مراقبت های پس از پر کردن دندان | 10 توصیه مهم پس از پر کردن دندان مراقبت های پس از پر کردن دندان | 10 توصیه مهم پس از پر کردن دندان

مراقبت های پس از پر کردن دندان | 10 توصیه مهم بعد از ترمیم دندان

دوشنبه, 10 شهریور 1399 ساعت 07:23
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

دسترسی سریع به عناوین این مطلب

از طریق پر کردن دندان میتوان پوسیدگی های موجود را از دهان خارج نموده و از پیشرفت آن جلوگیری نمود. اما پس از پر کردن دندان چگونه باید از دندان یا دندان های پر شده مراقبت نمود؟ برای گرفتن نتیجه مطلوب چه باید ها و نباید هایی را باید رعایت کنیم؟ مراقبت های خانگی و توصیه های پزشکی در این زمینه چیست؟ در این مقاله به مهمترین توصیه ها و نکات مراقبت بعد از پر کردن دندان پرداخته ایم. برای آگاهی از این موارد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مهمترین دلایل پر کردن دندان

مهمترین دلایل پر کردن دندان

در ابتدا باید بدانیم چرا و در چه شرایطی دندان نیاز به پر کردن دارد؟ به عبارت دیگر علائم و علل پوسیدگی دندان چیست؟ همانطور که اشاره شد، مهمترین دلیل پر کردن دندان، پوسیدگی آن است و مهمترین عامل به وجود آورنده پوسیدگی، از بین رفتن مینای دندان است. مینای دندان در واقع یک لایه محافظتی است که روی همه دندان ها وجود دارد، اگر این لایه محافظتی از بین برود، دندان دچار پوسیدگی و خرابی میشود. از آنجاییکه مینای دندان یک ماده غیرقابل تجدید است، مراقبت از مینای دندان و توجه به بهداشت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد. بهداشت دهان و دندان شامل مسواک زدن به صورت مرتب، استفاده از نخ دندان و دهان شویه است. همچنین مراجعه مرتب به دندانپزشک، حداقل هر شش ماه یکبار، ضمن اینکه شما را از وضعیت دندان ها مطلع میکند، بلکه اگر دندان دچار پوسیدگی شود، به سرعت متوجه میشوید و پیش از گسترده شدن و عمیق شدن، فرآیند درمان آغاز میشود.
موادی که برای ترمیم دندان استفاده میشود، به نوع و شدت پوسیدگی و جایگاه قرار گرفتن دندان پوسیده بستگی دارد. دندان های آسیاب که نقش بیشتری در جویدن غذا و خوراکی ها دارند، نسبت به دندان های ردیف جلو، بیشتر در معرض پوسیدگی هستند. از این رو در صورت پوسیدگی، به مواد قوی تری برای ترمیم نیاز دارند.

مراقبت های پس از پر کردن دندان

مراقبت های پس از پر کردن دندان

پس از پر کردن دندان، ممکن است از چند ساعت تا چند روز، دندان شما حالت معمولی نداشته باشد یا حداقل احساس شما این باشد که دندان حالت عادی ندارد و مانند یک جسم اضافه در دهان شماست. این حالت کاملاً طبیعی است و با به کار گیری چند راهکار ساده میتوان آن را از بین برد. راهکارهایی که بیشتر به جویدن و یا پرهیز از مصرف خوراکی ها و غذاهایی است که به دندان شما فشار وارد میکند. با استفاده از راهکارهایی که در ادامه گفته خواهد شد، می توانید به طور قابل توجهی درد یا ناراحتی بعد از پر کردن را کاهش دهید.

 1. برای کاهش درد از قرص مسکن استفاده کنید

  پر کردن دندان، فرآیند بدون دردی است. اما اگر دندان ها و بافت داخلی شما حساس است و آستانه درد پایینی دارید، با از بین رفتن تاثیر مواد بی حسی، در صورت داشتن درد، میتوانید از قرص مُسکن استفاده نمایید. لازم به ذکر است که این درد طبیعی است و نهایتا تا چند روز پس از پر کردن ادامه دارد و بر طرف میشود. در صورت داشتن چنین دردی، اصلاً جای نگرانی نیست.
 2. تا چند ساعت خوراکی و غذا نخورید

  معمولاً تا چند ساعت پس از پر کردن دندان شما حالت کرختی و بی حسی دارد که در اثر تزریق ماده بی حسی است، البته اثر مواد بی حسی تا چند ساعت بعد کاهش میابد. توصیه میشود تا زمانی که بی حسی دندان بر طرف نشده، از خوردن غذا و یا مصرف نوشیدنی پرهیز نمایید. اما چرا؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بی حس بودن دندان، مانع تشخیص شما در مورد گرم بودن یا سرد بودن غذا یا نوشیدنی میشود، در چنین شرایطی ممکن است خوراکی خیلی داغ یا یخ مصرف کنید که دهان و دندان های شما توانایی پذیرش آن را نداشته باشد. علاوه بر این ممکن است در اثر بی حس بودن فضای دهان و بافت لثه ها، بدون اینکه متوجه شوید لب یا بخش داخلی گونه خود را گاز بگیرید و بافت دهان شما آسیب ببیند. اگر تا زمان از بین رفتن مواد بی حسی نمی توانید صبر کنید، بهتر است غذاهای سبک و نرم مانند پوره سیب زمینی، ماست یا سوپ ملایم یا آب با دمای معمولی میل کنید. همچنین در حال خوردن غذا از طرف دیگر دهان برای جویدن استفاده کنید و کمی مراعات کنید تا دندان شما به حالت عادی برگردد.

 3. غذا و نوشیدنی‏‌های خیلی داغ و خیلی سرد مصرف نکنید

  دندان پر شده شما تا چند روز پس از درمان هنوز حساس است. از این رو بهتر است چند روزی به این دندان زمان بدهید تا با فضای دهان مچ شود. توصیه میشود تا چند روز بعد از پر کردن دندان از غذا و یا نوشیدنی های بسیار گرم و داغ و یا بسیار سرد استفاده نکنید. چرا که مصرف خوراکی های داغ و یخ باعث وارد شدن شوک به بافت دندان میشود. این موضوع به طور کلی برای دندان ها مشکل آفرین است. به ویژه اگر یک دندان در وضعیت درمان باشد لازم است مراعات بیشتری برای آن در نظر گرفته شود. از طرف دیگر در صورتی که مواد پر کننده دندان، آملگام یا سایر مواد فلزی باشد، تغییر دمای شدید باعث انقباض یا انبساط آلیاژ به کار رفته در آن میشود و میتواند منجر به ترک خوردن یا شکستن دندان شود. بنابراین لازم است قبل از مصرف غذاهایی مثل سوپ یا نوشیدنی هایی مثل چای، حتما از ملایم بودن دمای آن مطمئن شوید. صرف نظر از دمای نوشیدنی ها، مصرف بیش از حد آن ها به ویژه نوشیدنی های رنگ دار منجر به ایجاد لکه هایی روی دندان های پر شده شما میشود. به ویژه اگر مواد کامپوزیتی و همرنگ برای پر کردن دندان شما استفاده شده باشد. بنابراین سعی کنید بلافاصله پس از مصرف نوشیدنی های رنگدار، دهان خود را بشوئید. مصرف دخانیات نیز میتواند موجب به وجود آمدن لکه و تغییر رنگ روی مواد پر کننده دندان شود. از این رو بهتر است از مصرف دخانیات تا چند روز پس از پر کردن دندان بپرهیزید.
 4. از مواد غذایی سفت، جوییدنی و چسبناک خودداری کنید

  سعی کنید تا چند روز پس از پر کردن دندان، از خوراکی های سفت و سخت و چسبنده در وعده های غذایی خود استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که جویدن مواد غذایی سفت میتواند باعث خارج شدن مواد پر کننده از دندان شما شود و یا در حالت بدتر شکستن دندان را به دنبال داشته باشد. همچنین غذاهای چسبنده ممکن است به سطح دندان شما بچسبد و با مسواک زدن پاک نشود و زمینه ساز پوسیدگی وسیعتر دندان شما شود. به طور کلی خوراکی هایی که ممکن است بین دندان های شما گیر کند و باعث تجمع پلاک دندانی شود، پوسیدگی دندان شما را تشدید میکند. برای جلوگیری از چنین شرایطی لازم است بعد از هر وعده غذایی، دهان خود را مسواک بزنید و با خمیر دندان حاوی فلوراید بشویید. همچنین استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.
 5. از طرف مقابل‌ دهانتان برای جوییدن استفاده کنید

  همانطور که اشاره شد تا چند روز پس از پر کردن دندان، از سمت دیگر دهان برای جویدن غذا استفاده کنید تا حساسیت دندان شما از بین برود و به حالت عادی بازگردد. این کار باعث میشود مواد پر کننده فرصت داشته باشد در دندان شما کاملاً سفت شود و دچار آسیب نشود.
 6. سعی کنید هر روز دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید

  مسواک زدن و نظافت دهان و دندان در هر شرایطی باید جزء برنامه روتین هر فرد باشد، اما این موضوع پس از بروز پوسیدگی دندان و درمان آن، اهمیت ویژه تری میابد. لازم است بدانید پوسیدگی دندان در اثر باقی ماندن ذرات ریز مواد غذایی بین دندان های شما و تجمع پلاک دندانی به وجود می آید. در واقع باقی ماندن ذرات ریز مواد غذایی زمینه ساز رشد و تکثیر باکتری ها و پلاک دندانی میشود. این موضوع پس از مدتی مینای دندان را مورد حمله قرار میدهد و پوسیدگی را به دنبال می آورد. استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان و اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان میتواند سلامت دندان ها، لثه ها و بافت درونی دهان شما را تضمین کند. شاید برایتان جالب باشد که دهان یکی از اعضای سیستم گوارش شماست. از این رو سلامت دهان و دندان ها باعث سلامتی دستگاه گوارش میشود.
 7. مصرف غذا و نوشیدنی‎های اسیدی و شیرین را محدود کنید

  پر کردن دندان به معنی جلوگیری از وسیع تر و عمیق تر شدن پیشرفت پوسیدگی دندان است، اما به این معنی نیست که دندان های شما دیگر در معرض پوسیدگی نیست. نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که پوسیدگی دندان حتی میتواند از زیر مواد پر کننده رخ دهد. چگونه؟ مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرینی میتواند زمینه ساز بروز این پوسیدگی شود و به گسترده شدن آن کمک کند. پس برای جلوگیری از پوسیدگی مجدد، حتما پس از مصرف خوراکی های شیرین مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا شیرینی از دهان شما خارج شود و مینای دندان شما در معرض تخریب قرار نگیرد.
 8. کمی ملایم و آرام بجوید

  جویدن محکم و گاز گرفتن شدید، فشار بسیار زیادی روی دندان و استخوان فک شما ایجاد میکند. این مساله میتواند دندان پر شده را تحت تاثیر قرار دهد و آن را دچار آسیب نماید. بنابراین تا چند روز پس از پر کردن دندان سعی کنید ضمن پرهیز از مصرف خوراکی های سفت، آنها را به آرامی و حتی الامکان با سمت دیگر دهان بجوید.
 9. هنگام جویدن دهانتان را بسته نگه دارید

  همانطور که اشاره شد، دندان پر شده تا چند روز پس از درمان، حساس است. به منظور کاهش این حساسیت و عادی تر شدن دندان و دهان، لازم است هنگام جویدن غذا و خوراکی، دهان خود را بسته نگه دارید. این موضوع علاوع بر رعایت مبانی اخلاقی و آداب مودبانه غذا خوردن، ورود هوای سرد به دهان شما را کاهش میدهد. از این طریق دندان شما در شرایط ایده آل تری قرار میگیرد تا به حالت عادی برگردد.
 10. آجیل، شکلات های سفت یا یخ را بعد از پر کردن دندان نجوید

  جویدن آجیل یا خوراکی های سفت علاوه بر وارد کردن فشار به دندان های شما که در حالت ترمیم و مراقبت قرار دارند، ممکن است باعث خارج شدن مواد پر کننده از دهان شما شود. مواد پر کننده دندان تا چند روز پس از درمان به زمان نیاز دارند تا در جایگاه خود کاملاً سفت و محکم شوند. این موضوع در مورد آمالگام نسبت به مواد کامپوزیتی اهمیت بیشتری دارد. چراکه آمالگام برای سفت شدن و ثابت شدن درون دهان به زمان بیشتری نیاز دارد.

نکات پایانی

 • اگر در موقعیتی هستید که امکان مسواک زدن ندارید، حتما دهان خود را حداقل با آب خالی بشوئید.
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و منطقی شامل مواد پروتئینی، میوه ها، سبزیجات و حبوبات میتواند سلامت بدن، سیستم گوارش و دهان و دندان شما را تضمین کند.
 • با وجود مفید بودن برخی میوه ها و مواد غذایی مانند مرکبات، سعی کنید در مصرف آنها افراط نکنید. چراکه مرکبات حاوی مواد اسیدی هستند و میتوانند مینای دندان شما را ضعیف نمایند. همچنین سعی کنید تا یک ساعت پس از خوردن مرکبات، دندان خود را مسواک نزنید چراکه ممکن است منجر به ساییده شدن مینای دندان شما شود.
 • مراجعه مرتب حداقل شش ماه یکبار به دندانپزشک را فراموش نکنید. همانطور که اشاره شد، این مراجعات مستمر میتواند شما را از وضعیت دندان ها آگاه نموده و در صورت بروز پوسیدگی یا هرنوع بیماری دهان و دندان، به سرعت درمان شده و از آسیب های جدی تر جلوگیری نماید.

مواردی که به آنها اشاره شد، برای روزهای آغازین پس از درمان می باشد که باید آنها را به دقت رعایت کنید. البته این موضوع به این معنی نیست که پس از چند روز نسبت به دندان های خود بی توجه باشید و آنها را به حال خود رها کنید. پس به توصیه های پزشک خود برای گرفتن بهترین نتیجه از درمان حتما توجه کنید. از جمله اینکه چه خوراکی هایی را میتوانید مصرف کنید و از چه خوراکی هایی باید صرف نظر کنید. گاهی اوقات رعایت چند نکته میتواند در موفقیت درمان بسیار تاثیر گذار باشد.

خواندن 2624 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 20 بهمن 1399 ساعت 13:42
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر