آیا زخم شدن لثه بعد از جرم گیری طبیعی است؟ آیا زخم شدن لثه بعد از جرم گیری طبیعی است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا زخم شدن لثه بعد از جرم گیری طبیعی است؟ | روشهای بهبود زخم لثه

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 12:38
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

جرم گیری دندان به طور معمول برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های لثه و تجمع بالای پلاک صورت می‌گیرد. در حالی که تمیز کردن استاندارد، سطح دندان را مورد بررسی قرار می‌دهد و جرم گیری بسیار عمیق‌تر می‌شود. گاهی جرم گیری به پیشنهاد خود متخصص دندانپزشکی و گاهی نیز با درخواست شخص برای زیباتر به نظر رسیدن دندان‌ها انجام می‌شود.

علت جرم دندان چیست؟

اول باید با پلاک آشنا شویم تا سپس به سراغ پاسخ سوال جرم دندان‌ چیست؟ و نیز علت جرم دندان برویم. پلاک یک پرده نازک و چسبنده است که هر روز بر روی دندان های شما شکل می‌گیرد. این پوشش لغزنده اصلا قابل دیدن نیست و در صورت تمیز نشدن به واسطه خمیر دندان و نخ دادن روی دندان‌ها و لثه‌ها باقی می‌ماند و در نهایت جرم را تشکیل می‌دهد.
دانشمندان آن را "زی‌لایه" می‌نامند، چون در حقیقت جامعه‌ای از میکروب‌های زنده است که توسط یک لایه پلیمری چسبناک احاطه شده است. پوشش چسبنده به میکروب‌ها کمک می‌کند به سطوح دهان شما متصل شوند تا بتوانند در مناطق مختلف رشد کنند.
اما تفاوت بین پلاک و جرم دندان‌ها چیست؟ همان‌طور که اشاره شد وقتی پلاک‌ها به طور مرتب حذف نمی‌شود، می‌تواند مواد معدنی را از بزاق جمع کند و به ماده‌ای سفید یا زرد که جرم نامیده می‌شود، تبدیل شود. جرم در امتداد دیوار و پشت دندان‌های شما شکل می‌گیرد. اگر چه روش‌های مراقبت از دندان برای جلوگیری از جرم می‌توانند کارساز باشند اما این تنها راه‌های ممکن برای بدون جرم نگه داشتن دندان‌ها نیستند. از این رو به جرم گیری دندانها نیاز داریم؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم! اما به چه دلیل؟
اگر از دندان‌های خود در خانه به خوبی مراقبت کنید، باز هم نمی‌توانید برخی از باکتری را از دهان خود حذف کنید. آن‌ها با پروتئین‌ها مواد غذایی مخلوط می‌شوند تا جرم را پدید آورند. اصولاً جرم باعث آسیب دیدن مینای دندان‌ها می‌شود. اما اگر به طور منظم پلاک را حذف کنید، می‌توانید از پوسیدگی دندان‌های خود و بیماری‌های لثه جلوگیری کنید. جرمی که روی دندان‌ها ایجاد می‌شود کمی خشن و متخلخل است و می‌تواند منجر به قرمز شدن لثه‌ها و التهاب آن‌ها شود. در نتیجه، بیماری‌های لثه شکل خواهند گرفت. پس جرم گیری دندان در کلینیک دندانپزشکی عملی مهم به حساب می آید که به سلامت دندان ها منجر می شود.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

اما جرم دندان چگونه بر دندان‌ها و لثه تاثیر می‌گذارد؟ جرم دندان مسواک زدن و رساندن مواد پاکیزه کننده به دندان را سخت‌تر می‌کند. این مسئله در نهایت می‌تواند منجر به کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان شود. هر جرمی که بالای خط لثه‌ها شکل می‌گیرد می‌تواند برای ظاهر و باطن دندان‌هایتان بد باشد. به این دلیل است که باکتری در آن واحد می‌توانند لثه هایتان را تحریک کرده و به آن آسیب برسانند. در طول زمان، ادامه دار شدن این روند ممکن است دندان هایتان را آسیب پذیر تر از حالت عادی نماید.
عمده تاکید دندان پزشکان بر شیوه مسواک زدن درست نیز برای از بین بردن حداکثری پلاک‌هایی است که روی سطوح دهان باقی می‌مانند. در صورت عدم مسواک زدن صحیح ملزم به استفاده از عمل جرم گیری دندان‌ها خواهید بود که نیاز به مراقبت ویژه تری بعد از انجام دارند.

علت جرم دندان چیست؟

نتایج عدم پاکسازی درست دندان‌ها چیست؟

اگر دندان‌ها را درست پاک‌سازی نکنید، ممکن است وضعیت دندان‌هایتان بدتر شود و بین دندان‌ها و لثه‌ها فضایی شکل بگیرد، که توسط باکتری‌ها آلوده شوند. به این وضعیت پریودنتیت گفته می‌شود. سیستم ایمنی بدن در این حالت، مواد شیمیایی را برای مبارزه با باکتری‌ها بسیج می‌کند و آن‌ها با باکتری‌ها و چیزهایی که در آن قرار می‌گیرد مبارزه می‌کنند. کاملاً قابل حدس است که وضعیت بدن و دندان‌ها بسیار بحرانی خواهند شد و نیاز به جرم گیری دندان بیش از پیش احساس می‌شود. در ادامه به بررسی فواید جرم گیری دندان‌ها و پاک‌سازی کامل آن‌ها می‌پردازیم.

نتایج عدم پاکسازی درست دندان‌ها چیست؟

آیا می‌توان جرم دندان‌ها را کنترل کرد؟

با رعایت برخی موارد شما می‌توانید تا حد زیادی جرم دندان‌ها را کنترل کنید تا ملزم به انجام عمل جرم گیری دندان‌هایتان نباشید. اگر به طور مرتب، دو بار در روز برای ۲ دقیقه دندان‌هایتان را مسواک بزنید عملاً برای حذف جرم و پلاک از دندان‌هایتان کاری انجام نداده‌اید. به این منظور بهتر است از یک برس با موهای نرم استفاده کنید که به اندازه کافی کوچک است و در دهانتان جای می‌گیرد.
مطالعات نشان داده‌اند که مسواک برقی ممکن است بهتر از مدل‌های مکانیکی برای جرم گیری دندان و پلاک عمل کند. البته، مهم نیست که از کدام نوع استفاده می‌کنید، اما قبل از خرید دقت کنید که مسواک مورد نظر توسط انجمن دندان‌پزشکی مورد تایید واقع شده باشد.
هیچ چیز جای نخ دندان را برای جرم گیری دندان نمی‌گیرد، حتی مسواک! نخ دندان تنها روش مفید برای از بین بردن پلاک بین دندان‌های شما و حذف جرم در این بخش‌های دهان است که حتی شانه‌های مسواک هم به آنجا نفوذ نمی‌کنند.

از مطالعه این مطالب نیز غافل نشوید:

جرم گیری دندان چه فایده‌ای دارد؟

اینکه چقدر از دندان‌های خود مراقبت کنید اهمیتی ندارد، چرا که پلاک و جرم‌ها در هر شرایطی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و ظاهر آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند و در نهایت به جرم گیری دندان نیاز خواهیم داشت. اصولاً باکتری‌ها هر بار که چیزی می‌خوریم یا می‌نوشیم در دهان ما تجمع پیدا می‌کنند. البته این به معنای آن نیست که باید قید مراقبت از دندان‌ها را بزنیم و فقط به جرم گیری دندان، طی دوره‌های مشخص اکتفا کنیم. مسواک زدن، نخ دندان و استفاده از دهان‌شویه یک راهکار مؤثر برای خلاص شدن از شر بیشتر این جرم‌ها است؛ اما با این حال، برخی از آن‌ها همیشه روی دندان باقی می‌مانند.
فواید ناگفته‌ای در مورد جرم گیری دندان وجود دارد، که شامل موارد زیر هستند:
1. با انجام جرم گیری دندان به از بین بردن بوی بد دهان کمک می‌کنید: بوی بد مزمن مهم‌ترین دلیل تنفس بد بو در بسیاری از افراد است، که به کمک جرم گیری و با حذف منبع اصلی بوی بد می‌توان به طور قابل توجهی مشکل را بهبود بخشد.
بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که تنفس بدبو، ناشی از غذاهایی است که می‌خورند، اما این مورد همیشه صادق نیست نیست. جرم دندان، اغلب عامل اصلی این موضوع است، بنابراین تنها راه درمان تنفس بد بوی مزمن جرم گیری دندان و پلاک هایی است که غالباً دیده نمی‌شوند.
2. جرم گیری دندان برای قلب خوب است: مطالعات بی شماری صورت گرفته است که رابطه‌ای را بین سلامت کلی فرد و سلامت دهان وی نشان می‌دهد. بیماری‌های مرتبط با ورم و بیماری های لثه دارای اثر مستقیم بر سلامت قلبی و عروقی شما هستند.
خطر بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سکته، دیابت و بسیاری از بیماری‌های تهدیدکننده زندگی می‌توانند به سادگی با حذف جرم دندان که به عنوان عامل اصلی بسیاری از این بیماری‌های ناتوان‌کننده عمل می‌کند، کاهش یابد.
3. جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها در اسرع وقت: جرم گیری منظم دندان‌ها توسط متخصص به جلوگیری از کرم‌خوردگی دندان‌ها کمک می‌کند. اما از همه مهم‌تر، پزشک با کمک جرم گیری دندان، حفره‌ها و پوسیدگی‌های موجود در آن‌ها را در مراحل اولیه تشخیص خواهد داد.
این در حالی است که یک فرد باید حداقل یک‌بار در هر چهار یا شش ماه برای بررسی وضعیت دندان هایش به مطب دندانپزشکی مراجعه کند؛ اما عملاً به دلایل مختلف این اتفاق رخ نمی‌دهد. بدون شک این کار منجر به کاهش عوارض جانبی ناخواسته از جمله عفونت، درمان بنیادی و یا کشیدن دندان‌های پوسیده می‌شود. اگر از یک منظر دیگر نیز به جرم گیری دندان نگاه کنیم، جدا از هزینه جرم گیری دندان، می‌توانیم به کاهش هزینه‌های درمان دندان‌ها نیز اشاره نماییم.

جرم گیری دندان چه فایده‌ای دارد؟

زخم شدن لثه بعد از جرم گیری دندان

انجام مراقبت های لازم بعد از جرم گیری کاملاً طبیعی است. تغییرات ایجاد شده برای شرایط دهان و دندان شما ایجاب می‌کند تا شرایط غیر معمول را تجربه کنید. اما جای نگرانی وجود ندارد. عادی بودن زخم شدن لثه بعد از جرم گیری تا 2 یا 3 روز طبیعی است. طبق توصیه پزشکان اگر بعد از این مدت باز هم زخم لثه را تجربه کردید یا خونریزی مختصری داشتید می‌توانید موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارید. اما به طور کلی پس از طی 2 هفته تمامی شرایط مشکل آفرین برای لثه و دهان شما به حالت نرمال خواهد رسید.
این‌ها همه در حالی است که جرم گیری کمک می‌کند تا شرایط دندان و لثه‌ها بهتر از سابق شود. اغلب اوقات، جرم گیری دندان‌ها در دراز مدت، باعث کاهش خونریزی و کاهش تورم می‌شود. همچنین باعث می‌شود که شکاف و یا فضاهای اطراف دندان‌ها کم‌تر شود.
یک عامل اساسی برای خونریزی لثه (در صورت عدم جرم گیری) ایجاد التهابی است که جرم‌ها و پلاک‌ها آن را ایجاد می‌کنند. اما انجام جرم گیری دندان به شما امکان دسترسی بهتر برای تمیز کردن این مناطق مهم را می‌دهد و در نتیجه به جلوگیری از تشکیل پلاک کمک خواهید کرد.
استفاده از آب‌گرم با نمک برای التیام لثه‌ها بعد از جرم گیری دندان‌ها را فراموش نکنید. آب ولرم را با نمک مخلوط کنید تا بعد از وعده‌های غذایی سنگین، درد و التهاب لثه‌ها تسکین دهد. دندان‌ها ممکن است نسبت به غذاهای شیرین و بسیار گرم یا سرد حساسیت بیشتری داشته باشد. آب نمک می‌تواند زباله را بدون نیاز به برس اضافی پاک کند. هم‌چنین آن می‌تواند قرمزی و التهاب خفیف را کاهش دهد.

زخم شدن لثه بعد از جرم گیری دندان

مراقبت‌های بعد از جرم گیری دندان

مراقبت‌ها و اعمال مختلفی وجود دارد، که می‌توانید انجام دهید تا به کاهش یا جلوگیری از حساسیت دندان و درمان سریع بعد از جرم گیری دندان‌ها کمک کنید. این مراقبت‌ها حتی به کاهش خونریزی و حساسیت لثه‌ها به خصوص پس از جرم گیری دندان کودکان که دارای لثه های حساسی هستند نیز کمک خواهند کرد. این موارد عبارت‌اند از:

  •  حذف پلاک‌هایی که در اثر غذا خوردن یا میل کردن نوشیدنی‌ها روی دندان ایجاد می‌شود. این کار به صورت روزانه با یک مسواک نرم (یا فوق العاده نرم) و نخ دندان باید انجام شود.
  •  یک ژل فلوراید استنوز موضعی برای کاهش حساسیت دندان توسط پزشک تجویز می‌شود که می‌بایست دو بار در روز آن را استفاده کنید.
  •  4 الی 6 هفته بعد از انجام جرم گیری دندان، به جای استفاده از خمیردندان معمولی از خمیر دندان هایی با اثر بخشی ضد حساسیت ( یا کاهش حساسیت) استفاده کنید.
  •  پزشک متخصص بهداشت و درمان شما ممکن است لوازم جانبی دیگری را برای نیازهای درمانی و مراقبتی تان توصیه کند، پس حتما آن‌ها را دنبال نمایید.
  •  دندان پزشکان اصولا توصیه می‌کنند تا روش های مراقبت خانگی را برای بهبود شرایط دهان و دندان بعد از جرم گیری دندان‌ها پیش بگیرید. در صورت عدم توضیح پزشک در این رابطه، حتماً از وی سؤال بپرسید.

 مراقبت‌های بعد از جرم گیری دندان

تا چند ساعت بعد از جرم گیری نباید چیزی خورد.

این مهم‌ترین توصیه بعد از جرم گیری دندان‌ها است. همان‌طور که می‌دانید از بی‌حسی برای جرم گیری دندان‌ها درمواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری روکش دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرم گیری دندان ارتودنسی و ... استفاده می‌شود. در نتیجه مانند باقی موارد مشابه لب‌ها، دندان‌ها و زبان شما ممکن است برای چند ساعت پس از اتمام کار، بی‌حس باشند.
از هر گونه جویدن و نوشیدن غذا تا زمانی که بی‌حسی کاملاً از بین برود، خودداری کنید. می‌توانید حداقل دو ساعت قبل از خوردن غذا به این منظور صبر کنید، و سپس یک رژیم غذایی نرم را برای ۴۸ الی ۷۲ ساعت اول انتخاب کنید. البته توصیه های جدی‌تر در این رابطه بر عهده پزشک متخصص خواهد بود. از نوشیدنی‌های الکلی و یا غذاهای پر ادویه و یا تند دوری کنید، تا زمانی که دندان هایتان التیام یابد. از استعمال هر گونه محصولات مرتبط با تنباکو برای حداقل ۷۲ ساعت پس از این روند، دوری کنید.
البته کاملاً طبیعی است که بعد از جرم گیری دندان‌ها، یک حساسیت واضح نسبت به داغ بودن سرد بودن و فشار غذاهای مختلف را تجربه کنید. همان‌طور که در بخش خونریزی و زخم لثه‌ها اشاره کردیم، لثه هایتان ممکن است چندین روز درد نیز داشته باشند. برای کنترل این شرایط، بهتر است با مشورت پزشک مسکن مصرف کنید، تا درد کمی التیام یابد. طبیعی است که چند روز ناراحتی را تجربه کنید. اگر قبل از جرم گیری دندان‌ها این اطلاعات را مرور کنید نگرانی‌ها و استرس هایتان پس از اتمام جرم گیری کاهش خواهند یافت.

خواندن 4563 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 10:28
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.