عوارض پر کردن دندان | معایب پر کردن دندان با آمالگام و کامپوزیت عوارض پر کردن دندان | معایب پر کردن دندان با آمالگام و کامپوزیت

عوارض پر کردن دندان | معایب پر کردن دندان با آمالگام و کامپوزیت

دوشنبه, 07 مهر 1399 ساعت 13:49
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

شایع ترین مشکلی که در ارتباط با دهان و دندان وجود دارد، پوسیدگی دندان می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به شکل درست و منظم، دندان ها به راحتی در معرض پوسیده شدن قرار می گیرند. برای اینکه بتوان دندان های پوسیده را حفظ کرد، باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کرد تا پزشک متخصص قسمت های پوسیده دندان را پر و ترمیم کند. پر کردن دندان علاوه بر اینکه از دندان در برابر پوسیدگی مجدد محافظت می کند، احتمال عفونت را هم کاهش می دهد. گاهی پر کردن دندان عوارضی را به دنبال دارد که در این مقاله در این مورد شما را بیشتر آشنا خواهیم کرد. برخی از مواد پر کننده دندان سال ها دوام داشته و برخی ماندگاری کمتری داشته و پس از چند وقت نیاز به ترمیم مجدد دارند. بهتر است حدود هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کرده تا از بابت بیماری های دهان و دندان خیالتان راحت تر شود. در ادامه درباره پر کردن دندان، عوارض آن و مراقبت های بعد از آن نیز توضیحاتی داده می شود.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

در صورتی که به بهداشت دهان و دندان به درستی توجه نشود، پوسیدگی دندان رخ می دهد. پوسیدگی دندان انواع مختلفی دارد که در ذیل به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

 1. پوسیدگی ریشه: مینای دندان برای افراد مسن استحکام کافی را ندارد، به همین دلیل در این افراد پوسیدگی بیشتر رخ می دهد که این پوسیدگی ها بیشتر به ریشه دندان نفوذ می کنند.
 2. پوسیدگی در فرورفتگی دندان: این نوع پوسیدگی بیشتر در دندان های عقبی ایجاد می شود و علت آن عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.
 3. پوسیدگی بر روی سطح دندان: این نوع پوسیدگی نیز بر اثر عدم بهداشت مناسب دهان و دندان اتفاق می افتد. پوسیدگی روی سطح دندان به آرامی رشد می کند و رفع آن برای دندانپزشک راحت تر است.

آیا پر کردن دندان خطر دارد؟

پر کردن بخش های پوسیده دندان و ترمیم آنها توسط دندانپزشک، جهت حفظ کردن دندان پوسیده می باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند، جیوه موجود در آمالگام برای سلامت آنها مضر می باشد، اما بر اساس تحقیقات دانشمندان علوم دندانپزشکی، جیوه موجود در آمالگام برای سلامتی مضر نیست. در واقع آسیب رساندن جیوه به بدن بستگی به مقدار آن دارد. یک دندان پر شده مشکلی ایجاد نمی کند، اما بیشتر از ۸ دندان، خطر عوارض جیوه در بدن را افزایش می دهد. مقدار زیاد این فلز آسیب جدی به مغز، کلیه، قلب و ریه می رساند. بیشترین خطر جیوه زمانی است که بخار آن تنفس می شود و آسیب جدی به مغز و کلیه می رساند. ورود جیوه به شکل خوراکی خطری برای بدن محسوب نمی شود، به دلیل اینکه معده آن را جذب نمی کند. به طور کل پر کردن دندان می تواند عوارضی نیز داشته باشد که در ادامه مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

دریافت کد تخفیف پر کردن دندان
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
آدرس ایمیل خود را وارد کنید

عوارض پر کردن دندان

عوارض پر کردن دندان

در صورتی که تعداد دندان های پر شده تنها به روش آمالگام به بیش از 8 برسد، در آن صورت می توان گفت خطر عوارض جیوه در بدن افزایش پیدا کرده است. عوارض پر کردن دندان شامل موارد زیر می باشد:

 1. احتمال زخمی شدن دهان در هنگام پر کردن دندان وجود دارد.
 2. ممکن است در هنگام پر کردن دندان دیگر دندان های اطراف آسیب ببینند.
 3. دندان پر شده نسبت به سرما و گرما بسیار حساس می شود.
 4. داروهای بی حسی ممکن است برای برخی افراد حساسیت ایجاد کنند.

می توان گفت هر کدام از روش های پر کردن دندان می توانند دارای معایبی باشند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

معایب پرکردن دندان با آمالگام

آمالگام از جیوه، قلع، روی و مس تشکیل شده است. این ماده با هزینه کم و استحکام بالا در کلینیک دندانپزشکی استفاده می شود. معایب پر کردن دندان با آمالگام عبارتند از:

 1. رنگ تیره: مهم ترین مشکل آمالگام تیره بودن رنگ آن است. به همین علت خیلی از بیماران به علت مسئله زیبایی حس خوشایندی به آمالگام ندارند.
 2. محدودیت سنی: کودکان زیر ۶ سال نمی توانند از آمالگام استفاده کنند.
 3. محدودیت در استفاده از مایعات سرد و گرم : آمالگام یک آلیاژ فلزی است. بنابراین سرما و گرما را به خوبی منتقل می کند. در نتیجه، دندان دچار انقباض می شود و شکاف و شکستگی ایجاد می گردد.
 4. نیاز به تراشیدن حجم بیشتری از حفره دندانی: دندانپزشک باید بخش های بیشتری از دندان را بردارد تا مواد لازم را داخل حفره دندان قرار دهد.

معایب پر کردن دندان با کامپوزیت

کامپوزیت از مواد پلاستیکی و سرامیکی ساخته شده و رنگ آن بسیار شبیه به دندان می باشد. از جمله معایب پر کردن دندان با کامپوزیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. دوام کم: هنگامی که دندان با کامپوزیت پر شده باشد، باید هنگام غذا خوردن بیشتر احتیاط کرد.
 2. مدت زمان طولانی تر: کامپوزیت فرآیند پیچیده تری نسبت به آمالگام دارد، بنابراین زمان پر کردن با کامپوزیت طولانی تر است.
 3. هزینه بالا: ونیر کامپوزیت نسبت به بقیه روش های پر کردن دندان هزینه بالاتری دارد.
 4. حساسیت بیشتر نسبت به آمالگام: دندان در هنگام جویدن غذا حساسیت بیشتری نشان می دهد.
 5. استحکام کم: ممکن است به مرور زمان ترک های ریز و درشتی بین کامپوزیت ها و دندان ایجاد شود.

معایب پر کردن دندان با طلا

طلا از گران ترین و مقاوم ترین روش برای پر کردن دندان می باشد. معایب پر کردن دندان با طلا شامل موارد زیر می باشند:

 1. هزینه بسیار بالا: هزینه پر کردن دندان با طلا به دلیل گرانی و نیاز به جلسات ویزیت بیشتر، بسیار بالاتر از بقیه روش ها می باشد.
 2. درد بسیار شدید: پر کردن دندان با طلا سبب ایجاد شوک گالوانیک می شود. این شوک زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند فلز متفاوت با پتانسیل مختلف روی هم و یا در کنار هم قرار بگیرند. در این صورت هنگام غذا خوردن جریان الکتریکی ایجاد شده که با درد همراه است.
 3. ظاهر ناخوشایند: البته رنگ طلایی مسئله سلیقه ای می باشد، اما به طور کل بسیاری از افراد رنگ طبیعی دندان را بیشتر می پسندند.

معایب پر کردن دندان با سرامیک

پر کننده های سرامیکی از چینی یا سرامیک ساخته شده اند. معایب پر کردن دندان با سرامیک عبارتند از:

 1. قیمت بالا: پر کردن دندان با سرامیک همانند پر کردن دندان با طلا هزینه بالایی دارد.
 2. تراشیدن مقدار بیشتری از حفره دندانی: همانند پر کردن دندان با آمالگام، در این روش نیز دندانپزشک نیازمند برداشتن قسمت بیشتری از حفره دندانی می باشد.

معایب پر کردن دندان با رزین(گلس اینومر)

گلس آینومر متشکل از آکریلیک و پودر های شیشه ای می باشد. این ماده بسیار راحت به بافت دندان می چسبد. از این روش پر کردن بیشتر در مورد دندان هایی که دارای نقش اصلی نیستند، استفاده می شود. مشکل گلس آینومر، سریع ساییده شدن آن و شکنندگی راحت آن است.

آیا پر کردن دندان به بی حسی نیاز دارد؟

آیا پر کردن دندان به بی حسی نیاز دارد؟

پر کردن دندان همانند اکثر درمان های دندانپزشکی مانند کشیدن دندان، ارتودنسی و عصب کشی دندان، نیازمند بی حسی می باشد. برخی از خدمات دندانپزشکی مانند معاینه معمولی دندان و یا جرم گیری دندان معمولی نیازی به بی حسی ندارند.

روش های افزایش ماندگاری پر کردن دندان

روش های افزایش ماندگاری پر کردن دندان

برای این که ماندگاری پر کننده ها را افزایش دهید، لازم است اقداماتی را رعایت کنید که به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. باید بهداشت دهانی خود را به طور جدی و منظم رعایت کنید.
 2. از خمیر دندانی که حاوی فلوراید می باشد، استفاده کنید.
 3. سعی کنید حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 4. جهت جرم گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.
 5. بهتر است غذا های ترد و سفت نخورید، زیرا احتمال دارد سبب بیرون ریختن مواد پر کننده شود.
 6. سعی کنید آدامس نخورید.
 7. سعی کنید با قسمتی که دندان پر شده غذا نخورید.

علت درد بعد از پر کردن دندان

بعد از پر کردن دندان تا حدود چند ساعت دندان بی حس است. اما بعد از آن به دلایل مختلفی ممکن است درد ایجاد شود. در زیر به این دلایل اشاره شده است:

 1. حساسیت : پر کردن دندان برای برخی افراد حساسیت ایجاد می کند، اما این درد همیشگی نبوده و عموما بعد از چند روز برطرف می گردد. در صورتی که درد دندان بعد از دو هفته از بین نرفت، بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 2. پوسیدگی عمیق: اگر پوسیدگی دندان خیلی عمیق باشد، درد دندان بعد از پر کردن بسیار شدید بوده و در این صورت عصب کشی در کانال دندان مورد نیاز می باشد.
 3. واکنش های آلرژیک: برخی از افراد به مواد بی حسی و برخی به مواد آمالگام حساسیت دارند. این حساسیت ها شامل درد، خارش و التهاب پوست می باشد که دندانپزشک می تواند مواد درون دندان را تخلیه کند و آن را با مواد دیگری عوض کند.
 4. پر کردن قدیمی : گاهی اوقات دندان قدیمی پر کرده در دهان وجود دارد که به مرور زمان دچار سایش و آسیب می شود. در این حالت باکتری ها در زیر قسمت های پر شده قدیمی، پوسیدگی ایجاد می کنند که این عامل سبب درد دندان می شود. در این حالت احتمال آبسه دندان بیشتر می شود.

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

بعد از پر کردن دندان باید نکات مهمی را رعایت کرد و آن به دلیل حساس شدن دندان بعد از پر کردن می باشد. در زیر به بررسی مهمترین مراقبت های بعد از پر کردن دندان می پردازیم:

 1. بعد از پر کردن دندان تا چند ساعت باید از خوردن غذا های سفت و چسبناک به دلیل حساسیت دندان پر شده نسبت به شکستگی خودداری کنید. خوردن غذا های سفت سبب افتادن ماده پر کننده دندان می شود. مشکل غذاهای چسبناک هم پوشاندن مواد پر کننده دندان می باشد که در این صورت ممکن است احتمال پوسیدگی دندان شما بیشتر شود. بنابراین بعد از خوردن هر وعده غذایی حتما دهان خود را با آب بشویید. نخ دندان و مسواک فراموش نشود.
 2. در صورتی که حتی هوای سرد نیز برای دندانتان ایجاد درد می کند، سعی کنید غذا را با دهان بسته بجوید.
 3. سعی کنید تا حدود یک شبانه روز از سمتی از دهان که ترمیم صورت نگرفته غذا بخورید.
 4. در صورتی که دندان شما با مواد کامپوزیت پر شده باشد، نسبت به مواد رنگی حساسیت پیدا می کند. بنابراین از خوردن موادی مثل چای و قهوه اجتناب کنید.
 5. در صورتی که دندان شما با مواد آمالگام پر شده باشد، تا چند ساعت از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان پرهیز کنید. اما توجه شود پس از آن حتما باید بهداشت دهان و دندان رعایت گردد. اگر برای نخ دندان کشیدن دچار مشکل شدید حتما به سراغ دندانپزشک خود بروید.
 6. از خوردن نوشیدنی های بسیار داغ و یا بسیار سرد دوری کنید، زیرا دندان پر شده تا چند روز نسبت به این نوع نوشیدنی ها حساس بوده و شدت درد دندان شما بیشتر می شود. در صورتی که این درد بیشتر طول کشید، بهتر است حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 7. بعد از پر کردن دندان ممکن است احساس بی حسی ناشی از مواد بی حس کننده شما را متوجه تیزی، زبری و یا بلندی دندانتان نکند. اگر دچار این مشکل شدید، برای رفع آن به سراغ دندانپزشک خود بروید.
 8. هنگامی که دندان خود را پر می کنید، بیشتر از قبل باید به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. برای دندان پر شده، احتمال پوسیدگی مجدد وجود دارد. بنابراین به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و سعی کنید برای چکاپ هر ۶ ماه یکبار به کلینیک دندانپزشکی خود مراجعه کنید.
 9. می توانید در صورتی که تحمل درد دندان خود را ندارید، با مشورت دندانپزشک خود مسکن مصرف کنید.

اطلاعات تکميلي

 • canonical: https://dentistry-clinic.ir/fa/cosmetic-restorative/tooth-restoration/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D9%BE%D8%B1-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86.html
خواندن 605 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:42
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر