پلاک دندانی چیست؟ پلاک دندانی چیست؟

پلاک دندانی چیست؟

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 07:08
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پلاک دندان چیست؟

پلاک دندان ماده ای به رنگ سفید و خمیری مانند است که پس از خوردن هرگونه مواد غذایی بر روی دندان ها تشکیل می شود. باکتری ها بدون توقف در دهان رشد می کنند و همین امر سبب می شود که پلاک دندان باعث ایجاد مشکلاتی برای دندان ها شود. این پلاک ها هر روز باید تمیز شوند و در صورت تمیز نشدن به جرم تبدیل می شوند. در صورتی که تبدیل به جرم شوند، دیگر مسواک زدن موثر نیست و باید جرم گیری صورت گیرد.

تغییرات ایجاد شده در پلاک دندانی چگونه است؟

پس از تشکیل پلاک دندانی، باکتری های موجود در آن به دلیل تغذیه کردن از مواد غذایی و همچنین بزاق دهان، تکثیر پیدا می کنند. این باکتری ها با ساختن مواد اسیدی به مینای دندان و لثه ها آسیب می زنند. در صورتی این پلاک ها از بین نروند، آهکی می شوند و به مرور زمان سخت می شوند و سرانجام سبب ایجاد رسوب دندانی می شود.

چگونه پلاک دندانی را از بین ببریم؟

بهترین روش برای انجام این کار مسواک زدن بلافاصله پس از صرف مواد غذایی است و انجام یک مرتبه در روز آن کافی نیست. روش صحیح انجام آن برای از بین بردن پلاک ها هم به نحوی است که از سمت لثه ها به دندان ها زده شود. در شرایطی که در جهت های متفاوت انجام شود سبب انتقال پلاک ها به زیر لثه و بروز التهاب شود. معمولا مسواک زدن سه مرتبه در روز و همچنین استفاده از نخ دندان روزی یک بار برای نابودی پلاک های دندانی بسیار موثر می باشد.
علاوه بر این موارد باید مصرف مواد غذایی و خوراکی های قندی نیز کاهش یابند. زیرا همان طور که گفته شد باکتری ها از این مواد تغذیه کرده و تکثیر می یابند.

خواندن 120 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 11 تیر 1399 ساعت 08:41

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما