دستگاه جرمگیری دندان دستگاه جرمگیری دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

دستگاه جرمگیری دندان | آشنایی با انواع دستگاه های جرمگیری

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 13:45
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

یکی از مهم ترین کارهایی که برای بهداشت دهان و دندان بسیار موثر است جرم گیری دندان است. در واقع جرم دندان به گونه ای است که فقط با مسواک زدن نمی توان آن را از بین برد و برای اینکه بتوان جرم روی دندان ها را از بین برد حتما باید سالی یک تا دو بار به دندانپزشکی مراجعه کرد و دندان ها را جرمگیری کرد. در واقع مراجعه به دندانپزشکی و جرمگیری دندان نشان می دهد که شما تا چه اندازه به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهید.

جرم گیری دندان فرآیندی است که در آن با برداشتن و پاک کردن پلاک دندان و جرم های روی دندان که روی هم انباشته شده اند و سبب جذب باکتری ها روی دندان می شوند، سلامت دهان و دندان حفظ می شود.

حال برای اینکه با نحوه جرمگیری دندان و دستگاه جرمگیری دندان و روش های جرم گیری دندان اعم از جرمگیری دندان با لیزر و دستگاه اولتراسونیک آشنا شوید، با دکتر فاطمه لبافی تا انتهای این مقاله همراه باشید.

همچنین توصیه ما این است که بعد از مطالعه این مطلب، این موارد را نیز مطالعه نمایید:

نحوه جرمگیری دندان با استفاده از دستگاه جرمگیری دندان

به طور کلی باید گفت که جرمگیری دندان به دو صورت دستی و دستگاهی قابل اجرا است. نکته ی قابل ذکر این است که هر دو نوع جرمگیری دندان توسط دندانپزشک انجام می شود. نحوه جرمگیری نوع اول به این صورت است که دندانپزشک به صورت دستی و با استفاده از ابزار مورد نظر که معمولا نوک تیز هستند، جرم زدایی دندان ها شروع می کند. این نوع جرمگیری مناسب دندان هایی است که جرم کمی روی دندانهایشان قرار دارد. لذا این افراد می توانند مشکلشان را با جرمگیری نوع اول برطرف کنند. به همین علت به جرمگیری دستی جرمگیری سطحی نیز گفته می شود.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

اما جرمگیری نوع دوم متفاوت است چرا که با استفاده از دستگاه انجام می شود. به این صورت که برای از بین بردن جرم دندان ها از دستگاه جرمگیری دندان اولتراسونیک استفاده می شود. در این نوع جرمگیری، دندانپزشک با استفاده از اسپری آب و دستگاه جرمگیری، جرم های روی دندان را از بین می برد. در واقع روش از بین بردن جرم های دندان با استفاده از دستگاه به این صورت است که دستگاه جرمگیری دندان اولتراسونیک با ایجاد ضربه های کوچک و مداوم سبب از بین بردن جرم های دندان می شود.
پس از این کار به طور مداوم از اسپری آب سرد استفاده می شود که این کار سبب پاک شدن جرم های دندان و همچنین سرد شدن دستگاه جرمگیری می شود. نکته دیگری که در مورد جرمگیری نوع دوم باید گفته شود این است که باید بدانید این نوع جرمگیری به اگر در مراحل اولیه تشکیل جرم که هنوز به زیر لثه زیاد نرفته باشد دردی ندارد.
جرمگیری دندان اولتراسونیک به این صورت انجام میشود که در واقع هیچ لایه خاصی از روی سطح دندان برداشته نخواهد شد و از این رو هیچ نوع دردی احساس نمی کنید. در واقع باید گفت که به طور کلی فرایند جرمگیری دندان ها هیچ گونه دردی ندارد فقط باید برخی کارها را انجام ندهید، مثلا نباید بلافاصله بعد از جرمگیری آب سرد یا داغ و یا مواد غذایی رنگی مثل چای و پفک بخورید و باید نکات مربوط به تغذیه بعد از جرم گیری را رعایت نمایید.

نحوه جرمگیری دندان با استفاده از دستگاه جرمگیری دندان

دستگاه جرمگیری دندان

جرمگیری با استفاده از دستگاه یکی از راه های موثر برای از بین بردن تمام جرم های دندان است. از این رو دستگاه جرمگیری دندان یکی از بهترین و موثرترین تجهیزات در کلینیک دندانپزشکی به شمار می رود که در حوزه درمان و زیبایی به کار می رود. از آنجایی که عملکرد این دستگاه ها در حوزه جرمگیری و دندانپزشکی بسیار دقیق می باشد لذا هم سبب جلب رضایت بیماران و هم سرعت عمل دندانپزشکان برای درمان بیماران شده است.
امروزه جرمگیری دندان به دلیل افزایش سطح آگاهی افراد و اهمیت یافتن بهداشت دهان و دندان و همچنین از آنجایی که امروزه زیبایی دندان در بین افراد جامعه حائز اهمیت بیشتری است، درخواست افراد برای جرمگیری بسیار بالا رفته است. به دلیل این درخواست های مکرر، دندانپزشکان نیز باید در حوزه درمان بیماران سرعت عمل به خرج دهند. از این رو برای این کار از دستگاه های جرمگیری اعم از دستگاه جرمگیری دندان اولتراسونیک و جرمگیری دندان با لیزر استفاده می کنند.

دستگاه جرمگیری دندان

جرمگیری دندان با لیزر

یکی دیگر از ابزارهایی که می توان برای فرآیند جرمگیری از آن استفاده نمود لیزر است. جرمگیری دندان با لیزر سبب آماده سازی و تسهیل جرمگیری می شود. در واقع کارآیی لیزر در این فرآیند به این صورت است که لیزر التهاب بافت های لثه را از بین می برد و از این طریق دسترسی به ریشه دندان ها را فراهم می سازد. این کار سبب می شود که بتوان جرم سطوح دندان ها پاک و همچنین پاکت ها را شستشو داد.
سپس پس از اینکه این کار انجام شد در مرحله بعدی سبب ایجاد لخته فیبرین می شود که با این عمل، پاکت پوشانده می شود. سپس با اتصال و لثه و دندان سبب می شود که عمق پاکت کاهش یابد. از دیگر مزایای جرم گیری دندان با لیزر این است که این روش جرمگیری سبب بسته شدن پاکت ها می شود که این فرایند سبب جلوگیری رشد باکتری ها به مدت 2 هفته می شود. همچنین سبب رشد مجدد بافت ها می شود که این عمل به فرآیند بهبود سرعت می بخشد و سبب می شود که بافت های سالم تری داشته باشید.
سرعت عمل و دقت بسیار بالای لیزر در برش دادن و برداشتن بافت های آسیب دیده از منحصربه فردترین مزایای این روش است. هزینه جرم گیری دندان با این روش نسبت به جرم گیری اولتراسونیک بیشتر می باشد.

جرمگیری دندان با لیزر

از جمله مراحلی که در جرمگیری دندان با لیزر انجام می شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  •  عمق پاکت اندازه گیری عمق پاکت
  •  استفاده از پروب برای اندازه گیری تحلیل استخوان
  •  از بین بردن بافت های بیمار و باکتری های سطوح دندان و لثه ها با لیزر
  •  بسته شدن پاکت ها پس از اتمام جرمگیری و ضدعفونی کردن سطوح ریشه لثه ها
  •  از بین بردن تارتار از بین دندان ها و لثه ها
  •  ضدعفونی کردن سطوح ریشه ها که این عمل سبب بهبود لثه ها می شود
  •  دسترسی داشتن به ناهنجاری های بایت
  •  سبب کمک کردن به رشد استخوان و اتصال بافت لثه به دندان می شود که این عمل تشکیل پاکت های سالم را فراهم می آورد.

نکته ای که در مورد جرمیگری دندان با استفاده از لیزر باید بدانید این است که به دلیل کم بودن درد ناشی از درمان با لیزر، دندانپزشکان در زمان استفاده از این دستگاه از بی حسی موضعی استفاده نمی کنند.

جرمگیری دندان اولتراسونیک

برای جرمگیری دندان از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که یکی از معتبرترین آن ها دستگاه جرمگیری دندان اولتراسونیک است. در زمان جرم گیری و تمیز کردن دندان ها اولین اقدام دندانپزشک توجه به مقدار پلاک و تارتار جمع شده روی دندان های بیمار است. در صورت زیاد بودن تارتار و پلاک روی دندان دندانپزشک از ابزار اولتراسونیک استفاده می کند. دلیل این کار هم سرعت و قدرت زیاد این دستگاه در از بین بردن تارتار و پلاک روی دندان است. در واقع جرمگیری با دستگاه اولتراسونیک یکی از رایج ترین روش ها است. لکه ها و پلاک هایی که از طریق فعالیت های باکتری ها روی دندان ها ایجاد می شود را به راحتی می توان با استفاده از این دستگاه از بین برد. از دیگر قابلیت های این دستگاه در جرمگیری خونریزی کمتر و در کل آسیب رسانی کمتر به دندان ها می باشد. این قابلیت ها سبب برتری این دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه ها در حوزه جرمگیری شده است.

جرمگیری دندان اولتراسونیک

برای جرمگیری دندان اولتراسونیک از ابزار اسکیلر اولتراسونیک استفاده می شود که یکی از ابزارهای مفید برای جرمگیری دندان ها در مطب دندانپزشکی می باشد. این ابزار با ایجاد ارتعاشات اولتراسونیک هر گونه پلاک و جرم را با وارد کردن ضربه هایی روی جرم دندان سبب پاک شدن دندان ها می شود. همچنین این دستگاه موج صوتی ایجاد می کند که سبب از بین رفتن کلکولوس (جرم سخت روی دندان) می شود. از دیگر قابلیت های این دستگاه این است که بوسیله آبی که از سر دستگاه خارج می شود جرم روی دندان ها برداشته شده و دستگاه خنک می شود.
از ویژگی های منحصر به فرد روش جرمگیری دندان اولتراسونیک این است که علاوه بر تمیز کردن سطوح دندان، زیر خطوط لثه ها هم پاک می شود و سبب صیقلی شدن سطح دندان ها می شود. طراحی این دستگاه به گونه ای است که سر دستگاه گرد و دارای انحنا است. این قابلیت سبب می شود که بتواند حجم بیشتری از پلاک های جمع شده روی دندان را بردارد.

از دیگر مزایای جرمگیری دندان اولتراسونیک می توان گفت که این دستگاه بسیار سریع عمل می کند. این نوع جرمگیری یک گزینه بسیار مقرون به صرفه است و انواع لکه های ایجاد شده روی دندان بر اثر سیگار و قهوه و چای و مواد غذایی را از بین می برد و هیچ آسیبی به دندان ها وارد نمی کند. از این روش برای مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان و یا جرم گیری ایمپلنت دندان استفاده می کنند.

تفاوت بلیچینگ با جرمگیری دندان

یکی از رایج ترین سوالات در بین بیماران برای جرمگیری این است که تفاوت بلیچینگ با جرمگیری دندان چیست؟
روش جرمگیری دندان به این صورت است که املاح رسوب کرده دندان را از بین می برد و سبب پاکسازی دندان ها می شود. در واقع به صورت طبیعی بزاق دندان با مواد غذایی و میکروب و باکتری های دهان ترکیب می شود که این عمل سبب ایجاد لایه ای اضافه رو دندان به نام پلاک می شود. عموما این پلاک ها در نواحی پایین دندان ها و قسمت هایی که دسترسی و مسواک زدن دشوار است تجمع بیشتری دارند. که رفته رفته سبب تحلیل لثه و استخوان فک می شود. فرایند جرمگیری سبب می شود پلاک ها و رسوبات ایجاد شده در بین دندان ها و لثه از بین بروند که در نهایت سبب تمیز شدن لثه و دندان ها می شود و به این ترتیب سفید کردن دندان با جرم گیری صورت می گیرد.

اما بلیچینگ دندان روشی است که فقط برای سفید کردن دندان به کار می رود و این مورد تفاوت بلیچینگ با جرمگیری دندان است. در واقع بلیچینگ دندان یک روش درمانی نیست بلکه روشی زیبایی است که در آن رنگ دندان که بر اثر عوامل وراثتی و ژنتیکی به وجود آمده اند از بین می برد. به همین دلیل است که این روش درمانی نیست بلکه صرفا یک روش برای زیبا کردن دندان ها است.
در واقع یکی از بهترین و کم آسیب ترین روش ها برای سفید کردن دندان، بلیچینگ دندان است. فرآیند بلیچینگ دندان به این صورت است که ماده سفید کننده یا همان بلیچ به دندان فرد نفوذ می کند که این کار سبب روشن تر شدن رنگ واقعی دندان شخص می شود. اکسیژنی که در این ماده سفیدکننده وجود دارد فعال شده و این فرآیند سبب روشن شدن دندان ها می شود.

تفاوت بلیچینگ با جرمگیری دندان

بلیچینگ دندان را می توان به دو روش انجام داد. هم در مطب و هم در خانه. بلیچینگی در مطب انجام می شود سرعت بیشتری دارد و بلیچینگی که در خانه انجام می شود ماندگاری بیشتری دارد. لذا اگر تمایل دارید که نتیجه بهتری داشته باشید بهتر است که هر دو روش را با هم انجام دهید. چرا که بلیچینگی که در مطب انجام می دهید شما را به سفیدی دندان و بلیچینگی که در خانه انجام می دهید شما را به ماندگاری آن نزدیک می کند.
تفاوت این دو روش هم به دلیل غلظت و نوع ماده بلیچ است. ماده ای که در بلیچینگ مطب مورد استفاده قرار می گیرد قوی تر است لذا سرعت عمل بسیار بالایی دارد. به این صورت که در عرض یک ساعت تمام دندان ها را سفید و روشن می کند. اما بلیچینگی که در منزل انجام می شود زمانبر است. چرا که برای هر شخصی نیاز است این کار را به مدت یک هفته انجام دهد. در این روش ماده بلیچ توسط خود شخص روی دندان ها گذاشته می شود.

آیا برای جرم گیری دندان بی حسی می زنند؟

اغلب دندانپزشکان در زمان جرم گیری دندان بیماران تمام تلاش خود را می کنند تا حتی الامکان بیمار کمترین ناراحتی را در طول مراحل جرم گیری احساس کند. لذا در خصوص استفاده از بی حسی در زمان جرم گیری باید گفت که معمولا دهان اکثر افرادی که جرم گیری می شود مخصوصا مراجعه کنندگانی که دهان و دندان حساس دارند و یا در هنگام جرم گیری دندان کودکان، در طول مراحل جرم گیری به صورت موضعی بی حس می شود.
بی حس کردن محیط دهان نیز به دندانپزشک بستگی دارد که از چه مواد و تکنیکی استفاده کند.

آیا برای جرم گیری دندان بی حسی می زنند؟

خواندن 765 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 13:07
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر