آیا مراقبت های بعد از جرم گیری دندان ضروری است؟ آیا مراقبت های بعد از جرم گیری دندان ضروری است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

مراقبتهای پس از جرمگیری دندان | راهکارهای مهم برای زرد نشدن دندانها

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 12:49
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

در صورتی که دندانپزشک معالجتان، شما را به انجام جرم گیری توصیه کرده است، لازم است تا با مراقبت های بعد از جرم گیری دندان آشنا شوید. در این مقاله توصیه های مفیدی برای حصول بهترین نتیجه از جرم گیری ارائه شده است.


دندان ها به مرور زمان در اثر تجمع پلاک دندان دچار جرم می شوند. جرم لایه های غذاست که به مرور زمان بر روی دندان شما قرار می گیرد و در صورتی که این لایه ها با استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه تمیز نشوند، به مرور زمان سخت می شوند. در این شرایط دیگر از بین بردن جرم ها با مسواک ممکن نیست و لازم است تا برای زدودن آن ها به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. تنها غذا دلیل تشکیل جرم بر روی دندان ها نیست. بزاق دهان نیز ممکن است بر روی دندان ها جرم ایجاد کند. در صورتی که مرتب و صحیح دندان های خود را تمیز کنید، جرم ها برای شما مشکل ساز نخواهند بود و حتی ظاهر دندان شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند. در صورتی که جرم ها روی دندان شما سخت شوند، عوارض متعددی خواهند داشت و ظاهر دندان شما را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. جرم ها دندان های شما را زرد می کنند. در این مقاله قصد داریم با همراهی دکتر فاطمه لبافی شما را با مراقبت های بعد از جرم گیری دندان آشنا نماییم.

ضرورت مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

در صورتی که پزشک شما تشخیص دهد، جرم گیری برای شما ضرورت دارد، لازم است تا نسبت به جرم گیری اقدام نمایید. قبل از جرم گیری دندان پزشک معالج شما، شما را با عوارض احتمالی جرم گیری دندان و مراقبت های بعد از جرم گیری دندان آشنا می نماید. توجه کنید جرم گیری ضرورتا با اهداف زیبایی انجام نمی شود و هدف اصلی حفظ دندان و بافت لثه شماست. مشابه هر فرایند درمانی دیگری، برای حصول بهترین نتیجه لازم است مراقبت های بعد از جرم گیری را جدی بگیرید. در صورتی که به توصیه های دندانپزشک معالج خود توجه نکنید، ممکن است دچار عوارض مثل خونریزی لثه، آسیب به مینای دندان، لق شدن دندان و .. شوید. همچنین عدم توجه به توصیه ها ممکن است نیاز شما به جرم گیری را بیشتر از حالت عادی نماید. به صورت عادی، به شما توصیه می شود یک یا دو بار در سال جرم گیری نمایید. برخی از مراقبت های بعد از جرم گیری دندان، با هدف حفظ زیبایی و سفیدی دندان شماست که حتما باید به آن ها توجه کنید تا دندان های سفید و زیبایی داشته باشید.

ضرورت مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

آیا جرم گیری دندان را سفید می کند؟

همانطور که گفته شد علت ایجاد جرم، تجمع پلاک دندان می باشد. جرم باعث زرد شدن دندان ها می شود. بنابراین زدودن این جرم ها می تواند از زردی دندان شما بکاهد. همانطور که گفته شد از جمله مراقبت های بعد از جرم گیری دندان، نخوردن غذاها و نوشیدنی های رنگی است تا دندان هایی سفید شما، زرد نشوند و نتایج جرم گیری تحت تاثیر قرار نگیرد. البته باید توجه داشت که هدف اصلی در جرم گیری که از مزایای جرم گیری دندان به شمار می آید، از بین بردن جرم هاست و نه سفید کردن دندان ها. بر اثر روش های مختلف جرم گیری دندان، دندان های شما سفیدتر از حالت قبل می شوند اما در صورتی که هدف شما سفید شدن بیشتر دندان هاست، لازم است از روش های مخصوص دیگری استفاده کنید.

آیا جرم گیری دندان را سفید می کند؟

حفظ بهداشت دهان و دندان از اصلی ترین مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

هر چند، حفظ بهداشت دهان و دندان در تمامی شرایط ضروری است اما در صورتی که به تازگی جرم گیری کرده اید، این موضوع اهمیت بیشتری می یابد. مسواک زدن مرتب و صحیح، کشیدن نخ دندان، استفاده از دهان شویه و آب نمک از مراقبت های بعد از جرم گیری دندان است. در صورتی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، پس از جرم گیری به سرعت جرم های جدید بر روی دندان شما تشکیل می شوند. در روز های اول پس از جرم گیری، ممکن است از شما خواسته شود تا تعداد دفعات بیشتری مسواک بزنید یا از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید. فراموش نکنید در روزهای اول لازم است تا بسیار ملایم مسواک بزنید و از آب ولرم برای شستشوی دهان و دندان ها استفاده کنید.

 حفظ بهداشت دهان و دندان

تا چند ساعت بعد از جرم گیری نباید چیزی خورد؟

ممکن است متخصص دندانپزشکی معالج از شما بخواهد تا چند ساعت پس از جرم گیری چیزی نخورید. این مراقبت برای جلوگیری از لق شدن به دلیل فشار جویدن، تشکیل جرم های جدید و همچنین به دلیل حساس شدن دندان ها پس از جرم گیری از شما خواسته می شود. نگران حساس شدن دندان ها به گرما، سرما و حتی شیرینی جات نباشید. پس از چند ساعت و در نهایت چند روز، دندان های شما به حالت اول بر می گردد. تغذیه بعد از جرم گیری دندان باید به خوبی رعایت شود و طبق نظر دندانپزشک باشد. از جمله مراقبت های بعد از جرم گیری دندان، نخوردن غذاها و نوشیدنی ها بسیار گرم، بسیار سرد و غذاهای سخت در روز های اول پس از جرم گیری می باشد.
از دیگر مراقبت های بعد از جرم گیری دندان، این است که در روز های و ساعات اول پس از جرم گیری، از خوردنی و نوشیدنی های رنگی استفاده نکنید. برخی نوشیدنی ها از جمله چای، آبمیوه های صنعتی، آبنبات های رنگی، آب پرتقال و ... دندان های شما را رنگی کرده و نتایج جرم گیری را تحت تاثیر قرار می دهند.

برای آگاهی بیشتر این موارد را نیز مطالعه نمایید:

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان و غذاهایی که می توانیم بخوریم!

همانطور که گفته شد، از جمله مراقبت های بعد از جرم گیری دندان، نخوردن غذاهای سفت است. جرم ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. در یک دسته جرم بر روی طوق دندان است. در دسته دوم که خطر بیشتری دارد و توسط خود فرد دیده نمی شود، جرمی است که زیر لثه تشکیل می شود. این نوع جرم به مرور زمان بافت های لثه و دندان را تضعیف می نماید و از بین می برد. وجود جرمی که این فضا را پر می کند باعث می شود که متوجه لق شدن دندان خود نشوید. حال اگر دندان های خود را جرم گیری نمایید، جرم از بین می رود و فضای تحلیل رفته خالی می شود و شما متوجه لق شدن دندان هایتان می شوید. بنابراین لق شدن دندان به دلیل جرم گیری نیست. مشکلی است که پس از جرم گیری نمایان می شود. برای سفت شدن مجدد دندان، لازم است تا از غذاهای سفت پرهیز نمایید. دومین توصیه این است که از غذاهای و نوشیدنی های رنگی استفاده نکنید تا نتایج جرم گیری و سفید شدن دندان هایتان ماندگارتر باشد.
به دلیل حساس شدن دندان ها، لازم است در روز های اول از خوردن غذاهای داغ همچون آش داغ، غذا ها و خوردنی های بسیار خنک مثل بستنی اجتناب کنید چون ممکن است ایجاد درد نماید. برخی دیگر از خوراکی ها نیز می توانند دندان حساس شما را دچار مشکل کنند. از جمله این خوراکی ها می توان به ترشیجات، آبلیمو ، شیرینی جات همچون خرما، عسل و ... اشاره نمود.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

بخشی از مراقبت های بعد از جرم گیری دندان، شامل توجه خوراکی ها است که نه تنها در روز های اول بعد از جرم گیری نباید بخورید، بلکه بهتر است در کل، در مصرف آن ها زیاده روی نکنید. این خوراکی ها، شامل لواشک، پفک، میوه های خشک و ... باعث تشکیل جرم بر روی دندان های شما می شوند. این خوراکی ها به دندان های شما می چسبند و تمیز کردن کامل آن ها دشوار است.

انتخاب صحیح مسواک و خمیر دندان و اهمیت آن در مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

همانطور که گفته شد، مسواک زدن مرتب و البته صحیح اهمیت زیادی در حفظ نتایج بعد از جرم گیری دندان می شود. اما از دیگر مباحث مهم در مراقبت های بعد از جرم گیری، انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب است. حتما از دندانپزشک معالج خود بخواهید تا شما را در این خصوص راهنمایی نماید. برخی از خمیر دندان های جرم گیر حاوی مواد ساینده زیاد است و ممکن است پس از جرم گیری به دندان های شما آسیب بزند. در اغلب مواقع، دندانپزشکان توصیه می کنند تا به صورت مداوم و طولانی مدت از این خمیر دندان ها استفاده نکنید. برخی خمیر دندان ها حاوی فلوراید زیادی است که ممکن است پس از جرم گیری بر روی دندان های شما ایجاد لک نماید. در صورتی که دندان های شما به گرم و سرد شدن حساس شده باشد، استفاده از خمیر دندان های مخصوص به شما توصیه خواهد شد.
دندانپزشک معالج ممکن است از شما بخواهد تا از مسواک های نرم تر استفاده نمایید. به ویژه اگر جرم ها به بافت لثه شما آسیب زده باشند، این موضوع اهمیت بیشتری می یابد. ممکن است استفاده از وسایل تمیز کننده کمکی نیز به شما توصیه شود.

انتخاب صحیح مسواک و خمیر دندان

دهان شویه و اهمیت آن در مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

دندانپزشک معالج پس از جرم گیری از شما می خواهد که به صورت مرتب از دهان شویه استفاده نمایید. به ویژه اگر بر اثر جرم، لثه شما دچار التهاب و آسیب شده باشد. استفاده از دهان شویه اهمیت زیادی در مراقبت های بعد از جرم گیری دندان دارد. از دندانپزشک معالج خود بخواهید تا شما را در انتخاب دهان شویه مناسب و دفعات استفاده از دهان شویه راهنمایی کند. ممکن است علاوه بر دهان شویه، استفاده از آب نمک نیز در روز های اول بعد از جرم گیری به شما توصیه شود.

دهان شویه و اهمیت آن در مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

جویدن آدامس پس از جرم گیری از دندان

شاید عجیب به نظر برسد ولی بهتر است پس از جرم گیری ، در روز و ساعت اولیه از جویدن آدامس پرهیز کنید. در صورتی که جرم دندان شما زیر لثه بوده و به بافت های لثه شما آسیب زده باشد، پس از جرم گیری ممکن است متوجه لق شدن دندان ها بشوید. در این شرایط حساسیت زیادی در خصوص مراقبت های بعد از جرم گیری دندان وجود دارد از جمله این که بهتر است از جویدن آدامس اجتناب کنید. جویدن آدامس می تواند فشار زیادی به دندان های لق وارد کند. همچنین رنگ ها و اسانس های آدامس می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان در صورت وجود درد دندان و خونریزی لثه

درد مختصر و قابل تحمل دندان، پس از جرم گیری غیر طبیعی نیست. در صورتی که جرم دندان به بافت های لثه شما آسیب زده باشد یا جرم در زیر لثه قرارداشته باشد، خونریزی مختصر از لثه پس از جرم گیری نیز ممکن است رخ دهد. این عوارض پس از مدت کوتاهی از میان می رود. در اغلب مواقع فقط رعایت مراقبت های بعد از جرم گیری دندان که گفته شد، کافی است. در صورتی که تحمل درد برایتان سخت باشد یا در ناحیه مشخصی خونریزی بیشتری داشته باشد، لازم است تا ضمن رعایت نکات گفته شده، ناحیه مورد نظر را خنک نگهدارید. برای مثال تکه ای یخ در دهان بچرخانید. همچنین در این شرایط لازم است در اولین فرصت به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده و در خصوص انجام مواردی مانند جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و ... راهنمایی بگیرید.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

مراقبت های بعد از جرم گیری از دندان و باورهای غلط

برخی از افراد غیر متخصص به شما توصیه هایی می نمایند که اغلب ریشه در باور های غلط دارد. یکی از رایج ترین باور های غلط این است که در صورت جرم گیری باید سعی کنید با فاصله های زیاد جرم گیری های بعدی را انجام دهید تا دندان به جرم گیری عادت نکند. یا این که جرم گیری باعث می شود مینای دندان شما آسیب ببیند و دندان شما پوسیده شود. ممکن است به شما توصیه شود تا بسیار مراقب دندان های پر شده و عصب کشی شده باشید، تا این دندان ها پس از جرم گیری نشکنند. تمامی مراقبت های بعد از جرم گیری دندان برای حفظ بهتر نتیجه حاصل از جرم گیری است و به هیچ یک از باورهای غلط موجود ارتباط ندارد. در صورتی که جرم گیری را یک دندانپزشک انجام دهد، هیچ یک از مشکلات گفته شده برای شما ایجاد نخواهد شد. فراموش نکنید این جرم ها هستند که به دندان و لثه آسیب می زنند. بنابراین سفید کردن دندان با جرم گیری هیچ یک از موارد گفته شده را با خود به همراه ندارد. جرم گیری تنها ممکن است باعث شود تا متوجه آسیب های وارد شده به دندان و لثه شوید.

آیا بعد از جرم گیری دندان زرد می شود؟

زرد شدن سریع تر دندان ها پس از جرم گیری نیز یکی از باور های غلط رایج است. در صورتی که مراقبت های بعد از جرم گیری دندان را جدی بگیرید، جرم ها با سرعت کمتری روی دندان ها تشکیل می شوند. در اغلب مواقع، به دلیل رعایت نکردن نکات گفته شده، جرم ها به سرعت روی دندان ها تشکیل می شوند و دندان ها زرد می شوند و این اتفاق به اشتباه به جرم گیری نسبت داده می شود.

ضرورت مراجعه مرتب به دندانپزشک

برای حفظ سلامت دهان و دندان، لازم است تا مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. پس از جرم گیری نیز لازم است تا مرتب برای کنترل نیاز به جرم گیری مجدد به دندانپزشک مراجعه کنید. توصیه می شود یک یا دو بار در سال برای بررسی نیاز به جرم گیری به دندان پزشک معالج مراجعه نمایید. تشخیص ضرورت و زمان مناسب جرم گیری با دندانپزشک معالج شما می باشد. عدم جرم گیری به موقع می تواند به دندان های شما آسیب جبران ناپذیر وارد نماید. جرم گیری زیاد از حد نیز می تواند، باعث از بین رفتن مینای دندان شما شود.

ضرورت مراجعه مرتب به دندانپزشک

اقدامات لازم پس از جرم گیری دندان

 •  حتماً روش صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن را ازدندانپزشک خود فراگرفته و از روز بعد از جرم گیری به صورت دقیق به انجام آن بپردازید. (2 تا 3 مرتبه مسواک زدن و 1 تا 2 مرتبه نخ دندان کشیدن درشبانه روز برای حفظ سلامتی دندان ها ضروری است.) یاد نگرفتن روش صحیح استفاده از مسواک و نخ به معنی آن است که به زودی نیاز به جرمگیری مجدد پیدا خواهید کرد. لذا تا زمانی کاملاً در این زمینه مهارت پیدا نکرده اید منتظر تشکیل سریع جرم های جدید باشید.
  درموارد زیادی لازم است علاوه برمسواک و نخ دندان از وسایل تمیز کننده کمکی مانند (مسواک بین دندانی، سوپر فلاس، اولترا فلاس و غیره)استفاده کنید. اگراین گونه لوازم برای شما تجویز شده است حتماً در استفاده مداوم آنها کوشا باشید. سهل انگاری زیان های فراوانی بوجود خواهد آورد.
 •  استفاده از دهانشویه ها قبل و پس از جرم گیری سودمند است. ازهرنوع دهانشویه ای استفاده نکنید. درمورد نوع و مدت استفاده از دهانشویه از دندانپزشک خود سوال فرمائید.
 •  استفاده ازسرم فیزیولوژی یا آب نمک در روز جرم گیری به التیام لثه کمک مینماید. درصورتی که پس ازجرمگیری، خونریزی مختصری از لثه داشتید نگران نباشید. درموارد خونریزی شدید با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 •  پس ازجرمگیری بخصوص درمواردی که تحلیل لثه وجود داشته باشد، دندان ها به سرما و گرما و حتی مواد شیرین مثل خرما وعسل حساس خواهند شد. گاه حساسیت به سرما بسیار زیاد بوده و حتی به هنگام نفس کشیدن ازطریق دهان نیز احساس میگردد. این حساسیت ها با مصرف خمیر دندان های مخصوص و یا روش های درمانی دیگر (مثل روش های رفع حساسیت با کمک لیزر و یا استفاده از مواد مخصوص) به تدریج کمتر میشود.
 •  برای جرمگیری دقیق و کامل گاه یک جلسه و گاه چند جلسه با فواصل حدود یک هفته لازم میباشد.
 •  همچنین کنترل دهان هر 6 ماه یکبار و اطمینان از تشکیل نشدن مجدد جرم امری لازم ضروری است. پس از جرمگیری اگر تا 2 روز به هنگام جویدن، درلثه ها احساس درد کنید، امری طبیعی است ونگران نباشید.
 •  پس از جرمگیری بهتر است تا 24 ساعت مسواک خود را زیر شیر آب گرم گرفته وبه آرامی مسواک بزنید. از محکم مسواک زدن بخصوص پس از جرمگیری بپرهیزید.
 •  ازخوردن مواد محرک (فلفل و ادویه و...) در روز جرم گیری بپرهیزید.
 •  پس از برداشت جرم ها معمولاً سطح دندان ها با خمیر های مخصوصی پولیش میشود ورنگ های رسوبی روی دندان ها که ناشی از مصرف چای، شکلات، سیگار و غیره هستند کاملاً برداشته شده یا تا حدودی حذف میشوند. این رنگ ها هیچ تاثیری روی سلامتی لثه ها ودندان ها نداشته وفقط از نظر ظاهری اهمیت دارند.
 •  گاهی پس از پولیش کامل باز مقداری ازاین رنگ ها باقی میماند که میتوان آنها را با روشهای دیگری مثل کاربرد دستگاه جرم گیری دندان ایرفلو حذف نمود. گاهی نیز حذف کامل آنها امکان پذیر نیست.
  پس از جرمگیری دندان ممکن است سطح دندان ها نسبت به قبل از جرم گیری زبرتر یا صاف تر احساس شود. به هر حال آنچه پس از جرم گیری دندان احساس میکنید واقعیت دندان های شما است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد چرا که بزودی به آن عادت میکنید.

 اقدامات لازم پس از جرم گیری دندان

خواندن 106 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 تیر 1399 ساعت 08:49

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما