بررسی روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان بررسی روش‌های مختلف جرم‌گیری دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

روشهای جرم گیری دندان | معرفی جدیدترین و موثرترین روش

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 06:46
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

ابتدا بدانیم که دندان را جرم‌گیری کردن به چه معنا می‌‌باشد، بر اثر گذشت زمان خیلی از رسوبات و آلودگی‌هایی که از پس‌مانده‌های غذایی به وجود آمده‌اند و با مسواک‌زدن از روی دندان‌ها پاک نمی‌شوند بر روی دندان‌ها و لثه‌ها می‌نشینند، به روند برداشتن این آلودگی‌‌‌ها از روی دندان‌ها جرم‌گیری دندان می‌‌گویند.

در ابتدا می خواهیم بدانیم جرم دندان چیست. بر اثر تجمع پلاک دندان، جرم دندان ایجاد می شود که آلودگی هایی را در دهان به وجود می آورد. این آلودگی‌‌‌ها به مرور زمان سبب ایجاد بوی بد در دهان و زردشدن دندان‌ها و یا تغییر رنگ آنها می‌گردد و همچنین این رسوبات سبب تخریب پایه‌های دندان و بافت لثه‌ها نیز می‌شود.
برای استفاده از این روش درمانی چون ممکن است با خونریزی و شکستن دندان همراه باشد، باید به متخصص دندانپزشکی متبحر مراجعه کرد تا روش درمانی مناسب با سن، نوع دندان و میزان پیشرفت آلودگی‌‌‌ها را تجویز کند.
جرم‌گیری دندان سبب از بین بردن خونریزی و التهاب لثه، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و سبب سفید کردن دندان‌ها می‌شود.
روش‌های مختلفی برای درمان این دندان‌های آلوده با استفاده از دستگاه های جرم گیری دندان و روش‌های خانگی و سنتی موجود است که بسیاری از افراد برای زود نتیجه گرفتن از جدیدترین روش جرم گیری دندان استفاده می کنند و برخی هم به روش های خانگی و سنتی تکیه می‌کنند که ما در این مقاله به کمک دکتر فاطمه لبافی به چند روش درمانی برای جرم‌گیری دندان می‌پردازیم.
برخی از افراد هم با تبلیغات گسترده خمیردندان‌هایی را معرفی می‌کنند که می‌توانند دندان‌ها را جرم‌گیری کنند، در صورتی که جرم و آلودگی دندان با مسواک و خمیردندان پاک نمی شود چون به مرور زمان به یک بافت سخت تبدیل شده است.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

مطالب زیر نیز می تواند شما را به آگاهی بیشتری درباره جرم گیری برساند:

 

جدید ترین روش جرم گیری دندان

یکی از روش های جدید برای جرم گیری دندان، استفاده از دستگاه های به روز دنیا می باشد. در این روش باید از سه مرحله استفاده شود. جرم گیری دندان و کورتاژ لثه، بروساژ دندان، استفاده از دستگاه airflow شامل این سه مرحله ی باشد که باید به بهترین شکل انجام شوند. در ادامه شما را با این سه مرحله آشنا می کنیم.

مراحل جدید ترین روش جرمگیری دندان

اولین مرحله جرم گیری دندان و کورتاژ لثه می باشد. برای انجام این مرحله دندانپزشکان روش مخصوص به خود را دارند. به طور مثال برای انجام این مرحله، می توان از ابزار های دستی و یا اولتراسونیک استفاده کرد. البته برخی از پزشکان هر دو ابزار را به کار می گیرند.

 1. کورتاژ لثه

  زمانی که با ابزار های مختلف عمل جرم گیری دندان انجام شد، باید عمل کورتاژ لثه نیز انجام شود. زیرا ممکن است که عفونت در بافت لثه باقی مانده باشد. کوتاژ لثه باعث می شود تا عفونت ها از بین برود و لثه ای سالم را برای بیمار به وجود آورد.
 2. بروساژ دندان

  بعد از جرم گیری دندان، باید از بروساژ دندان نیز استفاده شود. بروساژ دندان به آغشته کردن دندان ها به خمیر های مخصوص گفته می شود که با یک برس دندان ها ماساژ داده می شوند. بروساژ باعث می شود که سطح دندان صیقلی و رنگ ها از روی آن ها پاک شود.
 3. استفاده از airflow

  در مرحله ی آخر، برای صیقلی شدن دندان ها باید از دستگاه airflow استفاده شود. این دستگاه بدون تماس مستقیم و با فشار هوا، آب و سدیم بی کربنات روی دندان های پاشیده می شود تا پلاک ها و لکه ها روی دندان ها از بین برود. با دستگاه airflow، جرم گیری دندان به خوبی انجام می شود.

دستگاه جرم گیری دندان

برای جرم گیری دندان، از ابزار ها و دستگاه های زیادی استفاده می شود تا دندانپزشک بتواند به خوبی این عمل را انجام دهد و آسیبی به دندان ها و لثه ی فرد وارد نشود. برخی از دستگاه ها و ابزار های مفید برای جرم گیری دندان را برای شما معرفی می کنیم.

 1. دستگاه اولتراسونیک

  در جرم‌گیری دندان با ابزار اولتراسونیک، ارتعاشاتی صوتی بر روی دندان تابانده می‌شود که در کنار این ارتعاشات مقداری هم آب به روی دندان‌ها پاشیده می‌شود تا رسوبات و تارتارهای روی دندان از بین برود.
  سر این ابزار گرد ساخته شده است تا بتواند راحت‌تر جرم‌ها و پلاک‌های روی دندان‌ها را بردارد، فشار آب هم می‌تواند به از بین رفتن رسوبات سست شده روی دندان‌ها کمک کند.
  این ابزار قابل تنظیم است و دندان‌پزشک با توجه به شرایط دندان‌های بیمار قدرت و اندازه ارتعاشات آن را تنظیم می‌کند تا به دندان‌های بیمار آسیبی وارد نگردد.
  البته خیلی از متخصصان دندان‌پزشکی در هنگام استفاده از ابزار اولتراسونیک ابزار دستی جرم‌گیری دندان را هم که یک وسیله با نوک تیز می‌باشد را تواما با اولتراسونیک استفاده می‌کنند تا نتیجه موثرتری بگیرند.
  دندان‌پزشک در ابتدای کار با استفاده از ابزار اولتراسونیک اقدام به حذف رسوبات و تارتارهای روی دندان می‌کند، بعد از اتمام کار در صورتی که مقدار کمی رسوب در حد یک نقطه مانده باشد با ابزار دستی آن را برمی‌دارد و دیگر از اولتراسونیک استفاده نمی‌کند.
  گاهی هم برای جرم‌گیری کناره‌های دندان که به لثه متصل است از ابزار اولتراسونیک استفاده می‌شود تا به لثه آسیبی وارد نگردد و به راحتی دندان شست و شو داده شود.
  استفاده از ابزار اولتراسونیک برای جرم‌گیری دندان در مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری روکش دندان و یا جرم گیری دندان ارتودنسی، نسبت به روش‌های دیگر مانند روش دستی درجه اطمینان بیشتری دارد چون به مینای دندان آسیبی وارد نمی‌شود.
  روش اولتراسونیک هم روشی بدون درد می‌باشد اما روشی سطحی برای جرم‌گیری دندان است، بهتر است وقتی از این روش استفاده می‌شود سالی چند بار برای جرم‌گیری مجدد به مطب دندانپزشکی مراجعه شود.
 2. ابزار های دستی

  در گذشته تنها از ابزار های دستی برای جرم گیری دندان استفاده می شد. این ابزار شامل نوک، تنه و دسته می باشد که باید برای کار کردن با آن ها بسیار دقت کرد. نوک این ابزار باید تیز باشد تا کارایی لازم را داشته باشد. اگر نوک این ابزار کند شود حتما باید برای تیز کردن آن اقدام کرد. نوک این ابزار می تواند از جنس استیل و یا کاربید باشد. اگر نوک قلم ها مدور باشد آسیبی به بافت های لثه نخواهد زد و کارایی بهتری خواهد داشت. از جمله قلم های دستگاه های دستی می توان به قلم کج بیل، کورت و فورسپس جرم گیری دندان اشاره کرد. برای استفاده از این قلم ها باید با ملایمت رفتار کرد و از لبه ی لثه شروع و به سمت تاج دندان ادامه پیدا می کند.
 3. جرم گیری دندان با لیزر

  لیزر علم نوینی است که متخصصان با استفاده‌های گوناگون از آن در درمان بسیاری از بیماری ها موفق عمل می‌کنند، لیزر می‌تواند هم جرم‌گیری معمولی دندان‌ها را انجام دهد و هم به صورت عمقی این کار را انجام دهد.
  در جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر به صورت عمقی در کلینیک دندانپزشکی تمام رسوبات و تارتارهای موجود در زیر و روی دندان تا قسمت زیر لثه از بین می‌روند که از مزایای جرم گیری دندان با این روش به حساب می آید، اما در نوع معمولی جرم‌گیری با لیزر فقط سطح دندان‌ها و بین آنها پاکسازی می‌شود.
  لیزر را هم می‌توان به عنوان ابزاری برای جرم‌گیری دندان به کار گرفت و هم به عنوان ابزاری برای پیشگیری از آلوده شدن دندان‌ها به حساب آورد.
  متخصصان در هنگام استفاده از لیزر برای از داروهای بیهوشی استفاده نمی‌کنند چون یک روش بی‌درد می‌باشد و فقط گاهی از یک بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند، این روش می‌تواند دندان‌ها را تا هشت درجه سفیدتر کند.
  به مرور زمان در اثر ایجاد آلودگی بر روی دندان‌ها ، بافت لثه با دندان‌ها از بین می‌رود و سبب عفونت و خونریزی‌های مکرر می‌شود، بعد از انجام پاکسازی دندان‌ها با استفاده از لیزر این بافت را با یک لیزر آبی دوباره مستحکم می‌کنند و ریشه ها را به لثه پیوند می‌زنند.
  با این روش پاکت‌ها به خوبی شسته می‌شوند و بعد به دقت با مواد خاصی پوشانده می‌شوند، و بعد از مدتی دوباره پاکت‌های سالم ایجاد می‌شوند.
  پرتو آبی که در روش جرم‌گیری با استفاده از لیزر استفاده می‌شود بعد از جرم‌گیری سبب تسکین درد در لثه و دندان می‌گردد، در این روش از مواد خاصی مانند ژل بلچینگ برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شود.
  در جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر لثه زودتر بهبود می‌یابد و بازسازی می‌شود، در هنگام استفاده از لیزر می‌توان بافت‌های آلوده و رسوب گرفته را برش داد و تمیز کرد و در اینجا هم نیازی به بی‌حسی نیست چون درد بسیار مختصری دارد.
  در جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر از بروز آلودگی مجدد به مدت بیش از ده روز جلوگیری می‌شود، نکات مربوط به تغذیه بعد از جرم‌گیری دندان با استفاده از لیزر باید رعایت شود. به این منظور باید از خوردن غذاهای رنگی و چسبناک مانند چیپس، شکلات و ... خودداری کرد.
  بعد از انجام تمام مراحل بالا برای اتمام کار یک پرتو هم به روی دندان‌ها تابانده می‌شود تا عملیات محکم‌کاری انجام گردد.
  بعد از اتمام جرم‌گیری دندان چون جرم‌ها ریخته شده است دندان لق به نظر می‌رسد در صورتی که فاصله ایجاد شده میان دندان‌ها و لثه‌ها به دلیل برداشتن جرم‌ها است.
  مراحل انجام گیری جرم گیری دندان با لیزر به صورت زیر می باشد.
  • با استفاده از پروب باید عمق پاکت ها اندازه گیری شود.
  • باکتری ها و بافت های آسیب دیده به وسیله ی لیزر از بین می روند.
  • پاکت ها بعد از جرم گیری دندان، بسته می شوند.
  • ضد عفونی کردن دندان و دهان باعث بهبود یافتن سریع لثه ها می شود.
  • بعد از تمام این مراحل، پاکت های سالم به وجود می آید.

ژل سفید کننده دندان

یکی از روش های سفید کردن دندان، استفاده از ژل سفید کننده می باشد. اما باید به شما هشدار بدهیم که استفاده از این ژل ها به صورت مداوم و طولانی مدت مناسب نمی باشد و ممکن است به دندان های شما آسیب بزند. با توجه به تحقیقاتی که توسط محققان صورت گرفته است، ژل های سفید کننده می تواند باعث ترگ خوردگی و یا شکستگی آن ها شود. به همین سبب افراد یا باید به طور کامل از آن ها استفاده نکنند و یا اگر قصد انجام این کار را دارند باید به میزان خیلی کمی از آن استفاده شود.
این ژل ها شاید در ابتدای امر دندان ها را سفید کند و برای افراد خوش آیند باشد. اما باید بدانید ساییدگی بیش از حد دندان ها به وسیله ی این ژل ها و پودر های سفید کننده به دندان ها آسیب خواهند رساند. البته باید بدانید بعضی از دندانپزشکان، مدل های متفاوتی از ژل های سفید کننده دندان را که نشان وزارت بهداشت دارند، تایید کرده اند و اظهار دارند که این ژل ها عوارض کمتری نسبت به موارد مشابه خواهند داشت. در نتیجه استفاده از این ژل ها و پودر ها مانعی ندارد.
با وجود عوارضی که در بالا به آن ها اشاره شد، بهتر است برای جرم گیری دندان و سفید کردن آن ها ، از روش های دیگر آن مانند بلیچینگ استفاده کرد. روش هایی که توسط دندانپزشک انجام شود بدون عارضه بوده و ضرری به دندان های افراد نمی رساند.

جرم‌گیری دندان به روش خانگی

اگر دندان‌های شما هنوز دارای مقدار کمی باکتری و تارتار است می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی به مانند مصرف برخی از مواد غذایی، این آلودگی‌ها را از بین برده و دندان خود را جرم‌گیری کنید البته در استفاده از این روش باید صبور بود تا نتیجه بدهد.
یکی از این مواد غذایی جوش شیرین می‌باشد که می‌توان مقدار کمی از آن را به صورت مستقیم با مسواک روی دندان‌ها کشید و یا با آب و نمک مخلوط کرد و روزی دو تا سه بار با مسواک به روی دندان‌ها کشید.
پوست پرتقال نیز می‌تواند با کشیدن روی دندان‌ها به از بین بردن آلودگی‌ها کمک کند، روش دیگر استفاده از پوست پرتقال له کردن و تخمیر کردن آن می‌باشد و بعد خمیر آن را روی دندان گذاشت.
یکی دیگر از روش‌های موثر در جرم‌گیری دندان به روش خانگی استفاده از محلول آب، سرکه و نمک می‌باشد، اگرچه محلول بسیار بدمزه‌ای است اما با شستن دندان‌ها با این محلول به طور مکرر دو تا سه بار در روز، می‌توان امید داشت که در جرم‌گیری موثر واقع شود.
همچنین جوشانده پوست گردو تازه هم می‌تواند به جرم‌گیری دندان کمک کند، درست کردن خمیری از جوش شیرین و سرکه، جوش شیرین و آبلیمو هم می‌تواند از روش‌های موثر برای از بین بردن جرم‌های دندان باشند.
یکی دیگر از روش‌های موثر جرم‌گیری دندان استفاده از دانه های کنجد است، در این روش باید این دانه‌ها را به مقدار چند دقیقه جوید و بعد آن را بیرون ریخت تا موثر واقع شود.
قابل ذکر است که استفاده از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون هم می‌تواند دندان‌ها را جرم‌گیری کند و توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی را هم می‌توان به صورت مستقیم و خام به دندان‌ها کشید تا موثر واقع شوند.
شایان ذکر است که استفاده بیش از حد از این مواد ممکن است به مینای دندان آسیب بزند، با همه این توضیحات بهترین راه جلوگیری از ایجاد باکتری و آلودگی روی دندان‌ها همان استفاده مکرر از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی می‌باشد.

جرم‌گیری دندان به روش سنتی

اگرچه بسیاری از روش‌های موجود در روش سنتی جرم‌گیری دندان مشابه با روش خانگی می‌باشد اما متخصصان این حوزه بر این عقیده هستند که ترشحات حاصل از استفراغ و بالا آوردن غذا، خوردن غذاهای متنوع و پشت سر هم، خوب نجویدن غذا می‌تواند از عوامل مهم تولید باکتری و زرد شدن دندان‌ها در طولانی مدت باشد.
در روش سنتی جرم‌گیری دندان باید قبل از استفاده از هر ماده غذایی آدابی را رعایت کرد، در این روش نباید غذاهای مختلف را با هم خورد، باید فاصله بین خوردن غذاهای سرد و گرم را رعایت کرد و از مصرف غذاهای بسیار تند و بسیار ترش خودداری کرد چون این غذاها سبب عوض شدن رنگ دندان‌ها و یا زرد شدن آنها می‌شود.
در روش سنتی باید غذاهایی را با هم خورد که براساس تجربه می‌دانیم دیگر حالت استفراغ برایمان پیش نمی‌آید، چون در صورت استفراغ از قسمت‌های بالایی سر ترشحاتی به داخل دهان وارد می‌شود که سبب آلوده شدن دندان‌ها می‌گردد و نیاز به جرم‌گیری آنها را افزایش می‌دهد.
روش سنتی از مواد و داروهای گیاهی بسیاری که خیلی کمتر در بین غذاهایمان از آنها استفاده می‌کنیم به عنوان مواد موثر برای جرم‌گیری دندان یاد می‌کند.
در این روش متخصصان برای به جای استفاده از مسواک، استفاده از چوب‌های مواد گیاهی مانند شیرین بیان، زردآلو، گردو، زیتون و بید را پیشنهاد می‌کنند.
چرب کردن دندان‌ها با روغن گل سرخ، نارگیل و زیتون هم بعد از مسواک زدن می تواند به جرم‌گیری دندان کمک کند، شست و شوی دندان‌ها با مخلوط گلاب و عسل، استفاده از خمیر برگ سماق و جوش شیرین و استفاده از زاج سفید هم می‌تواند به از بین بردن آلودگی‌ها و سفید کردن دندان‌ها کمک کند.
یکی دیگر از این روش‌های سنتی هم استفاده از پودر دارچین و چوب آن می‌باشد، در روش سنتی باید در هنگام استفاده از هر یک از این موارد به مزاج خود نگاهی بیندازیم چون برخی از این مواد برای افراد با مزاج سرد و برخی برای افراد با مزاج گرم تاثیر بیشتری دارد.
ناگفته نماند افراد معتاد به سیگار، مواد مخدر و قلیان نیز بیشتر نیاز به جرم‌گیری دندان دارند چون بیش از دیگر افراد دندان‌هایشان دچار آلودگی می‌شوند و در صورت رسیدگی نکردن آن آلودگی‌ها به حفره تبدیل می‌شود و دندان‌ها را سوراخ می‌کند.

خواندن 453 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 06:14
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر