آیا عصب کشی دندان درد دارد؟ | دلایل درد بعد از عصب کشی دندان آیا عصب کشی دندان درد دارد؟ | دلایل درد بعد از عصب کشی دندان

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟ | دلایل درد بعد از عصب کشی دندان

سه شنبه, 23 دی 1399 ساعت 15:24
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

زمانی که پوسیدگی دندان آنچنان پیشرفت کند که به قسمت داخلی دندان یعنی پالپ دندان برسد، عصب کشی برای نجات دندان، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر این درمان توسط دندانپزشک متخصص و دارای مهارت انجام گیرد، درصد موفقیت بالایی خواهد داشت. البته بیشتر افرادی که نام عصب کشی دندان را می شنوند، احساس ترس می کنند و تصور دارند که درد ناشی از آن برایشان غیر قابل تحمل خواهد بود. اگر شما هم به درمان ریشه دندان نیاز دارید، حتما یکی از مواردی که ذهن شما را به خود مشغول کرده است، درد بعد از عصب کشی می باشد. اگر می خواهید در رابطه با تمام موارد مربوط به درد عصب کشی دندان اطلاعاتی به دست آورید، پس در این مقاله همراه ما باشید.

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

آیا عصب کشی دندان درد دارد؟

امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی، در حین درمان عصب کشی دندان، دردی را احساس نخواهید کرد. برای کاهش درد در حین درمان، دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند. بی حسی موضعی در اکثر موارد به صورت کامل اثر گذار است، اما در مواقع نادری که دچار آبسه دهان باشید، حدود 10 روز قبل از درمان، دندانپزشک مصرف آنتی بیوتیک را برایتان تجویز می کند. به طور کلی بعد از هر درمانی مقداری درد و ناراحتی برای شما وجود خواهد داشت. عصب کشی دندان نیز از این قاعده مستثنی نبوده، اما درد ناشی از آن به هیچ عنوان غیر قابل تحمل نمی باشد. درد بعد از عصب کشی دندان تا حدود 3 الی 4 روز بعد به کمک دارو های تجویزی توسط دندانپزشک، کاهش می یابد و نهایتا تا حدود 2 هفته کاملا از بین می رود. دارو هایی مانند ایبوپرووفن به جهت کاهش درد و آنتی بیوتیک ها برای کاهش عفونت مورد استفاده قرار می گیرند.

دلایل درد بعد از عصب کشی دندان

دلایل درد بعد از عصب کشی دندان

بعد از عصب کشی دندان مانند هر درمان دندانپزشکی دیگری مقداری درد و ناراحتی برای بیمار وجود دارد، اما به طور کلی این درد می تواند به دلایل متعددی باشد که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

 1. التهاب

  با وجود نظارت دقیق دندانپزشک در مواقعی احتمال دارد تا بخشی از قسمت های دندان به اطراف ریخته شود که در این صورت التهاب دلیل بر ایجاد درد بعد از عصب کشی دندان می باشد.
 2. پریودنتال (بیماری بافت لثه)

  بیماری پریودنتال یکی از شایع ترین علل درد بعد از عصب کشی دندان می باشد. به طور کلی برخی از بافت های همبند سبب اتصال دندان به استخوان فک می شوند. زمانی که این بافت ها دچار التهاب می شوند، بیماری پریودنتال ایجاد شده است. بنابراین این بیماری می تواند یکی از علل درد بعد از عصب کشی دندان باشد.
 3. هایپر اکلوژن

  گاهی اوقات ترمیم دندان سبب می شود تا دندان درمان شده بیش از حد معمول بلندتر به نظر برسد که در این صورت این دندان با فشار به دندان مقابل می تواند عارضه بایت را ایجاد نماید. این عارضه بعد از عصب کشی دندان می تواند باعث بروز درد شود. دندانپزشک متخصص در حین درمان باید مراقب این وضعیت باشد و در صورت لزوم برای جلوگیری از این اتفاق، اندازه دندان را کوتاه تر نماید.
 4. براکسیسم یا دندان قروچه

  دندان قروچه می تواند سبب بروز درد بعد از عصب کشی دندان باشد. فشردن و ساییدن دندان ها روی هم، بیمار را با درد دندان مواجه می کند.
 5. آبسه استریل

  نوعی آبسه دهانی که باکتری در آن دخالتی ندارد، آبسه استریل می باشد. برای پاکسازی و استریل کردن کانال ریشه از نوعی مایع مخصوص استفاده می شود. گاهی اوقات در هنگام پاکسازی احتمال دارد که این مایع سبب فشار بر روی بخشی از نوک ریشه شود که در این هنگام آبسه استریل ایجاد می شود. آبسه استریل در ادامه می تواند درد و ناراحتی برای بیمار به همراه داشته باشد. دندانپزشک قبل از پر کردن دندان باید از خشک و استریل بودن محل درمان مطمئن باشد تا درد و ناراحتی های شدید برای بیمار ایجاد نشود.
 6. آسیب به بافت لثه

  دندانپزشک متخصص برای عصب کشی دندان، یک گیره به دور دندان مورد نظر می اندازد. برای اینکه این صفحه پلاستیکی در جای مناسب قرار بگیرد، دندانپزشک از ابزاری استفاده می کند که احتمال دارد به بافت لثه آسیب وارد کنند. این اتفاق سبب بروز التهاب و درد می شود که طی چند روز با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک رفع می شود.

برای آشنایی بیشتر با عصب کشی، بهتر است این مطالب را نیز مطالعه نمایید:

روش های کاهش درد دندان عصب کشی شده

روش های کاهش درد دندان عصب کشی شده

برای کاهش درد و ناراحتی بعد از عصب کشی دندان باید برخی توصیه ها را رعایت نمایید. برخی از مواردی که به کاهش درد دندان عصب کشی شده کمک می کنند، عبارتند از:

 1. دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک خود را در زمان مناسب خود مصرف نمایید.
 2. تا زمانی که پانسمان دارید، از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، اما بعد از آن می توانید به راحتی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که برای بهداشت دهان و دندان خود سهل انگاری نکنید، زیرا احتمال بروز عفونت و آسیب های جدی تر وجود دارد.
 3. اگر به هر دلیلی پانسمان از روی دندان افتاد، سریعا آن را جایگزین کنید. دندان عصب کشی شده را در ابتدا نباید بدون پانسمان باقی بگذارید.
 4. بعد از بر طرف شدن بی حسی، از مصرف غذا های سفت اجتناب کنید و غذا های نرم مصرف کنید.
 5. تا چند روز از مصرف غذا های بسیار داغ و سرد پرهیز نمایید.
 6. برای کاهش درد و التهاب می توانید از دهانشویه آب نمک و همچنین کمپرس یخ استفاده داشته باشید.
 7. از جویدن غذا تا دو روز بعد از عصب کشی دندان، پرهیز نمایید.

موارد تعیین کننده درد بعد از عصب کشی دندان

بعد از عصب کشی دندان برخی موارد ارتباط مستقیمی با درد پس از آن دارند که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 • بروز درد های بعد از عصب کشی دندان در زنان بیشتر از مردان می باشد.
 • در صورتی که قبل از درمان درد و ناراحتی وجود داشته باشد، احتمال افزایش بروز درد و مشکلاتی بعد از عصب کشی دندان، وجود دارد.
 • نوع دندان تحت درمان نیز در بروز درد نقش دارد. اگر مولر های فک پایین تحت عصب کشی دندان قرار بگیرند، احتمال بروز درد بیشتر می باشد.

درمان های خانگی برای کاهش درد بعد از عصب کشی دندان

درمان های خانگی برای کاهش درد بعد از عصب کشی دندان

به منظور کاهش درد بعد از عصب کشی دندان، برخی درمان های خانگی وجود دارند که در زیر شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد:

 1. کمپرس یخ

  برای کاهش درد و التهاب می توانید مقداری یخ را در کیسه تمیزی ریخته و در محل مورد نظر قرار دهید.
 2. سیر

  سیر به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی، می تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.
 3. میخک

  قرار دادن یک چوب میخک در کنار دندان عصب کشی شده، کمک موثری به کاهش درد خواهد کرد.
 4. زنجبیل

  زنجبیل اثری مشابه با آسپرین خواهد داشت. می توانید آن را با آب مخلوط کرده و روی دندان خود بگذارید.

سوالات متداول

 1. چه دارو هایی برای کاهش درد بعد از عصب کشی دندان موثر می باشند؟

  آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن می توانند به عنوان دارو های مسکن مورد استفاده قرار بگیرند، اما به طور کلی دندانپزشک متخصص با توجه به شرایط هر بیمار، دارو های مناسب را تجویز می کند.
 2. درد بعد از عصب کشی دندان تا چند روز طول می کشد؟

  به طور کلی شرایط بیماران با یکدیگر متفاوت است، بنابراین نمی توان زمان دقیقی را برای تمام افراد مشخص نمود، اما وجود درد و ناراحتی حدود 1 الی 2 هفته بعد از عصب کشی دندان، طبیعی بوده که به کمک مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک کاهش می یابد.
 3. آیا احتمال بروز درد بعد از گذشت چند سال از عصب کشی دندان وجود دارد؟

  گاهی اوقات دندان عصب کشی شده به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دچار عفونت می شود و یا ترک و شکستگی در دندان عصب کشی شده ایجاد می شود. همچنین اگر دندانپزشک تخصص و مهارت کافی نداشته باشد، احتمال دارد که عصب کشی را ناقص انجام داده باشد که بعد از مدت زمانی دندان مجدد نیاز به عصب کشی پیدا می کند. تمامی این موارد می توانند سبب بروز درد طولانی مدت بعد از عصب کشی دندان باشند.
 4. بعد از عصب کشی دندان برای چه مواردی باید به مطب دندانپزشکی مراجعه کرد؟

  اگر دندانپزشک متخصص و دارای مهارت عصب کشی دندان را انجام دهد، در اکثر مواقع درمان با درصد موفقیت بالایی انجام می شود، اما در صورتی که درد بعد از عصب کشی دندان بیشتر از 2 هفته طول کشید، حتما باید برای بررسی علت درد به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. برخی از این موارد عبارتند از:
  • واکنش های آلرژیک
  • وجود ناهمواری روی دندان پر شده
  • عفونت دندان
  • جدا شدن روکش دندان
 5. چه نوع دردی بعد از عصب کشی دندان طبیعی می باشد؟

  دردی که بعد از بر طرف شدن بی حسی موضعی شروع می شود و تا چند روز و یا نهایتا دو هفته ادامه دارد. همچنین این درد به مرور زمان کاهش می یابد.
خواندن 165 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 ساعت 12:30
دکتر فاطمه لبافی دندانپزشک

دکتر فاطمه لبافی فارغ التحصیل رشته دندانپزشکی در سال 1367 از دانشگاه شهید بهشتی می باشند. ایشان از سال 1383 همکاری خود را با بیمارستان میلاد آغاز نمودند و در حال حاظر به عنوان دندانپزشک و مسئول فنی بخش دندانپزشکی بیمارستان میلاد مشغول به کار می باشند. دکتر فاطمه لبافی در سال 1397 از سوی قائم مقام مدیر عامل به عنوان دندانپزشک برگزیده بیمارستان میلاد انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفتند. در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی واقع در ستارخان از معتبرترین و با کیفیت ترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می شود و هدف اصلی در این کلینیک بهبودی کامل و رضایت بیماران می باشد.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل کنید
(*)
لطفا نام خود را وارد کنید
(*)
شماره تماس خود را وارد کنید
(*)
ورودی نا معتبر