بدترین عوارض کشیدن دندانهای دائمی و شیری بدترین عوارض کشیدن دندانهای دائمی و شیری

بدترین عوارض کشیدن دندانهای دائمی و شیری

پنج شنبه, 02 مرداد 1399 ساعت 10:07
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

کشیدن دندان چه در دوره خردسالی باشد و چه در دوره بزرگسالی معمولاً با عوارضی همراه است. شدت و ضعف این عوارض بستگی به نوع دندان، شرایط بدنی فرد و محل قرار گیری دندان دارد. در این یادداشت به بررسی عوارض کشیدن دندان از دوره کودکی و کشیدن دندان شیری تا کشیدن دندان ها در دوره بزرگسالی و به ویژه عوارض کشیدن دندان عقل پرداخته شده است. برای دانستن عوارض کشیدن دندان تا انتهای این مقاله با دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

مطالعه این مطلب 6 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

مراحل کشیدن دندان در بزرگسالان

مراحل کشیدن دندان در بزرگسالان

کشیدن دندان توسط دندانپزشک در بیمارستان یا کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. اینکه کدام دندان و چند دندان باید کشیده شود بر اساس نظر و تجویز پزشک انجام می شود.
همچنین برای جلوگیری از عفونت های احتمالی و مراقبت های بعد از کشیدن دندان، ممکن است دندانپزشک برای بیمار یک دوره استفاده از آنتی بیوتیک تجویز نماید. در ادامه پروسه کشیدن دندان در افراد بزرگسال به صورت مرحله به مرحله گفته شده است.

 •  در ابتدا دندانپزشک با تزریق مواد بی حسی، لثه را برای شروع کشیدن دندان آماده میکند. البته مقدار تزریق ماده بی حسی به عوامل مختلفی از جمله تعداد دندان هایی که قرار است کشیده شود ارتباط دارد. اگر کشیدن چند دندان یا کلیه دندان ها مد نظر باشد، برای راحتی بیمار و تسریع در مراحل کشیدن دندان، لازم است از بیهوشی عمومی استفاده شود. این کار موجب می شود درد کشیدن دندان در تمام بدن انتشار پیدا نکند و بیمار راحت تر باشد.
 •  در مرحله بعد، پس از بی حس شدن لثه، دندانپزشک با استفاده از ابزاری به نام الواتور اقدام به لق کردن دندان بیمار میکند.
 •  در آخرین گام، دندانپزشک انبر را دور دندان قرار می‌دهد و دندان را از لثه بیرون می‌کشد.
  پس از کشیدن دندان، اقدامات زیر توسط دندانپزشک انجام میشود:
 •  تمیز کردن حفره خالی شده از دندان )
 •  صاف کردن استخوان فک (در قسمتی که دندان کشیده شده است)
 •  بستن لثه از طریق بخیه
 •  قرار دادن گاز پانسمان روی محل کشیدن دندان برای قطع خون ریزی
 •  تعیین زمان مراجعه بیمار برای معاینه و کشیدن بخیه (در صورت جذبی نبودن بخیه دندان)
  اگر کشیدن دندان عمل پیچیده و سختی باشد، اقدامات زیر میبایست برای کشیدن دندان توسط دندانپزشک انجام شود:
 •  تزریق مقادیر بیشتری از مواد بی حسی و آرامبخش برای بیمار
 •  در صورتی که دندان نهفته باشد، با برش لثه و استخوان اطراف آن، دندان را با انبر بیرون میکشد. اگر بیرون آوردن دندان به صورت یک باره امکان پذیر نباشد، جراح آن را خرد میکند و طی چند مرحله بیرون می آورد.

بعد از اتمام پروسه کشیده شدن دندان و سپری شدن دوره نقاهت آن، می توان جای خالی آن را از طریق کاشت ایمپلنت دندان، دندان مصنوعی و یا بریج دندان پر نمود.

همچنین پیشنهاد ما این است که این مقالات را نیز مطالعه نمایید:

کشیدن دندان عقل

یکی دیگر از دندان های دائمی که جایگزین دندان های شیری در دهان می شود، دندان عقل است. این دندان که در واقع انتهایی ترین دندان موجود در دهان میباشد، در چهار سمت دهان شروع به رشد میکند. با وجود اینکه همه افراد از دندان عقل برخوردار هستند اما ممکن است این دندان بطور کامل رشد نکند و زیر بافت لثه به صورت نهفته قرار بگیرد. علاوه بر این ممکن است که فردی بیش از چهار دندان عقل داشته باشد.
اگر دندان عقل به طور کامل رشد نکند، به محلی برای تجمع میکروب و باکتری و باقیمانده غذا، تبدیل می شود. همچنین ممکن است محل قرار گیری دندان عقل در دهان به گونه ای باشد که امکان نظافت آن وجود نداشته باشد که می تواند دچار پوسیدگی شود.
به عبارت دیگر تجمع مواد غذایی و تمیز نشدن دندان عقل در طولانی مدت، منجر به تشکیل پلاک دندانی میشود و پوسیدگی دندان عقل را به دنبال دارد. پلاک دندان یک لایه است که در اثر فعالیت باکتری ها در دهان، ترکیب بزاق دهان و مواد غذایی ریز باقیمانده پس از مسواک زدن، روی دندان ایجاد میشود. اگر پلاک به وجود آمده روی دندان از بین نرود، می تواند مشکلات دندانی را به وجود آورد.
در اثر تشکیل پلاک روی دندان مشکلات متعددی به وجود می آید. از این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پوسیدگی دندان :
 • همانطور که اشاره شد، پوسیدگی دندان در اثر تشکیل پلاک روی سطح دندان اتفاق می افتد. اگر لایه پلاک تشکیل شده وسیع باشد؛ در بلند مدت باعث خرابی و کرم خوردگی دندان میشود.
 • بیماری لثه :
 • اسید آزاد شده از پلاک می تواند باعث ایجاد عفونت در لثه شود. این عفونت با درد و ورم همراه خواهد بود و دندان های کناری و استخوان فک را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.
 • عفونت بافت داخلی دهان :
 • نوعی عفونت که می تواند گونه، زبان، گلو و بافت داخلی دهان را درگیر خود کند. این عفونت ممکن است به دلیل کامل نشدن رشد دندان عقل باشد.
 • آبسه :
 • آبسه در واقع عفونتی است که در بافت دندان عقل یا لثه اطراف آن اتفاق بیفتد و دندان کاملاً چرکی شده باشد. در این صورت آبسه تشکیل میشود.

می توان گفت در بسیاری از موارد مشکلات عفونت دندانی از طریق مصرف آنتی بیوتیک و دهانشویه های حاوی مواد ضد عفونی کننده، حل می شود. در واقع بحث کشیدن دندان عفونی زمانی مطرح می شود که هیچ یک از روش های درمانی برای حل مشکل کارآمد نباشد و نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

برای کشیدن دندان عقل دو راه وجود دارد. اگر دندان به طور کامل رشد کرده باشد، پس از بی حسی مانند یک دندان معمولی کشیده می شود. اما در صورتی که دندان عقل نهفته باشد و به طور کامل در بافت لثه پنهان باشد، از طریق ایجاد یک شکاف کوچک در لثه، دسترسی به دندان عقل امکان پذیر است.
همچنین ممکن است برای خارج کردن دندان عقل از جای خود، لازم باشد دندان را به قسمت های کوچکتری تقسیم نمود. قبل از خارج شدن دندان، بیمار مقداری فشار در محل مورد نظر حس می کند که طبیعی است.
این فشار به این دلیل است که دندانپزشک در حال لق کردن دندان شما برای بیرون آوردن آن از دورن حفره است. حرکت دادن دندان به جلو و عقب و چپ و راست که بیرون آمدن آن از بافت لثه را راحت تر می کند.
از آنجاییکه دندان عقل ریشه محکمی دارد برای بی حس کردن آن از مواد بی حس کننده قوی استفاده می شود. اما اگر در طول فرآیند کشیدن دندان، درد غیرقابل تحملی را حس کردید، از دندانپزشک خود بخواهید ماده بی حسی بیشتری برای شما تزریق نماید.
مدت مورد نیاز برای کشیدن دندان عقل برای بیماران متفاوت است. به عنوان مثال جراحی ساده ممکن است چند دقیقه زمان ببرد، در حالیکه عمل های پیچیده تر کشیدن دندان عقل ممکن است به بیش از 20 دقیقه زمان نیاز داشته باشد.

عوارض کشیدن دندان

عوارض کشیدن دندان

کشیدن دندان در حالت عادی عوارض چندانی ندارد، مگر اینکه دندان شرایط خاصی داشته باشد یا بنا به دلایلی بیمار دچار مشکلاتی شود. به طور کلی در صورت بروز یکی از نشانه های زیر، در اولین فرصت به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید:

 •  خون ریزی شدید چند ساعت پس از کشیدن دندان،
 •  عفونت دندان یا احساس تب و لرز
 •  ورم گونه لثه
 •  خارج شدن چرک از محل کشیدن دندان،
 •  از بین رفتن لخته خون تشکیل شده در حفره دندان (حفره خشک)
 •  سرفه، نفس تنگی یا احساس درد قفسه سینه،
 •  خارش شدید یا حساسیت،
 •  سختی در غذا خوردن

در صورت هریک از موارد بالا به سرعت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در ادامه با عوارض کشیدن دندان در کودکان و نیز بزرگسالان بیشتر آشنا می شوید.

 1. عوارض کشیدن دندان در کودکان

  عوارض کشیدن دندان در کودکان

  دندان های شیری اولین دندان هایی هستند که در دهان هر فرد رشد می کنند. به همین دلیل اولین تجربه افتادن یا کشیدن دندان نیز با دندان شیری آغاز می شود. زمان افتادن دندان های شیری در کودکان متفاوت است. اما به طور کلی افتادن دندان های شیری از 6 سالکی آغاز می شود. در بین دندان های شیری، دندان های آسیاب آخرین سری دندان هایی هستند که می افتند و با دندان های دائمی جایگزین می شوند. جایگزینی دندان های شیری با دائمی معمولا تا سن 12 سالگی طول می کشد. در دهان هر فرد 20 دندان شیری رشد می کند که به تدریج جایگزین دندان های دائمی می شوند. سلامت دندان های شیری اهمیت بالایی دارد، چراکه در آینده دندان های دائمی در جای دندان های شیری رشد می کنند. بنابراین توصیه می شود که برای جلوگیری از عوارض و مشکلاتی که در اثر بی اهمتی به دندان های شیری در کودکی اتفاق می افتد، سلامت دندان های شیری کودکان را جدی بگیرید. پوسیدگی دندان ها در کودکان ممکن است در صورت شدید بودن منجر به عفونت شود و به دلیل پایین بودن سن و عدم همکاری کودک و یا ممنوعیت استفاده از داروی های بیهوشی، درمان را با مشکلاتی مواجه می سازد. به عنوان مثال در صورتی که پوسیدگی و عفونت عمیق باشد و در پروسه درمان نیاز به بیهوشی کودک باشد که این کار کم از خطر نیست. پس بهتر است شعار پیشگیری بهتر از درمان، جدی گرفته شود. توجه داشته باشید که اگر پوسیدگی دندان یک کودک عمیق باشد، گاهی نیاز هست دندان کشیده شود. در این صورت به دلیل کشیدن دندان شیری زود تر از موعد مناسب، الگوی رشد دندان های دائمی را دچار آسیب می کند. حتی ممکن است به دلیل اینکه بقیه دندان ها در حال رشد هستند، فضای رشد دندان جدید را محدود کند و به همین دلیل دندان جدید از ردیف خارج شود و در جای خود قرار نگیرد و به طور صحیح رشد نکند. همانطور که گفته شد در صورت آسیب دیدگی یا پوسیدگی شدید دندان، ممکن است تنها راه پیش روی دندانپزشک، کشیدن دندان خراب باشد. یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود دندان شیری زودتر از موعد کشیده شود، کوچک بودن فک و کم بودن فضای رشد برای دندان های دائمی است. چراکه اندازه دندان های دائمی از دندان های شیری بزرگتر هستند، ممکن است با رشد آنها، دیگر جا برای دندان شیری نباشد و دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شیری شود. به طور کلی کشیدن دندان شیری در صورتی ضرورت می یابد که پوسیدگی عمیق باشد و امکان ترمیم دندان از طریق روکش یا پر کردن وجود نداشته باشد، دندان عفونت کرده باشد و عفونت عمیق باشد و یا ریشه دندان عفونت کرده باشد. به یاد داشته باشید که لازم است سلامت دهان و دندان در دوران کودکی کاملا رعایت شود و به هر قیمت از عفونی شدن دندان شیری جلوگیری شود. چرا که درمان عفونت دندان شیری می تواند برای کودک خطرناک باشد.
  کشیدن دندان شیری عوارض و مشکلاتی دارد که میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
  • درد ملایم و موقتی که به دلیل از بین رفتن داروی بی حسی شروع میشود.
  • خون ریزی خفیف پس از کشیدن دندان به وجود می آید.
  دردی که پس از کشیدن دندان و از بین رفتن ماده بی حسی ایجاد میشود، با استفاده از داروهای مسکن و آرامبخش کاهش میابد. خون ریزی خفیفی که در اثر کشیدن دندان مشاهده شود، ناشی از خارج شدن دندان از درون حفره است و با فشار دادن یک تکه گاز استریل برای مدت 10 دقیقه درمان میشود. اگر عوارض از مواردی که گفته شد بیشتر باشد، لازم است که کودک خود را جهت معاینه به دندانپزشکی ببرید. علیرغم اینکه دندان های شیری موقتی هستند و با لق شدن، می افتند اما مراقبت از این دندان های موقتی به منظور پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات و کج شدن دندان دائمی ضروری می باشد.
 2. عوارض کشیدن دندان در بزرگسالان

  عوارض کشیدن دندان در بزرگسالان

  کشیدن دندان به معنی خارج کردن دندان از حفره ای است که آن را در برگرفته است. فرآیند کشیدن دندان معمولاً توسط دندانپزشک عمومی و یا جراح متخصص انجام میشود. کشیدن دندان در بزرگسالان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. اگر دلیل کشیدن دندان عفونت آن باشد، باید هرچه سریعتر کشیده شود و از دهان خارج شود تا عفونت انتشار پیدا نکند. چرا که در صورت سهل انگاری، ممکن است عفونت از طریق خون به دیگر اعضای بدن منتقل شود و مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد. عفونت معمولاً در اثر پوسیدگی شدید و عدم درمان اتفاق می افتد. در شرایطی که برای درمان پوسیدگی، عصب کشی دندان جوابگوی حفظ دندان نباشد، دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان می کند. البته دندانپزشک تمام تلاش خود را برای حفظ دندان می کند و کشیدن را به عنوان آخرین گزینه در نظر می گیرد. چراکه کشیدن دندان و جای خالی آن می تواند مشکلات مختلفی را به وجود بیاورد. از جمله این مشکلات می توان به اختلال در جویدن، صحبت کردن یا جابه جایی و نامرتب شدن دندان ها اشاره نمود. همانطور که اشاره شد، کشیدن دندان در بزرگسالان دلایل مختلفی دارد از جمله مهمترین دلایل کشیدن دندان در افراد بزرگسال موارد زیر است:
  • عفونت عمیق دندان که به دلیل مراجعه دیر هنگام بیمار، راهی برای درمان آن وجود نداشته باشد.
  • پوسیدگی شدید و وسیع دندان
  • نامرتب شدن و فشردگی دندان ها به علت کوچک بودن فک
  • بیماری ها و آسیب دیدگی های عمیق در لثه
  • شکستگی یا آسیب دیدن دندان ها بر اثر تصادف یا اتفاقاتی از این دست
  • وجود دندان نهفته مانند دندان نیش یا دندان عقل
  در صورتی که یکی از موارد ذکر شده در بیمار مشاهده شود، لازم است برای حفظ سلامت دهان، دندان کشیده شود. در این صورت پروسه درمان سایر دندان ها نیز امکان پذیر خواهد بود. در صورتی که کشیدن دندان توسط دندانپزشک قطعی شود، لازم است قبل از کشیدن، در مورد سایر بیماری ها و داروهایی که مصرف می کنید با دندانپزشک خود صحبت کنید. نکته قابل ذکر دیگر در مورد کشیدن دندان، احتمال عفونت بعد از آن است. ممکن است بعد از کشیدن دندان به علت ورود بعضی باکتری ها به دهان، عفونت اتفاق بیفتد. افرادی که به بیماری های دیگری از جمله بیماری قلب و عروق، مشکلات کبدی، پایین بودن سیستم ایمنی بدن، جراحی هایی مانند تعویض مفاصل، در معرض ابتلا به عفونت هستند. به عبارت دیگر کشیدن دندان برای این افراد با مراقبت های بالاتری همراه است چراکه ریسک عفونت در آنها بیشتر است. پس لازم است حتما دندانپزشک خود را در جریان سوابق بیماری و داروهای مصرفی خود قرار دهید.
 3. عوارض کشیدن دندان عقل

  عوارض کشیدن دندان عقل

  کشیدن دندان عقل نیز مانند دیگر جراحی ها، ممکن است با عوارضی همراه باشد. مهمترین این عوارض موارد زیر هستند:
  • ایجاد عفونت
  • طولانی شدن زمان بهبود کامل
  • ایجاد «حفره خشک» همراه با احساس گرفتگی و درد در لثه یا فک و گاهی اوقات با بو و مزه بد دهان در اثر عدم توجه به توصیه های دندانپزشک
  • آسیب رسیدن به اعصاب همراه با ایجاد درد یا احساس سوزش و بی حسی در زبان، لب پایین، فک پایین، چانه، دندان ها و لثه ها شود.
  این علایم معمولاً موقتی است و نگران کننده نیست. پس از سپری شدن دوره نقاهت این موارد نیز بهبود میابد. همچنین به یادداشته باشید که مصرف دخانیات پس از کشیدن دندان عقل می تواند این عوارض را تشدید کند. دندان های عقل 4 عدد و در چهار طرف فک بالا و پایین می باشند. در صورتی که این دندان ها کج، نهفته یا نیمه نهفته باشند، نیاز به درمان هایی مانند کشیدن یا جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد. دندان پزشک بعد از جراحی، توصیه هایی جهت جلوگیری از خونریزی و التهاب و نیز کاهش درد کشیدن دندان به بیمار می کند. در ادامه ممکن است یک هفته پس از جراحی نیاز به معاینه توسط دندانپزشک داشته باشید. لزوم کشیدن دندان عقل را فقط دندانپزشک می تواند تشخیص دهد.
خواندن 1255 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:38
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر