پولیش دندان | مراحل،مزایا و انواع پولیش دندان | هزینه 99 | 3 نکته مهم پولیش دندان | مراحل،مزایا و انواع پولیش دندان | هزینه 99 | 3 نکته مهم

پولیش دندان | مراحل،مزایا و انواع پولیش دندان | هزینه 99 | 3 نکته مهم

سه شنبه, 20 اسفند 1398 ساعت 06:19
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

ٰمطالعه این مطلب 5 دقیقه زمان نیاز دارد

پولیش دندان چیست؟

پولیش دندان روشی برای صاف و براق کردن مینای دندان است که نه تنها به زیبایی دندان ها کمک میکند بلکه پوسیدگی های روی سطح دندان را پاکسازی می نماید. با این حساب پولیش دندان هم یک روش زیبایی محسوب میشود و هم یک روش درمانی. برای دانستن نحوه پولیش دندان و ضرورت انجام آن تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به اهمیت پولیش برای دندان ها، تعداد دفعات لازم برای پولیش در هر سال و هزینه پولیش دندان توضیح داده شده است.

انواع پولیش دندان

پولیش دندان انواع مختلفی دارد که بر اساس شرایط دهان و وضعیت دندان ها، توسط دندانپزشک به بیمار پیشنهاد میشود. در ادامه انواع مختلف پولیش دندان توضیح داده شده است:

 1. پولیش درمانی

  اگر دندان ها دارای پوسیدگی باشند، از این روش پولیش برای دندان ها استفاده میشود. این نوع پولیش در واقع باعث میشود هر گونه پلاک دندانی و میکرو ارگانیسم از سطح دندان ها پاکسازی شود.
 2. پولیش زیبایی

  در این روش هر گونه پلاک و لکه از روی سطح دندان پاکسازی میشود. طی فرآیند پولیش زیبایی از یک خمیر ساینده برای درخشان شدن مینای دندان استفاده میشود. هرچند این عمل با هدف زیباتر شدن دندان ها و لبخند انجام میشود اما از آنجاییکه پوسیدگی را از بین میبرد، سلامت دهان و دندان ها را نیز ارتقاء میدهد.
 3. پولیش سطحی

  در این روش تاج دندان ها پاکسازی میشود و دندان ها سفید تر و درخشان تر میشود. تنها هدف این روش زیبا تر شدن دندان ها و لبخند از طریق درخشان تر شدن دندان های بیمار است. 

هزینه پولیش دندان

پولیش دندان یکی از روش های درمانی کم هزینه است که به بیماران توصیه میشود. این روش در مقایسه با روش هایی مانند بلیچینگ هزینه به مراتب کمتری دارد. برخوردای از دندان های صاف و درخشان و لبخند زیبا با هزینه پایین از مزایای پولیش دندان به شمار می رود. البته هزینه های پولیش دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر مشمول بیمه دندانپزشکی باشید، جلا دادن دندان ها به عنوان بخشی از معاینه و تمیز کردن دندان های شما توسط دندانپزشک به حساب می آید. به این معنی که پولیش دندان به عنوان یک سرویس مراقبت و پیشگیری از پوسیدگی احتمالاً برای شما رایگان است.
هزینه پولیش و تمیز کردن دندان بدون برخوداری از بیمه تا حدی متفاوت است و به دندانپزشک و کلینیک مورد انتخاب شما بستگی دارد..

مراحل انجام پولیش دندان

همانطور که اشاره شد، پولیش دندان روشی برای تمیز شدن و سفید تر شدن دندان ها است که یکی از آخرین مراحل کار یک دندانپزشک بر روی دندان های بیمار خود است. اما پولیش دندان چگونه انجام میشود؟ پولیش دندان مراحلی دارد که در ادامه هریک از این مراحل توضیح داده شده است:

 1. مرحله اول پولیش دندان

  دندانپزشک دندان های بیمار را معاینه میکند و وضعیت پوسیدگی و نقاط ضعف مینای دندان را مورد بررسی قرار میدهد.
 2. مرحله دوم پولیش دندان

  در صورتی که روی دندان های شما پلاک تشکیل شده باشد (پلاک ها باقی مانده غذا هستند که در اثر نظافت نادرست روی دندان جمع شده و باعث ایجاد پوسیدگی میشوند)، پلاک و تارتار از سطح دندان های بیمار پاکسازی میشود. 
 3. مرحله سوم پولیش دندان

  در این مرحله دندانپزشک از یک ابزار مخصوص و خمیر پولیش استفاده میکند. ممکن است در صورت نیاز از پولیش هوا نیز استفاده شود. ابزار پولیش، آب و هوا را با فشار ملایمی روی دندان ها می پاشد و از یک ماده ساینده برای پاکسازی دندان استفاده می نماید.

مزایای پولیش دندان

برای بررسی مزایای پولیش دندان، در سال 2018 تحقیقی انجام شد که نتایج آن نشان داد پولیش منظم دندان نه تنها به دندان ها آسیب نمی رساند، بلکه به طور قطع از تجمع پلاک و پوسیدگی دندان ها جلوگیری می نماید. در همان پژوهش مشخص شد که سطح دندان کسانی که دندان های خود را پولیش کرده اند، در مقایسه با سایرین، پلاک کمتری دارد.
داشتن پلاک کمتر هم به حفظ مینای دندان شما کمک میکند، هم از فرسایش یا پوسیدگی جلوگیری می نماید. پولیش دندان همچنین قادر است لک های سطحی به وجود آمده را از سطح دندانهای شما حذف نماید. همانطور که گفته شد تجمع پلاک روی دندان می تواند باعث به وجود آمدن بیماری های لثه شود. چراکه شیار های موجود روی سطح دندان ها محل خوبی برای تجمع پلاک هستند.
از طرف دیگر پولیش دندان با برطرف کردن پلاک و از بین بردن باکتری های موجود روی سطح و شیارهای دندان، بوی بد دهان را بر طرف میکند.
کشیدن نخ دندان و مسواک زدن به طور منظم لازم است اما کافی نیست. چراکه مسواک و نخ دندان به همه جای دهان دسترسی ندارند و ممکن است برخی قسمت ها به طور کامل تمیز نشوند. در این شرایط پولیش بهترین راه برای ارتقا بهداشت دهان و دندان و از بین رفتن بوی بد دهان ناشی از باقی ماند ذرات غذا روی سطح دندان ها است.

همچنین با مصرف بعضی غذا ها و نوشیدنی ها، احتمال لک شدن دندان ها وجود دارد. این موضوع نه تنها روی سلامتی دندان ها بلکه روی ظاهر آن ها تاثی میگذارد و طرح لبخند را تحت تاثی قرار میدهد. واضح است که هرچه سطح دندان ها صاف تر و درخشان تر باشد، لبخند زیباتر و چشم گیر تر است. پولیش دندان راهکاری است که باعث سفید تر شدن و درخشان تر شدن دندان ها میشود.
به یاد داشته باشید که هرچه دهان و دندان های سالم تری داشته باشید، بدن سالم تری دارید. چراکه دهان و دندان ها در ارتباط مستقیم با سیسم گوارش و معده هستند. از این رو با ارتقاء سطح بهداشت دهان و دندان های خود میتوانید از ابتلاء به بیماری های گوارشی، سکته قلبی و دیابت پیشگیری نمایید.
پولیش دندان در کنار مزایایی که دارد، هزینه بالایی ندارد و روشی بسیار به صرفه در بین درمان های دندان پزشکی به شمار می آید که از طریق آن میتوانید دندان های زیبا، سالم و درخشان تری داشته باشید و نیازی به بلیچینگ نداشته باشید. سایر روش های سفید کردن دندان، هزینه های بالاتری دارند. به همین دلیل پیشنهاد میشود سالانه دو بار برای پولیش دندان ها به دندانپزشک مورد اعتماد خود مراجعه نمایید.

کدام لکه ها با پولیش دندان از بین می روند؟

اشاره کردیم که پولیش دندان میتواند لکه های روی سطح دندان ها را از بین ببرد. اما کدام لکه ها با پولیش دندان قابل درمان و بر طرف شدن است؟
لکه های روی دندان دو نوع هستند. لکه های داخلی و خارجی. لکه های داخلی یا دورنی، لکه هایی هستند که در اثر برخی بیماری ها یا مصرف بعضی از داروها یا ابتلاء به بیماری های مینای دندان یا طی فرآیند عصب کشی به وجود آمده اند. اما لکه خارجی یا بیرونی، لکه هایی هستند که در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا مصرف دخانیات به ویژه سیگار به وجود می آیند.
لکه های سطحی یا بیرونی با روش های مثل پولیش یا بلیچینگ قابل درمان هستند. به یاد داشته باشید که پولیش دندان تنها برای پاکسازی لکه های خارجی مفید است و نمیتواند روی لکه های درونی یا داخلی اثری داشته باشد.

استفاده از پولیش دندان برای چه بیمارانی ممنوع است؟

اگر بیمار دچار بیماری های لثه مانند تحلیل بیش از اندازه لثه و یا بیرون زدگی ریشه دندان باشد، بهتر است از انجام پولیش دندان خودداری کند. همچنین حساسیت دندان، ضعیف بودن مینای دندان، انواع بیماری های لثه و بافت داخلی دهان، وجود پوسیدگی های درمان نشده و آلرژی به خمیر ساینده پولیش، از جمله مواردی است که ممنوعیت پولیش را به همراه دارد.
علاوه بر این ها، ابتلاء به بیماری هایی همچون بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و مشکلات تنفسی میتواند مانع از انجام پولیش دندان شود. به همین دلیل لازم است قبل از هرگونه اقدام ابتدا دندانپزشک خود را از سوابق بیماری های پیشین خود آگاه سازید تا در هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید.

آیا پولیش دندان درد دارد؟

شاید جالب باشد که پولیش دندان نه تنها درد ندارد، بلکه بسیاری از بیماران از انجام این روش درمانی لذت میبرند. در این روش دندانپزشک از یک ابزار مخصوص و خمیر پولیش برای پاکسازی سطح دندان استفاده میکند. در پولیش درمانی، نیازی به بی حسی وجود ندارد.

آیا پولیش کردن دندان ضروری است؟

معاینه و جرم گیری دندان ها هر شش ماه یکبار کاملاً ضروری است چرا که جرم گیری، ابتلاء به پوسیدگی دندان را از بین میبرد و سطح دندان ها را از هرگونه پلاک و باکتری تمیز میکند. بعضی از دندانپزشکان پس از جرمگیری برای صاف تر شدن و درخشان تر شدن دندان ها، با هماهنگی با بیمار، اقدام به پولیش دندان میکنند. پولیش دندان بدون آسیب به سطح دندان ها، به آنها جلوه زیباتری میبخشد. بهتر است در طول سال دو مرتبه برای جرمگیری و پولیش دندان به دندانپزشک خود مراجعه نمائید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری نمایید.

در هنگام پولیش دندان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در فرآیند انجام پولی دندان، رعایت یک سری نکات از سوی دندانپزشک لازم و ضروری است. این نکات عبارتند از:

 1. در طی فرآیند پولیش دندان، دقت بالایی به کار گرفته شود تا ریسک ساییده شدن و از بین روفتن مینای دندان کاهش یابد.
 2. حتی المقدور از مواد و ابزار با میزان سایندگی پایین استفاده شود.
 3. در استفاده از ابزار آلات و سرعت و فشار دستگاه پولیش نهایت دقت صورت گیرد تا دندان ها دچار آسیب دیدگی نشوند.

آیا در خانه می توانید دندان های خود را پولیش کنید؟

در حال حاضر بسیاری از دستور العمل ها و کیت های پولیش دندان بدون نسخه وجود دارد که مدعی هستند بیماران همان نتیجه زیبایی و از بین رفتن پوسیدگی را در منزل می گیرند. حتی برخی توصیه های خانگی برای سفید شدن دندان ها در خانه وجود دارند مانند جوش شیرین یا زغال فعال. اما آیا این ها میتوانند جایگزین روش درمانی و پزشکی پولیش دندان شوند؟
اکثر دندانپزشکان این روش های خانگی را رد میکنند و آنها را توصیه نمیکنند. اگرچه جوش شیرین میتواند دندان را صیقل داده و تاثیر مشابهی دارد اما میتواند تاثیر منفی روی معده و دستگاه گوارش بگذارد. همچنین در صورت زیاده روی و از بین رفتن مینای دندان، هرگز بازسازی نمیشود و موجب حساسیت دندان و حتی افزایش خطر پوسیدگی دندان میشود. همچنین دندانپزشکان توصیه میکنند به هیچ عنوان از کیت های موجود در بازار برای پولیش دندان در خانه استفاده نکنید. میزان استفاده از خمیر پولیش، زمان استفاده از آن و فشار ابزار موضوعی است که تنها توسط دندانپزشک متخصص قابل انجام است. از این رو برای پولیش دندان حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

سخن پایانی

پولیش دندان یک روش ساده و کاملاً بدون درد است که توسط دندانپزشکان در کلینیک ها مطب ها انجام میشود. این روش در کنار مزایای خود که از پوسیدگی دندان جلوگیری نموده، پلاک های دندانی را از بین برده و لکه های دندان را برطرف میکند، هزینه بسیار مناسبی دارد. این روش درمانی به لحاظ هزینه از روش های دیگری مانند لیچینگ و کامپوزیت بسیار مقرون به صرفه تر است و برای هر سنی قابل انجام است. از این رو توصیه میشود برای جرمگیری و داشتن دندان های صاف، درخشان و بدون نقص هر سال دو مرتبه برای پولیش دندان به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

خواندن 701 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 21 مرداد 1399 ساعت 07:44
دکتر فاطمه لبافی

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر