قالب گیری دندان | انواع، مزایا، روشها، نحوه انجام و معایب قالب گیری دندان | انواع، مزایا، روشها، نحوه انجام و معایب

قالب گیری دندان | انواع، مزایا، روشها، نحوه انجام و معایب

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 09:41
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

بسیاری از خدمات دندانپزشکی نیاز به همکاری با لابراتوار های دندان دارند که از ساخت روکش دندان تا ارتودنسی دندان، دندانپزشکان به کمک لابراتوار دندانپزشکی به درمان بیمار می پردازند. لابراتوار برای ساخت قالب مورد نیاز، به اطلاعات دقیقی از وضعیت دهان و دندان بیمار نیاز دارد، بنابراین در ابتدا دندانپزشک، قالبی کپی از دندان های بیمار تهیه کرده و آن را برای ساخت قالب مورد نظر به لابراتوار ارسال می کند. قالب کپی به کمک مواد خمیری که دندانپزشک در دهان بیمار قرار می دهد و پس از چند دقیقه سفت می شود، ساخته می گردد. تکنسین پروتز دندانی در لابراتوار بر روی مدل کار کرده و قالب مورد نظر بیمار را می سازد.

قالب گیری دندان چیست؟

قالب گیری دندان چیست؟

برای برخی از فعالیت‌های دندانپزشکی نیاز به تهیه قالب مشخصی از دندانها می‌باشد. قالب گیری دندان (Dental impression) این امکان را به دندانپزشک می‌دهد تا بتواند به طور کامل دندان و بافت‌های اطراف آن را تشخیص دهد. انواع متفاوتی از مواد قالب گیری مورد استفاده دندانپزشکان می‌باشند که در ادامه مقاله به طور کامل به آنها اشاره شده است. مواد قالب گیری با توجه به مقاومت مورد نیاز، هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند.

علل نیاز به قالب گیری دندان

برای ساخت قالب از دندانها دلایل متعددی وجود دارد که عبارت است از:

 1. ساخت دندان مصنوعی
 2. ساخت روکش دندان
 3. ساخت لمینت دندان
 4. ساخت بریج دندانی
 5. آنالیز ارتباط فک‌ها
 6. ساخت محافظ دهانی
 7. ساخت نایت گارد

انواع قالب گیری

انواع قالب گیری دندان عبارت‌اند از:

 1. قالب گیری اولیه

  کاربرد این قالب گیری در مدل تشخیصی، روکش موقت، تری‌های اختصاصی، مدل درمان و سابقه درمان و ارتودنسی می‌باشد.
 2. قالب گیری نهایی

  برای ترمیم در لابراتوار، جزئیات دقیق ساختار بافت و دندان را نشان می‌دهد تا تکنسین لابراتوار بتواند اقدامات مربوطه را انجام دهد.
 3. ثبت اکلوزال (بایت)

  در زمان بستن دندانها، رابطه اکلوزالی دندانهای ماگزیلارزی و فک پایین را تولید می‌کند.

انواع روشهای قالب گیری دندان

قالب گیری دندان به کمک روشهای مختلفی انجام می‌گیرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. قالب گیری به روش اپتیکال و دیجیتالی

  قالب گیری به روش اپتیکال و دیجیتالی

  برخی از مراکز دندانپزشکی، به کمک تجهیزات پیشرفته قادر به قالب گیری دندان می‌باشند. برای این کار از یک دوربین کوچک داخلی دهانی که به عصا شباهت دارد، استفاده می‌شود. از دندانهای بیمار تصویری به دست می‌آید که به کمک نرم افزار مخصوص به شکل دیجیتالی آنالیز شده و بر اساس آن قالب مورد نظر ساخته می‌شود. این قالب‌ها به دو روش ساخته می‌شوند. یکی از این روشها به این شکل است که دندانپزشک قالب به دست آمده را به کمک فرمت الکترونیکی و تصاویر دیجیتالی به لابراتوار می‌فرستد. لابراتوار بر این اساس قالب را تهیه می کند. روش دیگر استفاده از تصاویر دیجیتالی ویدیوئی می باشد که به کمک اسکن دیجیتال و یا لیزر تهیه می شوند. اسکن لیزری با استفاده از نور متمرکزی که دقت بسیار بالایی دارد، تمام جزئیات دهان و دندان را اسکن می کند و به همین جهت دیگر نیازی به استفاده از مواد ناخوشایند در دهان بیمار نیست. قبل از اسکن، دندان ها با نوعی پودر مخصوص پوشانده می شوند. این نوع اسکنر کاملا دقیق و بی خطر است.
 2. قالب گیری به روش سنتی

  قالب گیری به روش سنتی

  در این روش، دندانپزشک با کمک خمیرهای مخصوصی قالب کپی از دندانها تهیه می‌کند. ابتدا دندانها شسته شده و بعد کاملا خشک می‌شوند. در ادامه دندانپزشک نخ زیر لثه‌ای با قطر کوچک را دور دندانها قرار داده تا ساختار و بافت دندانها را نگه دارد. پس از اینکه نخ زیر لثه ای برداشته شد، معمولا مدتی زمان می‌برد تا بافت‌های لثه‌ای به عقب برگردند. بعد از آن دندانپزشک مقداری از مواد قالب گیری را روی دندان قرار داده و یک تری را روی دندانها قرار می‌دهد و اجازه می‌دهد تا چند دقیقه این مواد روی دندان بمانند. زمانی که مواد قالب گیری به شکل یک واحد پیوسته در آمد، دندانپزشک آن را از دندان خارج می‌کند که در این هنگام قالبی کپی از دندانها به وجود آمده است. در ادامه این قالب کپی به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا قالب اصلی مورد نظر ساخته شود.

مزایای قالب گیری دیجیتال

این نوع قالب گیری علاوه بر افزایش دقت عملیات و بهبود کارایی، مزایای بسیاری دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. به کمک این نوع فناوری، دندانپزشک با استفاده از ایمیل خود می‌تواند تصاویر مربوطه را برای لابراتوار ارسال کند.
 2. استفاده از قالب گیری دیجیتال این امکان را می‌دهد که ترمیم دندان در یک روز انجام شود.
 3. قالب گیری دیجیتال نیاز به مراجعه مداوم به کلینیک دندانپزشکی را کاهش داده و به همین جهت باعث افزایش سرعت کار می‌شود.
 4. بیمار با استفاده از این روش، از روند کار و تیم دندانپزشکی رضایت بسیار بیشتری دارد.
 5. استفاده از قالب گیری دیجیتال خطای قالب گیری و تصویر برداری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
 6. قالب گیری دیجیتال این امکان را می‌دهد تا پرونده پزشکی بیمار به صورت الکترونیکی و نامحدود ذخیره شده و نیاز به پرونده کاغذی کاهش یابد.

نحوه انجام قالب گیری دندان به چه شکل است؟

نحوه انجام قالب گیری دندان به چه شکل است؟

برای این کار، دندانپزشک از تری مخصوص و آلژینات کمک می‌گیرد. آلژینات حالت پودری داشته که در تماس با آب شکل خمیری به خود می‌گیرد. این خمیر به کمک تری در دهان بیمار قرار می‌گیرد. ممکن است طعم و بوی خمیر آلژینات برای بیمار آزار دهنده باشد، اما تا زمانی که خمیر سفت شود، دندانپزشک تری را در دهان بیمار نگه می‌دارد. آلژینات با سفت شدن شکل لثه و دندان را به خود می‌گیرد. برای ارسال این قالب کپی به لابراتوار، دندانپزشک خمیر مخصوص یا گچ داخل قالب ریخته و آن را تحت عنوان کست از دندانهای بیمار به لابراتوار می‌فرستد تا حدود دو هفته قالب مورد نظر بیمار ساخته شود.

مواد قالب گیری دندان

مواد قالب گیری که برای درمان‌های دهان و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای فاکتورهای موثری هستند. بعد از آن که دندانپزشک مواد قالب گیری را انتخاب کرد، نکات زمان و میزان اختلاط مواد را مورد بررسی قرار می‌دهد. به طور معمول این مواد عبارت‌اند از:

 1. پلی سولفید: این ماده بوی بسیار بد و شدیدی دارد.
 2. پلی اتر: این ماده سختی و پایداری مطلوبی دارد، همچنین بو و طعم آن قابل قبول می‌باشد.
 3. سیلیکون افزایشی: این ماده در سطح کارتریج تهیه شده و سختی و پایداری آن در سطح عالی می‌باشد. همچنین بو و طعم آن قابل قبول می‌باشد.
 4. سیلیکون غیر افزایشی یا تراکمی: این ماده دارای سختی و پایداری متوسط و دارای بو و طعم قابل قبول می‌باشد.
 5. الاستومری: این نوع مواد امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مواد قالب گیری الاستومری به صورت خود به خود سفت می‌شوند و خاصیت الاستیک دارند. این مواد به دو صورت کاتالیزور و base در بازار موجود می‌باشند.

انواع Tray های قالب گیری از نظر شکل

انواع Tray های قالب گیری از نظر شکل

این تری‌ها با هدف دستیابی به یک تجسم دقیق و عالی طراحی شده‌اند. در ادامه به معرفی انواع تری دندانپزشکی می‌پردازیم:

 1. Quadrant tray: برای پوشش نیمی از قوس فک
 2. Section tray: برای پوشش دندان‌های قدامی
 3. Full arch tray: پوشش قوس کامل فک

مقایسه قالب گیری دیجیتال با قالب گیری سنتی

در ادامه مقایسه‌ای بین این دو روش خواهیم داشت:

 1. درصد خطا

  قالب گیری سنتی، یک روش بسیار حساس و ظریف می‌باشد و نیاز به استفاده از مواد و مراحل متعددی دارد. خطای انسانی می‌تواند سبب ایجاد حفره در مواد قالب گیری شود، اما قالب گیری دیجیتال علاوه بر اینکه این خطا را به شدت کاهش می‌دهد، با افزایش سرعت کار باعث صرفه جویی در زمان می‌شود. در صورتی که قالب گیری به روش فیزیکی و سنتی باشد، دندانپزشک برای اطمینان از کیفیت، ارزیابی بصری دارد و اگر خطا و اشکالی در قالب گیری وجود داشته باشد، بیمار باید مجدد به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و قالب گیری از ابتدا انجام شود که این کار سبب افزایش هزینه قالب گیری می‌شود. اما در قالب گیری دیجیتال، دندانپزشک به طور دقیق می‌تواند هرگونه خطا را قبل از ارسال نمونه به لابراتوار بر طرف کند. در این روش پس از آنکه اسکن قالب نهایی انجام شد، دندانپزشک به طور دقیق به بررسی نمونه می‌پردازد و در صورتی که میزان تراش داده شده کافی نباشد، دندانپزشک با تغییر میزان تراش، خطای ایجاد شده را بر طرف می‌کند.
 2. تعداد جلسات

  قالب گیری به روش سنتی نیاز به چندین بار مراجعه به مطب دندانپزشکی دارد و در صورتی که خطای انسانی در روند کار رخ دهد، نیاز مراجعه به کلینیک بیشتر خواهد شد. اما در قالب گیری دیجیتال در اکثر اوقات تنها با یک جلسه قالب مورد نیاز تهیه می‌شود. تکرار اسکن برای ثبت تصاویر، این امکان را به دندانپزشک می‌دهد تا بدون خطا مدل مجازی قبلی را تصحیح کند. گاهی اوقات اسکن دیجیتال اولیه از دست می‌رود که به کمک قالب گیری دیجیتالی مانند Lava C.O.S اسکن بدون نیاز به حضور مجدد بیمار اصلاح شود.
 3. مواد مورد نیاز

  در قالب گیری فیزیکی، مواد قالب گیری باید بیش از 5 دقیقه در دهان بیمار باقی بمانند، اما در روش قالب گیری دیجیتال، نیازی نیست که بیمار طعم و بوی بد مواد قالب گیری را تحمل کند.

معایب قالب گیری دندان

قالب سازی دندان می‌تواند معایبی داشته باشد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. طعم بد آلژینات

  آلژینات دارای طعم و بوی بدی می‌باشد که ممکن است سبب آزار بیمار گردد. در حین قالب گیری ممکن است بیمار احساس کند مقداری از آلژینات وارد گلویش شده است، اما این تنها یک احساس است که واقعا اتفاق نیفتاده است.
 2. احساس حالت تهوع

  زمانی که تری در دهان قرار می‌گیرد، برای نحوه درست قالب گیری، دندانپزشک آن را تا انتها در دهان بیمار فشار می‌دهد که به همین دلیل بیمار احساس حالت تهوع دارد. بهتر است بیمار برای کنترل حالت تهوع سعی کند تا حواس خود را پرت کند و یا نفس عمیق بکشد تا زمانی که چند دقیقه قالب گیری تمام شود.

سوالات متداول

 1. چه سیستم‌هایی برای قالب گیری دیجیتال وجود دارند؟

  سیستم‌هایی مانند Cadent iTero، ESPE Lava C.O.S، Sirona CEREC Connect، مراحل آماده سازی دندان و نحوه قرار گیری دندانها را بر روی یکدیگر را به صورت دقیق ضبط می‌کنند و اطلاعاتی دقیق برای ارسال به لابراتوار برای دندانپزشکی آماده می‌شود.
خواندن 8258 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 09 شهریور 1401 ساعت 06:54
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر

چت واتساپ از ساعت 8 الی 24 فعال می باشد.