علت جرم دندان چیست؟ علت جرم دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

علل ایجاد جرم دندان چیست؟ | 10 راهکار پیشگیری از ایجاد جرم

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 13:35
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

جرم گیری دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ بطور حتم اگر تابحال از خدمات جرم گیری لثه و دندان استفاده نکرده باشید از لزوم انجام آن اطلاع دارید. به مرور زمان و بعلل مختلف لایه هایی از جرم بر روی دندان ها رسوب می کند. این جرمها بطور عادی و با مسواک زدن از بین نرفته و نیاز به ابزارهای دندانپزشکی برای از بین بردن دارند. قبل از اینکه به روش های مختلف جرم گیری دندان بپردازیم، به علل تشکیل پلاک و جرم دندان پرداخته و ضرورت انجام عملیات جرمگیری دندان را تشریح می کنیم.

 

جرم دندان

در ابن مقاله به کمک دکتر فاطمه لبافی پاسخی برای سوال جرم دندان چیست، مطرح می کنیم و سپس مطالب مفیدی را در خصوص جرم گیری دندان بیان می نماییم. بطور معمول پس از هر بار غذا خوردن، لایه های مواد غذایی بر روی دندان ها باقی می ماند. این مواد در صورتی که فرد مسواک بزند از روی دندان ها پاک شده و اثری بر جای نمی گذارند. در مواردی که فرد عادت به مسواک زدن ندارد، این لایه های رسوب بر روی دندان ها مانده و به مرور ضخیم تر می شوند. جرمهای دندان به سطح دندان و زیر لثه ها چسبیده و تولید مواد اسیدی می کنند. این جرمها همچنین بوی بد دهان را به وجود می آورند. مواد اسیدی حاصل از جرم باعث خوردگی و ایجاد حفره در دندان می شود. در اینگونه مواقع تنها جرم گیری دندان می تواند دندان های شما را پاکسازی کند. جرم دندان تنها از طریق مواد غذایی بر روی دندان رسوب نمی کند بلکه عوامل دیگری در تشکیل پلاک دندان بر روی دندان موثر است. دخانیات، مواد مخدر، چای، قهوه و حتی بزاق دهان نیز منجر به رسوب جرم و پلاک بر روی دندان می شود. بنابراین ممکن است افرادی که بطور مرتب مسواک می زنند نیز به مرور زمان نیاز به جرمگیری دندان داشته باشند. همچنین زنان بارداری که جرم زیادی در دندان های خود دارند، باید بعد از گذشت 3 ماه از بارداری به جرم گیری دندان در بارداری بپردازند تا به این ترتیب از مشکلات دهانی برای خود و نیز از به دنیا آمدن زودرس نوزاد خود جلوگیری نمایند.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرم دندان

موارد زیر نیز شما را به درک بهتری از جنبه های دیگر جرم گیری می رساند:

باور غلطی که در مورد جرمگیری دندان وجود دارد این است که جرمگیری موجب شل شدن دندانها می شود و این مسئله را به عنوان عوارض جرم گیری دندان در نظر می گیرند. این عقیده از اساس غلط است. برای تشریح این موضوع باید گفت که جرم های دندان بر روی سطوح مختلف دندان رسوب می کنند. برخی از آنها بر روی سطوح خارجی دندان و برخی بر روی پایه و زیر لثه ها رسوب می کنند. رسوبهایی که در قسمتهای تاج دندان و زیر لثه به وجود می آیند به مرور باعث خورده شدن دندان می شوند. لیکن بدلیل اینکه جرم دندان حالت چسبندگی دارد به دندان و لثه چسبیده و مانع از شل شدن آن می گردد. جرمگیری دندان باعث از بین رفتن رسوبات شده و فاصله میان لثه و دندان آشکار می شود، لذا این تصور به وجود می آید که جرمگیری موجب لق شدن دندانها می شود. در حالیکه این شل شدن دندانها از قبل اتفاق افتاده و رسوبات مانع از نمایان شدن آن می شدند. در ادامه به تشریح روشهای جرمگیری دندان خواهیم پرداخت.

روشهای جرمگیری دندان و لثه

اگر چه اغلب دندانپزشکان در کلینیک دندانپزشکی از روش جرمگیری دندان با دستگاه جرم گیری دندان استفاده می کنند ولیکن روش دستی جرمگیری لثه و دندان نیز وجود دارد. در روش جرم گیری بصورت دستی از یک ابزار تیز و قلاب مانند به برداشتن لکه ها و لایه های رسوب بر روی دندان اقدام می نماید. این روش برای افرادی که جرم کمی بر روی دندان آنها وجود دارد مناسب است.
در روش دوم که اغلب مورد استفاده قرار گرفته و کارایی بیشتری دارد، دندانها توسط یک دستگاه فرچه مانند به پاکسازی دندانها از جرم و پلاک اقدام می کند. در این روش همزمان با کار دستگاه از آب سرد برای شستشوی دندانها استفاده می شود. بطور معمول افراد سالی یکبار نیاز به جرمگیری دندان دارند. البته بسته به سبک زندگی و رعایت موارد بهداشتی ممکن است این تعداد کم یا بیشتر شود. روش جراحی نیز برای جرم های گسترده و زیاد بکار می رود.

روشهای جرمگیری دندان و لثه

آیا جرمگیری دندان را سفید می کند؟

جرم دندان بر اثر رسوب املاح حاصل از مواد غذایی، میکروبها و بزاق دهان بر روی دندان و لثه به وجود می آید. پلاک دندان رنگ زشت و زرد رنگی به دندانها داده و باعث بوی بد دهان می شود. پلاک دندان تنها بر اثر جرمگیری دندان برطرف می شود. این جرمها به خصوص در زیر لثه و جاهایی که دسترسی به آن با مسواک کردن نیز دشوار است بیشتر نمایان می شوند. نکته در اینجاست که جرمگیری موجب پاکسازی سطح دندان و لثه از جرم می شوند. بدین ترتیب پس از جرمگیری دندان رنگ واقعی دندان ها نمایان می شود.
اینکه جرمگیری موجب سفید شدن دندانها می شود یا خیر، بسته به نوع و رنگ دندان های افراد دارد. افرادی که بطور طبیعی رنگ دندان آنها سفید است پس از جرمگیری رنگ دندانها به رنگ سفید در می آید. به همین ترتیب افرادی که رنگ دندان های آنها متمایل به زرد است پس از جرمگیری دندان ها، رنگ آنها به رنگ طبیعی و قبل از رسوب پلاک دندان بر خواهد گشت. بنابراین پس از جرم گیری لثه و دندان، رنگ لثه و دندانها روشن تر از حالت قبل خواهد شد. در مقابل سفید کردن دندان با جرم گیری، روش بلیچینگ و سفید کردن دندان ها وجود دارد. بلیچینگ یک روش بی خطر و موثر در سفید کردن دندانها است. افراد قبل از انجام بلیچینگ باید دارای دندانهای تمیز و عاری از رسوبات و پلاک دندان باشند. لذا قبل از بلیچینگ انجام جرمگیری دندان الزامی است. بلیچینگ روشی موثر برای سفید کردن دندان افرادی است که بطور طبیعی دندانهای متمایل به زرد رنگ دارند. تفاوت بلیچینگ با جرم گیری در سفید کردن دندان، به درجه سفیدی دندان مرتبط می باشد. با انجام بلیچینگ رنگ دندانها سفید شده و زیبایی خاصی پیدا می کنند.

آیا جرمگیری دندان را سفید می کند؟

پلاک دندان

جرمگیری دندان برای افرادی که جرم زیادی بر روی دندان آنها رسوب کرده است تاثیر زیادی دارد. رنگدانه های حاصل از استعمال دخانیات، مصرف زیاد چای و قهوه پس از جرمگیری از بین رفته و رنگ واقعی دندانها نمایان می شود. در بلیچینگ ماده سفید کننده بنام بلیچ وارد دندان شده و رنگ آنرا روشن تر می کند. اینکه چرا رنگ دندانهای برخی افراد زرد رنگ است به ماهیت دندان هر شخصی بر می گردد. در این میان برخی عوامل بجز پلاک دندان و ایجاد رسوبات بر روی دندانها منجر به زردی و تغییر رنگ دندان می شود. به عنوان مثال به مرور زمان و بالا رفتن سن افراد، سطح دندانها سائیده شده و مینای دندان بیشتر نمایان می شود.
یا اینکه برخی مواد غذایی که حاوی رنگدانه هستند به مرور زمان وارد بافت دندان شده و تغییر رنگ دندان را باعث می شوند. پلاک دندان به تجمع باکتریها بر روی سطوح دندان و لثه گفته می شود که محل تجمع عفونت خواهند بود. جرمگیری لثه و دندان پلاک دندان را نیز از بین می برد. در روش بلیچینگ ماده سفید کننده وارد بافت دندان شده و فعال شدن آن موجب از بین رفتن رنگدانه های دندان و سفید شدن آنها می شود. بنابراین با جرمگیری دندان، رنگ دندانها روشن شده و به حالت طبیعی خود باز می گردد ولیکن این تغییر رنگ بسته به رنگ طبیعی دندان هر شخص دارد و با بلیچینگ متفاوت است.

پلاک دندان

جرمگیری دندان با بی حسی

همانطور که اشاره شد جرمگیری دندان به معنی پاکسازی سطح دندان و لثه از رسوبات و جرم است. در مواقعی که جرم رسوب کرده بر روی دندانها زیاد باشد، این رسوبات در زیر لثه تجمع یافته و موجب خورده شدن بافت لثه و دندان می شوند. این مشکل تا زمانیکه جرمگیری دندان و لثه صورت نگیرد، خود را نشان نمی دهد. پس از اتمام جرم گیری لثه، آسیب وارده بر لثه و تاج دندان خود را بیشتر نشان می دهد. همچنین با توجه به تمیز شدن دندان از رسوبات ممکن است لقی دندانها به وجود آید. نکته دیگر این است که جرم گیری لثه و دندان ممکن است همراه با درد باشد.
برای رفع این مشکل می توان از جرمگیری دندان با بی حسی استفاده کرد. بدین ترتیب با استفاده از بی حسی موضعی شما هیچگونه دردی را احساس نخواهید کرد. این نکته را در نظر بگیرید که جرم گیری لثه و دندان در صورتیکه میزان جرم دندان ها زیاد نباشد، هیچ گونه دردی ندارد. روش کار به این ترتیب است که با استفاده از دستگاه های مخصوص التراسونیک، به کمک یک دستگاه کوچک سوزن مانند جرمهای روی دندانها را از بین می برد. نحوه کار دستگاه اینگونه است که لرزشها و ضربه های بسیار کوچکی به سطح دندان وارد شده و رسوبات از روی سطح دندانها جدا می شوند. در این روش از آب سرد برای شستشوی جرمها و خنک نگهداشتن سر دستگاه استفاده می شود.

جرمگیری دندان با بی حسی

جرم گیری لثه

با توجه به اینکه هیچ گونه تراشی روی دندان صورت نمی گیرد، جرمگیری دندان با درد همراه نیست. تنها در مواقعی که جرمهای زیر و اطراف لثه برداشته می شوند ممکن فرد احساس درد نماید که با بی حسی برطرف می شود. زیر لثه و تاج دندانها محل تجمع پلاک دندان و عفونت هستند. انجام جرم گیری لثه با از بین بردن و پاکسازی لثه از این مواد همراه است. بنابراین با از بین رفتن بافت عفونی لثه فرد احساس درد می کند.
دندانپزشکان با جرمگیری دندان در مطب دندانپزشکی و لثه با استفاده از بی حسی تحمل آنرا برای فرد راحت می کنند. پس از اتمام جرم گیری دندان به علت برداشتن رسوبات و پلاک دندان و نمایان شدن ریشه دندان، ممکن است تا چند روز فرد هنگام خوردن مواد غذایی سرد و گرم احساس درد و تیر کشیدن دندان کند. از این رو باید موارد مربوط به تغذیه بعد از جرم گیری دندان و نیز مراقبت های لازم بعد از جرم گیری طبق توصیه دندانپزشک به خوبی رعایت شود. علت این موضوع این است که جرم دندان همانند یک عایق عمل کرده و مانع از ارتباط مستقیم سطح دندان و مینای آن با مواد غذایی سرد و گرم می شود. در این حالت و قبل از جرمگیری فرد هنگام خوردن و آشامیدن مواد خیلی سرد و گرم احساس درد نمی کند. پس از جرمگیری دندان به علت برداشته شدن رسوبات از روی دندان ها، در صورت خوردن و آشامیدن مواد غذایی سرد و گرم مانند آب سرد و یا چای داغ، دندانها احساس درد و تیر کشیدن دارند. این احساس درد موقتی بوده و پس از چند روز و با پوشش لثه بر روی دندان برطرف می شوند.
این نکته را هم بدانید که افرادی که مینای دندان آنها سالم بوده و جرم دندان آسیب زیادی به دندانهای آنها وارد نکرده، این احساس درد را نخواهند داشت. پس از جرم گیری دندان تا چند روز باید احتیاط را رعایت نمود تا اینکه این مشکل برطرف شود. استفاده از دهان شویه و خمیر دندان ضد حساسیت می تواند روند کاهش حساسیت را تسریع کند. جرمگیری دندان و لثه موجب رفع پلاک دندان ها نیز می شود. پلاک دندان بر اثر تجمع باکتری ها بر روی دندان و لثه تشکیل شده و موجب بیماری های عفونی دندان و لثه می شود. جرمگیری لثه با از بین بردن پلاک دندان، محیط دهان را از باکتری و میکروبهای موجود تمیز می کند. بنابراین جرمگیری دندان موجب پاکسازی دهان و دندان شده و برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان الزامی است.

جرم گیری لثه

پس از جرمگیری دندان، برای اینکه دوباره دندانهای شما دچار جرم و رسوب نشود، بهتر است که بعد از هر وعده غذایی دندانها مسواک زده شود و از نخ دندان استفاده شود. مسواک زدن مرتب و استفاده از نخ دندان به جلوگیری از تشکیل جرم دندان کمک زیادی می کند.
پس از اتمام جرمگیری می توان از بروساژ استفاده کرد. دندانپزشکان پس از اتمام جرمگیری و برای نتیجه بهتر، از خمیرهای مخصوصی به همراه یک دستگاه که بالشتکی بر روی آن نصب است استفاده می کنند. دستگاه حرکات دورانی داشته و بالشتک روی آن بر روی سطوح دندانی مالش داده می شود. اینکار موجب صاف و صیقلی شدن سطح دندان و رفع لکه ها و رنگدانه های روی دندان که زیاد مقاوم نیستند می شود. با اینکار جرمگیری دندان ها بیشتر نمود پیدا کرده و دندانهای تمیز و زیبایی را به نمایش می گذارد. البته اینکار به هیچ عنوان تاثیر بلیچینگ را نخواهد داشت.

در اغلب موارد جرمگیری دندان با یک جلسه به اتمام می رسد ولی در برخی مواقع که میزان جرم و پلاک دندان ها زیاد است ممکن است به عمل جراحی و چندین جلسه نیاز باشد. در روشهایی که نیاز به جراحی لثه و چندین جلسه کار وجود دارد پس از اتمام عملیات جرمگیری از لیزر برای کاهش التهابات و بهبود سریع تر بافت لثه استفاده می شود. اینکار موجب اتصال سریع بافت لثه به دندان و جلوگیری از شل شدن دندانها می شود.
افرادی که جرمگیری دندان انجام می دهند پس از اتمام جرمگیری جهت کاهش درد می توانند از مسکن هایی مانند استامینوفن استفاده کنند. رعایت مواردی همچون مسواک زدن آرام در روزهای اول و خوردن غذای نرم در روز اول موجب کاهش التهاب و درد می شود. جرم گیری دندان و لثه دارای مزیت های زیادی است. رفع بوی بد دهان، کاهش خونریزی لثه ها، جلوگیری از عفونت لثه در بدن و روشن شدن رنگ دندان به همراه حذف رنگدانه ها و لکه های روی دندان از جمله فواید جرمگیری دندان است.

خواندن 1162 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 10:27
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر