سمباده دندان چیست؟ سمباده دندان چیست؟

سمباده دندان | کاربردهای سمباده دندان برای زیبایی دندان | نکات مهم

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 11:58
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی یا متخصص ترمیم و زیبایی ممکن است از این ابزار استفاده نمایند. این فرایند با ابزارهای مختلف انجام می شود. نوار استریپ ها گروهی از ابزارها هستند که کاربردهای متنوعی دارند. برای مثال برای سمباده زدن بین دو دندان به ویژه در صورتی که مواد ترمیمی اضافی بین دندان ها قرار گرفته باشد، از نوار استریپ های مخصوص این کار استفاده می نمایند. در واقع حجمی از دندان که با ابزارهای مختلف مخصوص استریپ دندان تراشیده می شوند، متفاوت هستند. ابزار مناسب و مقداری که باید از حجم دندان با استریپ کاسته شود بسته به هدف و نظر دندانپزشک دارد. از سمباده های دندان معمولا برای برداشتن لایه نازکی از مینا و در مواقعی بعد از جرم گیری دندان استفاده می شود. در این مقاله همراه با دکتر فاطمه لبافی همه جنبه های کاربردی سمباده دندان در کلینیک دندانپزشکی را مورد بررسی قرار می دهیم.

پیشنهاد ما به شما پس از مطالعه این مطلب، خواندن این مقالات نیز می باشد:

آیا استفاده از سمباده دندان نیاز به تخصص دارد؟

جواب این سؤال را می توان با قاطعیت تمام اعلام نمود. بله فقط یک دندانپزشک می تواند از سمباده دندان استفاده نماید. تشخیص این که آیا دندان شما شرایط مناسبی برای سمباده شدن دارد یا خیر، چه مقدار می توان دندان را بدون آسیب های جدی سمباده نمود و نحوه صحیح سمباده زدن، فقط توسط دندانپزشک قابل تشخیص و انجام است. حتی انتخاب سمباده دندان مناسب هدفی که دنبال می شود نیز نیاز به دانش و مهارت دارد و ضرورت دارد که توسط دندانپزشک معالج انجام شود. در صورتی که این کار توسط یک متخصص انجام شود، می تواند مزایای خود را داشته باشد اما در صورتی که غیراصولی و با ابزارهای نادرست انجام شود می تواند آسیب های جدی به دندان های شما وارد نماید. استفاده از نوار سمباده ها در خانه برای کاهش اندازه دندان ها، از بین بردن بی نظمی دندان، ایجاد فضا بین دندان، صاف کردن سطح دندان و ... هر چند که تغییرات مورد نظر شما جزئی و اندک باشد، مجاز نیست.

سمباده دندان و اهداف زیبایی

همانطور که گفته شد سمباده دندان با اهداف مختلفی استفاده می شود. این محصول در ارتودنسی کاربرد فراوانی دارد. در ارتودنسی برای ایجاد فضا بین دندان ها، تغییر اندازه دندان ها، ایجاد سطح صاف برای چسباندن براکت ها و همچنین برای از بین بردن چسب های اضافی از سمباده استفاده می شود. یکی از بزرگترین کاربردهای سمباده دندان در زیبایی است. وجود ترک ها در مینای دندان و برخی ناهمواری ها بر روی سطح دندان می تواند زیبایی دندان های شما را تحت تأثیر قرار دهد. یک دندانپزشک و متخصص ترمیم و زیبایی با استفاده از سمباده می تواند نسبت به رفع این مشکلات و زیبا نمودن ظاهر دندان هایتان اقدام نماید. همچنین در برخی مواقع از سمباده دندان برای کاهش اندازه دندان و استفاده از مواد کامپوزیتی برای اصلاح لبخند استفاده می شود. در این حالت ممکن است دندانپزشک بخواهد بدون ارتودنسی بی نظمی دندان ها را اصلاح کند یا دندان های را یکدست و هم اندازه نماید.

سمباده دندان و اهداف زیبایی

سمباده دندان و جرمگیری دندان 

در صورتی که برای جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده باشید، ممکن است متوجه شوید که دندانپزشک معالج شما، پس از جرمگیری از سمباده دندان استفاده می نماید. جرم ها به مرور زمان بر روی دندان ها به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها تشکیل می شوند. جرمگیری اهمیت زیادی دارد. بسیاری از افراد جرمگیری را صرفا یک فرایند زیبایی می دانند. اما جرمگیری دندان چه فایده ای دارد؟ بر اثر تجمع پلاک دندان، جرم تشکیل می شود. البته علت جرم دندان موارد گوناگونی می باشد. جرم ها محل تجمع باکتری ها هستند و به مرور باعث پوسیدگی دندان می شوند. جرم ها در مراحل اولیه تشکیل با رعایت بهداشت قابل زدودن هستند ولی با مرور زمان چسبندگی بیشتری به دندان پیدا کرده و به راحتی از دندان جدا نمی شوند. در این مرحله، جرم ها باعث تغییر ظاهر دندان ها شده و ممکن است به مینای دندان آسیب برسانند. حتی در ادامه امکان نفوذ جرم ها به زیر لثه و ایجاد آسیب های جدی تر همچون لق شدن دندان ها، عفونت لثه و ... وجود دارد. زمانی که به دندانپزشک معالج خود برای جرمگیری مراجعه می کنید، پس از معاینه دندان ها و لثه، از میان روش های مختلف جرم گیری، روش مناسب جرمگیری انتخاب می شود. دندانپزشک با ابزارهای دستی یا دستگاه جرم گیری دندان، جرم ها را از دندان های شما جدا می کند. پس از این مرحله لازم است تا سطح دندان شما هموار شود. سطوح ناهموار علاوه بر این که می توانند محل تجمع مجدد جرم ها باشند، زیبایی دندان های شما را نیز تحت تأثیر قرار می دهند. این کار با سمباده دندان بسیار نرم، برس های ویژه و با مواد مخصوص انجام می شود و اصطلاحاً بروساژ نامیده می شود.

سمباده دندان و جرمگیری دندان

جدیدترین روش جرمگیری دندان

همانطور که گفته شد هدف اصلی در استفاده از سمباده دندان، جرمگیری نیست. در واقع سمباده دندان می تواند سطوح ناهموار سطح دندان را پس از جرمگیری زیبا و مسطح نماید. البته در مراحل اولیه تشکیل جرم ها، قبل از این که جرم ها به مینای دندان بچسبند، ممکن است یک سمباده دندان نرم بتواند در جرمگیری نیز مؤثر باشد. ولی در کل هدف دندانپزشک از استفاده از سمباده دندان، جرمگیری نیست. بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند جدیدترین روش جرم گیری دندان که مبتنی بر استفاده از دستگاه هاست، از سمباده دندان استفاده می شود. در واقع در جدیدترین روش جرمگیری دندان، از دستگاه های اولتراسونیک یا پیزو الکتریک برای جرمگیری استفاده می شود. در این روش، با ارتعاشات و ضربه های ملایم ولی مستمر جرم ها از دندان ها جدا می شوند. در ادامه ممکن است از سمباده دندان برای صاف کردن سطح دندان و بروساژ استفاده شود. در استفاده از این روش، هیچ آسیبی به دندان و مینای آن ایجاد نمی شود. تنها ممکن است آسیب هایی که بر اثر وجود جرم ها در طول زمان ایجاد شده است، نمایان شود.

جدیدترین روش جرمگیری دندان

سمباده دندان باعث سفید شدن دندان می شود؟

بسیاری از مراجعه کنندگان به مطب های دندانپزشکی استفاده از سمباده دندان را با هدف سفید نمودن دندان ها مطالبه می کنند. اغلب بیماران تصور می کنند لک های قهوه ای یا سفید موجود روی دندان ها را می توان با سمباده از بین برد. در واقع لازم به ذکر است که سمباده های دندان به خودی خود باعث سفید شدن دندان ها و از بین رفتن لک ها نمی شوند. ممکن است سطح ناهموار دندان باعث شود تا ظاهر دندان شما زیبایی سابق را نداشته باشد یا ترک های روی مینای دندان باعث شوند که درخشندگی دندان های شما از میان رفته باشد. در صورتی که دندانپزشک از سمباده استفاده نماید، سطح هموار دندان می تواند زیبایی بیشتر و درخشش بیشتر دندان را به همراه داشته باشد. روش اصلی برای سفید کردن دندان ها، بلیچینگ نامیده می شود. در بلیچینگ با استفاده از محلول های مخصوص که به داخل دندان شما نفوذ می کنند، دندان های شما سفید می شوند. این فرایند نیز با مشورت و توسط دندانپزشک انجام می شود تا به دندان های شما آسیب نزد. ممکن است دندانپزشک پس از بلیچینگ نیز برای ایجاد درخشش در دندان ها، از سمباده های دندانی مخصوص استفاده نماید. توجه کنید قبل از انجام بلیچینگ و سفید کردن دندان ها، باید جرم های دندان ها نیز زدوده شوند تا مانع نفوذ مواد به دندان ها نشوند. از آنجایی که جرم ها می توانند باعث زرد شدن دندان ها شوند، زدودن جرم ها نیز تا حدودی در سفید شدن دندان ها مؤثر است و سفید کردن دندان با جرم گیری هم امکان پذیر است.

سمباده دندان باعث سفید شدن دندان می شود؟

سمباده دندان برای سفید کردن دندان ها 

ممکن است با محصولاتی در داروخانه ها یا سایر مراکز عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی مواجه شده باشید که عنوان سمباده دندان برای سفید کردن دندان ها را دارند. این محصولات که استریپ سفیدکننده نیز نامیده می شوند، سمباده های نرم دندان هستند که آغشته به محلول های سفیدکننده دندان هستند. در صورتی که می خواهید از این محصولات برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید، لازم است تا دندان های خود را مسواک بزنید و مطمئن شوید که جرم روی سطح دندان شما وجود ندارد. سپس با مطالعه دستور استفاده، از این محصولات استفاده نمایید. این محصولات با توجه به حجم محلول های سفیدکننده، قادرند دندان های شما را سفید کنند. البته میزان تأثیر آنان به اندازه مراجعه به دندانپزشک و انجام درمان های بلیچینگ نیست. در اغلب مواقع برای رفع مشکلات جزئی استفاده از این روش ها کارساز است. استفاده از این محصول به دلیل داشتن حالت سمباده، قادر است سطح دندان های شما را صاف کند. البته نباید انتظار تغییرات زیاد داشته باشید. نتیجه استفاده از این محصولات سفید شدن و درخشندگی دندان های شما خواهد بود. البته تأکید می شود که در استفاده از این محصولات زیاده روی نکنید تا به دندان های شما آسیب جدی وارد نشود. دقت کنید تا سمباده دندان که با هدف سفید کردن دندان ها تهیه می نمایید حتما استاندارد باشد.

یک روش خانگی برای جرمگیری قبل از استفاده از محصولات سفیدکننده

همانطور که گفته شد، در صورتی که تصمیم به استفاده از محصولات برای سفید کردن و درخشان نمودن دندان های خود را دارید، لازم است قبل از استفاده از این محصول دندان های خود را جرمگیری نمایید. در صورتی که جرم های دندان های شما در مراحل اولیه تشکیل هستند، می توانید از روش های خانگی استفاده نمایید. در غیر این صورت و در شرایطی که نیاز به جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری دندان ارتودنسی، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و یا جرم گیری روکش دندان دارید، نمی توانید از روش های خانگی استفاده نمایید و باید به نزد دندانپزشک بروید. زدودن جرم های دندان نیز در زیبایی و سفید شدن دندان های شما مؤثرند. جرمگیری دندان با پوست سخت گردو، یکی از روش های خانگی مؤثر در جرمگیری از دندان هاست. در این روش مقداری گردو تهیه می نمایید. پس از این که پوست های گردو را جدا کردید، در ظرف مناسبی پوست های گردو را با مقداری آب به مدت 10 دقیقه می جوشانید. پس از سرد شدن آب، می توانید از آن برای مسواک زدن و شستن دندان ها استفاده نمایید. انجام این کار به صورت یک یا نهایتاً دو بار در هفته برای جرمگیری کفایت می کند. روش های دیگری نیز برای جرم گیری در خانه وجود دارد. شست و شوی دندان ها با سرکه به ویژه سرکه های خانگی، استفاده از مخلوط نمک و جوش شیرین، روغن زیتون و نمک دریا، و ... همگی از روش هایی هستند که می توانید برای جرم گیری در خانه از آن ها استفاده کنید. پس از زدودن جرم ها می توانید از سمباده دندان که حاوی مواد سفیدکننده استاندارد است، استفاده نمایید.

یک روش خانگی برای جرمگیری قبل از استفاده از محصولات سفیدکننده

مشورت با پزشک قبل از استفاده از سمباده دندان برای سفید کردن دندان ها

هر چند، سمباده دندان استاندارد که برای سفید کردن دندان ها عرضه می شود، سمباده های نرم و آغشته به مواد سفیدکننده رقیق هستند، بازهم لازم است قبل از تهیه و استفاده از آن ها با دندانپزشک معالج خود مشورت نمایید. در صورتی که دندان های شما دارای پوسیدگی، حفرات و ... باشد، یا مینای دندان شما آسیب دیده باشد، ممکن است استفاده از این محصولات به دندان های شما آسیب بزند. سلامت دهان و دندان شما باید از نظر وجود التهاب لثه، عفونت های لثه و ... نیز مورد بررسی قرار گیرد. ممکن است استفاده از استریپ ها، مشکلات دندان و لثه شما را تشدید نماید. در صورتی که دندان های شما دارای جرم است، ممکن است دندانپزشک توصیه نماید قبل از هر اقدامی برای سفید کردن دندان ها، ابتدا جرمگیری نمایید. جرم دندان در تمامی مراحل قابل زدودن با روش های خانگی نیست و وجود آن مانعی برای سفید کردن دندان هاست. فراموش نکنید استفاده از سمباده سفیدکننده دندان جایگزین جرمگیری یا مسواک زدن نیست و لازم است حتما نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود جدیت لازم را داشته باشد. مسواک زدن صحیح و منظم، استفاده از نخ دندان و مراجعه مرتب به دندانپزشک در حفظ سلامتی دهان و دندان های شما اهمیت زیادی دارد.

مشورت با پزشک قبل از استفاده از سمباده دندان برای سفید کردن دندان ها

چرا دندانپزشکان استفاده از سمباده دندان در خانه را تأیید نمی کنند؟

در اغلب مواقع در صورتی که از دندانپزشک خود در خصوص استفاده از سمباده دندان برای سفید کردن دندان های زرد که در داروخانه های موجود است، بپرسید، توصیه خواهند نمود که استفاده از این محصولات را کنار بگذارید. یکی از اصلی ترین دلایل این است که بیشتر محصولات موجود در بازار استاندارد نبوده و ایجاد عوارض می نمایند. عرضه این محصولات در داروخانه ها، یا داشتن برند معتبر، کارایی مناسب و بدون عوارض بودن آن ها را تایید نمی کند. دلیل دیگر این است که نوبت های استفاده باید بر اساس شرایط شما تجویز شود و این در حالی است که اغلب این محصولات دستورالعمل معینی برای استفاده دارند. در واقع این محصول برای شرایط شما شخصی سازی نشده است. در واقع می توان این چنین بیان کرد که این محصولات ممکن است برای عده ای موثر و برای عده ای دیگر بی تاثیر باشند.
مسئله دیگر این است که اغلب این محصولات برای حالتی است که دندان ها و بافت لثه کاملا سالم باشد. آسیب های موجود در دندان ها همچون ترک های روی مینای دندان، پوسیدگی و ... می تواند در پی استفاده از این محصولات تشدید شود. تشدید این مشکلات علاوه بر آسیب هایی جبران ناپذیری که به سلامت دهان و دندان شما وارد می نماید، ممکن است شما را متحمل هزینه های بیشتری کند. نکته آخر این که این محصولات که با عنوان سمباده های حاوی سفیدکننده روانه بازار می شوند، به اندازه روش های بلیچینگ که در مطب انجام می شود در سفید شدن دندان ها مؤثر نیستند، هر چند که ممکن است در تبلیغات این محصولات بسیار موثر معرفی شوند.

خواندن 1038 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 مرداد 1399 ساعت 13:37
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر