می‌کند. سر در یک حرکت دایره‌ای حرکت می‌کند که آن را از نوع دوم مقیاس کننده اولتراسونیک متفاوت می‌کند.
 2. پیزوالکتریک

  این دستگاه که مدل مقیاس کننده پیزوالکتریک نام دارد، مشابه همتای خود با سرعت 28000 تا 36000 سیکل در ثانیه می‌لرزد.
  با این حال، جایی که آنها به طور قابل توجهی تفاوت دارند در حرکت نوک است. نوک این دستگاه در برابر مینای دندان به جلو و عقب می‌لرزد.
  هر دو دستگاه دارای یک اسپری داخلی هستند تا با از بین رفتن پلاک و جرم، یک شستشوی خنک و ضد باکتری را به لثه‌های شما ارائه دهند.
 3. ایر فلو

  دستگاه ایر فلو یک سری تیغه‌های مغناطیسی دارد که درون یک کویل سیم پیچ قرار گرفتند و با لرزش خود به رفع پلاک‌ها و جرم‌های دندانی می‌پردازد.

ویژگی‌های دستگاه‌های اولتراسونیک در جرم گیری دندان

از ویژگی‌های این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • افزایش سرعت در انجام درمان
 • دارای قدرت اثر گذاری بالا
 • چاک کردن حرفه‌ای خطوط لثه
 • صیقلی کردن سطح دندان‌ها
 • عدم آسیب رساندن به مینای دندان
 • قابل استفاده برای دندان‌های روکش شده

دستگاه‌های اولتراسونیک در جرم گیری دندان بهتر هستند یا ابزارهای دستی؟

نمی‌توان بین این دو روش یکی را برتر از دیگری دانست، زیرا هر یک از آنها دارای مزایا و معایب خود هستند و کاربرد مخصوصی دارند. با توجه به میزان و نوع جرم دندان‌ها ممکن است از یک و یا هر دوی این دستگاه‌ها استفاده شود.
لرزش ابزار اولتراسونیک باعث می‌شود که سطح ریشه کاملاً صاف و عاری از تارتار باشد، اما معمولاً برای افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند، استفاده از آنها محدودیت‌هایی دارد.
از طرفی دیگر، استفاده از ابزارهای دستی جرم گیری به مدت زمان بیشتری نسبت به دستگاه‌های قبلی دارد.

دستگاه پولیش دندان

معمولاً بعد از جرم گیری دندان، با استفاده از دستگاه پولیش به صاف و برق کردن سطح دندان‌ها پرداخته می‌شود. این دستگاه از جنس فولاد ضد زنگ می‌باشد. یک کلاه لاستیکی در انتهای پولیش با یک خمیر ساینده ملایم پر شده است.
کلاهک می‌چرخد تا خمیر روی سطح دندان‌ها پخش شود که لکه‌ها و جرم‌های باقی‌مانده را از بین می‌برد.

پاسخ به سؤالات پرتکرار شما

 1. استفاده از دستگاه‌های جرم گیری چه مزایایی دارد؟

  حتی با مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن، پلاک‌های نرم به تدریج ایجاد می‌شوند. پلاک یک لایه چسبناک است که هنگام خوردن و آشامیدن ایجاد می‌گردد. با بزاق، غذا و مایعات ترکیب می‌شود و باکتری‌هایی تولید می‌کند که اسیدی می‌شوند و مینای دندان را تجزیه می‌کنند. در نهایت، پلاک‌ها به تارتار تبدیل می‌شوند، رسوبی از کلسیم معدنی که به باکتری‌ها اجازه می‌دهد در زیر آن رشد کنند.
  تارتار به سطح دندان از جمله نواحی زیر خط لثه می‌چسبد و ممکن است به صورت لکه‌های زرد یا قهوه‌ای قابل مشاهده باشد.
  اگرچه می‌توانید پلاک را با مسواک زدن و نخ دندان کنترل کنید، اما جرم باید توسط یک دندانپزشک برداشته شود.
 2. آیا می‌توانم به تنهایی تارتار را از بین ببرم؟

  خیر. برای از بین بردن تارتار نیاز به کمک دندانپزشک دارید. اگر خودتان با استفاده از دستگاه‌های جرم گیر موجود در بازار برای این کار اقدام کنید، می‌توانید به دندان و لثه‌های خود آسیب جدی وارد نمایید.
 3. مزایای استفاده از ابزار اولتراسونیک در جرم گیری چیست؟

  دستگاه‌های اولتراسونیک دارای نوک‌های کوچک‌تری برای نفوذ بیشتر در پاکت‌های پریودنتال در مقایسه با ابزارهای دستی هستند که راحتی بیشتری را به بیماران ارائه می‌کنند.
  این ابزار در از بین بردن تارتار از داخل پاکت‌های پریودنتال و سطوح ریشه مؤثر است.
 4. آیا ابزارهای اولتراسونیک به دندان‌ها آسیب وارد می‌کنند؟

  ممکن است فکر کنید تجهیزات اسکن اولتراسونیک برای دندان‌های ضعیف خطرناک‌تر است که کاملاً نادرست است. به طور کلی هیچ یک از دستگاه‌های جرم گیری زمانی که توسط دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند، آسیبی به دندان‌های شما وارد نمی‌کنند.
 5. جرم‌گیر اولتراسونیک چگونه کار می‌کند؟

  بر خلاف ابزارهای دستی، پاک‌کننده‌های اولتراسونیک دندان از طریق ارتعاش عمل می‌کنند. هنگامی که ارتعاشات به اندازه کافی سریع باشند، پلاک و تارتار به سرعت و کارآمد از روی دندان شما می‌ریزند.
خواندن 9534 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 آبان 1401 ساعت 07:21
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.