نحوه کشیدن نخ دندان | فیلم آموزش | مراحل نحوه کشیدن نخ دندان | فیلم آموزش | مراحل

نحوه کشیدن نخ دندان | فیلم آموزش | مراحل

سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 09:16
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مراحل کشیدن نخ دندان

مراحل کشیدن نخ دندان
مراحل کشیدن نخ دندان

از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان، کشیدن نخ دندان است. به جرات میتوان گفت که 90 درصد افراد از نخ دندان استفاده نمیکنند و بیش از نصف افرادی که از نخ دندان استفاده میکنند، از استفاده صحیح از آن بی خبر هستند. لذا لازم است که نحوه کشیدن نخ دندان را آموزش دهیم.

یک تکه نخ دندان به اندازه ی 25 -20 سانتیمتر ببرید. سپس دو سر نخ دندان را به یکدیگر گره بزنید تا حلقه ای تشکیل شود که این حلقه ی نخ دندان به درستی بین انگشتان دو دست قرار گیرد و تسلط کافی به نخ دندان داشته باشید. حلقه ی نخ دندان را در لای انگشتان دست طوری بگیرید که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد. بزرگ و کوچک بودن حلقه تسلط شما را به نخ دندان کمتر میکند، لذا بعد از مدتی استفاده، مقدار (طول) نخ دندانی را که باید ببرید تا مناسب اندازه ی انگشتان دستتان باشد، بدست خواهید آورد. مانور انگشتان جهت سهولت در کار با نخ دندان خیلی مهم است.

از انگشتان شست جهت استفاده در دندان های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کرن دندان های پایین استفاده کنید. قرارگیری انگشتان باید به صورتی باشد که فاصله ی دو انگشت دست بین 1.5 تا 2 سانتیمتر باشد که بهترین موقعیت تسلط بر نخ دندان است و این فاصله را با افزایش یا کاهش قطر حلقه ی نخ دندان میتوانید بدست آورید. نخ دندان را به آرامی به دور هر دندان بلغزانید و در حین انجام این کار نخ دندان را محکم و کشیده نگه دارید. نخ دندان را به عقب و جلو حرکت دهید و اطمینان حاصل کنید که نخ را از بین همه دندان‌ ها گذرانیده‌ اید. هیچگاه نخ دندان را با زور و فشار بین دندان‌ها وارد نکنید، زیرا باعث آسیب لثه‌ ها میشود. بلکه آن را به آرامی میان دندان ها حرکت دهید. در ادامه باید همان توصیه های لازم برای فک بالا را اجرا کنید.

شاید دفعات اول، مانور دادن با نخ دندان حلقه شده کمی مشکل باشد، ولی به مرور کار کردن با آن راحت خواهد شد. در صورت چرخش مداوم نخ از انتقال مواد غذایی موجود در بین یک دندان به نواحی مجاور جلوگیری خواهید کرد. حلقه بودن نخ دندان این مزایا را دارد که از کل طول نخ استفاده میکنید، حتی نزدیکی های محل گره زدن نخ.

فیلم کشیدن نخ دندان

بزودی

انواع نخ دندان

انواع نخ دندان
انواع نخ دندان

نخ دندان نایلونی

معمولاً بیشترین نوع نخ دندان از نایلون ساخته میشود. نخ دندان نایلونی شامل دو نوع موم دار و بدون موم است. اغلب افراد نوع موم دار را ترجیح میدهند و دلیل این موضوع آن است که این نوع از نخ دندان به آسانی روی دندان میلغزد. همچنین این نوع معمولاً نازک تر است که باعث کارایی بیشتر این نوع برای دندان هایی که بسیار به یک‌دیگر فشرده هستند، میشود. اما در هرحال باید به این موضوع توجه داشت که موم استفاده شده در آنها از جنس تفلون است که یک فرآورده‌ی شیمیایی است.

نخ دندان تک رشته ای

زمان استفاده از نخ دندان تک رشته ای، متوجه این موضوع میشویم که آن‌ها از تنها یک رشته ی قوی و اغلب از جنس تفلون ساخته شده اند. آن‌ها معمولاً از نخ دندان چند‌رشته ای ضخیم تر هستند که در تمیز کردن میان دندان‌ های سخت به یک‌دیگر فشرده شده کمی دچار مشکل میشود. با این وجود، نخ دندان تک رشته ای معمولاً به نسبت نوع چند‌رشته ای آسان تر روی سطح دندان می لغزند و امکان ریش ریش شدن آنها وجود ندارد.

نخ دندان چند‌رشته ای

نخ دندان چند رشته ای از معمول ترین نوع هستند که اغلب از نایلون ساخته میشوند. همان گونه که نام آنها نیز نشان میدهد از چندین رشته ساخته شده اند. این گونه از نخ دندان گاهی به عنوان بافته شده نیز یاد میشوند چرا که از چندین فیبر بافته شده به یکدیگر ساخته شده اند. اگرچه نخ دندان چند‌رشته‌ای به آسانی پاره نمی شود اما میتوانند به دلیل آن که بافته شده هستند، کمی ریش ریش شوند اما نخ دندان تک رشته ای چنین مشکلی را ندارد.

نخ دندان نایلونی بدون موم

نوع بدون موم نخ دندان نایلونی معمولاً ضخیم تر از نوع موم دار است که میتواند باعث سخت شدن نخ دندان زدن نواحی از دندان شود که فضای فشرده و تنگی دارند. اما برای شکاف های گسترده تر این موضوع ممکن است مفید‌تر واقع شود. نخ دندان نایلونی بدون موم در هنگام پاک کردن باکتری‌ها صدا میدهد که میتواند نشانه ی خوبی از کارکرد صحیح آن باشد. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که اینگونه از نخ‌ دندان از تفلون استفاده نمیکنند که میتواند به دلیل استفاده ‌ی کمتر از مواد شیمیایی یک امتیار محسوب شود. اما به هنگام استفاده از این نوع باید مراقب باشید که با سرعت آن را به طرف پایین حرکت ندهید چرا که میتواند باعث آسیب لثه شود.

نخ دندان طبیعی

اگر شما علاقه‌ای ندارید که از نخ دندان های شیمیایی استفاده کنید، نخ دندان طبیعی نیز برای شما وجود دارند. استفاده از مواد طبیعی از آن جهت که تفلون میتواند زمان کشیدن نخ دندان وارد خون شود و سلامتی شما را به خطر اندازد، اهمیت بسیاری دارند. همچنین استفاده از تفلون اثرات مخربی را روی محیط زیست دارد. فرآورده‌های نفتی میتوانند باعث آلودگی جدی آب و محیط اطرافمان شوند. از گونه‌ ی نخ دندان طبیعی که در سال‌های اخیر تولید شده است میتوان به نوع تولید شده از ابریشم اشاره کرد. اینگونه از نخ دندان طبیعی تأثیری حداقلی روی محیط زیست دارد. اما با این حال اگر شما علاقه‌ای به استفاده از فرآورده‌های حیوانی و حشرات ندارید، گونه های طبیعی دیگری نیز وجود دارند که از فرآورده‌های حیوانی و حشرات برای تولید استفاده نمیکنند.

در پایان باید اشاره کرد که انتخاب های دیگری نیز به جای نخ دندان وجود دارند. از جمله‌ی آن‌ها میتوان به واترپیک اشاره کرد. این ابزار در اصل Water flosser نامیده میشوند اما به دلیل نام برند مشهور تولید کننده‌ی آن Waterpik اکنون اغلب واترپیک نامیده میشوند. واترپیک برای تمیز کردن دندان‌ ها و نگه داشتن سلامت دندان بسیار مفید هستند اما قیمت بالای آن به نسبت نخ‌ دندان و مواردی دیگر نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

برای بهترین انتخاب باید به الزامات خودتان توجه کنید و ببینید کدام نوع نخ دندان برای شما بهترین کارکرد را به ارمغان خواهند آورد. اما در آخر باید توجه داشت که فراتر از انتخاب یکی از این انواع نخ دندان باید به کشیدن نخ دندان منظم و دقیق بسیار توجه کرد. دندان ها و لثه درصورت داشتن بیماری و یا مشکلی میتوانند درد و مشکلات بسیار زیاد و گاهی غیر قابل تحمل را به ما تحمیل کنند. همه ی ما احتمالاً تجربه ای دردناک در این مورد داشته ایم. بنابراین توجه کافی به این موضوع میتواند از بروز دوباره‌ی این اتفاقات دردناک جلوگیری کند.


زمان کشیدن نخ دندان

زمان کشیدن نخ دندان
زمان کشیدن نخ دندان

بهترين توصيه در مورد زمان کشیدن نخ دندان اين است که حتما روزانه از آن براي تميز کردن فضای بين دندان ها استفاده کنيد. زماني را برای کشیدن نخ دندان انتخاب کنيد که اين فرصت را داشته باشيد که چند دقيقه وقت صرف انجام آن کنيد، افراد شاغلي که در انتهای ساعت کاری بسيار خسته هستند، شايد بهتر باشد زماني را که شاداب هستند برای کشیدن نخ دندان اختصاص دهند، مانند صبح هنگامی که از خواب بر ميخيزيد و يا بعد از صرف ناهار، با اين وجود اگر قبل از مسواک زدن نخ دندان بکشيد فلورايد موجود در خمير دندان شانس بهتری جهت دسترسي به فضای بين دندان خواهد داشت.


مزایای کشیدن نخ دندان

مزایای کشیدن نخ دندان
مزایای کشیدن نخ دندان
  • کشیدن نخ دندان مۆثرترین روش برای نظافت دقیق دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها میباشد .
  • پزشکان توصیه میکنند تا روزانه حداقل یک بار از نخ دندان استفاده شود چرا که مانع آلودگی لثه و تجمع جرم مابین دندان ها میشود.
  • کاربرد نخ دندان تنها برای بیرون آوردن غذا از بین دندان ها نیست، حتی اگر هیچ غذایی میان دندان ها نباشد، بازهم لازم است حداقل یک بار در شبانه روز از نخ دندان استفاده كنید.
  • استفاده از نخ دندان با اسانس نعنا، گزینه خوبی برای خوش بو کردن دهان است.
  • محققان دریافته اند که استفاده از نخ دندان میتواند از سکته قلبی یا مغزی نیز جلوگیری کند. با استفاده از نخ دندان همچنین میتوانید بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش را از بین ببرید زیرا نبود جرم از خطر مریض شدن شما میکاهد.
  • مزایای کشیدن نخ دندان از همان روز اول استفاده آغاز میشود و امتیازات بسیاری برای لثه و دندان ها دربردارد. غفلت در کشیدن نخ دندان ، غفلت در حفظ سلامتی دندان و لثه است.

کشیدن نخ دندان کودکان

کشیدن نخ دندان کودکان
کشیدن نخ دندان کودکان

استفاده از نخ دندان به اندازه‌ی مسواک زدن مهم است، ‌بدلیل اینکه از شکل‌گیری پلاک چسبنده بین دندان ها جلوگیری میکند. و اگر نخ دندان کشیده نشود، پلاک باعث پوسیدگی دندان میشود. همچنین میتواند به لثه و ریشه‌ دندان آسیب برساند. نخ‌ دندان های مختلفی هست که میتوانید انتخاب‌ کنید. بهترین نوع نخ دندان همانی است که فرزندتان بیشتر آن را دوست دارند . بهترین زمان برای آغاز کشیدن نخ دندان در کودکان زمانی است که آنقدر دندان ها بیرون زده باشند که دندان‌ های بالا با دندان‌ های پایین تماس داشته باشد. مهم‌ترین زمان برای کشیدن نخ دندان ، قبل از خواب است. این باعث میشود دندان‌ های فرزندتان سالم بماند. بسیاری از کودکان از سن ۸ سالگی دیگر خودشان میتوانند دندان‌ هایشان را نخ دندان بکشند. به خاطر داشته باشید بهتر است از سن یک سالگی هر شش ماه یکبار جهت چکاب، فرزندانتان را به دندانپزشکی ببرید.

کشیدن نخ دندان ارتودنسی (سوپر فلاس)

کشیدن نخ دندان ارتودنسی (سوپر فلاس)
کشیدن نخ دندان ارتودنسی (سوپر فلاس)

نخ دندان ارتودنسی یا سوپر فلاس به صورت مخصوص برای استفاده در زمان درمان ارتودنسی است. نخ‌ دندان سوپر فلاس از قبل برش داده شده هستند و در هر برش، قسمتی سفت و سوزنی‌شکل، در انتهای آن است و پس از آن، قسمتی نرم و سپس نخ دندان معمولی است. قسمت سفت و سوزنی شکل انتهایی برای دسترسی به سطح دندان ها زیر سیم ارتودنسی مناسب هستند. زمانی که قسمت انتهایی وارد شد، ادامه‌ی نخ دندان نیز به سادگی وارد میشود. قسمت نرم و ضخیم تر اغلب اوقات برای تمیز‌کردن بین دندان ها استفاده میشوند و باعث تحریک لثه نمیشوند. قسمت معمولی نخ‌ دندان سوپر فلاس نیز برای ادامه ی تمیزکردن دیگر سطوح دندان مورد استفاده قرار میگیرد.
در مرحله اول باید بخش انتهایی محکم و مستقیم نخ را از زیر وایر بین دو دندان رد کنید. سپس انتهای معمولی نخ را به آرامی به ناحیه تماس بین دو دندان برده و با حرکتی C شکل به صورت بالا و پایین به دیواره هر دندان بکشید. هر دو مرحله را برای هر دندان تکرار کنید. پس از کشیدن نخ دندان بین سیم ارتودنسی و براکت ها نوبت به دندان های دیگری که روی آنها براکت نیست میرسد که به روش معمول انجام خواهد شد. همیشه پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان ، دهان خود را با آب بشویید.

خواندن 211 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 08 فروردين 1399 ساعت 11:36

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما