کشیدن دندان عفونی | عوارض، علائم و دلایل عفونت دندان | روشهای پیشگیری کشیدن دندان عفونی | عوارض، علائم و دلایل عفونت دندان | روشهای پیشگیری

کشیدن دندان عفونی | عوارض، علائم و دلایل عفونت دندان | پیشگیری

یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 12:31
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

عفونت دندان معمولاً با درد آغاز میشود. می توان گفت اگر یک دندان پوسیده و آسیب دیده درمان نشود و به حال خود رها شود، به عفونت دچار خواهد شد.

اگر دندان عفونی درمان نشود، عفونت منتشر شده و به بقیه دندان ها و تمام نقاط بدن سرایت خواهد کرد. البته این موضوع به طور ناگهانی بروز نمی کند و در اثر عدم رسیدگی و درمان به موقع دندان های پوسیده و بیماری های لثه در بلند مدت اتفاق می افتد. این عدم رسیدگی می تواند به جایی برسد که دندان کاملاً عفونی باشد و راهی جز کشیدن آن وجود نداشته باشد. اما کشیدن دندان عفونی چگونه است و عوارض کشیدن دندان عفونی چیست؟ در این نوشته به کمک دکتر فاطمه لبافی می خواهیم به این سوالات به طور کامل پاسخ بدهیم.

همچنین توصیه ما به شما این است که مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید:

عفونت دندان از کجا شروع میشود؟

عفونت دندان از کجا شروع میشود؟

در صورتی که پوسیدگی دندان وسیع باشد، به مرور زمان عصب مرکزی دندان درگیر می شود و اگر درمان عصب کشی دندان انجام نشود، دندان دچار عفونت می شود. در چنین شرایطی در قسمت ریشه دندان، داخل استخوان فک، کیست تشکیل می شود. در بعضی موارد کیست به وجود آمده سرباز می کند و داخل دهان می شود و عفونت ایجاد شده خارج می شود.
اینجاست که بیمار با آبسه دندانی و عفونت و درد به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کند. در صورتی که کیست کوچک باشد، درمان این عارضه از طریق عصب کشی انجام می شود. اما در صورتی که کیست بزرگ باشد، درمان از طریق یک جراحی کوچک و سرپایی در مطب باید کیست ناحیه انتهای ریشه را برداشت.
به این شکل که روی لثه با استفاده از تیغ بیستوری یک شکاف کوچک ایجاد می شود و از این طریق به انتهای ریشه دندان دسترسی ایجاد می شود. سپس کل عفونت به طور کامل خارج می شود و ناحیه با سرم فیزیولوژی شستشو شده و انتهای ریشه با مواد مخصوص پر کردن دندان، پر می شود. پس از اتمام کار، مجدداً لثه بر روی استخوان بخیه زده و درمان خارج کردن کیست عفونی تمام می شود.
ممکن است یک دندان، درد ضربانی داشته باشد، دردی که به طور مداوم تکرار می شود و بیمار را شب تا صبح درگیر خود می کند، این احتمال وجود دارد که دندان دچار عفونت و آبسه شده باشد. عفونتی که می تواند در نواحی ریشه دندان یا اطراف آن پخش شده باشد. چراکه همانطور که اشاره شد، عفونت دندان از درگیری اعصاب مرکزی سرچشمه می گیرد.

پالپ در واقع محلی در کانال مرکزی دندان اشت که کلیه رگ های خونی و عصبی در آن جای گرفته است. در صورتی که پوسیدگی پیشرفت کرده و به پالپ نزدیک شود، باکتری ها و میکروب ها به پالپ دندان حمله کرده و منتشر می شوند.
عفونت از طریق تکثیر میکروب ها در داخل پالپ و پایین بودن سیستم ایمنی آن پخش می شود. انتشار عفونت می تواند آنقدر خطرناک باشد که به انتهای ریشه دندان و بافت های اطراف آن برسد و حتی استخوان فک را نیز درگیر خود کند.
به عبارت دیگر، پوسیدگی دندان منجر به از دست رفتن بافت مینای دندان و آسیب به عاج دندان می شود. این پوسیدگی می تواند به مرکز دندان و پالپ آن انتقال یابد و پالپ را دچار التهاب نماید. به این ترتیب پالپ دندان مقاومت خود را از دست می دهد و اصطلاحاً می میرد و به طور کامل دچار عفونت می شود. در چنین شرایطی میکروب ها به انتشار عفونت در پالپ ادامه می دهند تا اینکه عفونت در بافت های مجاور نیز نفوذ کرده و به استخوانی که دندان را در بر گرفته می رسد. به این ترتیب دندان به طور کامل عفونی می شود.
عفونت در واقع مجموعه ای از سلول های سفید مرده خون، بافت های باقیمانده، و میکرو ارگانیسم ها هستند. دلایل ایجاد عفونت دندان با عفونت لثه متفاوت است. عفونت و آبسه دندان یا عفونت پری آپیکال از کانال مرکزی دندان و یا پالپ دندان سر چشمه می گیرد و در انتهای ریشه دندان تشکیل می شود. در حالیکه آبسه و عفونت لثه یا پریودنتال با تشکیل یک کیست عفونی خارج از دندان و در کنار ریشه ایجاد می شود. از این رو نوع درمان در مورد عفونت لثه و یا دندان بستگی به منشا ایجاد عفونت دارد.

علائم عفونت دندان

علائم عفونت دندان

دندانی که دچار عفونت شده است معمولاً یکی از شرایط زیر یا همه آنها را دارد:

 •  احساس دندان درد
 •  احساس درد در ناحیه فک ، گوش یا گردن (معمولاً در همان سمتی که دندان درد میکند.)
 •  درد دندانی که هنگام خوابیدن بیشتر میشود
 •  حساسیت به فشار در دهان
 •  حساسیت به خوردن غذاها و نوشیدنی های گرم یا سرد
 •  ورم گونه
 •  ورم غده های لنفاوی، لوزه و گردن
 •  تب
 •  بوی بد دهان
 •  احساس طعم ناخوشایند در دهان

اگر عفونت دندان رسیدگی و درمان نشود و به نقاط دیگر بدن سرایت کند، ممکن است با علائم زیر مواجه شوید:

 •  احساس ناخوش بودن، سر درد و خستگی مفرط
 •  بروز تب که با سرخ شدن پوست، عرق و یا لرز همراه است
 •  ورم صورت به طوری که نمی توانید دهان را به طور کامل باز کنید. تنفس و قورت دادن آب دهان مشکل خواهد شد.
 •  بالا رفتن ضربان قلب به طوری که پالس های قلب بیشتر می شود و سر درد عارض می شود.
 •  تعداد تنفس از 25 بار در دقیقه بیشتر می شود.
 •  بروز تهوع و اسهال

دلایل ایجاد عفونت دندان

دلایل ایجاد عفونت دندان

وقتی باکتری و میکروب از طریق هرگونه پوسیدگی، شکاف یا ترک وارد دندان می شود و به ریشه دندان و پالپ نفوذ میکند، منجر به عفونت دندان می شود. مهمترین دلایلی که ریسک عفونی شدن دندان را تقویت میکنند عبارتند از:
• ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان، شامل مسواک نزدن 2 بار در روز و عدم استفاده از نخ دندان،
• مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرین در رژیم غذایی، از جمله مصرف بالای شیرینی، شکلات و نوشابه های گازدار.
• دهان خشک که معمولاً بر اثر بالا رفتن سن، بیماری های مختلف و یا تنفس دهانی مداوم بروز می کند.

درمان عفونت دندان

واضح است که اولین اقدام شما در مواجهه با یک دندان عفونی، مراجعه فوری به دندانپزشک است. توصیه می شود قبل از مراجعه به دندانپزشک به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک برای رهایی از درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید.
هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می کنید، دندانی که دچار عفونت شده به طور کامل بررسی شده و نوع عفونت مشخص می شود. در برخی موارد برای تشخیص بهتر محل و وسعت عفونت، توصیه می شود از محل دندان عکس برداری صورت گیرد. در مرحله بعدی تخلیه عفونت انجام می شود و دندانپزشک برای از بین رفتن اثرات عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می کند.
حتی در برخی موارد لازم است درمان ریشه دندان انجام شود، چراکه از انتشار عفونت به طور قطعی جلوگیری می شود. در برخی موارد نیز ریشه دندان بر اثر عفونت مزمن کاملاً از دست می رود و ترمیم و نگهداشتن دندان غیر ممکن می شود. در این مواقع دندانپزشک دندان را می کشد و عملیات تخلیه عفونت دندان را به پایان می رساند.

کشیدن دندان عفونی

کشیدن دندان عفونی

همانطور که اشاره شد، اگر وسعت پوسیدگی و عفونت دندان زیاد باشد و راهی به جز کشیدن دندان وجود نداشته باشد، دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شما می شود. در این شرایط در ابتدا اقدام به رفع عفونت می کند. پس از برداشتن قسمت های عفونی و خارج کردن عفونت از دهان به طور کامل، کشیدن دندان به راحتی و بدون درد در زمان کوتاهی امکان پذیر است.

به این شکل که در قدم اول دندانپزشک، استخوان دندان و اطراف آن را به طور موضعی بی حس می کنند تا شما دردی را احساس ننمایید. سپس اقدام به لق کردن و شل کردن ریشه دندان در حفره می نماید که این کار از طریق ابزار مخصوص انجام می گیرد. در مرحله بعد با استفاده از ابزار مخصوص با ایجاد فشار کوچکی بر دندان آن را جدا می نماید و در نهایت محل مورد نظر بخیه زده خواهد شد .
یکی دیگر از روش های کشیدن دندان عفونی، کشیدن به کمک لیزر و توسط جراح لثه صورت می گیرد. در روش لیزر نیازی به بی حسی نبوده و لیزر اقدام به شل کردن بافت دندان میکند و دندان را بدون آسیب به بافت های مجاور لق کرده و آن را به راحتی جدا می نماید و سپس با استفاده لیزر بافت را ترمیم می نماید. درمان از این طریق با سرعت بسیار بالایی انجام می شود و نیازی به بخیه برای جلوگیری از خون ریزی نیست. همچنین در این روش بخش های آسیب دیده با سرعت بالاتری ترمیم می شوند و به نوعی درمان در این روش بی نقص تر و آسوده تر خواهد بود. البته هزینه کشیدن دندان نیز در این روش بیشتر می شود.

جلوگیری از بروز عفونت دندان

جلوگیری از بروز عفونت دندان

به یاد داشته باشید که اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید، در معرض ابتلا به عفونت دندان هستید. بنابراین به منظور رعایت هرچه بیشتر بهداشت دهان و دندان به توصیه ها و نکات زیر توجه کنید.

 •  حداقل دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 •  از نخ دندان به طور روزانه استفاده نمایید.
 •  مصرف مواد قندی را کاهش دهید.
 •  رژیم غذایی مناسبی شامل مقادیر بالای میوه و سبزی را برنامه ریزی و پیروی کنید.
 •  از تنباکو و مشتقات آن دوری کنید.
 •  آب نوشیدنی حاوی فلوراید مصرف کنید.
 •  مراجعات منظمی به دندانپزشکی داشته باشید.

عوارض کشیدن دندان عفونی

اگر ناچار به کشیدن دندان عفونی خود باشید، ممکن است بعد از کشیدن دندان، با برخی عوارض مواجه شوید. از جمله آنها می توان به حفره خشک اشاره نمود.
از جمله متداول ترین عوارضی که بعد از کشیدن دندان به وجود می آید حفره خشک است. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که در حفره لخته خون نتواند تشکیل شود یا لخته ای که تشکیل شده، کنده شود. این اتفاق باعث می شود استخوان پشتیبان و عصب ها در معرض برخورد هوا و غذا قرار بگیرند.
معمولاً حفره خشک دردناک است و دو تا پنج روز پس از کشیدن دندان اتفاق می افتد. این عارضه می تواند با بوی بد یا طعم بد دهان همراه باشد. البته این حالت معمولاً به سرعت بهبود می یابد اما اگر چنین نشود ممکن است لازم باشد دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
از آنجایی که عفونت دندان و انتشار آن در بدن موضوع بسیار خطرناکی است، توصیه می شود که در صورت داشتن دندان عفونی، حتما تا انتهای درمان و از بین رفتن کامل عفونت و خارج شدن آن از بدن، پیگیر پروسه درمان باشید. چرا که عفونت دندان یا هر عضو دیگری اگر در بدن باقی بماند و منتشر شود، منجر به بروز بیماری هایی از جمله دیابت، زوال عقل و حتی ناباروری شود. بنابراین توصه می شود حتما با مراجعه به دندانپزشک متخصص، پیگیر پروسه درمان خود باشید. همچنین پس از کشیدن دندان عفونی نیز باید طبق توصیه های دندانپزشک خود، مراقبت های بعد از کشیدن دندان را به خوبی رعایت نمایید.

خواندن 4551 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:41
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر