درمان ریشه یا عصب کشی

عصب کشی دندان | قیمت | فیلم | مراحل و عوارض

عصب کشی دندان از روش های جلوگیری از دندان درد است. عصب کشی دندان زمانی انجام میشود که دندان ها بطور وسیعی پوسیده و خراب شده باشند. درعصب کشی، دندان ابتدا خالی شده و پس از، از بین بردن ماده عصبی آن با استفاده از ماده پرکننده ترمیم میشود و در صورتی که مشکل دیگری در دندان وجود داشته باشد، دندانپزشک آن را برطرف میکند.

درد عصب کشی دندان

وجود درد عصب کشی دندان امری بسیار طبیعی و قابل انتظار است و حضور یا عدم حضور درد در یک بازه زمانی خاص بعد از عصب کشی نشانه ی شکست درمان یا موفقیت آن نمیباشد. اما درد عصب کشی دندان میتواند علت های گوناگونی داشته باشد مانند: نوع درمان، درد قبل از عصب کشی دندان، عوامل تکنیکی حین عصب کشی دندان، واکنش التهابی دندان، تعداد کانال های دندان و غیره. در بیشتر موارد درد عصب کشی دندان تاثیری روی موفقیت درمان ندارد و بعد گذشت مدت زمانی برطرف میشود.

دندان درد بعد از عصب کشی دندان

به علت التهاب الیاف دور نوک ریشه دندان ممکن است بیمار از سه روز تا یک تا دو هفته در ناحیه ای که عصب کشی دندان صورت گرفته درد مبهمی داشته باشد. دندان درد بعد از عصب کشی دندان میتواند به صورت خود به خود یا درد شبانه و در اکثر مواقع بر اثر جویدن و ضربه خوردن دندان ها بر روی هم ایجاد شود. حتی عصب کشی ناموفق دندان شده‌اند نمیتوانند بر اثر گرما و در سرما، درد داشته باشند و اگر درد بر اثر سرما و گرما باشد مشکل را میتوان در دندان های‌مجاور همان دندان یا در دندان های فک مقابل اما در همان طرف صورت، جستجو کرد.

بلند پر شدن دندان بعد از عصب کشی

اگر عصب کشی دندان انجام شده باشد و موفق نیز بوده است ولی بعد از دوهفته، دندان در هنگام جویدن یا بر اثر ضربه درد بگیرد اولین و شایعترین احتمال این است که دندان بلند پر شده است یعنی بر روی دندان ترمیم شده نقطه ای وجود دارد که زودتر به دندان های فک مقابل برخورد میکنند که در این موارد حتما اول به دندانپزشک معالج خود روجوع کنید تا بررسی لازم انجام شده و بلندی دندان اصلاح شود.

کاهش درد بعد از عصب کشی دندان

میتوانید برای کاهش درد بعد از عصب کشی دندان با نسخه پزشک معالج خود از داروهای ضد التهاب مانند ژلوفن، Nsaid های مختلف، Advalgen و داروهای مسکن و در موارد خاص که خود دندانپزشک صلاح میداند از آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین و مترونیدازول استفاده کنید.

رادیوگرافی و معاینات بالینی بعد از عصب کشی دندان

اگر درد بعد از عصب کشی دندان بیشتر از یک ماه طول کشید حتما باید به دندانپزشک خود که سوابق شما را میداند و اطلاع کلی از وضع عصب کشی دندان شما دارد مراجعه نمایید و دندانپزشک ابتدا الیاف دور نک ریشه شما را چک میکند که به آن اشاره کردیم که بلندی در نقطه ای وجود نداشته باشد. پس از گرفتن یک رادیوگرافی و معاینات بالینی به علت آن پی خواهد برد که به چند نکته مختصر اشاره میکنیم:

  • کانال Miss شده باشد، یعنی کانالی از چشم پزشک دور مانده و معالجه ریشه نشده باشد.
  • در حین کار به علت عدم همکاری خود بیمار بزاق یا هر ماده عفونی دیگری وارد کانال ها شده باشد و علت عفونت باشد.
  • معالجه ریشه تا ته کانال ها انجام نشده باشد.
  • بیمار مرحله دوم معالجه ریشه را به تعویق انداخه باشد و کانال ها عفونی باشند.
  • ایراد از خود معالجه ریشه نباشد بلکه از ترمیم روی آن باشد.
  • اصلا ایراد از آن دندان نباشد و درد از دندان های مجاور یا فک مقابل بوجود آمده باشد.
  • کانال فرعی باشد.
  • و دلایل متعدد دیگری که فقط با معاینات بالینی دندانپزشک و رادیوگرافی تهیه شده قابل بررسی و ریشه یابی میباشد.

قیمت عصب کشی دندان

قیمت عصب کشی دندان با توجه به وضعیت دندان آسیب دیده مشخص میشود. بسیاری از شرکت های بیمه بخشی از هزینه عصب کشی دندان را پرداخت مینمایند که باید برای آن یک قیمت حداقلی مشخص نمود. مواردی که بر قیمت عصب کشی دندان تاثیرگذار هستند متفاوت میباشند که یکی از مهمترین آنها تعداد کانال های دندان و موقعیت دندان میباشد. گاهی ممکن است یکی از دندان های پر شده شما نیاز به عصب کشی داشته باشد که در بعضی از اوقات برای جلوگیری از آسیب های بعدی، پس از دمان، دندان روکش میشود که خود نیز یک هزینه ای را اضافه مینماید. قیمت عصب کشی دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. لذا قیمت عصب کشی دندان های مختلف، باهم متفاوت است. همچنین قیمت عصب کشی یک دندان خاص در هر فرد نیز می تواند با فرد دیگر متفاوت باشد.

عوامل عصب کشی دندان

یکی از عواملی که قیمت عصب کشی دندان به آن بستگی دارد، شرایط دندان است. دندان ها ممکن است زنده و یا عفونی باشند. که در هر صورت منجر به تغییر قیمت عصب کشی دندان خواهند شد. همچنین یکی دیگر از نکات مهمی که پزشکان برای تعیین قیمت عصب کشی دندان به آن توجه میکنند، تعداد کانال های دندان و ریشه های آن است. همچنین موقعیت دندان در دهان (شماره ی دندان) و انجام شدن عصب کشی دندان توسط دندانپزشک عمومی یا متخصص عصب کشی دندان نیز از جمله عواملی هستند که بر روی قیمت عصب کشی تاثیر گذار خواهند بود.

قیمت عصب کشی دندان های آسیاب

معمولا قیمت عصب کشی دندان های آسیاب، از قیمت عصب کشی دندان های شیری بالاتر هستند. زیرا این دندان ها دارای کانال های بیشتری هستند، و همانطور که در قسمت های قبل گفتیم هرچه تعداد کانال ها بیشتر باشد، قیمت عصب کشی دندان نیز بالاتر خواهد رفت. در بسیاری از موارد دیده شده است دندانپزشکی که عصب کشی دندان را انجام میدهد، تاج را هم پر کرده و قیمت عصب کشی دندان و یا روکش دندان را باهم به شما اعلام میکند.

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان چیست ؟ این سوالی است که ممکن است برای هر فردی که دندان درد را تجربه کرده تا به حال پیش آمده باشد. عصب کشی دندان یک روش درمانی است که در صورت متورم شدن، ایجاد عفونت، یا مردن ناحیه پالپ دندان مورد استفاده قرار میگیرد. ناحیه پالپ یک بافت نرم در مرکز دندان است که از اعصاب، رگ های خونی، و بافت اتصالی تشکیل شده است. ساقه پالپ یک بخش میان تهی در مرکز دندان است که در آن بافت پالپ وجود دارد و این بافت به کانال هایی در پایین ختم میشود که تا ریشه های دندان و استخوان اطراف آن ادامه پیدا میکند. بعضی دندان ها بیش از یک کانال ریشه دارند، اما همه دندان ها حداقل دارای یک کانال ریشه هستند.

بسیاری از افراد حداقل یک بار عصب کشی دندان را تجربه کرده اید. معمولا کسی که کارش به عصب کشی میرسد، قبل از آن یک دوره درد دندان را تحمل کرده است و معمولا خود مراحل عصب کشی هم ممکن است همراه با درد باشد. در نهایت بعد از عصب کشی دندان هم ممکن است چند روزی درد داشته باشیم. همه این موارد باعث میشود که عصب کشی یاد آور درد برایمان باشد.

عصب کشی دندان زمانی نیاز است که عصب دندان تحت تأثیر پوسیدگی یا عفونت قرار میگیرد. در چنین مواردی جهت نجات دندان ، پالپ دندان (بافت زنده داخل دندان از جمله عصب)، باکتری ها و هر پوسیدگی که بر روی دندان قرار دارد برداشته میشود وفضاها و حفرات ایجاد شده به خاطر این برداشت‌ها توسط داروها و مواد خاصی در دندانپزشکی پر میشوند، به نحوی که دندان مجدداً بتواند وظیفه خود را در دهان انجام دهد. برخی بیماران معتقدند که دندان هایی‌که دچار درد شده اند و نیاز به عصب کشی دارند را باید کشید و درمان آنها سودی ندارد، اما در واقع آنها در اشتباه میباشند. این دندان ها‌بعد از عصب کشی میتوانند همانند یک دندان سالم وظیفه خود را انجام دهند. گرچه در ابتدا کشیدن دندان درمان ارزانتری به نظر میرسد اما در طولانی مدت هزینه و عوارض بیشتری برای بیمار ایجاد میکند. عصب کشی دندان یک درمان با ماندگاری بالاست و ممکن است تا پایان عمر عارضه‌ای را نشان ندهد اما گاهی نیاز میشود که دندانی که یکبار عصب کشی شده است به علت عفونت مجدد دوباره عصب کشی شود.

فیلم عصب کشی دندان

عصب کشی دندان در بارداری

یکی از مشکلات خانم‌ها عصب کشی دندان در بارداری است. دلایل مختلفی وجود دارد که میزان مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری برای خانم ها افزایش مییابد. یکی از علت ها، مشکلات لثه ناشی از تغییرات هورمونی در دوران بارداری است، علت‌های دیگر مصرف بیشتر مواد قندی در دوران بارداری، بیماری صبحگاهی و افزایش اسیدیته دهان به دنبال آن، کاهش بهداشت زنان باردار به دلیل خستگی و کم حوصلگی و … هستند. به همین دلیل مراقبت‌های بهداشتی قبل از تصمیم به بارداری برای تمام خانم ها توصیه میشود. بنابراین خود بارداری به خودی خود منجر به از دست رفتن دندان ها نمیشود و با مراقبت‌های قبل و حین بارداری میتوان از مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری جلوگیری کرد.

اما مواقع بسیاری وجود دارد که خانم‌های باردار با درد شدید به مراکز دندانپزشکی مراجعه میکنند. بیشتر خانم‌ها نیاز به عصب کشی دندان در بارداری دارند. ولی به خاطر دیدگاه اشتباهی که از سوی بیماران وجود دارد ( دندانپزشکان هم متاسفانه مجبور به تمکین به آن) شده‌اند، بسیاری از مراکز از ارائه خدمات به خانم‌های باردار مخصوصا در سه ماهه اول و سوم خودداری میکنند.

حقیقت این است که عصب کشی دندان برای خانم‌های باردار عادی و در تمام دوران بارداری قابل انجام است. هرچند ، ترجیح داده میشود که عصب کشی دندان در بارداری بیشتر در سه ماهه دوم صورت گیرند. درد یه پدیده آزار دهنده است که تمام جنبه های جسمی، روانی و اجتماعی انسان ها را میتواند مختل کند. خانم‌های باردار که دچار درد با منشا دندانی باشند، احتمالا به دلیل تاثیرات درد بر فعالیت های روزمره شان،آسیب هایی را حتی متوجه جنین خود کنند.

روکش دندان عصب کشی شده

پس از عصب‌کشی باید نوعی ترمیم دائمی بر روی دندان قرار بگیرد. پس از عصب‌کشی دندان باید دندان روکش شود یا این که دندان پر شود. علت این است که دندان عصب کشی شده به تقویت نیاز دارد چرا که به دلایل زیر احتمالاً شکننده و آسیب پذیر میشوند و ممکن است حتی تحت نیروی معمولی فک ترک خورده یا بشکنند.
دلایل روکش دندان عصب کشی شده شامل موارد زیر میباشد:

دندان باید تقویت و محافظت شود

آسیب دیدن دندان در هنگام درمان

هنگام عصب‌کشی دندان پزشک باید در دندان سوراخی ایجاد کند تا از طریق آن بتواند مواد عفونی داخل دندان را تخلیه نماید. سوراخ ایجاد شده در دندان باعث ضعیف شدن فیزیکی ساختار آن میشود، بخصوص در مواردی که دسترسی به مجرای ریشه دندان دشوار است. در چنین شرایطی دندانپزشکی باید بخش زیادی از ساختار داخل دندان را تخلیه نماید بنابراین سوراخ بزرگی در دندان ایجاد میشود پس نیاز بیشتری به تقویت شدن پیدا میکند .

آسیب دیدگی های پیشین

بسیاری از دندان هایی که عصب کشی میشوند، پیش از این نوعی مشکل دندانپزشکی مانند پوسیدگی دندان یا شکستگی داشته اند بنابراین از قبل ضعیف هستند .

تغییرات عاج دندان

قدرت انعطاف‌پذیری عاج دندان ( لایه سخت کلسیتی زیر مینا) در اثر عوامل شیمیایی که در مرحله تمیزکاری دندان و عصب کشی به صورت مکرر استفاده میشود، کاهش میابد.
تمام دلایلی که به آنها اشاره شد نشان میدهند دندان پس از عصب‌کشی، بیشتر در معرض خطر ترک‌ خوردگی و شکستگی قرار میگیرد چرا که تضعیف شده است. به همین علت دندانپزشک غالباً توصیه میکند دندان روکش شود. روکش کردن دندان مانع از شکستگی آن میشود .

دندان باید کاملاً مهر و موم شود

اگر آلودگی‌های داخل دهان به دندان عصب کشی شده نفوذ کنند، پدیده‌ای به نام نشت کرونال اتفاق میافتد و درمان با شکست مواجه میشود. روکش دندان عصب کشی شده بیش از هر ترمیم دیگری مانع این اتفاق میشود.

طول عمر و دوام دندان افزایش میابد

ترمیم نهایی پس از عصب کشی دندان که کلینیک دندانپزشکی انجام میدهد، در صورتی‌که خوب و مناسب باشد باعث افزایش طول عمر دندان میشود. خصوصیات فیزیکی مورد نیاز برای ترمیم، بسته به مورد متفاوت است. مثلاً در مورد دندان سالم و دست‌نخورده میتوان از ترمیم های‌محافظه‌کارانه مانند پر کردن دندان استفاده کرد. این رویکرد در مورد دندان های‌جلویی بسیار مناسب است چرا که جهت نیروی وارد شده معمولاً غیر محوری است. در مورد دندان‌های عقبی (آسیاب کوچک و بزرگ) معمولاً نیروها به صورت مستقیم (محوری) اعمال میشوند به همین علت است دندان ها باید بیشتر تقویت شوند و روکش دندان عصب کشی شده گزینه مقاوم‌تر و مناسب‌تری است. در واقع روکش دندان عصب کشی شده آسیاب، درمان استاندارد محسوب میشود. در مورد دندان های دیگر به خصوص دندان های‌جلویی که نسبتاً دست نخورده هستند و حتی گاهی دندان آسیاب کوچک، پر کردن دندان میتواند گزینه خوبی باشد .

فواید روکش دندان عصب کشی شده

تحقیقات زیادی نتایج روکش دندان عصب کشی شده را بررسی کرده‌اند. مثلاً در تحقیقاتی که در سال 2002 منتشر شد، 400 مورد عصب کشی دندان مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد دندان هایی‌که روکش نشده بودند، شش برابر دندان هایی‌که روکش شده بودند از بین رفته‌اند. در تحقیقات دیگری‌که 220 دندان آسیا عصب کشی دندان انجام شده بدون روکش بررسی شدند، نرخ بقای این دندان ها ظرف یک، دو و پنج سال به ترتیب 96% ، 88% و 36% بود.

بهترین زمان برای روکش دندان عصب کشی شده

کلینیک دندانپزشکی ، بهترین زمان برای ترمیم نهایی و روکش دندان عصب کشی شده را به شما خواهد گفت. به‌طور کل هر چه سریع تر روکش دندان عصب کشی انجام شود بهتر است.

مراحل عصب کشی دندان

ایزوله کردن دندان پیش از عصب کشی دندان

ابتدا دهان بی‌حس شده و سپس دندانپزشک با استفاده از یک ورقه لاستیکی به نام رابر دم، دندان را از محیط دهان جدا و ایزوله میکند. سپس محل دندان در این ورقه لاستیکی که در بیشتر موارد از لاتکس ساخته شده است، سوراخ میشود تا دندان از آن بیرون بزند در حالی که بقیه دندان ها و دهان در پشت آن قرار دارند. به‌این ترتیب از رسیدن جریان بزاق به دندان تحت درمان جلوگیری میشود.

اهمیت ایزوله کردن در عصب کشی دندان

یکی‌از مهمترین اهداف عصب کشی دندان، آلودگی زدایی دندان است و از طرفی دندان باید خشک و تمیز بماند. از آنجایی که بزاق حاوی باکتری و ذرات دیگر است، رابر دم بعنوان یک سد در مقابل بزاق عمل میکند تا آلودگی‌ها و ذرات داخل آن به دندان نرسند. قرار دادن رابر دم بخشی از مراقبت‌های استاندارد در عصب کشی دندان است و حتما باید انجام شود. اگر در درمان شما از رابر دم استفاده نشده است از دندانپزشک علت آن را بپرسید.

ایجاد سوراخ دسترسی برای عصب کشی دندان

دندانپزشک برای شروع عصب کشی دندان باید به محفظه پالپ داخل دندان دسترسی داشته باشد بنابراین باید تاج دندان سوراخ شود. به این مرحله ایجاد سوراخ دسترسی گفته میشود. دندانپزشک با استفاده از دریل دندانپزشکی سوراخی ایجاد میکند که تا محفظه پالپ ادامه دارد. از طریق این سوراخ درمان انجام میشود. در مورد دندان های عقبی، سوراخ دسترسی در سطح جونده ایجاد میشود و در دندانهای جلویی این سوراخ در سطح پشتی دندان ایجاد میگردد. هنگام ایجاد سوراخ دسترسی، دندانپزشک تمامی مواد پوسیده دندان را نیز برمیدارد و بخش‌های شکننده یا لق دندان یا پر شدگی را جدا میکند.

در این زمان دهان بی‌حس است، رابر دم در دهان قرار دارد و همه چیز برای شروع درمان عصب کشی دندان آماده است. همان طور که پیشتر گفته شد بی‌حسی دندان اختلال قابل توجهی در حس فشار ایجاد نمیکند بنابراین هنگام دریل کردن لرزش دریل دندانپزشکی را کاملا احساس میکنید. اما این احساس خفیف بوده و دردی همراه آن نیست.

نکته: در صورتی که در هر مرحله ای در درمان، احساس درد داشتید با اشاره دندانپزشک را متوجه کنید، چرا که اصلا نباید دردی احساس کنید. دندانپزشک بی‌حسی بیشتری استفاده میکند.

استفاده از میکروسکوپ جراحی برای عصب کشی دندان

پس‌از اینکه دندانپزشک به داخل دندان راه یافت، در درمان استاندارد عصب کشی دندان، کف محفظه با استفاده از میکروسکوپ جراحی پالپ معاینه میشود. این ابزار به دندانپزشک در شناسایی تمامی مجرای ریشه دندان کمک میکند تا بتواند تمامی مجراهای فرعی و ریز را که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، نیز پیدا کند. استفاده از میکروسکوپ احتمال این که دندانپزشک تمامی مجرای ریشه را پیدا کرده و تحت درمان قرار دهد افزایش میدهد بنابراین احتمال موفقیت درمان بیشتر میشود.

به ویژه در مواردی که انتظار میرود مجراهای بسیار ریزی در ریشه وجود دارد و باید شناسایی شود مانند دندان های‌آسیاب بزرگ، دندان های‌آسیاب کوچک، دندان های‌جلویی فک پایین و دندان هایی‌که مجرای ریشه و پالپ کلسیتی شده دارند ، میکروسکوپ اهمیت بیشتری دارد.

نکته: با این حال باید توجه داشته باشید که این ابزارها و تجهیزات مدرن هزینه درمان را نیز افزایش میدهند و غالباً دندانپزشک عمومی چنین ابزارهایی در اختیار ندارد.

اندازه‌ گیری طول مجرای ریشه دندان برای عصب کشی دندان

هدف دندانپزشک درمان تمامی طول مجرای ریشه دندان است نه فراتر از آن. انجام این کار نتنها بخش مهمی از فرآیند عصب کشی دندان به شمار میاید بلکه در به حداقل رساندن درد پس از عمل و جلوگیری از شکست درمان نیز کمک مینماید. دندانپزشک برای این منظور باید طول هر یک از مجراهای ریشه دندان را اندازه‌ گیری نماید. این اندازه معمولاً حدود نیم میلی‌متر میباشد.

دو روش برای اندازه‌گیری طول مجرای ریشه دندان وجود دارد:

عکس پرتوی ایکس در اندازه‌گیری طول مجرای ریشه دندان

روش مرسوم و سنتی این کار استفاده از عکس پرتوی ایکس پس از قرار دادن فایل در داخل مجرای ریشه میباشد. فایل یک ابزار دستی شبیه یخ شکن است‌که تیغه انعطاف‌ پذیری‌دارد تا در داخل مجرای ریشه قرار بگیرد بدون این‌که به‌آن آسیبی وارد کند. از آنجایی ‌که فایل‌های مورد استفاده برای مجرای ریشه، فلزی هستند به وضوح در عکس پرتوی ایکس قابل شناسایی هستند. با خواندن علائم حکاکی شده روی فایل میتوان طول مجرای ریشه و کل دندان را اندازه گیری کرد. از عکس پرتوی ایکس برای‌تایید موقعیت درست فایل در دندان استفاده میشود تا اطمینان حاصل‌شود فایل تمامی طول مجرا را پیموده و به نوک ریشه‌رسیده است.

روش الکترونیکی در اندازه‌گیری طول مجرای ریشه دندان

در سال‌های اخیر اندازه‌گیری طول مجرای ریشه دندان با استفاده از روش الکترونیکی رایج شده‌است. دندانپزشک یکی از سیم‌های دستگاه را به فایل داخل دندان وصل میکند و سیم دوم را در سطح داخلی لب بیمار قرار میدهد تا مدار الکتریکی کاملی برقرار شود. هنگامی که دندانپزشک آن‌را داخل مجرای ریشه فرو میبرد دستگاه تغییراتی در مقاومت الکتریکی نشان میدهد و از آنجایی که ناحیه مجرای ریشه دندان‌ عایق است، هر چه نوک فایل به بافت‌های رسانایی که در پیرامون ریشه قرار دارند نزدیکتر میشود تغییر مقاومت بیشتر میشود. صدای بوق یا نمایشگر دستگاه نشان دهنده رسیدن فایل به انتهای کانال (نوک ریشه) میباشد.

نکته: توجه داشته باشید که اندازه گیری طول بر اساس شماره‌های حک شده بر روی فایل انجام میشود. دستگاه الکترونیکی تنها نشان میدهد چه زمانی فایل به نوک ریشه رسیده و تمام طول ریشه را پیموده است.

روش ترکیبی در اندازه‌گیری طول مجرای ریشه دندان

برای یک دندان ممکن است از چند روش اندازه گیری استفاده شود. هر یک از مجراهای ریشه باید به صورت جداگانه طولشان اندازه گیری شود. در صورتی که از عکس پرتوی ایکس برای اندازه گیری استفاده شود باید دندانپزشک رابر دم را باز کند تا فیلم یا حسگر را بتواند در مجاورت دندان قرار دهد و عکس بگیرد و سپس دوباره رابر دم را روی دهان بگذارد. با دستگاه الکترونیکی تمامی فرایند تنها ظرف کمتر از یک دقیقه انجام میشود و شما اصلا چیزی احساس نمیکنید.

پاک سازی و شکل دهی مجرای ریشه دندان

در مرحله تمیز کاری دندان ، بافت‌های عصبی زنده یا مرده برداشته میشود و باکتری‌ها از بین رفته و به طور کلی تمامی ذرات و سموم داخل دندان تخلیه و پاک ‌سازی میشود. پس از آن مجرای ریشه دندان تراشیده و شکل دهی شده و بزرگتر میشود تا اطمینان حاصل شود تمامی دیواره عاری از هر گونه آلودگی و باکتری است. شکل دهی دیواره ‌های مجرای ریشه به نحوی انجام میشود که شکل مجرا برای پر کردن ایده آل باشد.

شکل دهی دیواره ریشه دندان با فایل در عصب کشی دندان

در این مرحله دندانپزشک تلاش میکند با وجود تراشیدن و گشاد کردن مجرای ریشه، ساختار سالم باقی مانده دندان تا حد ممکن دست نخورده بماند و بخش زیادی‌از آن برداشته نشود تا یک پارچگی دندان به مخاطره نیفتد. بیشتر این مرحله با کمک فایل‌هایی با اندازه ‌های مختلف انجام میشود. فایل‌های دندانپزشکی نوک تیزی دارند و سطح بدنه آنها زبر است. در واقع این ابزار سوهان استوانه ای مینیاتوری محسوب میشود. دندانپزشک فایل‌ را در داخل دندان با حرکات رفت و برگشتی و چرخشی تکان میدهد. به این ترتیب دیوارهای داخل دندان تراشیده و تمیز میشوند.

این حرکات با فایل‌هایی با اندازه‌‌های مختلف انجام میشود. معمولاً حداقل شش فایل که هر یک قطر بزرگ‌تری از قبلی دارد، مورد استفاده قرار میگیرد. ترتیب استفاده از فایل‌ها از قطر کوچک‌تر به قطر بزرگ‌تر است تا به تدریج مجرای ریشه گشادتر شود. از آنجایی که برخی از آلودگی‌های داخل دندان، در دیواره مجرای ریشه فرو رفته‌اند با استفاده از فایل‌ها و فرایند بزرگ کردن مجرای ریشه کاملاً تمیز و پاک سازی میشوند.

حداقل برخی از فایل‌های مورد استفاده به صورت دستی استفاده میشود اما ممکن است به کمک دریل دندانپزشکی مخصوصی نیز از آنها استفاده شود که حرکات مورد نظر را به صورت اتوماتیک انجام دهد. امروزه این وسیله ‌های اندودنسی معمولاً با فایل‌های مخصوص ساخته شده از آلیاژ نیکل تیتانیم مورد استفاده قرار میگیرند که ماهیت بسیار انعطاف پذیر دارند و خیلی سریع تر از گذشته مجرای ریشه دندان‌ را تمیز و پاک سازی میکنند.

یکی از مراحل مهم پاک سازی و شکل‌دهی مجرای ریشه، شست‌ و شوی محفظه پالپ است. دندانپزشک باید به صورت مرتب فضای داخل دندان را بشوید تا تمامی ذرات و آلودگی‌ها از آن خارج شوند. محلول‌های متفاوت ممکن است برای‌این منظور استفاده شود که متداولترین آنها هیپوکلریت سدیم است. یکی از فواید این محصول، خاصیت ضد عفونی ‌کننده آن است.

پر کردن دندان عصب کشی شده

اکنون فضای خالی دندان آماده پر کردن است. در برخی موارد دندانپزشک بلافاصله پس از پاک ‌سازی دندان، آن را با مواد مخصوصی پر میکند و در برخی موارد دیگر ممکن است دندانپزشک صلاح ببیند یک هفته منتظر بماند تا در صورتی که همه چیز به خوبی پیش برود دندان پر ‌شود. در صورتی که روش دوم انتخاب شود دندانپزشک باید مواد پر کننده موقتی در داخل دندان قرار دهد تا جلوی ورود آلودگی‌ها به داخل دندان گرفته شود.

متداولترین ماده پر کننده دندان در عصب‌ کشی، مواد پلاستیکی مانندی به نام گاتاپرچا است. گاتاپرچا در اشکال مخروطی با اندازه ‌های مختلف (که اندازه‌ های آن کاملاً منطبق بر اندازه فایلهای دندانپزشکی است) استفاده می‌شود.

پر کردن دندان با مخروط گاتاپرچا

برای پر کردن دندان ابتدا یک مخروط گاتاپرچا در داخل مجرای ریشه قرار می‌گیرد. اولین مخروط گاتاپرچا اهمیت زیادی دارد چرا که باید تمامی طول مجرای ریشه را طی نموده و به نوک ریشه دندان برسد. سپس مخروطهای دیگر اضافه می‌شود تا زمانی که تمامی مجرا کاملاً پر شود.

به منظور پر کردن یکدست و کامل دندان، مواد مهر و موم کننده به گاتاپرچا اضافه می‌شود. مواد مهر و موم کننده معمولاً خمیر رقیقی است که پیش از قرار دادن مخروط گاتاپرچا در داخل مجرا، به آن آغشته میشود. همچنین ممکن است پیش از پر کردن دندان با گاتاپرچا، خمیر به داخل مجرای ریشه تزریق شود. این کار برای این است که تمامی حفرات باقی مانده در داخل دندان، بین مخروطها یا بین مخروط و دیواره پر شود.

دندانپزشک ممکن است گاتاپرچا را با تماس با وسیله ای داغ، نرم کند. به این صورت مواد قابلیت فشرده شدن و متراکم شدن پیدا میکنند و با شکل داخل دندان بهتر منطبق میشوند. یک روش دیگر این است که گاتاپرچا با تفنگ در داخل دندان قرار داده شود. این روش شبیه تفنگ چسب حرارتی است و یک لوله جامد از گاتاپرچا در داخل تفنگ گرم و ذوب میشود و سپس در داخل دندان متراکم و فشرده میگردد.

پرکننده موقتی دندان

پس از این که دندانپزشک دندان را پرکرد، نوعی پر کننده موقتی بر روی تاج آن قرار میدهد. با این کار سوراخ دسترسی که در تاج ایجاد شده بود، بسته و مهر و موم میگردد. در این مرحله، کار عصب‌ کشی دندان تمام شود.

ترمیم دندان عصب کشی شده

اگر چه در اینجا فرایند عصب‌ کشی دندان به اتمام رسیده است، اما دندان هنوز کار دارد. برای تقویت ساختار آسیب ‌دیده دندان و همچنین برای این که دوباره بتوانید با این دندان عصب‌ کشی شده غذا بجوید باید ترمیمی مانند روکش دندان، بر روی آن قرار دهید. انتخاب نوع ترمیم بستگی به شرایط دارد. ترمیم ممکن است بلافاصله پس از عصب‌ کشی و یا مدتی بعد از آن روی دندان قرار بگیرد.

عوارض عصب کشی دندان

به یاد داشته باشید که‌با قرار دادن یخ بر روی منطقه ای که عصب کشی دندان صورت گرفته به‌مدت چند ساعت پس از درمان، عوارض عصب کشی دندان کاهش چشمگیری خواهند داشت.

تغییر رنگ و خونریزی پس از عصب کشی دندان

کاملا طبیعی است‌که بافت های‌اطراف منطقه عصب کشی شده تغییر رنگ داشته باشند. ممکن است پس از عصب کشی دندان منطقه‌ی جراحی اندکی خونریزی داشته باشد. میتوانید با استفاده از گاز استریلی که در اختیار شما قرار میگیرد کمک کنید تا این خونریزی اندک تبدیل به لخته‌ی خون شود. ممکن است گاهی اوقات تغییر رنگ (کبودی) پوست/ گونه زیر خط فک مشاهده شود. این اتفاق در همه‌ی بیماران رخ نخواهد داد. اما در صورتی که اتفاق بیافتد جای هیچ نگرانی نمیباشد.

درد و ورم صورت پس از عصب کشی دندان

اگر صورت شما ورم کرد نگران نشوید. تورم نتیجه‌ی طبیعی کار کردن روی بافت‌های محل عصب کشی دندان است. مهم است بدانید که الگوی بهبود پس از عصب کشی دندان در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. برخی افراد روز بعد، درد و ورم اندکی خواهند داشت. افراد دیگر ممکن است‌به مدت دو هفته درد و ورم شدیدتری داشته باشند. صرف نظر از اینکه شما در کجای این دسته بندی قرار میگیرید، هنوز هم ممکن است یک هفته پس از عصب کشی دندان در اطراف منطقه‌ی جراحی انتظار اندکی حساسیت را داشته باشید زیرا بهبودی کامل بافت زمان خواهد برد. اصولا دو هفته طول میکشد تا لثه حس طبیعی داشته باشد. ممکن است تا زمانی که بدن استخوان پیرامون دندان را پر میکند، دو ماه طول بکشد تا حس طبیعی به دندان باز گردد. گاهی اوقات ممکن است بافت عفونی پیرامون ریشه‌ی دندان طی عصب کشی دندان به طور کامل تخلیه نشده باشد. در صورتی که دندان به همان صورت سیل شود، ممکن است درد و تورم افزایش یابد.

بخیه پس از عصب کشی دندان

بخیه ای که روی محل عصب کشی دندان زده میشود، ممکن‌است پیش از مراجعه‌ی بعدی به دندانپزشک بیافتد. بخیه ها به همین شکل طراحی شده‌اند تا به همین ترتیب بیافتند؛ با این حال، در صورتی که بخیه‌ای باقی مانده باشد، در جلسه ی بعد دندانپزشک آن را خواهد کشید.

پارستزی یا اختلال حس لمس به صورت خارش پس از عصب کشی دندان

پارستزی یا اختلال حس لمس یکی از خطراتی است‌که حین انجام جراحی وجود خواهد داشت، با این حال بسیار نادر است. پارستزی به معنای بیحسی یا مور مور شدن است و میتواند پس از عصب کشی دندان در فک، زبان، یا منطقه‌ی لب در اطراف محل جراحی رخ دهد. در صورت مشاهده آن‌را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

حقایقی در رابطه با درد پس از عصب کشی دندان

عصب کشی دندان، بافت بیمار (پالپ) را درمان خواهد کرد درحالی که بقیه‌ی دندان را حفظ خواهد کرد.
پیش از فرایند عصب کشی دندان، به فرد بی‌حس کننده تزریق خواهد شد، بنابراین اصولا درد آن بیشتر از پر کردن معمول دندان نخواهد بود.

در صورت شکست عصب کشی دندان، انجام مجدد آن میتواند مشکل را حل کند.
حتی با وجودی که دندانپزشک ریشه‌ی عصب را از دندان برداشته است، هنوز هم اعصاب ریزی در الیاف لیگامان و بافت های پیرامون دندان وجود دارند. زمانی که این منطقه ملتهب است، مثلا پس از یک فرایند دندانپزشکی، این پایانه های عصبی نیز میتوانند حس ناراحتی را منتقل کنند.

این امکان وجود دارد که ابزارهای دندانپزشکی که برای پاکسازی کانال ریشه در عصب کشی دندان مورد استفاده قرار میگیرند بصورت ناخواسته به بافت حساس پیرامون کانال ریشه آسیب بزنند.

بلند بودن پر شدگی موقت دندان زمانی رخ میدهد که دندانپزشک، دندان را به صورت موقت پر میکند اما آن را به اندازه‌ی کافی کوتاه و صاف نمیکند. اگر پرشدگی دندان تنها اندکی بلندتر از دندان اطراف آن باشد، باعث خواهد شد هنگام روی هم قرار گرفتن دندان ها، فشار بیشتری به آن منطقه وارد شود و در دندان درد احساس شود.

در اکثر موارد، حساسیت و ناراحتی همراه با عصب کشی دندان ظرف چند روز از بین خواهد رفت. در صورتی که بهتر نشد یا شدید بود، یا با درمان های خانگی بهبود پیدا نکرد، حتما به دندانپزشک یا متخصص عصب کشی دندان خود مراجعه کنید.

عصب کشی دندان شیری

عصب کشی دندان یک درمان موثر برای‌رهایی از درد دندان و حفظ دندان ها میباشد. به هر حال، هنگامی که دندانپزشک اطفال عصب کشی دندان شیری را برای حفظ دندان کودک شما تجویز میکند، عمدتا این نوع سوالات برای شما مطرح میشود که قیمت عصب کشی دندان شیری چقدر است؟ آیا درد دندان کودکان بعد از عصب کشی دندان شیری طبیعی است؟ عصب کشی دندان شیری لازم است؟ آیا روکش دندان شیری ضروری است؟ عصب کشی دندان کودک سه ساله چطور انجام میشود؟ هزینه پالپوتومی چقدر است؟ مضرات عصب کشی دندان شیری کودکان چیست؟ ماندن ریشه دندان شیری در لثه ضروری است؟ که در ادامه به طور کامل به پاسخ سوالات شما میپردازیم.

دندان شیری

رویش دندان ها حدودا از شش ماهگی در نوزادان آغاز میشود. این نوع از دندان ها، شیری هستند که بعدا با بزرگ تر شدن کودک جای خود را به دندان های دائمی میدهند. دندان های شیری بیست عدد هستند که ده تا در فک بالا و ده تا در فک پایین قرار دارند. گاهی به ندرت امکان عدم وجود یک یا چند دندان شیری وجود دارد که در این موارد لازم است با دندانپزشک اطفال مشورت شود. دندان شیری در دندانپزشکی با حروف انگلیسی A تا E مشخص میشود. وظایف دندان شیری حفظ فضا برای دندان های دائمی است و در برخی مناطق سبب تحریک مخاط برای تبدیل شدن به دندان های دائمی است.

انواع دندان های شیری

دندان های شیری پیشین

سن رویش دندان های شیری پیشین از شش ماهگی میباشد و در صورتی که تاخیر بیش از شش ماه باشد حتما باید به دندانپزشک اطفال مراجعه شود. شایان ذکر است گفته شود که سن افتادن دندان شیری پیشین نیز شش تا هفت سالگی میباشد.

دندان نیش شیری

سن رویش دندان نیش شیری تقریبا هجده ماهگی میباشد اما افتادن این نوع دندان های شیری در فک بالا در سن یازده تا دوازده سالگی و در فک پایین در سن نه سالگی است.

دندان آسیاب شیری

رویش دندان های آسیاب شیری حدودا در سن شانزده تا بیست و شش ماهگی کم کم اتفاق میافتد و جایگزین شدن دندان های دائمی در سن نه تا یازده سالگی در این نوع دندان های شیری میباشد.

مراحل عصب کشی دندان شیری

ریشه دندان ها شیری دچار خوردگی میشوند و به دنبال آن حرکت تاج دندان دائمی به طرف محیط دهان انجام میشود و این روند پیش از رویش دندان های دائمی است. در صورتی که دندان های شیری زودتر و یا دیرتر از بین روند، این روند سبب آسیب به دندان های دائمی میشود. ناهنجاری هایی مثل اختلالات تکلمی، نامرتبی دندان ها، نمای صورت نامناسب، مشکلات جویدن، مشکلات لثه ای و افزایش هزینه های درمانی در آینده شود که مشکلات گفته شده درمان های متعددی مثل ارتودنسی، گفتار-درمانی، درمان های لثه ای و … را توسط متخصصان مربوطه طلب خواهد کرد.

زمانی که دندان های شیری زودتر از بین روند دندانپزشک اطفال قادر است فضای آن را توسط فضای نگهدارنده حفظ کرده و اقدامات درمانی مورد نیاز را انجام دهد یا آن را تحت معاینات مجدد دوره ای قرار دهد. البته صرفا افتادن زودرس دندان شیری باعث ایجاد این مشکلات نمیشود. به طوری که با پوسیده شدن دندان شیری، این چرخ با شدت کمتری شروع میشود یعنی وقتی یک دندان شیری پوسیده میشود، امکان از دست رفتن فضای دندان دائمی به مقدار پوسیدگی ایجاد شده فراهم میشود بنابراین ترمیم زود هنگام دندان شیری باعث جلوگیری از ایجاد حتی کوچک ترین مشکلات شده است و خطر از دست دادن دندان شیری و بروز ناهنجاری های بزرگ تر را کم میکند.

بسیاری از والدین تصور میکنند دندان های شیری دارای عصب و ریشه نیستند اما باید ذکر کنیم که دندان های شیری همانند دندان های بزرگسالان و دندان های دائمی دارای عصب و ریشه بوده و در صورتی که پوسیدگی عصب آن را درگیر کند نیاز به درمان های عصب کشی در این زمینه ها موثر است.

در صورت عدم انجام درمان عصب کشی دندان شیری امکان ایجاد آبسه در این دندان ها وجود دارد و به دلیل وجود جوانه دندان های دائمی در زیر دندان های شیری احتمال آسیب و اختلال در تکامل این دندان ها وجود دارد بنابراین در صورت درگیری عصب حتما باید درمان عصب کشی دندان شیری در مورد آن ها انجام شود.

دندانپزشک کودک را معاینه کرده و رادیوگرافی میگیرد و موقعیت دندان و میزان آسیب و نوع درمان را مشخص میکند. در صورتی که پالپ ریشه آسیب ندیده باشد و دچار پوسیدگی نشده باشد دندانپزشک میتواند پالپ آلوده را خارج کند و سایر بخش های سالم را با مواد میپوشاند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.

انواع درمان عصب کشی دندان شیری

درمان عصب کشی دندان شیری به دو دسته تقسیم میشود:

پالپوتومی (Pulpotomy)

پالپوتومی در حد درمان و برداشت عصب تاج است.

پالپکتومی (pulpectomy)

پالپکتومی در حد درمان و برداشت عصب ریشه است و درمان تهاجمی تری هست و در مواقعی که معمولا آبسه های دندانی دیده شوند انجام میشوند.

آماده شدن کودک برای عصب کشی دندان شیری

اکثر والدین در چنین زمان‌های نگران کودک خود میشوند و قابل توجه است که والدین باید مراقب فرزند خود باشند تا متوجه نگرانی آنها نشود و با صحبت کردن با کودک، گرفتن دست ها و نوازش کودک خود قسمتی از استرس کودک و عوارض عصب کشی را در طول درمان برطرف کرده و کودک را برای عصب کشی دندان شیری آماده کنند. معمولا عصب کشی دندان شیری برای کودک کمی درد ایجاد میکند اما موثر برای درمان پوسیدگی و درد دندان است.

قیمت عصب کشی دندان شیری

قیمت عصب کشی دندان شیری کودکان وابسته به میزان آسیب وارد شده به دندان، به جنس مواد داخلی برای پر کردن دندان شیری و همچنین بسته به روکش دندان شیری تعیین میشود. شایان ذکر است هزینه های دندانپزشکی طبق تعرفه های نظام پزشکی میباشد.

درمان خانگی درد عصب کشی دندان

دستورات بعد از عصب کشی

مسواک زدن بعد از عصب کشی

عمر دندان عصب کشی شده

شکستن دندان عصب کشی شده

علت سیاه شدن دندان بعد از عصب کشی

هزینه عصب کشی مجدد

نحوه روکش دندان عصب کشی شده

فیلم روکش دندان عصب کشی شده

آنتی بیوتیک بعد از عصب کشی

بعد از عصب کشی دندان چه قرصی بخوریم

 

عصب کِشی دندان یا عصب کُشی؟

دوشنبه, 25 فروردين 1399 ساعت 06:19

دندانپزشکان بر اهمیت حفظ دندان های طبیعی تاکید می کنند و می گویند درمان های متعدد دندان بهتر از کشیدن آن است.

زمانی که دندان ها پوسیده و دردناک می شوند نیازمند عصب کشی و درمان ریشه دندان هستند که این درمان در چهار مرحله و در بیش از دو جلسه انجام می شود.

پر کردن دندان با مخروط گاتاپرچا

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 10:13

همواره این مساله که در درمان عصب کشی دندان از چه موادی برای پر کردن استفاده می شود، سوال بوده است که در این مقاله به بررسی یکی از آن ها به نام گاتاپرچا می پردازیم.

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا پس از عصب کشی دندان، روکش لازم است یا خیر؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

در صورتی که دندان دچار عفونت و یا آبسه شده باشد، عصب کشی تنها راه درمان آن می باشد. اما این سوال وجود دارد که در دوران بارداری هم امکان پذیر است یا خیر؟

پالپ به قسمت مرکزی دندان که شامل رگ های خونی و اعصاب می باشد، می گویند.

ساقه پالپ

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 09:30

 در هنگام ایجاد تورم، عفونت و یا از بین رفتن ناحیه پالپ درمان به وسیله ی عصب کشی صورت می گیرد.

 از جمله درمان های معمول برای عصب در کودکان، عصب کشی می باشد. این فرایند زمانی اتفاق می افتد که پوسیدگی دندان شیری به عصب رسیده باشد.

مواردی که سبب می شوند عصب کشی موفق نباشد و در پی آن درد و یا عفونت ایجاد شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

زمانی که دندان درد می گیرد، عصب کشی می تواند راه حل مناسبی برای درمان باشد اما راه های دیگری هم وجود دارد. درد های احساس شده در دندان تماما به عصب کشی ختم نمی شوند، بلکه عواملی مثل شدت، مدت، ناحیه ی درد و همچنین دلایل آغاز درد باعث می شوند که دندانپزشک با توجه به آن ها بهترین درمان را در نظر بگیرد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر