آیا جرمگیری دندان را سفید میکند؟ آیا جرمگیری دندان را سفید میکند؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

آیا جرمگیری دندان را سفید میکند؟ | عوامل تغییر رنگ دندان | نکات مهم

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 12:20
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

 

جرمگیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان در واقع شامل زدودن و جدا نمودن لایه ای از جرم از دندان که معمولا آلوده به باکتری ها و میکروب ها هستند. دندان های ما در تمام طول زمان در معرض بزاق قرار دارند. بزاق ما حاوی مقداری کلسیم و املاح است که برای استحکام دندان بسیار مفید هستند. اما به مرور زمان این ماده حاوی کلسیم بر روی دندان ها رسوب می کند. معمولا دندان های جلویی پایین که در اصطلاح به آن سنایای پایی و سطح بیرونی با دندان های آسیای بالا مستعد ترین دندان ها برای رسوب و تشکیل جرم بر روی سطح خود هستند.کلسیم موجود در بزاق معمولا رنگی بسیار نزدیک به دندان دارد و در صورت رسوب ظاهر دندان را تغییر نخواهد اما در صورتی که عادت به خوردن و آشامیدن مواد رنگی دارید رنگ جرم رسوب کرده به روی دندان تغییر کرده و رنگی آهکی شبیه به آهک ته نشین شده در سماور به خود می گیرد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرمگیری دندان چیست؟

عوارض ماندگاری جرم و رسوب بر روی دندان و لثه

یکی از اقداماتی که لازم است بدانید این است که مسواک زدن و نخ دندان نمی تواند مانع از ایجاد جرم و رسوب بر روی دندان شود. بنابراین برای اینکه به عوارض جرم بر روی لثه و دندان دچار نشوید بهتر است حداقل سالی یکبار برای جرمگیری دندان به متخصص دندانپزشکی خود مراجعه کنید. بسیاری از افراد با باور های غلط در مورد جرمگیری دندان مانند احتمال لق شدن دندان و یا آسیب به مینای دندان از این کار سر باز می زنند. در واقع این باورها غلط هستند و چیزی که آسیب زننده است وجود جرم و رسوب انباشته شده روی سطح دندان هاست نه جرمگیری دندان ها.
لازم است بدانید که ماندگاری رسوب و جرم بر روی لثه عوارض زیادی به همراه دارد که ما در اینجا به تعدادی از آن اشاره می کنیم:

 •  ایجاد بوی بد در دهان
 •  وجود جرم در عاملی برای گیر کردن و تجمع مواد غذای است
 •  ظاهر بد و ناهموار دیده شدن سطح دندان
 •  کاهش اعتماد به نفس به دلیل تغییر ظاهری رنگ دندان
 •  ایجاد عفونت در لثه و دندان
 •  جرم دندان می تواند زمینه ساز پوسیدگی دندان شود

عوارض ماندگاری جرم و رسوب بر روی دندان و لثه

نکات ضروری در مورد جرمگیری دندان که باید بدانید

 •  در صورت جرمگیری دندان، لثه بهتر دور دندان را احاطه می کند و باعث می شود فرد کمتر به بیماری لثه دچار شود
 •  در صورت جرمگیری ریشه دندان جرم های میان فاصله دندان و لثه برداشته شده و مدتی طول می کشد تا لثه مجددا به دور دندان جای گیری کند
 •  حساسیت به سرما و گرما بعد از جرمگیری بیشتر خواهد بود بنابراین از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خیلی سرد و خیلی گرم اجتناب کنید
 •  امنیت وسایل جرمگیری دندان کاملا ثابت شده هستند
 •  این باور که جرمگیری دندان عامل لقی دندان است غلط است و به اشتباه جزو عوارض جرم گیری دندان به حساب می آید. این احساس به دلیل برداشته شدن جرم از لای لثه ها ایجاد شده و تنها دو هفته زمان می برد تا وضعیت استحکام دندان ها مانند قبل شود.
 •  جرمگیری دندان به روش صحیح باعث سلامت بافت لثه را بهبود می بخشد
 •  برای بعضی از افراد این سوال پیش می آید که آیا آیا جرمگیری مینای دندان را از بین میبرد؟ باید بگوییم خیر جرم گیر دندان تنها سطح دندان را از هرگونه جرم پاکسازی می کند و آسیبی به مینای دندان نخواهد رسید.
 •  نکته دیگر که لازم است بدانید اینکه جرم گیری دندان کامپوزیت شده و همچنین به روی دندان پرشده و نیز جرم گیری لمینت دندان انجام نمی گیرد.
 • هزینه جرم گیری دندان بسیار بستگی به مواد استفاده شده، روش و دستگاه های مورد استفاده توسط پزشک دارد اما معمولا هزینه این جرمگیری دندان در کلینیک دندانپزشکی بین 300 تا 500 هزارتومن متغیر است.

نکات ضروری در مورد جرمگیری دندان که باید بدانید

9 عامل تغییر رنگ در دندان:

 1.  مصرف داروها: برخی داروها هستند که در دوران کودکی باعث تغییر رنگ در دندان ها خواهند شد. این تغییر رنگ ها بسیار شدید هستند و معمولا با جرمگیری دندان از بین نمی روند.
 2.  استفاده از فلوراید: فلوراید ماده ای است که وجود آن باعث استحکام دندان و مقاومت هرچه بیشتر آن در برابر پوسیدگی خواهد شد. مصرف زیاد فلوراید باعث ایجاد رنگ زرد در دندان ها می شود.
 3.  درمان روت کانال دندان ها: در صورت درمان روت کانال دندان پس از مدتی می تواند تغییر رنگ در دندان ایجاد کند. در این مواقع خونریزی در پالپ دندان می تواند عامل ایجاد تغییر رنگ در دندان باشد. برای این مورد نیز نمی توان از جرمگیری دندان استفاده نمود.
 4.  وجود ماده پرکننده آمالگام در دندان پر شده می تواند باعث ایجاد تیرگی در دندان ها شود. جیوه موجود در این ماده پر کننده می تواند به دندان نفوذ کرده و در نهایت تیرگی دندان را موجب می شود. این دست تیرگی هم از طریق جرمگیری دندان رفع نخواهد شد.
 5.  ضربه های محکم وارد شده به دندان ها: ضربات به دندان می تواند موجب خونریزی در پالپ دندان شود که در نتیجه تیرگی دندان را به دنبال دارد. در این مورد نیز باید از سایر روش ها غیر از جرمگیری برای سفید شدن دندان استفاده نمود.
 6.  عفونت دندان ها: عفونت در دندان ها نیز اگر به موقع درمان نشود می تواند موجب تغییر رنگ و ظاهر دندان شود.
 7.  بیماری وراثتی و ژنتیکی
 8.  نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای تند، قهوه غلیظ، آشامیدن مواد غذایی با رنگ های مصنوعی مانند انواع آب میوه های صنعتی، مصرف مداوم غذاهایی مانند زعفران، گوجه، توت فرنگی و...
 9.  استعمال سیگار و قلیان می تواند یکی از اصلی ترین دلایل تغییر رنگ و ظاهر دندان ها باشد

9 عامل تغییر رنگ در دندان

چه کنیم تا دندان ها تغییر رنگ ندهند؟

سن افراد یکی از اصلی ترین دلایل تغییر رنگ و ظاهر دندان ها می باشد. مینای دندان های ما در ابتدای رویش بسیار شفاف و سفید است اما به مرور زمان از شفافیت آن کاسته می شود.
برای داشتن دندان های شفاف و لبخندی زیبا به نکات زیر توجه کنید:

 •  استفاده مداوم و مرتب از مسواک و نخ دندان می تواند از ابتلا به انواع بیماری های لثه و دندان جلوگیری کند علاوه بر آن می تواند عامل مهمی در کاهش جرم و رسوب در دندان ها باشد.
 •  استفاده از خمیر دندان های ساینده آن هم به مدت طولانی و مرتب می تواند آسیب جدی به سلامت مینای دندان شما بزند. بنابراین استفاده از این خمیر دندان ها را به دوبار در هفته کاهش دهید.
 •  جرمگیری دندان را جدی بگیرید و این کار را پیش یک متخصص دندانپزشک انجام دهید.
 •  از مصرف محصولات فروشگاهی مانند آدامس ها، برچسب ها و ژل هایی که در مغازه ها تحت عنوان سفید کردن دندان فروخته می شود خودداری کنید. این محصولات ممکن است در کوتاه مدت نتیجه بخش باشد اما مصرف مداوم آن آسیب جدی به سلامت دندان ها وارد خواهد کرد.

چه کنیم تا دندان ها تغییر رنگ ندهند؟

از خواندن این مطالب نیز نهایت استفاده را ببرید:

مراحل و نحوه جرمگیری دندان چگونه است؟

ابزار اولتراسونیک

دندانپزشک در ابتدا برای جرمگیری دندان شما و برای زدودن تکه های جرم بزرگتر از ابزار اولتراسونیک استفاده می کند. این دستگاه با لرزش در قسمت سر فلزی خود جرم های رسوب شده را شل می کند و سپس با استفاده از اسپری آب خنک جرم ها شسته و دفع می گردند. هنگام استفاده از این دستگاه ممکن است سوت شدید بشنوید که تنها چند ثانیه طول خواهد کشید.

ابزار دستی

استفاده از ابزار دستی به نام کورت برای قطعات کوچک تر جرم ها بر روی دندان و لای لثه ها در هنگام جرمگیری دندان بسیار معمول می باشد. انحنای مناسب این ابزار موجب می شود که از طریق اعمال فشار لایه های نازک جرم نیز از روی دندان ها برداشته شود.

پولیش دندان

بعد از برداشتن تمامی جرم های ریز و درشت از روی دندان و لثه ها، دندانپزشک معمولا برای صیقل دادن و شفاف شدن دندان ها پس از جرمگیری دندان، توسط یک ابزار با سر پلاستیکی دندان های شما را پولیش می کند. این کار با استفاده از ماده شبیه به خمیر دندان به نام پروفیلاکسی انجام می شود.

استفاده از ماده فلوراید

استفاده از فلوراید آخرین مرحله از جرمگیری دندان می باشد. فلوراید ماده ای است که باعث افزایش مقاومت دندان در برابر پوسیدگی و افزایش استحکام دندان ها می شود. فلوراید با طعم های مختلفی از جمله نعنا، توت فرنگی، شکلات و... ارائه می شود که در فرد مراجعه کننده حس بسیار خوبی ایجاد می کند. فلوراید معمولا 30 ثانیه به روی دندان قرار داده می شود و پس از آن لازم است فردا محتویات دهان را تخلیه و سپس دهان را آبکشی نماید. بهتر است پس از استفاده از فلوراید به مدت 30 دقیقه چیزی نخورید زیرا فلوراید ماده ای است که در معده هضم نمی شود و در صورت بلع می تواند حس دل درد ایجاد نماید.

آیا جرمگیری دندان درد دارد؟

در اکثر مواقع می توان گفت که جرمگیری دندان روش درمانی بدون درد است که معمولا بدون بی حسی انجام می شود. گاهی موارد حس لرزش دستگاه اولتراسونیک می تواند حس ناخوشایند در فرد ایجاد کند. همچنین خونریزی لثه تا حدی در هنگام استفاده از ابزار کورت کاملا طبیعی است اما فرد مراجعه کننده به مطب دندانپزشکی معمولا دردی حس نخواهد کرد.

