پلاک دندان پلاک دندان کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی

پلاک دندان | روشهای از بین بردن پلاک دندان | مهمترین علل تشکیل پلاک

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 13:24
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

جرم گیری دندان راهی است که بتوان از زردی دندان و پوسیدگی های حاصل از پلاک دندان و جرم های متعاقب آن خلاص شد. در این مقاله به همراه دکتر فاطمه لبافی به طور تخصصی بر روی پلاک دندان و جرمگیری دندان و لثه خواهیم پرداخت. شما می توانید راههای درست و اصولی را برای داشتن دندان های تمیز و درخشان انجام دهید. متخصصان دندانپزشکی، روش های مختلف جرم گیری دندان را معرفی می کنند، که در ادامه به آنها نیز خواهیم پرداخت.

همانطور که گفته شد، پلاک دندان یک لایه بر روی دندان است که مواد اضافی زیادی را به خود جذب می کند. برای همین است که مسواک زدن و البته نخ کشیدن های مداوم توصیه می شود. سعی کنید حتما در صبح و شب، دندان های خود را به شیوه صحیح مسواک بزنید.

مسواک زدن کافی نیست

حقیقت تلخ این است که مسواک زدن برای از بین بردن جرم دندان کافی نیست. شما باید حتما در کنار مسواک زدن، نخ کشیدن دندان را به شیوه ی صحیح انجام دهید. نخ کشیدن یک راه عالی برای محافظت دندان است. اگر نتوانسته اید در این مراحل به خوبی عمل کنید و دندان های شما دچار جرم شده اند، جای نگرانی نیست. تنها راه های اصولی که به شما معرفی می شود را دنبال کنید.
و اما چه می شود اگر پلاک دندان از بین نرود؟ اگر نتوان پلاک دندان را با روش های مسواک و نخ کشیدن از بین برد، در طول زمان، ماده ی سختی بر روی دندان ها به وجود می آید، که جرم نام دارد. تجمع این جرم ها، کار را مقداری سخت می کند. برای همین است که برای بسیاری از افراد باید جرم گیری دندان انجام شود. تجمع بیشتر جرم ها روی دندان و زیاد شدن باکتری ها، در مواردی سبب می شود که لثه متورم شود و در بعضی موارد در هنگام مسواک زدن، فرد دچار خونریزی شود که ما در اصطلاح دندانپزشکی به آن ژنژیویت می گوییم. در این مرحله باید به طور جدی کار جرمگیری دندان را شروع کنید. منبع اصلی پلاک، قند داخل مواد غذایی است که می خورید. البته نشاسته ها و غلت نیز این پلاک های دندان را ایجاد می کنند.

دریافت کد تخفیف جرم گیری
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید

مسواک زدن کافی نیست

علت جرم دندان چیست

در صورتیکه مسواک زدن و نخ کشیدن ها به طور صحیح و مرتب انجام نشود، پلاک ها روی دیگر خود را به شما نشان خواهند داد. آنها در طول زمان به جرم دندانی تبدیل می شوند. جرم دندان، در مواردی می تواند بسیار خطرناک باشد و بافت های داخلی لثه را از بین می برد یا اینکه آنها را متورم و ملتهب کند. همین جرم دندان است که به عفونت ها و خرابی دندان ها در طولانی مدت منجر می شود.
می توانید در مراحل اول پلاک را به اصطلاح در نطفه خفه کنید و دچار دیگر عارضه هایی که گفتیم، نشوید. برای همین جرمگیری دندان راهی برای خلاص شدن از جرم هایی است که در طول زمان بوجود آمده و دیگر با مسواک زدن و نخ کشیدن از بین نمی رود. اگر در زمان مناسب از جرمگیری دندان استفاده نکنید، تنها لایه های پلاک دندان بیشتر شده و جرم بیشتری بر روی دندان شکل می گیرد.
در طول روز افراد بسیاری زیادی را می بینید که رنگ دندان های متفاوتی دارند. شاید اگر به خوبی به دندان های آنها نگاه کنید متوجه میزان اهمیت آنها به دندان هایشان بشوید. گفته شده برای دو مساله در زندگی پول زیاد خرج کردن ایراد ندارد، یکی دندان و سلامت آن است و دیگری کفشی که با آن راه می روید. هیچ چیز به اندازه ی یک لبخند درخشان و دندان های زیبا، نمی تواند عمق نگاه و شخصیت متفاوت شما را به نمایش بگذارد. امروزه لزوم جرمگیری و سلامت دندان بسیاربیشتر از قبل شناخته شده است. تمام آن لبخندهای زیبا و سفید که می بینید به کمک رعایت بهداشت و مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی به منظور معاینات دوره ای می باشد.

علت جرم دندان چیست

جرم گیری لثه

جرمگیری دندان و جرم گیری لثه را حتما باید نزد دندانپزشکان مجرب انجام دهید. اگر جرمگیری دندان به موقع انجان نشود در طولانی مدت به داخل بافت دندان و زیر لثه ها نیز سرایت خواهد کرد. برای همین شاید لثه ی شما رنگ و ظاهر آن تغییر کند.
ویژگی های یک لثه سالم چیست؟

 •  لثه سالم محکم بر استخوان چسبیده است.
 •  در محل تماس با دندان ها کاملا صاف است و لبه های تیز مانندی دارد.
 •  رنگ لثه سالم صورتی است.
 •  نمایی شبیه به پوست پرتقال دارد.
 •  شاید رنگ آن مقداری از قرمز و قهوه ای نیز داشته باشد که در اکثر موارد نشان بر جرم لثه نیست.

اگر به دنبال انجام دادن جرمگیری دندان هستید، این کار هیچ جای نگرانی ندارد. از روش های خانگی و از روش های دندانپزشکی می توانید بعنوان جرمگیری دندان استفاده کنید. در موارد کم زردی دندان، می توانید از روش های خانگی استفاده کنید، البته در بیشتر موارد بهتر است به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

جرم گیری لثه

جرمگیری دندان چگونه است؟

جرمگیری دندان، معمولا درد ندارد و تنها راهی است که شما را از شر جرم های روی دندان ها نجات می دهد. هزینه جرم گیری دندان بسیار مناسب است و با توجه به اینکه در راستای سلامت دندان شماست، کاری ارزنده است. متاسفانه اکثر افرادی که دندان هایشان به مرور زرد می شود و حاشیه ی دندان هایشان دچار جرم می شود، احساس می کنند نمی توان آنها را جدا کرد و یا باید هزینه های زیادی را صرف این کار بکنند. این تصور کاملا اشتباه است. باقی ماندن جرم ها در زمان طولانی به قیمت از دست دادن دندان و بیماری های لثه برای فرد تمام خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق، انجام جرمگیری دندان تنها راه صحیح می باشد.
آیا می دانید که منبع بوی دندان همین جرم های بر روی دندان است. این مساله ای است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. در مورد جرمگیری دندان این را باید بدانید که این کار اصلا خطرناک نیست و عوارض جرم گیری برای دندان ها وجود ندارد. با جرمگیری دندان در زمان های مناسب نزد دندانپزشک های مجرب جایی برای نگرانی نخواهید داشت. جرمگیری دندان تنها راه برای از بین بردن جرم های روی دندان است. بعد از انجام جرم گیری دندان، مشکلی در خوردن و آشامیدن نخواهید داشت. هرگونه تغییرات احتمالی را نیز می توانید با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

جرمگیری دندان چگونه است؟

روش های انجام جرمگیری دندان

دندانپزشکان برای انجام دادن جرمگیری دندان از دو روش جرم گیری دستی و ابزارهای تخصصی برای انجام این کار استفاده می کنند که بستگی به صلاحدید دندانپزشک دارد. دستگاه جرم گیری دندان نوک فلزی مخصوصی دارد که با حرکت های چرخشی و ایجاد ضربه بر روی جرم، باعث کنده شدن آن از بافت دندان می شود.
جرم گیری دندان معمولا درد ندارد، تنها ضربه های آرامی به دندان ها وارد می شود. برای همین تنها جرم را از دندان جدا خواهد کرد و نگرانی برای آسیب رسیدن به مینای دندان وجود ندارد. بهترین زمان برای جرمگیری دندان در معایت دوره ای دندانپزشکی توسط دندانپزشک مشخص می شود. اگر احساس می کنید به خاطر زیاد شدن جرم بر روی دندان هایتان لایه های دندان ضخیم شده اند، در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید. به گفته ی متخصصان این حوزه، شما حداکثر باید دوبار در سال کار جرمگیری دندان را انجام دهید.
برای کسانی که ارتودنسی دندان انجام داده اند امکان دارد که به دلیل زرد شدن و جرم دار شدن دندان ها نیاز به جرم گیری دندان ارتودنسی بیشتر احساس شود. برای همین این افراد می توانند بعد از برداشتن براکت خود، جرم گیری، سفید کردن و بلیچینگ دندان را انجام دهند. البته جدا از تفاوت بلیچینگ با جرم گیری در زمینه سفید کردن دندان، در سفید کردن دندان با جرم گیری، دندان ها میزان کمتری نسبت به روش بلیچینگ سفید می شوند.

از مطالعه این مطالب نیز بهره مند شوید:

ژل سفید کننده دندان

در کنار انجام دادن جرمگیری دندان در دندانپزشکی، با صلاح دید و مشورت با متخصصان این زمینه، امکان دارد سفید کننده دندان به شما پیشنهاد شود. از به کار بردن این ژل بدون مشورت با دندانپزشک خودداری کنید.
در ادامه مراحل استفاده از ژل سفید کننده برای جرمگیری دندان توضیح داده می شود:

 •  قبل از همه چیز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 •  نوک مخلوط کننده را وصل کنید.
 •  یک قطره ژل را بر روی سطح داخل لبه ی بیرونی یکی از حفره های قالب پلاستیکی دندان (همان تری دندان) بچکانید. هر بار که یک قطره را چکاندید با نوک سرنگ آن را پخش کنید.
 •  قالب محتوی ژل را بر روی دندان های خود بگذارید. حتما در مصرف ژل محتاط باشید، نباید ژل از این قالب ها بیرون بزند. قالب را به درستی و فیکس شده بر روی دندان ها بگذارید.
 •  شاید بعد از اینکه قالب را بر روی دندان های خود قرار دادید، حباب هایی در ژل سفید کننده ببینید، این نشان دهنده ی پروسه ی سفید کردن و جرمگیری دندان های شماست.
 •  آن مقدار ژلی که از قالب بیرون می زند را با انگشت یا مسواک پاک کنید. در حالت کلی، لثه های شما نباید سفید شود، اگر بشود به این معنی است مقدار ژل سفیدکننده ی زیاد به کار برده اید. در دفعه های بعدی مقدار کمتری را به کار ببرید.
 •  این قالب ها را برای جرمگیری دندان به طور کامل تنها 15 دقیقه کافیست که بر روی دندان های خود داشته باشید.
 •  سپس قالب ها را از دندان های خود خارج کنید و لثه و دندان های خود را بشویید. قالب ها را نیز با آب سرد شستشو دهید و آنها را در داخل جعبه در جای خشک و تمیز نگهداری کنید.
 •  به یاد داشته باشید که در به کار بردن این روش زیاده روی نکنید، چون نتیجه های عکس به دنبال خواهد داشت.

ژل سفید کننده دندان

زیبایی دندان

تمام آنچه تا الان در مورد جرم گیری دندان و سفید کردن دندان ها گفته شد برای زیبایی دندان نیز بوده است. یکی از پرطرفدارترین درمان ها در علم دندانپزشکی، سفید کردن دندان و جرمگیری دندان است که درواقع عملی درمانی است و در داشتن دندان های زیبا و سالم تاثیر گذار است. مزیت این کار صرفه هزینه ی کم و پیشگیری از هزینه های گزاف بعدی برای ترمیم دندان های آسیب دیده یا جایگزین کردن دندان های از دست رفته است.

دندان های زیبا حق همه است

دندان های سالم، زیبا هستند. این حقیقت است. جلو آینه بروید و به دقت دندان های خود را بررسی کنید. اگر احساس می کنید زرد شده اند و یا جرم گرفته اند به فکر چاره باشید. امروزه زیبایی دندان شامل خدمات و متدهای بسیار پیشرفته ای می باشد. جرمگیری دندان، ایمپلنت، لمینت، کامپوزیت و ... روش هایی برای زیباتر کردن دندان ها هستند. در مواقعی نیز به مواردی از قبیل جرم گیری دندان کامپوزیت، جرم گیری لمینت دندان و جرم گیری ایمپلنت دندان نیز نیاز می باشد.
دندانپزشکی دو شاخه دارد، یکی برای درمان و شاخه ی دیگر به دندانپزشکی زیبایی تعلق دارد. متاسفانه بسیاری از افراد احساس می کنند دندان های درخشان تنها برای سلبریتی ها، مدیران و قشر مرفه جامعه است. به یاد داشته باشید که داشتن دندان های درخشان و جذاب حق همه ماست.

خواندن 2341 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 11:45
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.