ماده پرکننده دندانی که سرطان به جانتان می‌اندازد/ بیش از ۵ دندان پر شده با آمالگام در دهان خطرناک است ماده پرکننده دندانی که سرطان به جانتان می‌اندازد/ بیش از ۵ دندان پر شده با آمالگام در دهان خطرناک است

ماده پرکننده دندانی که سرطان به جانتان می‌اندازد/ بیش از ۵ دندان پر شده با آمالگام در دهان خطرناک است

سه شنبه, 19 فروردين 1399 ساعت 05:31
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

بهزاد غریب زاده جراح دندانپزشک در گفت و گو با خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره پر کردن دندان و عوارض آن اظهار کرد: پرکننده های دندان‌ها خواص، فواید و ضررهایی دارند، آمالگام یکی از مواد پرکننده دندانی است که به صورت ترکیبات جیوه‌ای و ملغمه ای از پودر فلزات وجود دارد و اگر این مواد ملغمه ای به صورت جیوه آزاد شود، به تنهایی عاملی خطرناکی خواهد بود .

وی در ادامه افزود: ترکیب جیوه و فلزات دیگر نمی تواند برای فرد و طبیعت ضرری داشته باشد، آمالگام به مواد نقره‌ای هم معروف است. البته نباید در دهان بیش از 5 عدد آمالگام وجود داشته باشد. دلایلی که برای این موضوع وجود دارد این است که مواد فلزی داخل آمالگام نقش گیرنده امواج را دارند، افزون بر آمالگام ایمپلنت‌هایی که در دهان به کار می‌روند هم نقش گیرنده امواج برای فرد را بازی می کنند و امواجی را که در فضا وجود دارد دریافت می‌کنند و می‌توانند عوامل خطرسازی برای فرد از نظر تومور مغزی باشند.

غریب زاده تصریح کرد: ضریب انبساط حرارتی کامپوزیت‌های دندان برابر نیستند و اندکی با هم فاصله دارند، 10 سال است که پزشکان از مواد پرکننده سفید و آکریلیک استفاده می کنند. در حالی که آمالگام در جایگاه خودش تقریبا عقب مانده است اما تحمل و مقاومتش نسبت به مواد دیگر بسیار خوب است ولی به دلایلی که گفته شد اخیرا مصرف نمی‌شود و از طرفی آمالگام به دلایل زیبایی به کار نمی رود. در کل آمالگام عارضه‌ بیشتری نسبت به پر کننده های سفید دارد ولی به دلیل مقاومت آمالگام در گذشته مصرف آن بالاتر بوده است.

وی در ادامه گفت: امروزه بیشتر دندانپزشک‌ها به سوی مواد سفید روی آورده‌اند و از این ترکیبات بیشتر استفاده می‌کنند، بررسی‌های انجام شده نشان داده است که ترکیبات آمالگام، پودر و جیوه‌ای که در دستگاه آمالگامتور مخلوط می‌شوند، غالبا خوب ترکیب نمی‌شوند و باعث آزاد شدن جیوه و بخارات می شوند که عوارض خطرناکی را به همراه دارد و باعث ریزش مو و سرطان در افراد می‌شوند.

غریب زاده تاکید کرد: اگر بیش از 5 عدد آمالگام در دهان وجود داشته باشد و ما بقی را از مواد سفید کننده استفاده کنیم برای فرد مشکلی پیش نخواهد آمد. پر کردگی‌های سفید دارای چند نوع هستند که سرامیک از جمله آنها است، امروزه از مواد سرامیکی در دندانپزشکی‌ها استفاده بیشتری می‌شود.

وی گفت: مواد سرامیکی به علت سبک بودن و همرنگ بودن با دندان‌ها امروزه بیشتر استفاده می شوند. علاوه بر اینکه ضریب انبساط حرارتی که فاکتور مهمی در دندان پزشکی است، در این پرکننده ها بیشتر است، افراد باید از ترکیباتی استفاده کنند که ضریب انبساط حرارتی آن با دندان هایشان برابر باشد. وقتی که ضریب انبساط حرارتی دو جسم با هم برابر نباشند باعث ایجاد فاصله و ترک خواهد شد. این ترک ها باعث نفوذ پذیری میکروب و پوسیدگی دندان می شوند. اخیرا مواد معدنی اختراع شده دارای ضریب انبساطی حرارتی برابری با دندان‌ هستند که مانع ایجاد ترک خواهند شد.

منبع: yjc

خواندن 98 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 10:54
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر