تاثیر ویپ کشیدن بر دندان

تاثیر ویپ کشیدن بر دندان
آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 شهریور 1402 ساعت 13:58
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اثر کشیدن ویپ (سیگار الکترونیکی) بر دندانها؛ آیا ویپ برای دندان ضرر دارد؟

در این مطلب چه چیزی مطالعه خواهید کرد؟

کشیدن ویپ یا سیگار الکترونیکی به عنوان جایگزینی برای سیگار سنتی، موضوعی است که در دنیای امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما آیا از تاثیر ویپ کشیدن بر دندان اطلاع دارید؟

این تبلیغ که سیگار الکترونیکی هیچ‌گونه ضرری برای سلامت دهان و بدن ندارد و همچنین ارائه این محصول در بسته‌بندی‌ها و با طعم‌های مختلف و جذاب باعث شده است که جوانان و نوجوانان بسیار زیادی به مصرف آن روی آورند. غافل از اینکه این محصول نیز می‌تواند همانند سیگار معمولی تاثیرات نامطلوب زیادی بر دهان و بدن داشته باشد.
شما را به مطالعه این مقاله از دکتر فاطمه لبافی دعوت می‌کنیم تا با تأثیرات منفی کشیدن ویپ بر سلامت دندان آشنا شوید. همراه ما بمانید.

آیا ویپ برای سلامت دندان‌ها مضر است؟

ضرر ویپ کشیدن بر سلامت دندان‌

مطمئنا ویپ کشیدن بر سلامت دندان‌ها و بافت لثه تاثیر منفی می‌گذارد. چرا که این محصول می‌تواند سبب افزایش تجمع جرم و پلاک دندان شود. این عارضه در طولانی مدت مشکلات بسیاری برای دندان و لثه ایجاد خواهد کرد. حتی مایعی که در سیگار الکترونیکی وجود دارد، می‌تواند در طولانی مدت روی دندان تاثیر گذاشته و سبب مشکلات زیادی شود.

تاثیر سیگار الکترونیکی بر دندان‌ها

ویپ کشیدن چه تاثیری بر دندان‌ها میگذارد؟

کشیدن ویپ می‌تواند عوارضی برای دندان‌های بیمار به همراه داشته باشد. البته تحقیقات درباره آن همچنان ادامه دارد. در ادامه برخی از عوارض شناخته شده این محصول را بیان کرده‌ایم:

 1. خشکی دهان

  زمانی که عملکرد غدد بزاقی فرد مختل می‌شود، فرد با خشکی دهان مواجه خواهد شد. در چنین شرایطی، بزاق کافی برای خنثی کردن اسید تولید شده توسط باکتری‌ها تامین نمی‌شود. علاوه بر این نیز، خشکی دهان خود می‌تواند پیش زمینه‌ای برای بروز مشکلات زیادی باشد. به عنوان مثال، پوسیدگی دندان، زخم‌ها و سرطان دهان، بوی بد دهان و بیماری‌های لثه از جمله مشکلاتی هستند که در پی خشکی دهان ایجاد می‌شوند.
 2. بیماری‌های لثه

  مواد موجود در ویپ و محیط گرم ناشی از ویپینگ، می‌توانند تکثیر باکتری‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهند. با تکثیر بیشتر باکتری‌ها، احتمال بروز بیماری‌های لثه نیز بیشتر خواهد شد. بیماری‌های لثه در صورت پیشرفت، می‌توانند مشکلات زیادی مثل تحلیل لثه و استخوان و از دست رفتن دندان را به بار آورند.
 3. ایجاد لکه‎‌های دندانی

  نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی، می‌تواند در دراز مدت سبب تغییر رنگ دندان‌ها و لکه‌دار کردن آنها شود.
 4. پوسیدگی دندان‌ها

  ویپ کشیدن با تاثیر روی تکثیر باکتری‌های دهان، می‌تواند در افزایش احتمال پوسیدگی دندان‌ها موثر باشد.
 5. لثه‌های حساس و متورم

  یکی از عوارض ناشی از کشیدن ویپ، حساس شدن و تورم لثه‌های بیمار است. در این صورت، فرد هنگام جویدن غذا نیز با درد و ناراحتی همراه خواهد بود.
 6. تحریک دهان و گلو

  برخی از افرادی که از ویپ استفاده می‌کنند، تجربه‌هایی از تحریک گلو و قسمت‌هایی از دهان را بیان کرده‌اند.
 7. افزایش جرم دندانی

  سیگار الکترونیکی با تاثیر بر افزایش میزان تجمع باکتری‌ها، سبب افزایش تشکیل جرم و پلاک نیز خواهند شد.

پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

کدام مواد تشکیل دهنده مایع ویپ تاثیر مخربی بر دندان‌ها دارند؟

مواد تشکیل دهنده مخرب ویپ که روی دندان ها تاثیر میگذارد

ترکیبات زیادی در مایع ویپ وجود دارند که روی دندان‌ها اثر مخربی می‌گذارند. این ترکیبات شامل موارد زیر هستند:

 1. پروپیلن گلیکول این ترکیب برای بافت نرم دهان و حتی مینای دندان سمی بوده و می‌تواند خشکی دهان را به دنبال داشته باشد. همچنین، می‌تواند احتمال پوسیدگی دندان را افزایش دهد.
 2. طعم دهنده‌ها طعم‌ دهنده‌هایی که به این محصولات اضافه می‌شوند، سبب افزایش چسبندگی پلاک باکتریایی می‌شوند. علاوه بر این نیز، سختی مینای دندان در اثر این ترکیبات کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه این امر، احتمال پوسیدگی افزایش پیدا می‌کند.
 3. نیکوتین نیکوتین موجود در مایع ویپ، سبب کاهش خونرسانی به بافت لثه می‌شود.

ویپ بیشتر سلامت دندان‌ها را به خطر می‌اندازد یا سیگار معمولی؟

ویپ برای دندان‌ها مضر تر است یا سیگار معمولی؟

طبق داده‌هایی که تاکنون به دست آمده‌اند، سیگار معمولی نسبت به ویپ مضرات بیشتری دارد. اما این بدان معنا نیست که ویپ برای فرد هیچ ضرری ندارد. هنوز تحقیقات درباره تاثیر ویپ بر سلامت دهان ادامه دارد و ممکن است در آینده نتیجه دیگری به دست آید.

آیا می‌توان از عوارض سیگار الکترونیکی پیشگیری کرد؟

ویپ و سیگار، هر دو عوارضی به همراه دارند. هر کسی که به استعمال این محصولات روی می‌آورد، مطمئنا باید منتظر عوارض بعد از آن باشد. با اینکه ویپ نسبت به سیگار معمولی ضرر کمتری دارد، اما عوارض آن بعد از مدتی بروز پیدا خواهند کرد. پیشگیری از عوارض این محصولات تقریبا غیر ممکن است. شما صرفا می‌توانید با کم کردن دفعات استعمال این محصولات، بروز عوارض آنها را کمتر و به تعویق بیندازید.

سوالات متداول

 1. آیا طعم ویپ بر میزان مضر بودن آن برای دندان‌ها تاثیر دارد؟

  بله، طبق مطالعاتی که به تازگی انجام شده، طعم‌های مختلف ویپ روی سلامت دهان تاثیر متفاوتی می‌گذارند. این ترکیبات می‌توانند سبب افزایش اتصال باکتری‌ها به سطح دندان شوند. میزان این چسبندگی بسته به طعم ویپ می‌تواند متغیر باشد.
 2. آیا مقدار نیکوتین موجود در ویپ به اندازه‌ای است که به دندان‌ها و لثه آسیب برساند؟

  بله، نیکوتین موجود در ویپ می‌تواند با افزایش خطر پوسیدگی همراه باشد. همچنین می‌تواند سبب تغییر رنگ دندان شود.
یکشنبه, 19 شهریور 1402 ساعت 11:35
خواندن 162 دفعه
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.