روش های جرمگیری دندان در منزل

اگرچه توصیه می کنیم برای انجام جرمگیری دندان به طور سالانه نزد دندانپزشک مراجعه کنید اما بعضی از روش های جرم گیری دندان خانگی هم وجود دارد که می تواند تاثیرات مثبتی را به روی کاهش جرم و رسوب دندان های شما بگذارد. مانند:

 •  استفاده از جوش شیرین که در این روش به ازای هر دو واحد جوش شیرین یک واحد نمک نیز می تواند اضافه نمایید که تاثیر آن بیشتر شود و سپس دندان خود را با آن مسواک کنید
 •  استفاده از پوست گردو: پوست های گردو را جدا نموده وبا کمی آب بجوشانید و محلول را سرد نمایید. می توانید با این محلول دندان های خود را مسواک بزنید تا شفافیت دندان ها بیشتر شود
 •  استفاده از توت فرنگی: به دلیل ویتامین سی بالا در آن و همچنین خاصیت اسیدی ملایمی که دارد می توانید با کشیدن توت فرنگی به روی دندان باعث کاهش پلاک و جرم های روی دندان خود شوید.
 •  پوست پرتقال: می توانید مقداری پوست پرتقال را به روی دندان خود بمالید با این کار دندان های شما روشن تر خواهد شد
 •  استفاده از محلول نمک و سرکه طبیعی در کاهش جرم و پلاک دندان می تواند بسیار موثر باشد

روش های جرمگیری دندان در منزل

آیا با جرمگیری دندان سفید می شود؟

عوامل مختلفی در تیرگی دندان ها موثرند که در این مقاله به تفصیل به آن ها اشاره شد. تیرگی هایی که بر اثر داروها، عوامل ژنتیکی و وراثتی، ضربات و خونریزی پالپ و درمان روت کانال دندان ها ایجاد می شوند از طریق جرمگیری دندان قابل درمان نیستند. جرمگیری دندان می تواند تنها لک هایی که بر اثر رسوب جرم و پلاک بر روی دندان ها ایجاد شده را رفع نماید. سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان یک روش زیبایی دندان محسوب می شود که در آن با استفاده از یک ماده شیمیایی به نام پراکسید هیدروژن به رنگ دانه های دندان نفوذ کرده و رنگ دندان ها روشن تر می شود. جرمگیری دندان تنها یک روش درمانی در دندانپزشکی محسوب می شود و رسوب و جرم جمع شده بر روی سطح خارجی دندان را از بین می برد. در واقع جرمگیری دندان ممکن است باعث کمی شفافیت و کاهش کدری دندان های شما بشود اما در این روش درمانی جرم و پلاک از روی دندان زدوده خواهد شد و پس از آن پولیش به روی دندان انجام خواهد گرفت. اگر رنگ درونی دندان های شما کدر باشد با جرمگیری روشن تر نخواهد شد. بنابراین این تصور سفید کردن دندان ها با جرم گیری دندان هم غلط است و تنها کمی دندان ها روشن تر می شود.
برای اینکه رنگ دندان چند درجه سفید تر شود باید از روش بلیچینگ استفاده کرد. البته این روش نیز دائمی نیست و پس از مدت نه چندان کوتاه، رنگ دندان دوباره به حالت قبل خود برمی ‏گردد. برای سفید تر شدن دائمی دندان استفاده از روش های لمینت به شکل سرامیکی و کامپوزیتی می تواند بسیار مفید باشد و ظاهری سفید و یک دست به دندان شما بدهد. البته در صورتی که توصیه های دندانپزشک را رعایت نکنید، ممکن است به جرم گیری دندان کامپوزیت و یا جرم گیری لمینت دندان هم نیاز پیدا کنید. 

آیا با جرمگیری دندان سفید می شود؟

خواندن 12012 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 بهمن 1399 ساعت 07:38
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.