روش مسواک زدن صحیح دندان ها روش مسواک زدن صحیح دندان ها

روش مسواک زدن صحیح دندان ها | فیلم آموزش | مراحل

سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 07:04
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مسواک زدن اصولی

مسواک زدن اصولی
مسواک زدن اصولی

شستشوی دندان ها و مسواک زدن صحیح باید از روی اصول انجام شود. اگر میخواهید دندان هایتان به خوبی شسته شوند باید مسواک زدن اصولی را بلد باشید. بسیاری از مردم به جای یاد گرفتن مسواک زدن اصولی به فکر خرید مسواک های گران به منظور سلامت وزیبایی دندان هایشان هستند.از این رو وقت بیشتری را برای خرید و پیدا کردن مسواک اختصاص میدهند تا یاد گرفتن روش مسواک زدن اصولی. مسواک زدن غیر اصولی لثه های شما را زخمی میکند. نکته حائز اهمیت این است که قبل از مسواک زدن از سلامت مسواک تان مطمئن باشید. خوب است بدانید که مسواک بخودی خود معجزه نمیکند بلکه معجزه گر واقعی روش مسواک زدن اصولی شماست.

فیلم مسواک زدن دندان

بزودی ...

هدف مسواک زدن

هدف مسواک زدن
هدف مسواک زدن

هدف از مسواک زدن ، نظافت سه ناحیه میباشد.

  • شیار لثه ای در تمامی قسمتها
  • سطوح داخلی و خارجی دندان ها
  • سطوح جونده دندان ها

بطور پیوسته لایه ای نازک، بی رنگ، چسبنده و حاوی میکروب به دندان میچسبد که به آن بیو فیلم یا پلاک میکروبی گفته میشود. هدف از مسواک زدن روزانه پاک کردن این بیوفیلم است، نواحی مثل شیار های سطح جونده که با مسواک قابل تمیز کردن نیستند ابتدا توسط فیشور سیلانت و در ادامه در صورت پوسیدگی ترمیم میشوند. پاک کردن مکانیکی بیوفیلم توسط مسواک این مزیت را دارد که نظم طبیعی میکروب های دهان بهم نمیخورد. چون در صورتیکه توسط آنتی بیوتیک و یا دهان شویه اقدام به حذف این باکتریها شود دهان مستعد بروز عفونت های قارچی میشود. و لذا مصرف طولانی مدت دهان شویه ها توصیه نمیشود. بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان ، مسواک زدن اصولی و کاهش مصرف شیرینی میباشد.

مراحل مسواک زدن

مراحل مسواک زدن
مراحل مسواک زدن

آماده کردن مسواک و خمیردندان

ابتدا دندان هايتان را نخ دندان بکشيد. سپس سر مسواک را خيس کرده و مقداری خميردندان حاوي فلورايد روی آن بماليد.

از آخرين دندان سمت چپ فک بالايتان شروع کنيد

در جهت عقربه‌هاي ساعت مسواک زدن دندان را ادامه دهيد. نوک موهای مسواک را در خط رويش دندان ها قرار دهيد و به سر مسواک يک زاويه 45 درجه دهيد. سپس برای 20 ثانيه به سر مسواک حرکت لرزشي با دامنه کوتاه بدهيد.

چرخاندن مسواک

پس از 20 ثانيه به سر مسواک يک حرکت چرخشي بدهيد تا مواد غذایی از سطح لثه و دندان جدا شده و داخل دهان بيفتند. حالا نوبت سه دندان بعدی است.

مسواک زدن در جهت عقربه های ساعت

مسواک را روي سطح بيروني دندان ها قرار دهيد و يک زاويه 45 درجه به سر مسواک دهيد. سپس با حرکت آرام در جهت عقربه های ساعت دندان را سه تا سه تا مسواک بزنيد. سطح بيروني دندان های بالا و پايين را با اين روش مسواک بزنيد.

مسواک زدن سطح پشتی دندان های جلوی فک بالا

مسواک را به صورت عمودي نگه داريد و با حرکت آرام و با دامنه کوتاه به صورت جلو و عقب سطح پشتي دندان های قدامي بالا را مسواک کنيد. دو تا سه بار اين حرکت را تکرار کنيد.

مسواک زدن پشت دندان های قدامي پايين

مسواک را به صورت عمودی نگه داريد و با حرکت آرام و با دامنه کوتاه به صورت جلو و عقب پشت دندان های قدامي پايين را مسواک بزنيد. دو تا سه بار اين حرکت را تکرار کنيد.

مسواک زدن سطح جونده دندان ها

سطح جونده دندان های آسيای کوچک و بزرگ را با يک حرکت رفت و برگشت با دامنه کوتاه مسواک بزنيد.

شست و شوی دهان

در مرحله آخر يک ليوان آب کنيد و با آن دهانتان را بشوييد. ميتوان پس از آن از دهان شويه هم استفاده کرد.

مسواک زدن زبان

مسواک زدن زبان
مسواک زدن زبان

زبان یک مکان خوب برای پرورش باکتری میباشد. حال بعضی افراد هنگام مسواک زدن زبان، به آنها حالت تهوع دست میدهد. انگشتان یک دست خود را مشت کرده و به آرامی ناخن های انگشتان را به کف دستتان فشار دهید. حالت تهوع شما از بین میرود. ظاهرا این کار به خوبی جواب میدهد زیرا مغز با درد آرام در کف دستتان حواسش پرت میشود.

مسواک را در حالت عمود بر زبانتان نگه دارید و زبان را از یک طرف مسواک بزنید. مسواک را در مسیر طولانی بر روی زبان بکشید، در این صورت، ناحیه های حساس به آسانی مسواک خواهند شد. هنگام مسواک زدن زبان، زبان را به طور محکم به بخش انتهایی دهان در پشت دندان ها فشار دهید. به محض اینکه زبان شروع به جنبیدن میکند، آن را متوقف کنید و چند تکان به زبان بدهید تا قدرت خود را به دست بیاورد و دوباره مسواک زدن را امتحان کنید. هنگام مسواک زدن زبان ، از طریق دهان نفس خود را بیرون دهید. به طور همزمان، زبان و عضلات گلو را تا اندازه ای که امکان دارد، آرام و شل کنید. این عمل را تمرین کنید تا به یک عادت طبیعی و نرمال تبدیل شود.

در هنگام مسواک زدن زبان، از کشیدن مسواک از همه جهت بر روی زبان پرهیز کنید. تمیز کننده های زبان مناسبی نیز وجود دارند که میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید. به وسیله تمیز کننده ها یا تراشنده های زبان، ممکن است حالت تهاجمی کمتری احساس شود و سریع تر زبان را تمیز کنید در مقایسه با هنگامی که از مسواک برای تمیز کردن زبان استفاده میشود. شما همچنین میتوانید از نخ دندان برای تمیز کردن زبان استفاده کنید: نخ دندان را به اندازه طبیعی جدا کنید و آن را بر روی سطح زبان به سمت جلو بکشید. این روش مخصوصا برای افرادی که زیاد دچار حالت تهوع میشوند، به خوبی جواب میدهد.

زمان مسواک زدن

زمان مسواک زدن
زمان مسواک زدن

طبق نظر اغلب متخصصین دهان و دندان بهترین زمان مسواک زدن قبل از خواب شب است. نکته مهم تر این است که بهتر است در طی ۲۴ ساعت شبانه روز دو مرتبه مسواک بزنید و به منظور رفع باکتری‌ها و جرم‌های بین دندان ها از نخ دندان استفاده کنید. این توصیه به این دلیل است که در طی ساعاتی که خواب هستید ترشح بزاق دهان به حداقل میرسد و خشکی دهان فضای مناسبی را برای رشد و فعالیت باکتری‌ها فراهم میکند.

اولین فایده و تاثیر مسواک قبل از خواب این است که این باکتری های دهان و دندان را از بین میبرد. این باکتری‌ها یک غشا از پلاک دندانی ایجاد میکنند که مانند یک روکش بر روی سطح دندان ها قرار میگیرد و برای رسیدن به بلوغ حدود ۲۴ ساعت زمان نیاز دارند. خوب است بدانید احساس بدی که بعد از بیدار شدن از خواب دارید به علت رشد و بلوغ همین باکتری ها میباشد. پس یکی از بهترین زمان‌ها برای مسواک زدن قبل از خوابیدن است.

یکی از بدترین زمانها برای مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن غذا است. علت اصلی این منع این است که پس از خوردن غذا، مینای دندان ها به سبب اسید موجود در معده و غذا‌ها نرم میشود و بیشترین میزان آسیب پذیری را دارد. این آسیب پذیری بعد از خوردن غذا‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند برخی مرکبات، کاهو، آناناس، کیوی و ... ایجاد میشود.

دندانپزشکان تاکید میکنند که در صورت امکان با ایجاد یک فاصله کوتاه، بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و اگر قصد دارید فقط یک وعده از این سه وعده را انتخاب کنید حتماً وعده شب قبل از خواب را انتخاب کنید. افرادی که شب مسواک نمیزنند و به جای آن فقط صبح مسواک میزنند با افرادی که اصلاً مسواک نمیزنند تفاوت چندانی ندارند. فراموش نکنید که مانند دیگر بیماری‌ها، همیشه پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان بهتر از درمان است.

مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان
مسواک زدن کودکان

برای پیشگیری از مشکلات بعدی در سلامت دندان های کودک بهتر است مسواک زدن را از همان زمان که دندان ها شروع به رویش کردند، یعنی حدود شش ماهگی، آغاز کنید. مسواک زدن را دو بار در روز باید انجام داد و زمان مناسب برای این کار بعد از اولین و آخرین وعده غذایی کودکان 1 تا 3 ساله در روز است. مسواک انگشتی بهترین وسیله برای رعایت بهداشت دهان و دندان و ماساژ لثه در هنگام رویش دندان ها تا سن 3 سالگی است. مسواک انگشتی را باید روی انگشت اشاره قرار داد و بهترین روش برای مسواک زدن افقی است و باید به اندازه کافی فشار وارد کرد تا پلاک دندان ها برداشته شوند.

برای این کار، بهترین روش این است که کودک را روی پای خود بنشانید، سرش را کمی کج کنید و روی آرنجتان بگذارید و به آرامی، روی دندان هایش را مسواک کنید. یا اینکه او دراز بکشد و سرش را روی پای شما بگذارد، زیرا به هر حال از آرنج نرم تر است و بعد دندان هایش را بشویید. فراموش نکنید خمیر دندانی که میخرید باید از نوع کم فلوراید و مانند مسواک، مخصوص بچه ها باشد. همچنین توجه داشته باشید هنگام مسواک زدن مقدار زیادی خمیر دندان را روی مسواک نریزید، زیرا فلوراید بیش از حد، موجب ایجاد لکه های سفید رنگ روی دندان ها میشود.

کم کم که کودک بزرگ تر شد، میتوانید به او یاد بدهید که بعد از پایان کار، خمیر دندان های اضافی داخل دهانش را بیرون بریزد. معمولا تا هفت یا هشت سالگی، پدرو مادر باید به کودک در مسواک زدن کمک کنند، اما از این سن به بعد میتوان انجام کار را به تدریج به خود او واگذار کرد. بچه ها عاشق تقلید کردن هستند، پس یک راه مناسب برای اینکه به او بفهمانید سلامت دهان و دندان مهم است، این است که خودتان در مقابل چشمانش، دندان هایتان را مسواک کنید.

مسواک زدن با نمک دریا

مسواک زدن با نمک دریا
مسواک زدن با نمک دریا

نمک دریا دارای مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، سیلیکون، فسفر، سدیم، نیکل و آهن است، این مواد مغذی، لثه ها و دندان ها را تقویت و محافظت میکنند، بوی بد دهان را از بین میبرد و پس از مدتی مسواک زدن با نمک دریا، دندان‌ها سفید میشوند. نمک دریا غنی از ید است، دارای خواص ضد باکتریایی است که باعث میشود، اسیدهای دهان خنثی شوند و باعث میشود دهان بزاق ترشح کند و از مینای دندان محافظت میکند.
برای شستن دندان‌ ها با نمک دریایی بهتر است یک دوم قاشق چای خوری نمک در ظرفی بریزید و پس از اینکه مسواک را کمی نم دار کردید، داخل ظرف فرو ببرید تا نمک به مسواک بچسبد سپس طبق معمول مسواک بزنید. پس از مسواک زدن ، دهان خود را با محلول آب نمک (نصف قاشق چای خوری نمک دریا را داخل 120 میلی لیتر آب گرم بریزید تا خوب حل شود) بشویید. برای شست‌ و شو با محلول آب نمک بهتر است محلول را به مدت 30 ثانیه در دهان بچرخانید بعد خارج کنید، شست و شو با آب نمک، لثه های متورم را درمان میکند و باکتری‌های دهان را از بین میبرد.

مسواک زدن با جوش شیرین

مسواک زدن با جوش شیرین
مسواک زدن با جوش شیرین

جوش شیرین یا بی کربنات سدیم بسیار قلیایی است و اسیدهای دهان که باعث پوسیدگی دندان میشوند، باکتری‌ها، میکروب‌های دهان و بدبویی دهان را از بین میبرند، مسواک زدن با جوش شیرین یک راه طبیعی برای سفید کردن دندان ها است. جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید سپس مسواک بزنید، میتوانید حتی جوش شیرین را با نمک دریا مخلوط کنید و یک خمیردندان خانگی بسازید؛ سعی کنید با نمک دریا یا جوش شیرین دو بار در هفته به عنوان یک درمان مسواک بزنید.

مسواک زدن با زرد چوبه و روغن نارگیل

مسواک زدن با زرد چوبه و روغن نارگیل
مسواک زدن با زرد چوبه و روغن نارگیل

زردچوبه معمولا به عنوان ادویه در پخت غذاها به کار میرود، با این حال، جالب است بدانید که زردچوبه، در چین به عنوان داروی سنتی و در غرب، به خاطر داشتن خواص ضدالتهابی در گیاه درمانی، به کار میرود. علاوه بر این زردچوبه، برای سلامت دهان و دندان نیز مفید است و خواص سفیدکنندگی طبیعی دارد. برای بهره بردن از خواص سفیدکنندگی زردچوبه، یک چهارم قاشق چای خوری از آن را با روغن خالص و فرآوری نشده نارگیل مخلوط کنید و مانند خمیردندان یک یا دو بار در هفته روی مسواک قرار دهید و استفاده کنید.

خواندن 195 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 07 فروردين 1399 ساعت 12:43

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما