کیست دندان چیست؟ | عوارض کیست دندان کیست دندان چیست؟ | عوارض کیست دندان

کیست دندان چیست؟ | عوارض کیست دندان

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 16:34
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آبسه دندان، عارضه است که به طور معمول برای دندان های عفونی ایجاد می شود که اگر به آن رسیدگی نشود، امکان تبدیل شدن آن به کیست دندان وجود دارد. کیست های دندانی می توانند عفونت را در لثه و صورت پخش کنند. اگر شما به کیست دندان مبتلا شده اید، باید سریعا به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و برای درمان آن اقدام نمایید. در این مقاله به بررسی کیست دندان، عوارض و درمان آن می پردازیم.

کیست دندان چیست؟

وجود توده ای مایع و یا جامد مانند در اطراف دندان، کیست دندان می باشد. کیست دندان بسیار آهسته رشد می کند، اما به مرور زمان سبب تحلیل فک، پخش عفونت در لثه، ریشه دندان و عوارض دیگری خواهد شد. درد ناگهانی در لثه، می تواند یکی از علائم ایجاد کیست دندان باشد.

علل ایجاد کیست دندان

به طور کلی برخی موارد در ایجاد کیست دندانی نقش دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • پوسیدگی دندان: زمانی که دندان دچار پوسیدگی شود، اگر درمان آن سریعا صورت نگیرد، با سوراخ شدن دندان، عفونت شروع می شود که در نهایت می تواند به کیست دندانی منجر شود.
 • آسیب دیدن دندان: زمانی که ضربه و صدمه ای به دندان وارد می شود، احتمال ایجاد کیست دندانی افزایش می یابد.
 • تجمع جرم و پلاک در دهان: بر اثر تغذیه، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سهل انگاری به مطب دندانپزشکی برای چکاپ دندان ها و تغذیه نامناسب، جرم و پلاک در دهان جمع می شوند که در نهایت می تواند دلیل بر ایجاد کیست دندانی باشند.

علائم کیست دندان

کیست دندان یک بافت توده ای مانند نرم است که می تواند داخل لثه، گونه و زیر لب پایین ایجاد شود. برخی از علائم کیست دندانی عبارتند از:

 • معمولا کوچک و بدون درد می باشد، اما اگر اندازه آن بزرگتر شود، دردناک خواهد بود.
 • لق شدن دندان ها می تواند نشانه ای از ایجاد کیست دندان باشد.
 • کیست دندان سبب برجسته شدن استخوان فک می گردد.

هزینه درمان کیست دندان

هزینه نهایی کیست دندان به مواردی مانند موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی، موقعیت کیست و اندازه آن بستگی دارد. همچنین بیشتر بیمه های درمانی، تعرفه هایی برای درمان کیست دندانی دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی مورد نظر خود هماهنگ کنید و همچنین اطلاعات لازم را از بیمه درمانی خود به دست آورید.

انواع کیست دندان

کیست دندان بر اثر عوامل متعددی ایجاد می شود و انواع متفاوتی دارد که در زیر به بررسی کامل آن ها می پردازیم:

 1. کیست پری اپیکال

  یکی از شایع ترین انواع کیست های دندانی، کیست پری اپیکال می باشد. این کیست دندانی به نام های دیگری مانند کیست پریودنتال، کیست رادکولار و یا کیست ریشه شناخته شده می باشد. زمانی که پوسیدگی دندان پیشرفت می کند و به قسمت های داخلی دندان یعنی پالپ دندانی می رسد، عفونت و التهابی که در ریشه دندان گسترش می یابند، می توانند سبب به وجود آمدن کیست پری اپیکال باشند. برای درمان این نوع کیست دندان، از عصب کشی کمک گرفته می شود تا دندانپزشک با دسترسی به فضای داخلی دندان، عفونت و کیست را از دندان خارج نماید. در صورتی که گسترش عفونت بیش از اندازه باشد و عصب کشی موفقت آمیز واقع نشود، دندان کشیده خواهد شد و دندانپزشک محل کیست را پاکسازی خواهد کرد. در گذشته با کمک روش های سنتی، درمان کیست دندانی موفقیت آمیز نبود، زیرا مجددا تشکیل می شدند، اما امروزه با استفاده از شیوه های مدرن، می توان مانع از تشکیل مجدد کیست دندانی شد.
 2. کیست فولیکولار یا کیست دنتیجروس

  معمولا ناحیه ایجاد این نوع کیست دندان، در قسمت دندان عقل پایین و یا دندان های نیش بالا و اطراف تاج، می باشد. زمانی که دندان بیش از اندازه بر روی فولیکول فشار وارد می کند، در جریان خون و تجمع مایع میان بافتی اختلال ایجاد شده که در نتیجه، کیست فولیکولار تشکیل می شود. معمولا رشد کیست فولیکولار بسیار سریع می باشد. برای درمان آن، دندانپزشک در ابتدا قسمت آسیب دیده دندان را برمی دارد و به جراحی کیست می پردازد. به طور معمول این نوع جراحی، درصد موفقیت بالایی خواهد داشت.
 3. کیست ادونتوژنیک کراتوسیستیک

  این نوع کیست بسیار به کیست های قبلی شباهت دارد، اما محل تشکیل آن، در قسمت فک زیرین می باشد. در واقع تشخیص کیست ادونتوژنیک کراتوسیستیک، به کمک بیوپسی و نمونه برداری بافت صورت می گیرد. همچنین پرتونگاری پانورامیک می تواند برای تشخیص این توده مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از علائمی که این نوع کیست دارد، تورم می باشد و درمان آن تنها به کمک جراحی امکان پذیر است. اگر به این نوع کیست مبتلا شدید، برای عدم بازگشت مجدد آن، باید حتما تحت نظارت دندانپزشک قرار بگیرید.

درمان کیست دندان

در زیر شما را با راه های درمانی کیست دندان آشنا خواهیم کرد:

 1. تخلیه کیست دندان

  در این روش به جهت کاهش درد و فشار، دندانپزشک به تخلیه چرک می پردازد. زمانی که دندان کشیده می شود، جای خالی آن می تواند محل مناسبی برای رشد باکتری ها و به وجود آمدن عفونت باشد، بنابراین مصرف آنتی بیوتیک می تواند مانع از ایجاد عفونت گردد. دندانپزشک، آبسه دندان را برداشته و هرگونه ذرات و آلودگی را از آن قسمت پاک می کند. در ادامه با تراشیدن دندان، به صاف کردن دندان می پردازد. همچنین با تحریک لثه برای رشد در اطراف ریشه های دندان، فاصله ی ایجاد شده برای تجمع باکتری ها را می بندد.
 2. عصب کشی دندان

  زمانی که عفونت داخل پالپ دندان به وجود می آید، بهترین روش درمان آن، عصب کشی می باشد. کیست پری اپیکال نوعی کیست است که درون قسمت نرم داخلی دندان یعنی پالپ دندان ایجاد می شود که عصب کشی برای درمان آن مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. جراحی کیست دندان

  یکی دیگر از راه های درمان کیست دندان، جراحی می باشد که با در نظر گرفتن اندازه و محل رشد آن، به کمک روش های زیر قابل انجام است:
  • برش دادن: برای این کار، دندانپزشک قسمتی از استخوانی که در امتداد کیست می باشد را برش می زند. برای این جراحی پیوند استخوان نیز انجام می گیرد که از نواحی مانند ران، استخوان مورد نیاز برداشته خواهد شد که در ادامه برای ثابت باقی ماندن استخوان، از پیچ و صفحه های تیتانیومی کمک گرفته خواهد شد.
  • انوکلیشن: در این روش درمانی، دندانپزشک پوشش اطراف کیست را از استخوان و بافت های کنار آن جدا می کند و به کمک کرایوتراپی، سوزاندن و یا لیزر به درمان آن می پردازد. گاهی اوقات لازم است تا قبل از انوکلیشن، به کمک کاشه فشار، کیست منقبض گردد که در این صورت، دندانپزشک کیست بزرگ را باز خواهد کرد.

عوارض عدم درمان کیست دندان

عدم درمان کیست دندان می تواند عوارض متعددی را به دنبال داشته باشد که در زیر آن ها را برای شما شرح می دهیم:

 1. کیست دندان عفونی می باشد، بنابراین با درد و ناراحتی شدیدی همراه خواهد بود.
 2. کیست دندان می تواند استخوان فک را منبسط نماید. شاید در ابتدا دردی برای بیمار به همراه نداشته باشد، اما به مرور زمان باعث تحلیل رفتن فک خواهد شد.چ
 3. در صورت عصبانیت و تحت فشار قرار داشتن بیمار، احتمال بی حسی قسمت هایی از صورت امکان دارد.
 4. زمانی که کیست دندانی درمان نشود، دندان ها و فک عملکرد درستی نخواهند داشت.
 5. کیست دندانی با گسترش عفونت می تواند به دندان های سالم دهان نیز آسیب وارد کند.
 6. در صورتی که کیست دندان بر روی فک به وجود بیاید، سبب فرسوده شدن بافت طبیعی فک و لثه می شود که در نهایت می تواند به از بین رفتن دندان منجر گردد.
 7. معمولا کیست های دندانی روی لثه و ریشه دندان تشکیل می شوند، بنابراین عدم درمان آن ها سبب لق شدن دندان و از بین رفتن آن می شود.

پیشگیری از بروز کیست دندان

اصلی ترین و مهمترین راه برای جلوگیری از بروز کیست دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت صحیح و منظم می باشد. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه می توانند نقش مهمی در جلوگیری از بروز هرگونه مشکلات دهان و دندان داشته باشند. همچنین توجه داشته باشید که مراجعه منظم و مکرر به مطب دندانپزشکی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر پوسیدگی و یا هرگونه زخم های سطحی در دهان خود مشاهده کردید، باید سریع به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید. در صورتی که دندان ها سالم باشند، کیست دندان به وجود نخواهد آمد.

سوالات متداول

 1. درمان کیست بزرگ و کوچک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  معمولا کیست کوچک با کمک عصب کشی قابل درمان است، اما کیست های بزرگ به جراحی نیاز دارند. دندانپزشک باید بخش کوچکی از توده را برای نمونه برداری بردارد تا نوع کیست در آزمایشگاه مشخص شود.
 2. آیا احتمال ایجاد سرطان در اثر کیست دندان وجود دارد؟

  کیست های دندانی به صورت خوش خیم و بدخیم وجود دارند که معمولا کیست هایی که در فک ایجاد می شوند، بدون علائم هستند. کیست های خوش خیم با آسیب به استخوان و بافت های اطراف آن، عفونت را گسترش داده و به مرور زمان می توانند احتمال بروز سرطان را داشته باشند.
 3. کیست دندان و آبسه دندان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  عفونت های باکتریایی و یا قارچی می توانند منجر به بروز آبسه دندان شوند که درون آن چرک و عفونت زیادی وجود دارد. کیست دندان توسط سلول های غیر طبیعی احاطه شده و عفونی نمی باشد. تفاوت بارز این دو با یکدیگر این است که آبسه دندان به صورت ناگهانی ایجاد شده و درد و ناراحتی زیادی به همراه دارد، اما کیست دندان به مرور زمان رشد می کند و زمانی که کوچک است، درد و ناراحتی به همراه ندارد.
 4. آیا کیست همان عفونت می باشد؟

  توجه داشته باشید که منظور از کیست، عفونت نمی باشد. کیست ها چرکی و عفونی نیستند، اما می توانند به مرور زمان عفونی شوند که در این صورت دردناک خواهند شد. برخی از فیستول های چرکی و آبسه های عفونی که از آن ها چرک خارج می شود را نباید با کیست یکی دانست. درست است که عفونت می تواند سبب ایجاد کیست دندان شود، اما کیست دندان همان عفونت نمی باشد. در اکثر مواقع ضایعاتی که فقط در رادیوگرافی های دندانی قابل رؤیت هستند، گرانولوم می باشند که احتمال تبدیل آن ها به کیست و حتی آبسه دندانی در آینده وجود دارد.
 5. متخصص چگونه کیست را از بافت سرطانی تشخیص می دهد؟

  کیست دندان در ابتدا سرطانی نمی باشد، اما دندانپزشک متخصص در صورت مشاهده تمام بررسی های لازم را انجام خواهد داد تا تومور یا کیست را از هم تشخیص دهد. در صورتی که کیست زیر استخوان قرار گرفته باشد، قابل مشاهده نیست، اما در اکثر مواقع می توان آن را با چشم مشاهده کرد. برای تشخیص دقیق، دندانپزشک بخشی از بافت را برداشته و آن را برای نمونه برداری به آزمایشگاه ارسال می کند.
 6. آیا جوش های چرکی روی لثه، نوعی چرک محسوب می شوند؟

  خارج شدن عفونت از ریشه دندان باعث سوراخ شدن لثه می شود و به حالت چرکی بر روی لثه ایجاد می شوند. این جوش های چرکی، کیست نمی باشند، بلکه آبسه دندانی هستند که باید سریعا برای درمان آن ها اقدام نمود.
 7. آیا امکان درمان خود به خود کیست دندان وجود دارد؟

  گاهی اوقات ممکن است که کیست دندانی خود به خود از بین برود. همچنین در برخی موارد درمان آن به کمک عصب کشی انجام می شود، اما اگر کیست عفونی شود، به هیچ عنوان نباید برای مراجعه به مطب دندانپزشکی سهل انگاری کنید. معمولا تمام دندانپزشکان توصیه می کند که در صورت مشاهده هرگونه زخم و حالت غیر طبیعی در دهان خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 8. برای درمان کیست دندان به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

  گروه های دندانپزشکی مانند جراح فک و صورت، پاتولوژیست فک و صورت و اندودنتیست ها، تخصص و مهارت لازم را برای شناسایی کیست های دندانی دارند.
خواندن 435 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 09 دی 1399 ساعت 15:04
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر