نحوه کشیدن نخ دندان | فیلم آموزش، مراحل و بهترین مارک نخ دندان نحوه کشیدن نخ دندان | فیلم آموزش، مراحل و بهترین مارک نخ دندان
سه شنبه, 27 فروردين 1398 ساعت 09:16
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

نحوه صحیح نخ دندان کشیدن: فیلم آموزش استفاده از نخ دندان + مراحل و نکات مهم

برای حفظ سلامت دهان و دندان باید بهداشت دهان و دندان را به درستی و به صورت منظم رعایت کرد. درست است که مسواک زدن اهمیتی بسیار داشته و به آن تاکید شده است، اما در کنار آن باید از روش های دیگر برای تمیز کردن دندان های خود استفاده داشته باشید. امروزه ابزار های بسیاری برای کمک به بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از نقاط دندان ها به کمک مسواک تمیز نمی شوند و غذا ها و یا جرم و پلاک با باقی ماندن بین دندان ها سبب بروز بیماری های دهان و دندان خواهند شد. به همین دلیل استفاده منظم و مستمر از نخ دندان (Dental floss) نیز، بسیار توصیه شده و باید آن را جدی بگیرید. در این مقاله قصد داریم تا مزایای استفاده از نخ دندان، انواع نخ دندان، شیوه استفاده کردن صحیح از آن و همچنین بهترین برند های نخ دندان را برای شما شرح دهیم.

نخ دندان چیست؟

نخ دندان چیست؟

یک نخ تک رشته ای از جنس تفلون و یا چند رشته ای از جنس نایلون که به برداشتن و از بین بردن ذرات باقی مانده غذایی و پلاک دندان می پردازد، نخ دندان می باشد که همراه با مسواک برای حفظ سلامت دهان و دندان بسیار دارای اهمیت است.

زمان استفاده از نخ دندان

یکی از نکات مهمی که برای استفاده از نخ دندان توصیه شده است، استفاده منظم و روزانه آن می باشد. بهتر است برای نخ دندان کشیدن زمانی را انتخاب کنید که احساس خستگی کمی داشته باشید تا درست و کارآمد از آن استفاده کنید. البته نخ دندان کشیدن قبل از مسواک زدن، سبب دسترسی بهتر فلوراید در بین دندان ها خواهد شد. درست است که باید از نخ دندان استفاده روزانه داشته باشید، اما زیاده روی و افراط بیش از اندازه نیز نداشته باشید. در طول روز می توانید 3 بار از نخ دندان استفاده کنید تا مانع از پوسیدگی دندان های خود شوید، همچنین در ساعات پایانی شب و قبل از مسواک زدن،‌ نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید.

مزایای کشیدن نخ دندان

مزایای کشیدن نخ دندان

استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دهان و دندان دارای فواید و مزایای بسیاری بوده که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. نخ دندان می تواند به صورت کاملا دقیق جرم و باقی مانده مواد غذایی را از بین دندان ها پاک نماید.
 2. نخ دندان با مانع شدن تجمع جرم و پلاک در یبن دندان ها، از آلودگی و بیماری های لثه جلوگیری می کند.
 3. نخ دندان کمک بسیاری به خوشبو کردن دهان می کند. همچنین نخ دندان با اسانس نعنا می تواند برای خوش بو کردن دهان بسیار مناسب و کارآمد باشد.
 4. جرم و باکتری های موجود در دهان می توانند به سایر نقاط بدن نیز راه پیدا کنند، به همین جهت اگر با کمک نخ دندان از بین بروند، علاوه بر کاهش بروز بیماری های دهان و دندان،‌ از بروز بسیاری از بیماری های دیگر مانند سکته مغزی و قلبی نیز جلوگیری خواهد شد.
 5. نخ دندان تاثیر مستقیمی بر کنترل دیابت دارد. زمانی که نخ دندان سبب از بین رفتن باکتری ها و ذرات غذایی شود، در این صورت دیگر باکتری ها وارد جریان خون نمی شوند که این عامل می تواند در کنترل قند خون نقش موثری داشته باشد. تمام افرادی که دچار بیماری دیابت هستند، حتما باید استفاده روزانه از نخ دندان داشته باشند.
 6. باکتری های دهان می توانند به کمک مصرف مواد غذایی به سیستم تنفسی انتقال یابند که این موضوع می تواند عامل مهمی بر بروز بیماری های تنفسی مانند عفونت های سینوسی، ذات الریه و برونشیت شود. بنابراین یکی دیگر از مزیت های نخ دندان کشیدن، پیشگیری از بیماری های تنفسی است.

فیلم آموزش نخ دندان کشیدن

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

انواع نخ دندان

انواع نخ دندان

نخ دندان در انواع متفاوتی موجود می باشد که در ادامه مقاله شما را با آن ها آشنا می نماییم:

 1. نخ دندان نایلونی

  به طور معمول یکی از رایج ترین انواع نخ دندان که در فروشگاه ها با قیمت بسیار مناسبی موجود است، نخ دندان نایلونی می باشد. نخ دندان نایلونی در نوع موم دار و بدون موم هستند که نوع موم دار آن رایج تر و مورد پسند تر است. دلیل مورد پسند تر بودن این نوع نخ دندان، لغزندگی آسان آن روی دندان ها است. همچنین نوع موم دار به دلیل نازک بودن می تواند برای دندان هایی که بسیار به هم نزدیک می باشند، گزینه ی مناسبی باشد. با این حال این نکته حائز اهمیت است که جنس این نوع موم ها از تفلون بوده که طی فرآیند شیمیایی تشکیل می شوند. نوع بدون موم دارای ضخامت بیشتری بوده که برای برخی از قسمت های دندان که دارای فشردگی می باشند، مناسب نیست، اما کارایی خوبی برای قسمت های گسترده دندان دارد.
 2. نخ دندان تک رشته ای

  این نوع نخ دندان از جنس تفلون تشکیل شده که در واقع یک رشته ی بسیار قوی می باشد و به طور معمول ضخامت بیشتری از نخ دندان چند رشته ای دارد، به همین دلیل نمی توانند به خوبی بین دندان های بسیار فشرده به هم را تمیز نمایند. اما با این وجود لغزش این نوع نخ دندان روی دندان ها راحت تر بوده و به سادگی ریش ریش نمی شوند.
 3. نخ دندان چند رشته ای

  نخ دندان چند رشته ای که به نخ دندان بافته شده نیز شهرت دارد، از چندین رشته و از جنس نایلون ساخته شده است. دلیل نامی که به آن شهرت پیدا کرده، ساخته شدن چند فیبر در کنار یکدیگر است. با وجود اینکه این نوع نخ دندان به راحتی پاره شدنی نمی باشند، اما به دلیل داشتن ساختمانی چند رشته بر خلاف نخ دندان تک رشته ای، می توانند ریش ریش شوند.
 4. نخ دندان با دهانشویه

  دهانشویه تنها باعث طعم دار شدن این نوع نخ دندان نشده و نقش موثری در کشته شدن باکتری ها دارد. این نوع نخ دندان می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای استفاده در هنگام صبح باشد که احساس بسیار خوشایندی به فرد می دهد.
 5. نخ دندان کودک

  نخ دندان کشیدن چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان به جهت حفظ سلامت دهان و دندان بسیار دارای اهمیت می باشد. کودکان می توانند استفاده صحیح از نخ دندان را از والدین خود به درستی بیاموزند. نخ دندان کودک در شکل ها، رنگ ها و طرح های متنوعی وجود دارد که می تواند برای کودکان حالتی تشویق دهنده داشته باشد.
 6. نخ دندان طعم دار

  نخ دندان طعم دار با توجه به سلیقه های شخصی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع رایج آن، نخ دندان با طعم نعناع می باشد که احساس بسیار خوشایندی به فرد داده و سبب خوش بو شدن دهان می گردد. با وجود اینکه قند و کالری بسیار کمی برای ساخت این نوع نخ دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، اما تاکنون اثر مخربی بر روی دندان ها نداشتند. اما به طور کلی این نوع نخ دندان ها می توانند برای عادت دادن کودک به استفاده از نخ دندان کارایی خوبی داشته باشند.
 7. نخ دندان سوپر فالس

  کارایی این نوع نخ دندان ها در زمان ارتودنسی می باشد که از قبل برش داده شده می باشند. هر برش در قسمت انتهایی سفت و سوزنی بوده که بعد از آن نخ دندان معمولی و نرم قرار دارد. کاربرد قسمت های سفت و سوزنی شکل به جهت دسترسی به دندان های زیر سیم ارتودنسی می باشد.

