قطع فوری خونریزی دندان | 4 روش بند اوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان قطع فوری خونریزی دندان | 4 روش بند اوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان

قطع فوری خونریزی دندان | 4 روش بند اوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان

یکشنبه, 17 فروردين 1399 ساعت 08:43
این مورد را ارزیابی کنید
(21 رای‌ها)

بعد از کشیدن دندان نیاز به برخی مراقبت‌ها است تا لثه و جای زخم دچار مشکل نشوند و خونریزی نکنند.

خارج کردن دندان از حفره فک با خونریزی همراه است که در ابتدا متخصص دندانپزشکی این خونریزی را کنترل می نماید. تمام افرادی که دندان خود را می کشند، مهم ترین خواسته آن ها تسریع بهبودی وضعیت دهان می باشد. در این رابطه دندانپزشک پس از کشیدن دندان به شما دستورالعمل هایی را می دهد که سبب کاهش عفونت و متوقف شدن خونریزی می گردد. در این مقاله به بررسی کامل این موضوع می پردازیم.

علت خونریزی بعد از کشیدن دندان

علت خونریزی بعد از کشیدن دندان

در جراحی دهان و دندان، مقداری از بافت لثه برش داده می شود که این برش خونریزی لثه را از همان ابتدا به دنبال دارد. دندانپزشک متخصص، از همان ابتدا کنترل خونریزی را شروع می کند. عواملی می توانند این خونریزی را تشدید نمایند، در صورتی که دارای بیماری خاصی مانند هموفیلی هستید، حتما قبل از جراحی به دندانپزشک خود اطلاع دهید، زیرا خونریزی بعد از کشیدن دندان برای بیماران هموفیلی مدت زمان بیشتری زمان می برد، بنابراین در صورت وجود بیماری خاص، اطلاع دندانپزشک از آن بسیار حائز اهمیت است. برخی از دارو ها مانند آسپرین و ایبوپروفن، می توانند خونریزی را بیش از اندازه افزایش دهند. برخی دیگر مانند پلاویکس، وارفارین و کوادمین رقیق کننده خون می باشند. در ارتباط با بعضی ویتامین ها و دارو های گیاهی مانند ویتامین E می توان گفت که بر روی توانایی بدن در ایجاد لخته خون تاثیر گذار می باشند.

قطع فوری خونریزی دندان

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

روش بند آوردن خونریزی بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان، ایمپلنت دندان و یا جراحی پریودنتال، خونریزی لثه کاملا طبیعی می باشد، اما می تواند باعث آزار شما شود. معمولا در 24 ساعت اول، خونریزی لثه شدید می باشد ولی به مرور زمان خون لخته می شود. در صورتی که خونریزی ادامه پیدا کرد و خون لخته نشد، حتما به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید، زیرا احتمال دارد مشکلی جدی وجود داشته باشد. برای بند آوردن خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان، راهکار هایی وجود دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. قرار دادن یک تکه گاز استریل مرطوب روی لثه

  قرار دادن یک تکه گاز استریل مرطوب روی لثه

  استفاده از گاز استریل مرطوب شده، نخستین روش بند آروردن خونریزی پس از کشیدن دندان می باشد. یک تکه گاز استریل را به صورت مربع و یا به شکل رول در بیاورید و آن را کمی با آب مرطوب کنید. پس از آن، گاز استریل را بر روی جای خالی دندان قرار داده و تا 45 دقیقه یا 60 دقیقه فشار ثابتی به آن وارد کنید. در صورتی که گاز استریل ندارید، می توانید از دستمال کاغذی چند لایه تمیز استفاده کنید. این کار بعد از حدود یک ساعت خونریزی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.
 2. استفاده از چای کیسه ای

  استفاده از چای کیسه ای

  برای استفاده از چای کیسه ای، ابتدا کمی آن را مرطوب کرده و پس از آن حدود 30 الی 40 دقیقه روی لثه خود بگذارید. چای سیاه به علت دارا بودن تانیک اسید می تواند سرعت لخته شدن خون را افزایش دهد.
 3. خوردن بستنی

  خوردن بستنی

  پس از کشیدن دندان، بستنی مصرف کنید تا لخته خون از بین نرود.
 4. بالاتر نگه داشتن سر

  بالاتر نگه داشتن سر

  این کار جهت بند آوردن خونریزی بسیار موثر است. در صورتی که می خواهید دراز بکشید، حتما برای بالاتر قرار گرفتن سرتان از چند بالش استفاده نمایید، در این صورت جریان خون کاهش می یابد و خونریزی لثه متوقف می گردد.

جلوگیری از خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

جلوگیری از خونریزی لثه بعد از کشیدن دندان

با برخی درمان های خانگی می توان، خونریزی لثه، پس از کشیدن دندان را متوقف نمود که در زیر به این روش ها اشاره کردیم:

 1. عسل

  عسل به دلیل اینکه یک ماده ضد باکتری می باشد، می تواند برای درمان مشکلات لثه کاربرد داشته باشد. پس از مسواک زدن، با انگشت مقدار کمی عسل را به لثه های خود بمالید و توجه داشتید که عسل روی دندان ها را نپوشاند، زیرا به مرور زمان می تواند سبب پوسیده شدن دندان ها شود.
 2. آب نمک

  برای جلوگیری از تورم و خونریزی لثه، استفاده از آب نمک می تواند بسیار موثر باشد.
 3. سیاه دانه

  سیاه دانه، ماده درمانی معجزه آسا با داشتن خواص ضد باکتری می باشد. برای استفاده از آن می توانید سیاه دانه را همانند دهان شویه مصرف کنید، به این شکل که مقداری از آن را در آب گرم حل کنید. راه دیگر برای استفاده از سیاه دانه به این شکل است که پس از مسواک زدن چند قطره سیاه دانه را روی لثه ریخته و ماساژ دهید.
 4. سیر و عسل

  عسل یک ماده ضد باکتری بوده و سیر یک آنتی بیوتیک قوی می باشد. در صورتی که این دو ماده با هم ترکیب شوند، می توانند اثر موثر تری داشته باشند.
 5. چای کیسه ای

  باید در نظر داشته باشید که نوشیدن چای، سبب کاهش خونریزی لثه نمی شود، بلکه می تواند زرد شدن دندان ها را در پی داشته باشد، اما برای کاهش تورم و خونریزی لثه، می توان از چای کیسه ای کمک گرفت. چای کیسه ای را در آب گرم قرار داده و پس از خنک شدن، آن را به مدت 4 الی 5 دقیقه روی ناحیه مورد نظر قرار دهید.
 6. روغن میخک

  جهت جلوگیری از تورم و خونریزی لثه، می توان از میخک به دو شکل استفاده نمود. یک روش این است که روغن را با انگشت و یا با کمک پنبه روی لثه ها بمالید. روش دوم، جویدن میخک می باشد که می تواند خونریزی را کاهش داده و یا متوقف کند.
 7. آلوئه ورا

  آلوئه ورا با داشتن خواص ضد باکتری می تواند تورم و خونریزی لثه را از بین ببرد. برای استفاده از آن می توانید آلوئه ورا را بر روی لثه ماساژ دهید.
 8. عدم استفاده از نی

  استفاده از نی بعد از کشیدن دندان می تواند مانعی برای لخته شدن خون باشد، بنابراین تا چند روز بعد از کشیدن دندان از نی استفاده نکنید تا لثه دچار خونریزی نشود.
 9. استفاده نکردن از دخانیات

  مصرف دخانیات می تواند باعث از بین رفتن لخته خون شود و همچنین با گسترش مواد شیمیایی مضر در اطراف زخم، عفونت دردناکی را به وجود بیاورد.
 10. اجتناب از خوردن نوشیدنی های داغ و گاز دار

  نوشیدنی های داغ و گاز دار می توانند سبب از بین رفتن لخته خون شوند.
 11. استراحت کنید

  پس از کشیدن دندان سعی کنید از فعالیت های سنگین پرهیز کنید تا خونریزی لثه کاهش یابد.
 12. دقت در مسواک زدن

  در صورتی که جای خالی دندان را به درستی مسواک نزنید، احتمال دارد لخته دندان از بین رفته و لثه مجدد دچار خونریزی شود.
 13. پرهیز از لمس جای خالی دندان با زبان

  برای اینکه روند بهبود به درستی انجام شود و لخته خون از بین نرود، از لمس جای خالی دندان کشیده شده با زبان اجتناب کنید.
 14. عدم مصرف آسپرین

  از مصرف آسپرین خودداری نمایید، زیرا آسپرین به دلیل اینکه خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد، می تواند مانع تشکیل لخته خون شود. در این صورت خونریزی شدید می شود.
 15. پرهیز از صحبت کردن زیاد در چند ساعت اول

  پس از کشیدن دندان، سعی کنید تا چند ساعت زیاد صحبت نکنید تا خونریزی سریع تر بهبود یابد.
 16. آب آلبالو

  آب آلبالو حاوی آنتو سیانین و اسانس فنولیک بوده و دارای خواص ضد میکروبی می باشد، بنابراین مصرف آب آلبالو به سلامت دهان کمک می کند.
 17. آب پرتقال و زیره سبز

  ترکیب آب پرتقال، نصف قاشق چای خوری قند و زیره سبز، می تواند از خونریزی لثه جلوگیری کند.
 18. آب لیمو

  خوردن آب لیمو می تواند مانع خونریزی لثه گردد.

دهانشویه خانگی برای خونریزی لثه

دهانشویه خانگی برای خونریزی لثه

جهت داشتن لثه سالم، بهداشت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد. درمان خانگی برای رفع مشکلات جزئی موثر می باشد و در صورتی که دهان و دندان شما مشکل خاصی ندارد، می توانید برای جلوگیری از خونریزی لثه از دهانشویه های نام برده استفاده نمایید. برای رفع خونریزی لثه و عدم ایجاد عفونت پس از کشیدن دندان، دهانشویه می تواند تاثیر مفیدی داشته باشد. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. دهانشویه با جوش شیرین

  جوش شیرین می تواند سبب کاهش التهاب و کاهش جرم و پلاک دندان ها شده و برای جلوگیری از خونریزی لثه تاثیر به سزایی دارد. با نصف لیوان آب و یک قاشق چایخوری جوش شیرین می توانید این دهانشویه را تهیه کنید. پس از تهیه این محلول برای بهتر شدن عملکرد آن، محلول را دقایقی در یخچال بگذارید. توجه کنید تا جوش شیرین به خوبی در آب حل شود. استفاده از این دهانشویه را می توانید بعد از هر وعده غذایی انجام دهید.
 2. دهانشویه با نمک و زنجبیل

  این دهانشویه فواید بی نظیری مانند کاهش التهاب و درمان درد های موجود در دهان دارد. برای تهیه آن مقداری زنجبیل را رنده کرده و به نصف لیوان آب اضافه کنید، سپس یک قاشق نمک به آن اضافه نمایید. در ادامه این محلول را برای مدت کمی در یخچال بگذارید و پس از آن می توانید روزی 3 بار دهان خود را با این محلول فوق العاده شست و شو دهید.
 3. دهانشویه با نعنا

  نعنا برای جلوگیری از التهاب و عفونت عملکرد بسیار موثری دارد. می توانید به جای خریدن این دهانشویه از داروخانه، این محلول را به شکل طبیعی در منزل درست کنید. 5 عدد برگ نعنا را در نصف لیوان آب جوش به مدت 15 دقیقه بجوشانید. پس از خنک شدن محلول آن را صاف کرده و حدود 10 دقیقه درون یخچال بگذارید. در ادامه می توانید روزی 3 بار از این دهانشویه استفاده نمایید.
 4. دهانشویه با آلوئورا

  آلوئورا برای جلوگیری از خونریزی لثه و همچنین کاهش التهاب و عفونت، تاثیر بسیاری دارد. جهت تهیه این دهانشویه ساقه آلوئه ورا را بریده و ژل آن را خارج نمایید و پس از آن لثه های خود را با آن ماساژ دهید. پس از اتمام کار، دندان های خود را مسواک بزنید.

مراقبت های روز اول بعد از کشیدن دندان

مراقبت های روز اول بعد از کشیدن دندان

نکات و مراقبت هایی که در روز اول پس از کشیدن دندان باید توجه داشته باشید، عبارتند از:

 1. بر روی محل دندان کشیده شده حداقل تا یک ساعت گاز استریل گذاشته و فشار دهید.
 2. پس از برداشتن گاز استریل دهان خود را با آب سرد بشویید و بستنی بخورید. بستنی در ایجاد لخته خون بسیار کمک دهنده می باشد.
 3. سعی کنید روز اول بعد از جراحی به خصوص در چند ساعت ابتدایی، کمتر صحبت کنید تا فرآیند لخته شدن خون سریع تر انجام شود.
 4. در شب اول مسواک نزنید و پس از آن تا چند شب ناحیه مورد نظر را مسواک نزنید.
 5. برای بهداشت دهان و دندان از روز دوم به بعد از دهانشویه آب نمک استفاده نمایید.
 6. برای کاهش درد و خونریزی از کمپرس یخ در فواصل زمانی 10 دقیقه استفاده نمایید.
 7. جهت کاهش درد می توانید از استامینوفن استفاده نمایید، اما از مصرف آسپرین و هر داروی دیگری بدون مشورت دندانپزشک خودداری نمایید.
 8. از خوردن غذای سفت پرهیز کنید و از لمس جای خالی دندان با زبان پرهیز نمایید.

مراقبت های کشیدن دندان تا بهبودی

برخی از نکات و مراقبت ها وجود دارند که تا زمان بهبودی کامل باید آن ها را رعایت کنید که در زیر به آن ها اشاره شده است:

• آب دهان خود را به صورت مکرر خالی نکنید، زیرا این کار مانع سریع لخته شدن خون می شود.
• پس از کشیدن دندان از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید، زیرا این موارد می توانند سبب از بین رفتن لخته خون شوند.
• برای نوشیدن از نی استفاده نکنید، زیرا لخته خون را از بین می برد.

سوالات متداول

 1. آیا چای کیسه ای برای خونریزی دندان موثر است؟

  چای کیسه ای مرطوب شده جهت جلوگیری از خونریزی لثه، تاثیر به سزایی دارد. برای این کار چای کیسه ای را مرطوب کرده و پس از خنک شدن آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. در این صورت به دلیل وجود تانیک اسید موجود در چای که خاصیت ضد درد و انقباض دهندگی دارد، خونریزی متوقف می شود.
 2. آیا خونریزی دندان بعد از کشیدن دندان طبیعی است؟

  به طور معمول برای جراحی دهان و دندان، دندانپزشک مقداری از لثه را برش می دهد که این برش سبب خونریزی می شود، بنابراین خونریزی بعد از کشیدن دندان طبیعی می باشد. نکته مهم برای این اتفاق کنترل خونریزی می باشد که دندانپزشک متخصص از همان ابتدا کنترل خونریزی را آغاز کرده و پس از اتمام کار تمام نکات و مراقبت های لازم جهت جلوگیری از خونریزی را به شما می دهد.
 3. استفاده از کمپرس سرد و یا گرم بعد از کشیدن دندان چه تاثیری دارند؟

  استفاده از کمپرس سرد و گرم برای تسریع بهبودی بسیار تاثیر گذار است. توجه داشته باشید در روز اول پس از کشیدن دندان از کمپرس یخ استفاده نمایید و کمپرس گرم برای کاهش درد و التهاب از روز سوم به بعد مجاز است. جهت استفاده از کمپرس یخ توجه داشته باشید که تماس مستقیم یخ با پوست ممکن است به پوست شما آسیب وارد نماید، بنابراین یخ های خرد شده را در کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را در پارچه تمیزی بپیچید و جهت استفاده از کمپرس گرم، می توانید از کیسه آب گرم و یا یک بطری کمک بگیرید و مراقب باشید پوست صورت خود را نسوزانید.
 4. آیا تغییر رنگ جای خالی دندان به قهوه ای پس از 2 روز طبیعی است؟

  تغییر رنگ جای خالی دندان به قهوه ای طبیعی می باشد، اما اگر بعد از 3 روز به حالت عادی برنگشت و در ناحیه مورد نظر درد وجود داشت، حتما به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 5. آیا تعویض گاز استریل روی دندان کشیده شده در فاصله زمانی کوتاه صحیح است؟

  گاز استریل باید حدود 1 الی 2 ساعت روی ناحیه مورد نظر بماند، زیرا در صورت سریع تعویض کردن گاز استریل لخته تشکیل شده پاره شده و خونریزی تشدید می گردد.
خواندن 13451 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 19 خرداد 1400 ساعت 13:01
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر