فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

دوشنبه, 02 آبان 1401 ساعت 12:32
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آیا این مطلب برای شما مفید است؟

شاید در خصوص جرم گیری لثه و جرم گیری دندان شنیده باشید، اما تفاوت‌های این دو را نمی‌دانید. جای درستی آمده‌اید. در این مطلب شما را با این روش‌ها آشنا خواهیم کرد.
به نظر شما کدام یک از این روش‌ها نیاز شما خواهد بود؟
در این مقاله به بررسی تفاوت‌های جرم گیری لثه و دندان پرداخته‌ایم.
علاوه بر آن پاسخ بسیاری از سؤالات شما در این باره مطرح شده‌اند. با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

جرم گیری لثه یا جرم گیری دندان، کدام یک ضروری‌تر هستند؟

هر دوی این روش‌ها برای بازگردان سلامت به دندان‌ها و لثه‌ها ضروری می‌باشند. جرم گیری دندان یک روش درمان ساده اما بسیار مهم برای رفع جرم‌ها و پلاک‌های سطح و بین دندانی و همچنین پیشگیری از بروز بیماری‌های جدی‌تر در آینده می‌باشد.
با این حال بیمارانی که به بیماری لثه مبتلا هستند، نیاز بیشتری به جرم گیری لثه خواهند داشت.
جرم گیری لثه یا جرم گیری عمیق اغلب به جلسات متعدد نیاز دارد و ممکن است برای به حداقل رساندن ناراحتی به بی حسی موضعی نیاز باشد.
بنابراین، تمام افراد سالانه یک بار الی دو بار به جرم گیری دندان و افرادی که به بیماری‌های پیچیده‌تر دهان مبتلا می‌شوند، معمولاً سالی یک الی دوبار به این درمان نیاز دارند.
لازم به ذکر است که اگر فرایند اولیه را به طور منظم در کنار رعایت بهداشت دهان خود انجام دهید، نیاز به درمان‌های پیچیده‌تر در آینده نخواهید داشت.

تفاوت‌های جرم گیری لثه و دندان

جرم گیری لثه با جرم گیری دندان چه تفاوتهایی دارند؟

هر دوی این روش‌ها برای حذف پلاک‌ها، جرم‌ها و رسوبات دهان استفاده می‌شوند. اما تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به طور دقیق‌تر بیان می‌کنیم:

 1. کاربرد

  جرم گیری دندان پلاک‌ها و جرم‌هایی که روی سطح دندان قابل مشاهده هستند را از بین می‌برد، در حالی که در جرم گیری لثه به از بین بردن رسوبات و پلاک‌هایی که به طور عمیق‌تر (زیر لثه و در سطوح ریشه دندان) تشکیل شده‌اند، پرداخته می‌شود.
 2. ابزارهای مورد استفاده

  این فرایند درمانی با استفاده از ابزارهای متنوع و مخصوصی انجام می‌شود. به‌ کارگیری هر یک از این ابزارها با توجه به سختی و میزان جرم و پلاک می‌باشد.
 3. مدت زمان فرایند

  به طبع هر چه درمان پیچیده‌تر باشد، مدت زمان انجام آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پس طبیعی است که جرم گیری لثه به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشد.
 4. تعداد جلسات

  با توجه به جنس دندان افراد و شرایط دهانی که دارند، تعداد جلسات جرم گیری در جلسه ابتدایی درمان مشخص خواهد شد. افرادی که برای جرم گیری دندان مراجعه می‌کنند، اگر دچار التهاب و خونریزی جزئی لثه باشند، ادامه درمان آنها در جلسه دوم صورت می‌گیرد.
  در رابطه با جرم گیری لثه نیز همین‌طور است، هرچه میزان جرم‌ها و پلاک‌های دندانی بیشتر و سخت‌تر باشد، تعداد جلسات درمان نیز بیشتر خواهد بود. البته تمام این فرایند معمولاً بین 2 تا 4 جلسه انجام می‌گیرد.

من به جرم گیری لثه نیاز دارم یا جرم گیری دندان؟

به کدام یک از این روشها نیاز دارید؟

معمولاً بیماری‌های لثه در مراحل اولیه خود نشانه و علائم ظاهری از خود نشان نمی‌دهند، بنابراین شما باید مراقبت سلامت دهان خود باشید. اگر حدود هر 6 ماه یک بار برای چکاپ به کلینیک دندانپزشکی مراجعه داشته باشید، در صورت نیاز به جرم گیری دندان، این کار برای شما انجام خواهد شد. در نتیجه جرم‌ها و پلاک‌ها پیشروی نمی‌کنند تا به لثه برسند.
در نهایت درمان شما ساده‌تر، راحت‌تر و با هزینه کمتری به اتمام خواهد رسید.
لازم به ذکر است که در مطب دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی شما می‌توانید به صورت رایگان از مشاوره با دندانپزشک بهره‌مند شوید. جهت دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق پت واتس اپ و یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید.

جرم گیری دندان درد بیشتری دارد یا جرم گیری لثه؟

مقایسه درد جرم گیری دندان و لثه

به طور کلی تمام فرایند جرم گیری یک درمان بدون درد در نظر گرفته می‌شود، زیرا حساسیت و ناراحتی ایجاد شده برای اکثر افراد به گونه‌ای نخواهد بود که آنها قادر به تحمل این درمان نباشند.
با این وجود این طبیعی است که هر چه درمان پیچیده‌تر باشد، احتمال بروز ناراحتی و درد را برای فرد بیشتر نماید.
جرم گیری لثه میزان حساسیت و درد بیشتری به نسبت روش دیگر به همراه دارد. در این شرایط با توجه به وضعیتی که بیمار دارد، دندانپزشک ممکن است از بی حسی استفاده داشته باشد. در این صورت در حین درمان درد آزاردهنده‌ای برای بیمار به وجود نخواهد آمد.

آیا دوره بهبود جرم گیری لثه از دندان بیشتر است؟

درمان جرم گیری به طور کلی یک فرایند ساده اما مهم در دندانپزشکی است. دوره نقاهت این دور روش تفاوت چندانی با هم ندارند، اما به دلیل اینکه در جرم گیری لثه میزان بروز حساسیت بیشتر است، بهتر است که فرد تا چند روز غذاهای نرم مصرف نماید. همچنین رعایت بهداشت دهان خود را جدی‌تر بگیرد.

جرم گیری لثه بهتر است یا جرم گیری دندان؟

آیا برتری بین جرم گیری لثه و جرم گیر دندان وجود دارد؟

نمی‌توان بیان کرد که کدام یک از این روش‌ها از دیگری بهتر هستند. در واقع هیچ برتری بین آنها وجود ندارد و هر یک از آنها با توجه به کاربرد خود و با تشخیص دندانپزشک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
زمانی که جرم دندان به سمت لثه و ریشه راه پیدا نکرده است، دندانپزشک از جرم گیری لثه استفاده نمی‌کند و با استفاده از روش‌های ساده‌تر به حفظ سلامت دهانتان کمک خواهد کرد.

سؤالات متداول

 1. مزایای جرم گیری لثه کدام‌اند؟

  مزایای این روش درمانی عبارت‌اند از:
  • حذف و برداشتن لایه‌ها و رسوبات لثه و دندان
  • تخلیه عفونتی که بر اثر رسوب و پلاک‌ها ایجاد شده است.
  • حفاظت از ریشه دندان در برابر عفونت ناشی از جرم لثه
  • جلوگیری از پوسیدگی و آسیب‌های دندانی
  • جلوگیری از آسیب به استخوان فک به دلیل انتقال عفونت
 2. مزایای جرم گیری دندان کدام‌اند؟

  این موارد عبارت‌اند از:
  • از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌های سطح دندان‌ها
  • کاهش بوی بد دهان
  • جلوگیری از خراب شدن و آسیب به دندان‌ها
  • روشن‌تر کردن سطح دندان‌ها و کمک به افزایش سلامت آنها
 3. چه زمانی باید جرم گیری لثه را انتخاب کنم؟

  اگر دچار یک بیماری شدید لثه به نام پریودنتیت شوید، ممکن است برای از بین بردن تارتار و درمان لثه‌های ملتهب نیاز به جرم گیری لثه داشته باشید. این روش به رفع تارتار و محافظت از لثه و استخوان فک می‌پردازد.
 4. آیا جرم گیری لثه به بی حسی نیاز دارد؟

  بی حسی برای تمام افراد نیاز نیست، اما ممکن است از بی حسی در جرم گیری لثه برای کاهش میزان درد و حساسیت بیمار در حین درمان استفاده شود.
 5. چه چیزی باعث بروز بیماری پریودنتال و نیاز به جرم گیری لثه خواهد شد؟

  عدم بهداشت دهان از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند سبب بروز بیماری لثه شود. عدم تمیز کردن منظم دندان‌ها منجر به تجمع پلاک می‌شود. باکتری‌های دهان با فعالیت در لایه ایجاد شده، قند موجود در مواد غذایی را به اسیدهای عامل پوسیدگی دندان تبدیل می‌کنند.
  با تجمع پلاک، التهاب، تحریک و عفونت در داخل و اطراف لثه ایجاد می‌شود.
  در این شرایط علاوه بر ناراحتی و درد، احتمال عقب نشینی لثه وجود دارد که شکافی بین دندان‌ها و لثه نمایان می‌گردد. شرایط برای فعالیت باکتری‌ها بیشتر فراهم می‌شود.
  پلاک به شکل تارتار سخت می‌شود و باعث تحریک و التهاب بیشتر می‌گردد. پلاک و جرم به سمت پایین مهاجرت می‌کنند و شکاف‌های زیر خط لثه را پر می‌کنند.
  هنگامی که تارتار به این سطوح پایین‌تر می‌رسد، به ریشه دندان‌ها آسیب می‌رساند و بیماری پریودنتال را به عنوان عامل اصلی از دست دادن دندان تبدیل می‌کند.
خواندن 85 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 02 آبان 1401 ساعت 13:05
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.