عصب کشی دندان | قیمت، مزایا، انواع، فیلم، مراحل، عوارض و مراقبتها

عصب کشی دندان | قیمت، مزایا، انواع، فیلم، مراحل، عوارض و مراقبتها

به طور کلی تمام افراد، برای یک بار هم که شده درد دندان را به دلایل متفاوتی، تجربه کرده اند. یکی از شایع ترین علل درد دندان، پوسیدگی دندانی می باشد که به عصب رسیده است. در این صورت بیمار باید تحت نظارت متخصص ریشه، درمان شود. عصب کشی برای از بین بردن عفونت دندان و تحت عنوان یک درمان اندودنتیک، به جهت محافظت دندان از دیگر عفونت ها انجام می گیرد. در این مقاله به طور کامل عصب کشی دندان و درمان ریشه را برایتان شرح می دهیم.

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان چیست؟

روت کانال یا عصب کشی دندان یکی از روش های علم دندانپزشکی می باشد که به درمان آسیبی که به قسمت نرم دندان یا پالپ وارد شده است، می پردازد. پالپ ساخته شده از اعصاب، بافت و عروق خونی است که برای رشد دندان ها، کمک دهنده می باشد. جالب است بدانید تا قبل از پیدایش این روش درمانی، اگر ریشه دندان دچار آسیب می شد و یا اگر عفونت می کرد، تنها راه راه حل، کشیدن دندان بود که خوشبختانه با پیدایش این روش درمانی، بسیاری از مشکلات دندان قابل درمان می باشد. انجام این کار در اکثر اوقات تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد. دندانپزشک برای درمان ریشه به تخلیه پالپ و یا قسمت نرم دندان می پردازد تا درد و التهاب وارد شده را از بین ببرد.

علل نیاز به درمان ریشه دندان

علل نیاز به درمان ریشه دندان

در صورتی که پالپ و یا بافت نرم داخل کانال ریشه به دلایل متعددی مانند پوسیدگی عمیق و شکستن دندان، دچار آسیب و تورم شده باشد، نیاز به درمان ریشه دندان می باشد. گاهی اوقات دندان صدمه شدیدی می بیند که در ظاهر مشخص نیست، اما به پالپ دندان آسیب می رساند که در صورت عدم درمان، می تواند درد های شدید و آبسه های دهانی را برای فرد ایجاد کند. به طور کلی برخی از علائم زیر می توانند نشانه ای از نیاز به درمان ریشه دندان باشند:

 • درد بسیار شدید دندان در زمان غذا خوردن
 • ایجاد جوش روی لثه
 • ترک خوردگی و یا شکستگی دندان
 • التهاب و حساسیت لثه
 • سیاه شدن لثه یا پوسیدگی شدید دندان
 • حساسیت بیش از اندازه دندان به سرما و گرما
 • درد دندان پس از خوردن غذا های سفت
 • تیر کشیدن دندان بدون هیچ علتی
 • لق بودن دندان

هزینه عصب کشی دندان

برای برآورد هزینه عصب کشی دندان، فاکتور های متعددی مد نظر قرار داده می شوند. نوع تجهیزات مورد استفاده توسط دندانپزشک و همچنین میزان تخصص و مهارت او تاثیر به سزایی در هزینه نهایی درمان دارد. علاوه بر این موقعیت دندان، شدت ناهنجاری و تعداد کانال های مورد درمان، اهمیت بسیار زیادی بر هزینه درمان خواهند داشت. درمان دندان هایی که در بخش های انتهایی دندان قرار دارند، سخت تر بوده و به دقت و زمان بسیار بیشتری نیاز دارد. همچنین باید بدانید اکثر بیمه ها تعرفه ای بابت عصب کشی دندان پرداخت نمی کنند. به طور کلی برای اینکه اطلاعات لازم را پیدا کنید با دندانپزشک خود مشورت کنید و اگر دارای بیمه درمانی هستید، از تعرفه های درمانی آن آگاهی پیدا کنید.

مزایای عصب کشی دندان

در صورتی که سطح دندان دچار ترک خوردگی شود و یا حفره عمیقی در آن ایجاد شود، باکتری ها به راحتی می توانند وارد کانل دندان شده و سبب ایجاد عفونت در استخوان گردند. عفونت در استخوان با ایجاد تحلیل، باعث تورم و لق شدن دندان های اطراف می شود. هنگامی که پالپ دندان آسیب می بینند، مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد می شود که با درد های شدیدی همراه است. بنابراین مزیت عصب کشی دندان، یک درمان فوق العاده و ضروری برای ریشه دندان می باشد.

انواع عصب کشی دندان بر حسب تعداد کانال

هر دندان دارای یک و یا چند ریشه می باشد که هر کدام از آن ها درون کانال های دندانی قرار دارند. با توجه به نوع دندان، تعداد کانال ها متفاوت می باشد. در ادامه شما را با انواع عصب کشی دندان بر حسب تعداد کانال دندان می پردازیم:

 1. عصب کشی دندان یک کاناله: این نوع عصب کشی به طور معمول برای دندان های جلویی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن دندانپزشک به عصب کشی دندانی که دارای یک ریشه می باشد، می پردازد. به طور معمول برای درمان دندان های قدامی فک بالا و پایین، دندان های آسیای فک پایین و دندان های نیش فک بالا و پایین، از این نوع عصب کشی استفاده می شود.
 2. عصب کشی دندان دو کاناله: دندان های آسیای کوچک فک بالا و پایین دارای دو کانال می باشند که به دقت بالایی از دندانپزشک نیاز دارد.
 3. عصب کشی دندان چهار کاناله: منظور از این عصب کشی، درمان دندان هایی است که تعداد کانال های بیشتری دارند. دندانپزشک باید تخصص و مهارت کافی را برای درمان ریشه دندان داشته باشد، زیرا حتی اگر یک کانال را جا بیندازد، عصب کشی موفقیت آمیز نخواهد بود و بیمار یا باید مجدد تحت درمان قرار بگیرد و یا دندان کشیده خواهد شد.

فیلم عصب کشی دندان

این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

مدت زمان و تعداد جلسات عصب کشی دندان

امروزه با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، عصب کشی دندان در یک جلسه انجام می شود. گاهی اوقات امکان دارد که دندانپزشک تشخیص دهد تا برای نتیجه مطلوب تر، لازم است که درمان یک و یا دو جلسه باشد. زمان عصب کشی دندان با توجه به شرایط بیمار و دندان او، متفاوت است، اما معمولا بین 1 تا 2 ساعت انجام می گیرد.

مراحل عصب کشی دندان

مراحل عصب کشی دندان

برای انجام این کار، ابتدا دندانپزشک به بررسی تاریخچه پزشکی بیمار می پردازد و فرمی از لیست دارو های مورد استفاده به بیمار داده می شود. در ادامه عکس های رادیوگرافی لازم گرفته شده تا دندانپزشک پس از تشخیص آسیب ریشه دندان، به درمان آن بپردازد. در ادامه به طور کامل به بررسی مراحل عصب کشی دندان می پردازیم:

 1. تزریق داروی بی حسی

  دندانپزشک حدود 10 دقیقه تا نیم ساعت قبل از عصب کشی دندان، به جهت کاهش درد برای بیمار داروی بی حسی تزریق می کند.
 2. دسترسی به عصب دندان

  دندانپزشک برای اینکه به پالپ دندان دسترسی پیدا کند، با استفاده از دستگاه های مخصوصی مانند توربین دندانپزشکی و فرز، مینا و عاج دندان را بر می دارد تا به فضای داخلی دندان نزدیک شود. همچنین برای دسترسی راحت تر به کانال دندان، برخی از قسمت های اطراف دندان حذف خواهند شد.
 3. یافتن کانال های دندان

  دندانپزشک دارای مهارت باید بتواند کانال های داخل دندان و راه دسترسی به آن ها را به درستی تشخیص دهد. این مرحله یکی از مهمترین مراحل عصب کشی دندان می باشد، زیرا اگر دندانپزشک حتی یک کانال را تشخیص نداده و درمان نکند، در این صورت بیمار یا باید مجدد تحت درمان قرار بگیرد و یا دندان کشیده می شود.
 4. پاکسازی کانال

  در پاکسازی کانال، سوهان و یا یک فایل ریز برای رادیوگرافی، وارد هر کدام از کانال های دندان می شود. پاکسازی کانال دو هدف را دنبال می کند. هدف اول این است که دندانپزشک از تشخیص کانال و تعداد آن ها اطمینان حاصل کند و هدف بعدی به جهت به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز از ریشه دندان می باشد. اگر دندانپزشک در پاکسازی قسمتی از ریشه سهل انگاری داشته باشد، سبب نیاز به درمان مجدد بیمار در آینده خواهد شد. کارایی این فایل ها به این شکل است که در ابتدا از فایل های نازک و بعد از آن از فایل های ضخیم تر استفاده می شود تا باکتری ها و بافت های مرده از کانال خارج گردند.
 5. پر کردن ریشه دندان

  برای این کار دندانپزشک به کمک مواد مخصوصی به پر کردن ریشه دندان می پردازد. مواد مورد استفاده برای این کار دارای کیفیت، قیمت و مدل های مختلفی هستند که دندانپزشک بهترین آن را با در نظر گرفتن شرایط بیمار انتخاب می کند. به مرور زمان دندانی که عصب کشی شده است، دچار حالت شکنندگی می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، دندانپزشک میله ای را درون کانال قرار می دهد که به علت داشتن نوسان همسان با دندان، با آن جوش خورده تا استحکام دندان را افزایش دهد.
 6. پرکردن تاج دندان

  در اتمام تمام مراحل از مواد خاصی برای پر کردن تاج دندان استفاده می شود و اگر تاج دندان بخشی از ساختار خود را از دست داده باشد، دنداپزشک باید از روکش دندان برای ترمیم آن در مرحله ی دیگری استفاده کند.

عوارض عصب کشی دندان

عصب کشی دندان به منظور کاهش درد و نجات دندان آسیب دیده انجام می شود اما شاید معایبی به همراه داشته باشد. بیمار باید در انتخاب دندانپزشک دارای تخصص دقت کافی را داشته باشد، زیرا اگر دندانپزشک مهارت کافی در عصب کشی دندان را نداشته باشد و حتی یک کانال را جا بیندازد، عفونت گسترش پیدا می کند. در این صورت درمان کاملا با شکست رو به رو می شود. اگر در حین درمان ریشه دندان ترک بخورد، دندان به خوبی پر نخواهد شد و در نهایت درمان موثر واقع نمی شود. اگر چنین مشکلاتی ایجاد شد، دندانپزشک متخصص می تواند برای اصلاح آن ها اقدام نماید. برای اینکه بتوان از ایجاد این عوارض جلوگیری کرد، بیمار باید کاملا دستورالعمل های دندانپزشک خود را جدی بگیرد.

عوارض عدم انجام عصب کشی دندان

هنگامی که دندان دچار عفونت و پوسیدگی شد، باید سریعا برای درمان آن اقدام نمود، در غیر این صورت عفونت آسیب جدی به کانال های دندانی وارد می کند. اگر این عفونت به ریشه دندان و یا عصب برسد، آبسه های شدید دندانی و درد های غیر قابل تحمل ایجاد می شود. با گسترش عفونت، امکان از دست رفتن دندان به طور کامل وجود دارد که دندانپزشک به جای درمان، مجبور به کشیدن دندان آسیب دیده می شود.

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان

اگر عصب کشی دندان انجام داده اید، باید برخی نکات و مراقبت های لازم بعد از عصب کشی دندان را در نظر بگیرید که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. پس از عصب کشی دندان به منظور کاهش درد، مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک خود را مصرف کنید. در صورتی که با کمک دارو ها، میزان درد کاهش نیافت، باید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.
 2. پس از عصب کشی دندان، تا چند روز از مصرف مواد غذایی سفت و چسبنده پرهیز کنید.
 3. در هنگام مسواک زدن توجه داشته باشید که به دندان عصب کشی شده، فشاری وارد نشود.
 4. به دلیل حساس بودن دندان عصب کشی شده به سرما و گرما، از مصرف غذا و نوشیدنی های بسیار داغ و بسیار سرد اجتناب کنید.
 5. تا زمانی که بعد از درمان عصب کشی، روکش روی دندان قرار داده نشده است، از نخ دندان استفاده نکنید.
 6. سعی کنید در طی سال برای چکاپ دندان ها به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.
 7. رعایت بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید و به درستی انجام دهید.

سوالات متداول

 1. آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

  در حین درمان عصب کشی دندان، به منظور کاهش درد بی حسی تزریق می شود، بنابراین در زمان انجام کار دردی برای بیمار وجود ندارد. همچنین پس از آن در صورت بروز درد و ناراحتی، با مصرف دارو های مسکن، میزان این درد کاهش خواهد یافت.
 2. دندان عصب کشی شده تا چه مدت عمر خواهد کرد؟

  اگر بیمار پس از عصب کشی دندان، مراقبت های روز های اول را رعایت کند، معمولا دندان طول عمری بالا خواهد داشت.
 3. برای عصب کشی دندان چه جایگزینی وجود دارد؟

  در واقع عصب کشی دندان به منظور نجات دندان آسیب دیده انجام می شود. اگر بیمار دچار پوسیدگی دندان شود و برای درمان آن سهل انگاری داشته باشد، ممکن است عفونت به قدری گسترش یابد که دندان کاملا از بین برود. در این صورت دندان پوسیده کشیده خواهد شد. وجود جای خالی دندان می تواند عوارض زیادی را برای بیمار ایجاد نماید، بنابراین سریعا باید برای درمان اقدام کرد که بهترین روش برای این کار، ایمپلنت دندان می باشد.

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟ دلایل درد بعد از عصب کشی دندان چیست؟ برای کاهش درد عصب کشی دندان چه راهکار هایی وجود دارد؟ در این مقاله همراه ما باشید تا در این باره توضیحات بیشتری به شما داده شود.

 زمانی که پوسیدگی دندان به پالپ دندان برسد، عصب کشی دندان یکی از روش هایی است که به نجات دندان پوسیده می پردازد. آیا می دانید طول عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟ در این مقاله تمام موارد موثر بر طول عمر دندان عصب کشی شده را برای شما شرح می دهیم، پس همراه ما باشید.

اگر شما هم به علت پوسیدگی شدید دندان به عصب کشی نیاز دارید، حتما هزینه آن فکر شما را به خود مشغول کرده است. در این مقاله هزینه عصب کشی دندان و تمام موارد مربوط به آن را برای شما شرح می دهیم. همراه ما باشید.

بعد از عصب کشی دندان چه مراقبتهایی لازم است؟ تا چند ساعت بعد از عصب کشی دندان نباید غذا خورد؟ در این مقاله به بررسی مراقبتهای بعد از عصب کشی دندان می پردازیم.

پر کردن دندان با مخروط گاتاپرچا

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 10:13

همواره این مساله که در درمان عصب کشی دندان از چه موادی برای پر کردن استفاده می شود، سوال بوده است که در این مقاله به بررسی یکی از آن ها به نام گاتاپرچا می پردازیم.

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا پس از عصب کشی دندان، روکش لازم است یا خیر؟ در ادامه به این موضوع می پردازیم.

پالپ به قسمت مرکزی دندان که شامل رگ های خونی و اعصاب می باشد، می گویند.

ساقه پالپ

شنبه, 17 اسفند 1398 ساعت 09:30

 در هنگام ایجاد تورم، عفونت و یا از بین رفتن ناحیه پالپ درمان به وسیله ی عصب کشی صورت می گیرد.

 از جمله درمان های معمول برای عصب در کودکان، عصب کشی می باشد. این فرایند زمانی اتفاق می افتد که پوسیدگی دندان شیری به عصب رسیده باشد.

مواردی که سبب می شوند عصب کشی موفق نباشد و در پی آن درد و یا عفونت ایجاد شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر