بررسی روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان بررسی روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

روشهای مختلف جرمگیری دندان | 5 روش ویژه | مزایا، معایب | هزینه 99

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 06:46
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ابتدا بدانیم که دندان را جرم‌گیری کردن به چه معنا می‌‌باشد، بر اثر گذشت زمان خیلی از رسوبات و آلودگی‌هایی که از پس‌مانده‌های غذایی به وجود آمده‌اند و با مسواک‌زدن از روی دندان‌ها پاک نمی‌شوند بر روی دندان‌ها و لثه‌ها می‌نشینند، به روند برداشتن این آلودگی‌‌‌ها از روی دندان‌ها جرم‌گیری دندان می‌‌گویند.


در ابتدا می خواهیم بدانیم جرم دندان چیست. بر اثر تجمع پلاک دندان، جرم دندان ایجاد می شود که آلودگی هایی را در دهان به وجود می آورد. این آلودگی‌‌‌ها به مرور زمان سبب ایجاد بوی بد در دهان و زردشدن دندان‌ها و یا تغییر رنگ آنها می‌گردد و همچنین این رسوبات سبب تخریب پایه‌های دندان و بافت لثه‌ها نیز می‌شود.
برای استفاده از این روش درمانی چون ممکن است با خونریزی و شکستن دندان همراه باشد، باید به متخصص دندانپزشکی متبحر مراجعه کرد تا روش درمانی مناسب با سن، نوع دندان و میزان پیشرفت آلودگی‌‌‌ها را تجویز کند.
جرم‌گیری دندان سبب از بین بردن خونریزی و التهاب لثه، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و سبب سفید کردن دندان‌ها می‌شود.
روش‌های مختلفی برای درمان این دندان‌های آلوده با استفاده از دستگاه های جرم گیری دندان و روش‌های خانگی و سنتی موجود است که بسیاری از افراد برای زود نتیجه گرفتن از جدیدترین روش جرم گیری دندان استفاده می کنند و برخی هم به روش های خانگی و سنتی تکیه می‌کنند که ما در این مقاله به کمک دکتر فاطمه لبافی به چند روش درمانی برای جرم‌گیری دندان می‌پردازیم.
برخی از افراد هم با تبلیغات گسترده خمیردندان‌هایی را معرفی می‌کنند که می‌توانند دندان‌ها را جرم‌گیری کنند، در صورتی که جرم و آلودگی دندان با مسواک و خمیردندان پاک نمی شود چون به مرور زمان به یک بافت سخت تبدیل شده است.

مطالب زیر نیز می تواند شما را به آگاهی بیشتری درباره جرم گیری برساند:

جرم‌گیری دندان به روش خانگی

اگر دندان‌های شما هنوز دارای مقدار کمی باکتری و تارتار است می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی به مانند مصرف برخی از مواد غذایی، این آلودگی‌ها را از بین برده و دندان خود را جرم‌گیری کنید البته در استفاده از این روش باید صبور بود تا نتیجه بدهد.
یکی از این مواد غذایی جوش شیرین می‌باشد که می‌توان مقدار کمی از آن را به صورت مستقیم با مسواک روی دندان‌ها کشید و یا با آب و نمک مخلوط کرد و روزی دو تا سه بار با مسواک به روی دندان‌ها کشید.
پوست پرتقال نیز می‌تواند با کشیدن روی دندان‌ها به از بین بردن آلودگی‌ها کمک کند، روش دیگر استفاده از پوست پرتقال له کردن و تخمیر کردن آن می‌باشد و بعد خمیر آن را روی دندان گذاشت.
یکی دیگر از روش‌های موثر در جرم‌گیری دندان به روش خانگی استفاده از محلول آب، سرکه و نمک می‌باشد، اگرچه محلول بسیار بدمزه‌ای است اما با شستن دندان‌ها با این محلول به طور مکرر دو تا سه بار در روز، می‌توان امید داشت که در جرم‌گیری موثر واقع شود.
همچنین جوشانده پوست گردو تازه هم می‌تواند به جرم‌گیری دندان کمک کند، درست کردن خمیری از جوش شیرین و سرکه، جوش شیرین و آبلیمو هم می‌تواند از روش‌های موثر برای از بین بردن جرم‌های دندان باشند.
یکی دیگر از روش‌های موثر جرم‌گیری دندان استفاده از دانه های کنجد است، در این روش باید این دانه‌ها را به مقدار چند دقیقه جوید و بعد آن را بیرون ریخت تا موثر واقع شود.
قابل ذکر است که استفاده از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون هم می‌تواند دندان‌ها را جرم‌گیری کند و توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی را هم می‌توان به صورت مستقیم و خام به دندان‌ها کشید تا موثر واقع شوند.
شایان ذکر است که استفاده بیش از حد از این مواد ممکن است به مینای دندان آسیب بزند، با همه این توضیحات بهترین راه جلوگیری از ایجاد باکتری و آلودگی روی دندان‌ها همان استفاده مکرر از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی می‌باشد.

جرم‌گیری دندان به روش خانگی

جرم‌گیری دندان به روش سنتی

اگرچه بسیاری از روش‌های موجود در روش سنتی جرم‌گیری دندان مشابه با روش خانگی می‌باشد اما متخصصان این حوزه بر این عقیده هستند که ترشحات حاصل از استفراغ و بالا آوردن غذا، خوردن غذاهای متنوع و پشت سر هم، خوب نجویدن غذا می‌تواند از عوامل مهم تولید باکتری و زرد شدن دندان‌ها در طولانی مدت باشد.
در روش سنتی جرم‌گیری دندان باید قبل از استفاده از هر ماده غذایی آدابی را رعایت کرد، در این روش نباید غذاهای مختلف را با هم خورد، باید فاصله بین خوردن غذاهای سرد و گرم را رعایت کرد و از مصرف غذاهای بسیار تند و بسیار ترش خودداری کرد چون این غذاها سبب عوض شدن رنگ دندان‌ها و یا زرد شدن آنها می‌شود.
در روش سنتی باید غذاهایی را با هم خورد که براساس تجربه می‌دانیم دیگر حالت استفراغ برایمان پیش نمی‌آید، چون در صورت استفراغ از قسمت‌های بالایی سر ترشحاتی به داخل دهان وارد می‌شود که سبب آلوده شدن دندان‌ها می‌گردد و نیاز به جرم‌گیری آنها را افزایش می‌دهد.
روش سنتی از مواد و داروهای گیاهی بسیاری که خیلی کمتر در بین غذاهایمان از آنها استفاده می‌کنیم به عنوان مواد موثر برای جرم‌گیری دندان یاد می‌کند.
در این روش متخصصان برای به جای استفاده از مسواک، استفاده از چوب‌های مواد گیاهی مانند شیرین بیان، زردآلو، گردو، زیتون و بید را پیشنهاد می‌کنند.
چرب کردن دندان‌ها با روغن گل سرخ، نارگیل و زیتون هم بعد از مسواک زدن می تواند به جرم‌گیری دندان کمک کند، شست و شوی دندان‌ها با مخلوط گلاب و عسل، استفاده از خمیر برگ سماق و جوش شیرین و استفاده از زاج سفید هم می‌تواند به از بین بردن آلودگی‌ها و سفید کردن دندان‌ها کمک کند.
یکی دیگر از این روش‌های سنتی هم استفاده از پودر دارچین و چوب آن می‌باشد، در روش سنتی باید در هنگام استفاده از هر یک از این موارد به مزاج خود نگاهی بیندازیم چون برخی از این مواد برای افراد با مزاج سرد و برخی برای افراد با مزاج گرم تاثیر بیشتری دارد.
ناگفته نماند افراد معتاد به سیگار، مواد مخدر و قلیان نیز بیشتر نیاز به جرم‌گیری دندان دارند چون بیش از دیگر افراد دندان‌هایشان دچار آلودگی می‌شوند و در صورت رسیدگی نکردن آن آلودگی‌ها به حفره تبدیل می‌شود و دندان‌ها را سوراخ می‌کند.

 جرم‌گیری دندان به روش سنتی

جرم‌گیری دندان با لیزر

لیزر علم نوینی است که متخصصان با استفاده‌های گوناگون از آن در درمان بسیاری از بیماری ها موفق عمل می‌کنند، لیزر می‌تواند هم جرم‌گیری معمولی دندان‌ها را انجام دهد و هم به صورت عمقی این کار را انجام دهد.
در جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر به صورت عمقی در کلینیک دندانپزشکی تمام رسوبات و تارتارهای موجود در زیر و روی دندان تا قسمت زیر لثه از بین می‌روند که از مزایای جرم گیری دندان با این روش به حساب می آید، اما در نوع معمولی جرم‌گیری با لیزر فقط سطح دندان‌ها و بین آنها پاکسازی می‌شود.
لیزر را هم می‌توان به عنوان ابزاری برای جرم‌گیری دندان به کار گرفت و هم به عنوان ابزاری برای پیشگیری از آلوده شدن دندان‌ها به حساب آورد.
متخصصان در هنگام استفاده از لیزر برای از داروهای بیهوشی استفاده نمی‌کنند چون یک روش بی‌درد می‌باشد و فقط گاهی از یک بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند، این روش می‌تواند دندان‌ها را تا هشت درجه سفیدتر کند.
به مرور زمان در اثر ایجاد آلودگی بر روی دندان‌ها ، بافت لثه با دندان‌ها از بین می‌رود و سبب عفونت و خونریزی‌های مکرر می‌شود، بعد از انجام پاکسازی دندان‌ها با استفاده از لیزر این بافت را با یک لیزر آبی دوباره مستحکم می‌کنند و ریشه ها را به لثه پیوند می‌زنند.
با این روش پاکت‌ها به خوبی شسته می‌شوند و بعد به دقت با مواد خاصی پوشانده می‌شوند، و بعد از مدتی دوباره پاکت‌های سالم ایجاد می‌شوند.
پرتو آبی که در روش جرم‌گیری با استفاده از لیزر استفاده می‌شود بعد از جرم‌گیری سبب تسکین درد در لثه و دندان می‌گردد، در این روش از مواد خاصی مانند ژل بلچینگ برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.
در جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر لثه زودتر بهبود می‌یابد و بازسازی می‌شود، در هنگام استفاده از لیزر می‌توان بافت‌های آلوده و رسوب گرفته را برش داد و تمیز کرد و در اینجا هم نیازی به بی‌حسی نیست چون درد بسیار مختصری دارد.
در جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر از بروز آلودگی مجدد به مدت بیش از ده روز جلوگیری می‌شود، نکات مربوط به تغذیه بعد از جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر باید رعایت شود. به این منظور باید از خوردن غذاهای رنگی و چسبناک مانند چیپس، شکلات و ... خودداری کرد.
بعد از انجام تمام مراحل بالا برای اتمام کار یک پرتو هم به روی دندان‌ها تابانده می‌شود تا عملیات محکم‌کاری انجام گردد.
بعد از اتمام جرم‌گیری دندان چون جرم‌ها ریخته شده است دندان لق به نظر می‌رسد در صورتی که فاصله ایجاد شده میان دندان‌ها و لثه‌ها به دلیل برداشتن جرم‌ها است.

 جرم‌گیری دندان با لیزر

جرم‌گیری دندان در طب اسلامی

دندان‌هایی که لایه‌های مواد غذایی بر روی آنها مانده است و تبدیل به نقاط سیاه و یا نقاط زردرنگ بر روی دندان‌ها می‌گردد علاوه بر زشتی دندان سبب بوی بد دهان نیز می‌شود.
پیامبر اکر(ص) بر رعایت بهداشت دهان و دندان تاکید بسیاری کرده است، به فرموده ایشان فرشته‌ها به حضور کسی که دهانش بوی بدی می‌دهد مشرف نمی‌شوند.
مالیدن کف دریا، پارچه پنبه‌ای به دندان‌ها، استفاده از چوب اراک، خوردن پیه انار، گاز زدن خربزه، افطار با آب ولرم از مواردی است که در روایات و احادیث برای جرم‌گیری دندان آمده است.
یکی از کارهای مهم که پیامبر هم به آن سفارش زیاد کرده است، خلال کردن که همان خارج کردن غذا از میان دندان‌ها به وسیله چوب می‌باشد، است زیرا باعث پیشگیری از پوسیدگی دندان، جرم‌گیری دندان، خوشبویی دهان و افزایش روزی می‌شود.
در طب اسلامی آوردن خلال بعد از غذا جزء آداب پذیرایی از مهمانان بوده است، پیامبر اکرم فرموده است بعد از غذا دندان‌ها را خلال کنید و بشویید تا دندان‌های جلو و عقب دهان شما تمیز بمانند.
در طب اسلامی برای خلال کردن دندان هم به استفاده از چوب‌های خاصی مانند چوب اراک توصیه شده است و به استفاده از برخی چوب‌ها هم نهی شده است مانند کاج و سرو، زیرا سبب فقر می‌شوند.
در روایات آمده است که کف دریا و سنگ نمک آسیاب شده را بکوبید و بعد با آن دندان‌ها را مسواک بزنید تا هم دندان‌ها را جرم‌گیری کرده باشید و هم باعث سفید شدن دندان‌ها شوید اما بهتر است فقط هفته‌ای دو بار این کار انجام شود تا به مینای دندان آسیبی وارد نگردد.
در روایات منظور از گازگرفتن خربزه با پوست می‌باشد البته می‌توان پوست خربزه را آسیاب کرده و روی دندان گذاشت تا جرم‌گیری دندان انجام شود.
خوردن انار با پوستش علاوه بر از بین بردن بوی بد دهان و سفید کردن دندان‌ها جرم دندان‌ها را نیز از بین می‌برد.
پیامبر اکرم فرموده است که چنانچه باقیمانده‌های غذا در میان دندان‌ها بماند بعد از گذشت 48 ساعت همان باقیمانده‌های غذایی باکتری می‌شود و به دندان می‌چسبند.
جالب است بدانید که خود بزاق دهان هم ممکن است تولید آلودگی و باکتری بر روی دندان‌ها بکند پس بهتر است در میان وعده‌های غذایی هم چند باری دهان را شست و شو داد و با انگشت دندان‌ها را ماساژ دهیم.

 جرم‌گیری دندان در طب اسلامی

جرم‌گیری دندان اولتراسونیک

در جرم‌گیری دندان با ابزار اولتراسونیک، ارتعاشاتی صوتی بر روی دندان تابانده می‌شود که در کنار این ارتعاشات مقداری هم آب به روی دندان‌ها پاشیده می‌شود تا رسوبات و تارتارهای روی دندان از بین برود.
سر این ابزار گرد ساخته شده است تا بتواند راحت‌تر جرم‌ها و پلاک‌های روی دندان‌ها را بردارد، فشار آب هم می‌تواند به از بین رفتن رسوبات سست شده روی دندان‌ها کمک کند.
این ابزار قابل تنظیم است و دندان‌پزشک با توجه به شرایط دندان‌های بیمار قدرت و اندازه ارتعاشات آن را تنظیم می‌کند تا به دندان‌های بیمار آسیبی وارد نگردد.
البته خیلی از متخصصان دندان‌پزشکی در هنگام استفاده از ابزار اولتراسونیک ابزار دستی جرم‌گیری دندان را هم که یک وسیله با نوک تیز می‌باشد را تواما با اولتراسونیک استفاده می‌کنند تا نتیجه موثرتری بگیرند.
دندان‌پزشک در ابتدای کار با استفاده از ابزار اولتراسونیک اقدام به حذف رسوبات و تارتارهای روی دندان می‌کند، بعد از اتمام کار در صورتی که مقدار کمی رسوب در حد یک نقطه مانده باشد با ابزار دستی آن را برمی‌دارد و دیگر از اولتراسونیک استفاده نمی‌کند.
گاهی هم برای جرم‌گیری کناره‌های دندان که به لثه متصل است از ابزار اولتراسونیک استفاده می‌شود تا به لثه آسیبی وارد نگردد و به راحتی دندان شست و شو داده شود.
استفاده از ابزار اولتراسونیک برای جرم‌گیری دندان در مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی، نسبت به روش‌های دیگر مانند روش دستی درجه اطمینان بیشتری دارد چون به مینای دندان آسیبی وارد نمی‌شود.
روش اولتراسونیک هم روشی بدون درد می‌باشد اما روشی سطحی برای جرم‌گیری دندان است، بهتر است وقتی از این روش استفاده می‌شود سالی چند بار برای جرم‌گیری مجدد به مطب دندانپزشکی مراجعه شود.

جرم‌گیری دندان اولتراسونیک

خواندن 110 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 17 تیر 1399 ساعت 08:32

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما