پوسیدگی دندان چیست؟ | عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند پوسیدگی دندان چیست؟ | عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند

پوسیدگی دندان چیست؟ | عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شوند

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 14:40
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

پوسیدگی دندان

در داخل دهان باکتری هایی وجود دارند که توانایی ایجاد یک نوع خرابی در داخل دهان را دارند. این باکتری زمانی که مواد غذایی شیرین خورده می شود محتویات آن را به اسیدی مضر تبدیل می کند که قابلیت خراب کردن مینای دندان و تشکیل سوراخ هایی بر روی دندان را دارد که در اصطلاح به آن کرم خوردگی گفته می شود.به این نوع خرابی پوسیدگی دندان می گویند.اگر از پوسیدگی دندان به موقع جلوگیری نشود ، می تواند در نهایت سبب از بین رفتن کل دندان ها شود.

عوامل پوسیدگی دندان

ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان :

اگر به موقع و به صورت منظم مسواک زده نشود پلاک های دندان اجازه پیدا می کنند به راحتی به مینای دندان آسیب بزنند.

ایجاد پلاک :

زمانی که ترکیبی از باکتری های دهان ، محتویات غذا و بزاق تشکیل شود، این امر سبب ایجاد پلاک دندان می شود. این پلاک بر روی دندان ها قرار می گیرد و به مرور زمان با آسیب زدن به مینای دندان باعث پوسیدگی می شوند.

خشک بودن دهان :

کمک به شستن پلاک های دندان بر عهده ی بزاق دهان است و در صورتی که دهان خشک باشد بزاق کافی برای این کار وجود ندارد و فرصت رشد بیشتر برای پلاک ها فراهم می شود.

خوردن و نوشیدن :

این عامل پوسیدگی برای همه ی انسان ها وجود دارد. خوردن و نوشیدن از کارهای روزمره و طبیعی در زندگی همه ی افراد است. بنابراین بعد از صرف غذا کربوهیدرات ها به دندان ها چسبیده و تا زمانی که مسواک زده نشود باقی می مانند. حتی ممکن است بعد از زدن مسواک نیز مقداری از آن ها همچنان بر روی دندان ها باقی مانده باشند که به مرور زمان سبب ایجاد پوسیدگی می شود.

باکتری ها و اسیدها:

همان طور که گفته شد باکتری ها همواره داخل دهان وجود دارند و می توانند با تبدیل غذاها به اسید به راحتی به مینای دندان آسیب زده و باعث پوسیدگی شوند.

خواندن 131 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 18 فروردين 1399 ساعت 08:47
محتوای بیشتر در این بخش: عوارض کشیدن دندان دائمی »

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما