باکتری های مولد پوسیدگی دندان باکتری های مولد پوسیدگی دندان

باکتری های مولد پوسیدگی دندان

دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 16:31
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

باکتری های رایج مضر

یکی از انواع باکتری های مضری که در دهان وجود دارد، استرپتوکوکوس موتانس می باشد. این باکتری از مواد غذایی قندی صرف شده برای تکثیر استفاده می کند. پس از استفاده از مواد غذایی، این باکتری سبب تولید اسید هایی می شود که می توانند دندان ها را فرسوده نمایند. به این خاطر این نوع باکتری را می توان مهم ترین عامل در پوسیدگی دندان ها دانست.
نوع دیگری از باکتری های مضر، به نام استپورفیروموناس ژنژیوالیس است. این باکتری غالبا در دهان سالم وجود ندارد، اما در مواقعی که راهی به دهان پیدا کند، می تواند بسیار خطرناک باشد و پریودنتیت را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد. این بیماری با اثر گذاشتن بر بافت و همچنین استخوان آلوئول، سبب ایجاد درد زیادی در دندان و در نتیجه از دست رفتن دندان ها می شود.

کنترل باکتری های مضر

در شرایطی که گروهی از باکتری های مضر به دهان وارد شوند، نمی توان آن ها را به بیرون هدایت کرد. اما با رعایت بهداشت دهان و دندان می توان این باکتری ها را کنترل کرد. سه مرتبه مسواک زدن در روز و یک مرتبه نخ دندان کشیدن، از جمله را هایی است که برای از بین بردن این باکتری ها بسیار موثر می باشد و از تکثیر شدن آن ها خودداری کند. همچنین استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید نیز می تواند در این امر چاره ساز باشد.
علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، داشتن یک رژیم غذایی مناسب در کنترل باکتری ها بسیار حائز اهمیت می باشد. مواد غذایی شیرین و دارای نشاسته، سبب تکثیر این باکتری ها می شوند. بنابراین در شرایطی که امکان مسواک زدن وجود ندارد، مصرف این غذاها اصلا توصیه نمی شود. در مقابل مصرف غذاهایی که می توانند سبب تکثیر باکتری های مفید شوند، در سلامت و بهداشت دهان و دندان بسیار تاثیر گذار است.

خواندن 156 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:43

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما