کشیدن دندان عفونی | خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی کشیدن دندان عفونی | خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی

کشیدن دندان عفونی | خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی

یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 12:31
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

چکیده مطلب

شاید شما نیز بارها درد دندان را تجربه کرده باشید و سعی نموده اید با مصرف داروهای مسکن به بهبود درد آن کمک کنید. دانستن این نکته که علت درد دندان ممکن است عفونی شدن آن باشد، باعث می شود که این درد را بیشتر جدی بگیرید و به دنبال دریافت درمان های اصولی برای کمک به بهبود و حفظ دندان باشید.
عفونت دندان مشکل شایعی است که افراد بسیار زیادی را درگیر می‌کند و نه تنها برای سلامت دهان و دندان خطرناک است، بلکه می‌تواند سلامت بدن انسان را نیز به خطر اندازد.
به نظر شما بعد از کشیدن دندان عفونی باید چه کرد؟
داشتن اطلاعات کافی درباره عفونت دندان و راه‌های درمان آن می‌تواند به انجام اقدامات درمانی در زمان مناسب کمک کند؛ بنابراین در این مقاله با دکتر لبافی همراه باشید تا اطلاعات لازم در این باره را به دست آورید.

آیا عفونت دندان خطر دارد؟

عفونت دندان یکی از مشکلاتی است که می‌تواند برای افراد زیادی اتفاق بیفتد. افراد ممکن است متوجه شروع این عارضه نشوند و یا در مواردی که با درد دندان همراه شود، سعی کنند که بدون مراجعه به دندانپزشک و با مصرف داروهای مسکن درد آن را تسکین دهند. چنانچه این عفونت درمان نشود و پیشرفت نکند می‌تواند عوارض خطرناکی از جمله استئومیلیت (Osteomyelitis)، کیست دندان، سلولیت، آبسه پارافارنکس (Parapharyngeal abcess)، سپسیس (Sepsis)، لخته در سینوس‌های مغز و ... را ایجاد کند.

آیا دندان عفونی را می‌توان کشید؟

درمان دندان عفونی به شدت عفونت آن بستگی دارد. به طور معمول در مواردی که میزان عفونت دندان زیاد نباشد، داروهای آنتی بیوتیک برای خشک کردن عفونت تجویز می‌شوند. اما اگر عفونت پیشرفت کرده باشد، دندانپزشک ابتدا نواحی عفونی را تخلیه کرده و سپس با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی اقدام به کشیدن دندان می‌کند.

علائم عفونت دندان

علائم عفونت دندان

دندانی که دچار عفونت شده است معمولاً یکی از شرایط زیر یا همه آنها را دارد:

 •  احساس دندان درد
 •  احساس درد در ناحیه فک، گوش یا گردن (معمولاً در همان سمتی که دندان درد می‌کند.)
 •  درد دندانی که هنگام خوابیدن بیشتر می‌شود
 •  حساسیت به فشار در دهان
 •  حساسیت به خوردن غذاها و نوشیدنی‌های گرم یا سرد
 •  ورم گونه
 •  ورم غده‌های لنفاوی، لوزه و گردن
 •  تب
 •  بوی بد دهان
 •  احساس طعم ناخوشایند در دهان

اگر عفونت دندان رسیدگی و درمان نشود و به نقاط دیگر بدن سرایت کند، ممکن است با علائم زیر مواجه شوید:

 •  احساس ناخوش بودن، سر درد و خستگی مفرط
 •  بروز تب که با سرخ شدن پوست، عرق و یا لرز همراه است
 •  ورم صورت به طوری که نمی‌توانید دهان را به طور کامل باز کنید. تنفس و قورت دادن آب دهان مشکل خواهد شد.
 • بالا رفتن ضربان قلب به طوری که پالس‌های قلب بیشتر شده و فرد با سردرد روبه‌رو خواهد شد.
 •  تعداد تنفس از 25 بار در دقیقه بیشتر می‌شود.
 •  بروز تهوع و اسهال

درمان عفونت دندان

واضح است که اولین اقدام شما در مواجهه با یک دندان عفونی، مراجعه فوری به دندانپزشک است. توصیه می‌شود قبل از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی به دفعات از محلول آب و نمک استفاده کنید. همچنین می‌توانید تا زمان مراجعه به دندانپزشک برای رهایی از درد دندان در هنگام شب از یک مسکن استفاده کنید.
هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید، دندانی که دچار عفونت شده به طور کامل بررسی شده و نوع عفونت مشخص می‌شود. در برخی موارد برای تشخیص بهتر محل و وسعت عفونت، توصیه می‌شود از محل دندان عکس برداری صورت گیرد. در مرحله بعدی تخلیه عفونت انجام شده و دندانپزشک برای از بین رفتن اثرات عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.
حتی در برخی موارد لازم است درمان ریشه دندان انجام شود، چراکه از انتشار عفونت به طور قطعی جلوگیری می‌شود. در برخی موارد نیز ریشه دندان بر اثر عفونت مزمن کاملاً از دست می‌رود و ترمیم و نگهداشتن دندان غیر ممکن است. در این مواقع دندانپزشک دندان را می‌کشد و عملیات تخلیه عفونت دندان را به پایان می‌رساند.

کشیدن دندان عفونی

کشیدن دندان عفونی

همانطور که اشاره شد، اگر وسعت پوسیدگی و عفونت دندان زیاد باشد و راهی به جز کشیدن دندان وجود نداشته باشد، دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان شما می‌شود. در این شرایط در ابتدا اقدام به رفع عفونت می‌کند. پس از برداشتن قسمت‌های عفونی و خارج کردن عفونت از دهان به طور کامل، کشیدن دندان به راحتی و بدون درد در زمان کوتاهی امکان پذیر است.

به این شکل که در قدم اول، استخوان دندان و اطراف آن به طور موضعی بی حس شده تا شما دردی احساس نکنید. سپس دندانپزشک اقدام به لق کردن و شل کردن ریشه دندان در حفره می‌نماید که این کار از طریق ابزار مخصوص انجام می‌گیرد. در مرحله بعد با استفاده از ابزار مخصوص با ایجاد فشار کوچکی بر دندان آن را جدا می‌نماید و در نهایت محل مورد نظر بخیه زده خواهد شد .
یکی دیگر از روش های کشیدن دندان عفونی، کشیدن به کمک لیزر و توسط جراح لثه صورت می‌گیرد. در روش لیزر نیازی به بی حسی نبوده و لیزر اقدام به شل کردن بافت دندان می‌کند و دندان را بدون آسیب به بافت‌های مجاور به راحتی جدا می‌نماید. سپس با استفاده لیزر بافت را ترمیم می‌نماید. درمان از این طریق با سرعت بسیار بالایی انجام شده و نیازی به بخیه برای جلوگیری از خون ریزی نیست. همچنین در این روش بخش‌های آسیب دیده با سرعت بالاتری ترمیم می‌شوند و به نوعی درمان در این روش بی نقص‌تر و آسوده‌تر خواهد بود. البته هزینه کشیدن دندان نیز در این روش بیشتر می‌شود.

قیمت کشیدن دندان عفونی

موارد مختلفی در تعیین هزینه کشیدن دندان عفونی نقش دارند. به طور کلی هزینه کشیدن دندان عفونی در مقایسه با هزینه کشیدن دندان‌های پوسیده‌ای که دچار عفونت نشده‌اند، به بیشتر است و علت این امر این است که کشیدن دندان‌های عفونی روند حساس‌تری دارد. از جمله مواردی که در تعیین هزینه این درمان تأثیر گذار هستند، می‌توان به شدت عفونت، نوع و محل قرار گیری دندان، استفاده از لیزر و یا استفاده از روش سنتی برای کشیدن دندان، نیاز به انجام درمان لثه، دستمزد دندانپزشک و ... اشاره کرد.
کلینیک دندانپزشکی دکتر لبافی برای کمک به کاهش هزینه‌های انجام این درمان شرایطی را برای شما عزیزان فراهم کرده است که با استفاده از تخفیفات موجود در سایت بتوانید این درمان را هرچه سریع‌تر با صرف کمترین هزینه انجام دهید. قیمت کشیدن دندان عفونی در مطب دکتر لبافی بین 500 تا 800 هزار تومان می‌باشد.

عوارض کشیدن دندان عفونی

کشیدن دندان عفونی می‌تواند خطرات و عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

 1. به وجود آمدن حفره خشک

  حفره خشک به دلیل تشکیل نشدن لخته خون در حفره و یا کنده شدن آن در صورت تشکیل، به وجود می‌آید و یکی از شایع‌ترین عوارض کشیدن دندان عفونی است. تشکیل این حفره باعث ایجاد بوی بد در دهان و همچنین قرار گرفتن استخوان پشتیبان و عصب‌ها در معرض هوا و غذا می‌شود.
 2. خطر پخش شدن عفونت در دهان

  خطر پخش شدن عفونت در دهان یکی دیگر از عوارضی است که ممکن است هنگام کشیدن دندان عفونی ایجاد شود.
 3. احساس درد بیشتر هنگام کشیدن دندان عفونی

  کشیدن دندان عفونی در مقایسه با کشیدن دندان‌های پوسیده درد و ناراحتی بیشتری را برای بیمار به وجود می‌آورد و علت آن وجود عفونت در دندان است.
 4. احتمال باقی ماندن بخش‌های عفونی در لثه

  در صورتی که کشیدن دندان عفونت کرده و برداشتن بافت‌های عفونی اطراف آن با دقت کافی انجام نشود، احتمال باقی ماندن عفونت در آن ناحیه و پیشرفت مجدد آن وجود خواهد داشت. به همین دلیل باید در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی را داشته باشید.
 5. احتمال پیشرفت عفونت به سمت سینوس‌ها

  این عارضه اغلب زمانی که دندان عقل دچار عفونت شده باشد، اتفاق می‌افتد. در مواردی که دندان عفونی، دندان عقل فک بالا باشد، احتمال انتقال عفونت به درون سینوس‌ها وجود خواهد داشت، به همین دلیل دندانپزشک باید هنگام کشیدن آن و برداشتن بخش‌های عفونی دقت کافی را داشته باشد تا از بروز این عارضه جلوگیری کند.

جلوگیری از بروز عفونت دندان

جلوگیری از بروز عفونت دندان

به یاد داشته باشید که اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید، در معرض ابتلا به عفونت دندان هستید. بنابراین به منظور رعایت هرچه بیشتر بهداشت دهان و دندان به توصیه‌ها و نکات زیر توجه کنید.

 •  حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 •  از نخ دندان به طور روزانه استفاده نمایید.
 •  مصرف مواد قندی را کاهش دهید.
 •  رژیم غذایی مناسب شامل مقادیر بالای میوه و سبزی را برنامه ریزی و پیروی کنید.
 •  از تنباکو و مشتقات آن دوری کنید.
 •  آب نوشیدنی حاوی فلوراید مصرف کنید.
 •  مراجعات منظمی به دندانپزشکی داشته باشید.

سؤالات متداول

 1. آیا با کشیدن دندان عفونت از بین می‌رود؟

  در صورت مراجعه به دندانپزشک با تجربه و دقت و مهارت کافی می‌توانید بهترین درمان را دریافت کنید و دندان عفونی به همراه بافت‌های عفونی اطراف آن به طور کامل برداشته شده و بهبودی کامل سریع‌تر حاصل شود.
 2. آیا کشیدن دندان عفونی خطرناک است؟

  دندانپزشکی که کار خود را با دقت کافی انجام دهد و درمان‌های لازم را به موقع اجرا کند، خطر کشیدن دندان عفونی و عوارض پس از آن را به حداقل می رساند.
 3. عفونت ریشه دندان چه عوارضی دارد؟

  عوارض عفونت ریشه دندان بستگی به شدت و میزان پیشرفت آن می‌تواند شامل عوارضی از جمله دندان درد، تیرگی دندان، آبسه دندان، بوی بد دهان به صورت مزمن، سردردهای مکرر، بالا رفتن ضربان قلب، خستگی مضاعف، تهوع، تب و تعریق زیاد، تنگی نفس و ورم بیش از حد صورت اشاره کرد.
 4. آیا دندانی که عفونت دارد را می‌شود عصب کشی کرد؟

  بله. در مواردی که میزان عفونت دندان شدید نباشد، امکان نجات دندان با استفاده از عصب کشی وجود خواهد داشت.
خواندن 25762 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 مرداد 1401 ساعت 12:00
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.