تا چند ساعت بعد از جرم گیری نباید چیزی خورد؟ تا چند ساعت بعد از جرم گیری نباید چیزی خورد؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

تا چند ساعت بعد از جرم گیری نباید چیزی خورد؟

سه شنبه, 12 فروردين 1399 ساعت 13:13
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رسوباتی که روی دندان ها وجود دارد می تواند باعث بوی بد در دهان شود به این رسوبات، جرم می گویند. جرم دندان می تواند مشکلات زیادی را برای دندان ها به وجود آورد. به همین سبب یکی از اقداماتی که افراد انجام می دهند، جرم گیری دندان می باشد. بعد از جرم گیری دندان باید تا چند ساعت از مصرف مواد غذایی خودداری شود.

دندانپزشکان بیان کرده اند که تنها مواد غذایی نیست که می تواند باعث به وجود آمدن جرم دندان شود. بلکه بزاق دهان خود نیز املاحی دارد که می تواند باعث رسوب روی لثه یا دندان شود. در نتیجه این املاح به همراه مواد غذایی می تواند جرم های دندان را زیاد کند. هر فردی ممکن است دندان هایش جرم بگیرد اما در بین آن ها افرادی که کاکائو، قهوه و چای زیاد مصرف می کنند و یا به میزان زیادی سیگار می کشند، بیشتر از بقیه با این مشکل مواجه خواهند شد.
باید بدانید که بعد از انجام جرم گیری دندان، تا چند ساعت نباید چیزی بخورید زیرا دندان ها بعد از انجام این عمل، حساس و آماده برای جذب مواد غذایی می شوند. به همین جهت بهتر است تا مدتی از خوردن مواد غذایی پرهیز کنید. همچنین تا یک هفته باید از خوردن مواد رنگی که به سرعت جذب دندان ها می شود پرهیز کنید.

تا چند ساعت بعد از جرم گیری دندان نباید چیزی خورد؟

همانطور که بیان کردیم افراد زیادی جرم گیری دندان را انجام می دهند. روزی که عمل جرم گیری دندان انجام می شود، ممکن است لثه ی فرد با خونریزی همراه باشد. اگر چنین اتفاقی افتاد اصلا نگران نشوید. تنها در صورتی که خونریزی شدید بود باید به دندانپزشک مراجعه کنید. برای التیام و آرام گرفتن لثه، باید از آب نمک استفاده کنید.
زمانی که افراد جرم گیری دندان را انجام می دهند دندان های آن ها ممکن است به سرما و گرما حساسیت نشان دهد. برای رفع این مشکل تا وقتی دندان ها حساس هستند توصیه می شود از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده شود. همچنین از خوردن مواد غذایی محرک را تا چند روز اول بعد از جرم گیری، پرهیز کنید. این مواد محرک می تواند شامل ادویه جات، فلفل و ... باشد.
خوردن مواد غذایی رنگی مانند چای، قهوه، کاکائو را بعد از انجام جرم گیری تا چند روز کنار بگذارید. زیرا دندان های جرم گیری شده قابلیت جذب رنگ ها را بیشتر از پیش دارد. این مواد غذایی رنگی را حدودا یک تا دو روز بعد از انجام جرم گیری کنار بگذارید و بعد از این زمان هم تا مدتی سعی کنید بصورت رقیق مصرف کنید.
برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که تا چه زمانی بعد از انجام جرم گیری دندان نباید چیز بخورند؟
باید بگوییم زمانی که جرم گیری دندان ها انجام می شوند، سوراخ های بسیار ریزی که توسط جرم روی دندان ایجاد شده است، باز می ماند و مدتی طول می کشد تا توسط بافت دندان این حفره ها پر شوند. به همین سبب بهتر است بعد از انجام جرم گیری دندان تا چند ساعت چیزی میل نکنید زیرا جذب دندان ها می شود و باعث رنگ گرفتن دندان می شود.
اگر جرم گیری را در شب انجام بدهید و تا صبح چیزی نخورید می توانید نتیجه ی بهتری از جرم گیری دندان بگیرید.


مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

بعد از جرم گیری دندان باید مراقبت های ویژه ای را انجام داد، تا این عمل با موفقیت همراه باشد و نتیجه ی مطلوب را بگیرید. این مراقبت ها می تواند شامل موارد زیر باشد.
یکی از مواردی که حتما باید انجام شود، استفاده از دهانشویه می باشد. دهانشویه حتما باید قبل و بعد از انجام جرم گیری دندان استفاده شود. برای استفاده از دهانشویه حتما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید زیرا بعضی از دهانشویه هایی که در بازار وجود دارند خیلی مناسب نیستند.
مسواک زدن از مهم ترین عواملی است که روی جرم گیری دندان تاثیر گذار می باشد. برخی از افراد روش درستی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن انجام نمی دهند، همین امر ممکن است باعث جرم گرفتن دندان ها شود. به همین سبب بعد از انجام جرم گیری دندان، حتما باید روش درست مسواک زدن را از دندانپزشک خود آموزش ببینید تا نیاز مجددی برای جرم گیری وجود نداشته باشد.
اگر بعد از عمل جرم گیری دندان های شما با حساسیت رو به رو شد باید از خمیر دندان های مخصوص ضد حساسیت استفاده کنید. خمیر دندان را می توانید با کمک دندانپزشک خود انتخاب و خریداری کنید. علاوه بر خمیر دندان می توان از مواد مخصوص دیگر استفاده کنید تا حساسیت دندان و لثه شما کاهش یابد.

چرا بعد از جرم گیری دندان زرد می شود؟

افراد زیادی ممکن است بعد از انجام جرم گیری دندان ها، دوباره با زردی دندان ها رو به رو شوند. این اتفاق ممکن است برای بسیاری از افراد دیده شود. البته باید بدانید که بر خلاف تصور عموم جرم گیری، دندان ها را سفید نمی کند و تنها رسوب ها و جرم های روی آن ها را از بین می برد.
همچنین تصور غلط دیگری در بین مردم وجود دارد که افراد فکر می کنند تنها با یک بار انجام دادن جرم گیری، دندان ها دیگر جرم نمی گیرند و یا رسوبی روی آن ها جمع نمی شود. باید بدانید اگر به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت ندهید ممکن است دندان های شما دوباره دچار جرم شود و سلامتی آن ها به خطر بیفتد. به همین سبب افراد باید سالی یک تا دو بار عمل جرم گیری دندان را انجام دهند تا دندان و لثه هایشان آسیبی نبیند و تغییر رنگ ندهند.
بسیاری از افراد بعد از انجام عمل جرم گیری با خوردن نوشیدنی و مواد غذایی گرم و سرد، احساس درد می کنند. زیرا جرم هایی که قبلا روی دندان ها وجود داشت، مانند یک عایق عمل می کرد. به همین سبب اکنون که جرمی روی آن وجود ندارد حساسیتش بیشتر می شود. به همین سبب این احساس کاملا طبیعی می باشد و بعد از مدتی ابن حساسیت از بین می رود.

جرم پشت دندان جلو

بسیاری افراد در زمان مسواک زدن، پشت دندان های جلو خود را فراموش می کنند. این روش مسواک زدن کاملا غلط می باشد. پشت دندان جلو از جمله مناطقی است که به میزان زیادی جرم می گیرد. این جرم ها ممکن است به دلیل خوردن قهوه، کشیدن سیگار و ... ایجاد شود. از آن جا که دسترسی به این دندان ها سخت می باشد، وجود جرم و رسوب در این قسمت، کاملا بدیهی می باشد.
برای رفع این جرم ها باید از نخ دندان و مسواک به صورت درست و مناسب استفاده کرد. به عبارت دیگر باید ابتدا به وسیله ی نخ دندان مواد غذایی را از دهان خارج کرده و پس از آن از مسواک استفاده کنید و تمام دندان ها را، به ویژه پشت دندان های جلو را مسواک بزنید.
یکی دیگر از راه هایی که می توان به وسیله ی آن، جرم پشت دندان های جلو را از بین برد، استفاده از جوش شیرین می باشد. در زمان مسواک زدن باید از جوش شیرین نیز به همراه خمیر دندان استفاده کرد زیرا جوش شیرین می تواند جرم ها و پلاک های روی دندان ها را به خوبی از بین ببرد.
روغن نارگیل نیز از مواردی است که می تواند جرم پشت دندان های جلو را از بین ببرد. این روغن دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد به همین سبب به خوبی می تواند جرم روی دندان ها را از بین ببرد.
علاوه بر روش های بالا که در خانه انجام می شود، می توان از روش های دندانپزشکی نیز بهره برد. در نتیجه برای از بین بردن جرم پشت دندان های جلو باید به دندانپزشک مراجعه کرد. درواقع روش های خانگی برای پیشگیری از جرم گرفتن دندان موثر است و وقتی ئنئانها جرم گرفته باشد باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

هزینه جرم گیری دندان

افرادی که قصد دارند جرم گیری دندان را انجام دهن، دغدغه ی هزینه ی آن را دارند و همیشه سوال می پرسند که هزینه ی جرم گیری آن چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که هزینه ی جرم گیری دندان به عوامل زیادی وابسته می باشد که در این قسمت شما را با آن ها آشنا می کنیم.
عمل جرم گیری ممکن است در یک جلسه و یا چند جلسه انجام شود. اگر جرم گیری دندان های افراد نیاز به چندین جلسه درمان داشته باشد، باید در هر هفته یک جلسه از عمل جرم گیری را انجام داد. به همین سبب هزینه ی جرم گیری دندان بسته به تعداد جلسه ی مورد نیاز متفاوت می باشد.
یکی از مواردی که می تواند در هزینه ی جرم گیری موثر باشد، میزان جرم واقع روی دندان ها می باشد. هر چقدر که جرم روی دندان های بیشتر باشد، زمان بیشتری برای رفع آن ها لازم است و به همین سبب هزینه ی آن نیز بیشتر خواهد شد.
انتخاب پزشک معالج یکی دیگر از مواردی است که در تعیین هزینه ی جرم گیری بسیار تاثیر گذار می باشد. عمل جرم گیری دندان می تواند به وسیله ی دندانپزشک عمومی و یا یک بهداشت کار دوره دیده، زیر نظر دندانپزشک و فقط در مطب دندانپزشکی انجام شود. کاملا واضح و مشخص است که هزینه و دستمزد یک دندانپزشک بسیار بیشتر از یک فرد بهداشت کار دوره دیده می باشد. به همین سبب هزینه ی جرم گیری دندان به پزشک انجام دهنده نیز وابسته می باشد.
نوع پالیش مورد استفاده در عمل جرم گیری دندان نیز می تواند یکی از عوامل تاثیر گذار در هزینه ی جرم گیری دندان باشد. هرچقدر که کیفیت مواد مورد استفاده بالاتر باشد، هزینه ی آن نیز بیشتر می شود. اگر بخواهیم حدود قیمتی را برای جرم گیری دندان تعیین کنیم می توانیم بگوییم که هزینه ی این عمل بین 300 تا 500 هزار تومان می باشد.

روش های جلوگیری از ایجاد جرم روی دندان

روش های زیادی وجود دارد که می توان به وسیله ی آن ها از به وجود آمدن جرم روی دندان ها جلوگیری کرد. برخی از این روش ها را برای شما بازگو می کنیم.

نخ دندان

یکی از کار هایی که باید انجام داد تا رسوب و جرم روی دندان ها و بین آن ها انباشته نشود، استفاده از نخ دندان می باشد. تصور غلطی که وجود دارد این است که افراد گمان می کنند تنها مسواک زدن کافی ست. اما باید بدانید مسواک نمی تواند جرم ها و یا رسوب های بین دندان ها را از بین ببرد. به همین سبب افراد باید علاوه بر مسواک از نخ دندان نیز استفاده کنند.

مسواک زدن

مسواک زدن اگر به صورت منظم و مداوم باشد می تواند از جرم گیری دندان ها جلوگیری کند. روش مسواک زدن درست این است که هر مرحله از مسواک 30 ثانبه طول بکشد. این کار باعث می شود جرمی رو دندان نماند و همگی حذف شوند. باید بدانید هر مسواکی که در بازار وجود دارد، مناسب دندان ها و جلوگیری از جرم گیری مناسب نمی باشد. حتما مسواک های خود را به دندانپزشک نشان دهید تا ایشان آن ها را تایید کند.

نکشیدن سیگار

یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن جرم روی دندان ها می شود، کشیدن سیگار می باشد. به همین سبب اگر می خواهید دندان های زیبا و سالم داشته باشید، باید سیگار و انواع تنباکو را کنار بگذارید. در غیر این صورت دندان های شما تغییر رنگ خواهند داد و جرم روی آن ها انباشته می شود و تنها یک دندانپزشک می تواند آن ها را از روی دندان های شما از بین ببرد.

خمیر دندان

خمیر دندان های خاصی در بازار وجود دارند که می توان به وسیله ی آن ها از جرم گیری دندان جلوگیری کرد. این خمیر دندان ها فلوراید، پیروفسفات دارند به همین جهت می توانند جرم و رسوب را کنترل کنند. این مواد حتی می توانند برای دندان های آسیب دیده نیز مفید باشد.

تغذیه مناسب

مراقب تغذیه و مواد غذایی مورد استفاده خود باشید. مواد غذایی حاوی شکر و نشاسته می تواند به شدت برای دندان های شما مضر باشد. به همین سبب باید خوردن این مواد را کاهش دهید. همچنین می توانید بعد از خوردن غذا و یا در حین آن از آب استفاده کنید. زیرا خوردن آب باعث می شود که پلاک های روی دندان های شما کاهش یابد.

خواندن 55 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 16 فروردين 1399 ساعت 06:05

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما