مضرات جرم گیری دندان چیست؟ مضرات جرم گیری دندان چیست؟ کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

عوارض جرمگیری دندان | 9 مورد از مراقبتهای مهم جرمگیری | فیلم جرمگیری

دوشنبه, 05 اسفند 1398 ساعت 10:51
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)


تغییر رنگ دندان علت های مختلفی می تواند داشته باشد. دلایل تغییر رنگ دندان می توانند دلایل بیرونی یا ارثی باشند که در ادامه به همراه دکتر فاطمه لبافی برای هرکدام مثال هایی آورده ایم. از دلایل بیرونی تغییر رنگ دندان می توان به نوشیدن نوشیدنی هایی مثل نوشابه و قهوه اشاره کرد. این نوشیدنی ها وارد مینای دندان می شوند و باعث تغییر رنگ طولانی مدت می شوند. افراد سیگاری نیز به دلیل استفاده از دخانیات رنگ دندانشان تغییر می کند.
تغییر رنگ دندان در برخی افراد می تواند به دلایل ارثی اتفاق بیفتد و دندان از داخل تغییر رنگ دهد. دلیل این نمونه تغییر رنگ دندان می تواند بعضی داروها و شرایط پزشکی باشد. بیماری، عفونت، آسیب دندان یا پیر شدن می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند. در این صورت فرد برای رسیدن به سطح مناسبی از سفیدی دندان، ممکن است به سفید کردن دندان با جرم گیری و یا روش های دیگر نیاز داشته باشد.

تغییر رنگ دندان
گزینه های مختلفی برای روشن و سفید کردن دندان وجود دارد که می توانید برای انتخاب روش مناسب به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. توجه داشته باشید که از هر روش خانگی بدون یک منبع موثق یا بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید. در صورت ایجاد مشکل در دندان هایتان به دلیل روش های غلط، ممکن است بعضی از آن عوارض دیگر قابل جبران نباشند.
یکی از روش های رایج در سفید کردن دندان ها، جرم گیری دندان است. این روش جرم گیری و سایر روش های سفید کردن دندان ممکن است عوارضی داشته باشند ولی اگر موارد مهم و ضروری را در مورد مراقبت های پس از جرم گیری دندان را رعایت کنید بی خطر خواهد بود. قبل از انجام هرگونه کاری برای دندان ها، بهتر است دهان و دندان شما توسط پزشک به طور کامل معاینه شود و اینکه روش موردنظر هیچ خطری برای سلامتی دهان و دندانتان ندارد توسط پزشک تأیید شود.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

فیلم واقعی جرم گیری دندان

جرم گیری دندان به دو روش دستی و با دستگاه جرم گیری دندان به وسیله دندانپزشکان انجام می شود. افرادی که دندانشان به جرم گیری بسیار کمی نیاز دارد، دندان پزشک می تواند به طور دستی آن را انجام دهد ولی در غیر این صورت با دستگاه انجام می شود.
در روش دستی متخصص دندانپزشکی با یک ابزار و به وسیله دستی جرم گیری دندان را انجام می دهد که فقط برای افرادی است که جرم بسیار کمی روی دندانشان را پوشانده باشد. به این روش جرم گیری دندان، جرم گیری سطحی نیز می گویند.
روش بعدی که بیشتر استفاده می شود، جرم گیری به وسیله دستگاه است. در این روش، دستگاه جرم ها را با ضربه زدن مداوم به آن ها پاک می کند و اسپری آب سرد نیز لازم است که جرم ها را پس از جدا شدن می زداید و دستگاه را هم خنک می کند. البته باید ذکر کنیم که این روش اصلاً درد ندارد چون هیچ لایه ای از دندان را جدا نمی کنند. در اصل جرم گیری اصلاً درد ندارد. فقط باید در روزهای ابتدای جرم گیری دندان توجه کنید که نوشیدنی های سرد و گرم مصرف نکنید که حساسیتی برای دندان هایتان ایجاد نشود.
با دیدن فیلم واقعی جرم گیری دندان در اینترنت می توانید جزئیات بهتری در این مورد را مشاهده کنید و از تأثیرات آن روی حذف جرم ها و سلامتی دندان ها مطمئن شوید.
فیلم های جرم گیری دندان را مشاهده کنید و هر دو روش دستی و روش استفاده از دستگاه را ببینید. اکثریت افراد برای جرم گیری، به روش دستگاهی باید دندانشان را جرم گیری کنند. مانند افرادی که قصد انجام جرم گیری دندان ارتودنسی، جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان و جرم گیری روکش دندان را دارند.

آیا جرم گیری به دندان آسیب میزند؟

یکی از مواردی که باعث تغییر رنگ دندان می شود، این است که فرد پس از هر وعده غذایی مسواک نمی زند و لایه جرمی نازکی روی دندان باقی می ماند. پس از بارهای متعدد مسواک نزدن، اضافه شدن این لایه های جرمی روی دندان باعث می شود کم کم این دندان ها تغییر رنگ پیدا کنند و زرد شوند. البته دلایل دیگری هم دارد که به آن ها اشاره کردیم.
این جرم ها باعث پوسیدگی قسمتی از دندان می شوند و جای آن با همین جرم ها پر می شود. به همین دلیل گاهی مردم تصور می کنند با جرم گیری دندان، دندان هایشان کمی لق می شود ولی لق شدن دندان به دلیل جرم گیری دندان نیست بلکه وقتی جرم ها را از دندان پاک می کنند، قسمتی که پوسیده شده و با جرم پرشده بود هم از جرم خالی می شود و مردم را به اشتباه وا می دارد که دندانشان لق شده است.
دندان پزشکان دهان فرد را به طور کامل معاینه می کنند که مطمئن شوند جرم گیری دندان به دندان ها آسیب نمی زند. درصورتی که دندان و لثه فرد ناسالم باشد و با جرم گیری امکان آسیب به قسمتی از دهان وجود داشته باشد، این روش را برای سفید کردن دندان ها انجام نمی دهند.
توجه کنید که جرم گیری دندان باعث شکسته شدن دندان فرد نمی شود ولی درصورتی که به دستورات پزشک توجه نکند ممکن است لثه هایش آسیب ببیند.
محصولات سفیدکننده می توانند باعث ایجاد عوارض جانبی متعددی مثل آسیب رساندن به مینای دندان، تحریک لثه ها و حساسیت دندان ها شوند. ممکن است بعضی از این عوارض ماندگار باشند؛ مثلاً آسیب به مینای دندان برگشت ناپذیر و دائمی است.

آیا جرم گیری به دندان آسیب میزند؟
دو عارضه جانبی جرم گیری دندان که بیشتر ممکن است پیش بیاید، افزایش موقت در حساسیت دندان ها و تحریک خفیف بافت های نرم دهان مخصوصا لثه ها است. . حساسیت دندان اغلب در مراحل اولیه جرم گیری دندان ها اتفاق می افتد.
ابتدا باید توجه داشته باشید که این جرم های روی دندان هستند که باعث آسیب به دندان ها می شوند نه جرم گیری دندان، پس چند مورد از تصورات غلط یا دلایل بعضی عوارض را در ادامه توضیح می دهیم.
جرم هایی که در اثر تجمع پلاک دندان روی دندان را می پوشانند باعث کاهش حساسیت دندان ها می شوند. وقتی کار جرم گیری دندان تمام می شود و جرم ها از بین می روند، حساسیت موقتی در دندان ایجاد می شود. این حساسیت به این دلیل است که جرم هایی که روی دندان را پوشانده بودند از بین رفته اند و الان لایه خارجی روی دندان وجود ندارد. ولی این حساسیت موقتی است و فقط در روزهای اول پس از جرم گیری دندان این گونه است پس سعی کنید در روزهای اول نوشیدنی های خیلی سرد یا خیلی گرم مصرف نکنید.
یکی دیگر از ابهامات مردم در مورد عقب نشینی لثه ها بعد جرم گیری دندان است. در این مورد نیز باید بدانید که وقتی دندان ها با جرم احاطه شده اند، این جرم ها روی لثه نیز تأثیر می گذارند و کمی در لثه ها پیشروی می کنند. بعدازاینکه جرم گیری دندان انجام شد، جرم ها از لثه نیز جدا می شوند و به نظر می رسد لثه کمی عقب نشینی کرده است.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان

توجه کنید که جرم گیری دندان دائمی نیست و تازه شروع کار شما محسوب می شود. بهتر است سالی یک یا دو بار جرم گیری دندان انجام دهید تا لایه های جرمی که با مسواک از دندانتان پاک نشده توسط وسایل دندان پزشکی جدا شود. پس از جرم گیری باید مراقبت از دندان خود را خیلی جدی رعایت کنید. هرروز پس از وعده های غذایی از دهان شویه و مسواک استفاده کنید. در صورت رعایت کافی مسائل بهداشتی دهان و دندان، لازم نیست که حتماً سالی یک بار جرم گیری دندان انجام دهید و از صرف هزینه جرم گیری دندان برای مراتب بعدی جلوگیری می شود. ولی در غیر این صورت بهتر است سالی یک بار برای جرم گیری دندان هایتان به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
در صورت استفاده خیلی زیاد از چای و قهوه و مصرف دخانیات و سیگار، جرم گیری دندان اثر خیلی زیادی ندارد و ماندگار نیست. پس رعایت بعضی نکات برای حفظ سلامتی و زیبایی دندان بسیار مهم است.
پس از جرم گیری دندان با مراقبت های لازم می توان میزان جرم روی دندان را به حداقل رساند و باعث شد علاوه بر اینکه دندان ها آسیب نبینند و دوباره رو به خرابی نروند، ماندگاری سفید ماندن دندان را افزایش داد و طول دوره های لازم برای جرم گیری دندان نیز افزایش یابد. مثلاً به جای سالی یک بار به دو سالی یک بار برای جرم گیری دندان نیاز باشد.

مراقبت های بعد از جرم گیری دندان
توجه کنید که رعایت موارد زیر پس از جرم گیری دندان ها، بسیار مفید و کمک کننده است:

 1.  روزی دو الی سه بار دهان خود را با آب نمک رقیق و ولرم بشویید. برای ایجاد ترکیب درست آب نمک، یک چهارم قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب حل کنید.
 2.  ممکن است بعضی از افراد حتی بعد از سال های متمادی مسواک زدن، هنوز هم روش صحیح مسواک زدن را ندانند و به روش غلط مسواک بزنند؛ پس روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید و به روش صحیح مسواک بزنید.
 3.  یادتان باشد اولین دفعه ای که پس از جرم گیری دندان مسواک می زنید، با ملایمت این کار را انجام دهید.
 4.  زمان مسواک زدن بهتر است 2 الی 4 دقیقه باشد و کمتر یا طولانی تر از این زمان نشود وگرنه یا به اندازه کافی دندانتان را تمیز نمی کند و جرم ها را از بین نمی برد یا اینکه زیادی دندانتان را با مسواک می سابید و ممکن است با تکرار مداوم این روند به مینای دندان کمی آسیب برسانید.
 5.  ضروری است که هر 9 ماه یا یک سال یک بار، بهداشت دهان و دندان فرد کنترل شود.
 6.  بهتر است روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
  بعضی از عوارض احتمالی پس از جرم گیری دندان را می توان با رعایت برخی از مراقبت های پس از جرم گیری بهتر کرد و از بین برد. برای مثال موارد زیر را می توانید با این مراقبت ها کنترل کنید:
 7.  در صورت ایجاد خونریزی در دندان که موضوعی بسیار طبیعی است، می توانید با آب نمک ولرم و رقیق دهان را شستشو دهید و این مشکل را به سادگی برطرف کنید.
 8.  ممکن است بعد از جرم گیری دندان، به گرما و سرما و مواد شیرین حساسیت داشته باشد که این مورد خودبه خود پس از چند روز از بین می رود و نیازی به نگرانی نیست. درصورتی که دوست داشته باشید می توانید از خمیردندان ضد حساسیت نیز استفاده کنید.
 9.  بعد از جرم گیری دندان اگر احساس درد خفیف می کردید، موردی طبیعی است که برطرف می شود و اصلاً جای نگرانی ندارد.

این مطالب را نیز برای آشنایی بیشتر با جرم گیری می توانید مطالعه نمایید:

جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟

برخلاف تصور عامه مردم در مورد جرم گیری دندان، این روش فقط برای سفید کردن دندان نیست بلکه یک روش درمانی نیز هست که بهتر است بیشتر به آن توجه شود.
جرم گیری دندان باعث از بین رفتن جرم های روی دندان می شود که می توانند علاوه بر ظاهر دندان، به ریشه دندان و لثه ها نیز آسیب بزنند.
بعضی افراد فکر می کنند جرم گیری به مینای دندان آسیب می زند که این طرز تفکر اشتباه است و برخلاف تصور افراد وجود جرم است که باعث آسیب به همه زوایای دهان و دندان می شود. در جرم گیری دندان به دلیل اینکه دندان تراشیده نمی شود و فقط برای جداسازی جرم ها از دندان با دستگاه خاصی ضربه های ریز به جرم دندان می زنند، آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.
جرم گیری دندان در زیبایی دندان و درنتیجه در ظاهر فرد تأثیر بسیار زیادی دارد و لبخند افراد را تقویت می کند. ازآنجاکه زیبایی و لبخند در اعتمادبه نفس فرد تأثیر خیلی زیادی دارد، درنتیجه باعث افزایش اعتمادبه نفس نیز می شود.
این روش به دندان شما هیچ آسیبی نمی رساند و برعکس باعث می شود آسیب هایی که به دندانتان می رسد کمتر شود و در آینده نیز آسیب ها به حداقل برسند.
با از بین بردن جرم هایی که محیط بسیار مناسبی برای رشد میکروب ها هستند، آسیب و پوسیدگی دندان را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

جرم گیری دندان چه فایده ای دارد؟

جرم گیری دندان افراد سیگاری

افراد سیگاری که تمایل دارند دندان های سفید داشته باشند، در ابتدا باید بدانند که بهترین و مؤثرترین راه داشتن دندان های سالم و زیبا، ترک سیگار است. ولی اگر قصد انجام این کار را ندارند، بهتر است متن زیر را در این مورد حتماً بخوانند.
سیگار باعث می شود که جرم های دندان بسیار بیشتر از سایر افراد باشد و تأثیر زیادی بر پوسیدگی و تغییر رنگ دندان دارد. مسواک زدن مرتب نیز تأثیر چندانی در از بین بردن اثرات سیگار بر دندان ها ندارد؛ بنابراین افراد سیگاری باید نسبت به سایر افراد به دوره جرم گیری بیشتری در طول سال نیاز دارند و باید چند بار در سال جرم گیری کنند.
یکی دیگر از عوارض سیگار کشیدن که بر بهداشت دهان و دندان تأثیر می گذارد و چندان قابل حل کردن نیست می توان به بوی بد دهان اشاره کرد. تنها راه حل این مشکل ترک سیگار است زیرا رعایت کامل بهداشت دهان و دندان نیز نمی تواند این مسئله را حل کند.
بهتر است بدانید علاوه بر سرطان ریه، عوارض زیادی برای سیگار کشیدن وجود دارد که چند تا از عوارض مربوط به دهان و دندان را برای مثال آورده ایم. از این عوارض می توان به بیماری های لثه ای، عفونت لثه که می تواند باعث ایجاد درد و از بین رفتن دندان شود و همچنین سرطان دهان اشاره کرد.
افراد سیگاری بهتر است برنامه منظمی برای بهداشت دهان و دندانشان داشته باشند و به طور مرتب از دهان شویه، نخ دندان و مسواک و خمیردندان مخصوص استفاده کنند. همچنین فراموش نشود که این افراد باید مرتبا به دندان پزشک خود مراجعه کنند و برنامه منظمی هم برای جرم گیری دندان ها داشته باشند.

جرم گیری دندان افراد سیگاری

خواندن 21345 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 10:20
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.