شوک گالوانیک شوک گالوانیک

شوک گالوانیک

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 06:40
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گالوانیسم دهانی

مواد پر کننده مخصوص دندان مانند طلا، سرامیک، کامپوزیت، که به منظور پر کردن سوراخ های ایجاد شده که بر اثر پوسیدگی به وجود آمده اند، کاربرد دارند. این مواد ممکن است معایبی نیز داشته باشند که به بررسی آن می پردازیم.

گالوانیسم زمانی که یون های موجود در برخی فلزات هنگامی که با یکدیگر تماسی داشته باشند ، اتفاق می افتد که این پدیده را دانشمندی ایتالیایی به نام لوییجی گالوانی کشف کرد. به همین دلیل از معایب پر کردن دندان به وسیله ی فلزات می توان به این قضیه اشاره کرد.
هنگامی که چندین فلز با پتانسیل های الکتریکی مختلف در کنار هم باشند و یا به وسیله ی بزاق دهان به هم مرتبط شوند و همچنین در حالتی دیگر اگر فلزی در ارتباط با دو الکترولیت مثل بزاق و مایع پالپ باشد، بر اثر انجام کارهایی مانند جویدن غذا و حتی برخورد وسایل غذا خوری این اتفاق می افتد. در این هنگام با تولید یک جریان الکتریکی دردی نیز احساس می شود که به آن درد گوالوانیک گفته می شود. این جریان به واسطه ی مواد ترمیمی مستقیما به عصب دندان انتقال داده می شود. به طور کلی درست است که این اتفاق به عنوان یک بیماری با عوارضی با مدت طولانی نیست، ولی به دلیل حس بدی که ایجاد می کند برای افراد قابل تحل نیست.
همان طور که می دانید فلزات مختلفی از جمله آمالگام نقره ای برای ترمیم دندان به کار می روند. نقره یکی از موادی است که باعث رخ دادن گالوانیسم دهانی که حدودا در سال 1878 نمایان شد، شود. این پدیده علاوه بر علائمی مانند ناراحتی دهان، حس کردن مزه ی فلز، می تواند سبب بی خوابی، سرگیجه و کم شدن حافظه شود. در صورتی که مواد فلزی با سرامیکی یا پلیمری تعویض شود خطر این اتفاق کاهش می یابد.

 

 

خواندن 86 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 23 فروردين 1399 ساعت 13:04

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما