شوک گالوانیک شوک گالوانیک

شوک گالوانیک

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 06:40
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گالوانیسم دهانی

مواد پر کننده مخصوص دندان مانند طلا، سرامیک، کامپوزیت، که به منظور پر کردن سوراخ های ایجاد شده که بر اثر پوسیدگی به وجود آمده اند، کاربرد دارند. این مواد ممکن است معایبی نیز داشته باشند که به بررسی آن می پردازیم.

گالوانیسم زمانی که یون های موجود در برخی فلزات هنگامی که با یکدیگر تماسی داشته باشند ، اتفاق می افتد که این پدیده را دانشمندی ایتالیایی به نام لوییجی گالوانی کشف کرد. به همین دلیل از معایب پر کردن دندان به وسیله ی فلزات می توان به این قضیه اشاره کرد.
هنگامی که چندین فلز با پتانسیل های الکتریکی مختلف در کنار هم باشند و یا به وسیله ی بزاق دهان به هم مرتبط شوند و همچنین در حالتی دیگر اگر فلزی در ارتباط با دو الکترولیت مثل بزاق و مایع پالپ باشد، بر اثر انجام کارهایی مانند جویدن غذا و حتی برخورد وسایل غذا خوری این اتفاق می افتد. در این هنگام با تولید یک جریان الکتریکی دردی نیز احساس می شود که به آن درد گوالوانیک گفته می شود. این جریان به واسطه ی مواد ترمیمی مستقیما به عصب دندان انتقال داده می شود. به طور کلی درست است که این اتفاق به عنوان یک بیماری با عوارضی با مدت طولانی نیست، ولی به دلیل حس بدی که ایجاد می کند برای افراد قابل تحل نیست.
همان طور که می دانید فلزات مختلفی از جمله آمالگام نقره ای برای ترمیم دندان به کار می روند. نقره یکی از موادی است که باعث رخ دادن گالوانیسم دهانی که حدودا در سال 1878 نمایان شد، شود. این پدیده علاوه بر علائمی مانند ناراحتی دهان، حس کردن مزه ی فلز، می تواند سبب بی خوابی، سرگیجه و کم شدن حافظه شود. در صورتی که مواد فلزی با سرامیکی یا پلیمری تعویض شود خطر این اتفاق کاهش می یابد.

خواندن 158 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 12 مرداد 1399 ساعت 06:04
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر