اینله و انله دندان

سه شنبه, 23 دی 1399 ساعت 14:36
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تصور کنید که دندان شما به هر دلیلی پوسیده شده است و این پوسیدگی سبب ایجاد حفره کوچک در دندان گردیده است. در این شرایط اگر به مطب دندانپزشکی مراجعه نمایید، دندانپزشک به کمک مواد پر کننده دندان به ترمیم آن می پردازد. در صورتی که حفره ی ایجاد شده، بیش از حد بزرگ شده باشد، دیگر مواد پر کننده قادر به ترمیم آن نیستند که در این حالت روشی به نام اینله و انله دندان مورد استفاده قرار می گیرد. آیا در رابطه با اینله و انله کردن دندان شنیده اید و اطلاعی از آن دارید؟ آیا می دانید که چه کاربرد هایی دارند و دارای چه مزایا و چه معایبی می باشند؟ در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم را در این باره به دست آورید.

اینله و انله دندان چیست؟

زمانی که آسیب دیدگی دندان به قدری زیاد باشد که مواد پر کننده دندان قادر به ترمیم آن نباشند، دندانپزشک از روشی به نام اینله و انله استفاده می کند که در این صورت، ساختار طبیعی دندان به میزان بیشتری حفط می شود.

اینله دندان

مواد سازنده اینله دندان، پروسلن و یا کامپوزیت دندان می باشند که مشابه با دندان های طبیعی ساخته می شوند. دندانپزشک می تواند با استفاده از اینله دندان، علاوه بر ترمیم سوراخ ایجاد شده بر روی آن، ظاهری زیباتر به دندان ببخشد. روند اینله کردن به کمک باندینگ انجام شده که اینله را محکم بر روی دندان ها قرار می دهد.

انله دندان

انله دندان نیز همانند اینله برای ترمیم سوراخ ایجاد شده بر روی دندان، مورد استفاده قرار می گیرد، اما تفاوتی که با اینله دندان دارد این است که تا روی سطح دندان نیز ادامه می یابد و به طور کلی باعث شکل دادن سطوح رویی دندان ها می شود. انله دندان در گذشته ساختاری از طلا بود، اما امروزه به دلایل تمایل افراد به رنگ طبیعی دندان های خود، انله از مواد سرامیکی ساخته می شود که دندانپزشک برای چسباندن آن به دندان، از فرایند باندینگ کمک می گیرد تا انله به خوبی بر روی دندان محکم شود.

کاندیدای مناسب برای اینله و انله دندان چه کسانی هستند؟

افرادی که دندان های به شدت پوسیده و یا شکسته دارند، می توانند کاندیدای مناسبی برای اینله و انله دندان باشند. در واقع اگر شدت پوسیدگی دندان بیش از حد معمول باشد، مواد پر کننده قادر به ترمیم آن نمی باشند. در واقع در این شرایط از مواد پر کننده دندان مانند آمالگام استفاده شود، ساختار دندان به خطر افتاده و در آینده احتمال بروز مشکلات جدی تر وجود خواهد داشت. به طور کلی افراد بعد از ترمیم دندان پوسیده خود باید کار های روزمره خود را بدون درد و ناراحتی انجام دهند.

مزایای اینله و انله دندان

روش اینله و انله دندان، دارای فواید و مزایای متعددی می باشند که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 1. ظاهری مشابه با دندان های طبیعی

  انله و انله دندان بر خلاف مواد پر کننده دندان، ظاهری زیباتر و مشابه با رنگ دندان های طبیعی دارند. در واقع ایجاد لکه بر روی آن ها و همچنین احتمال تغییر رنگ در آن ها، بسیار به ندرت اتفاق می افتد.
 2. مقاومت

  اینله و انله دندان در برابر فرسایش و ساییده شدن، مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. در واقع به دلیل اینکه بسیار محکم به دندان ها چسبیده شده اند، احتمال بروز پوسیدگی در این دندان ها کاهش می یابد.
 3. استحکام

  استفاده از این روش، هیچ اثر مخربی بر دندان ها ندارد، بلکه سبب محافظت از دندان ها می شود و استحکام دندان ها را نیز بیشتر می کند.
 4. دوام و ماندگاری

  طول عمر اینله و انله دندان نسبت به مواد پر کننده دندان، بیشتر می باشد.
 5. بهداشت

  اینله و انله دندان به صورت اختصاصی برای دندان های افراد ساخته می شوند، به همین جهت با ایجاد مانع برای تشکلیل پلاک دندانی، سبب بهداشت بیشتر دهان و دندان می شوند.

ماندگاری اینله و انله دندان

در صورتی که مراقبت های لازم انجام شود و بهداشت دهان و دندان به طور منظم صورت گیرد، اینله و انله دندان می توانند طول عمری تا حدود 20 سال داشته باشند. بنابراین اگر در رعایت بهداشت دهان و دندان، سهل انگاری شود، طول عمر آن ها کاهش یافته و سریع تر نیاز به ترمیم پیدا می کنند.

انواع روش اینله و انله دندان

اینله و انله دندان به دو روش مستقیم و غیر مستقیم می باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. روش مستقیم

  در این روش تهیه قالب مورد نیاز به کمک عکس و روش های کامپیوتری انجام شده و نیازی به انتظار طولانی مدت نمی باشد.
 2. روش غیر مستقیم

  در این روش دندانپزشک با توجه به قالب ساخته شده، ابتدا پر کردگی های موقت را برداشته و پس از آن به نصب اینله و انله دندان می پردازد.

تفاوت پر کردن دندان با اینله و انله دندان

روش پر کردن دندان و اینله دندان دارای تفاوت هایی با یکدیگر می باشند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. مواد مورد استفاده در روش اینله دندان بر خلاف پر کردن، متناسب با دندان های فرد و در لابراتور ساخته می شوند.
 2. اینله و انله دندان دوام و ماندگاری بیشتری دارند.
 3. ظاهری زیباتر و طبیعی تر نسبت به مواد پر کننده دندان دارند.
 4. پر کردن دندان در یک جلسه و سریع تر از اینله و انله دندان انجام می شود.
 5. پر کردن دندان هزینه کمتری نسبت به اینله و انله دندان دارد.

مراحل اینله و انله دندان

فرایند اینله و انله دندان در دو جلسه صورت می گیرد که در زیر مراحل انجام آن را به طور کامل بررسی می کنیم:

 1. پاکسازی دندان و آماده سازی

  در ابتدا دندانپزشک به بررسی عکس های تهیه شده و معاینه دندان ها می پردازد تا بهترین جنس و رنگ انله و اینله دندان را انتخاب نماید. سپس، دندانپزشک به تمیز کردن محل پوسیدگی پرداخته و برای آماده سازی نصب اینله و انله، تمام قسمت های پوسیده دندان را تراش می دهد. گاهی اوقات که دندان از قبل پر شده بود، لازم است تا دندانپزشک متخصص، پر کردگی های قبلی را حذف و به تمیز کردن محل آن بپردازد.
 2. ساخت قالب

  در این مرحله دندانپزشک از حفره دندانی قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت قالب اختصاصی به لابراتور دندانسازی ارسال می کند.
 3. پر کردن موقت دندان

  ساخت قالب اینله و انله مدت زمانی طول می کشد، به همین جهت دندانپزشک برای جلوگیری از حساسیت دندان ها در این زمان، دندان را به طور موقت با مواد مخصوصی پر می کند.
 4. قرار دادن قالب آماده شده در محل تحت درمان

  انجام این مرحله در جلسه دوم درمان صورت گرفته که دندانپزشک در ابتدا به شستشو و تمیز کردن دندان های می پردازد. در ادامه مواد پر کننده دندان را برداشته و قالب اصلی را به دندان آسیب دیده وصل می کند و بعد از آن نیز با پولیش کردن، درمان را به اتمام می رساند.

معایب اینله و انله دندان

اینله و انله دندان با وجود تمام فواید و مزایایی که دارند، می توانند معایبی نیز داشته باشند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. این روش درمانی هزینه ی بالاتری نسبت به پر کردن دندان دارد.
 2. این روش درمانی در دو جلسه انجام می گیرد.
 3. در صورتی که دندانپزشک تخصص و مهارت لازم را برای این کار نداشته باشد، اینله و انله دندان استحکام لازم را نداشته و از روی دندان ها خواهند افتاد.
 4. با وجود استحکام و مقاومت بالایی که دارند، اما اگر دندانپزشک نصب آن ها را به درستی انجام نداده باشد، احتمال شکستگی اینله و انله دندان وجود دارد.
 5. اینله و انله دندان دچار فرسایش نمی شوند، اما اگر قبل از نصب آن ها بر روی دندان، مینای دندان آسیب دیده باشد، با نصب برخی از سرامیک ها مانند زیرکونیا که روی دندان قرار داده می شوند، احتمال تخریب اینله و انله دندان وجود دارد.

سوالات متداول

 1. جنس اینله و انله دندان چیست؟

  اینله و انله دندان از موادی مانند سرامیک، پلاستیک و یا طلا ساخته می شوند. البته امروزه بیشتر افراد تمایل دارند تا ساختاری مشابه با رنگ دندان های طبیعی خود داشته باشند.
 2. اینله و انله دندان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  این دو روش درمانی هر دو برای ترمیم پوسیدگی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما تفاوت آن ها این است که اینله دندان برای ترمیم قسمت مرکزی دندان و فضای بین شیار ها کاربرد داشته در حالی که انله دندان، پوشش گسترده تری داشته و ترمیم آن به سطح دندان ها نیز می رسد.
 3. انله چه تفاوتی با تاج دندان دارد؟

  برای نصب انله نیازی به تراشیدن دندان نمی باشد، به همین جهت ساختار طبیعی دندان تغییری نمی کند، در صورتی که نصب تاج دندان تا حدودی ساختار دندان را تغییر می دهد. با وجود اینکه انله هزینه کمتری نسبت به تاج دندان دارد، اما اکثر بیمه های درمانی انله را تحت پوشش خود قرار نداده اند. دیگر تفاوت این دو روش با یکدیگر این است که نصب انله به تخصص و مهارت بیشتری نیازمند است، زیرا نصب آن دشوار از تاج دندان می باشد.
 4. اینله و انله دندان چه کاربردی دارند؟

  زمانی که پوسیدگی دندان ها به میزانی باشد که مواد پر کننده دندان قادر به ترمیم آن نباشند و همچنین زیاد بودن میزان پوسیدگی به قدری نباشد که از روکش دندان استفاده شود، روش اینله و انله دندان کاربرد دارند.
 5. اینله و انله چه تفاوتی با روکش دندان دارند؟

  اگر میزان آسیب دندان آنچنان پیشرفت کرده باشد که به کمک مواد پر کننده، اینله و انله قابلیت ترمیم نداشته باشد، آخرین راه نجات دندان، روکش می باشد.
 6. چه عواملی بر طول عمر اینله و انله تاثیر گذار می باشند؟

  مواردی مانند نوع مواد استفاده شده، رعایت بهداشت دهان و دندان، نوع و موقعیت دندان بر ماندگاری اینله و انله دندان تاثیر گذار می باشند.
خواندن 26 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 23 دی 1399 ساعت 14:50
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر