جرم‌گیری دندان ایمپلنت چگونه است؟ جرم‌گیری دندان ایمپلنت چگونه است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

جرمگیری دندان ایمپلنت | رفع جرم ایمپلنت دندان

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:03
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

جرم‌گیری دندان‌ امروزه فکر بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است.جرم‌گیری برای همه دندان‌ها حتی دندان‌های ایمپلنت یا کاشته شده موثر است.اما جرم‌گیری دندان‌های ایمپلنت با وسایل مخصوص به خود انجام می‌شود. قبل از پرداختن به موضوع جرم‌گیری دندان ایمپلنت باید بدانیم جرم‌گیری دندان چیست؟ و همچنین ایمپلنت دندان را برای درک بهتر توضیح دهیم.
جرم‌گیری دندان:بعد از خوردن غذا مواد غذایی که در بین دندان‌ها باقی می‌ماند،باعث پوسیده شدن و ایجاد جرم به روی دندان‌ها می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع باید دندان‌ها را به طور منظم مسواک بزنیم و از نخ دندان نیز استفاده کنیم.
اما گاهی با وجود اینکه از مسواک استفاده می‌کنیم،جرم‌هایی در دراز مدت روی دندان ایجاد می‌شود.
جرم دندان باعث ایجاد التهاب و خون‌ریزی لثه،از بین رفتن استخوان دور دندان،از بین رفتن لثه‌ی دور دندان،لقی دندان و بوی بد دهان می‌شود. برای از بین بردن این جرم‌ها می‌توانیم دندان‌ها را جرم‌گیری کنیم.جرم‌گیری دندان باعث حذف جرم و پلاک‌های دندان مضر دندان‌ها می‌شود. روش های جرم‌گیری دندان به سه صورت می باشد. روش دستی،دستگاه التراسونیک و روش جراحی.

ایمپلنت دندان:وقتی دندان به هر دلیل ممکن از بین برود،برای پر کردن جای خالی این دندان ایمپلنت دندان dental implant یا فیکسچر انجام می‌شود.ایمپلنت دندان در واقع ماکت و قطعه‌ای هم اندازه دندان طبیعی فرد است.این قطعات توسط ماده‌ای به نام تیتانیوم با وسایل بسیار دقیق ساخته می‌شوند.جنس این ماده فلز است و کیفیت خوبی دارد.ایمپلنت دندان‌ یکی از بزرگ‌ترین کشف علمی بشر است.زیرا ایمپلنت با بدن انسان بسیار سازگار است.در هنگام قرار دادن این قطعه تیتانیومی در داخل فک،استخوان فک و در مجموع دهان انسان نسبت به این ماده‌ی خارجی عکس‌العمل نشان نمی‌دهد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید


علاوه بر سازگاری خوبی که ماده‌ی تیتانیوم با دهان انسان دارد،این ماده ویژگی‌های دیگری هم دارد که به ما ثابت می‌کند برای ایمپلنت دندان گزینه مناسبی است.این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:پایداری این ماده در مقابل اسید، نمک و اکسیژن، خاصیت غیر مغناطیسی.
در کنار همه‌ی این‌ها سطح ایمپلنت دندان‌ها به دلیل تیتانیومی بودن از خوردگی دندان جلوگیری می‌کند.
ایمپلنت دندان‌ها به دو صورت ساخته می‌شود.ایمپلنت لیزری و معمولی.ایمپلنت لیزری با لیزر ساخته می‌شود و شرایط بهتری نسبت به ایمپلنت معمولی دارد.
ویژگی شاخص ایمپلنت دندان یا فیکسچر این است که جنس تیتانیومی باعث می‌شود، استخوان‌‌های اطراف دندان کاملا رشد طبیعی خود را داشته باشند.
ایمپلنت دارای دو قسمت است. فیکسچر یعنی قسمتی که درون فک قرار می‌گیرد.اباتمنت abutment قسمتی که بالای دندان قرار گرفته و معلوم است.

با دانستن مفهوم جرم‌گیری و ایمپلنت دندان می‌توانیم همراه با دکتر فاطمه لبافی موضوع اصلی یعنی جرم‌گیری دندان ایمپلنت بپردازیم.

مطالعه این مقالات نیز به شما توصیه می شود:

جرم‌گیری دندان ایمپلنت

دندان‌هایی که ایمپلنت شده‌اند،همانند دندان‌های معمولی نیاز به جرم‌گیری دارند.جرم‌گیری دندان ایمپلنت بر مقاومت و زیبایی دندان‌های ایمپلنت شده موثر است.دندان‌ ایمپلنت شده به توجه و مراقبت زیادی نیاز دارد.اگر از این دندان‌ها مراقبت لازم انجام نشود،پلاک‌هایی که اطراف دندان ایمپلنت درست می‌شوند ماندگاری ایمپلنت را در دهان کم می‌کنند.
جرم‌گیری دندان ایمپلنت با دندان‌های معمولی متفاوت است.این تفاوت در ابزار و وسایل مورد استفاده در جرم‌گیری دندان است.قلم جرم‌گیری دندان ایمپلنت مانند خود دندان از جنس تیتانیوم بوده ولی جنس قلم جرم‌گیری دندان معمولی فولادی است.
علت هم جنس بودن ایمپلنت دندان با جنس قلم ایمپلنت این است که در هنگام جرم‌گیری بر اثر اصطکاک از مواد قلم روی دندان باقی می‌ماند و اگر این دو هم جنس نباشند،دندان واکنش نشان می‌دهد.
جرم‌گیری دندان ایمپلنت با هر سه روش گفته شده در کلینیک دندانپزشکی انجام می‌شود.البته روش دستی به دلیل قدیمی و دردآور بودن پیشنهاد نمی‌شود.روش جراحی هم بیش‌تر برای جرم‌گیری‌های گسترده انجام می‌شود.

جرم‌گیری دندان ایمپلنت

مراحل انجام جرم‌گیری دندان ایمپلنت

مرحله اول جرم‌گیری دندان ایمپلنت جرم‌گیری و کورتاژ لثه است.در این مرحله پزشک به‌ وسیله دستگاه التراسونیک جرم‌گیری را با قلمو تیتانیومی انجام می‌دهد.دستگاه‌های التراسونیک فرکانس 20 تا 40 هرتز دارند.قلم‌موی با لرزش کمی جرم‌ها و پلاک‌های دندان را از بین می‌برد.در این مرحله برای جلوگیری از داغ شدن دندان و شستن پلاک‌ها آب به درون دهان اسپری می‌شود.
کورتاژ لثه در واقع حذف عفونت در بافت پوششی لثه است.این عمل به وسیله‌ی لیزر انجام می‌شود.و موجب می‌شود بافت هم‌بند و سالم لثه حفظ شود.
مرحله دوم بروساژ یا پولیش دندان است.عمل بروساژ دندان در جرم‌گیری دندان ایمپلنت با وسیله‌ای دستی و با یک سر چرخشی پلاستیکی انجام می‌شود.برای این کار روی دندان‌ها را ماده‌ای شبیه به خمیر دندان به نام پروفیلاکسی که خاصیتی ساینده دارد می‌زنند.سپس به‌ وسیله سر چرخشی پلاستیکی شروع به پولیش دندان می‌کنند.این کار برای صیقلی کردن سطح دندان و از بین بردن لکه‌های ضعیف انجام می‌شود.

مرحله سوم ایجاد سطح صیقلی با airflow است.این مرحله بسیار موثر برای از بین بردن رنگ زرد دندان است.این مرحله فیشرها را باز کرده و کار را برای شیاربندی راحت می‌کند.گرما و فشار بدون تماس مستقیم باعث از بین بردن تمامی پلاک‌های بیمار می‌شود.مرحله‌ی airflow به‌وسیله اسپری هوا و سدیم بی‌کربنات و جت آب انجام می‌شود.بهترین و جدیدترین روش جرم‌گیری دندان ایمپلنت است.

روش سوم هم جرم‌گیری با لیزر است.این روش،روشی درمانی است و برای جرم‌‌گیری‌های وسیع صورت می‌گیرد.در این روش بعد از پاک‌سازی کامل، لثه و ریشه با یک لیزر آبی درمان می‌شوند.این روش اتصال مجدد لثه به دندان را ممکن می‌سازد.
اگر دوست دارید دندان‌های بسیار سفیدی داشته باشید می‌توانید بعد از جرم‌گیری از بلیچینگ آفیس و هوم استفاده کنید.
باید این نکته را در نظر گرفت که جرم‌گیری دندان ایمپلنت و معمولی نیاز به مراقبت های بعد از جرم گیری دارد.تا از برگشت به حالت اولیه جلوگیری شود.

مراحل انجام جرم‌گیری دندان ایمپلنت

جرم‌گیری دندان با فویل

داشتن دندان‌های سفید و درخشان خواسته‌ی همه‌ی انسان‌ها است.برای به وقوع پیوستن این خواسته راه‌های زیادی موجود است.یکی از این راهکارها جرم‌گیری دندان به‌ وسیله فویل و خمیر خاص می‌باشد.این کار باعث سفید و درخشان شدن دندان‌های جرم گرفته می‌شود.برای سفید کردن دندان‌های خود اگر قصد مراجعه به متخصص دندانپزشکی را ندارید و می‌خواهید در منزل این کار را انجام دهید،ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

به جای استفاده از مواد شیمیایی این روش جرم‌گیری را امتحان کنید.مواد شیمیایی به دلیل موجود داشتن کاربامید پراکساید و رنگ‌دانه تاثیر بدی روی دندان‌های شما دارند.اکثر این مواد جنبه‌ی تبلیغاتی داشته و اثر کوتاه مدتی روی سفیدی دندان‌های شما دارند.
جرم‌گیری دندان با فویل علاوه بر این‌که آسیبی به دندان‌های شما وارد نمی‌کند،مزایایی هم دارد. البته به هیچ وجه با مزایای جرم گیری دندان در دندانپزشکی قابل مقایسه نیست. زیرا این کار کاری کم هزینه، آسان و سریع است.که در منزل به راحتی می‌توانید این کار را با وسایلی که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود،انجام دهید.
وسایلی که برای جرم‌گیری دندان با فویل نیاز داریم عبارت‌اند از دو تکه فویل آلومینیومی،خمیر دندان و جوش شیرین.اندازه‌ی فویل آلومینیومی باید به اندازه‌ای باشد که روی همه‌ی دندان‌ها را بپوشاند.به‌وسیله جوش شیرین و خمیر دندان خمیری درست می‌کنیم.این خمیر را روی فویل‌ها می‌زنیم و روی دندان می‌گذاریم.خمیر روی دندان باید به مدت یک ساعت بماند.

برای جرم‌گیری با فویل مجبور به تخلیه آب دهان خود هستید.به همین دلیل بهتر است در نزدیک جایی باشید که این امکان را برای‌تان به‌وجود آورد.بهتر است از فویل های نرم و نازک استفاده کنید زیرا شکل‌پزیری بهتری در دهان شما دارند.و به دهان شما آسیبی هم نمی‌رساند.
برای گرفتن نتیجه بهتر این کار را به مدت یک هفته و روزی دو مرتبه انجام دهید.

جرم‌گیری دندان کامپوزیت شده

یکی از روش‌های درمانی و زیبایی که امروزه بسیار کاربرد پیدا کرده است،کامپوزیت دندان است.در واقع کامپوزیت دندان موادی خمیری هستند.این مواد خمیری برای مواردی مانند سفید کردن دندان‌های زرد، دندان‌هایی که پوسیده، ترک خورده یا شکسته اند، استفاده می‌شوند.
در میان کامپوزیت‌ها، کامپوزیت ونیر کارایی بیش‌تری در دندان‌پزشکی دارد.پزشک بدون ایجاد هیچ تراشی به روی دندان خمیر کامپوزیت را به دندان‌ها می‌زند.کامپوزیت روشی سریع است که معایب دندان‌ها را می‌پوشاند و باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود.
کامپوزیت از ذرات فیلر که پایداری زیادی دارند،ساخته می‌شود.کامپوزیت از طریق امواج نوری که طول موج خاصی دارند فیکس می‌شوند.

با پیشرفت علم در دندان‌پزشکی نوع جدیدی از کامپوزیت‌ها ساخته شده‌اند.این کامپوزیت‌ها از مقاومت بالایی برخوردارند و سطحی صاف و صیقلی دارند.سطح صاف و یا بدون تخلخل و سوراخ‌های ریز باعث می‌شود کامپوزیت پولیش بهتری بخورد.طول عمر کامپوزیت‌های ونیر بالاتر رفته و زیبایی بیش‌تری هم دارند.
گفتیم کامپوزیت از موادی به نام فیلر ساخته می‌شود.برای طبیعی بودن کامپوزیت در دهان از فیلرهایی با رنگ‌های طبیعی استفاده می‌کنند.این فیلرها رنگی شبیه به رنگ دندان‌های فرد دارد.دندان‌هایی که جرم و رنگ گرفته‌اند به‌وسیله‌ی کامپوزیت دندان اصلاح می‌شوند.فیلرها به دو گروه فیلرهای کامپوزیتی و فیلرهای پرسلن سرامیکی تقسیم می‌شوند.فیلرهای پرسلن سرامیکی دارای استقامت و ماندگاری بیش‌تری هستند.
برندهای مختلفی هستند که کامپوزیت می‌سازند.بهترین برند در کامپوزیت ایوکلار آی پی اس و کازمودنت اولترادنت است.بهترین دیسک‌ها هم دیسک‌های کازمودنت هستند.این دیسک‌ها جهت پرداخت و پولیش کامپوزیت استفاده ‌می‌شوند.دیسک‌های کازمودنت برای مقاومت و رنگ‌پذیری کامپوزیت دندان موثر هستند.کامپوزیت دندان رنگ‌های متنوعی دارد.این رنگ‌ها براساس رنگ پوست شما به‌وسیله پزشک‌تان انتخاب می‌شود.بهتر است از رنگ‌های بسیار سفیدی که به رنگ پوست و سایر دندان‌های شما نمی‌خورد استفاده نکنید. البته دندان‌هایی که کامپوزیت شده‌اند پس از مدتی کمی از رنگ خود را از دست می‌دهند اما با این وجود هم از تفاوت رنگ‌های زیاد جلوگیری کنید. همچنین این مسئله برای دندان هایی که روکش و یا لمینت شده اند نیز ممکن است اتفاق بیفتد که در این صورت به جرم گیری لمینت دندان و یا جرم گیری روکش دندان نیاز می باشد.

جرم‌گیری دندان کامپوزیت شده

کامپوزیت دندان دوام بالایی در دهان دارند.با این وجود فرد باید مراقبت‌هایی از دندان خود داشته باشد.
مراحل انجام کامپوزیت دندان:
اولین مرحله تمیز کردن و جرم‌گیری دندان است.این مرحله باعث می‌شود زیرساز کامپوزیت تمیز باشد.
مرحله دوم خشک کردن دندا‌ن‌ها است.پزشک دندان جرم‌گیری شده را از هر رطوبت و بزاقی خشک می‌کند.این کار باعث می‌شود مواد باندینگ(چسب)عملکرد بهتری داشته باشد.
مرحله سوم ایجاد اصطحکاک به‌وسیله مواد اسیدی است.در این مرحله پزشک با مواد اسیدی روی دندان سوراخ‌هایی بسیار ریز ایجاد می‌کند.این کار باعث می‌شود مواد کامپوزیت به دندان بچسبند.
مرحله چهارم مواد باندینگ مخصوص را روی دندانی که می‌خواهد کامپوزیت شود می‌زنند.سپس مواد کامپوزیت را روی آن قرار می‌دهند.
مرحله پنجم پولیش کامپوزیت و فرم‌دهی به این مواد است.
کامپوزیت دندان‌هایی که به‌وسیله پزشک حاذق انجام شده است و از مواد خوبی در ساخت آن استفاده شده، در دهان ماندگاری بهتر دارد.البته بهداشت دهان و دندان و رژیم فرد هم در این مورد بی تاثیر نیست.
جرم‌گیری دندان‌هایی که کامپوزیت شده مانند سایر دندان‌ها است.در مواردی که جرم دندان کم باشد فقط مرحله بروساژ یا پولیش دندان را انجام می‌دهند.
رعایت اصول زندگی،مسواک زدن به‌صورت منظم، استفاده نکردن موادی که دارای رنگ‌دانه قوی هستند طول عمر دندان‌ها را افزایش داده و از جرم گرفتن دندان‌ها جلوگیری می‌کند.باید این را بدانیم که حتی اگر دندا‌ن‌های خود را جرم‌گیری کرده باشیم اگر این اصول را رعایت نکنیم ممکن است دندان‌ها به حالت اولیه برگردند.

مضرات جرم‌گیری دندان

همه‌ی انسان‌ها از دندان‌های سفید و یک‌دست خوش‌شان می‌آید.اما گاهی این احساس به ضرر فرد تمام می‌شود.بعضی از مواقع جرم‌گیری دندان عواقب جدی‌ای را در پی دارد.البته این موارد در حالتی است که مکان یا فرد مناسبی برای جرم‌گیری دندان انتخاب نکرده باشیم.هستند پزشکان حاذقی که جر‌م‌گیری دندان را به بهترین شکل و با کم‌ترین عواقب در مطب دندانپزشکی انجام می‌دهند.عواقب جرم‌گیری بیش‌تر برای کسانی است که در منزل بدون رعایت اصول این کار را انجام می‌دهند.

خون‌ریزی لثه
مضرات و عواقب جرم‌گیری شامل خون‌ریزی لثه‌ها،حساسیت دندان و تحرک و آسیب ریشه‌ی دندان‌ها است.اگر محصولات سفید کننده بر پایه‌ی پراکسید هیدروژن باشد به پروتئین دندانی آسیب می‌زند.
اگر جرم‌گیری دندان را پزشک انجام دهد،این بیماری‌ها و عواقب را سنجیده و با تشخیص به‌موقع از تشدید آن جلوگیری می‌کند.
در کل آمار به ما نشان می‌دهد که 90 درصد افرادی که جرم‌گیری انجام می‌دهند این مشکلات برای آن‌ها پیش نمی‌آید.
یکی از نکاتی که در جرم‌گیری به آن باید دقت کنیم این است که معمولا دندان‌های زرد نتیجه‌ی مطلوب‌تری نسبت به دندان‌هایی که قهوه‌ای شده‌اند از خود نشان می‌دهند.هم‌چنین دندان‌هایی که لکه‌های خاکستری گرفته‌اند در جرم‌گیری تغییر زیادی نمی‌کنند.لکه‌های خاکستری به علت مصرف سیگار و قلیان به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی دندان به‌وجود می‌آید.اگر بیماری‌هایی نظیر حساسیت لثه و فرسودگی دندان دارید بهتر است جرم‌گیری دندان را در منزل انجام ندهید.حتما با مشورت با دندان‌‌پزشک خود جرم‌گیری دندان را انجام دهید.

مضرات جرم‌گیری دندان

بهترین خمیر دندان جرم‌گیر

برای تشخیص بهترین خمیر دندان باید عناصر تشکیل‌دهنده‌ی آن را بشناسیم.پایه‌ی اکثر خمیر دندان‌ها فلوراید،مواد سفید کننده و ضد پوسیدگی است.
خمیر دندان‌ها را می‌توانیم به چهار دسته تقسیم می‌شوند.خمیر دندان‌هایی که برای دندان یا لثه‌های حساس ساخته شده‌اند، خمیر دندان‌های سفید کننده معمولی یا پرتو آبی و ذغالی، خمیر دندان‌های جرم‌گیر و ضد پوسیدگی و خمیر دندان‌هایی که در مواد تشکیل دهنده‌ی آن‌ها فلورید موجود نیست.مواد تشکیل‌دهنده‌ی خمیر دندان‌ها هم به چهار دسته تقسیم می‌شود.گیاهی،گیاهی دارویی، گیاهی شیمیایی و شیمیایی.
برندهای مختلفی هستند که خمیر دندان‌های خوبی می‌سازند.سیگنال، کرست، سنسوداین و اورال‌بی برندهای مطرحی در این عرصه هستند.اما ما در این مقاله قصد معرفی بهترین خمیر دندان را داریم.
شاید از نظر خیلی‌ها خمیر دندان white now از برند سیگنال بهترین خمیر دندان جرم‌گیر باشد.با همان استفاده‌ی اول شاهد تغییرات اساسی در رنگ دندان‌های خود می‌شوید.این محصول ترکیبات بسیار فعال و قوی‌ای دارد.اثر این محصول از نور آبی گرفته شده و تاثیر بسزایی در از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای روی دندان دارد.این خمیر دندان را روزانه می‌توانید استفاده کنید.

بهترین خمیر دندان جرم‌گیر

خواندن 1867 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 11:39
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.