روش های کشیدن دندان | 3 روش مهم | 6 نکته ویژه روش های کشیدن دندان | 3 روش مهم | 6 نکته ویژه

روش های کشیدن دندان | بدون درد و با بی حسی | جدیدترین روش

پنج شنبه, 02 مرداد 1399 ساعت 12:07
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

چه روش هایی برای کشیدن دندان وجود دارد؟ کدام روش برای کشیدن دندان مناسب تر است و آیا کشیدن دندان درد دارد؟ در این مقاله می خواهیم به همراه دکتر فاطمه لبافی به این سوالات پاسخ بدهیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

مراجعه به دندانپزشکی و استفاده از خدمات درمانی مربوط به دندان را همه ما از کودکی تجربه کرده ایم. یکی از این روش های درمان، کشیدن دندان است. کشیدن دندان در واقع برای کمک به حفظ سلامت دهان و سایر دندان ها انجام می شود و دلایل مختلفی دارد. از آنجاییکه دلایل کشیدن دندان با یکدیگر تفاوت دارند، روش های کشیدن دندان نیز متفاوت هستند.

دلایل کشیدن دندان

 •  دندان شیری به موقع نیفتاده و مسیر رشد دندان دائمی را مسدود نموده است،
 •  دندان آسیب دیده، ترک خورده و یا شکسته است. 
 •  دندانی عفونت کرده و خطر انتشار عفونت به دندان های دیگر و آلوده شده خون به عفونت وجود دارد. 
 •  ریشه دندان پوسیده شده و در حال تخریب دندان های کناری است.
 •  در فرآیند درمان با ارتودنسی دندان، فضای کافی برای مرتب شدن دندان ها وجود نداد. 
 •  دندان عقلی که به علت پوسیدگی ممکن است دچار عفونت شود و یا دندان های کناری را تخریب نماید
 •  وجود بیماری های لثه

در چنین شرایطی لازم است دندان کشیده شود. در فرآیند کشیدن دندان، مهارت پزشک و مراقبت های پس از کشیدن دندان، اهمیت ویژه ای دارد. از این رو لازم است به یک کلینیک دندانپزشکی مجهز و یک دندانپزشک ماهر مراجعه نمائید.

بهتر است این مطالب را نیز مطالعه نمایید:

نکات مهم قبل از کشیدن دندان

کشیدن دندان را می توان یک درمان خاص، حساس و پر اهمیت دانست. اگر چه دندان کشیدن خطر خاصی ندارد اما باید نکاتی در این زمینه رعایت شود. همچنین در صورتی که بیمار، سابقه بیماری دیگری دارد و یا داروی خاصی مصرف می کند، لازم است قبل از دریافت هرگونه درمان، دندانپزشک خود را در جریان سوابق پزشکی قرار دهد. چرا که ممکن است داروهایی که مصرف می کنید با داروهایی که دندانپزشک تجویز می کند تداخل داشته باشد و یا لازم باشد که دندانپزشک پس از کشیدن دندان شما، داروی خاصی را برایتان تجویز نماید.
توصیه می شود که اگر به یکی از بیماری های زیر مبتلا هستید حتما دندانپزشک خود را با خبر سازید:

 •  ابتلاء به بیماری های قلبی
 •  آسیب دیدگی دریچه قلب و یا استفاده از دریچه قبل مصنوعی
 •  مشکلات قلبی و عروقی مادرزادی
 •  بیماری های کبدی
 •  سابقه داشتن التهاب باکتریایی قلب
 •  ابتلاء به دیابت

در صورت داشتن این بیماری ها، ریسک عفونت دندان پس از کشیده شدن وجود دارد. از این رو لازم است حتما دندانپزشک برای جلوگیری از عفونت احتمالی، آنتی بیوتیک تجویز نماید. در صورت تجویز آنتی بیوتیک یا هر داروی دیگری توسط دندانپزشک معالج خود، دارو را به طور کامل مصرف کنید و از مصرف خودسرانه دارو جداً خودداری نمائید.
به یاد داشته باشید که مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک و رعایت مراقبت های پس از کشیدن دندان، به بهبود هرچه سریعتر شما کمک می کند و از این طریق دوره نقاهت به زودی سپری شده و می توانید به شرایط عادی بازگردید.

روش های کشیدن دندان

به طور کلی فرآیند کشیدن دندان دو روش اصلی دارد:

 1.  کشیدن ساده
 2.  کشیدن از طریق جراحی

روش کشیدن ساده برای دندان هایی به کار می رود که به راحتی دیده می شوند و در دسترس هستند. برای کشیدن این دندان ها می توان ماده بی حسی را تزریق نموده و پس از بی حس شدن عصب دندان و بافت لثه، به راحتی دندان را از درون حفره خارج نمود.
روش کشیدن ساده، مناسب ترین روش برای کشیدن دندان شیری هستند. همچنین می توان دندان های دائمی که دسترسی به آنها راحت است و مشکل خاصی ندارد را با استفاده از این روش کشید. در مقابل، کشیدن دندان با استفاده از جراحی برای دندان هایی کاربرد دارد که به راحتی دیده نمی شوند (نهفته هستند) و نیاز به ایجاد شکاف در لثه است، یا دسترسی به آنها راحت نیست (انتهای دندان هستند) و یا مشکل خاصی مانند شکستگی و ... دارند.
در این مقاله هر دو روش کشیدن دندان، به طور کامل توضیح داده شده است. همچنین روش جدید به نام استفاده از لیزر برای کشیدن دندان معرفی شده است. همچنین به بررسی مزایای کشیدن دندان با لیزر پرداخته شده است.

 1. روش کشیدن ساده

  روش کشیدن ساده درواقع به معنی حذف یک دندان شیری یا دائمی از دهان است که به طور کامل دیده می شود و کاملاً در دسترس است. برای این کار در ابتدا از طریق تزریق ماده بی حس کننده بافت لثه و عصب دندان، به طور کامل سِر می شود. پس از اطمینان از بی حس شدن دندان لثه، پروسه کشیدن دندان شروع می شود. دندانپزشک اقدام به لق کردن دندان درون لثه می کند و در آخر انبر را دور دندان قرار می دهد و دندان را درون حفره خود بیرون می آورد.

 2. روش کشیدن با جراحی

  اگر دندان به راحتی در دسترس نباشد، به عنوان مثال در انتهای دهان قرار گرفته باشد یا زیر بافت لثه پنهان باشد و یا اینکه دندان شکسته باشد، لازم است از طریق جراحی دندان را از درون لثه خارج نمود. برای این کار شکافی در لثه ایجاد می شود و از طریق آن دندان از درون لثه خارج می گردد. زمان جراحی دندان در بیماران مختلف متفاوت است و بستگی به شرایط دندان دارد. مثلاً اگر دندان به راحتی از درون حفره بیرون بیاید، کل زمانی که برای جرحی لازم است، چند دقیقه می باشد. اما اگر دندان به راحتی بیرون نیاید، دندانپزشک مجبور به شکستن دندان و تبدیل آن به قسمت های کوچکتر است تا به راحتی بتواند دندان را بیرون بیاورد. در این صورت ممکن است فرآیند کشیدن دندان 20 دقیقه طول بکشد. همچنین با توجه به پیچیدگی های جراحی دندان و دردی که همراه دارد، ممکن است متخصص دندانپزشکی تصمیم بگیرد که این عمل تحت بیهوشی کامل و در یک بیمارستان مجهز به خدمات دندانپزشکی انجام شود که طبیعتا هزینه کشیدن دندان در این روش را بیشتر می نماید. در برخی موارد نیز ممکن است یک دندانپزشک عمومی بتواند جراحی ساده کشیدن دندان را انجام دهد.
 3. روش کشیدن با لیزر

  روش سومی که به تازگی دندانپزشکان برای عمل های جراحی به کار می گیرند، کشیدن دندان با استفاده از لیزر است. این روش در مطب دندانپزشکی در دو مرحله انجام می شود. از جمله مهمترین مزایای این روش این است که بهبود فرآیند درمان و دستیابی به نتایج مطلوب برای کشیدن دندان بدون درد را امکان پذیر می سازد. در گام اول از لیزر به منظور جداسازی بافت اطراف دندان و لق شدن آن در استخوان استفاده می شود. به این ترتیب پس از جداسازی دندان از بافت خود، بیرون آوردن آن از حفره با استفاده از انبرک دندانپزشکی به سادگی ممکن می شود. در گام دوم و پس از کشیدن دندان، از لیزر برای از بین بردن هرگونه باکتری و میکروب باقی مانده در دندان، بستن محل های خون ریزی، تحریک رشد استخوان فک و بافت های اطراف آن استفاده می شود. استفاده از لیزر علاوه بر مزایایی که به آن اشاره شد، مزایای دیگری نیز دارد که فرآیند کشیدن دندان را برای دندانپزشکان و نیز بیماران راحت تر نموده است. برخی از این مزایا عبارتند از:

  مزایای استفاده از روش لیزر

  1. تحریک رشد بافت سالم

   می توان گفت مهمترین مزیت کشیدن دندان با لیزر، تحریک رشد بافت دندان است. اهمیت این موضوع زمانی چندین برابر می شود که لازم باشد جای خالی دندان کشیده شده به وسیله ایمپلنت دندان پر شود. جالب است بدانید از لیزر برای کشیدن دندان و تقویت موفقیت آمیز پیوندهای استخوان و لثه استفاده می شود. از این رو لیزر درمانی به یکی از روش های محبوب برای کشیدن و بهبود دادن بافت نرم و سخت در دهان تبدیل شده است.
  2. حفظ بافت و ساختار استخوان فک

   یکی از مهمترین مزایای استفاده از لیزر برای کشیدن دندان این است که کشیدن دندان با استفاده از لیزر در مقایسه با روش سنتی، آسیب کمتری به بافت لثه و استخوان فک می رساند. این موضوع در شرایطی که نیاز به استفاده از ایمپلنت برای جایگزینی دندان باشد، مزیت بسیار بزرگی محسوب می شود. از طرف دیگر به دلیل ظرافت در جداسازی دندان از لثه، درد و خون ریزی کمتری داد.
  3. سرعت بهبود محل کشیده شدن دندان

   همانطور که اشاره شد، کشیدن دندان با استفاده از روش لیزر، درد و خون ریزی کمتری به همراه دارد. زیرا پس از اتمام جراحی، مسدود کردن محل حفره و تشکیل لخته خونی، به راحتی انجام می شود. از آنجاییکه تشکیل لخته خونی در واقع یکی از مراحل درمان و بهبود حفره است، هرچقدر سریعتر این لخته تشکیل شود، محل کشیدن دندان زودتر بهبود می یابد. همچنین در این روش امکان احتمال خشک شدن حفره دندان به طور چشمگیر کاهش می یابد.
  4. کاهش ریسک عفونت باکتریایی

   یکی از توانایی های منحصر به فرد لیزر، از بین بردن باکتری های موجود در بخش های عمیق حفره دندان و جلوگیری از عفونت احتمالی دندان بعد از کشیدن می باشد. چرا که پس از کشیدن دندان به دلیل نفوذ باکتری ها به داخل دهان ممکن است دندان دچار عفونت شود. البته بسیاری از دندانپزشکان برای جلوگیری از عفونت احتمالی، برای بیماران خود آنتی بیوتیک تجویز میکنند.
  5. کاهش دوره ریکاوری و نقاهت پس از کشیدن دندان

   معمولاً افراد در هنگام کشیدن دندان با استفاده از لیزر، درد و خون ریزی کمتری را در مقایسه با روش سنتی تجربه می کنند. چرا که در این روش جداسازی دندان از لثه آسانتر از روش سنتی انجام می شود و به هیچگونه فشار و تکان شدید برای جدا کردن ریشه دندان از لثه نیاز نیست. به همین دلیل درد کشیدن دندان تا روزهای پس از جراحی ادامه نمی یابد و بیمار سریعتر به حالت عادی باز می گردد.
  6. کاهش درد کشیدن دندان

   در هنگام استفاده از لیزر برای کشیدن دندان، هیچونه فشار و تکانی به بیمار وارد نمی شود به همین دلیل فرآیند کشیدن دندان برای بیمار و همچنین دندانپزشک، به مراتب راحت تر از روش سنتی کشیدن دندان است. این موضوع آسیب به بافت لثه و استخوان فک را نیز تا حد زیادی کاهش می دهد.
  7. ریسک کمتر برای بیمارانی که در معرض خطر هستند

   کشیدن دندان با استفاده از لیزر را میتوان بهترین و مناسب ترین روش برای افرادی دانست که در معرض ابتلا به عفونت هستند. واقعیت این است که بعد از کشیدن دندان، به دلیل ورود باکتری ها به داخل دهان، احتمال ابتلاء به عفونت وجود دارد. از این رو معمولاً دندانپزشک برای بیماران خود آنتی بیوتیک تجویز می کند. در برخی از افراد به دلیل وجود بیماری های خاص، ریسک ابتلاء به عفونت بالاتر است. از جمله افرادی که به شدت در معرض بروز عفونت بعد از کشیدن دندان هستند میتوان به بیماران قلبی و عروقی، افراد مبتلاء به پوکی استخوان و بیماران کبدی اشاره نمود. از این رو در چنین شرایطی بهتر است دندانپزشک برای کشیدن دندان بیمار از روش لیزر استفاده نماید. به یاد داشته باشید که روش کشیدن دندان را متخصص دندانپزشکی مشخص می کند. معمولاً دندانپزشک پس از معاینات و عکس برداری، با توجه به شرایط دندان، دهان، لثه و وضعیت عمومی بیمار، روشی را پیشنهاد می دهد که بهترین روش ممکن برای درمان باشد. از این رو به صلاحدید پزشک خود اطمینان داشته باشید و در پروسه درمان با او همکاری کنید.

آیا کشیدن دندان درد دارد؟

کشیدن دندان از جمله روش های درمان است که معمولاً برای افراد خوشایند نیست و ممکن است یادآور درد باشد. اما با استفاده از روش های جدید کشیدن دندان می توان درد کشیدن دندان را تا حد زیادی کاهش داد و فرآیند کشیدن دندان را آسان تر نمود.
بسیاری از افراد کشیدن دندان را با تجربیاتی همچون فشار و درد زیاد چه در زمان کشیدن دندان و چه بعد آن، به یاد می آورند. این فشار جهت خارج کردن دندان از درون لثه به بیمار وارد شده است. همچنین این فشار و درد همراه با التهاب در حفره خالی دندان تا چند روز بعد از کشیدن دندان ادامه داشته است. همچنین فرد باید توصیه های دندانپزشک را مبنی بر کاهش درد پس از کشیدن دندان رعایت نماید.  
اما خبر خوب این است که روش های جدید کشیدن دندان دیگر مانند سابق با درد، التهاب، عفونت و فشار همراه نیست. روش های نوین دندانپزشکی، پروسه کشیدن دندان را چه برای پزشک و چه برای بیمار تا حد زیادی آسانتر کرده است. اما چند روش برای کشیدن دندان وجود دارد؟ در ادامه با روش های کشیدن دندان آشنا می شویم.

خواندن 281 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 08 مهر 1399 ساعت 09:15
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر