روش مسواک زدن صحیح دندان ها روش مسواک زدن صحیح دندان ها

روش مسواک زدن صحیح دندانها |مراحل، فیلم آموزش و زمان مناسب

سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 07:04
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، هر دو دارای اهمیت بسیار مهمی می باشند که در صورت عدم توجه به آن ها، مشکلات بسیار متعددی برایتان ایجاد خواهد شد. باید در روز به طور منظم و صحیح مسواک (Toothbrush) بزنید تا سلامت دهان و دندان خود را در بلند مدت حفظ نمایید. جالب است بدانید اگر در سنین کودکی نیز به طور منظم مسواک زده و از نخ دندان استفاده کرده باشید، احتمال دارد که به مرور زمان بر اثر مواردی مانند سفت مسواک زدن، توجه نکردن به دندان های عقبی در هنگام مسواک زدن و در واقع استفاده از مسواک تنها به دلیل خوش بو شدن دهان و سفید رنگ ماندن دندان های جلویی، احتمال بروز مشکلاتی برای دندان های شما وجود داشته باشد. بنابراین این را بدانید که وظیفه مسواک، فقط برای خوش بو نگه داشتن دهان و سفید نگه داشتن دندان ها نبوده و وظیفه ای فراتر از آن، یعنی حفظ سلامت دهان و دندان دارد. مسواک با از بین بردن جرم و پلاک روی دندان ها، مانع از بروز بیماری های لثه و سایر مشکلات دهانی می شود و در صورت مسواک نزدن و باقی ماندن جرم و پلاک روی دندان ها، علاوه بر آسیب و پوسیدگی های دندان، ممکن است دندان خود را از دست بدهید. برای مسواک زدن صحیح در نظر داشته باشید که در ابتدا باید مسواک مناسب و خمیر دندانی که با جنس دندان شما تناسب دارد را انتخاب نمایید. در این مقاله قصد داریم تا شیوه صحیح مسواک زدن و همچنین اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن را به شما توضیح دهیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هدف از مسواک زدن

هدف از مسواک زدن

مسواک زدن به منظور تمیز کردن نواحی داخلی و خارجی دندان ها، شیار های لثه ای و سطوح جونده دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همواره لایه ای نازک و بی رنگ که حاوی باکتری می باشد بر روی سطح دندان ها قرار گرفته و به مرور زمان و در اثر باقی ماندن آن ها بر روی دندان ها،‌ سبب مشکلات متعددی برای دندان ها می شوند. مسواک زدن با از بین بردن این لایه ها، سبب حفظ سلامت دهان و دندان می شود.

اصول اولیه مسواک زدن

برای مسواک زدن چند نکته مهم وجود دارد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. توجه کنید که برای مسواک زدن باید زمان کافی گذاشته و از آن سرسری رد نشوید. مسواک زدن دندان ها حداقل باید دو دقیقه زمان ببرد.
 2. اگر در روز کمتر از دوبار مسواک زده شود، احتمال بروز پوسیدگی دندان بیشتر خواهد شد، پس سعی کنید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 3. به هنگام انتخاب مسواک دقت کافی داشته و مسواکی که از نظر اندازه و نرمی برایتان مناسب است را انتخاب کنید.
 4. خمیر دندان نقش بسیار موثری را برای سلامت دندان ها ایفا می کند، پس برای تقویت دندان های خود از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده داشته باشید.
 5. مسواک زدن را به شکل صحیح دنبال کنید که در ادامه مقاله این مورد را به طور کامل برایتان شرح می دهیم.
 6. به مسواک زدن زبان نیز توجه داشته باشید، زیرا می تواند باکتری های بسیاری را از بین ببرد.
 7. به این نکته توجه کنید که نخ دندان مکملی برای مسواک است. گاهی اوقات مسواک زدن به تنهایی نمی تواند برخی از مواد غذایی گیر کرده در بین دندان ها را پاک نماید. پس باید این کار را به کمک نخ دندان انجام دهید. شاید اگر برای اولین بار از نخ دندان استفاده کنید، لثه تحریک شده و دچار خونریزی شود، اما نگران نباشید و نخ دندان کشیدن را رها نکنید. به مرور زمان لثه ها مقاومت بیشتری پیدا کرده و استفاده مداوم از آن، کمک بزرگی به حفظ سلامت دهان و دندان می کند.

مراحل مسواک زدن

مراحل مسواک زدن

نحوه مسواک زدن صحیح، اولین قدم برای حفظ سلامت دهان و دندان و کاهش احتمال پوسیدگی و سایر بیماری های دهان و دندان می باشد. این نکته حائز اهمیت است که شیوه صحیح مسواک زدن با مسواک معمولی و برقی تفاوتی نداشته و تنها برای برخی از افراد و برخی از کودکان که تمایلی به مسواک های معمولی از خود نشان نمی دهند و یا مهارت استفاده از دست های خود را به درستی ندارند، مسواک برقی می تواند برایشان مناسب باشد. در ادامه مقاله شما را با مراحل مسواک زدن با مسواک معمولی و برقی به صورت جداگانه آشنا می کنیم:

مسواک زدن با مسواک معمولی

مراحل مسواک زدن با مسواک دستی و معمولی عبارتند از:

 1. تمیز کردن سطح جلویی دندان ها

  سطح دندان های جلویی با داشتن وظیفه جوندگی، بسیار مهم و همچنین حساس بوده و باید رسیدگی مداومی برای آن ها صورت بگیرد. برای اینکه این قسمت از دندان ها را به شکل درستی مسواک بزنید، در ابتدا با قرار دادن مسواک بر روی شیار های روی آن ها، این کار را شروع کرده و به کمک حرکت رفت و برگشتی درست، مسواک را از سمت فک پایین به سمت فک بالا حرکت دهید. در ادامه همین کار را به آرامی و در سمت برعکس انجام دهید. در این صورت با نفوذ کف ایجاد شده در بین دندان ها، باکتری های موجود بر سطح این دندان ها از بین می روند.
 2. تمیز کردن دندان های کناری و مجاور با لثه

  این مرحله شاید کمی سخت تر از مراحل دیگر مسواک زدن باشد. این قسمت از دندان ها ارتباط مستقیمی با لثه های کناری داشته که حساسیت آن ها از سایر بخش های لثه بیشتر می باشد. بیشتر افراد توجه چندانی به این بخش نداشته و به همین دلیل می توان گفت که بیشترین قسمتی از دندان که آسیب می بیند و دچار مشکلات متعددی می شود،‌ همین بخش می باشد. برای اینکه این قسمت از دندان ها را به درستی مسواک بزنید، مسواک را با زاویه 45 درجه روی دندان ها گذاشته و پرز های مسواک را بین این دندان ها نفوذ دهید تا پرز ها بین شیار های این دندان ها قرار بگیرند. در ادامه به کمک حرکت لغزشی و آرام این کار را برای فک پایینی انجام داده و 3 الی 4 مرتبه تکرار نمایید. حرکت لرزشی در این مرحله برای قرار گرفتن بهتر مسواک بر روی شیار های دندان بسیار مهم و موثر است. به این ترتیب دندان های کناری به خوبی تمیز می شوند.
 3. تمیز کردن سطح داخلی دندان ها

  در این مرحله با قرار دادن مسواک با زاویه 45 درجه در داخل دندان ها و با حرکت مسواک از سمت بالا به پایین، اقدام به تمیز نمودن دندان های داخلی خود نمایید. در ادامه به صورت عمودی، قوس داخلی دندان ها را تمیز نمایید.

مسواک زدن با مسواک برقی

مسواک های برقی معمولا دارای زمان های دو دقیقه ای و برخی از آن ها دارای تایمر های 30 ثانیه ای برای هر طرف از دندان ها می باشند. همچنین برخی از مسواک های برقی دارای سنسور مجهز به فشار بوده که اگر فشار بیش از حد به دندان ها وارد شود، به فرد هشدار خواهد داد. مراحل مسواک زدن با مسواک برقی عبارتند از:

 1. در ابتدا به داشتن شارژ مسواک برقی خود توجه داشته باشید.
 2. از سطوح خارجی دندان ها، مسواک زدن را آغاز نمایید و مسواک را به آرامی حدود چند ثانیه بر روی هر دندان نگه دارید. توجه کنید که حرکت دندان را با در نظر گرفتن شکل هر دندان و انحنای لثه پیش ببرید.
 3. در ادامه تمام اقدامات مرحله قبل را برای سطوح داخلی دندان ها انجام دهید.
 4. پشت دندان های عقبی و سطح دندان های جونده را به همان شکل مسواک بزنید.

مسواک زدن زبان

مسواک زدن زبان

به طور کلی گونه های بسیار زیادی از باکتری ها در دهان انسان وجود دارند که البته همه آن ها مضر نیستند، اما در صورتی که باکتری های مضر کنترل را به دست بگیرند،‌ می توانند مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و سلامت دهان و دندان را به خطر بیندازند. برخی از افراد در هنگام مسواک زدن زبان دچار حالت تهوع شده و نمی توانند این کار را به درستی انجام دهند. اگر شما نیز دچار این مشکل می شوید، برای این کار راه حلی وجود دارد که می توانید آن را امتحان نمایید. شما می توانید با مشت کردن دست خود و فشار دادن ناخن های خود به کف دست، البته به آرامی، حالت تهوع خود را از بین ببرید. در واقع این کار به عنوان یک حواس پرتی برای مغز محسوب شده و سبب رفع حالت تهوع می شود. برای مسواک زدن زبان، مسواک را به حالت عمودی از زبان نگه داشته و در یک سمت و با کشیدن مسواک روی زبان و در یک مسیر طولانی، زبان خود را مسواک بزنید. در این شرایط تمام نقاط حساس موجود روی زبان تمیز خواهند شد. هنگامی که می خواهید زبان خود را مسواک بزنید، زبان خود را در انتهای دهان و پشت دندان ها فشار داده و هر زمان که زبان شروع به لرزش و جنبیدن کرد، مسواک زدن را متوقف نمایید و با حرکت زبان، قدرت از دست رفته را به آن بازگردانید و مجدد مسواک بزنید. در این هنگام نفس خود را به کمک دهان بیرون دهید و زبان و عضلات گلو را تا حد امکان شل کنید. این کار را تکرار نمایید تا به خوبی به آن عادت کرده و در برنامه های روزانه شما قرار بگیرد. توجه داشته باشید که در زمانی که زبانتان را مسواک می زنید، مسواک را از همه جهت روی آن حرکت ندهید. علاوه بر مسواک معمولی، تمیز کننده های متنوعی برای زبان در داروخانه ها موجود هستند که می توانند علاوه بر تمیز کردن سریع تر زبان، احساس حالت تهاجمی کمتری را در فرد ایجاد کنند. یکی دیگر از روش های تمیز کردن زبان، استفاده از نخ دندان نیز می باشد که می توانید نخ دندان را روی سطح زبان قرار داده و به سمت جلو هدایت نمایید. برای افرادی که در هنگام مسواک زدن زبان بیش از حد دچار حالت تهوع می شوند، این روش می تواند بسیار موثر و کارآمد باشد.

فیلم روش مسواک زدن صحیح

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

زمان مسواک زدن

با توجه به نظر اکثر متخصصان دندانپزشک، قبل از خواب بهترین زمان برای مسواک زدن می باشد. همچنین باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان نیز در طول روز استفاده داشته باشید. در هنگام خواب ترشحات بزاق دهان کاهش می یابند و دهان خشک می شود که خشک بودن دهان می تواند محیط مناسبی را برای رشد و فعالیت باکتری های دهان ایجاد کند. جرم و پلاک روی دندان ها حاوی باکتری هایی هستند که برای رسیدن به بلوغ به زمان 24 ساعته نیازمند می باشند، بنابراین مسواک زدن قبل از خواب با از بین بردن این باکتری ها مانع از رشد و فعالیت آن ها می گردد. توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از غذا خوردن نباید مسواک بزنید و دلیل آن این است که مینای دندان بعد از غذا خوردن به دلیل اسید معده نرم شده و میزان آسیب پذیری آن افزایش می یابد. این آسیب پذیری پس از مصرف غذا های اسیدی مانند آناناس، کیوی و ... به وجود می آید. بنابراین توصیه دندانپزشکان این است که با فاصله ای کوتاه پس از غذا مسواک بزنید و مسواک زدن قبل از خواب را با زمان های دیگر جایگزین نکنید. در واقع می توان گفت افرادی که به جای مسواک زدن قبل از خواب، صبح ها مسواک می زنند، تفاوتی با افرادی که اصلا مسواک نمی زنند، ندارند.

مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان

برای اینکه سلامت دهان و دندان فرزند شما در آینده تضمین شود و از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری شود، بهتر است تا از همان کودکی، یعنی در هنگام رشد اولین دندان ها در حدود 6 ماهگی مسواک زدن را آغاز کنید. تا حدود سن 3 سالگی بهتر است تا از مسواک انگشتی برای مسواک زدن و ماساژ لثه کودک خود استفاده نمایید. برای استفاده از مسواک انگشتی باید آن را روی انگشت اشاره خود گذاشته و به صورت افقی دندان های فرزند خود را تمیز کنید. برای راحتی بیشتر می توانید با نشاندن فرزند خود روی پا هایتان، کمی سرش را کج کرده و روی آرنج خود قرار دهید و سپس به آرامی به مسواک زدن دندان هایش بپردازید. همچنین فرزند شما می تواند روی پا های شما دراز کشیده و در این حات دندان هایش را تمیز کنید. اما در این صورت توجه داشته باشید که مراقب قورت دادن خمیر دادن توسط کودک خود باشید. همچنین نکته دیگر این است که مقدار خمیر دندان را بیش از اندازه استفاده نکنید، زیرا می تواند موجب ایجا لکه های سفید بر روی دندان ها شود. با بزرگ تر شدن فرزندتان می توانید شیوه صحیح مسواک زدن را به او آموزش دهید. برای این کار بهتر است تا همراه با فرزند خود مسواک بزنید و پس از آموزش های کافی و درست، این کار را کودک خود واگذار کنید.

روش های طبیعی مسواک زدن

روش های طبیعی مسواک زدن

گاهی اوقات به جای استفاده از خمیر دندان، برخی از مواد طبیعی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. مسواک زدن با نمک دریا

  نمک دریا دارای مواد مغذی بسیاری مانند کلسیم، فسفر، سدیم، نیکل، آهن و منیزیم می باشد که تمامی این مواد می توانند نقش موثری برای تقویت دندان ها و لثه ها داشته باشند. مسواک زدن با نمک دریا می تواند بوی بد دهان را رفع کرده و سبب سفید تر شدن دندان ها گردد. همچنین نمک دریا سرشار از ید بوده که با داشتن خاصیت ضد باکتریایی، سبب خنثی شدن محیط اسیدی دهان، ترشح بزاق و در نهایت حفاظت از دندان ها می شود. برای مسواک زدن با نمک دریا بهتر است تا مقداری نمک را در ظرفی ریخته و پس از نم دار کردن مسواک خود، آن را درون نمک بزنید. در ادامه دهان خود را با محلول آب نمک شسته که این کار را حدود 30 ثانیه انجام دهید. شستشوی دهان با آب نمک می تواند به درمان لثه های متورم نیز بپردازد.
 2. مسواک زدن با جوش شیرین

  بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین با داشتن خاصیت قلیایی، سبب از بین رفتن محیط اسیدی دهان و باکتری های موجود در دهان می شود. مسواک زدن با جوش شیرین می تواند یک راه حل طبیعی و آسان برای سفید کردن دندان ها باشد. برای این کار از ترکیب جوش شیرین و آب، خمیری به دست آورید و با آن مسواک بزنید. همچنین می توانید با استفاده از ترکیب جوش شیرین و نمک دریا خمیر دندان خانگی ساخته و دو بار در هفته از آن استفاده نمایید.
 3. مسواک زدن با روغن نارگیل و زردچوبه

  زردچوبه با داشتن خاصیت ضد التهابی می تواند برای سلامت دهان و دندان بسیار موثر باشد. همچنین زردچوبه اثر بسیار خوبی بر روی سفید کنندگی دندان ها دارد. برای استفاده از آن از ترکیب، یک چهارم چای خوری زردچوبه را به همراه روغن خالص نارگیل خمیر دندانی طبیعی تهیه کرده و دو بار در هفته از آن استفاده داشته باشید.

اشتباهات رایج در هنگام مسواک زدن

برای کامل شدن اطلاعات خود در این زمینه، بهتر است تا اشتباهات رایجی که افراد در زمان مسواک زدن انجام می دهند را بشناسید. در ادامه این موارد را برایتان بیان می کنیم:

 1. استفاده طولانی مدت از یک مسواک

  با استفاده مداوم از مسواک به مرور زمان موهای مسواک سفت تر می شوند و همچنین برخی از باقی مانده های غذا و باکتری های روی آن تجمع پیدا خواهند کرد. در این صورت مسواک زدن با این مسواک کارایی موثری نداشته و می تواند منجر به عوارضی نیز گردد.
 2. مسواک نزدن به اندازه کافی

  توجه داشته باشید که زمان مسواک زدن اهمیت بسیاری داشته و برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر و حفظ سلامت دهان و دندان خود باید آن را در نظر بگیرید. حداقل زمان لازم برای مسواک زدن 2 دقیقه بوده و اگر کمتر از این زمان مسواک بزنید، فلوراید کافی جذب دندان ها نمی شود و همچنین دندان ها به خوبی تمیز نمی گردند.
 3. استفاده از مسواک سفت و سخت

  مسواک سفت می تواند به مینای دندان آسیب برساند و یا سبب حساس شدن آن گردد. همچنین می تواند باعث آسیب رسیدن به لثه ها شود.
 4. اشتباه استفاده کردن مسواک

  اگر مسواک زدن به شیوه صحیح انجام نشود و با سرعت و سرسری از آن بگذرید، کارایی موثر خود را نخواهد داشت. باید توجه داشته باشید که تمام قسمت های دندان را به درستی مسواک بزنید.
 5. مسواک زدن بیش از اندازه

  درست است که مسواک زدن بسیار مهم است، اما این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که بیش از اندازه مسواک زدن لازم نیست، زیرا با افراط نیز سبب آسیب وارد شدن به دندان ها و لثه های خود می شوید.
 6. با خشونت مسواک زدن

  این نکته بسیار مهم است که باید به آرامی و با حرکات ملایم مسواک بزنید. مسواک زدن به تندی و با خشونت می تواند سبب ساییده شدن دندان ها و تحلیل لثه گردد.
 7. قرار دادن مسواک در محیط نامناسب

  مسواک خود را در محیط بسته قرار ندهید، همچنین قرار دادن مسواک در محیط دستشویی اصلا درست نبوده و باید از این کار اجتناب کنید.

سوالات متداول

 1. چرا باید مسواک بزنیم؟

  پس از مصرف هر وعده غذایی، باکتری های موجود در دهان با مصرف قند موجود در غذا ها، اسید تولید کرده و سبب آسیب به دندان و پوسیدگی دندان ها می شوند. پس اگر جرم و پلاک موجود بر روی دندان ها به وسیله مسواک از بین نروند، در این شرایط احتمال سوراخ شدن دندان و همچنین از دست رفتن دندان وجود دارد.
 2. آیا مسواک برقی بهتر از مسواک معمولی می باشد؟

  برای پاسخ به این سوال باید گفت که مسواک برقی جز راحتی بیشتر برای شما مزیت و برتری دیگری نسبت به مسواک معمولی ندارد. در واقع مسواک برقی برای افرادی که نمی توانند به خوبی از دست های خود برای مسواک زدن استفاده نمایند، انتخاب بسیار مناسبی می باشد.
 3. تعویض مسواک هر چند وقت یک بار باید انجام شود؟

  حدود هر ۳ یا ۴ ماه یک بار باید مسواک خود را تعویض نمایید. الیاف های مسواک به مرور زمان سفت شده و قابلیت و کارایی موثر خود را از دست می دهند. همچنین باکتری های مضری که بر روی مسواک وجود دارند، احتمال بروز عفونت را افزایش می دهند.
 4. چگونه می توان طریقه ی صحیح مسواک زدن را به کودکان آموزش داد؟

  بعد از مشاوره با دندانپزشک، بهتر است تا مسواک زدن را برای کودک خود جذاب نمایید. سعی کنید تا زمان عادت کردن کودک خود به مسواک زدن، همراه با او مسواک بزنید.
 5. نقش فلوراید موجود در خمیر دندان برای مسواک زدن چیست؟

  فلوراید می تواند برای تقویت مینای دندان بسیار موثر باشد و به همین منظور مانع از پوسیدگی دندان ها می شود. فلوراید، توانایی باکتری های تولید کننده اسید را کاهش داده و مصرف آن به طور مناسب و اندازه بسیار موثر و مفید می باشد.
 6. آیا برند مسواک خیلی مهم است؟

  این نکته حائز اهمیت است که شیوه صحیح مسواک زدن نقش بسیار موثر تری نسبت به نوع و برند مسواک دارد. سعی کنید مسواکی نرم و متناسب با دندان های خود تهیه کرده و برای حفظ سلامت دهان و دندان خود، مسواک زدن را به طور اصولی و با شیوه صحیح انجام دهید.
 7. یک مسواک مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

  برای دسترسی مناسب مسواک به قسمت های مختلف دندان، معمولا سر مسواک باید 1 الی 5/1 سانتیمتر باشد و دسته مسواک در حد مناسب باید پهن و بلند بوده و موهای مسواک محکم و نرم باشد. توجه داشته باشید که اگر مسواک سفت بوده و خاصیت ساییندگی داشته باشد، می تواند به مرور زمان باعث فرسایش دندان ها شود. بنابراین توصیه می شود تا افراد از مسواک های دارای موهای سفت، استفاده نکنند.
 8. چگونه می توان مسواک خود را تمیز نگه داشت؟

  بعد از اتمام مسواک زدن، مسواک خود را با آب شسته و آن را به صورت عمودی قرار دهید تا خشک شود. همچنین سعی کنید تا مسواک های اعضای خانواده را جدا از هم قرار دهید و یا از مسواک های دردار استفاده نمایید.
 9. دلایل اهمیت مسواک زدن زبان چیست؟

  مسواک زدن دندان ها به شکل صحیح و نخ دندان کشیدن به طور منظم سبب حفظ سلامت دهان و دندان می شوند، اما مسواک زدن زبان در کنار این دو دارای اهمیت بسیاری بوده و نقش موثری را از خود نشان می دهد. به طور کلی دلایل اهمیت مسواک زدن زبان عبارتند از:
  • مسواک نزدن زبان می تواند سبب تنفس بد بو شود. باکتری های زیادی روی سطح زبان مستقر می باشند که با فعالیت های خود می توانند بوی بد دهان را سبب شوند. پس یکی از مهمترین دلایل مسواک زدن زبان، رفع بوی بد دهان می باشد.
  • در صورتی که به تمیز کردن زبان خود توجهی نداشته باشید، سلول های مرده پوست، باکتری ها و تکه های غذا می توانند با پوشاندن لایه های چشایی زبان، باعث کاهش احساس چشایی شوند. با از بین بردن این لایه ها از روی زبان قدرت چشایی بهبود خواهد یافت.
  • باقی ماندن تکه های غذا و یا نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه می توانند به مرور زمان سبب سیاه شدن پرز های روی زبان شوند. این اتفاق خطری برای سلامت دهان و دندان ندارد، اما ظاهر زبان را تیره می کند و به کمک مسواک زدن زبان از بین خواهد رفت.
  • هنگامی که باکتری های دهان به دلیل عدم مسواک زدن زبان، زیاد شوند، احتمال ایجاد عفونت قارچی که به اصطلاح برفک دهان نیز نامیده می شود، وجود خواهد داشت که در نتیجه لکه های سفیدی داخل دهان تشکیل می شوند. در صورتی که دچار این مشکل شدید، دارو های ضد قارچ می توانند سبب درمان این مشکل شده و البته مسواک زدن می تواند مانع از بروز این اتفاق شود.
  • اگر باکتری ها روی زبان تجمع پیدا کنند، به راحتی می توانند به دندان ها راه پیدا کرده و سبب بروز التهاب و قرمزی لثه ها گردند. در صورتی که برای درمان این مشکلات اقدامی صورت نگیرد، بیماری پریودنتال ایجاد شده و عوارض بسیاری را برای سلامت دهان و دندان به دنبال دارد و در نهایت می تواند موجب از دست رفتن دندان و همچنین عوارض بسیار بدتری مانند حمله ی قلبی، سکته و حتی سقط جنین به دنبال داشته باشد.
خواندن 1686 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 08:52
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.