مزایا و معایب جرم‌گیری دندان به روش خانگی مزایا و معایب جرم‌گیری دندان به روش خانگی کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

مزایا و معایب جرمگیری دندان در خانه | مواد طبیعی سفید کننده دندان

سه شنبه, 06 اسفند 1398 ساعت 07:23
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

دندان‌های انسان به مرور زمان بر اثر پسمانده‌های غذایی که در بین آنها باقی می‌ماند دچار رسوبات، باکتری و پلاک های دندان می‌شود که علاوه بر ایجاد جرم در دندان‌ها سبب تغییر رنگ آنها نیز می‌شود.
مواد غذایی و گیاهی بسیاری در طبیعت موجود است که می‌توان با استفاده از آنها در خانه به جرم‌گیری دندان‌ها بپردازیم.
از معایب استفاده از روش‌های جرم گیری دندان خانگی این است که به دلیل اینکه با متخصص مشورت نمی‌شود، ممکن است استفاده بیش از حد از یک ماده سبب از بین رفتن مینای دندان و شکننده کردن آنها شود. در این مقاله به کمک دکتر فاطمه لبافی در ابتدا علت ایجاد جرم دندان را بیان می کنیم و سپس به بررسی معایب و ویژگی های روش های جرم گیری در خانه می پردازیم.

حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان
خطراتی که ممکن است برای فردی که اقدام به جرم‌گیری دندان در خانه می‌کند، پیش بیاید شامل ایجاد حساسیت در دندان‌ها، از بین بردن ریشه دندان و استحکام لثه‌ها می‌باشد. به همین خاطر باید این روش توسط متخصص دندانپزشکی و به وسیله دستگاه جرم گیری دندان انجام شود تا از آسیب های دندانی جلوگیری شود. دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی از جدیدترین روش جرم گیری دندان استفاده می نماید.
از مزایای این روش خانگی هم این است که این روش‌ها برای دندان‌هایی که دارای مقدار کمی باکتری و تارتار هستند موثر واقع می‌شود.
با این روش از مصرف مواد شیمیایی که ممکن است تاثیر بدی بر دندان‌های دیگر بگذارد جلوگیری می‌شود.
با استفاده از روش‌های خانگی جرم‌گیری دندان می‌توان از پرداخت هزینه‌های زیاد و گران دندان‌پزشکی در امان ماند.
ناگفته نماند افرادی که با روش خانگی اقدام به این پاکسازی می‌کنند باید صبر زیادی داشته باشند چون این روش در طولانی‌مدت جواب می‌دهد. همچنین این روش ها برای مواردی از قبیل جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان، جرم گیری ایمپلنت دندان، جرمگیری دندان ارتودنسی و ... نیز کارایی نخواهند داشت.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

علت جرم دندان چیست؟

جرم دندان به همان آلودگی‌ها و باکتری‌های روی دندان‌ها می‌گویند که سبب زرد، قهوه‌ای و سیاه شدن دندان‌ها می‌گردد که کم‌کم بعد از گذشت زمان سبب ایجاد عفونت در لثه‌ها و دندان‌ها و پوسیده شدن آنها می‌شود.
آلودگی‌ها و لایه‌های چسبناکی که به روی دندان‌ها می‌ماند را پلاک می‌گویند و وقتی به این پلاک‌ها رسیدگی نمی‌شود آنها سخت می‌شوند و به رسوب تبدیل می‌گردند که در این صورت به آنها جرم می‌گویند و نیاز به جرم‌گیری دارند.
ماندن این جرم‌ها در دهان و رسیدگی نکردن به آنها سبب از دست رفتن مینای دندان می‌شود که در این صورت دندان ضعیف می‌گردد و به راحتی می‌شکند.
این آلودگی‌ها و تارتارها زمانی به وجود می‌آید که به طور مرتب به دندان‌هایمان رسیدگی نمی‌کنیم و از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان غافل می‌شویم.
جرم‌های دندان‌ها بر اثر خوردن مواد غذایی حاوی کربوهیدارت مانند مواد قندی و نشاسته‌دار مانند برنج و شیرینی‌جات، نوشابه و نوشیدنی‌های گازدار، عسل و شیرینی‌جات و همچنین انواع مواد غذایی صنعتی رنگی مانند چیپس و پفک که بسیار به دندان‌ها می‌چسبند، ایجاد می‌شود و به این طریق دندان‌ها نیاز به جرم‌گیری پیدا می‌کنند.
به مرور زمان که پسمانده‌های مواد غذایی روی دندان‌ها باقی می‌ماند و به تولید باکتری و زرد شدن دندان‌ها می‌انجامد، اسید در دهان ترشح می‌شود و مینای دندان را از بین می‌برند و سبب ایجاد دیگر عفونت‌ها و پوسیدگی‌ها در دهان می‌گردد.

علت جرم دندان چیست؟
برخی افراد فقط به روزی یک بار مسواک زدن اکتفا می‌کنند و یا اینکه می‌دانند ماده غذایی که خورده‌اند چسبناک بوده و به دندان‌ها چسبیده است اما از مسواک زدن خودداری می‌کنند، این افراد باید منتظر ایجاد جرم و آلودگی بر روی دندان‌هایشان و سپس اقدام به جرم‌گیری باشند.
علت دیگر جرم دندان، دهان خشک و ترشح نشدن بزاق دهان می‌باشد که می‌تواند جرم دندان‌ها را زیاد کند پس بهتر است با خوردن مواد غذایی که سبب تحریک ترشح بزاق می‌شوند به مرطوب کردن دهان کمک کنیم.
افرادی که به مصرف نیکوتین اهتمام می‌ورزند مانند افرادی که سیگار و قلیان می‌کشند، هم نسبت به بقیه افراد دندان‌های زردتر و آلوده‌تری دارند.
برخی از افراد هم وقتی مسواک می‌زنند از خمیردندان استفاده نمی‌کنند در صورتی که تنها مسواک زدن خالی و بدون خمیردندان نمی‌تواند آلو‌دگی دندان‌ها را از بین ببرد.
اصولا جرم‌ها در نواحی از دندان‌ها مانند نزدیک به لثه، میان دندان‌ها، پشت دندان‌ها و دندان‌های آخر دهان قرار می‌گیرند چون میزان دسترسی به آنها و تمیز کردنشان کمتر می‌باشد.
البته ناگفته نماند استفراغ و بالا آوردن غذا نیز سبب ایجاد جرم و باکتری به روی دندان‌ها می‌شود پس باید از تداخل مواد غذایی جلوگیری کرد.
افراد بهتر است سالانه چند باری برای معاینه به مطب دندانپزشکی مراجعه کنند تا متخصص میزان جرم دندان و روش جرم‌گیری آنها را تعیین کند.

خواندن این مطالب به افزایش آگاهی شما در مورد جرم گیری دندان کمک زیادی می کند:

جرم‌گیری دندان با سرکه سیب

کارشناسان استفاده از سرکه سیب را در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند تاثیراتش بر پوست و مو ثابت کرده‌اند.
اما استفاده از سرکه سیب برای جرم‌گیری دندان‌ها هم می‌تواند موثر واقع شود، سرکه سیب بهتر است از سیب سرخ گرفته شود، برای نتیجه‌گیری بهتر باید به مدت 15 تا 30 روز از این روش به طور مدام استفاده کرد.
سرکه سیب دارای ترکیباتی مانند منیزیم، پتاسیم، آنزیم‌های متعدد و ... می‌باشد که می‌تواند باکتری‌های خوب را جایگزین باکتری‌های بد کند و به جرم‌گیری بپردازد.
سرکه سیب می‌تواند به عنوان یک آنتی‌بیوتیک طبیعی عمل کند و سرسخت‌ترین لکه‌های قهوه‌ای و سیاه دندان را که بر اثر زیاد خوردن قهوه، چای و نوشابه و یا کشیدن سیگار و قلیان ایجاد شده است را از بین ببرد.
خیلی از افراد از مخلوط جوش‌شیرین، آب و سرکه سیب خمیری می‌سازند و به جای خمیردندان شب‌ها قبل از خواب استفاده می‌کنند و به این طریق دندان‌های خود را جرم‌گیری می‌کنند.
بسیاری از افراد هم به طور مستقیم مسواک خود را به سرکه سیب آغشته می‌کنند و دندان‌های خود را مسواک می‌کشند که این افراد بهتر است بعد از آن دندان‌ها را با خمیردندان‌های معمولی هم یک بار شست و شو دهند.
همچنین قابل ذکر است که حتی خوردن چند تکه از خود سیب هم می‌تواند باعث از بین رفتن پلاک‌ (آلودگی و باکتری) روی دندان‌ها و همچنین سفید شدن آنها شود.
پس بهتر است هنگام خوردن سیب خوب آن را بجویم تا آبش و فیبر موجود در آن به خوبی با دندان‌ها تماس پیدا کند تا بتواند تاثیر لازم را بر روی آنها بگذارد.

 جرم‌گیری دندان با سرکه سیب

روش‌های خانگی جرم‌گیری دندان

بسیاری از مواد طبیعی و غذایی موجود در اطرافمان نیز می‌توانند به جرم‌گیری و سفید کردن دندان ها کمک کنند که در اینجا به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.
ابتدا باید خمیردندانی خریداری کنیم که حاوی فلوراید باشد و از جذب مواد چسبناک و ایجاد آلودگی و جرم بر روی دندان‌ها جلوگیری کند تا نیازی به جرم‌گیری نداشته باشیم.
خوردن و جویدن انجیر هم می‌تواند به بهداشت دهان و جلوگیری از تولید جرم کمک کند، انجیر همچنین به ترشح بزاق دهان کمک می‌کند، بزاق دهان نیز جرم دندان را از بین می‌برد و از تولید اسید جلوگیری می‌کند.
یکی از این مواد غذایی موثر برای جرم‌گیری، جوش شیرین می‌باشد که می‌توان آن را به صورت مستقیم به دندان ها مالید و یا اینکه آن را با موادی همچون سرکه سیب، سرکه انگور و یا آبلیمو مخلوط کرد و به عنوان خمیری به دندان‌ها مالید، بهتر است از این ماده هفته‌ای سه بار استفاده کرد تا به مینای دندان هم آسیبی وارد نشود.
پوست میوه‌هایی همچون پرتقال، موز، گردو، توت‌فرنگی و گوجه‌فرنگی نیز می‌تواند برای جرم‌گیری دندان موثر واقع شود، این مواد را می‌توان به صورت مستقیم روی دندان کشید و یا برخی از آنها مانند پوست پرتقال و گردو را له کرد و به عنوان خمیری روی دندان‌ها به مدت چند دقیقه گذاشت.
یکی دیگر از روش‌های موثر جرم‌گیری دندان استفاده از دانه های کنجد و فلفل است، در این روش باید دانه‌های کنجد و فلفل را به مقدار چند دقیقه جوید و بعد آن را بیرون ریخت تا موثر واقع شوند.
قابل ذکر است که استفاده از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل و روغن زیتون و چوب‌های مواد گیاهی مانند شیرین بیان، دارچین، زردآلو، زیتون و بید هم می‌تواند دندان‌ها را جرم‌گیری کند.
همچنین استفاده از میوه و سبزیجات و مواد غذایی و میوه هایی که حاوی ویتامین البته این روش ها به هیچ وجه جایگزین سفید کردن دندان با جرم گیری نمی شوند.c می‌باشند نیز می‌توانند بر جرم‌گیری دندان در منازل تاثیرگذار باشد.

 روش‌های خانگی جرم‌گیری دندان

ماسک دندان خانگی

دندان‌ها به علل مختلفی مانند نوشیدن زیاد چای، قهوه، کشیدن سیگار و قلیان، نازک شدن مینای دندان، مسواک نزدن و ماندن پسمانده‌های غذایی در میان دندان‌ها، مصرف نوشیدنی های گازدار می‌توانند دچار زردی و لکه‌های سیاه و قهوه‌ای شوند.
اما با استفاده از انواع ماسک خانگی می‌توان آنها را سفید کرد و به جرم‌گیری آنها پرداخت، در اینجا به معرفی روش‌هایی می‌پردازیم که براساس تجربه در این امر نتیجه داده‌اند.
خمیر حاصل از مخلوط کردن جوش شیرین و آب اکسیژنه می‌تواند از ماسک‌هایی باشد که دندان‌ها را سفید می‌کند و سبب جرم‌گیری آنها نیز می‌گردد، امروزه خیلی از دندان‌پزشکان از آب اکسیژنه برای دهان‌شویه استفاده می‌کنند اما زمانی که با جوش‌شیرن مخلوط شود تاثیر دو چندانی دارد.
اما چون جوش شیرین دندان‌ها را زبر می‌کند و به راحتی مینای دندان را از بین می‌برد باید خمیر آماده شده مانند یک کرم نرم باشد، به مدت چند دقیقه با مسواک به روی دندان‌ها کشید و بعد به خوبی دندان‌ها را آب‌کشی کرد تا جوش‌شیرین از روی دندان پاک شود.
استفاده از نمک اپسوم هم می‌تواند سبب جرم‌گیری و سفید شدن دندان‌های زرد شود، این نمک را می‌توان پودر کرده و به همراه آب در دهان قرقره کنیم.
ماسک خانگی بعدی ماسک زغال فعال می‌باشد که می‌تواند به خوبی آلودگی و باکتری‌های موجود روی دندان‌ها را به خود جذب کند و سبب سفید شدن و جرم‌گیری آنها گردد.
زغال فعال نسبت به زغال معمولی دارای روزنه‌هایی است که آب را خوب جذب می‌کند، ابتدا باید این زغال را پودر کرده و از ترکیب آن با آب خمیری درست کرد و به دندان‌ها کشیده شود.
بعد از گذشت چند دقیقه که دندان‌ها با این خمیر ماساژ داده شدند باید دهان شسته شود، آنقدر دهان شسته شود که سیاهی آب از بین رفته و از دهان ناپدید گردد.
همچنین تهیه ماسکی از مخلوط ژل آلوئه‌ورا، جوش‌ شیرین و روغن گلیسیرین هم می‌تواند به این جرم‌گیری کمک کند اما چون این ماسک تلخ است می‌توان کمی آبلیمو و یا نعناع برای بهتر شدن مزه به آن اضافه کرد.

 ماسک دندان خانگی

زردچوبه برای سفیدی دندان

زردچوبه که یک گیاه آسیایی می‌باشد می‌تواند در از بین بردن ورم لثه، درد لثه و مشکلات مینای درمان از قبیل ضعیف شدن و جرم‌گیری آن تاثیرگذار باشد.
زردچوبه می‌تواند خیلی سریع دندان‌های زرد و تغییر رنگ داده شده را سفید کند و از التهاب لثه و دردی که بر اثر رسوبات دندان‌ها ایجاد شده است جلوگیری کند.
این ماده زردرنگ خود دارای خواص ضد التهابی و مسکن می‌باشد که در ساخت بسیاری از داروها از آن استفاده شده است.
خیلی از افراد از این ماده به عنوان یک دهانشویه قوی استفاده می‌کنند و بعد از صرف غذا مخلوط زردچوبه و آب را قرقره می‌کنند.
افرادی که قصد دارند از زردچوبه برای جرم‌گیری دندان‌هایشان استفاده کنند ابتدا مطمئن شوند که به آن حساسیتی ندارند و همچنین روزی بیشتر از یک بار هم مورد مصرف قرار نگیرد.
براساس تجربه یکی از قوی‌ترین سفیدکننده‌های دندان زردچوبه می‌باشد حتی برخی از افراد به طور مستقیم آن را روی دندان می‌گذارند تا از درد و التهاب دندان‌هایشان جلوگیری کنند.
می‌توان این ماده را به صورت مستقیم برای جرم‌گیری استفاده کرد به طوری که به راحتی آن را روی مسواک ریخت و به دندان‌ها کشاند اما پخته نیست و دارای طعم بدی است، می‌توان مقداری قطره نعناع یا آویشن به آن اضافه کرد.
باید این ماده را به مدت پنج دقیقه در دهان خود نگه دارید تا تاثیر خود را بگذارد، بهتر است به طور مستقیم مسواک را به تمام زردچوبه موجود نزنیم تا باکتری‌های دندان‌ها به دیگر زردچوبه‌ها سرایت نکند.
بعد از استفاده و شستن دهان از زردچوبه دندان‌ها را با خمیردندان‌های معمولی یک تا دو بار مسواک بزنید تا از آسیب به مینای دندان جلوگیری شود.
روش بعدی استفاده از زردچوبه برای جرم‌گیری و از بین بردن پلاک دندان‌ها درست کردن خمیردندان زردچوبه می‌باشد، این خمیردندان را می‌توان با ترکیب روغن نارگیل با زردچوبه و یا ترکیب جوش شیرین و زردچوبه بسازید و برای خوش طعم شدن هم به هر دو مقداری قطره نعناع اضافه کنید.
این خمیر باعث می‌شود که زردچوبه به دندان و لثه بچسبد و تاثیرگذار باشد، بعد از گذشت دقایقی می‌توان دهان را شست و سپس از خمیردندان‌های معمولی استفاده کرد و دندان‌ها را مسواک زد.
البته خمیردندان‌های حاوی زردچوبه و پودرهای سفیدکننده دندان زردچوبه هم برای جرم‌گیری در بازار یافت می‌شود که دندان‌ها را کمتر از مالیدن مستقیم زردچوبه به روی دندان زرد می‌کنند.

زردچوبه برای سفیدی دندان

خواندن 1711 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 13:44
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.