آیا جرمگیری دندان را سفید میکند؟ آیا جرمگیری دندان را سفید میکند؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی

آیا جرمگیری دندان را سفید میکند؟ | تاثیر جرمگیری در سفیدی دندان

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 12:20
این مورد را ارزیابی کنید
(7 رای‌ها)

آیا این مطلب برای شما مفید است؟

شاید شما نیز برای سفید کردن دندان‌های خود به فکر جرم گیری باشید و یا به طور کلی نیاز به انجام این درمان داشته باشید و بخواهید بدانید که چه تأثیری بر روی رنگ دندان‌هایتان خواهد داشت.
آیا جرم گیری دندان‌ها را سفید می‌کند؟ اگر پاسخ مثبت است، میزان سفیدی و روشن شدن آنها در نتیجه این درمان چقدر است؟ در صورتی که جرم گیری تأثیری بر روشن‌تر شدن دندان‌ها نداشته باشد، آیا می‌توان از روش‌های دیگری برای رسیدن به این هدف استفاده کرد؟
در این مقاله پاسخ سوالات خود را مطالعه نمایید.
با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید

پادکست میزان سفید شدن دندان با جرمگیری

آیا جرم گیری باعث سفیدی دندان میشود؟

سفید شدن دندانها با جرم گیری، آیا ممکن است؟

جرم گیری و پالیش دندان‌ها اساساً با هدف سفید کردن آنها طراحی نشده‌اند و روش‌های دیگری برای رسیدن به این هدف وجود دارند، با این حال پس از آن نیز رنگ دندان‌ها تا حدودی روشن‌تر و سطح آنها صاف‌تر و درخشان‌تر می‌شود.
پس چرا گفته می‌شود که جرم گیری باعث سفید شدن دندان‌ها می‌گردد؟
این امر به این دلیل است که لایه جرم و پلاک موجود بر روی آنها می‌تواند زرد و بد رنگ باشد و باعث زرد دیده شدنشان شود.
بنابراین زمانی که این عوامل زدوده می‌شوند، در واقع رنگ اصلی دندان‌ها نمایان می‌شود و این امر موجب روشن‌تر و سفیدتر به نظر رسیدن آنها می‌گردد.

جرم گیری تا چه میزان دندان‌ها را سفید می‌کند؟

میزان سفید شدن دندانها با جرم گیری

با توجه به اینکه جرم گیری روشی برای سفید کردن دندان‌ها نیست و بیشتر یک روش درمانی و پیشگیرانه است، نباید از آن انتظار سفید کردن بیش از حد آنها را داشته باشید.
میزان سفید شدن دندان‌های هر فرد به میزان جرمی که بر روی آنها تجمع کرده و همچنین میزان سفید بودن رنگ اصلی آنها بستگی دارد.
پس درجه روشن‌تر شدن دندان‌ها پس از جرم گیری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و نمی‌توان میزان مشخصی را برای آن بیان کرد.

اگر جرم گیری دندان‌هایم را روشن‌تر نکرد، چه کنم؟

برای سفیدتر شدن دندانهایم چه کنم؟

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، روشن‌تر شدن دندان‌ها به میزان جرمی که بر روی آنها قرار دارد و همچنین رنگ اصلی و طبیعی دندان‌های فرد بستگی دارد و اگر میزان جرم زیاد نباشد و یا رنگ طبیعی آنها سفید نباشد، جرم گیری نمی‌تواند تأثیری بر روی رنگ آنها داشته باشد.
در چنین حالتی برای سفید شدن آنها باید چه اقدامی انجام داد؟ در صورتی که جرم گیری دندان‌هایتان را سفید نکرد، می‌توانید از سایر روش‌های سفید کردن که یکی از ساده‌ترین و مقرون به‌ صرفه‌ترین آنها بلیچینگ است، استفاده کنید.
برای انتخاب بهتری روش توصیه می‌شود که با دندانپزشک مشورت کنید تا بهترین پیشنهاد را به شما بدهد.

جرم گیری با بلیچینگ چه تفاوتی دارد؟

گاهی ممکن است افراد به اشتباه تصور کنند که این دو روش هر دو مشابه هستند و با هدف سفید کردن دندان‌ها انجام می‌شوند، اما اینگونه نیست.
در ادامه تفاوت‌های جرمگیری و بلیچینگ را بیان کرده‌ایم:

 1. تفاوت در عملکرد

  جرم گیری و بلیچینگ دو روش کاملاً مختلف با اهداف متفاوتی هستند.
  جرم گیری اساساً برای از بین بردن پلاک و جرم برای کمک به حفظ بهداشت دهان، بهبود برخی بیماری‌های لثه و همچنین پیشگیری از ابتلا به مشکلات دندان و لثه بر اثر تجمع جرم طراحی شده است، در حالی که بلیچینگ یک روش زیبایی است که برای بهبود زیبایی کلی دندان‌ها و سفید کردن آنها طراحی شده است.
 2. تفاوت در ابزارهای مورد استفاده

  در جرم گیری از ابزارهای دستی یا اولتراسونیک برای زدودن جرم استفاده می‌شود. اما در بلیچینگ ماده‌ای شیمیایی که حاوی هیدروژن پراکسید یا کارباماید پراکسید است برای از بین بردن لکه‌های دندانی و سفید کردن آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 3. تفاوت در هزینه

  درمان جرم گیری در مقایسه با بلیچینگ ارزان ‌قیمت‌تر است.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

چرا دندان‌ها تغییر رنگ می‌دهند؟

علت تغییر رنگ دندانها

به طور معمول دندان‌ها با افزایش سن و به مرور زمان دچار تغییر رنگ می‌شوند، در ادامه به طور دقیق‌تر دلیل این تغییر رنگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 1. مصرف برخی داروها

  برخی داروها هستند که در دوران کودکی باعث تغییر رنگ در دندان‌ها خواهند شد. این تغییر رنگ‌ها بسیار شدید هستند و معمولاً با جرم‌گیری از بین نمی‌روند.
 2. استفاده بیش از حد فلوراید

  فلوراید ماده‌ای است که وجود آن باعث استحکام دندان و مقاومت هرچه بیشتر آن در برابر پوسیدگی خواهد شد. اما مصرف بیش از اندازه آن سبب تیره شدن رنگ دندان‌ها می‌شود.
 3. درمان روت کانال

  این روش درمان گاهی اوقات می‌تواند دلیلی بر تغییر رنگ دندان باشد.
  همچنین وجود ماده پرکننده آمالگام در دندان پر شده می‌تواند باعث ایجاد تیرگی در دندان‌ها شود. این دست تیرگی هم از طریق جرمگیری رفع نخواهد شد.
 4. ضربه‌های محکم وارد شده به دندان‌ها

  ضربه به دندان می‌تواند موجب خونریزی در پالپ دندان شود که در نتیجه تیرگی آن را به دنبال دارد. جرمگیری در این مورد نمی‌تواند تأثیری داشته باشد.
 5. عفونت دندان‌ها

  عدم درمان به موقع این عارضه می‌تواند تغییر رنگ دندان را در پی داشته باشد.
 6. بیماری وراثتی و ژنتیکی

  ژنتیک از دلایل دیگری است که می‌تواند سبب بروز این گونه مشکلات گردد.
 7. مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌های رنگی

  نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند چای، قهوه غلیظ، آشامیدن مواد غذایی با رنگ‌های مصنوعی مانند انواع آب‌میوه‌های صنعتی، مصرف مداوم غذاهایی مانند زعفران، گوجه، توت فرنگی و همچنین استعمال سیگار و قلیان می‌توانند یکی از اصلی‌ترین دلایل تغییر رنگ و ظاهر دندان‌ها باشند.

چه کنیم تا دندان‌ها تغییر رنگ ندهند؟

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانهای خود به این موارد توجه کنید

در این صورت باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. روزانه حداقل دوبار به مدت دو دقیقه دندان‌های خود را مسواک کنید.
 2. استفاده روزانه از نخ دندان و دهان‌شویه مناسب فراموش نشود.
 3. لازم به ذکر است که از خمیر دندان‌های ساینده بیش از حد استفاده نکنید، زیرا این نوع محصولات می‌توانند آسیب جدی در پی داشته باشند.
 4. بین 6 ماه تا یک سال یک بار برای درمان جرمگیری اقدام کنید.
 5. مصرف نوشیدنی‌های رنگی از جمله چای و قهوه را کاهش دهید.

سؤالات متداول

 1. آیا جرم سبب بد رنگ شدن دندان‌ها می‌شود؟

  بله. برخی از بد رنگی‌ها و لکه‌های دندانی ناشی تجمع پلاک و جرم بر روی آنها بر اثر از عدم رعایت بهداشت دهان و فراموش کردن مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است.
 2. جرمگیری چگونه دندان‌ها را روشن‌تر می‌کند؟

  این درمان با حذف پلاک و جرم که می‌توانند زرد باشند، باعث می‌شود که دندان‌ها روشن‌تر به نظر برسند.
 3. آیا دندان افراد سیگاری با جرم گیری سفید می‌شود؟

  این درمان می‌تواند تا حدودی موجب سفید شدن دندان‌های افراد سیگاری شود، ولی نمی‌تواند تأثیر چشم گیری بر تغییر رنگ و روشن شدن آنها داشته باشد. زیرا اغلب لکه‌های دندانی آنها عمقی هستند که با استفاده از این روش نمی‌توان آنها را از بین برد و ترمیم آنها نیاز به استفاده از روش‌های دیگری مانند بلیچینگ دارد.
 4. سفیدی دندان‌ها پس از جرم گیری تا چقدر باقی می‌ماند؟

  میزان ماندگاری روشنی آنها پس از انجام این درمان به میزان توجه شما به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان منظم و تلاشتان برای پیشگیری از تشکیل مجدد جرم بستگی دارد.
 5. آیا درمان جرم گیری لکه‌ها را از بین می‌برد؟

  این درمان در از بین بردن جرم، پلاک، رسوبات دندان و برخی لکه‌های سطحی مؤثر است، اما نمی‌تواند همه انواع لکه‌ها از جمله لکه‌های عمقی را تحت تأثیر قرار دهد.
 6. آیا با جرم گیری دندان سفید میشود؟

  هنگامی که دندان‌های خود را به طور حرفه‌ای تمیز می‌کنید، دندانپزشک هم پلاک و هم جرم را از روی آنها پاک می‌کند که هر دو معمولاً دارای رنگ زرد هستند. خمیری که پس از انجام این درمان برای پالیش استفاده می‌شود، می‌تواند سایر لکه‌های سطحی‌ را از بین ببرد.
 7. آیا جرم گیری برای سفید کردن دندان‌ها به کار می‌رود؟

  خیر. این روش به معنای تمیز کردن دندان‌ها است و رسوبات سخت (جرم) و نرم (پلاک) و لکه‌ها را از روی آنها پاک می‌کند و به عنوان یک روش درمانی و پیشگیرانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 8. آیا می‌توان از بلیچینگ و جرم گیری به طور همزمان برای سفیدتر شدن دندان‌ها استفاده کرد؟

  دندانپزشکان پیش از انجام هر روش درمانی و ترمیمی دندان، ابتدا دهان و دندان فرد را معاینه می‌کنند.
  معمولاً در صورتی که وجود جرم مشاهده شود، ابتدا جرم گیری انجام شده و سپس اقدام به بلیچینگ می‌کنند. اما در افرادی که نیاز به جرم گیری نباشد، تنها بلیچینگ را انجام می‌دهند.
خواندن 13930 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 دی 1401 ساعت 14:24
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.