مراحل کشیدن نخ دندان

مراحل کشیدن نخ دندان

بسیاری از افراد تنها مسواک زدن را کافی دانسته و اطلاعات کافی از اهمیت نخ دندان را ندارند. همچنین بسیاری از افرادی که از نخ دندان استفاده می کنند، استفاده صحیح آن را نمی دانند. در ادامه مراحل و شیوه ی صحیح کشیدن نخ دندان را برایتان شرح می دهیم:

 1. یک تکه نخ دندان را تا حدود 20 الی 25 سانتیمتر بریده و یک طرف آن را به دور یکی از انگشت های وسطی خود و طرف دیگر آن را به دور انگشت وسطی دست مقابل خود بیاندازید. مراقب باشید تا با وارد کردن فشار بیش از حد، پوست دست خود را نبرید. در صورتی که اندازه نخ دندان کافی نبودید، می توانید آن را بلند تر ببرید. از انگشت شست می توانید برای دندان های فک بالا و از انگشت سبابه برای دندان های فک پایین کمک بگیرید.
 2. نخ دندان را به صورت آرام در بین دندان های خود حرکت داده و جا به جا نمایید. مراقب باشید تا نخ دندان را محکم به لثه خود نزنید، زیرا می تواند سبب آسیب رسیدن جدی به دندان و لثه شود.
 3. پس از رسیدن نخ دندان به خط لثه، آن را به حال C شکل خم کرده و بین دندان و لثه حرکت دهید. این نکته را دقت نمایید که نخ را از یک طرف دندان وارد و از سمت دیگر دیواره ی دندان خود خارج کنید.
 4. به کمک نخ دندان دیواره های دندان خود را از بالا به پایین تمیز کنید و پس از آن دیواره پشتی دندان های خود را تمیز نمایید.
 5. هنگامی که به سراغ دندان بعدی رفتید، نخ دور دندان خود را باز کرده و از قسمت تمیز نخ برای دندان دیگر استفاده کنید و این کار را تا اتمام دندان ها به ترتیب انجام دهید.
 6. نخ دندان استفاده شده حاوی ذرات و باکتری هایی است، پس در آخر آن را دور بیاندازید.

نخ دندان کشیدن کودکان

نخ دندان کشیدن کودکان

نخ دندان کشیدن همانند مسواک زدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و پلاک های بین دندان ها را که مسواک به تنهایی نمی تواند از بین ببرد، بر می دارد. نخ دندان نکشیدن می تواند منجر به بروز بسیاری از بیماری های ریشه دندان و لثه شود. انواع متفاوتی از نخ دندان موجود است که می توانید برای شوق و تمایل بیشتر فرزند خود، بهترین نوع را برای او انتخاب کنید. یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، نخ دندان کشیدن قبل از خواب است که دندان های فرزند شما را سالم نگه می دارد. بسیاری از کودکان در سن 6 سالگی به بعد قادر به نخ دندان کشیدن بوده و شما باید تا این سن آموزش کافی و صحیح را در این باره به فرزند خود بیاموزید.

نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

نخ دندان کشیدن در ارتودنسی

فراموش نکنید که اهمیت مسواک و نخ دندان به حدی است که در هیچ شرایطی نباید از آن غافل شوید. برای نخ دندان کشیدن در ارتودنسی در ابتدا قسمت انتهایی نخ دندان را محکم گرفته و از بین دو دندان خود عبور دهید و پس از آن به آرامی نخ دندان را بین دو دندان به سمت بالا و پایین حرکت دهید. این کار را چند بار تکرار کنید، اما مراقب باشید تا به براکت ها آسیبی وارد نکنید. برای سهولت در نخ دندان کشیدن می توانید از نخ دندان های مومی کمک بگیرید، چون این نوع نخ دندان ها در بین دندان ها گیر نمی کنند. به طور کلی در حین نخ دندان کشیدن دقت لازم را داشته باشید و این را بدانید که زمان گذاشتن برای بهداشت دهان و دندان ارزشش را دارد.

بهترین مارک نخ دندان

بسیاری از افراد تصور می کنند که مسواک زدن به تنهایی قادر به حفظ سلامت دهان و دندان است، اما لین افراد باید بدانند که بدون استفاده از نخ دندان، بهداشت دهان و دندان به صورت کامل و به درستی انجام نمی شود. امروزه شرکت های بسیاری چه در داخل و چه در خارج از کشور به تولید انواع و طرح های متنوعی از نخ دندان پرداخته اند. در ادامه قصد داریم تا شما را با بهترین برند ها و مارک های نخ دندان آشنا نماییم.

 1. نخ دندان اورال بی

  یکی از بهترین، محبوب ترین و پر فروش ترین مارک های نخ دندان، اورال بی بوده که قادر به از بین بردن پلاک ها و باقی مانده های غذا در بین دندان ها می باشد.
 2. نخ دندان مینا

  نخ دندان مینا که یک برند ایرانی است، یکی دیگر از بهترین مارک های نخ دندان محسوب شده و دارای سهم بزرگی از اقتصاد نخ دندان می باشد. این نوع نخ دندان قیمت بسیار مناسبی را برای فروش محصولات خود عرضه کرده است. همچنین نخ دندان مینا دارای پوشش مومی و مقدار مناسبی از فلوراید است که برای حفظ سلامت دهان و دندان بسیار مورد اطمینان می باشد.
 3. نخ دندان جی یو ام

  این شرکت نیز اعتبار و شهرت کافی را فروش نخ دندان های بی نظیر خود به دست آورده است. نخ دندان جی یو ام حالت کمانی داشته که می تواند با مقاومت بسیار بالا به پاکسازی دندان ها بپردازد. طرح و شکل خاص این نوع نخ دندان سبب شده است تا کودکان تمایل بیشتری به استفاده از آن نشان دهند. البته نخ دندان جی یو ام دارای قیمت بالاتری نسبت به نخ دندان های خود می باشد.
 4. نخ دندان اورکلین

  این نوع نخ دندان نیز با داشتن تنوع زیاد و کارایی منحصر به فرد برای تمیز کردن دندان ها، می تواند یکی از برند های بسیار خوب نخ دندان باشد. این نوع نخ دندان ها به دلیل داشتن تنوع زیاد و ساختار متفاوت می توانند مورد پسند افراد زیادی باشند و از دیگر رقیبان خود در جایگاه متمایزی قرار بگیرند. نخ دندان اورکلین دارای قیمت بسیار مناسبی بوده که تمامی افراد قادر به تهیه و استفاده آن می باشند. یکی از ویژگی های مهم این نوع نخ دندان، پوشش مومی و داشتن فلوراید است و همچنین این نخ دندان هیچگونه حساسیتی را برای دندان های افراد ایجاد نخواهد کرد.
 5. نخ دندان اورکید

  این نوع خمیر دندان که از پر فروش ترین برند های ایرانی می باشد، با وجود داشتن نخ نازک، مقاومت بسیار بالایی در برابر ریش ریش شدن و ساییدگی از خود نشان می دهد. مواد سازنده آن شامل موم طبیعی عسل، اسانس نعنا و نخ نایلون می باشد. نخ دندان های اورکید دارای پوشش مومی، فلوراید و عصاره نعناع می باشند. این نوع نخ دندان به تمامی قسمت های سخت بین دندان ها نفوذ کرده و تمام ذزات باقی مانده غذا و پلاک ها را از بین دندان ها بر می دارد.

سوالات متداول

 1. چرا نخ دندان کشیدن صحیح اهمیت دارد؟

  در صورتی که به شکل صحیح از نخ دندان استفاده شود، ذرات باقی مانده غذا و باکتری هایی که بین دندان ها و یا زیر لثه هستند و مسواک نمی تواند به تنهایی آن ها را از بین ببرد، به کمک نخ دندان از بین خواهند رفت. تشکیل شدن پلاک ها و باقی ماندن آن ها می توانند منجر به بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان گردند،‌ به همین دلیل نخ دندان کشیدن روزانه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
 2. نخ دندان کشیدن برای کودک خود را از چه زمانی آغاز کنیم؟

  نخ دندان کشیدن برای کودک خود را باید از هنگام رشد دندان های شیری او شروع کنید. دندان های کودک در 2 الی 6 سالگی شروع به رشد خواهند کرد که در این زمان باید روزانه از نخ دندان برای تمیز کردن دندان های فرزند خود استفاده نمایید. با رشد فرزند خود، اهمیت نخ دندان و استفاده صحیح از نخ دندان را به او بیاموزید تا بتواند این کار را به تنهایی و بدون کمک شما به درستی انجام دهد. زمانی که با داشتن دندان های شیری، فرزند شما استفاده از نخ دندان را آموزش می بیند و متوجه اهمیت آن می شود، بعد از رشد دندان های دائمی این کار را به صورت منظم دنبال خواهد کرد. برای راحتی فرزند خود در این زمان می توانید از نخ دندان کودک که نرم تر و راحت تر است، کمک بگیرید.
 3. علت بوی بد دهان در زمان نخ دندان کشیدن چیست؟

  اگر در زمان نخ دندان کشیدن، بوی بدی احساس کردید و یا نخ دندان شما پاره شد، می تواند نشانه ای از پوسیدگی دندان شما باشد. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روش های درمانی برای پوسیدگی دندان نیستند و تنها به منظور پیشگیری از بروز این مشکلات اهمیت دارند. پس در این هنگام شما باید سریعا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 4. نخ دندان کشیدن چقدر زمان می برد؟

  زمان نخ دندان کشیدن با توجه به سطح مهارت شما بستگی دارد. شاید در ابتدا این کار کمی وقت گیر و سخت به نظر برسد، اما با عادت کردن به آن این کار را به راحتی و بسیار سریع تر از روز های ابتدایی انجام می دهید. با این حال اهمیت نخ دندان کشیدن و سلامت دهان و دندان حتما ارزش کمی وقت گذاشتن را دارد.
 5. کودک در چه سنی به تنهایی می تواند نخ دندان بکشد؟

  فرزند شما از 6 الی 7 سالگی به بعد می تواند نخ دندان کشیدن را به تنهایی انجام دهد،‌ اما تا این سن شما باید نظارت مستقیمی بر روند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کودک خود داشته باشید. بهترین کار برای عادت کردن فرزند شما به رعایت بهداشت دهان و دندان، این است که شما الگوی خوبی برای او باشید و شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به او آموزش دهید.
 6. نخ دندان بهتر است یا خلال دندان؟

  می توان گفت که خلال دندان کمکی به تمیز کردن دندان ها نمی کند، حتی به علت باقی گذاشتن ذرات غذا در بخش انتهایی دندان ها می تواند منجر به بروز بیماری های لثه و دندان شود.
 7. آیا دهانشویه می تواند جایگزینی برای نخ دندان باشد؟

  خیر. دهانشویه جایگزینی برای نخ دندان نمی باشد. نخ دندان به صورت مکانیکی سبب از بین رفتن باکتری ها و ذرات باقی مانده غذا در بین دندان ها می شود، اما دهانشویه محلولی شیمیایی است که تنها به از بین بردن باکتری ها و پلاک های سطح دندان ها می پردازد.
 8. آیا نخ دندان کشیدن می تواند عوارضی داشته باشد؟

  نخ دندان کشیدن یکی از روش های مهم و ضروری برای حفظ سلامت دهان و دندان است، اما با این حال اگر این کار به درستی صورت نگیرد، ممکن است تا سبب آسیب رسیدن به لثه و دندان ها شود. همچنین گاهی اوقات امکان دارد که باکتری های مضر به جریان خون راه پیدا کرده و منجر به بروز عفونت گردند.
خواندن 2249 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 15 فروردين 1402 ساعت 06:41
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.