مدت زمان جرمگیری دندان چقدر است؟ مدت زمان جرمگیری دندان چقدر است؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

مدت زمان جرمگیری دندان | فاصله بین جلسات و تعداد جلسات

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 11:42
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بر اساس تحقیقات و طبق آماری که آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا انجام داده و اعلام کرده است، رایج ترین پاسخ مردم در مورد این سوال که چه چیزی را در مورد لبخند خود بیشتر دوست دارند و لبخندشان چگونه زیباتر می شود، داشتن دندان های سفیدتر اعلام کرده اند و طبق گفته انجمن ارتودنتیست های آمریکایی، تقریبا 90٪ از بیماران در زمان انجام سایر درمان های دندانپزشکی، درخواست جرمگیری دندان و سفید کردن آن ها را دارند.
سفید کردن و جرمگیری دندان یک فرایند ساده است که معمولا متخصصان دندانپزشکی توصیه می کنند در سال یک یا دو بار انجام شود. در این مقاله قصد داریم به همراه دکتر فاطمه لبافی درباره مدت زمان جرمگیری و هزینه جرم گیری دندان و نیز مراقبت های بعد از جرم گیری دندان صحبت کنیم.

مدت زمان جرمگیری دندان

مدت زمان جرمگیری دندان برای بسیاری از بیماران اهمیت دارد و اکثر افرادی که درخواست جرمگیری دندان را در مواردی مانند جرم گیری دندان ارتودنسی، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و یا جرم گیری روکش دندان از دندانپزشک خود دارند، همواره این سوال برایشان پیش می آید که چقدر زمان برای جرمگیری هر دو فک لازم است. پاسخ به این سوال برای هر بیمار و یا مراجعه کننده بسته به وضعیت دندان و همچنین میزان جرمی که روی دندان وجود دارد، متفاوت خواهد بود. دندانپزشک باید ابتدا بیمار را معاینه کند تا بتواند مدت زمان دقیق جرمگیری را مشخص نماید، ولی به طور کلی مدت زمان جرمگیری دندان بین 30 دقیقه تا یک ساعت می باشد و در صورتی که سرعت عمل دندانپزشک بالا باشد، ممکن است حتی در کمتر از نیم ساعت نیز کار جرمگیری دندان تمام شود.
به طور کلی یکی از عواملی که منجر به آسیب دندان ها می شوند، جرم ها و پلاک دندان هایی هستند که به مرور زمان بر روی دندان ها قرار می گیرند و این عوامل معمولا ناشی از رعایت نکردن خوب بهداشت دهان و دندان است و افرادی که در مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن تنبل هستند، باید حتما هر 6 ماه یکبار برای جرمگیری دندان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایند، در غیر اینصورت جرم های انباشته شده به لثه آسیب می رساند و باعث تحلیل آن می شود. از آنجایی که در این روزها افراد به زیبایی ظاهری خود بسیار اهمیت می دهند، جرمگیری دندان در بین مردم بسیار رواج پیدا کرده و تبدیل به یکی از خدمات محبوب دندانپزشکی برای عموم شده است و از آنجایی که مدت زمان آن و همچنین هزینه ی آن زیاد نیست، تعداد افرادی که به جرمگیری دندان تمایل پیدا می کنند، روز به روز افزایش پیدا می کند. توجه داشته باشید جرمگیری دندان هیچ ضرری برای دندان ها ندارد.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

جرمگیری دندان با بی حسی

معمولا دندانپزشکان به بیمارانی که جرم دندان در آنها باعث ایجاد درد، تورم و بوی نامطبوع دهان شده و از بیماری های لثه رنج می برند، جرمگیری دندان را توصیه می کنند و به طور کلی فرآیند جرمگیری همانطور که در بالا گفتیم بسیار ساده است و در مدت زمان کوتاهی انجام می گیرد و در صورتی که مراجعه کننده نسبت به بهداشت دهان و دندان خود مسئول باشد و آن را رعایت نماید، جرمگیری بدون درد و کوتاهی خواهد داشت، این امر مستلزم آن است که بیمار همیشه از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی استفاده کند و حداقل هر 24 ساعت یک بار مسواک بزند، ولی افرادی که به بهداشت دهان و دندان خود هیچ اهمیتی نمی دهند باید انتظار جرمگیری همراه با درد را داشته باشند چرا که میزان جرمی که روی دندان ها وجود دارد بسیار زیاد است و همین موضوع منجر به کمی درد و حساسیت می گردد که البته در سال های اخیر دندانپزشکان برای این موارد، از مواد بی حسی موضعی مانند ژل های بی حسی و یا آمپول های بی حسی استفاده می کنند. البته بسیاری از مراجعانی که مشکل چندانی هم ندارند به دلیل ترس از درد جرمگیری دندان از پزشک خود درخواست می کنند که قبل از انجام جرمگیری، از بی حسی استفاده نماید.

جرمگیری دندان با بی حسی

مراقبتهای بعد از جرمگیری دندان

بعد از این که فرآیند جرمگیری دندان به اتمام رسید احتمال اینکه لثه ها متورم و قرمز رنگ شود، وجود دارد، در برخی از بیماران این تورم به همراه کمی خونریزی می باشد، که از جمله عوارض جرم گیری دندان می باشد. همچنین بعد از جرمگیری ممکن است درد و ناراحتی در کل دهان احساس شود که شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است ولی این درد پایدار نیست و نهایتا بعد از یک هفته برطرف خواهد شد. معمولا بعد از جرمگیری دندان به خصوص در افرادی که میزان جرم بر روی دندان آنها زیاد است، درد به صورت موضعی احساس می شود که جای نگرانی نیست و در طول چند ساعت برطرف خواهد شد. مسواک زدن بعد از جرمگیری نیز کمی دردناک است که بسته به نوع جرمگیری و وضعیت جرم ها و پلاک ها بین یک تا سه روز به حالت عادی برمی گردد.
افرادی که جرمگیری می کنند ممکن است دچار حساسیت های دندانی شوند، برای مثال دندان های آن نسبت به آب گرم و سرد و یا شیرینی حساس می شود و ممکن است دردهای خفیفی احساس کنند که این امری عادی است و بین دو تا سه روز برطرف می شود. اگر در زمان مسواک زدن، لثه شما خونریزی کرد اصلا نگران نشوید، این مورد نیز بعد از جرمگیری دندان عادی است و بعد از 2 تا 3 روز از بین می رود. لازم به ذکر است بعد از انجام فرآیند جرمگیری به دلیل از بین رفتن جرم ها ممکن است ریشه دندان ها بیشتر از قبل دیده شود و فضایی بین دندان ها ایجاد گردد که امری طبیعی است. در صورتی که دندانپزشک شما برای جرمگیری دندان از بی حسی موضعی استفاده کرده باشد، بعد از این که اثر بی حسی از بین رفت، ممکن است درد زیادی حس کنید که بعد از چند ساعت و یا نهایتا یک روز این درد برطرف خواهد شد و مسواک زدن به صورت مرتب می تواند از حساسیت لثه و تورم ایجاد شده بکاهد.

بعد از جرمگیری بهتر است که عمل مسواک زدن را بسیار ملایم انجام دهید ولی بعد از 3 روز می توانید این کار را طبق روال همیشه انجام دهید، همچنین توصیه می شود بعد از انجام جرمگیری دندان، هر روز به مدت 2 هفته از آب نمک و یا دهانشویه استفاده کنید و بعد از دو هفته این شستشو را به هفته ای یک یا دو بار کاهش دهید. در انتخاب نوشیدنی های خود بسیار دقت کنید و تا چند هفته بعد از جرمگیری دندان نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد ننوشید، در صورتی که دندان های شما بیش از حد معمول حساس شده اند توصیه می کنیم تا دو هفته از یک خمیردندان های ضد حساسیت استفاده کنید. بعد از جرمگیری دندان برای این که رنگ دندان ها دوباره زرد نشود بهتر است برای مدتی از خوردن چای و یا قهوه به مقدار زیاد خودداری کنید و در صورتی که سیگاری هستید، استعمال آن را به حداقل برسانید، همچنین باید دو بار در طول شبانه روز مسواک بزنید و بعد از وعده های غذایی حتما از نخ دندان استفاده نمایید.

مراقبتهای بعد از جرمگیری دندان

دستگاه جرمگیری دندان

جرمگیری دندان در کلینیک و مطب دندانپزشکی معمولا به روش دستی و یا با استفاده از دستگاه جرمگیری دندان انجام می شود. در روش جرمگیری دندان به صورت دستی از ابزاری که قلم جرمگیری نام دارد برای جرم زدایی استفاده می شود که البته این روش طبق تشخیص دندانپزشک در مورد برخی از بیماران عملی می شود، معمولا فرآیند جرمگیری دندان در مورد مراجعانی که بر روی دندان خود میزان جرم کمی دارند، با روش دستی صورت می گیرد، روش دستی جرمگیری دندان با عنوان جرمگیری سطحی دندان نیز شناخته می شود. روش دیگری برای جرمگیری دندان وجود دارد که با استفاده از دستگاه جرمگیری اولتراسونیک انجام می شود. در این روش جرم های سطح دندان و جرم هایی که در اعماق لثه نفوذ کرده توسط دستگاه جرمگیری از بین می روند. در این روش جرم ها در اثر ضربات ریز و پی در پی که دستگاه ایجاد می کند، زدوده می شود و یک اسپری آب نیز همزمان جرم ها را می شوید و به عنوان خنک کننده دستگاه جرمگیری نیز به شمار می رود.
دستگاه جرمگیری برای جرمگیری های عمیق مورد استفاده قرار می گیرد و پلاک های عمیق را به خوبی از بین می برد و بعد از جرمگیری دیگر اثری از لکه بر روی دندان ها دیده نمی شود. امروزه جرمگیری های سطحی نیز با استفاده از ابزارهای اولتراسونیک و دستگاه مخصوص جرمگیری دندان انجام می شود و کمتر پیش می آید که دندانپزشکی به صورت دستی عمل جرمگیری را انجام دهد، یکی از دلایل محبوبیت این دستگاه کوتاهتر شدن مدت زمان جرمگیری دندان و همچنین تاثیر بالای آن است، همچنین با استفاده از دستگاه جرمگیری امکان خونریزی لثه در بیماران کاهش می یابد و به دندان ها آسیب نمی رسد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه جرمگیری دندان عبارتند از یک جعبه محتوی مدار الکترونیکی و کلیدهای کنترل جریان آب و هوا و همچنین کلیدهایی برای فعال و خاموش کردن دستگاه، یک هندپیس، یک پدال متصل به دستگاه، سیم دو شاخه و یک شیلنگ آب که به طور مستقیم به دستگاه وصل می شود، لازم به ذکر است هندپیسی که به دستگاه جرمگیری وصل می شود دارای یک محفظه برای قرارگیری قلم جرمگیری است و همواره در زمان جرمگیری دندان، آب جریان دارد چون در غیر اینصورت قلم جرمگیری داغ می شود و ممکن است به دستگاه و همچنین دندان و لثه بیمار آسیب برساند.

دستگاه جرمگیری دندان

خواندن این مطالب نیز به شما کمک زیادی می نماید:

جرمگیری دندان با لیزر

یکی دیگر از روش های مدرن برای جرمگیری دندان که در سال های اخیر معرفی شده و بسیار مورد استقبال دندانپزشکان و همچنین بیماران قرار گرفته است، جرمگیری با لیزر است که مدت زمان فرآیند جرمگیری دندان را بسیار کاهش می دهد که از جمله مزایای جرم گیری دندان با این روش می باشد. ولی هزینه آن در مقایسه با جرمگیری معمولی دندان بالاتر است. جرمگیری دندان با لیزر به عنوان یک روش خوب درمانی برای پیشگیری از زرد شدن دندان ها استفاده می شود و می توان گفت این روش جرمگیری جایگزین خوبی برای زیبایی دندان با استفاده از کامپوزیت و یا لمینت است که بسیاری از هنرمندان را به سمت خود جذب کرده است. زیرا در صورت ایجاد لک بر روی دندان دیگر نیازی به جرم گیری دندان کامپوزیت نمی باشد. در این روش سطوح ریشه بعد از اینکه عمیقا پاکسازی شد، توسط دستگاه لیزر درمان می شود و منجر به کاهش تورم و التهاب لثه می گردد و همین موضوع به بهبود بافت های لثه کمک شایانی می کند. جرمگیری برای افرادی که دچار تحلیل لثه هستند، معمولا با استفاده از دستگاه لیزر انجام می شود. این روش هیچ خطری برای سلامتی افراد ندارد و هیچ گونه عارضه ای را به همراه نخواهد داشت. همچنین به دلیل بدون درد بودن و تاثیر بسیار بالایی که جرمگیری دندان با لیزر دارد، نسبت به سایر روش های جرمگیری محبوب تر است و دندان ها به رنگ دلخواهتان تغییر رنگ می دهند.

جرمگیری دندان با لیزر

هزینه جرمگیری دندان

روش جرمگیری و مدت زمان آن، همچنین میزان جرمی که باید از بین برود و تعداد جلساتی که برای جرمگیری نیاز است همگی در تعیین هزینه جرمگیری تاثیر دارند ولی معمولا قیمت جرمگیری دندان در بیشتر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی بین 300 تا 500 هزار تومان می باشد که مبلغ دقیق آن پس از معاینه پزشک مشخص می شود.

خواندن 4741 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 10:35
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.