فک جوش بودن دندان چیست؟ | تشخیص و درمان فک جوش بودن دندان چیست؟ | تشخیص و درمان

فک جوش بودن دندان چیست؟ | تشخیص و درمان

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 16:05
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

هنگامی که لیگامنت دندان از بین می رود و باعث می شود تا استخوان فک به دندان جوش بخورد، اختلال نادری به نام انکیلوز دندان و یا فک جوش شدن ایجاد شده است. معمولا فک جوش شدن در دندان های شیری کودکان ایجاد شده و سبب مسدود شدن رشد دندان های دائمی می گردد که در نتیجه لیگامنت دندان از بین می رود. در این مقاله قصد داریم تا شما را به طور کامل با این اختلال نادر آشنا نماییم.

انکیلوز دندان چیست؟

زمانی که استخوان فک به دندان جوش می خورد، نوعی ناهنجاری که اصطلاحا به آن انکیلوز دندان گفته می شود، ایجاد شده است. هنگامی که دندان ها در شرایط طبیعی قرار دارند، لیگامان پریودنتال دور دندان را می پوشاند و فاصله ای بین دندان و استخوان فک موجود می باشد. در واقع دندانی که دچار این اختلال شده است، از دندان های کناری خود کوتاه تر بوده و یا کمی جا به جا شده است.

انکیلوز دندان به چه صورت ایجاد می شود؟

به طور معمول بافتی به نام رباط پریودنتال که از جنس فیبر می باشد، اطراف ریشه دندان وجود دارد و باعث می شود تا دندان در جای خود ثابت بماند. در واقع این رباط سبب می شود تا ریشه دندان پوشیده شده و دندان تماسی با استخوان نداشته باشد. این اختلال هنگامی ایجاد می شود که پلی از جنس سمنتوم در اطراف بافت لثه تشکیل شده و بدین ترتیب باعث می شود تا استخوان و ریشه دندان با یکدیگر تماس داشته باشند.

علل ابتلا به انکیلوز دندان

انکیلوز یک اختلال نادر است و در اکثر موارد دلیل ایجاد آن، مادرزادی می باشد، با این حال دلایل ایجاد این اختلال عبارتند از:

 1. ژنتیک

  فک جوش شدن دندان در بیشتر اوقات بر اثر دلایل ژنتیکی و ارثی ایجاد می شود.
 2. عفونت

  گاهی اوقات با عفونت کردن فک و یا یک دندان قدیمی، احتمال بروز انکیلوز دندان وجود دارد. همچنین اگر فردی دچار عفونت لثه شده باشد و برای درمان آن اقدام نکند، احتمال بروز این اختلال نیز برای آن وجود دارد.
 3. فشار به دندان

  وارد شدن فشار بیش از اندازه به یک دندان خاص و همچنین دندان قروچه می تواند دلیل دیگری بر بروز اختلال فک جوش شدن دندان باشد.
 4. نبود فضای کافی در فک و یا لثه

  اگر فضای کافی در فک وجود نداشته باشد، با فشار آمدن به برخی از دندان ها احتمال بروز این عارضه وجود دارد.

علائم انکیلوز دندان

اختلال انکیلوز فک دارای برخی علائم می باشد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. تورم لثه
 2. بوی بد دهان
 3. تورم غدد لنفاوی گردن
 4. صدا دادن استخوان فک

درمان فک جوش شدن دندان

برای درمان این اختلال در ابتدا دندانپزشک متخصص، دندان مورد نظر و بافت های مجاور آن را بی حس می کند که این کار به دقت و مهارت بسیار بالایی نیاز دارد، زیرا کانال ها و ریشه ی دندان باید به طور کامل بی حس شده باشند. پس از آن، برشی را در خط لثه به وجود می آورد که در این هنگام بافت های کناری آن جدا می شوند. در ادامه، دندانپزشک با کمک ابزار مخصوصی شبیه به عنبر، به سست کردن پیوند استخوان با دندان می پردازد تا بتواند دندان را بکشد. پس از آن ابزار خاصی برای خرد کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد. درمان انکیلوز دندان به دقت و مهارت بالایی از دندانپزشک نیاز دارد، زیرا کانال ها و ریشه ی دندان باید به طور کامل بی حس شده باشند. توجه داشته باشید که کشیدن دندان فک جوش، راحت می باشد اما اگر در زمان مناسب درمان آن صورت نگیرد، می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که در ادامه مقاله معایب و عوارض آن را برایتان شرح می دهیم.

معایب انکیلوز دندان

اگر این اختلال درمان نشود می تواند عوارض و معایبی را به دنبال داشته باشد که در زیر آن ها را برای شما شرح می دهیم:

 1. مال اکلوژن

  دندانی که دچار این اختلال شده دیگر رشد نکرده و در وضعیت قبلی خود می ماند، اما دندان های مجاور آن، رشد می کنند که در این هنگام به سمت دندان فک جوش شده رشد کرده و کج می شوند.
 2. مانعی برای رشد دندان های اصلی

  این اختلال می تواند باعث کاهش سرعت لازم برای رشد دندان های اصلی شود که در واقع یعنی دندان های اصلی رشد نمی کنند.
 3. دائمی شدن دندان شیری

  اگر دندان شیری دچار این اختلال گردند، رشد دندان های دائمی را مسدود کرده و در واقع دندان شیری، دائمی خواهد شد.
 4. مشکلات گفتاری

  دفورمیتی فک یکی از مواردی است که در اثر دندان فک جوش شده ایجاد می شود که باعث تغییراتی در فرم صورت و در نتیجه مشکلات گفتاری می گردد. همچنین کج شدن دندان ها نیز می تواند مشکلاتی را برای صحبت کردن ایجاد نماید، زیرا دندان های بالا و پایین به درستی روی هم منطبق نمی شوند.

پیشگیری از انکیلوز دندان

برای پیشگیری از بروز فک جوش دندان بهتر است تا به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. با توجه به اینکه در اکثر موارد این اختلال بر اثر عوامل ژنتیکی ایجاد می شود، بهتر است در دوران بارداری آزمایشات و تست های ژنتیکی به درستی انجام شود.
 2. اگر عادت به دندان قروچه دارید، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید و از نایت گارد استفاده نمایید.
 3. در صورتی که دچار بیماری های لثه و یا عفونت دهان و دندان شده اید، برای درمان آن سهل انگاری نکنید.

سولات متداول

 1. چه کسانی دچار اختلال فک جوش شدن دندان می شوند؟

  به طور کلی انکیلوز دندان به صورت مادرزادی ایجاد شده که برای هر دو جنسیت مرد و زن نیز احتمال ابتلا به این اختلال وجود دارد.
 2. دندانپزشک چگونه می تواند انکیلوز دندان را تشخیص دهد؟

  دندانپزشک تنها با معاینه ظاهری، دندان فک جوش شده را تشخیص می دهد. دندانی که دچار این اختلال شده است، همانند دندان های دیگر رشد نمی کند که به همین دلیل در ظاهر کاملا قابل تشخیص می باشد، اما با این حال اکثر دندانپزشکان از روش های رادیوگرافی نیز برای تشخیص استفاده می کنند.
 3. آیا دندان عقل فک جوش می شود؟

  بله هر زمان که رباط پریودنتال از بین برود و تماسی بین استخوان فک و دندان ایجاد شود، این اختلال ایجاد می شود و هیچ تفاوتی نیست که این دندان کدام یک از دندان ها باشد.
 4. انکیلوز دندان در چه سنی ایجاد می شود؟

  این اختلال ممکن است تا هر سنی به وجود بیاید، اما احتمال بروز آن در کودکان بیشتر از بزرگسالان می باشد.
 5. آیا انکیلوز دندانی می تواند به کمک ارتودنسی درمان شود؟

  در صورتی که انکیلوز در دندان های جلویی فک بالا ایجاد شده باشد، ارتودنسی می تواند برای درمان آن موثر واقع شود. برای اینکار ابتدا متخصص ارتودنسی براکت ها را روی دندان قرار داده و علاوه بر آن ایمپلنت هایی را در استخوان آلوئولار و بین دندان ها قرار می دهد. پس از آن برای جا به جایی دندان ها از زنجیر الاستیکی استفاده می شود. برای ادامه روند درمان به کمک جراحی بافت لثه برداشته شده و پیوند بین دندان و استخوان از بین می رود که در این شرایط کوتاهی دندانی که فک جوش شده، جبران می شود. پس از آن با قرار گرفتن دندان فک جوش شده در سیم کمانی، موقعیت دندان تغییر می یابد و فضای ایجاد شده به کمک درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در انتهای درمان ارتودنسی نیز برای ثابت باقی ماندن دندان ها در موقعیت جدید، از ریتینر کمک گرفته می شود.
 6. مشکلات ناشی از انکیلوز دندان چیست؟

  فک جوش شدن دندان های شیری و دائمی می توانند بر رشد فک ها اثر گذار باشند. مشکلاتی مانند بد فرم شدن فک ها، کاهش فضا و ارتفاع استخوان فک، توسط انکیلوز به وجود می آیند که بسیاری از مشکلات ناشی از آن با تشخیص زود هنگام به راحتی درمان می شوند.
خواندن 865 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 بهمن 1399 ساعت 11:47
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر